نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و شاگردان امام هادي (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 136
پرینت

علي بن جعفر هميناوي

 يكي از اصحاب سرشناس و مورد اطمينان نزد خاندان نبوت (عليهم السلام) است و به واسطه ارادت و اخلاصي كه از خود نشان داده بود توانست جزء وكلاي مخصوص امام هادي (عليه السلام) قرار گيرد.
به جهت همين ارتباط نزديك با آن بزرگواران، مخصوصا حضرت هادي (عليه السلام)، جاسوسان و دشمنان اهل‌بيت (عليهم السلام) نزد متوكل به بدگوئي و سعايت او پرداختند.
در نتيجه همين تحركات مسموم و منفي عليه علي بن جعفر، متوكل دستور بازداشت و حبس او را صادر نمود. و پس از مدتي تصميم گرفت كه او را به قتل رساند. هنگامي كه علي بن جعفر از اين تصميم متوكل آگاه شد، نامه‌اي از داخل زندان براي امام هادي (عليه السلام) نوشت و در آن نامه از امام خواست كه در حال او نظري بفرمايد و برايش دعا نمايد.

ادامه مطلب: علي بن جعفر هميناوي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و شاگردان امام هادي (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 200
پرینت

خيران خادم

 خادم امام رضا (عليه السلام) و از شيعيان مخلص و مؤمنان به ولايت اهل‌بيت (عليهم السلام) بوده و در كتب رجال، او را جزء اصحاب مخصوص و صاحب سر حضرت رضا، جواد و هادي (عليهم السلام) برشمرده‌اند.
از بعضي روايات برمي‌آيد كه او وكيل حضرت جواد (عليه السلام) نيز بوده است. مانند روايتي كه حضرت در پايان آن به او فرموده‌اند:اعمل في ذلك برأيك، فإنّ رأيك رأيي و من أطاعك اطاعني.يعني: در آن مسأله مطابق نظر خودت عمل كن پس همانا كه رأي تو رأي و نظر من است. و كسي كه از تو پيروي كند از من پيروي نموده.
از خيران روايات و مسائل فراواني در موضوعات مختلف برجاي مانده، كه آن‌ها را از حضرت جواد و هادي (عليهم السلام) روايت نموده. يكي از آن روايات نص بر امامت حضرت هادي (عليه السلام) مي‌باشد و هنگامي بيان شده كه خيران در خدمت و ملازم ان حضرت بوده، و امام جواد (عليه السلام) در بستر بيماري قرار داشتند و اندكي بيشتر از عمر شريفشان باقي نبوده.

ادامه مطلب: خيران خادم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و شاگردان امام هادي (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 180
پرینت

حضرت عبدالعظيم حسني

 از بزرگترين محدثين و علما است. و در تقوي و زهد و ورع در ميان اصحاب ممتاز بوده است. از نوادگان شريف حضرت امام مجتبي (عليه السلام) بوده و جزء اصحاب مخصوص امام جواد و هادي (عليهما السلام) قرار داشته، و روايات فراواني را از آن بزرگواران نقل كرده است.
 
عرض كردن ايمان خدمت امام (عليه السلام)
يكي از داستان‌هاي معروف عبد العظيم حسني كه خود به تنهايي بيان‌گر ايمان و تدين والاي اوست، عرضه كردن دين او خدمت امام هادي (عليه السلام) است.
عبدالعظيم در اين زمينه‌ مي‌فرمايد: زماني خدمت آقاي خود حضرت امام علي النقي (عليه السلام) رسيدم و ايشان با ديدن من فرمودند: مرحبا به تو اي اباالقاسم! همانا كه تو حقيقتا پيرو و مطيع ما هستي.
خدمت آن جناب عرض كردم: اي فرزند رسول الله! من مي‌خواهم دين خود را به شما عرضه كنم، تا اگر پسنديده و رضايت‌بخش است بر آن ثابت قدم بمانم تا زماني كه خداوند عزوجل را ملاقات كنم.

ادامه مطلب: حضرت عبدالعظيم حسني
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و شاگردان امام هادي (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 113
پرینت

حسين بن سعيد بن حمّاد اهوازي

 از اصحاب ممتاز و ياران مخصوص اهل‌بيت (عليهم السلام) و از راويان ثقه و مورد اطمينان، نزد محدثين و علما مي‌باشد. اصالت او به كوفه باز مي‌گردد، لكن همراه برادرش حسن به اهواز نقل مكان نمود و پس از مدتي از آن‌جا به قم، شهر فقه و فقاهت هجرت نمود و به خدمت حسن بن ابان رسيد و در همان‌جا بود تا اين‌كه بدرود حيات گفت.
حسين بن سعيد، اين شيعه راستين در طول عمر شريفش پيوسته محب و خدمتگذار آستان ولايت و امامت بود و توانست نزد سه امام بزرگوار رسيده و به كسب فيض بپردازد. امام رضا و حضرت جواد و هادي (عليهم السلام) اماماني بودند كه حسين بن سعيد آنان را درك كرد و به روايت حديث از آنان پرداخت.

ادامه مطلب: حسين بن سعيد بن حمّاد اهوازي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و شاگردان امام هادي (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 119
پرینت

 ابوهاشم جعفري

محدثي از اهالي بغداد و مردي متقي، صاحب زهد و ورع و عالمي برجسته در ميان اصحاب بوده است.
از ويژگي‌هاي ديگر او، نزديكي و خويشاوندي با آل ابي طالب (عليه السلام) مي‌باشد، زيرا پدرش قاسم بن اسحاق، امير يمن و مردي جليل القدر و مادرش، ام حكيم، دختر قاسم بن محمد بن ابي‌بكر بوده و قاسم بن اسحاق پسر خاله امام صادق (عليه السلام) مي‌‌باشد، و برادرزاده ابوهاشم، محمد بن جعفر بن قاسم، همسر فاطمه دختر امام رضا (عليه السلام) است.

ادامه مطلب: ابوهاشم جعفري
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و شاگردان امام هادي (ع)
نمایش از 07 دی 1391 بازدید: 151
پرینت

هارون بن مسلم بن سعدان کوفى

ابوالقاسم، متکلّم و محدّث مورد اعتماد شیعى که به تاریخ جنگ‏ها نیز آشنایى داشت، اصالتا اهل «انبار» (یکى از استان‏هاى شمالى عراق) بود، اما پدران او در کوفه اقامت داشتند. به همین دلیل، شیخ طوسى او را کوفى الاصل دانسته است. وى در کوفه دیده به جهان گشود و در سامرّاء زندگى را به انجام رساند، ولى تاریخ ولادت و وفات او دقیقا معلوم نیست. وى از اصحاب امام هادى علیه‏السلام (م ۲۵۴ ق) و امام حسن عسکرى علیه‏السلام (م ۲۶۰ ق) بود و با آن دو امام دیدار داشت.

ادامه مطلب: هارون بن مسلم بن سعدان کوفى
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و شاگردان امام هادي (ع)
نمایش از 07 دی 1391 بازدید: 144
پرینت

محمّد بن نصیر نمیرى بصرى

ابوشعیب، از مدعیان نیابت در عصر امام دهم و یازدهم شیعیان، در اوایل سده سوم در بصره چشم به جهان گشود و تا عصر غیبت صغرا حیات داشت و اندکى پس از روى کار آمدن نایب دوم، ابوجعفر محمّد بن عثمان عمرى (شروع نیابت: ۲۶۷ ق) در حدود ۲۷۰ ه و احتمالاً در بغداد زندگى را به انجام رساند. وى از قبیله «بنى نمیر» بود که در رأس آن، نمیر بن عامر بن صعصعه قرار داشت و در بصره سکونت داشتند. به همین دلیل، او را نُمَیرى بصرى (به ضم نون و فتح میم) لقب داده ‏اند.

ادامه مطلب: محمّد بن نصیر نمیرى بصرى
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و شاگردان امام هادي (ع)
نمایش از 07 دی 1391 بازدید: 146
پرینت

محمّد بن موسى شریعى

ابومحمّد، از مدعیان بابیت در عصر امام هادى علیه‏السلام (م ۲۵۴ ق) و امام حسن عسکرى علیه‏السلام (م ۲۶۰ ق)، در منابع کنیه‏اش «ابوعبداللّه» نیز آمده؛ چنان‏که با نام حسن سریعى (به فتح سین بى‏نقطه) نیز از او یاد شده است. همچنین لقب او به صورت «شریقى» (به ضم شین و همراه با قاف) نیز آمده است. اما ظاهرا نسبت «شُرَیعى» (به ضم شین و فتح راء) صحیح‏تر به نظر مى‏رسد؛ زیرا بعضى از یاران و هواخواهان او مانند محمّد بن موسى بن فرات شریعى (م. حدود ۲۶۵ ق) نیز به همین لقب منسوبند و تأسیس فرقه‏اى به نام «شریعیه» نیز از نام او نشأت گرفته است. «شریع» نوعى کتان مرغوب است که احتمالاً وى در تجارت آن دست داشته است

ادامه مطلب: محمّد بن موسى شریعى
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و شاگردان امام هادي (ع)
نمایش از 07 دی 1391 بازدید: 136
پرینت

محمد بن علی بن محبوب قمی

هر کس که با مقوله اندیشه و فرهنگ سر و کار دارد و با نگاهی ژرف به تاریخ بشری می‏نگرد، این حقیقت آفتاب گونه را درمی‏یابد که اندیشه و اندیشمند، و دانش و دانشمند در میان تمام ملل، با هر عقیده و مرام و مسلکی که باشند، احترام و اهمیت ویژه‏ای دارند. چه این قشر فرهیخته و خردورز، پایه‏های خلل‏ناپذیر استقلال و پیشرفت ملت‏هایند.
با وجود این، وقتی به آئین آسمانی و جاودانه اسلام نظر می‏افکنیم، می‏بینیم اسلام بهترین تجلیل‏ها و ستایش‏ها را از علم و علم‏پژوهان کرده است. پرچمدار این طبقه اندیشمند هم خود قرآن است، به طوری که نام عالم را در کنار نام خدا و فرشتگانش می‏آورد.(۱) باری، این است رمز بر پاکردن یادمانهای اهل دانش.

ادامه مطلب: محمد بن علی بن محبوب قمی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و شاگردان امام هادي (ع)
نمایش از 07 دی 1391 بازدید: 134
پرینت

محمّد بن على بن بلال

ابوطاهر، فقیه، متکلّم و محدّث شیعى، از اصحاب امام هادى علیه‏السلام و وکیل امام حسن عسکرى علیه‏السلام ، تاریخ تولّد و زمان مرگ او دقیقا معلوم نیست. احتمالاً با توجه به تاریخ وفات بعضى از استادان او، که در سال ۲۰۸ ه بوده است، تولد او مى‏بایست در اواخر سده دوم (حدود ۱۹۰ ه) اتفاق افتاده باشد. همچنین درباره تاریخ مرگ او همین اندازه مى‏دانیم که وى دهه‏هاى نخستین عصر غیبت (۲۶۰ ـ ۳۲۹ ق) را درک کرده و از جمله کسانى است که امام دوازدهم شیعیان را دیده و بر معجزات آن امام علیه‏السلام آگاه گشته است. شواهد موجود نشان مى‏دهند که وفات او تقریبا در اواسط نیمه دوم سده سوم (حدود ۲۸۰ ه) اتفاق افتاده؛ زیرا برخى از شاگردان او تا تاریخ ۳۰۸ ه. حیات داشته‏اند. از محل تولد او اطلاعى در دست نیست.

ادامه مطلب: محمّد بن على بن بلال
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و شاگردان امام هادي (ع)
نمایش از 07 دی 1391 بازدید: 160
پرینت

محمد بن عبدالجبار قمی‏

آوای حقّ
شهر مقدس قم از آغاز پیدایش، در سال ۸۳ هجری قمری(۱) یکی از خیزش‏گاه‏های مهم مردان بزرگی بود که همیشه در میدان دانش حدیث و فقه خوش درخشیده‏اند. از این حرم اهل‏بیت (ع) صدها دانشور توانا و محدث بزرگ بپا خاسته‏اند که با سلاح برنده قلم و تألیف کتاب‏های گرانسنگ، آئین مقدس اسلام را یاری نموده‏اند. در این نوشتار بر آنیم تا با چهره تابناک یکی از روایتگران نامور شیعی که در آسمان قم طلوع کرد، آشنا شویم و راهش را در جهت زنده کردن معارف و آموزه‏های دینی، استمرار بخشیم.

ادامه مطلب: محمد بن عبدالجبار قمی‏
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و شاگردان امام هادي (ع)
نمایش از 07 دی 1391 بازدید: 161
پرینت

محمّد بن عبدالجبار ابى صهبان قمى شیبانى

کنیه او در منابع ذکر نشده، ولى ملقّب به «شیبانى» است. او فقیه، محدّث و از اصحاب مورد اعتماد امام هادى و امام حسن عسکرى علیهماالسلام بود. از تاریخ تولّد و وفات او اطلاع درستى نداریم، اما شاگردى او نزد صفوان بن یحیى (م ۲۱۰ ق) و مشاهده نام او در شمار اصحاب امام جواد علیه‏السلام (م ۲۲۰ ق) گواه آنند که وى در اواخر سده دوم (حدود ۱۹۰ ه) تولّد یافته است. همچنین وفات او با توجه به برخى از شاگردانش، که تا ۳۰۶ ه حیات داشته‏اند، مى‏بایست در دهه‏هاى پایانى سده سوم (حدود ۲۸۰ ه.) اتفاق افتاده باشد. روایت شیخ کلینى (م ۳۲۹ ق) نیز با یک واسطه از او حاکى از آن است که وى سده چهارم را درک نکرد و در اواخر سده سوم زندگى را به انجام رساند. وى در قم چشم به جهان گشود و احتمالاً محل وفات او کوفه بوده است. پدرش عبدالجبار ابى صهبان در قم شهرتى داشت و شیخ طوسى در معرفى صاحب شرح حال، بیشتر بر کنیه پدرش تکیه دارد و او را «ابن ابى صهبان» معرفى مى‏کند

ادامه مطلب: محمّد بن عبدالجبار ابى صهبان قمى شیبانى
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و شاگردان امام هادي (ع)
نمایش از 07 دی 1391 بازدید: 157
پرینت

محمّد بن ریّان اشعری قمی‏

یکی از جلوه‏های دانش اندوزی مسلمانان، تلاش دانش پژوهان دینی بود که در مسیر گرد آوری اخبار و روایات رهبران معصوم شیعه، رنج‏ها بردند تا بدین وسیله فرهنگ معارف اسلامی اصیل اسلامی را حفظ نمایند. در این میان، شهر قم همواره شاهد تلاش جمعی از نخبگان علمی و محدّثان شیعی در این زمینه بوده است که نام آنان هم چنان بر تارک آسمان علم می‏درخشد. در این مقال با یکی از این راویان آشنا می‏شویم.

ادامه مطلب: محمّد بن ریّان اشعری قمی‏
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و شاگردان امام هادي (ع)
نمایش از 07 دی 1391 بازدید: 153
پرینت

محمّد بن رجاء

ابوجعفر محمّد بن احمد بن محمّد بن رجاء بجلى کوفى، از راویان شیعه و از اصحاب امام هادى علیه‏السلام ، تاریخ ولادتش معلوم نیست، ولى وفات او در سال ۲۶۶ ه. در ماه ذى الحجه پس از انجام مناسک حج در راه برگشت از مکّه اتفاق افتاد و در وادى «ذات عرق» بین مکّه و مدینه به خاک سپرده شد. وى ساکن یکى از روستاهاى مدینه به نام «عرینه» بود و حیات علمى خود را از همانجا آغاز نمود.

ادامه مطلب: محمّد بن رجاء
 

صفحه1 از5

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 157 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید