نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جنگ چالدران
نمایش از 09 مهر 1392 بازدید: 279
پرینت

نتایج جنگ چالدران

جدا شدن مناطقی نظیر : دیاربکر ، مرعش ، البستان از تصرف صفویان و ضمیمه شدن به امپراطوری عثمانی
2 . لشکر عثمانی به فرماندهی سنان پاشا علاالدوله ذوالقدر را در نزدیکی مرعش شکست داد و و کشت و بدین ترتیب عمر سلسله ذوالقدر مرعش و البستان به سر آمد و آن نواحی جزء قلمرو عثمانی شد 0
3. شکست شاه اسماعیل در این جنگ بر رفتار او در اداره امور دولت و روابط او با امرای قزبالش و نیز در روابط عناصر حکومتی ایران و عثمانی تاثیر گذاشت 0
4. نبرد چالدران ایمان اسماعیل را مبنی بر شکست ناپذیری اش از بین برد ( از سال 905 ه 0ق تا 920 ه 0 ق اسماعیل همیشه در جنگها با وجود سپاه اندک پیروز شده بود ) و تاثیر عمیقی بر اخلاق و رفتار او گذاشت 0
5. شکست چالدران خود پرستی و تکبر شاه اسماعیل را به افسردگی بدل ساخت ، پوشیدن لباس و عمامه سیاه و گرفتن پرچمهای سیاه نمونه ای از این تغییر خلق در شاه اسماعیل اول می باشد 0

ادامه مطلب: نتایج جنگ چالدران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جنگ چالدران
نمایش از 09 مهر 1392 بازدید: 257
پرینت

علت شکست جنگ چالدران     

  در برخی از تحقیقات تاریخی در دوران صفویه بسیاری از محققان [با الهام از نوشته های مورخان درباری] به نوعی خواسته اند، شکست جنگ چالدران را توجیه نمایند و یکی از علل آن را «رسم جوانمردی صفویان در عدم استفاده از جنگ افزار ها و سلاحهای گرم خونریز را بر علیه بشریت» عنوان کرده اند.     

 علت شکست جنگ چالدران     
    
  در برخی از تحقیقات تاریخی در دوران صفویه بسیاری از محققان [با الهام از نوشته های مورخان درباری] به نوعی خواسته اند، شکست جنگ چالدران را توجیه نمایند و یکی از علل آن را «رسم جوانمردی صفویان در عدم استفاده از جنگ افزار ها و سلاحهای گرم خونریز را بر علیه بشریت» عنوان کرده اند. اما به هیچ وجه نمی توان چنین توجیه خامی را برای شکست جنگ چالدران قبول کرد. هر چند شکست ایران از عثمانیان دلایل فراوانی داشت اما به کار بردن سلاح گرم و بویژه توپ که نقش تعیین کننده ای داشت یکی از عوامل مشخصه در پیروزی عثمانی ها بود.

ادامه مطلب: علت شکست جنگ چالدران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جنگ چالدران
نمایش از 09 مهر 1392 بازدید: 249
پرینت

جنگ چالدران میان ایران و عثمانی آغاز شد

 تاریخ ایرانی: در روز ۳۱ مرداد ۸۹۳ هجری شمسی میان ایران و عثمانی جنگی درگرفت که بعد‌ها به چنگ چالدران مشهور شد. جنگ چالدران که از آن با عنوان مهم‌ترین جنگ پارتیزانی تاریخ ایران یاد می‌شود، در محلی به همین نام در شمال آذربایجان غربی در ۲۰ کیلومتری شهر خوی میان قوای ارتش نوین عثمانی و سپاهیان سنتی شمال‌غرب کشور به وقوع پیوست و در نتیجه آن بخش‌هایی از شمال غربی ایران از جمله همدان، آذربایجان و کردستان شامل مناطقی چون دیاربکر، مرعش و البستان از تصرف صفویان خارج و به امپراطوری عثمانی پیوست.

 صفویان با حمایت قبایل پیرو خود، قزلباش‌ها توانسته بودند حکومت صفوی را در ایران پایه‌گذاری کنند و شاه اسماعیل حکومت خویش را در اوج قدرت می‌دید. در پی فشارهای عقیدتی بر علویان در امپراتوری عثمانی، صفویان با جمع‌آوری و پناه دادن به آن‌ها و به ویژه نیروهای نظامی ورزیده عثمانی موسوم به ینی‌چری، سپاهی قوی‌تر از ینی‌چری عثمانی تشکیل دادند.

ادامه مطلب: جنگ چالدران میان ایران و عثمانی آغاز شد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جنگ چالدران
نمایش از 09 مهر 1392 بازدید: 193
پرینت

نگاهی کوتاه به روابط عثمانی- صفوی تا پیش از جنگ چالدران/ بلال دده یف؛ ترجمه آنادردی عنصری


کشمکش برتری طلبی بین حکومت‌های قدرتمند ترک از آن هنگام که در چارچوب «آرمان حاکمیت جهان ترک» تبیین شد، در تمامی دوره‌های تاریخی به ظهور رسیده است.

مناسبات بین ییلدیریم بایزید ( 1402- 1389) و تیمور (1405- 1370 ) در اوایل قرن پانزدهم [میلادی] و بین [سلطان محمد] فاتح (1481- 1451) و اوزون حسن (1478– 1453) در نیمه دوم قرن پانزدهم [میلادی]، دو نمونه تاریخی شاهد بر این مثال می‌توانند باشند.

ادامه مطلب: نگاهی کوتاه به روابط عثمانی- صفوی تا پیش از جنگ چالدران/ بلال دده یف؛ ترجمه آنادردی عنصری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جنگ چالدران
نمایش از 09 مهر 1392 بازدید: 236
پرینت

درباره جنگ‌ چالدُران‌

جنگ‌ چالدُران‌، نخستین‌ جنگ‌ دولتهای‌ صفوی‌ و عثمانی‌ در ۹۲۰ در دشت‌ چالدران‌ انجام شد.

فهرست مندرجات
۱ - علت وقوع جنگ
۲ - حمایت شاه‌اسماعیل‌
۳ - نامه‌نگاری طرفین جنگ
۴ - ورود عثمانیان به دشت چالدران
۵ - آرایش جنگی و قوای طرفین
۶ - مجروح شدن شاه‌اسماعیل
۷ - تلفات جنگ چالدران
۸ - بازگشت سلیم
۹ - دلیل‌ شکست‌ صفویان‌
۱۰ - قلمرو عثمانی

ادامه مطلب: ​درباره جنگ‌ چالدُران‌
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جنگ چالدران
نمایش از 09 مهر 1392 بازدید: 241
پرینت

درسی از تاریخ (جنگ چالدران)

هدف بنده از نوشتن این پست، نقل تاریخ صرفا به منظور دانستن نیست. اگر این پست را به دقت بخوانید خواهید دانست که از جمله جمله آن منظور دگر داشته ام. عاقلان دانند. محتوای مطالب این نوشته برگرفته از کتاب "دیباچه‌ای بر نظریه انحطاط ایران" نوشته سید جواد طباطبایی و از نطر تاریخی مستند است. هرچند بنده محتوا را با فرم خودم نوشتم و اگر دوستان هرکجا به مرجع تاریخی شک دارند می‌توانند به کتاب و مراجع تاریخی آن مراجعه نمایند.

جنگ چالدران: شاه اسماعیل موسس سلسله صفویه از نوادگان شیخ صفی الدین اردبیلی است . مابین این دو نفر از نظر زمانی حدود دویست سال فاصله است و در طول این زمان سه تغییر در خاندان رخ داد. اول اینکه شیخ سید نبود اما نبیرگان سید شدند! دوم آنکه شیخ سنی بود اما  نبیرگان سنی‌کش شدند.

ادامه مطلب: درسی از تاریخ (جنگ چالدران)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جنگ چالدران
نمایش از 09 مهر 1392 بازدید: 222
پرینت

علت وقوع جنگ چالدران


قدرت گرفتن شاه اسماعیل یکم در عرصه نظامی و سیاسی با پیوستن صوفیان ترکمنی بود که بیشترشان در نواحی آناتولی و شام زندگی می‌کردند.در واقع بخش بزرگی از قبایل قزلباش پیش از پیوستن به شاه اسماعیل در آناتولی زندگی می‌کردند و پس مهاجرت قبایل اصلی نیز بخش بزرگی از مردمان آناتولی که در سرزمینهای خود باقی مانده بودند هم پیرو و یا متمایل به تشیع صوفی صفوی بودند. سازمان تبلیغی تصوف صفوی پیوسته از طریق شبکه‌های منظم خود و توسط خلفا، دده‌ها و … مریدان را به پیوستن به مرشد کامل فرقه که شاه اسماعیل بود تشویق می‌کردند.

ادامه مطلب: علت وقوع جنگ چالدران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جنگ چالدران
نمایش از 09 مهر 1392 بازدید: 229
پرینت

سرداری از بانه در جنگ چالدران

چکیده:
هرگاه تاریخ ایران را ورق بزنیم می بینیم که کرد همواره در دفاع از ایران و حفظ مرزهایش چون دژی پولادین بلاگردان ایران بوده و در لشکر کشی ها و کشور گشائی های ایرانیان در کنار دیگر رزم آوران ایران جنگیده و جانبازی نموده است.
 هرگاه تاریخ ایران را ورق بزنیم می بینیم که کرد همواره در دفاع از ایران و حفظ مرزهایش چون دژی پولادین بلاگردان ایران بوده  و در لشکر کشی ها و کشور گشائی های ایرانیان  در کنار دیگر رزم آوران ایران جنگیده و جانبازی نموده است.

ادامه مطلب: سرداری از بانه در جنگ چالدران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جنگ چالدران
نمایش از 09 مهر 1392 بازدید: 252
پرینت

جنگ چالدران


جنگ چالدران نبرد شاه اسماعيل صفوي با سلطان سليم عثماني
 
يكى از دلايل پيشرفتهاى سريع عثمانيان در اروپا، ضعف دولتهاى شرقى (ايران، ميان رودان، شامات و عربستان) بود اما در سال۱۵۰۰ در ايران براى اولين بار پس از قرنها، حكومتى ايرانى بر سر كارآمد. وجود اين حكومت كه بعدها به صفويان معروف گشت از جمله دلايل ضعف پيشروى عثمانى ها در غرب است. شروع اين خاندان به دست شاه اسماعيل صفوى بود. وى مردى جنگاور، جوانمرد واصولاً شيعه گرا بود. وى ابتدا گيلان و تبريز و همدان را گرفت و پس از هم قسم شدن هفت طايفه ترك با وى غرب ايران را تصرف كرده و با در هم كوبيدن ازبكها شرق ايران و خراسان را نيز به دست آورد.

ادامه مطلب: در مورد جنگ چالدران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جنگ چالدران
نمایش از 09 مهر 1392 بازدید: 129
پرینت

جنگ چالدران میان ایران و عثمانی چگونه آغاز شد و نتیجه آن چه بود؟

تاریخ - تاریخ ایرانی نوشت: در روز ۳۱ مرداد ۸۹۳ هجری شمسی برابر با ۱۵۱۴ میلادی میان ایران و عثمانی جنگی درگرفت که بعد‌ها به چنگ چالدران مشهور شد. جنگ چالدران که از آن با عنوان مهم‌ترین جنگ پارتیزانی تاریخ ایران یاد می‌شود، در محلی به همین نام در شمال آذربایجان غربی در ۲۰ کیلومتری شهر خوی میان قوای ارتش نوین عثمانی و سپاهیان سنتی شمال‌غرب کشور به وقوع پیوست و در نتیجه آن بخش‌هایی از شمال غربی ایران از جمله همدان، آذربایجان و کردستان شامل مناطقی چون دیاربکر، مرعش و البستان از تصرف صفویان خارج و به امپراطوری عثمانی پیوست.

ادامه مطلب: جنگ چالدران میان ایران و عثمانی چگونه آغاز شد و نتیجه آن چه بود؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جنگ چالدران
نمایش از 09 مهر 1392 بازدید: 289
پرینت

جنگ چالدران

جنگ چالدران در ۳۱ مرداد ۸۹۳ هجری خورشیدی میان سپاه قزلباش ایران به فرماندهی شاه اسماعیل یکم صفوی با ارتش عثمانی به فرماندهی سلطان سلیم یکم رخ داد. محّل این نبرد در دشت چالدران (در شمال آذربایجان) بود. در این جنگ نیروهای قزلباش که در حدود ۴۰ هزار تن بودند با سپاه حدود ۱۰۰ هزار نفری عثمانی جنگیدند و به دلیل کمی نفرات و نداشتن سلاح گرم از سپاه عثمانی شکست خوردند. این در حالی بود که ارتش عثمانی دارای توپخانه و تفنگهای انفرادی بود، ولی سربازان ایرانی با شمشیر، نیزه، و تیر و کمان می‌جنگیدند. البته صفویان پیش از این جنگ سلاح‌های آتشین در اختیار داشته و به روش استفاده از آن‌ها آشنایی داشتند و شاه اسماعیل برای رسیدن به سلطنت از توپ و تفنگ استفاده کرده بود و دلیل استفاده نکردن از این سلاح‌ها در جنگ چالدران تنها ناشی از سیاست‌های جنگی آن‌ها بود.

ادامه مطلب: جنگ چالدران
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 141 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید