نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام حسين (ع)
نمایش از 01 مرداد 1392 بازدید: 226
پرینت

معرفی یاران شهید امام حسین علیه السلا م

 شهادت اصحاب امام علیه السلام نام‌هاى شهداى حمله اول نزول نصر استغاثه نام‌هاى سایر شهدا آخرین نماز شهادت اصحاب امام علیه السلام عمربن سعد نزدیك به یاران امام شد و ذوید(1) را صدا كرد و گفت: پرچم را نزدیك آر، او پرچم را نزدیك آورد، پس عمربن سعد تیر را بر كمان نهاد و به سوى یاران امام انداخت و گفت: گواه باشید كه من اول كسى بودم كه به سوى آنان تیر انداختم!! سپس دیگران نیز تیر بر كمان نهاده و اصحاب امام را نشانه رفتند(2)، كه بعد از این اقدام، كسى از یاران امام حسین علیه‏السلام نماند كه از آن تیرها به او اصابت نكرده باشد، و همین امر باعث شد تا پنجاه تن از یاران امام حسین علیه‏السلام به شهادت برسند.(3) عمربن سعد نزدیك به یاران امام شد و ذوید را صدا كرد و گفت:

ادامه مطلب: معرفی یاران شهید امام حسین علیه السلا م
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام حسين (ع)
نمایش از 01 مرداد 1392 بازدید: 158
پرینت

مسلم بن عوسجه

«مسلم» فرزند «عوسجه»، فرزند «سعد» پسر «ثعلبه بن دوران» است.(1) او از اهالی کوفه و از اصحاب حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام بوده است.(2) مسلم چون «حبیب بن مظاهر» از قبیله بنی اسد بود. او مردی شریف، عابد و اهل مروت و سخاوت بود.(3)
تاریخ‎نویسان و سیره‎نویسان گفته‎اند مسلم بن عوسجه از کسانی بود که از کوفه به امام نامه نگاشت و سپس به امام وفادار ماند. او از زمره مردانی بود که وقتی مسلم بن عقیل به کوفه وارد شد، از مردم برای او بیعت گرفت.(4) اگرچه در تاریخ از دوران پر برکت عمر ایشان به تفصیل سخنی وجود ندارد، ولی بنابر بیان زیارت ناحیه مقدسه، او اول شهیدی است که پیمان خویش با امام حسین علیه السلام را به انجام رسانید و در این زیارت نامه امام معصوم به پروردگار کعبه سوگند یاد کرده که او از رستگاران است.(5)

ادامه مطلب: مسلم بن عوسجه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام حسين (ع)
نمایش از 01 مرداد 1392 بازدید: 185
پرینت

مسلم بن عوسجه اسدی کوفی

 مسلم بن عوسجه اسدی کوفی 19135 طلیعه از درخشان‌ترین ستارگان آسمان حماسه جاودان کربلا، صحابى بزرگوار رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) و یار دیرین على7 مسلم بن عوسجة بن سعد بن ثعلبة بن دردان بن اسد بن خزیمه اسدى است. در عظمت شخصیت این مرد جلیل القدر همین بس که نام و یادش، زینت‌بخش زیارت ناحیه مقدسه و دعاى رجبیه است. از برخى روایات معلوم مى‌شود که همسر و فرزندان مسلم بن عوسجه نیز در حماسه کربلا حضور داشته‌اند. مورخان می‌گویند: خلف بن مسلم بن عوسجه، فرزند رشید او است که در صحنه عاشورا در کنار پدر بزرگوارش حضور داشت و در رکاب امام حسین(علیه السلام) به شهادت رسید . آنچه در برخى از گزارش‌ها آمده که جوانى از خیمه‌ها بیرون آمد تا امام حسین(علیه السلام) را یاری کند و مادرش نیز در پی او بود، همان پسر مسلم بن عوسجه و همسرش است. 1 زمسلم یکى پاک گوهر پسر عَلَم در شجاعت بسان پدر نام مسلم بن عوسجه در تمام منابع عاشورایى بدون استثنا به چشم مى‏خورد. او اولین شهید عاشورا در میان یاران امام حسین(علیه السلام) است که در حمله اول شهید شدند.

ادامه مطلب: مسلم بن عوسجه اسدی کوفی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام حسين (ع)
نمایش از 01 مرداد 1392 بازدید: 179
پرینت

طفلان مسلم بن عقیل

 طفلان مسلم بن عقیل چون حسین بن على علیه‏السلام شهید گردید، دو پسر كوچك از لشكرگاهى اسیر شدند(48) و آنها را نزد عبیدالله آوردند، او زندانبان را احضار كرد و به او گفت: این دو كودك را به زندان ببر و خوراك خوب و آب سرد به آنها مده و بر آنها سخت‏گیرى كن. این دو كودك در زندان روزها روزه مى‏گرفتند و شب دو قرص نان جو و یك كوزه آب براى آنها مى‏آوردند. یك سال بدین منوال گذشت، یكى از آنها به دیگرى مى‏گفت: اى برادر! مدتى است ما در زندانیم و عمر ما تباه و تن ما رنجور شده است، امشب كه زندانبان آمد ما خود را به او معرفى مى‏كنیم شاید دلش به حال ما بسوزد و ما را آزاد كند. شب هنگام كه زندانبان پیر نان و آب آورد، برادر كوچكتر به او گفت: اى شیخ! آیا محمد صلى الله علیه و آله و سلم را مى‏شناسى؟ جواب داد: چگونه نشناسم؟! او پیامبر من است. گفت: جعفر بن ابى طالب را مى‏شناسى؟ در جواب گفت: چگونه جعفر را نشناسم؟! او پسر عمو و برادر پیامبر من است. گفت:

ادامه مطلب: طفلان مسلم بن عقیل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام حسين (ع)
نمایش از 01 مرداد 1392 بازدید: 163
پرینت

حضرت عباس علیه السلام

 پيشگفتار

در نگاه به قلّه ‏هاي رفيع ايمان و شجاعت و وفا، چشم ما به وارسته مردي بزرگ و بي ‏بديل مي ‏افتد، به نام عبّاس فرزند رشيد اميرالمؤمنين(ع) كه در فضل و كمال و فتوّت و رادمردي، الگويي برجسته است. در اخلاص و استقامت و پايمردي، نمونه است و در هر خصلت نيك و صفت ارزشمندي، كه كرامت يك انسان به آن بسته است، سرمشق است. ما پيوسته دين باوري و حقجويي و باطل ستيزي و جانبازي را از او آموخته ‏ايم و نسل الله ‏اكبرِ امروز، وامدار مكتب جهاد و شهادتي است كه اباالفضل(ع) در آن مكتب، علمدار است و همچون خورشيد، درخشان. اينك، گرچه از صحنه‏ هاي آن همه ايثار و دلاوري و وفا كه در عاشورا اتّفاق افتاد و آينه‏ اي فضيلت نما پيش چشم جهانيان نهاد، بيش از هزار و سيصد سال ميگذرد، امّا تاريخ، روشن از كرامت هاي عباس بن علي(ع) است و نام ‏او با وفا، ادب، ايثار و جانبازي همراه است و گذشتِ اين همه سال، كمترين غباري بر سيماي فتوّتي، كه در رفتار آن حضرت جلوه‌گر شد، ننشانده است.

ادامه مطلب: حضرت عباس علیه السلام
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام حسين (ع)
نمایش از 01 مرداد 1392 بازدید: 156
پرینت

حر بن یزید ریاحی

«حر» پسر «یزید» فرزند «ناجیه» فرزند «قعنب» فرزند «عتاب بن هرمی»(1) پسر «ریاح بن یربوع» است.(2)
خروج حر از کوفه
«شیخ ابن نما» گزارش کرد: هنگامی که حر از قصر ابن زیاد در کوفه خارج شد تا به استقبال امام بیاید، ندایی را شنید که از پشت سر می‎گوید: ای حر! تو را به بهشت بشارت باد. او به پشت سر نگریست و کسی را ندید. با خود گفت: به خدا قسم، این بشارت نیست در حالی که من اسیر به جنگ با حسین هستم. او پیوسته این خاطره را در ذهن داشت تا هنگامی که خدمت امام رسید و آن داستان را بازگو کرد. امام به او فرمودند: تو به واقع به پاداش و نیکی راه یافته‎ای.
امام در یکی از خطابه‎های کوتاه خود اینگونه حر را آگاه کرد: آیا آزادمردی نیست که واگذارد این ریزه غذای داخل دهان را (ته مانده منافع دنیا را که شبیه به ریزه غذای داخل دهان است) برای اهل آن؟(3) شاید این سخن امام حسین علیه السلام بود که انقلاب و طوفان ظلمت براندازی را در افکار و اندیشه حر به پا ساخت.

ادامه مطلب: حر بن یزید ریاحی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام حسين (ع)
نمایش از 01 مرداد 1392 بازدید: 163
پرینت

حبیب ابن مظاهر

 حبيب بن مظاهر عارفان مسلح نيم روز، مقاومت و فداكارى، و قرنها تابندگى و افتخار; اين ثمره‏اى از حماسه عاشوراست. ياران حسين(ع) كه فداكارى و ايثار و جهادشان به تاريخ حركت داد، و به زندگى معنا بخشيد و به مرگ، عظمت عطا كرد، ضرب المثل شدند. و يادشان سرمايه الهام و شورآفرينى گشت و نامشان قرين مجد و عظمت گرديد، و خونشان در پاى نهال اسلام ريخته شد و به دين و عزت و شرف و آزادگى، جانى دوباره بخشيد. آرى، اين گونه از «مرگ‏»، «حيات‏» پديد مى‏آيد، و اين‏سان «فنا»، «بقا» مى‏آفريند، و اين چنين خون سرخ شهيد، يادسبز جاويد را ترسيم مى‏كند و شهيدان، «اسوه‏» هاى تاريخ مى‏گردند در ديندارى، درتقوا و مرزبانى از احكام الهى،در دفاع از قرآن و حمايت از امام، در يارى حق و عدل، در آزادگى و عزت،در حقخواهى و ستم ستيزى و در همه فضيلتها و ارزشها. محور كلام، «عاشورا» است، و ميدان عمل، «كربلا».

ادامه مطلب: حبیب ابن مظاهر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام حسين (ع)
نمایش از 01 مرداد 1392 بازدید: 141
پرینت

ابوثمامه صيداوي

 ابوثمامه صيداوي ابوثمامه از ياران اميرمؤمنان علي(عليه السلام) و دلاوران عرب و از شخصيت هاي سرشناس شيعه بود[39]. سماوي مي گويد: وي از تابعين است و در تمامي پيكارهاي اميرالمؤمنين(عليه السلام) شركت كرد و پس از شهادت آن بزرگوار به مصاحبت امام مجتبي(عليه السلام) درآمد[40]. چون معاويه به هلاكت رسيد و يزيد بر مسند خلافت نشست، وي و گروهي از شيعيان كوفه در خانه سليمان بن صُرد خزاعي گرد آمدند و براي امام حسين(عليه السلام) نامه نوشته و به مكه فرستادند[41]. با ورود حضرت مسلم(عليه السلام) به كوفه، ابوثمامه، بي درنگ به او پيوست و به فرمانش مشغول تحويل گرفتن كمك هاي مردم براي براي مصارف نهضت گرديد.

ادامه مطلب: ابوثمامه صيداوي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام حسين (ع)
نمایش از 13 آذر 1391 بازدید: 172
پرینت

یاران وهمراهان امام حسین(ع)

 اصحاب امام حسین«علیه السلام»

اصحاب شهادت طلب و با وفاى سید الشهدا«ع»،نمونه بارز آگاهى،ایمان،شجاعت و فداکارى بودند و فضیلت آنان بیش از آن است که در این مختصر بگنجد.روایاتى در فضیلت یاران امام وارد شده است.(۱) خصوصیات آنان نیز در برخى کتب آمده است.(۲)
مرورى بر زیارتنامه‏هاى شهداى کربلا،فضیلتهایى چون وفاى به عهد،بذل جان در نصرت حجت خدا،وفا دارى به امام و...را یاد آور مى‏شود.ویژگیهاى افراد جبهه حسینى به تعبیر یکى از پژوهشگران چنین است:

ادامه مطلب: یاران وهمراهان امام حسین(ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام حسين (ع)
نمایش از 13 آذر 1391 بازدید: 226
پرینت

یاران امام حسین (علیه السلام)

واما حضرت حر بن ناجیه بن قعنب بن عتاب بن هرمی بن ریاح بن یربوع بن حنظله بن مالک بن زید مناه بن تمیم از شخصیتهای  ممتاز و یاور امام حسین (ع) ریاحی تیره ای از یربوع از شعبه های قبیله تمیم واز اعراب عدنانی شمالی محسوب میشود حضرت امام حسین (ع)درباره او فرمودند:والله ما اخطاک امک حیث سمتک حرا والله انک حر فی الدنیا والآخره سوگند به خدا که اشتباه نکرد مادرت به این که تو را حر نامید به خدا قسم تو در دنیا وآخرت حر وآزادی حضرت امام سجاد نیز درباره او فرمود:نعم الحر اذ واسا حسینا وفاز بالهدایه والفلاح آفرین بر حر که حسین (ع) را یاری کرد وبه هدایت و رستگاری رسید او از سران کوفه و بزرگ قبیله اش بود وبه همین موقیعت ممتاز بود که عمر سعد و عبیدالله ابن زیاد اورا به فرماندهی هزار نفر در لشگر ابن سعد برگماردند وبعد از عمر سعد مهمترین شخصیت سپاه کوفه محسوب میشد فاصله ای که حر از سپاه ظلمت ابن سعد به سپاه نور پیمود ظاهرا خیلی کم بود ولی در عالم معنا فاصله ای بود به درازای ابدیت
 واز شیطان تا خدا ابن سعد احتمال میداد که ملاقات حر با امام حسین (ع) در منطقه ذوحسم سبب تحول روحی او شده باشد <لذا او را که یکی از سران سپاه اموی در کربلا بود ویک چهارم نیروهای قبایل تمیم و حمدان را رهبری میکرد  را در روز هشتم محرم عزل کرد و دیگری را به جای او بر گمارد حر نزد ابو عمران عبدالله بن عامر که از قرای سبعه بود قرآن را فرا گرفت ...........

ادامه مطلب: یاران امام حسین (علیه السلام)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام حسين (ع)
نمایش از 13 آذر 1391 بازدید: 181
پرینت

یاران امام حسین ( علیه‏السلام ) در کربلا

 ابوثمامه صائدی (صیداوی)
عمر بن عبدالله، معروف به ابوثمامه، از چهره‏های سرشناس شیعه در کوفه بودند که در شجاعت و اسلحه‏شناسی زبان‏زد خاص و عام بود. وقتی مسلم بن عقیل برای بیعت گرفتن از مردم وارد کوفه شدند، ابوثمامه را مسئول دریافت کمک‏های مالی و تهیه اسلحه کردند. وی پس از پراکنده شدن مردم از دور مسلم بن عقیل و پیش از شروع درگیری‏های کربلا، خود را از کوفه به کربلا رساند و در زمره یاران امام حسین علیه‏السلام قرار گرفت.

ادامه مطلب: یاران امام حسین ( علیه‏السلام ) در کربلا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام حسين (ع)
نمایش از 13 آذر 1391 بازدید: 181
پرینت

معرفی اصحاب امام حسین( علیه السلام ) از زبان خود آن حضرت

امام حسین (ع) یاران و اصحاب خود را در کربلا اینگونه معرفى نمودند:
(فانی لا اعلم اصحاباً اوفى ولا خیراً من اصحابی، ولا أهل بیت أبر ولا أوصل من أهل بیتی فجزاکم الله عنی خیراً).
و امام صادق (ع) نیز در زیارتى که به صفوان جمّال تعلیم فرمودند اصحاب امام حسین (ع) را اینگونه مىستاید:

ادامه مطلب: معرفی اصحاب امام حسین( علیه السلام ) از زبان خود آن حضرت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام حسين (ع)
نمایش از 13 آذر 1391 بازدید: 180
پرینت

شهادت وهب و جمعى از یاران

بعد از شهادت حر، مصعب برادر حر، غلام مصعب ، عبدالله و عمر یک به یک به میدان مبارزه رفتند و شربت شهادت را از جام محبوب لایزال نوشیدند و در راه بهشت جاوید گام برداشتند.
تا این قرعه گوى سعادت و نوشیدن شهد شهادت به نام نامى سردار دلاور و سر آمد شجاعت ، وهب نو داماد افتاد.

ادامه مطلب: شهادت وهب و جمعى از یاران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام حسين (ع)
نمایش از 13 آذر 1391 بازدید: 164
پرینت

خون حسین( علیه السلام ) و پیام زینب(س)

مرگ جوینده‏اى است‏شتابان، هر که «بماند» به او مى‏رسد و هر که «بگریزد» ناتوانش نتواند ساخت، شرافتمندترین مرگ کشته شدن است. (۱) على(ع)
من امشب را به عزایى دوباره مى‏نشینیم، و دامن را به این شط خون مى‏شویم، امروز نیز خود را به دیروز برمى‏گردانم، هر چند هر روزمان دیروزى در خود دارد.
دست تو را مى‏گیرم و به طواف کعبه‏اى مى‏خوانم که خونین مردى طوافش را ناتمام گذاشت و از آنجا نهیبى بلند بر خلوت آرام خیالت مى‏زنم تا بدانى چه شد و چگونه و چرا!

ادامه مطلب: خون حسین( علیه السلام ) و پیام زینب(س)
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 178 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید