نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جنگ صليبى
نمایش از 04 مرداد 1392 بازدید: 160
پرینت

وقوع نبرد "منصوره" در جريان جنگ هاي صليبي بين فرانسه و مصر (1250م)

هفتمين مرحله از جنگ‏هاي صليبي در اوت سال 1248م آغاز گرديد و در جريان آن، پادشاه فرانسه كه سه سال در پي تدارك اين جنگ بود به سوي قبرس به حركت درآمد و پس از توقفي چند ماهه، به سوي مصر حركت كرد. پادشاه فرانسه بر اين باور بود كه مصرْ كليدِ بيت‏المقدس مي‏باشد. بنابراين با نيرويى كه نزديك به يك‏صد و بيست كشتي بزرگ آن‏ها را منتقل مي‏ساخت، در ژوئن 1249م به منطقه دمياط واقع در شمال مصر رسيد و آن جا را تصرف نمود. در اين زمانْ نيروهاي صليبي با پنجاه هزار سرباز قصد تسلط بر قاهره را داشتند اما سپاهيان مصر در شهر منصوره كه به شهر دمياط نزديك بود اردو زدند و با تاخت و تاز و حملات پراكنده خود، امنيت و آسايش اردوگاه صليبي را بر هم زدند. چندي بعد از اين نبرد كه در 13 سپتامبر 1250م به وقوع پيوست، لشگر مصر موفق شد راه تداركاتي صليبي‏ها از طريق دريا را قطع نموده و آن‏ها را در محاصره قرار دهد. اين وضعيت موجب گرديد تا سپاهيان صليبي در قحطي شديد و انواع بيماري‏هاي واگيردار گرفتار آيند. در نتيجه، فرماندهي صليبي مجبور به تسليم شده و سلاح‏هاي خود راتحويل دهند.

ادامه مطلب: وقوع نبرد "منصوره" در جريان جنگ هاي صليبي بين فرانسه و مصر (1250م)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جنگ صليبى
نمایش از 04 مرداد 1392 بازدید: 275
پرینت

نمونه هاي مدرن ازتوطئه هاي صليبي عليه مسلمانان(1)

 نویسنده:نرگس یزدی و معصومه امیرلو
1-صليبي ها دست در دست صهيونيست ها
  «آلفرد.م.ليليانتال»توضيح مي دهد که چگونه کليسا،در شکل گيري مهاجرت يهود و مراحل نطفه بندي صهيونيزم،مشارکت کرده است.
«باسيلي»در منصب پاپ اعظم،کميته ي کاتوليک در امور پناهدگان را تأسيس کرد و اداره ي آن را به منشي مخصوصش،پدر«رابرت لايبر»و گرداننده ي امور خانه اش،مادر «پاسکالينا»واگذارد.اين کميته وسيله ي مهاجرت ده هزار يهودي آلماني به آمريکا را فراهم کرد و با تهيه ي مدارک شناسايي جعلي،آنها را کاتوليک معرفي کرد و به آنان کمک مالي داد تا به محض رسيدن به آمريکا به وضع خود سروسامان دهند.بر اساس دستورات و راهنمايي هاي رسيده از واتيکان،نزديک به يک ميليون يهودي در مناطق مختلف اسکان داده شدند.

ادامه مطلب: نمونه هاي مدرن ازتوطئه هاي صليبي عليه مسلمانان(1)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جنگ صليبى
نمایش از 04 مرداد 1392 بازدید: 253
پرینت

نمونه هاي مدرن ازتوطئه هاي صليبي عليه مسلمانان(2)

نویسنده:نرگس یزدی و معصومه امیرلو
11-پاپ عليه کشيش هاي انقلابي«الاهيات رهايي بخش»
  راتسينگر(پاپ بنديکت شانزدهم)به ويژه طرفداران «الهيات آزادي بخش»آمريکاي جنوبي را بدون هيچ ملاحظه اي تحت تعقيب قرار داده است.او آن ها را به جرم گرايش هاي عدالتخواهانه و ضدّ سرمايه داري و ضدّ آمريکايي به داشتن عقايد مارکسيستي متهم مي کند.پدر«بوف»از کليساي«فرانسيسکان»مقدس و يکي از مبلغان الهيات آزادي بخش که به طور قاطع،از کليسا حمايت از محرومان را طلب مي کرد،در دهه هشتاد از تدريس،انتشارات و حق سخنراني منع شد . او در سال 1992 م ،مجبور شد لباس کشيشي را از تن بيرون آورد.از همين رو بود که «توماس لانگ»،کشيش کليساي کاتوليک که اکنون رياست گروه انگليسي در دانشکده«توماس نلسون»،را بر عهده دارد به هنگام انتخاب راتسينگر به مقام پاپي با اظهار تعجب از اين انتخاب،اعلام داشت که اعتقاد دارد راتسينگر حتي از ژان پل دوم نيز متعصّب تر و محافظه کارتر است .وي گفت:

ادامه مطلب: نمونه هاي مدرن ازتوطئه هاي صليبي عليه مسلمانان(2)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جنگ صليبى
نمایش از 04 مرداد 1392 بازدید: 234
پرینت

جنگهای اول صلیبی؛قسمت چهارم

ادامه حرکت به سوی اورشلیم

در ابتدای سال 1099، سپاه صلیبیون به سمت بیت المقدس حرکت کرد و سر راه خود به شهر "معره النعمان" رسید. پس از چند روز مقاومت به دلیل اختلاف بین مسلمانان شهر سقوط کرد و بیشتر مردم آن توسط صلیبیون قتل عام شده و باقی سکنه به اسارت درآمدند.

پس از آن سپاه صلیب به شهر "عرفه" رسید که پس از 4 ماه محاصره نتوانستند آن را فتح کنند و درنهایت با گرفتن خراج حاضر شدند که دست از سر شهر بردارند. شهرهای "قنسرین"، "حماه" و "حمص" نیز از شهر عرفه تبعیت کردند ولی شهر "ارکاس" -در دامنه کوه جبل- در برابر صلیبیون مقاومت کرد و ناچار ریموند و تانگرد محاصره را ادامه داده و بقیه صلیبیون در 3 ستون راه بیت المقدس را پیش گرفتند. ستون اول از طریق بندر "لاذقیه" ستون دوم از طریق "جبله" و ستون سوم از جاده "طرطوس" حرکت می کردند. 

ادامه مطلب: جنگهای اول صلیبی؛قسمت چهارم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جنگ صليبى
نمایش از 04 مرداد 1392 بازدید: 269
پرینت

جنگهای اول صلیبی؛قسمت اول


جنگهای صلیبی به کدام جنگ ها گفته می شود؟

جنگهای صلیبی یک سری درگیری بین مسیحیان اروپایی و مسلمانان است که در طی آنها اروپایی ها سعی کردند تا سرزمین مقدس(اورشلیم یا بیت المقدس) را از چنگ مسلمانان خارج کنند. اولین جنگ صلیبی در سال 1096 و آخرین آنها در اواخر قرن سیزدهم واقع شد. بعدها، هر جنگ مذهبی بین اروپاییان و دیگران را جنگ صلیبی نامیدند.

جنگهای صلیبی حاصل تلاش سخت دولتهای فئودال در منطقه خاورنزدیک است. بنابراین جنگهای صلیبی قسمت مهمی از داستان گسترش اروپاییان و مهاجرنشیان آن ها است. این برای اولین بار بود که اروپایی ها سعی کردند تا در سرزمینهای دور از خاک اروپا ابتکار نظامی را در دست بگیرند و اولین بار بود که با استفاده از تعداد زیادشان سعی کردند تا فرهنگ و دین شان را به خارج از مرزهایشان ببرند.

ادامه مطلب: جنگهای اول صلیبی؛قسمت اول
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جنگ صليبى
نمایش از 04 مرداد 1392 بازدید: 348
پرینت

 مقاله ای کامل در مورد جنگ ها صلیبی

درسال ۱۰۹۵ میلادی جنگ‌های صلیبی میان مسلمانان و مسیحیان آغاز شد.جنگ‌های صلیبی به جنگ‌هایی گفته می‌شود که در آن مسیحیان با مسلمانان طی چندین دوره برای به دست آوردن بیت المقدس مبارزه کردند.

نخستین کسی که پرچم جنگ را برافراشت مردی از افراد کلیسا بود به نام ادمار دو لوپویی. جنگ‌های صلیبی هشت جنگ است که در جنگ اول و چهارم هیچیک از پادشاهان اروپایی دخالت نداشتند و فقط نجبا و اصیل زادگان بودند که بر صلیبی‌ها فرمانروایی می‌کردند. غیر از جنگ اول در باقی جنگ‌ها مسیحیان از مسلمانان شکست خوردند.

ادامه مطلب: مقاله ای کامل در مورد جنگ ها صلیبی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جنگ صليبى
نمایش از 04 مرداد 1392 بازدید: 250
پرینت

همه چيز درباره جنگهاي صليبي (5)


  تهيه كننده: محمود كريمي شروداني

  پيامدهاي جنگ هاي صليبي
  «هنرى لوكاس» پژوهشگر معاصر اروپا معتقد است كه نوزايى سده دوازدهم اروپا به علت تراوش علوم و معارف يونانى- اسلامى بوده كه قبل از جنگ هاى صليبى از طريق آندلس به مغرب زمين رسيده است. وى بر اين باور است كه اگر نبرد هاى صليبى نبود تاثير فرهنگ اسلامى بر غرب بيشتر مى شد. آنچه مسلم است اين است رنسانسى كه در قرن دوازده ميلادى در اروپا شروع شد به مدد فرهنگ و تمدن مشرق زمين بوده كه بعد از جنگ هاى صليبى پايه گذارى شد و اروپا توانست زودتر و سريع تر با شرق آشنا شود. به قول «پيرروسو» مسيحيان بهترين اكتشافات كشور هاى مسلمان را جمع آورى كرده و به اروپا انتقال دادند. به طور كلى جنگ هاى صليبى به عنوان يك جنبش عمومى تاثيراتى بر اروپا نهادند كه عبارتند از:

ادامه مطلب: همه چيز درباره جنگهاي صليبي (5)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جنگ صليبى
نمایش از 04 مرداد 1392 بازدید: 294
پرینت

همه چيز درباره جنگهاي صليبي (4)

 نويسنده: تهيه كننده: محمود كريمي شروداني

جنگ صليبي هفتم
  مورخان‌ دلایل‌ گوناگونی ‌برای ‌این ‌حمله ‌ذكر كرده‌اند، از جمله ‌اهمیت ‌تصرف ‌مجدد بیت‌المقدّس‌ برای‌ صلیبیان‌، سامان‌ دادن‌ به ‌اوضاع‌ امارتهای ‌صلیبی ‌در شرق‌، تصرف‌ مصر و تبدیل ‌آن ‌به ‌یك ‌امارت ‌فرانسوی‌ صلیبی ‌برای‌ حمله ‌به ‌بیت‌المقدّس‌، توسعه ‌قلمرو صلیبیان ‌و پیگیری ‌منافع‌مادّی ‌و تجاری‌ زیر پوشش ‌نجات ‌بیت‌المقدّس‌. در پی ‌بازپس‌گیری ‌بیت‌المقدّس ‌توسط ‌مسلمانان ‌در 645 و وخامت‌ اوضاع‌ امارتهای ‌صلیبی‌در شرق‌، رابرت‌ (بطرك‌ بیت‌المقدّس‌) در اواسط‌642/ اواخر 1244 هیئتی ‌نزد پاپ ‌و شاهان ‌و امیران‌ اروپا، به‌ ویژه پادشاه ‌فرانسه‌، فرستاد تا اوضاع ‌وخیم‌ امارتهای ‌صلیبی ‌را شرح‌ دهند و ضمن ‌درخواست ‌كمك‌، تقاضای‌ یك‌ حمله ‌جدید صلیبی ‌كنند. هم‌زمان‌ با عزیمت‌ این‌ هیئت‌، لوئی‌ نهم (معروف ‌به‌سن‌ لوئی‌، پادشاه ‌فرانسه‌) نذر كرد چنانچه ‌از بیماری ‌سختش‌ شفا یابد، اقدام‌ به‌ حمله‌صلیبی‌ جدیدی‌ نماید و چون‌ شفا یافت‌ شروع ‌به ‌تهیه ‌مقدمات‌ آن‌ حمله ‌كرد كه ‌در تاریخ ‌به‌ عنوان ‌هفتمین ‌جنگ ‌صلیبی ‌معروف‌ گردید.

ادامه مطلب: همه چيز درباره جنگهاي صليبي (4)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جنگ صليبى
نمایش از 04 مرداد 1392 بازدید: 203
پرینت

همه چيز درباره جنگهاي صليبي (3 )

تهيه كننده: محمود كريمي شروداني

جنگ صليبي‌ دوم
جنگ ‌دوم‌. در 540/ 1145 هوگ‌، اسقف ‌جبله‌، به ‌نمایندگی ‌از سران‌ صلیبی ‌شرق‌، به ‌قصد دریافت ‌كمك‌ به ‌حضور پاپ ‌ائوگنیوس‌ سوم‌ در ویتربو رسید. پاپ ‌نیز از فرمانروایان ‌اروپا و مردم ‌خواست‌ به ‌یاری ‌مسیحیان ‌شرق‌ بروند.
لوئی ‌هفتم‌ ، پادشاه ‌فرانسه‌، در رجب‌540/ دسامبر 1145 دعوت‌ پاپ ‌را پذیرفت ‌و برای ‌آماده ‌كردن‌ اشراف‌ و حاكمان ‌شهرهای‌ فرانسه‌، همگان‌ را گرد آورد و با سخنرانی‌ سن‌برنار، اسقف ‌اعظم‌ كلروو، بسیاری‌از شاهزادگان‌و مردم‌ برای‌ رفتن ‌به ‌جنگ ‌آماده ‌شدند
سن‌برنار سپس ‌به ‌آلمان ‌رفت‌ و كونراد سوم‌، امپراتور آن‌ كشور، را به ‌شركت ‌در دومین ‌حمله ‌صلیبی ‌متقاعد ساخت‌. پادشاه‌ فرانسه‌ و پاپ ‌تمایلی ‌به ‌شركت‌ كونراد در این ‌حمله نداشتند ، چون ‌می‌خواستند این‌ جنگ‌ فرانسوی صرف‌ باشد .

ادامه مطلب: همه چيز درباره جنگهاي صليبي (3 )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جنگ صليبى
نمایش از 04 مرداد 1392 بازدید: 237
پرینت

همه چيز درباره جنگهاي صليبي (2)


  تهيه كننده: محمود كريمي شروداني

قدس ، بهانه اي دروغين
  در عمل ثابت شد، قدس و بيت‌المقدس براي صليبياني كه مدعي بودند براي آزادي به آن سمت حركت مي‌كنند، هيچ‌گونه منزلتي نداشت. حتي بيت‌اللحم كه محل تولد حضرت مسيح(ع) هم بود، همين‌طور. دليل آن هم اينكه وقتي كم مي‌آوردند، از قدس به عنوان پناهگاه استفاده مي‌كردند تا ديگر سپاهيانشان برسند و سقوط نكند. چون مي‌دانستند اسلام براي آن نقطه احترام خاصي قائل است. ما مي‌بينيم كه آنها، به محض ورود براي قدس هيچ‌گونه شأني قائل نيستند. قدس براي آنها تبديل به بهانه‌اي شده بود كه مي‌بينم بعد از فتح قدس، انگيزه‌هاي اصلي‌شان را مطرح مي‌كنند.دليل ديگر آن هم اينكه مي‌بينيم بعد از يك قرن، همين مسئله دوباره تكرار مي‌شود. امپراطور «لويي نهم» حاضر مي‌شود قدس را بدهد و يك محل ديگر را به جاي آن بگيرد. آنجا براي مسلمانان مهم بوده است. حتي يهوديان هم به اندازة مسلمانان براي قدس اهميت، قائل نبودند.

ادامه مطلب: همه چيز درباره جنگهاي صليبي (2)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جنگ صليبى
نمایش از 04 مرداد 1392 بازدید: 217
پرینت

همه چيز درباره جنگهاي صليبي (1)

  درسال ۱۰۹۵ میلادی جنگ‌های صلیبی میان مسلمانان و مسیحیان آغاز شد.
جنگ‌های صلیبی به جنگ‌هایی گفته می‌شود که در آن مسیحیان با مسلمانان طی چندین دوره برای به دست آوردن بیت المقدس مبارزه کردند.
نخستین کسی که پرچم جنگ را برافراشت مردی از افراد کلیسا بود به نام ادمار دو لوپویی. جنگ‌های صلیبی هشت جنگ است که در جنگ اول و چهارم هیچیک از پادشاهان اروپایی دخالت نداشتند و فقط نجبا و اصیل زادگان بودند که بر صلیبی‌ها فرمانروایی می‌کردند. غیر از جنگ اول در باقی جنگ‌ها مسیحیان از مسلمانان شکست خوردند.
در سال ۱۰۹۵ میلادی پاپ اوربانوس دوم همه مسیحیان اروپایی را مجبور کرد تا علیه ترکان مسلمان قیام کنند و شهر اورشلیم(بیت المقدس) واقع در فلسطین را اشغال کنند.

ادامه مطلب: همه چيز درباره جنگهاي صليبي (1)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جنگ صليبى
نمایش از 04 مرداد 1392 بازدید: 135
پرینت

فتح شهر بيت ‏المقدس توسط مسلمانان در جريان جنگ ‏های صليبی (1244م )

جنگ ‏های صليبي كه از اواخر قرن يازدهم ميلادي از جانب اروپاييان بر مسلمانان تحميل شد داراي چندين مرحله بود و اشغال سرزمين‏هاي شرق و به ويژه تسلط بر منطقه بيت‏المقدس و آزادي عمل مسيحيان در آن منطقه را دنبال مي‏كرد. ششمين مرحله از جنگ‏هاي صليبي را نمي‏توان از ديدگاه نظامي، جنگ ناميد چرا كه پس از هجوم امپراتور آلمان براي تصرف بيت‏المقدس، حاكم مصر و فلسطين دريافت كه توانايى مقاومت در برابر وي را ندارد. از سوي ديگر، امپراتور آلمان براي استردادِ بدون خون‏ريزي بيت‏المقدس حركت كرده بود. در نهايت، در پي مذاكرات صلح نمايندگان دو طرف قرار شد شهرهاي بيت‏المقدس و بيت اللحم و مناطق ديگر به قلمرو صليبيان بپيوندند ولي مسجدالاقصي و قبَّة الصَّخْره در اختيار مسلمانان باقي بماند. در اين زمان، فروپاشي خوارزمشاهيان در ايران و هرج و مرج‏هاي داخل سرزمين‏هاي اسلامي و نيز عدم وجود دولت قدرت‏مند اسلامي باعث شد تا فرصت‏طلبان صليبي به تسخير كامل بيت‏المقدس فكر كنند. در اين ميان، درگيري‏هاي پراكنده مسلمانان و مسيحيان در شهرهاي مختلف فلسطين، بيشتر با پيروزي مسلمانان همراه بود. هم‏چنين بروز ضعف مسيحيان و ظهور توانمندي مسلمانان باعث شد تا حاكم مصر با سپاهي گران به جانب بيت‏المقدس حركت نموده و در يازده ژوئيه 1244م به فتح آنجا دست يابد و بيت‏المقدس را براي هميشه از چنگ متجاوزان صليبي به درآورد.

ادامه مطلب: فتح شهر بيت ‏المقدس توسط مسلمانان در جريان جنگ ‏های صليبی (1244م )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جنگ صليبى
نمایش از 04 مرداد 1392 بازدید: 222
پرینت

صلیبیها و ایران (2)

 نویسنده: عبدالحسین بینش

موقیعت ایران در جنگهای صلیبی

آمریکا در خلیج فارس

در پی خروج انگلستان از خلیج فارس نوبت حضور به آمریکا رسید. از آنجا که ایالت متحده، تا آن هنگام، حضور بریتانیا را در خلیج فارس تأمین کننده ی هدف عمده ی خود یعنی مقابله با نفوذ اتّحاد جماهیر شوری (سابق) می دید، با سلطه ی انحصاری آن کشور بر منطقه نیز هیچ گونه مخالفتی نداشت؛ و البته لازم بود که خلاء حاصل از خروج بریتانیا پر گردد. از آن پس دور تازه ای از روابط میان آمریکا با کشورهای حوزه خلیج فارس و از جمله ایران آغاز می گردد که می توان آن را در دو مقطع دوران «جنگ سرد» (39) و حاکمیت نظام دو قطبی بر جهان و دوران «پس از جنگ سرد» و فروپاشی شوروی، تلاش آمریکا برای ایجاد نظام نوین در جهانی یک قطبی مورد بررسی قرار داد. در مبحث دوران پس از جنگ سرد نیز آنچه را که به ایران مربوط می شود در دو بخش قبل و بعد از انقلاب اسلامی می توان مورد بحث قرار داد؛ و در پایان،حوادث پیش آمده، پس از « یازده سپتامبر» (40) خاورمیانه را باید در چارچوب نظریه برخورد تمدنها و آغاز جنگهای صلیبی جدید تحلیل و تفسیر کرد.

ادامه مطلب: صلیبیها و ایران (2)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جنگ صليبى
نمایش از 04 مرداد 1392 بازدید: 260
پرینت

صلیبیها و ایران (1)

 نویسنده: عبدالحسین بینش

  موقیعت ایران در جنگهای صلیبی
نبودن مرز مشترک میان ایران و اروپا، در نگاه نخست، ممکن است این پرسش انکارآمیز را در ذهن ایجاد کند که جنگهای صلیبی با ایران چه ارتباطی می تواند داشته باشد؟ اما بررسی وقایع تاریخ جنگهای صلیبی، تاریخ تبشیر مسیحیت و نیز تاریخ روابط ایران و اروپا نشان می دهد که مسیحیان اروپایی با انگیزه ی مبارزه با اسلام و دستیابی به هدفهای استعماری خویش آهنگ ایران زمین کردند تا هم منابع اقتصادی ما را چپاول کنند و هم در مبارزه با دشمن قدرتمند خود یعنی دولت عثمانی، با زمامداران ایران همدست گردند. به علاوه اینکه مبشّران مسیحی پیوسته در ایران، همانند دیگر کشورهای اسلامی، سرگرم فعالیت تبلیغی و نیز کوششهای سیاسی بوده اند؛ که به نوبه ی خود نوعی مبارزه فرهنگی بر ضد ملتهای اسلامی و از جمله ایران محسوب می گردد.

ادامه مطلب: صلیبیها و ایران (1)
 

صفحه1 از3

<< شروع < قبلی 1 2 3 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 184 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید