نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و ياران امام جواد (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 222
پرینت

فاجعه خونین فخّ

‏ فشارها و آزار و اذیت های هدی عباسی نسبت به شیعیان، رجال آزاده و دلیر بنی هاشم را به ستوه آورده آنها را به مقاومت در برابر یورشهای پی در پی و خشونت‏آمیز حكومت ستمگر عباسی واداشت و در اثر همین بیدادگریها، كم كم، نطفه یك نهضت مقاومت در برابر حكومت عباسی به رهبری یكی از نوادگان امام حسن مجتبی علیه‏السلام - بنام «حسین صاحب فخ»[1] منعقد گردید.
البته هنوز این نهضت شكل نگرفته و موعد آن كه موسم حج بود، فرا نرسیده بود ولی سختگیریهای طاقت‏فرسای فرماندار وقت مدینه، باعث شد كه آتش این نهضت زودتر شعله‏ور شود.

ادامه مطلب: فاجعه خونین فخّ
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و ياران امام جواد (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 164
پرینت

حمیده، بانوی پاک، مادر امام کاظم(ع)

 انسان کامل شخصیتی است که ظرفیت وجودی خویش را با پذیرش حکمت، معارف الهی، صفات حمیده و انجام اعمال حسنه به حداکثر ممکن افزایش داده، به نهایت درجه یقین رسیده، در عرفان و شناختِ حق، گوی سبقت را از دیگران برباید.
مصداق کامل انسان کامل در انبیاء الهی و ائمه اطهار(ع) متجلی شد. ولی وارستگان دیگری هم بودند که به طور نسبی به این مقام شامخ دست یافتند. به نظر می‏رسد که مادران فرهیخته ائمه هدی (ع) نیز از گروه اخیر باشند. زیرا از دامان پر مهر آنان برجسته‏ ترین شخصیتها و کاملترین افراد نوع بشر پا به عرصه وجود نهادند؛ انسانهایی که قلم از توصیف آنان عاجز است. پیدا است که تحمل و باروری چنین وجودهای نورانی تنها متناسب با مادرانی است که با فرزندان خود (یعنی امامان معصوم) سنخیت روحی و اخلاقی داشته باشند.

ادامه مطلب: حمیده، بانوی پاک، مادر امام کاظم(ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و ياران امام جواد (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 121
پرینت

امام موسی بن جعفر(ع) در دایره المعارف‏ها

سابقه دایره‏المعارف نویسی به قرنهای اولیه اسلام برمی‏گردد، دایره‏المعارف ازنظرمعنا مترادف با «موسوعه‏»، «جامع العلوم‏»، «دانشنامه‏» و «محیط المعارف‏»است. اینگونه کتابها بخش وسیعی از علوم و معارف و دانش بشری را فرامی‏گیرند.
دایره المعارف که غالبا به ترتیب الفبا است از کاه تا کهکشان را دربرداشته و ذیل مدخل‏های متنوع و پراکنده با مقالات کوتاه یا بلند اصطلاحات علوم‏ مختلف، عالمان و شخصیتهای مهم تاریخ و زمانها و مکانهای صاحب نام را معرفی‏می‏کند.
بعضی از این دایره‏المعارف‏ها عمومی بوده و بعضی از آنها چون دائره‏المعارف علوم‏عقلی یا دایره‏المعارف فقه اختصاص به یک علم خاص داشته اما همه اطلاعات مربوطه‏به آن موضوع را مورد بحث قرار داده ‏اند.

ادامه مطلب: امام موسی بن جعفر(ع) در دایره المعارف‏ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و ياران امام جواد (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 129
پرینت

    15 داستان زیبا از امام موسی (ع)

پيشگفتار

به نام هستى بخش جهان آفرين

شكر و سپاس بى منتها، خداوند بزرگ را، كه ما را از امّت مرحومه قرار داد و به صراط مستقيم ، ولايت اهل بيت عصمت و طهارت صلوات اللّه عليهم اجمعين هدايت نمود.
و بهترين تحيّت و درود بر روان پاك پيامبر عالى قدر اسلام صلى الله عليه و آله ؛ و بر اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام ، مخصوصا هفتمين خليفه بر حقّش حضرت ابوالحسن ، امام موسى كاظم عليه السلام .
و لعن و نفرين بر دشمنان و مخالفان اهل بيت رسالت كه در حقيقت دشمنان خدا و قرآن هستند.
نوشتارى كه در اختيار شما خواننده گرامى قرار دارد برگرفته شده است از زندگى سراسر آموزنده نهمين ستاره فروزنده و پيشواى بشريّت و حجّت خداوند، براى هدايت بندگان .

ادامه مطلب: 15 داستان زیبا از امام موسی (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و ياران امام جواد (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 190
پرینت

محمد بن ابي‌عمير

نام ابي‌عمير، زياد بن عيسي، و كنيه محمد ابو احمد است. اصالتش به بغداد برمي‌گردد و ساكن همان جا نيز بوده است. پيرامون او بايد گفت كه؛ در زهد و تقوي مردي بي‌نظير، و در علم و فقاهت، دانشمندي بي‌بديل بوده و در زمينه روايت احاديث نه تنها در ميان شيعيان، بلكه در نظر عامه نيز كاملا مورد وثوق و اطمينان است.
البته بزرگترين افتخار و فضيلت او اين است كه توانسته خدمت سه امام بزرگوار، يعني حضرت كاظم، علي بن موسي الرضا و جواد الائمه (عليهم السلام) مشرف شود و از ناحيه اين خاندان با فضيلت كسب فقه، حديث، معرفت و اخلاق نمايد.
هر بوي كه از مشك و قرنفل شنوي
 از دولت آن زلف چو سنبل شنوي 

ادامه مطلب: محمد بن ابي‌عمير
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و ياران امام جواد (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 226
پرینت

 فضل بن شاذان

فضل يكي از بزرگترين فقها و معروف‌ترين متكلمان شيعه است. علماي رجال او را به عنوان محدثي ثقه و مورد اطمينان مي‌شناسند و رواياتي را كه از امام رضا و حضرت جواد الأئمه (عليهما السلام) ذكر نموده معتبر و صحيح مي‌دانند.
همان‌گونه كه بيان شد، فضل يكي از سران و فقيهان برجسته شيعه بوده، و در همين زمينه يكصد و هشتاد كتاب تصنيف نموده، و با اين اقداماتش گام‌هاي مؤثري در راه حفظ و ترويج فقه جعفري برداشته است، و به همين جهت نزد اهل بيت (عليهم السلام) نيز از جايگاه و احترام خاصي برخوردار بوده است.
در همين راستا روايتي از امام حسن عسكري (عليه السلام) وارد شده كه حضرت در آن، سه مرتبه بر فضل بر شاذان رحمت مي‌فرستند و پس از آن مي‌فرمايند: اهل خراسان بايد به جايگاه فضل غبطه بخورند.

ادامه مطلب: فضل بن شاذان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و ياران امام جواد (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 102
پرینت

علي بن مهزيار اهوازي

يكي از شيعيان ممتاز و چهره‌هاي برجسته ميان اصحاب اهل بيت (عليهم السلام) مي‌باشد. كسي كه توانست خدمت دو امام بزگوار، يعني حضرت جواد و حضرت هادي (عليهما السلام) برسد و جزء اصحاب و نزديكان مخصوص ايشان قرار گيرد. تا آن‌جا كه امام جواد (عليه السلام) به او وكالت تام دادند، و از امام هادي (عليه السلام) نيز در بعضي نواحي وكالت دريافت نموده است.
پدر او در ابتدا نصراني بوده و بعدا به شريعت مقدس اسلام مشرف شده است. خود علي نيز اين چنين بوده و در سايه لطف و عنايت پروردگار متعال به مسير هدايت راه يافته است.

ادامه مطلب: علي بن مهزيار اهوازي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و ياران امام جواد (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 214
پرینت

حسین ‏بن سعید

اشاره‏

بدون شک بالندگی و شکوفائی مکتب حیات‏بخش اسلام، نخست از عنایات خاصه حضرت حق (جلّ و علی) و زحمات فراوان پیامبر اسلام و ائمه معصومین (ع) سرچشمه گرفته و از آن پس مرهون خدمات بی‏دریغ انسان‏هائی است که در کویر مشکلات و ناملایمات با توکل به خداوند، و استقامت و همت والای خود به پاسداری و حفاظت از آن مکتب برخاسته‏اند. در این میان نقش خطیر و بی‏نظیر راویان حدیث و نقل کنندگان سخنان پیامبر اکرم (ص) و امامان معصوم بر کسی مخفی نیست.

حال بر ماست که ابتدا با شناخت و سپس شناساندن آنان به نسل حاضر، در راستای راه مستقیم پیشینیان خود فرار گرفته و بیانگر شخصیت آنها باشیم. بر این اساس دورنمائی از زندگانی عالم و راوی توانمند شیعی «حسین‏بن سعید اهوازی» هرچند به اجمال از نظر خوانندگان عزیز می‏گذرد. امید آنکه گامی کوچک در معرفی چهره‏های درخشان پیروان مکتب اهل‏بیت عصمت و طهارت (ع) و راویان احادیث ایشان به حساب آید.

ادامه مطلب: حسین ‏بن سعید
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و ياران امام جواد (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 122
پرینت

احمد بن محمد بن عیسی

 ب) احمد بن محمد بن عیسی
احمد بن محمد بن عیسی شخصیت معروف و شناخته شدۀ حوزۀ حدیثی قم است که اقدامات سختگیرانۀ او برای صیانت از حدیث،زبانزد رجالیان است. خانوادۀ او در زمانهای پیش از حجاز به قم مهاجرت کرده و منطقۀ شیعی قم را به عنوان مسکن انتخاب کرده بودند.


احمد بن محمد از اصحاب امام رضا، امام جواد و امام هادی (علیهم السلام) است.

احمد بن محمد بن عيسي اشعري يكي از راويان نور است كه رهبري شيعيان قم را به عهده داشت. فزوني رواياتي كه از وي برجاي مانده پژوهش در زندگي وي را ضروري مي سازد.

ادامه مطلب: احمد بن محمد بن عیسی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و ياران امام جواد (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 129
پرینت

احمد بن محمد بن ابي نصر بزنطي كوفي

در كتب معتبر تاريخ و رجال، نام بزنطي به عنوان يكي از اصحاب مخصوص و مورد اطمينان ائمه (عليهم السلام) ذكر شده است، و گفته شده كه او نزد امام رضا (عليه السلام) از جايگاه و منزلت والايي برخوردار بوده و از شيعيان نزديك و صاحب سرّ امام محمد جواد (عليه السلام) به حساب مي‌آمده است.
همه اصحاب و علماء، بزنطي كوفي را فقيه و مجتهدي كامل و محدثي ثقه و مطمئن دانسته‌اند و بر صحت همه روايات او اجماع كرده‌اند.
 
بزنطي نزد امام جواد (عليه السلام)
در ميان اصحاب و نزديكان ائمه (عليهم السلام) هميشه افرادي بوده‌اند كه بيش از سايرين لياقت و صلاحيت داشته‌اند. از همين رو اهل بيت (عليهم السلام) نيز به فراخور استعداد و ظرفيت هر يك از اصحاب، آنان را مورد لطف و عنايت قرار مي‌داده‌اند. و بزنطي جزء اصحابي است كه توانسته با بروز استعداد و محبت والايش به اهل بيت (عليهم السلام) در حد والايي از معارف و فضائل آن بزرگواران بهره ببرد و جزء خواص ايشان قرار گيرد.

ادامه مطلب: احمد بن محمد بن ابي نصر بزنطي كوفي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و ياران امام جواد (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 200
پرینت

ابوتمام شاعر

شرح حال ابوتمام شاعر
سوم  ابوتمام حبيب بن اوس الطائى الامامى نجاشى :
و علامه در ( خلاصه ) فرموده كه ابوتمام امامى بود و براى اهل بيت شعر بسيار گفته و احمد بن الحسين نقل كرده كه نسخه كهنه اى را ديدم كه شايد در ايام ابوتمام يا قريب به آن نوشته شده بود و در آن قصيده اى بود از ابوتمام كه ذكر كرد در آن ائمه عليهم السلام را تا حضرت ابوجعفر جواد عليه السلام و تجاوز از آن حضرت نكرده ؛ زيرا كه در ايام آن حضرت وفات كرده و جاحظ در ( كتاب حيوان ) گفته كه حديث كرد مرا ابوتمام و او از رؤ ساى رافضه بود. انتهى .(117)
و بالجمله : ابوتمام صاحب حماسه اوحد عصر خويش بوده در فصاحت و بلاغت ، گويند چهارده هزار ارجوزه از عرب از حفظ داشته و غير از قصايد و مقاطيع و او را در صناعت شعر محلى منيع و مرتبتى رفيع است و ابراهيم بن مدبر با آنكه از اهل علم و معرفت و ادب بود از اشعار او چيزى حفظ نمى كرد چه آنكه او را دشمن مى داشت و گاهى او را سب و لعن مى كرد. روزى شخصى چند شعر از اشعار ابوتمام بدون نسبت به وى از براى ابراهيم خواند ابراهيم را خوش آمد و فرزند خود را امر كرد كه آن اشعار را در پشت كتابى بنويسد پس از آنكه آن اشعار نوشته شد بعضى گفتند: ايها الا مير! اين اشعار از ابوتمام است .

ادامه مطلب: ابوتمام شاعر
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 120 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید