نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و ياران حضرت علي (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 219
پرینت

ميثم تمار

ميثم بن يحيي تمّار، غلام زني از بني اسد و عجمي‌تبار بود. امير مؤمنان علي عليه السلام او را خريد و آزاد ساخت. ميثم از خواص اصحاب و از ياران و شيعيان به حق آن حضرت به شمار مي‌آمد.
او به مقدار قابليت و ظرفيت خويش از محضر امام علي عليه السلام علم آموخت و آن حضرت او را بر برخي از اخبار غيبي و اسرار نهان آگاه ساخت تا جايي که ابن عباس از محضر ميثم استفاده مي‌کرد.
نقل است که امير مومنان عليه السلام چگونگي کشته شدن ميثم را پيش‌گويي و به وي فرمود: تو را بعد از من دستگير مي‌کنند و به دار خواهند زد. در روز سوم از بيني و دهان تو خون روان خواهد شد و محاسنت را رنگين خواهد ساخت.

ادامه مطلب: ميثم تمار
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و ياران حضرت علي (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 202
پرینت

محمّد بن ابى حذيفه

 شرح حال محمّد بن ابى حذيفه بيست و چهارم : محمّد بن ابى حذيفة بن عتبة بن عبد شمس ، اگر چه پسر دائى معاوية بن ابى سفيان است امّا از اصحاب و انصار و شيعيان حضرت اميرالمؤ منين عليه السّلام است ، مدّتى در زندان معاويه محبوس بود وقتى او را از زندان بيرون آورد و گفت : آيا وقت آن نشده كه بينا شوى از ضلالت خود و دست از على بردارى ؟ آيا ندانستى كه عثمان مظلوم كشته شد و عايشه و طلحه و زبير خروج كردند در طلب خون او و على فرستاد كه عثمان را بكشند و ما امروز طلب خون او مى نمائيم ؟ محمّد گفت : تو مى دانى كه رَحِم من از همه مردم به تو نزديك تر و شناسائيم به تو بيشتر است ؛ گفت : بلى ، گفت : قسم به خدا كه احدى شركت نكرد در خون عثمان جز تو به سبب آنكه عثمان ترا والى كرد و مهاجر و انصار از او خواستند كه ترا معزول كند نكرد لاجرم بر او ريختند و خونش بريختند و به خدا قسم كه شركت نكرد در خون او ابتداء مگر طلحه و زبير و عايشه و ايشان بودند كه مردم را تحريص ‍ بر كشتن او مى نمودند و شركت كرد با ايشان عبدالرحمن بن عوف و ابن مسعود و عمّار و انصار جميعا، پس گفت :

ادامه مطلب: محمّد بن ابى حذيفه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و ياران حضرت علي (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 193
پرینت

محمد بن ابي‌ بكر

جوان‌مردى كه دوران كودكى را در دامان تربيت اميرالمؤمنين(عليه السلام) پرورش يافت و دوران جواني‌اش را در مكتب شرافت و كرامت اهل بيت(عليهم السلام) سپرى كرد. او از چشمه گواراي معارف امام سيراب شد و در زمره ياران رشيد و همگامان روشن‌بين آن حضرت قرار گرفت. مادر محمد  اسماء بنت عميس  بود. او در ابتدا به همسرى جعفر بن ابى طالب درآمد، و پس از جعفر، همسر ابوبكر شد. و محمد را در سفر حجةالوداع متولد نمود. بعد از ابوبكر، حضرت علي(عليه السلام) او را به همسرى برگزيد، و عملاً محمد را در خانه خود تحت پرورش و محبت قرار داد. از اين رو بود كه اميرالمؤمنين(عليه السلام) فرمودند:  محمد فرزند من است از صلب ابوبكر .

ادامه مطلب: محمد بن ابي‌ بكر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و ياران حضرت علي (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 135
پرینت

مالك اشتر شيعه حقيقي علي عليه السلام

در اين بخش از بررسي سيماي شيعه علي (ع) به بيان برخي ويژگيهاي روحي و رفتاري مالك اشتر اين برجسته ترين يار و ياور علي (ع) مي پردازيم هم او كه علي (ع) در بياني كوتاه پرده از شخصيت والا و با عظمت او برداشت و همه توانمنديها و كمالات بي نهايت او را در يك جمله چنين بيان فرمود :
« كان الاشتر لي كما كنت لرسولِ الله»
«مالك اشتر براي من همانگونه بود كه من براي رسول خدا بودم»

ادامه مطلب: مالك اشتر شيعه حقيقي علي عليه السلام
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و ياران حضرت علي (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 116
پرینت

عمّار، عاشق بی‏قرار(شهادت جناب عمّار یاسر علیه‏السلام)

هنر عشق
سخن از مردان خدا، چندان که شیرین و دل‏نواز است؛ خود هنری است که آموختن آن بسی دشوار و دقیق است. تاریخ، شاهد صادق هنرنمایی عاشقانی است که در پی دیدار محبوب، نه زر که سرفشاندند و گوی سبقت از رهپویان کم‏همّت ربودند. عاشقان شیدایی که در راه رضایت معبود یگانه خویش، تا اوج بندگی پرکشیدند و به معراج وصال یار رسیدند؛ عاشقان بی‏قراری چون عمار بن یاسر، او که صحیفه پرارزش عمرش، سرشار از نقش‏های صفا و اخلاص و مردانگی است و نهال راست‏قامت ایمانش به شکوفه‏های فضیلت‏های انسانی مزیّن است. کسی که در راه محبت خدا و اهل‏بیت علیهم‏السلام و پاسداری از مکتب اسلام، به تنهایی اجر صبر و جهاد و شهادت را به کف آورد و در این راه، تا جان خویش را فدا نکرد، از پای نایستاد. همو که دانای اهل‏بیت علیهم‏السلام ، حضرت صادق علیه‏السلام در وصفش فرمود: «خداوند بهشت فردوس را، مسکن و منزلگاه عمار قرار داده است». روحش در جوار اولیای الهی، متعالی و مسرور باد.

ادامه مطلب: عمّار، عاشق بی‏قرار(شهادت جناب عمّار یاسر علیه‏السلام)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و ياران حضرت علي (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 154
پرینت

 على عليه السلام در هجرت

 وقيت بنفسى خير من وطى‏ء الحصى و من طاف بالبيت العتيق و بالحجر رسول اله الخلق اذ مكروا به فنجاه ذو الطول الكريم من المكر (على عليه السلام)

يكى از عللى كه زمينه را براى هجرت پيغمبر بمدينه آماده كرده بود انتشار اسلام در آن شهر بود،در مواقعى كه قبايل عرب براى تجارت و غيره از مدينه بمكه ميآمدند پيغمبر با آنها ملاقات كرده و آنها را بدين اسلام دعوت مينمود و اتفاقا از اين اقدام خود نتيجه مطلوبى نيز بدست ميآورد چنانكه پس از فوت ابوطالب عده‏اى از قبيله اوس كه از مدينه بمكه آمده بودند پيغمبر صلى الله عليه و آله و سلم را ملاقات كرده و شش نفر از آنها هم بدين اسلام گيرويدند و پس از مراجعت بمدينه مردم آن شهر را بدين جديد دعوت نمودند.

ادامه مطلب: على عليه السلام در هجرت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و ياران حضرت علي (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 545
پرینت

صعصعه بن صوحان

صعصعه فرزند صوحان فرزند حجر و كنيه‏اش  ابوطلحه‏  يا ابوعمرو  بود و نسبتش با پانزده واسطه، به  عبدالقيس‏  ازبزرگان قبيله  ربيعه‏  مى‏رسيد و از همين جهت‏به او  صعصعه‏بن‏صوحان عبدى‏  گفته‏اند.
اولين كسى كه از اين طايفه اسلام آورد، عمرو بود كه به دستوريكى از روساى اين قبيله به نام  منذربن عائذ  خدمت‏پيامبر(صلى الله عليه و آله و سلم)رسيد، تا از ميزان علم آن حضرت آگاهى يابد. او پس ازشرفيابى به خدمت رسول خدا(صلى الله عليه و آله و سلم)، مسلمان شد و در برگشت، ماجرا رابراى  منذر  بيان كرد. او نيز مسلمان شد و پس از چندى منذرخود به محضر پيامبر(صلى الله عليه و آله و سلم)آمد. رسول خدا به او فرمود:  اى اشج!(نام ديگر منذر)دو صفت در توهست كه خداوند آن دو رادوست دارد: حيا و حلم.  
اين طايفه عموما در كوفه زندگى مى‏كردندصعصعه نيز اهل كوفه بود و در يكى از محله‏هاى اطراف آن روزگارمى‏گذراند.

ادامه مطلب: صعصعه بن صوحان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و ياران حضرت علي (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 144
پرینت

شناخت مختصرى از زندگانى اميرالمومنين (ع)

حضرت على (ع) در سيزده رجب سال 30 عام الفيل در كعبه به دنيا آمد مادرش فاطمه بنت اسد و پدرش ابوطالب نام داشت. در بيست و يكم ماه رمضان سال 40 هجرى در شهر كوفه به درجه شهادت رسيد. قبر مطهرش در نجف اشرف قرار دارد

بخشهاى زندگانى على (ع)
با توجه به اينكه اميرمومنان ده سال پيش از بعثت پيامبر (ص) ديده به جهان گشود و در حوادث تاريخ اسلام هموارده در كنار پيامبر اسلام (ص) قرار داشت و پس از درگذشت آن حضرت نيز سى سال زندگى نمود، مى‏توان مجموع عمر 63 ساله او را به پنج بخش زير تقسيم نمود:

ادامه مطلب: شناخت مختصرى از زندگانى اميرالمومنين (ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و ياران حضرت علي (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 219
پرینت

شرح حال كميل

 شرح حال كميل بيست و يكم : كُميل بن زياد النَّخَعى اليَمانى ، از خواص اصحاب اميرالمؤ منين عليه السّلام و از اعاظم ايشان است . عُرفا او را صاحب سرّ اميرالمؤ منين عليه السّلام دانسته اند و سلسله جماعتى از عرفا را به او منتهى مى دارند. دعاى مشهور كه در شب نيمه شعبان و شبهاى جمعه مى خوانند منسوب به آن جناب است . و حديث مشهور كه اميرالمؤ منين عليه السّلام دست او را گرفت و به صحرا برد و فرمود: يا كُمَيْلُ! اِنَّ ه ذه القُلُوبُ اَوْعِيَةٌ فَخَيْرُها اَوْع اه ا فَاحْفَظْ عَنّي م ا اَقوُلُ لَكَ: اَلنّاسُ ثَلاثَةٌ الخ ،(231) در بسيارى از كتب حديث مى باشد و شيخ بهائى آن را يكى از احاديث (اربعين ) خود قرار داده (232) و هم از كلمات اميرالمؤ منين عليه السّلام است كه با كميل وصيّت كرده ، فرموده : ي ا كُمَيْلُ مُرْ اَهْلَكَ اَن يَروُحُوا في كسبِ الْمَك ارِم وَيُدْلِجُوا في حاجَةِ مَنْ هُوَ ن ائِمٌ فَوَالذَّي وَسِعَ سَمْعُهُ الاَْ صْو اتَ ما مِنْ اَحَدٍ اَوْدَعَ قَلْبا سُروُرا إ لاّ وَخَلَقَ اللّهُ تَع الى لَهُ مِنْ ذالِكَ السُّرُورِ لُطْفا فَاِذا نَزَلَتْ ن ازِلَةٌ جَرى اِلَيْه ا كَالمآءِ في انحِد ارِهِ حَتَّى يَطْرُدَه ا عَنْهُ كَما تُطْرَدُ غَريبَةُ اْلاِبِل .(233)

ادامه مطلب: شرح حال كميل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و ياران حضرت علي (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 175
پرینت

شرح حال قنبر

 بيستم : قنبر، غلام خاصّ اميرالمؤ منين عليه السّلام است و ذكرش در اخبار بسيار شده و او همان است كه حضرت اميرالمؤ منين عليه السّلام فرمود:
شعر :
اِنّي اِذا اَبْصَرْتُ شَيْئا مُنْكَرا
اَوْقَدْتُ نارى وَدَعَوْتُ قَنْبَرا
و مدّاحى قنبر آن حضرت را  در آن وقتى كه از او پرسيدند كه غلام كيستى ؟  مشهوُر و در (رجال ) شيخ كَشّى مسطور است و او را حجّاج ثقفى شهيد كرد. و روايت است كه چون قنبر را بر حجّاج وارد نمودند حجّاج پرسيد تو در خدمت على چه مى كردى ؟ گفت : آب وضويش را حاضر مى ساختم ؛ پرسيد كه على چه مى گفت چون از وضوى خويش فارغ مى گشت ؟ گفت : اين آيه مباركه را تلاوت مى فرمود:

ادامه مطلب: شرح حال قنبر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و ياران حضرت علي (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 113
پرینت

شرح حال عبداللّه بن جعفر طيّار

 سيزدهم : عبداللّه بن جعفر الطّيّار، در (مجالس ) است كه او اوّل مولودى است از اهل اسلام كه در ارض حبشه متولد شده و بعد از هجرت نبوى صلى اللّه عليه و آله و سلّم در خدمت پدر خود به مدينه آمدند و به شرف ملازمت حضرت پيغمبر صلى اللّه عليه و آله و سلّم فائز شدند از عبداللّه بن جعفر مروى است كه گفت : من ياد دارم كه چون خبر فوت پدرم جعفر به مدينه رسيد حضرت پيغمبر صلى اللّه عليه و آله و سلّم به خانه ما آمدند و تعزيت پدرم رسانيد و دست مبارك بر سر من و سر برادر من فرود آوردو بوسه بر روى ما زد و اشك از چشمش روان شد به حيثيتى كه بر محاسن مباركش متقاطر مى شد و مى فرمود كه جعفر به بهترين ثوابى رسيد اكنون خليفه وى تو باش در ذُريّه وى به بهترين خلافتى و بعد از سه روز باز به خانه ما آمد و همگى را بنواخت و دلدارى نمود و از لباس تعزيه بيرون آورده در حق ما دعا كرد و به مادر ما اَسماء بنت عُمَيْس فرمود كه غم مخور من ولىّ ايشانم در دنيا و آخرت . عبداللّه به غايت كريم و ظريف و حليم و عفيف بود، سخاى او به مرتبه اى بود كه او را (بحر جود) مى گفتند. آورده اند كه بعضى او را در كثرت سخا عتاب نمودند، او در جواب گفت :

ادامه مطلب: شرح حال عبداللّه بن جعفر طيّار
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و ياران حضرت علي (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 115
پرینت

شرح حال عبداللّه بن ابى طلحه

 شرح حال عبداللّه بن ابى طلحه يازدهم : عبداللّه بن ابى طلحة از نيكان اصحاب اميرالمؤ منين عليه السّلام است و او همان است كه رسول خدا صلى اللّه عليه و آله و سلّم دعا كرده براى او در وقت حامله شدن مادر او به او؛ چه آنكه مادر او همان مادر انس بن مالك است و او افضل زنهاى انصار بوده و چون حضرت رسول صلى اللّه عليه و آله و سلّم به مدينه تشريف آورد هر كسى براى آن جناب هديّه آورد؛ مادر اَنس دست انس را گرفت به خدمت آن حضرت برد و گفت : يا رسول اللّه ! من چيزى نداشتم هديّه به خدمت شما آورم جز اين پسرم ، پس او در خدمت شما باشد و خدمت بكند؛ پس انس ‍ خادم آن حضرت شد و مادر انس را بعد از مالك پدر انس ، ابوطلحه مالك شد و ابوطلحه از اَخيار انصار بود؛ شبها قائم و روزها صائم بود و ملكى داشت روزها در آن عمل مى كرد و حق تعالى از مادر انس به او فرزندى داده بود آن پسر ناخوش شد ابوطلحه شبها كه به خانه مى آمد احوال او را مى پرسيد، و به او نظر مى كرد تا آنكه در يكى از روزها وفات كرد، ابوطلحه شب كه به خانه آمد احوال بچه را پرسيد، مادرش گفت :

ادامه مطلب: شرح حال عبداللّه بن ابى طلحه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و ياران حضرت علي (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 100
پرینت

شرح حال سهل بن حُنَيف

 شرح حال سهل بن حُنَيف هشتم : سهل بن حُنَيْف انصارى (به ضم حاء) برادر عثمان بن حُنَيْف است كه بيايد ذكرش ، از اَجِلاّ ء صحابه و از دوستان با اخلاص حضرت اميرالمؤ منين عليه السّلام است ، در بَدْر و اُحُد حاضر بوده و در اُحُد مردانگى ها نموده و در صفّين ملازمت ركاب اميرالمؤ منين عليه السّلام داشته و بعد از مراجعت آن حضرت از صفّين در كوفه وفات كرد، حضرت اميرالمؤ منين عليه السّلام فرمود: لَوْ اَحَبَّنى جَبَلٌ لَتَهافَتْ؛ يعنى اگر كوه مرا دوست دارد هر آينه پاره پاره شود؛ زيرا بلا و امتحان خاصّ دوستان اهل بيت است . و آن جناب او را كفن كرد در بُرْد اَحْمَر حبره و در نماز بر او بيست و پنج مرتبه تكبير گفت و فرمود كه اگر هفتاد تكبير بر او بگويم اهليّت آن دارد.(192) و در (مجالس ) است كه صاحب (استيعاب ) آورده كه او در جميع غزوات و مشاهد حضرت پيغمبر صلى اللّه عليه و آله و سلّم حاضر گرديده و در جنگ احد كه اكثر صحابه فرار برقرار اختيار نموده ثبات قدم ورزيده به رَمْىِ سهام اَعدا را از حرم سيد اَنام دور مى ساخت و بعد از آن در سلك اصحاب حضرت اميرالمؤ منين عليه السّلام منتظم بوده و آن حضرت در وقت خروج به حرب جمل ، او را در مدينه خليفه و نائب خود نموده و در حرب صفّين با آن حضرت طريق مجاهده پيموده و حكومت فارس بعضى اوقات به او متعلق بوده پس آن حضرت به واسطه ناسازگارى اهل آنجا او را معزول نمود و (زياد) را والى آنجا ساخت .(193)

ادامه مطلب: شرح حال سهل بن حُنَيف
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و ياران حضرت علي (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 120
پرینت

شرح حال سليمان بن صُرد

 شرح حال سليمان بن صُرد هفتم : سليمان بن صُرد الخزاعى ، اسم او در جاهليّت يسار بوده ، رسول خدا صلى اللّه عليه و آله و سلم او را سليمان نام نهاده ، مردى جليل و فاضل بوده در كوفه سكونت اختيار كرد و در خزاعه خانه بنا نهاد و او سيّد قوم خود بوده و در صِفّين ملازم ركاب حضرت اميرالمؤ منين عليه السّلام بود و در آنجا حوشب ذى ظليم به دست وى كشته گشت و او همان كس است كه شيعيان كوفه بعد از وفات معاويه در خانه وى جمع شدند و كاغذ براى امام حسين عليه السّلام نوشتند و آن حضرت را به كوفه دعوت كردند ولكن در ركاب سيد الشهداء عليه السّلام حاضر نگشت و از فيض شهادت در خدمت آن جناب محروم ماند.

ادامه مطلب: شرح حال سليمان بن صُرد
 

صفحه1 از3

<< شروع < قبلی 1 2 3 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 229 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید