نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام صادق (ع)
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 119
پرینت

عبدالملك بن اعين

محمد اصغرىنژاد(*)
    يكى از فرهيختگان سده دوم هجرى عبدالملك بن اعين, برادر زراره بن اعين, راوى معروف است. متإسفانه با آن كه تعريف ها و توصيفات ارزنده اى از وى در لسان شريف امام صادق(ع) و انديشمندان شيعه و سنى شده, ولى چهره وى بر برخى از رجاليون پوشيده مانده است. هرچند مقاله حاضر بحثى رجالى نيست اما تا اندازه اى زواياى گوناگون زندگى عبدالملك را بررسى نموده و به علل تضعيف وى از سوى پاره اى رجاليون اهل سنت اشاره كرده و به گونه اى نسبتا مفصل درباره (خاندان) اعين سخن مى گويد.
    واژه هاى كليدى: اعين, عبدالملك, امام باقر(ع), امام صادق(ع), اصحاب.
    عبدالملك, برادر زراره, راوى معروف, از جمله اصحاب بزرگ حضرت صادق(ع) و از دودمان اعين بود. براى شناخت عبدالملك لازم است اندكى درباره اين خاندان معروف سخن بگوييم:

ادامه مطلب: عبدالملك بن اعين
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام صادق (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 148
پرینت

يار وفادار عبدالله بن ابى‏يعفور

يكى از اساسى‏ترين رموز موفقيت، پيروى از انسان‏هاى وارسته است;پيروى از افرادى كه از عمر كوتاه خويش، بيش‏ترين بهره‏ها رابردند و با دور انديشى خاصى، يك زندگى سراسر موفق و همراه باسعادت براى خود برگزيدند، پيروى از آنان كه تحت عنايات‏پروردگار، به مراتب عالى انسانى راه يافتند و براى تمام عصرهاو نسل‏ها جاويدان ماندند. خداوند در قرآن از چنين افراد باايمان ياد مى‏كند:

ادامه مطلب: يار وفادار عبدالله بن ابى‏يعفور
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام صادق (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 178
پرینت

هشام بن‏حكم از اصحاب امام صادق و امام كاظم(ع)

قرن دوم هجرى عصر شكوفايى نهضت فرهنگى شيعه

در سال 132 هجرى، رژيم خودكامه و ستمگر بنى‏اميه، پس از 91 سال حكومت، سرانجام در آستانه سقوط قرار گرفت و با كشته شدن مروان بن‏محمد (126 - 132) منقرض شد و حكمرانان عباسى حكومت استبدادى خويش را آغاز كردند. (1) در چنين موقعيتى، كه كشمكشهاى سياسى بنى‏اميه و بنى‏عباس به اوج خود رسيده بود، حضرت امام صادق(ع) با رايت‏خاص خويش نهضت علمى - فرهنگى تشيع را طرح‏ريزى كرد و دانشگاه عالى جعفرى را بنيان نهاد. امام(ع)، با استفاده از فرصت‏به دست آمده حوزه علمى با عظمتى تشكيل داد و در مدتى كوتاه علاقه‏مندان دانش معارف جعفرى را پيرامون خود گرد آورد. آنان مشتاقانه به دانش‏اندوزى پرداختند و از گنجينه علوم آل محمد(ص) به قدر توانايى خويش بهره‏مند شدند.

ادامه مطلب: هشام بن‏حكم از اصحاب امام صادق و امام كاظم(ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام صادق (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 127
پرینت

هشام بن محمّد السّائب الكلى ابوالمنذر

نوزدهم  هشام بن محمّد السّائب الكلى ابوالمنذر
عالم مشهور به فضل و علم ، عارف به ايام و انساب از علماى مذهب ما است گفت : علت بزرگى پيدا كردم به حدى كه علم خود را فراموش نمودم خدمت امام جعفر صادق عليه السلام رسيدم پس آشامانيد به من علم را در كاسه اى ، همين كنه آن كاءس را نوشيدم علم به من عود كرد و حضرت صادق عليه السلام به او عنايت داشت و او را نزديك خود مى نشانيد و با او، گشاده رويى و انبساط مى فرمود و او كتب بسيار تاءليف نموده در انساب و فتوحات و مثالب و مقاتل و غيره و اين همان كلبى نسابه معروف است و پدرش محمّد بن سائب كلبى كوفى از اصحاب حضرت باقر عليه السلام و از علماء و صاحب تفسير است ؛ از سمعانى نقل شده كه ترجمه او گفته :

ادامه مطلب: هشام بن محمّد السّائب الكلى ابوالمنذر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام صادق (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 116
پرینت

محمّد بن مسلم بن رباح

شانزدهم  محمّد بن مسلم بن رباح (يا ( رياح ) ) ابوجعفر ( الطحّان الثقفى الكوفى
از بزرگان اصحاب باقرين عليهما السلام و از حواريين ايشان و از مخبتين و اورع و افقه مردم و از وجوه اصحاب كوفه است . ( وَ هُوَ مِمَّنِ اجْتَمِعَتِ الْعَصابَةُ عَلى تَصْحيح ما يَصِحُّ عَنْهُ وَ عَلى تَصْديقِهِ وَ الاِنْقِياد لَهُ بِالْفِقْهِ ) . و روايت شده كه چهار سال در مدينه اقامت نمود و از خدمت حضرت امام محمدباقر عليه السلام استفاده احكام دينى و معارف يقينى مى نمود و بعد از آن حضرت امام جعفر صادق عليه السلام استفاده حقايق مى نمود و از او روايت شده كه گفته سى هزار حديث از حضرت باقر عليه السلام و شانزده هزار حديث از امام جعفر صادق عليه السلام اخذ كرده ام .(211)

ادامه مطلب: محمّد بن مسلم بن رباح
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام صادق (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 118
پرینت

محمّد بن على بن نعمان كوفى


پانزدهم  محمّد بن على بن نعمان كوفى ابوجعفر معروف به ( مؤ من الطّاق ) و به ( احول ) نيز
و مخالفين ، او را ( شيطان الطاق ) مى گفتند، دكانى داشت در كوفه در موضعى معروف به طاق المحامل ، و در زمان او پول قلبى (تقلّبى ) پيدا شده بود كته كسى نمى شناخت به ملاحظه آنكه باطن آن پولها قلب بود نه ظاهرش لكن به دست او كه مى دادند مى فهميد و بيرون مى آورد قلب آن را از اين جهت مخالفين او را شيطان الطاق گفتند.(206) و او يكى از متكلمين است و چند كتاب تصنيف كرده از جمله ( كتاب افعل لاتفعل ) و احتجاج او با زيد بن على عليه السلام و هم محاجّه او با خوارج مشهور است و مكالمات او با ابوحنيفه معروف است .

ادامه مطلب: محمّد بن على بن نعمان كوفى
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام صادق (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 155
پرینت

 محمد بن ابى عمير

اين گفتار به گوشه هايى از شخصيت يكى از اصحاب بزرگ ائمه(ع) و محدّثان بلند مرتبه شيعه؛ يعنى «محمد بن ابى عمير ازدى» مى پردازد.

نام و تبار او
كنيه محمد بن ابى عمير«ابو احمد» و نام پدرش «زياد بن عيسى» است، ليكن بيش تر از وى به همراه كنيه پدرش «محمد بن ابى عمير» و گاه به طور خلاصه «ابن ابى عمير» ياد مى شود.
از سلسله نسب او چنين بر مى آيد كه جدش «عيسى » اولين كسى از اجداد او بوده كه به اسلام گرويده است. بنابر ظاهر گفته شيخ طوسى، پدر محمد بن ابى عمير از موالى مُهَلَّب بن ابى صُفْره، از طايفه ازد بوده است. 1
مهلّب بن ابى صفره از امراى عبدالملك بن مروان اموى بود. وى در سال (74ق.) براى سركوب مخالفان خليفه، به منطقه كرمان رفت و پس از آن از طرف عبدالملك والى خراسان گرديد. او هم چنان بر اين مقام بود تا اين كه در سال (82ق.) درگذشت. پسران او، يزيد و مفضل نيز از نزديكان دستگاه خلافت اموى بودند و پس از مرگ پدر، هر دو مدتى حكم ران خراسان بودند.2

ادامه مطلب: محمد بن ابى عمير
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام صادق (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 123
پرینت

ليث بن البخترى

چهاردهم  ليث بن البخترى
مشهور به ابوبصير مرادى . قاضى نوراللّه در ( مجالس ) در ترجمه او گفته كه در ( كتاب خلاصه ) مذكور است كه كنيت او ابوبصير و ابومحمّد است و از راويان امامين الهمامين محمّد بن على الباقر و جعفر بن محمّد الصادق عليهما السلام بوده و حضرت امام محمدباقر عليه السلام در شاءن او فرموده كه بَشِّرِ الْمُخْبِتينَ بِالْجَنَّةِ؛ يعنى بشارت است آن كسانى را كه خشوع از براى خدا مى كنند به دخول جنت و از آن جمله ( ليث ) خواهد بود. و در ( كتاب خلاصه ) از ( مختار كشى ع( از جميل بن دراج روايت نموده كه گفت از حضرت امام جعفر عليه السلام شنيدم كه مى فرمود:
( بَشِّرِ الْمُخْبِتِينَ بِالْجَنَّةِ بُرَيْدُ بْنُ مُعاوِيَةِ الْعجلى وَ اَبُوبَصير لَيْثُ بْن الْبَخْتَرى الْمُردى وَ مُحَمَّدُ بْنُ مُسْلِمٍ وَ زُرارَةٌ نُجَباءُ اُمَناءُ اللّهِ عَلى حَلالِهِ وَ حَرامِهِ لَوْلا هؤُلاءِ لاَنْقَطَعَتْ آثارُ النَّبُوَةِ وَانْدَرَسَتْ. ) (202)

ادامه مطلب: ليث بن البخترى
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام صادق (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 158
پرینت

فيض بن المختار كوفى

سيزدهم  فيض بن المختار كوفى است
كه ثقه و از روات حضرت باقر و صادق عليه السلام است ، وقتى خدمت حضرت صادق عليه السلام اصرار بليغ و مسئلت كثير نمود كه او را خبر دهد به امام بعد ازخود، حضرت پرده اى كه در كنار اطاق آويخته بود بالا زد و پشت آن پرده رفت و او را نيز طلبيد، فيض چون به آن موضع وارد شد ديد آنجا مسجد حضرت است ، حضرت در آنجا نماز خواند آنگاه منحرف از قبله نشست ، فيض نيز در مقابل آن حضرت قرار گرفت كه ناگاه امام موسى عليه السلام داخل شد و در آن حال در سن پنج سالگى بود و در دست خود تازيانه اى داشت ، حضرت صادق عليه السلام او را بر زانوى خويش نشانيد و فرمود: پدرم و مادرم فدايت باد! اين تازيانه چيست در دستت ؟ گفت : گذشتم به على برادرم ديدم اين را در دست داشت و بهيمه را مى زد از دست او گرفتم ، آنگاه حضرت فرمو:

ادامه مطلب: فيض بن المختار كوفى
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام صادق (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 115
پرینت

فضيل بن يسار البصرى

دوازدهم  فضيل بن يسار البصرى ابوالقاسم
ثقه جليل القدر از روات و فقهاء اصحاب صادقين عليهما السلام و از اصحاب اجماع است ، يعنى از كسانى كه اجماع كرده اند اصحاب ما بر تصديق او و اقرار كرده اند به فقه او. و روايت است كه حضرت صادق عليه السلام هرگاه او را مى ديد كه رو مى كند مى فرمود: ( بَشِّرِ الْمُخْبِتينَ ) هركه دوست دارد كه نظر كند به سوى مردى از اهل بهشت پس نظر كند به سوى اين مرد.(197) و مى فرمود كه فضيل از اصحاب پدر من است و من دوست مى دارم كه آدمى دوست بدارد اصحاب پدرش را.(198) و در زمان حضرت صادق عليه السلام وفات كرد و آن كسى كه او را غسل داده بود براى آن حضرت نقل كرده كه در وقت غسل فضيل دستش سبقت مى كرد بر عورتش حضرت فرمود: خدا رحمت كند فضيل را او از ما اهل بيت بود.(199)

ادامه مطلب: فضيل بن يسار البصرى
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام صادق (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 108
پرینت

عمران بن عبداللّه بن سعد اشعرى

 دهم و يازدهم  عمران بن عبداللّه بن سعد اشعرى قمى و برادرش عيسى بن عبداللّه است
كه هر دو از اجلاء اهل قم و از دوستان حضرت صادق عليه السلام و از محبوبين آن حضرت بوده اند و حضرت ، ايشان را خيلى دوست مى داشت ، و هر وقت بر آن حضرت به مدينه وارد مى شدند از ايشان تفقد مى فرموده و احوال اهل بيت و اقوام و خويشان و بستگان آنها را مى پرسيده ، و وقتى عمران بر حضرت صادق عليه السلام وارد شد آن جناب از او احوال پرسى فرمود و با او نيكويى و بشاشت فرمود چون برخاست برود ( حمّادناب ) از آن حضرت پرسيد كه كيست اين شخص كه اين نحو با او نيكويى كرديد؟ فرمود: اين از اهل بيت نجباء است ، يعنى از اهل قم كه اراده نمى كند ايشان را جبّارى از جبابره مگر آن كه خدا او را در هم مى شكند.(193)

ادامه مطلب: عمران بن عبداللّه بن سعد اشعرى
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام صادق (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 114
پرینت

عبداللّه بن ابى يعفور

نهم  عبداللّه بن ابى يعفور است
كه ثقه و بسيار جليل القدر است در اصحاب ائمه و از حواريين صادقين عليهما السلام به شمار مى رفت و بسيار محبوب حضرت صادق عليه السلام بوده و حضرت از او رضايت داشته ، چون در مقام اطاعت و امتثال امر آن جناب و قبول قول آن حضرت خيلى ثابت قدم بوده چنانكه روايت است كه وقتى به آن حضرت عرض كرد به خدا سوگند! اگر شما انارى را دو نصف كنى و بگويى كه اين نصف حرام است و اين نصف حلال ، من شهادت مى دهم آنچه را كه گفتى حلال ، حلال است و آنچه را كه گفتى حرام ، حرام است ! حضرت دو مرتبه فرمود: خدا رحمت كند تو را.(188)

ادامه مطلب: عبداللّه بن ابى يعفور
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام صادق (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 123
پرینت

صفوان بن مهران

هشتم  صفوان بن مهران جمال اسدى كوفى است كه مكنّى به ابومحمّد و بسيار ثقه و جليل القدر است
روايت كرده از حضرت صادق عليه السلام و عرضه كرده ايمان و اعتقاد خود را درباره ائمه عليهم السلام به آن حضرت ، حضرت به او فرموده : رحمك اللّه .(180) و او همان است كه شتران خود را به هارون رشيد كرايه داد به جهت سفر حج چون خدمت حضرت موسى بن جعفر عليه السلام رسيد آن جناب فرمود: اى صفوان ! هر چيز ازتو نيكو و جميل است مگر يك چيز از تو و آن كرايه دادن شتر است به اين مرد يعنى هارون ، عرض كرد كه من به جهت سفر معصيت و لهو و لعب كرايه ندادم و لكن كرايه دادم براى طريق مكه و خودم هم در كار نيستم بلكه امر دست غلامان من است ، فرمايد: آيا كرايه از ايشان طلب ندارى ؟ گويد: چرا، فرمايد:

ادامه مطلب: صفوان بن مهران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ياران و اصحاب امام صادق (ع)
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 105
پرینت

حمران بن اعين شيبانى

برادر زراره است كه از حواريين حضرت امام محمدباقر عليه السلام و امام جعفر صادق عليه السلام به شمار رفته و حضرت باقر عليه السلام به او فرموده كه تو از شيعه مايى در دنيا و آخرت . (158)
و حضرت صادق عليه السلام بعد از موت او فرموده : ماتَ وَاللّهِ مُؤ مِنا؛ به خدا قسم ! به حالت ايمان از دنيا رفت .(159) و وقتى به حضرت صادق عليه السلام عرض كرد: ما شيعيان چه مقدار كم مى باشيم ( لَوِاجْتَمَعْنا عَلى شاةٍ ما اَفَنَيْناهاَ، ) فرمود: مى خواهيد من عجيبتر از اين شما را خبر دهم ؟ گفتم : بلى ، فرمود: مهاجر و انصار رفتند و اشاره به دست خود فرمود مگر سه نفر، و مراد آن حضرت از اين سه نفر: سلمان ، ابوذر، مقداد است ، چنانچه در روايت باقرى است :

ادامه مطلب: حمران بن اعين شيبانى
 

صفحه1 از5

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 118 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید