نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: صحیفه سجادیه / آشنایی با صحیفه سجادیه
نمایش از 15 شهریور 1392 بازدید: 217
پرینت

شرح دعای اول صحیفه سجادیه

  الحمدلله الاول بلا اول كان قبله و الآخر بلا آخر یكون بعده، الذی قصرت عن رؤیته ابصار الناظرین و عجزت عن نعته اوهام الواصفین.

ابتدع بقدرته الخلق ابتداعا و اختر عهم علی مشیته اختراعا، ثم سلك بهم طریق ارادته و بعثهم فی سبیل محبته لا یملكون تاخیرا عما قدمهم الیه و لا یستطیعون تقدما الی ما اخرهم عنه.

و جعل لكل روح منهم قوتا معلوما مقسوما من رزقه لا ینقص من زاده ناقص و لا یزید من نقص منهم زاید.

ثم ضرب له فی الحیوه اجلا موقوتا و نصب له امدا محدودا، یتخطا الیه بایام عمره و یرهقه باعوام دهره حتی ادا بلغ اقصی اثره و استوعب حساب عمره، قبضه الی ما ندبه الیه من موفور ثوابه او محذور عقابه لیجزی الذین اساؤ ا بما عملوا و یجزی الذین احسنوا بالحسنی عدلا منه، تقدست اسمائه و تظاهرت آلائه، لا یسئل عما یفعل و هم یسئلون.

ادامه مطلب: شرح دعای اول صحیفه سجادیه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: صحیفه سجادیه / آشنایی با صحیفه سجادیه
نمایش از 15 شهریور 1392 بازدید: 124
پرینت

شرح دعای دوم صحیفه سجادیه (1)

و الحمدلله الذی من علینا بمحمد نبیه صلی الله علیه و آله و سلم دون الامم الماضیه و القرون السالفه بقدرته التی لا تعجز عن شی و ان عظم، و لا یقوتها شی و ان لطف، فختم بنا علی جمیع من ذر و جعلنا شهدا علی من جحد و كثرنا بمنه علی من قل.
اللهم فصل علی محمد امینك علی وحیك، و نجیبك من خلقك و صفیك من عبادك، امام الرحمه، و قائد الخیر، و مفتاح البركه كما نصب لامرك نفسه، و عرض فیك للمكروه بدنه و كاشف فی الدعا الیك حآمته و حارب فی رضاك اسرته و قطع فی احیا دینك رحمه، و اقصی علی جحودهم و قرب الاقصین علی استجابتهم لك و الی فیك الابعدین و عادی فیك الاقربین.

ادامه مطلب: شرح دعای دوم صحیفه سجادیه (1)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: صحیفه سجادیه / آشنایی با صحیفه سجادیه
نمایش از 15 شهریور 1392 بازدید: 170
پرینت

شرح دعای دوم صحیفه سجادیه (2)

اویس قرنی پیامبر را ندید و در یمن زندگی می كرد، ولی نزدیك ترین فرد به پیامبر بود؛ اما آنان كه به پیامبر از نظر عشیره ای و قومی نزدیك بودند، از ایشان بسیار دور بودند، به طوری كه با آن ها به مبارزه پرداخت و چنان كه می دانیم امثال ابولهب ها و ابوجهل ها كه قریشی بودند مطرود ایشان واقع گشتند!
پیامبر خدا، جز خدا و صراط مستقیم هیچ روشی را امضا نمی فرمود و در راه صراط مستقیم تمامی موانع را از سر راه برمی داشت. ایشان دل از همه چیز غیر از دورترین آن شخص بود كه از خدا دورتر بود. و این از خصوصیات آیین های الهی است:

ادامه مطلب: شرح دعای دوم صحیفه سجادیه (2)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: صحیفه سجادیه / آشنایی با صحیفه سجادیه
نمایش از 15 شهریور 1392 بازدید: 146
پرینت

شرح دعای دوم صحیفه سجادیه  (3)

اما فتح و پیروزی مكتب های الهی، عبارت از برداشتن موانع هدایت و رشد انسان ها و رساندن آنان به كمال لایق انسانیت است. هدف اولیا خداوند فراهم آوردن زمینه برای پیشبرد جامعه انسانیت می باشد، زیرا در جوامع آزاد بشری، پیوسته عده ای قدرتمند زورگو بر مردم حكومت می كنند كه هرگز حاضر نیستند كس دیگری جایگزین آنان شود و به جز آنچه خواسته ی آن هاست در خارج جاری شود. آنان با تمام وجود در مقابل مخالفان خود ایستاده و در هر شرایطی كه باشد آن ها را از پای درمی آورند؛ به طوری كه یاد و نقشی هم از ایشان بر جای نماند.

ادامه مطلب: شرح دعای دوم صحیفه سجادیه (3)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: صحیفه سجادیه / آشنایی با صحیفه سجادیه
نمایش از 15 شهریور 1392 بازدید: 197
پرینت

شرح دعای سوم صحیفه  (1)

سجادیه اللهم و حمله عرشك الذین لا یفترون من تسبیحك و لا یسئمون من تقدیسك و لا یستحسرون من عبادتك و لا یؤ ثرون التقصیر علی الجد فی امرك و لا یغفلون عن الوله الیك و اسرافیل صاحب الصور، الشاخص الذی ینتظر منك الذن، و حلول الامر فیتبه بالنفخه صرعی رهائن القبور و میكائیل ذوالجاه عندك، و المكان الرفیع من طاعتك.
و جبریل الامین علی وحیك، المطاع فی اهل سماواتك، المكین لدیك، المقرب عندك و الروح الذی هو علی ملائكه الحجب، و الروح الذی هو من امرك.

ادامه مطلب: شرح دعای سوم صحیفه (1)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: صحیفه سجادیه / آشنایی با صحیفه سجادیه
نمایش از 15 شهریور 1392 بازدید: 216
پرینت

شرح دعای سوم صحیفه سجادیه (2)

 در این صورت، همه پیش آمدها و تجزیه ها و تركیب ها، تبدیل به جزئیاتی غیرقابل پیش بینی می شوند، لذا باید در مورد هر یك به انتظار نشست و دید كه چه خواهد شد! حتی یك آسپرین را برای هیچ مریضی نمی توان تجویز نمود و به طور كلی، امكان پی ریزی یك علم با قوانین معین كاملا از بین می رود.
ولی هم چنان كه می دانیم نظام طبیعی این عالم تحت ضوابط و قانونمندی علی و معلولی خاصی است و هیچ تخلفی در آن صورت نمی گیرد، زیرا سنت حضرت حق بر این امور قرار گرفته: و لن تجد لسنه الله تبدیلا.[1] عالم مجردات نیز، بر همین حال و روش است. نظمی دقیق و نظام مند، بیش از آنچه كه در این عالم از آن خبر داریم در عالم ملائكه واقع است و لذا ملائكه حجب، تحت سیطره روح قرار دارند و با برنامه ای خاص وظایف خویش را انجام می دهند، و اصولا هر یك از ملائكه الله دارای وصف خاص و دستورات ویژه ای هستند.

ادامه مطلب: شرح دعای سوم صحیفه سجادیه (2)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: صحیفه سجادیه / آشنایی با صحیفه سجادیه
نمایش از 15 شهریور 1392 بازدید: 115
پرینت

شرح دعای سوم صحیفه سجادیه  ( 3 )

حضرت از آن ها یاد كرده و چند خصیصه از ویژگی های آنان را ذكر می كند:
آنان اختصاص به ذات حضرت حق دارند و مقربان درگاه الهی و نزدیك ترین ملائكه به حضرت ربوبی می باشند و تمام همت آنان صرف اطاعت و بندگی اوست و به جز اطاعت فرمان، به هیچ چیز دیگری راضی نمی شوند. آنان از همه ماسوی الله بی نیاز بوده و به جز اطاعت از فرمان دوست به چیز دیگری مشغول نیستند.
آنان به غذا و آشامیدنی احتیاج ندارند؛ یعنی موجوداتی طبیعی همانند ما نیستند؛ زیرا آن ها اساسا مربوط به عالم ماده نبوده و از فرآورده های مادی بهره نمی برند. (مانند خوردن و خوابیدن و آشامیدن).

ادامه مطلب: شرح دعای سوم صحیفه سجادیه ( 3 )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: صحیفه سجادیه / آشنایی با صحیفه سجادیه
نمایش از 15 شهریور 1392 بازدید: 175
پرینت

شرح دعای سوم صحیفه سجادیه  (4)

هم چنین مامور دوزخ را مالك نامیده و رضوان را دربان بهشت معرفی فرموده و در نهایت به جملگی آنان درود و سلام نثار فرموده است. در انتها باید بگوییم كه نام گذاری هر یك از این ملائكه به اسما خاص، نكته ای دارد كه مجالی بیش از این را می طلبد.
فراز دهم
و الذین لا یعصون الله ما امرهم و یفعلون ما یؤ مرون و الذین یقولون سلام علیكم بما صبرتم فنعم عقبی الدار و الزبانیه الذین اذا قیل لهم خذوه فغلوه ثم الجحیم صلوه ابتدروه سراعا و لم ینظروه. و نیز درود فرست بر آن دسته از فرشتگان كه هرگز فرمان تو را معصیت نكرده و آنچه را فرمان دهی به جای آورند! و آن ملائكه ای كه بر واردین به بهشت سلام و تهنیت گویند كه این خانه ای جالب و دلنشین است و بر آن ملائكه جهنم كه هرگاه به آن ها گفته شد تبهكاران را اخذ كن و آنان را به زنجیر بكش و بطرف جهنم جذب كن به سرعت عمل می نمایند و آنان را مهلت نمی دهند.

ادامه مطلب: شرح دعای سوم صحیفه سجادیه (4)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: صحیفه سجادیه / آشنایی با صحیفه سجادیه
نمایش از 15 شهریور 1392 بازدید: 104
پرینت

شرح دعای چهارم صحیفه سجادیه (1)

اللهم و اتباع الرسل و مصدقوهم من اهل الارض بالغیب عند معارضه المعاندین لهم بالتكذیب، و الاشتیاق الی المرسلین بحقائق الایمان، فی كل دهر و زمان ارسلت فیه رسولا، و اقمت لاهله دلیلا من لدن آدم الی محمد صلی الله علیه و آله و سلم، من ائمه الهدی و قاده اهل التقی علی جمیعهم السلام، فاذكرهم منك بمغفره و رضوان.
اللهم و اصحاب محمد، خاصه الذین احسنوا الصحابه، و الذین ابلوا البلا الحسن فی نصره، و كانفوه، و اسرعوا الی وفادته، و سابقوا الی دعوته، و استجابوا له حیث اسمعهم حجه رسالاته، و فارقوا الازواج و الاولاد فی اظهار كلمته، و قاتلوا الآبا و الابنا فی تثبیت نبوته و انتصروا به.

ادامه مطلب: شرح دعای چهارم صحیفه سجادیه (1)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: صحیفه سجادیه / آشنایی با صحیفه سجادیه
نمایش از 15 شهریور 1392 بازدید: 184
پرینت

شرح دعای چهارم صحیفه سجادیه (2)

از این رو در مقابل پیش آمدهای بسیار سخت كه هر مقاوم نستوه را از پای در می آورد ایستادند؛ پیش آمد هایی از قبیل:
1 - دوری از فرزند، زن و خاندان ؛
2 - كارزار با فرزندان و یا پدران ؛
3 - طرد شدن آنان از طرف فامیل و عشیره ؛
4 - خروج از كشور و پناهنده شدن به كشور همسایه ؛
5 - ابتلا به ننگی معیشت، فقر و رها كردن باغ و زمین و سرمایه ؛
6 - ابتلا به شكنجه های سخت از طرف كفار؛
7 - از دست دادن عزیزان و فرزندان خود در راه خدا؛
كه تاریخ بر همه آن ها كاملا گواه است.

ادامه مطلب: شرح دعای چهارم صحیفه سجادیه (2)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: صحیفه سجادیه / آشنایی با صحیفه سجادیه
نمایش از 15 شهریور 1392 بازدید: 131
پرینت

شرح دعای چهارم صحیفه سجادیه  (3)

چگونه ممكن است كه امثال معاویه و ولید بن عقبه كه به نص قرآن فاسق بودند و یا حبیب بن سلمه و بسر بن ارطاه كه از خبیث ترین دشمنان خدا بودند آنان را صحابی رسول خدا بدانیم و آنان را دعا كنیم، بلكه به قراین فرازهای قبل كسانی مورد دعای حضرت سجاد هستند كه قرین تقوا و ترك هوا و انجام كارهای بسیار سخت بوده و در كمك به رسول الله و مجاهده در راه اسلام بسیار موفق بودند و از نوادر بندگان الهی به حساب می آمدند، از این رو دعا و درود نسبت به اینگونه افراد مؤ ثر بوده و راه باغستان های بهشت را بر آنان هموار می سازد و از كید شیطان در امان می دارد و به حسن رجا و امید به رحمت حق موفق می نماید، نه آن كه هر فردی كه در زمان رسول خدا بود او صحابی واجب الاحترام و لازم التبعیه باشد كه هرگز چنین نیست.

ادامه مطلب: شرح دعای چهارم صحیفه سجادیه (3)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: صحیفه سجادیه / آشنایی با صحیفه سجادیه
نمایش از 15 شهریور 1392 بازدید: 108
پرینت

شرح دعای پنجم صحیفه سجادیه (1)

 یا من لا تنقضی عجائب عظمته، صل علی محمد و آله، و احجبنا عن الالحاد فی عظمتك، و یا من لا تنتهی مده ملكه، صل علی محمد و آله و اعتق رقابنا من نقمتك، و یا من لا تفنی خزائن رحمته، صل علی محمد و آله و اجعل لنا نصیبا فی رحمتك.
و یا من تنقطع دون رؤ یته الابصار، صل علی محمد و آله، و ادننا الی قربك. و یا من تصغر عند خطره الاخطار صل علی محمد و آله و كرمنا علیك و یا من تظهر عنده بواطن الاخبار صل علی محمد و آله و لا تفضحنا لدیك.
اللهم اغننا عن هبه الوهابین بهبتك و اكفنا وحشه القاطعین بصلتك، حتی لا نرغب الی احد مع بذلك، و لا نستوحش من احد مع فضلك.

ادامه مطلب: شرح دعای پنجم صحیفه سجادیه (1)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: صحیفه سجادیه / آشنایی با صحیفه سجادیه
نمایش از 15 شهریور 1392 بازدید: 156
پرینت

شرح دعای پنجم صحیفه سجادیه  (2)

و بر همین قیاس اگر به قدرت حضرت حق وصل شویم، نیروی محدود، اهرم بازو را به قدرت الهی مرتبط كرده و به نیروی لایزال او دست توكل زده و از هیج قدرتی هراس نخواهیم داشت.
یكی از اسرار، بلكه سر الاسرار مكتب انبیا كه پیوسته با كمترین امكانات در مقابل عظیم ترین قدرت های زمان خود می ایستادند این بود كه با علم و آگاهی به قدرت خدای متعال و اطمینان به یاری او آن چنان شجاعانه اقدام می كردند كه مایه حیرت نادان های زمان قرار می گرفت.
حشمت و عظمت ظاهری قارونیان هرگز چشم بندگان مخلص و راستین حضرت ربوبی را پر نمی كرد، و هم چنانكه پس از فرو رفتن در قعر زمین عده ای گفتند: و یكانه لا یفلج الكافرون[1] پیامبر زمان او وی را با تمام قدرتش و قبل از فرو رفتن او را ناپایدار و ناموفق و به دور از رستگاری می دید.

ادامه مطلب: شرح دعای پنجم صحیفه سجادیه (2)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: صحیفه سجادیه / آشنایی با صحیفه سجادیه
نمایش از 15 شهریور 1392 بازدید: 139
پرینت

شرح دعای پنجم صحیفه سجادیه  (3)

خدایا هر كه را تو سرپرستی كنی از خذلان دیگران در امان است و آن كس را كه تو اعطا كنی اگر همه نسبت به او مانع خیر شوند، منقصتی برای او پیش نیاید و هر كس را تو هدایت كنی اضلال گمراه كنندگان او را گمراه نكند؛ پس تو بر محمد و آلش درود فرست و به عزت و جلالت ما را از شر بندگان خود محفوظ بدار و با عطای خود بی نیازمان گردان و ما را در سبیل حق و هدایت با ارشاد خود قرار بده.
شرح:
در نظام جهان بینی اسلام هیچ كس جز خدا، رسول و جانشینان او به خودی خود حق ولایت و امر و نهی بر دیگری را ندارد. حال در اینجا دو مساله قابل طرح است:

ادامه مطلب: شرح دعای پنجم صحیفه سجادیه (3)
 

صفحه1 از4

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 98 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید