نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شناخت اميرالمؤمنين امام علي (ع)
نمایش از 18 شهریور 1392 بازدید: 136
پرینت

امام على (ع) كنار رسول خدا (ص )  (1)

امام على (ع) این افتخار را دارد كه از كودكى در خانه رسول خدا (ص) رشد یافت .1 در این باره نقل هاى جالبى وجود دارد كه ابن ابى الحدید آن ها را یكجا فراهم آورده است. از جمله از زید بن على بن الحسین (ع) نقل شده است كه در آن دوران, رسول خدا (ص) گوشت و خرما را در دهانشان نرم كرده تا خوردن آن راحت تر شده, آنگاه آن را در دهان امام مى گذاشت. 2 به دلیل همین قرابت بود كه امام, نخستین كسى بود كه به رسول خدا (ص) ایمان آورد. او خود فرمود: ((لم یسبقنى الا رسول الله بالصلاه.))3 در این باره به قدرى شهادات و شواهد وجود دارد كه جاى هیچ گونه تردیدى را به افراد منصف باقى نمى گذارد. درباره اسلام آوردن امام گزارش شده است كه رسول خدا (ص) از او دعوت كردند تا اسلام را بپذیرد. این امر بلوغ فكرى امام را نشان مى دهد. 4 مسعودى مى گوید:

ادامه مطلب: امام على (ع) كنار رسول خدا (ص ) (1)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شناخت اميرالمؤمنين امام علي (ع)
نمایش از 18 شهریور 1392 بازدید: 151
پرینت

امام على (ع) كنار رسول خدا (ص)  (2)

37 آن حضرت در بیشتر جنگها پرچمدار سپاه اسلام بود.38 بى شبهه در میان اصحاب پیامبر (ص), كسى دانش امام را نداشته است. این مطلبى است كه در كلام خود رسول خدا (ص) و اصحاب آمده و تاریخ نیز بر آن گواهى داده است. این سخن رسول خدا (ص) كه فرمود: انا مدینه العلم و علىد بابها, بهترین گواه بر این مطلب است. سخن خود امام (ع) در بالاى منبر به این كه: سلونى قبل از تفقدونى 39 نشانگر دانش برتر امام بود. این ادعایى بود كه به قول سعید بن مسیب هیچ كس از صحابه جز امام آن را مطرح نكرد.40 رسول خدا (ص), اما را موظف فرمود تا به مردم وضو و سنت را تعلیم دهد. 41 عایشه كه دشمنیش نسبت به فاطمه و على علیهما السلام به همان زمان پیامبر (ص) باز مى گشت, مى گفت: على اعلم الناس بالسنه, 42 عطا از تابعین معروف مى گفت:

ادامه مطلب: امام على (ع) كنار رسول خدا (ص) (2)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شناخت اميرالمؤمنين امام علي (ع)
نمایش از 18 شهریور 1392 بازدید: 154
پرینت

فضائل و سیره فردى امام على(ع )  (1)

 (سرگذشتها)
1- روزى امیرالمؤمنین صلوات الله علیه به بازار كرباس فروشان آمد، دكاندارى دید كه قیافه خوبى داشت، فرمود: اى شخص دوتا لباس مى‏خواهم كه قیمت آنها پنج درهم باشد، مرد برخاست و گفت: یا امیرالمؤمنین آنچه بخواهى در دكان دارم، امام دید كه دكاندار او را شناخت، لذا از آنجا دور شد. به دكانى رسید كه فروشنده آن غلام بود، امام از او دو لباس خرید به پنج درهم، یكى را به سه درهم و دیگرى به دور درهم، آنگاه به قنبر فرمود: سه درهمى را تو بپوش. قنبر گفت: آنرا شما بپوشید كه بالاى منبر مى‏روید و بر مردم خطبه مى‏خوانید. امام فرمود: تو جوانى، آرزوى جوانى دارى، من از خدایم شرم مى‏كنم كه خود را در لباس بر تو ترجیح بدهم. شنیدم رسول خدا (ص) درباره غلامان مى‏فرمود:

ادامه مطلب: فضائل و سیره فردى امام على(ع ) (1)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شناخت اميرالمؤمنين امام علي (ع)
نمایش از 18 شهریور 1392 بازدید: 192
پرینت

فضائل و سیره فردى امام على(ع ) (2)

خانه‏ات كجاست؟ آنگاه با زن به طرف خانه او حركت كرد، چون به خانه رسید ایستاد و فرمود: السلام علیكم، جوانى از خانه بیرون آمد، حضرت فرمود، بنده خدا از خدا بترس، این بیچاره را ترسانده‏اى و از خانه خارج كرده‏اى . جوان فریاد كشید: این كار به تو چه ربطى دارد؟ به خدا قسم چون تو را به شفاعت آورده او را آتش خواهم زد. امام (ع) شمشیر بر كشید با كمى پرخاش، فرمود: من تو را امر به معروف و نهى از منكر مى‏كنم تو من را با منكر جواب داده، كار خوب را منكر مى‏شمارى؟! در این بین عده‏اى از آنجا مى‏گذشتند، حضرت را شناخته و سلام مى‏كردند كه السلام علیك یا امیرالمؤمنین . جوان دانست كه آن مرد ناشناس حضرت امیرالمؤمنین است، پیش آن حضرت تعظیم كرد كه:

ادامه مطلب: فضائل و سیره فردى امام على(ع ) (2)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شناخت اميرالمؤمنين امام علي (ع)
نمایش از 18 شهریور 1392 بازدید: 139
پرینت

فضائل و سیره فردى امام على(ع) (3)

دیگر آنكه: تقوى وزهد و عبادت در رهبانیت و تارك دنیا بودن نیست بلكه باید در كارهاى اجتماعى و روز مره جامعه وارد شد و در نفع و ضرر مردم شركت نمود.
* * *
13- امام (ع) درباره معیار بودن خویش نسبت به مؤمن و منافق فرموده است: اگر با این شمشیرها از بیخ بینى مؤمن بزنم تا مرا دشمن دارد، دشمن نخواهد داشت و اگر همه دنیا را اعم از بزرگ و كوچك آن در مقابل منافق بریزم و در اختیار او قرار دهم تا مرا دوست بدارد، دوست نخواهد داشت، زیرا كه این حقیقت در زبان وگفته رسول الله (ص) حتمى شده كه فرمود: یا على هیچ مؤمنى تو را دشمن نمى‏دارد و هیچ منافقى تو را دوست نخواهد داشت . «قال (ع): لو ضربت خَیشومَ المؤمن بسیفى هذا على اَن یبغضنى ما اَبغضنى ولو صَببُت الدنیا بجمّاتها على المنافق على ان یُحبّنى ما اَحبّنى و ذلك انّه قُضِى فاْنقَضى‏ على لسان النبى الأُمّى (ص) انه قال: یا على لا یبغضك مؤمن ولا یحبك منافق» 13 مؤمن اگر على بن ابیطالب را دشمن دارد، ایمان و تقوى و فضیلت و توحید و فضایل اخلاق را دشمن داشته است و این بر مؤمن محال است و اگر منافق على (ع) را دوست بدارد، چیزى را كه قبول ندارد دوست داشته است و این كار میسر نیست .

ادامه مطلب: فضائل و سیره فردى امام على(ع) (3)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شناخت اميرالمؤمنين امام علي (ع)
نمایش از 18 شهریور 1392 بازدید: 124
پرینت

فضائل امام على (ع) در كلام خلفا  (1)

از منابع مهمى كه در شناخت وجود ملكوتى حضرت على علیه السلام موجود است، كلمات و مرویات خلفاى سه گانه مى‏باشد.دانستن این مطالب از چند جهت مورد توجه و اهمیت است:
اولامقام رفیع امیر المؤمنین على علیه السلام را از زبان كسانى كه به عنوان بعضى از صحابه رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم مطرح بودند،و سخنان آن حضرت را شنیدند،مى‏شناسیم .ثانیا:به طور قطع،میزان شناخت پیروان مذاهب مختلف عامه با مطالعه این مطالب،نسبت به آن حضرت بیشتر و كاملتر خواهد شد.و تحولى نو در آنان پدید خواهد آمد. (1) ثالثا:از این طریق،ماهیت كسانى كه بعد از پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله و سلم،سفارشها و وصایاى آن حضرت را در مورد خلافت و ولایت على علیه السلام نادیده گرفته و با ایجاد شوراى انحصارى،اقدام به تعیین خلیفه براى مسلمین كردند،كاملا روشن مى‏شود.در ادامه همین مباحث،سخنان و روایاتى كه عایشه در زمینه عظمت على علیه السلام بیان كرده است نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت.

ادامه مطلب: فضائل امام على (ع) در كلام خلفا (1)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شناخت اميرالمؤمنين امام علي (ع)
نمایش از 18 شهریور 1392 بازدید: 132
پرینت

فضائل امام على (ع) در كلام خلفا (2)

خدایا تو گواه من بر آنان مى‏باشى.
عمر گفت:در كنار من جوان خوش سیما و خوش بویى بود،پس گفت:اى عمر به درستى كه رسول خدا پیمان و بیعتى انجام داد كه جز منافق آن را نقض نمى‏كند پس بر حذر باش كه مبادا آن را نقض كنى.عمر گفت:پس عرض كردم یا رسول الله،وقتى كه شما در مورد على سخن مى‏گفتى در كنارم جوان خوش چهره و خوش بویى بود كه به من چنین و چنان گفت.حضرت فرمود:بله اى عمر،او از فرزندان آدم نبود،بلكه جبرئیل بود و خواست تا بر شما در مورد آنچه كه من در مورد على گفتم تأكید كند.
د:عن عمار الدهنى عن ابى فاخته،قال:اقبل على و عمر جالس فى مجلسه فلما رآه عمر تضعضع و تواضع وتوسع له فى المجلس،فلما قام على،قال بعض القوم:یا امیر المؤمنین انك تصنع بعلى صنیعا ما تصنعه باحد من أصحاب محمد صلى الله علیه و آله و سلم قال عمر:و ما رأیتنى اصنع به؟قال:رأیتك كلما رأیته تضعضعت و تواضعت و اوسعت حتى یجلس.قال:و ما یمنعنى،و الله انه مولاى و مولى كل مؤمن. (17)

ادامه مطلب: فضائل امام على (ع) در كلام خلفا (2)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شناخت اميرالمؤمنين امام علي (ع)
نمایش از 18 شهریور 1392 بازدید: 117
پرینت

فضائل امام على (ع) در كلام خلفا  (3)

ت:عن ابن عباس قال:كنت أسیر مع عمر بن الخطاب فى لیله،و عمر على بغل و انا على فرس،فقرأ آیه فیها ذكر على بن ابى طالب فقال:أما و الله یا بنى عبد المطلب لقد كان على فیكم أولى بهذا الأمر منى و من أبى بكر،... - الى ان قال‏ - و الله ما نقطع امرا دونه،و لا نعمل شیئا حتى نستأذنه. (36)
از ابن عباس روایت شد كه گفت:در یكى از شبها من و عمر بن خطاب سیر مى‏كردیم (همسفر بودیم) و عمر بر قاطر و من بر اسب بودم،پس آیه‏اى قرائت شد كه در آن آیه نام على بن ابى طالب یاد آورى مى‏شد.پس (عمر بن خطاب) گفت:آگاه باشید به خدا سوگند اى فرزندان عبد المطلب،به تحقیق كه على در میان شما سزاوارترین است به این امر (خلافت) از من و ابو بكر... (تا آنكه گفت) :به خدا سوگند هیچ كارى را بدون او تمام نمى‏كنم.و عملى بدون اجازه او انجام نمى‏دهم.

ادامه مطلب: فضائل امام على (ع) در كلام خلفا (3)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شناخت اميرالمؤمنين امام علي (ع)
نمایش از 18 شهریور 1392 بازدید: 167
پرینت

فضائل امام على (ع) در كلام خلفا (4)

 4- شیخ سلیمان قندوزى حنفى در ینابیع الموده،باب 54،ص 194 و.356

و متقى هندى در كنز العمال،ج 13 - ص 638 مؤسسه الرساله بیروت،چاپ پنجم

5- بوستان معرفت تألیف سید هاشم حسینى تهرانى،ص 447 به نقل از:مناقب خوارزمى،فصل 7،ص .45

6- بوستان معرفت»ص 650 به نقل از:ابن عساكر در تاریخ امیر المؤمنین علیه السلام،ج 3،ص 70،حدیث 1100 و از مناقب خوارزمى فصل 14،ص .98

كنز العمال»،ج 12،ص 489 - مؤسسه الرساله بیروت،چاپ پنجم 7-

ادامه مطلب: فضائل امام على (ع) در كلام خلفا (4)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شناخت اميرالمؤمنين امام علي (ع)
نمایش از 18 شهریور 1392 بازدید: 137
پرینت

على (ع) برترین و مظلوم‏ترین

و هر كه با على دشمنى ورزد - چه در حیات و چه در مماتش - مردنش بسان مرگ جاهلیت است و براى هر بدعتى كه در اسلام ایجاد كند، حسابرسى و مجازات مى‏شود.
انحراف از شجره نبوت و ولایت
پیامبر گرامى اسلام‏صلى الله علیه وآله فرمودند:
«خلق الانبیاء من اشجار شتى، و خلقنی و علیا من شجره واحده; فانا اصلها، و علی فرعها، و فاطمه لقائها، و الحسن والحسین ثمرها، فمن تعلق بغصن من اغصانها نجى، و من زاغ هوى‏»
ولو ان عبدا عبدالله بین الصفا والمروه الف عام، ثم الف عام، ثم الف عام ثم لم یدرك محبتنا اكبه الله على منخریه فی‏النار، ثم تلا (30) :

ادامه مطلب: على (ع) برترین و مظلوم‏ترین -1
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شناخت اميرالمؤمنين امام علي (ع)
نمایش از 18 شهریور 1392 بازدید: 126
پرینت

على (ع) برترین و مظلوم‏ترین (14) » (2)

ایمان بى‏ولایت على علیه السلام ناقص است
پیامبر خداصلى الله علیه وآله مى‏فرماید:
«ان‏الله جعل لاخی علی فضائل لاتحصى كثره. فمن ذكر فضیله من فضائله لم تزل الملائكه تستغفرله ما بقی لتلك الكتابه رسم، و من استمع الى فضیله من فضائله غفرالله له الذنوب التی اكتسبها بالاستماع، و من نظر الى كتاب من فضائله غفرالله له الذنوب التی اكتسبها بالنظر. ثم قال: النظر الى اخی على عباده و ذكره عباده، و لا یقبل الله ایمان عبد الا بولایته و البراءه من اعدائه.

ادامه مطلب: على (ع) برترین و مظلوم‏ترین (14) » (2)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شناخت اميرالمؤمنين امام علي (ع)
نمایش از 18 شهریور 1392 بازدید: 115
پرینت

على (ع) برترین و مظلوم‏ترین

ح) صیانه‏القرآن من التحریف، استاد آیت‏الله معرفت
ط) ترجمه كتاب سابق به نام «مصونیت قرآن از تحریف‏»، ترجمه شهید شهرابى، چاپ مركز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامى.
ى) صیانت قرآن از استاد دكتر محمدى (تجار زادگان).
ك) الانتصار، مناظره‏هاى شیعه در اینترنت، ج 5 و... چاپ قم.
7. بقره (2): 257.
8. همان.
9. انبیاء (21): 73.

ادامه مطلب: على (ع) برترین و مظلوم‏ترین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شناخت اميرالمؤمنين امام علي (ع)
نمایش از 18 شهریور 1392 بازدید: 138
پرینت

على (ع) برترین و مظلوم‏ترین (2)

امیر مؤمنان(‏علیه السلام) مى‏فرماید:
از آن لحظه كه پیامبر خداصلى الله علیه وآله رحلت كرد همواره مظلوم بوده‏ام (1) .
ابن شهرآشوب روایت مى‏كند كه حضرت بر منبر نرفت، جز آن كه در پایان كلامش، پیش از پایین آمدن از منبر این جمله را مى‏فرمود:
مازلت مظلوما مذ قبض رسول‏الله‏صلى الله علیه وآله حتى یومنا هذا. (2)
روزى یك نفر اعرابى در بین سخنان حضرت‏علیه السلام فریاد زد:
«وا مظلمتاه‏».
حضرت على‏علیه السلام او را به حضور طلبید، هنگامى كه نزدیك شد، به او فرمود:

ادامه مطلب: على (ع) برترین و مظلوم‏ترین (2)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شناخت اميرالمؤمنين امام علي (ع)
نمایش از 18 شهریور 1392 بازدید: 101
پرینت

خلافت على بن ابیطالب(ع) در قرآن و روایات (1)

 براى اثبات خلافت على بن ابیطالب به آیاتى از قرآن استدلال شده و از جمله آنها این آیه است: انما ولیكم الله و رسوله و الذین آمنوا الذین یقیمون الصلوه و یؤتون الزكوه و هم راكعون
یعنى:«ولى امر و صاحب اختیار شما فقط خدا و رسولش و مؤمنان هستند كه نماز مى‏خوانند و در حال ركوع صدقه و زكات مى‏دهند»، (سوره مائده،آیه 55)
مفسرین سنى و شیعى اتفاق دارند كه آیه مذكور در شان على بن ابیطالب نازل شده است و روایات كثیرى از عامه و خاصه نیز بر آن دلالت دارد.
ابوذر غفارى مى‏گوید:روزى نماز ظهر را با پیغمبر خواندیم سائلى از مردم تقاضاى كمك نمود ولى كسى به او چیزى نداد،سائل دستش را به جانب آسمان بلند كرده گفت:خدایا!شاهد باش در مسجد پیغمبر كسى به من چیزى نداد.على بن ابیطالب در حال ركوع بود با انگشتش به سائل اشاره كرد،او انگشتر را از دست آن حضرت گرفت و رفت.

ادامه مطلب: خلافت على بن ابیطالب(ع) در قرآن و روایات (1)
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 86 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید