نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آشنايي با برخي از راويان حديث شيعه
نمایش از 21 شهریور 1392 بازدید: 144
پرینت

یونس بن عبدالرحمن

 یونس پسر عبدالرحمان حدود سال 125 ه ق متولد و به سال 208 ه ق در مدینه درگذشت. او از بزرگان أصحاب أئمه علیهم السلام و دارای موقعیتی خاص و منزلتی سترگ بود. در ایام حج امام صادق علیه السلام را زیارت كرد، امّا از او روایت نقل نمی كند. وی روایات خود را از امام كاظم و امام رضا علیهماالسلام شنیده است.
أحادیث بسیاری در ستایش و مدح یونس آمده است وامام رضا علیه السلام در علم و فتوا، او را به مردم معرفی می كرد. پس از شهادت امام كاظم علیه السلام، برخی از نمایندگان آن حضرت كه منحرف شده و به واقفیه مشهور شدند، ثروت فراوانی برای یونس فرستادند تا او را از مسیر حق منحرف كنند، امّا یونس آن را قبول نكرد و در راه حق ثابت قدم ماند. برخی عقیده دارند همین برخورد او سبب شد تا واقفیه چهره درخشان او را در میان یاران و شاگردانش مخدوش كنند و علیه او بدگویی كنند.

ادامه مطلب: یونس بن عبدالرحمن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آشنايي با برخي از راويان حديث شيعه
نمایش از 21 شهریور 1392 بازدید: 166
پرینت

محمّد بن مسلم

 كنیه او أبوجعفر و أهل طائف است. در كوفه ساكن و به أعور و طحّان مشهور شد. محمّد پسر مسلم از برجسته ترین یاران و حواریون امام باقر و امام صادق علیهماالسلام است. وی از پرهیزكارترین و دانشمندترین مردم كوفه بود و در سن هفتاد سالگی به سال 150 ه ق درگذشت.
محمّد بن مسلم از اصحاب اجماع است و هر روایتی كه او نقل كرده باشد، در نزد همه علما صحیح است. نجاشی دانشمند علم رجال او را آبروی شیعه و فقیه و پارسا می داند. شیخ مفید نیز وی را در زمره فقیهانی كه هیچ انتقادی برایشان نیست می شمارد.
وی چهارسال در مدینه اقامت كرد واز محضر امام باقر و امام صادق علیهماالسلام، احكام دین و معارف یقینی را آموخت و در عمر پر بركت خود سی هزار حدیث از امام باقر علیه السلام و شانزده هزار روایت از امام صادق علیه السلام نقل كرده است.

ادامه مطلب: محمّد بن مسلم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آشنايي با برخي از راويان حديث شيعه
نمایش از 21 شهریور 1392 بازدید: 165
پرینت

محمّد بن عثمان

 محمّد پسر عثمان بن سعید، دوّمین نائب خاص حضرت مهدی (عج) است كه به دستور امام حسن عسكری علیه السلام و تصریح پدرش پس از پدر نیابت امام زمان (عج) را بر عهده گرفت و پنجاه سال افتخار این مقام را داشت و در سال 305 ه ق درگذشت. وی وكیل امام مهدی (عج) و دارای مقام و منزلتی بزرگ در شیعه بود.
احمد پسر اسحاق از امام حسن عسكری سؤال می كند: «به دستور چه كسی عمل كنم و از چه كسی احكام دینی را بپرسم و گفته چه كسی را قبول كنم؟» امام می فرماید: «عثمان بن سعید و فرزندش دو نفر موثق هستند. هرچه آنان به تو برسانند، از من می رسانند و آنچه به تو گویند، از طرف من می گویند؛ پس سخن آن دو را بشنو و آنان را اطاعت كن كه آنها ثقه و امانت دارند.»

ادامه مطلب: محمّد بن عثمان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آشنايي با برخي از راويان حديث شيعه
نمایش از 21 شهریور 1392 بازدید: 126
پرینت

محمّد بن أبی عمیر

محمّد پسر زیاد و كنیه وی أبو أحمد أزدی است. بیشتر با كنیه پدرش او را می خوانند و به ابن أبی عمیر شهرت دارد. وی از یاران و صحابه امام كاظم و امام رضا و امام جواد علیهم السلام است و در سال 217 ه ق درگذشت. شیعه و اهل سنت او را مورد اطمینان دانسته اند. او از اصحاب اجماع است و یكی از راویان اصلی اصول أربعمائه به شمار می رود. وی عابدترین و پرهیزكارترین مردم زمانش بود. جاحظ ـ دانشمند معروف أهل سنت ـ در برتری مردم قحطان بر عدنان، از ابن أبی عمیر نام می برد وبدین وسیله افتخار می كند.

ادامه مطلب: محمّد بن أبی عمیر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آشنايي با برخي از راويان حديث شيعه
نمایش از 21 شهریور 1392 بازدید: 171
پرینت

عمّاربن یاسر

 عمّار پسر یاسر و كنیه وی ابویقظان است. او یكی از چهار مرد بزرگ زمان خود بود كه از پیشقدمان در اسلام بود. سه مرد دیگر عبارتند از أبوذر، مقداد و سلمان. پدر و مادر عمار در راه اسلام و دفاع از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم شكنجه های فراوانی را تحمّل كردند و در آخر به شهادت رسیدند. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم هرگاه آزار و اذیّت قریش نسبت به خاندان عمّار را می دید، آنان را به بهشت بشارت می داد و می فرمود: صبراً یا آل یاسر فإنّ موعدكم الجنه.

ادامه مطلب: عمّاربن یاسر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آشنايي با برخي از راويان حديث شيعه
نمایش از 21 شهریور 1392 بازدید: 128
پرینت

عبدالله بن عباس

 عبدالله بن عباس پسر عموى پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم و از مفسران و راویان شناخته شده است. ابن عباس از پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم، امام على وامام حسین علیهماالسلام روایت نقل مى كند. وى در سال یازدهم بعثت متولد شد وبه سال 69 در سن 71 سالگى در گذشت محمد بن حنفیه بر او نماز خواند وگفت: «امروز خدایى مَرد این امت درگذشت.»
ابن عباس در آخر عمر نابینا شد. برخى علت نابینایى وى را گریه بسیار بر امام على وحسنین علیهم السلام دانسته اند و برخى نیز علت نابینایى او را همراهى نكردن با امام حسین علیه السلام مى دانند.

ادامه مطلب: عبدالله بن عباس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آشنايي با برخي از راويان حديث شيعه
نمایش از 21 شهریور 1392 بازدید: 119
پرینت

عبدالله بن جعفر الحمیری

أبوالعبّاس عبدالله پسر جعفر حمیری از بزرگان علمای قم و از چهره های درخشان شیعه است. او از یاران و اصحاب امام هادی و امام عسكری علیهماالسلام می باشد. در سال 290 وارد كوفه شد و مردم كوفه از سخنان وی سود می جستند. وی در آنجا به تربیت شاگردان همّت گماشت. او را یمنی الاصل می دانند و حمیر بر وزن درهم منطقه ای در غرب صنعاء یمن است. دانشمندان علم رجال او را ثقه و مورد اطمینان دانسته اند و آثار بسیاری برای او بیان می دارند. برخی از آثار وی عبارتند از: الإمامه، الدلائل، العظمه والتوحید، الغیبه والحیره، الطبّ، المسائل والتوقیعات.

ادامه مطلب: عبدالله بن جعفر الحمیری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آشنايي با برخي از راويان حديث شيعه
نمایش از 21 شهریور 1392 بازدید: 110
پرینت

عبدالعظیم الحسنی

 عبدالعظیم پسر عبدالله حسنی از دانشمندان و محدّثان گرانقدر شیعه و از اصحاب و یاران امام رضا، امام جواد و امام هادی علیهم السلام است. وی فردی زاهد و پارسا و پرهیزكار بود و در زمان امام كاظم علیه السلام متولّد شد. او در سامراء زندگی می كرد، امّا از ستم و جور خلیفه عباسی به ایران گریخت و در سرداب خانه یكی از شیعیان در محله سكه الموالی ری ساكن شد. شیعیان مخفیانه به دیدارش می شتافتند و از علم و دانش وی بهره می بردند، تا آنگاه كه بیمار شد و در روزگار امامت امام هادی علیه السلام درگذشت. هنگام غسل پیكر مطهرش، ورقه ای در جیب لباسش یافتند كه روی آن خود را چنین معرفی كرده بود: «أنا أبوالقاسم عبدالعظیم بن عبدالله بن علیّ بن الحسن بن زید بن الحسن بن علیّ بن أبی طالب علیهم السلام». مزار او در شهر ری ملجأ و پناهگاه مؤمنین و دوستداران اهل بیت علیهم السلام می باشد.

ادامه مطلب: عبدالعظیم الحسنی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آشنايي با برخي از راويان حديث شيعه
نمایش از 21 شهریور 1392 بازدید: 146
پرینت

صفوان بن یحیی

صفوان پسر یحیی، كنیه اش أبو محمد بجلی كوفی است. وی فروشنده پارچه ای ظریف به نام سابری بود. و از همین رو به بیاع سابری مشهور شد. پدرش از اصحاب امام صادق علیه السلام و خود او از یاران و راویان امام كاظم و امام رضا و امام جواد علیهم السلام و وكیل حضرت رضا علیه السلام و امام جواد علیه السلام است و در سال 210 ه ق در مدینه درگذشت.
امام جواد علیه السلام به او توجهی خاص داشت و پس از درگذشت وی، كفن و حنوط برای او فرستاد و به اسماعیل پسر امام كاظم علیه السلام دستور داد بر او نماز بخواند و در روایتی خشنودی خود را از او بیان فرموده است.

ادامه مطلب: صفوان بن یحیی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آشنايي با برخي از راويان حديث شيعه
نمایش از 21 شهریور 1392 بازدید: 147
پرینت

سُلَیْم بن قیس هلالی

 شیخ أبو صادق سلیم پسر قیس كوفی از اصحاب امام علی، امام حسن، امام حسین و امام زین العابدین علیهم السلام است. وی در سنین نوجوانی در ایّام حكومت عمر وارد مدینه شد و پس از آشنایی با اصحاب و یاران پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم، همراهی امیرمؤمنان علی علیه السلام را انتخاب كرد و با سلمان و ابوذر و مقداد ارتباطی صمیمی داشت و از سیره پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و وقایع پس از رحلت آن حضرت، به دقّت پرس و جو می كرد و جزئیات مسائل را به خاطر می سپرد.
با توجه به ممنوع بودن بیان روایت در زمان عمر و عثمان، به سختی احادیث خود را پنهان ساخت، تا این كه در دوره حكومت امام علی علیه السلام زمینه ثبت حقایق برای او آماده شد.

ادامه مطلب: سُلَیْم بن قیس هلالی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آشنايي با برخي از راويان حديث شيعه
نمایش از 21 شهریور 1392 بازدید: 153
پرینت

زراره بن أعین

  آل اعین، خاندان شیعی مذهب در كوفه هستند. این خاندان از زمان امام سجّاد علیه السلام تا غیبت كبرا همراه أهل بیت علیهم السلام بوده اند. أعین به معنای گشاده چشم است و پدر زراره أعین بن سنسن غلامی رومی بود كه مردی از قبیله بنی شیبان او را در شهر حلب خریداری و پس از آموختن قرآن و معالم دین وی را آزاد كرد. فرزندان أعین همگی از دانشمندان بزرگ شیعه هستند. نام زرارهً درخشنده تر و پرآوازه تر از فرزندان دیگر اعین است.
زراره حدود سال 80 ه ق متولد شد و در سال 150 ه ق كمتر از دو ماه پس از شهادت امام صادق علیه السلام درگذشت و از یاران مخلص و راویان سرشناس امام باقر و امام صادق علیهماالسلام بود.

ادامه مطلب: زراره بن أعین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آشنايي با برخي از راويان حديث شيعه
نمایش از 21 شهریور 1392 بازدید: 101
پرینت

حسن بن محبوب

 حسن پسر محبوب به زرّاد یا سرّاد كوفی شهرت دارد و در سال 224 ه ق در سن 75 سالگی درگذشت. حسن بن محبوب از یاران و اصحاب امام كاظم و امام رضا علیهماالسلام است، وی از شصت نفر از شاگردان امام صادق علیه السلام حدیث نقل می كند.
حسن بن محبوب را از اصحاب اجماع دانسته اند او فردی جلیل القدر و ثقه و یكی از چهار مرد بزرگ زمان خود بود. سه نفر دیگر عبارتند از: یونس بن عبدالرحمن، صفوان بن یحیی، احمد بن محمّد بن أبی نصر بزنطی كه به اركان أربعه مشهور هستند.

ادامه مطلب: حسن بن محبوب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آشنايي با برخي از راويان حديث شيعه
نمایش از 21 شهریور 1392 بازدید: 107
پرینت

جابر بن عبدالله

جابر پسر عبدالله انصاری، صحابی معروف پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و از یاران امام علی و حسنین و امام زین العابدین علیهم السلام است. جابر امام باقر علیه السلام را نیز دیده است، امّا قبل از امامت امام باقر علیه السلام در سن 94 سالگی به سال 78 ه. ق درگذشته است. امام صادق درباره جابر فرمود: «او آخرین بازمانده اصحاب پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و شیفته و دلداده ما أهل بیت بود.»

جابر بنا بر روایتی كه از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم شنیده بود، در انتظار دیدن امام باقر علیه السلام بی تاب بود و در مسجد در حالی كه عمامه ای سیاه بر سر داشت می نشست و ندا می داد: «یا باقر العلم! یا باقر العلم!» مردم مدینه كه این حال جابر را می دیدند، او را به هذیان گویی متهم می كردند، ولی جابر می گفت:

ادامه مطلب: جابر بن عبدالله
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: آشنايي با برخي از راويان حديث شيعه
نمایش از 21 شهریور 1392 بازدید: 113
پرینت

اسماء بنت عمیس

در میان اصحاب پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم وائمه علیهم السلام زنانی دوستدار علم ومعرفت بودند وبا نقل روایت دانش خود را نشان دادند. در آثار رجالی، بخشی به معرفی این زنان اختصاص دارد.
اسماء دختر عمیس وخواهر میمونه ـ همسر رسول خدا ـ است. او در ابتدا با جعفر بن أبی طالب ازدواج كرد وهمراه او به حبشه مهاجرت نمود و پس از شهادت جعفر در سال هشتم هجرت با ابوبكر ازدواج كرد. محمد بن أبی بكر ثمره این ازدواج است. پس از درگذشت أبوبكر به عقد امام علی علیه السلام درآمد ودر سال 40ه ق درگذشت.
اسماء از پیشگامان در اسلام است و همواره در دوستی خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم پایدار بود و از آن هنگام كه به مدینه آمد، همچون مادری مهربان، محرم اسرار فاطمه زهرا سلام الله علیها بود.

ادامه مطلب: اسماء بنت عمیس
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 160 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید