نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و یاران امام حسن عسگری (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 152
پرینت

محمد بن صالح همداني دهقان

 از اصحاب ممتاز حضرت امام حسن عسكري (عليه السلام) و از وكلاي ناحيه مقدسه حضرت حجت (عجل الله تعالي فرجه الشريف) است. او اين عشق و ارادت به خاندان نبوت را از پدرش صالح به ارث برده، زيرا او نيز از اصحاب مقرب ائمه (عليهم السلام) به شمار مي‌رود، و از امام جواد و هادي (عليهما السلام) حديث روايت كرده است.
 
جايگاه شيعيان نزد اهل بيت (عليهم السلام)
روزي محمد بن صالح نامه‌اي به امام زمان (عجل الله تعالي فرجه الشريف) نوشت و ضمن آن به حضرت فرمود: خاندان و نزديكانم مرا آزار مي‌كنند و مدام سركوفت مي‌زنند، و آن هم به واسطه حديثي است كه كسي، از پدران (عليهم السلام) شما روايت كرده كه فرموده‌اند: متكفلين و خادمين ما بدترين خلق خدا هستند.
حضرت حجت (عجل الله تعالي فرجه الشريف) در جواب نامه محمد بن صالح پيرامون اين حديث اشتباه و دروغ، چنين نوشتند: واي بر شما، آيا كلام خداي تعالي را نمي‌خوانيد «وَجَعَلْنَا بَيْنَهُمْ وَبَيْنَ الْقُرَى الَّتِي بَارَكْنَا فِيهَا قُرًى ظَاهِرَةً» (بين آن‌ها و بين قريه‌هايي كه مباركشان ساختيم، قريه‌هاي ظاهري قرار داديم)[2].

ادامه مطلب: محمد بن صالح همداني دهقان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و یاران امام حسن عسگری (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 160
پرینت

 احمد بن محمد بن مطهر

از او به عنوان «صاحب ابي محمد (عليه السلام)» ياد مي‌كنند و اين لقب نشان دهنده نزديكي و جايگاه او نسبت به امام عسكري (عليه السلام) است.
اطمينان و اعتماد آن حضرت به احمد، آن چنان بوده كه او را به عنوان مسئول اداره امور خود و رسيدگي به كارها برگزيده بوده. و از اين رو مي‌توان فهميد كه او از صاحبان سر و مقربان خاندان نبوت (عليه السلام) بوده است.
 
همراه حريم ولايت
در سال 259 هجري، حضرت عسكري (عليه السلام) مقدمات سفر حج مادر بزرگوار خويش را فراهم نمود و خبر شهادت خود در سال 260 به را ايشان داد و پس از آن حضرت حجت (عجل الله تعالي فرجه الشريف) را حاضر كرد، و به ايشان وصيت نمودند و ميراث اجداد گراميش را به آن حضرت تحويل داد.

ادامه مطلب: احمد بن محمد بن مطهر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و یاران امام حسن عسگری (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 147
پرینت

احمد بن اسحاق بن سعد اشعری

ابن بابویه از علی بن عبدالله وراق ، از سعد بن عبدالله ، از احمد بن اسحاق بن سعد اشعری روایت کرده است که : بر حضرت ابومحمد حسن بن علی عسکری علیه السلام وارد شده و می خواستم از ان حضرت درباره ی جانشین بعد از او سوال کنم . حضرت ابتداء فرمود : ای احمد بن اسحاق ! همانا خداوند تبارک و تعالی از آن زمان که حضرت آدم علیه السلام را آفرید تا روز قیامت زمین را از حجت خود و مخلوقاتش خالی نگذاشته است ، به وسیله ی او بلاء را از اهل زمین برداشته و باران را فرو می ریزد و برکات زمین را بیرون می آورد . عرض کردم : ای پسر رسول خدا ! امام و خلیفه بعد از تو کیست ؟ حضرت به سرعت از جا حرکت کرده ، وارد اطاق شده و بعد از لحظه ای بیرون آمد درحالیکه کودکی را بر دوش خود گرفته بود که صورتش هم چون ماه می درخشید و در حدود سه سال داشت .

ادامه مطلب: احمد بن اسحاق بن سعد اشعری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و یاران امام حسن عسگری (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 154
پرینت

احمد بن اسحاق اشعري قمي

محدثي عظيم الشأن، عالمي بزرگوار و يكي از اصحاب ثقه و كاملا مورد اطمينان اهل‌بيت (عليهم السلام) بوده و مانند بسياري از اصحاب خاص ائمه (عليهم السلام) از شهر مقدس قم به خدمت آن بزرگواران شتافته است، كه پيش از اين احوال چند نفر از آنان، مانند عمران بن عبدالله، عيسي بن عبدالله، زكريا بن آدم و زكريا بن ادريس را در مقالات اصحاب امام صادق و امام رضا (عليه السلام) بيان نموديم.
احمد بن اسحاق طي عمر شريفش توانست خدمت امام جواد و هادي (عليهما السلام) برسد و جزء‌ اصحاب مخصوص امام عسكري (عليه السلام) قرار گيرد و پس از ان برگواران به شرف زيارت حضرت صاحب الزمان (عليه السلام) نائل گردد. يكي ديگر از افتخارات احمد بن اسحاق اين است كه توانسته جزء سفراي سفارش شده حضرت حجت (عليه السلام) قرار گيرد زيرا حضرت مهدي (عجل الله تعالي فرجه الشريف) در توقيع شريفي ايشان را مورد تأييد و عنايت قرار داده‌اند. و به همين سبب در كتاب «ربيع الشيعه» احمد بن اسحاق از وكلا و سفرا و ابواب معروف حضرت حجت (عجل الله تعالي فرجه الشريف) معرفي شده است.

ادامه مطلب: احمد بن اسحاق اشعري قمي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصحاب و یاران امام حسن عسگری (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 162
پرینت

 ابوسهل اسماعيل بن علي نوبختي

يكي از متكلمان بزرگ شيعه در شهر بغداد و از بزرگان طايفه نوبختيه است كه در علم و فضيلت مشهور بوده‌اند. ابوسهل به واسطه ارتباط و محبت فراواني كه با خاندان نبوت (عليهم السلام) داشت نزد آن بزرگواران نيز از احترام و اعتبار خاصي برخوردار شده بود.
ابوسهل كه يكي از علماي بنام و تراز اول شيعيان است روايات و آثار گران بهائي از خود به جاي گذارده، كه از آن جمله مي‌توان به كتاب «انوار در تاريخ ائمه اطهار (عليهم السلام)» اشاره كرد. ابن نديم در فهرست خود پيرامون جايگاه علمي او چنين مي‌گويد: اين شيخ، كتاب‌هاي بسياري را با خط خودش نگارش نموده و مصنفات و مؤلفات او در كلام، فلسفه و غيره بسيار است. و جمعي از علماي فلسفه مانند ابوعثمان (دمشقي) ثابت و غيره در جلسات مباحثه او جمع مي‌شده‌اند.

ادامه مطلب: ابوسهل اسماعيل بن علي نوبختي
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 154 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید