نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پول / ارز / بانکداری
نمایش از 08 فروردين 1394 بازدید: 239
پرینت

نگاهی بر سیر تحولی پول، از مبادله کالا تا پول کاغذی

در جوامع نخستین، تحصیل انواع کالاهای تولید شده جهت مصرف صرفا از طریق تعویض و مبادله دو کالا امکان پذیر بود و این مبادله مشکلات بسیاری به همراه داشت.
در گذشته دیرین برای تداوم حیات، نیاز هر فرد با تلاش فردی (شکار- تولید و ...) تامین می شد، ولی با گذشت زمان هرگز به تولید شخصی قانع نبود و اگر در آن روز بشر نمی توانست با زور هرچه می خواهد به چنگ آورد، ناگزیر حاضر می شد از راه معاوضه جنس با جنس (معاوضه مستقیم کالا با کالا) نیازهای عادی زندگی را فراهم کرده و از این راه امرار معاش کند.
در داد و ستدهای اولیه (قرن ها پیش از میلاد) معاوضه دو کالا با هم بدون تعیین ارزش و معیاری برای سنجش انجام می پذیرفت، تا آن که راه (مبادله غیرمستقیم کالا با کالا) را در پیش گرفت و همین انتخاب موجب پیدایش «پول» شد.
در جوامع نخستین، تحصیل انواع کالاهای تولید شده جهت مصرف صرفا از طریق تعویض و مبادله دو کالا امکان پذیر بود و این مبادله مشکلات بسیاری به همراه داشت از جمله:
امکان تعیین ارزش کالا براساس قبول واحد معینی که مورد تایید طرفین معامله باشد نبود و همچنین یافتن طرفین مبادله دو کالا (گوسفند و گندم) که هر دو نیاز به کالاهای عرضه شده طرف دیگر داشته و آماده مبادله باشند چندان آسان نبود.

ادامه مطلب: نگاهی بر سیر تحولی پول، از مبادله کالا تا پول کاغذی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پول / ارز / بانکداری
نمایش از 08 فروردين 1394 بازدید: 231
پرینت

پیدایش واحد تومان در سیستم پول رایج ایران

در زمان های دور واحد پول ایران بر مبنای "دینار" بنا شده بود و دینار، واحد قدیمی پول روم و بعد امپراتوری روم شرقی بود و "دیناریوس" خوانده می شد. یک دیناریوس روم شرقی برابر با یک سکه نقره بود که وزنش در مواقع مختلف فرق می کرد. این واحد پول بعد از فتح اراضی روم شرقی به دست مسلمانان، از طرف اونها به عنوان نام واحد پول انتخاب شد و تبدیل شد به دیناری که امروزه هم در کشورهای عربی از آن استفاده می شود. به همین ترتیب، سلطنتها و حکومتهای ایرانی هم از دینار استفاده می کردند. اما به تدریج، در نتیجه تورم و بی ارزش شدن پول، احتیاج به واحدهای پولی بزرگتر پیش اومد. این واحدها همه بر مبنای دینار بنا شده بودند.
اولین واحد پولی، سکه صد دینار (صنار) بود که توسط سلطان محمود غزنوی ضرب شد و به اسم "محمودی" نامیده می شد. در همان زمان، شاهان سامانی ماورالنهر، سکه های نقره پنجاه دیناری ضرب کردند که "شاهی" نامیده می شد. در حقیقت، یک شاهی، نصف یک محمودی یا به عبارت دیگر، یک محمودی، دو شاهی بود. تا زمانهایی سکه های نقره مورد استفاده، شاهی و محمودی بودند. واحدهای دیگری مثل "قران" (1000 دینار) و تومان (10000 دینار)، فقط واحد محاسبه بودند و عملا" هیچ سکه ای به نام قران یا تومان ضرب نمی شد (کلمه تومان از لفظ مغولی تومان به معنی ده هزار است. نمونه اش را در منصب "تومان باشی" می شود دید: فرمانده ده هزار نفر).

ادامه مطلب: پیدایش واحد تومان در سیستم پول رایج ایران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پول / ارز / بانکداری
نمایش از 08 فروردين 1394 بازدید: 373
پرینت

8 دلیل برای انتخاب تومان بعنوان پول ملی

با گذشت 82 سال از رسميت "ريال" به عنوان واحد پول ملي، هنوز عموم مردم و حتي مسئولين از بكارگيري واژه نامأنوس و اروپائي "رئال" يا "ريال" امتناع كرده و در مراودات مالي خود از واحد غيررسمي ولي متداول "تومان" استفاده مي كنند كه همين دوگانگي موجبات اشتباه، سوءتفاهم و سردرگمي مردم مي شود.
دلايل هشتگانه براي انتخاب "تومان" به عنوان واحد پول ملي آنها هر گاه قيمتي را به ريال مي‌شنوند بايد تبديل به تومان بكنند، وقتي مي شنود فلان طرح با اعتبار چند ميلياردي اجرا شده نمي دانند منظور گوينده ريال است يا تومان؟
وقتي قيمت كالايي روي آن درج شود، حتماً بايد واحد آن نوشته شود وگرنه سردرگم مي شويم. گردشگران خارجي از دوگانگي واحد پولي گيج مي شوند. اين دوگانگي، يك تلاش ذهني بي‌فايده را بر ايرانيان تحميل مي‌كند كه گاهي با خطا همراه است. قرن حاضر نشان داد، واحد پولي 80 ساله "ريال" هيچگاه نمي تواند جايگزين واحد پولي 800 ساله "تومان" شود و نبايد مجدداً اشتباه ديگري در اين موضوع بكنيم."تومان" يك واژه ايراني ـ تركي به معناي عدد "10.000" است كه علاوه بر واحد پولي ايران در 800 سال گذشته، در فرهنگ و ادب و تاريخ ما نيز همواره به جاي عدد ده هزار استفاده شده است.

ادامه مطلب: 8 دلیل برای انتخاب تومان بعنوان پول ملی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پول / ارز / بانکداری
نمایش از 08 فروردين 1394 بازدید: 275
پرینت

كاهش ارزش پول داخلي چيست؟

سياست تبديل هزينه يا سياست كاهش ارزش پول داخلي چيست؟

اين سياست جهت رسيدن به تعادل خارجي توصيه مي گردد. سياست تبديل هزينه ، كاهش ارزش پول رايج داخلي درمقابل پول خارجي وتقويت پول رايج كشور را شامل مي شود.
سياستهاي تضعيف پولي وتقويت پولي را ازاين جهت سياستهاي تبديل هزينه مي گويند ، كه باعث مي شوند هزينه ها ازسوي كالاها وخدمات خارجي به سمت كالاها وخدمات داخلي ويا بالعكس تغيير جهت دهند.
زماني كه تضعيف پولي انجام مي شوند ، هزينه ها ازسوي كالاها وخدمات خارجي به سمت كالاها وخدمات داخلي تغيير جهت مي دهند وبرعكس زماني كه تقويت پولي انجام مي شود هزينه ها ازسوي كالا وخدمات داخلي به سمت كالاها وخدمات خارجي سوق پيدا مي كنند؛ بعبارت ديگر ، با تضعيف پول رايج داخلي (يعني تقويت ارزش پول خارجي) واردات كشور برحسب پول رايج داخلي ، كه تضعيف شده است ، گران خواهد شد وصادرات كشوري كه تضعيف پولي انجام داده ، براي خارجيان ارزان مي شود.

ادامه مطلب: كاهش ارزش پول داخلي چيست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پول / ارز / بانکداری
نمایش از 08 فروردين 1394 بازدید: 253
پرینت

نگاهی بر فهم مکتب اتریشی از پول

تفکیک کلاسیکی مورد انتقاد اقتصاددانان مکتب اتریشی قرار گرفت. از نظر اقتصاددانان شاخص مکتب اتریشی، پول در تفکر کلاسیکی به خوبی فهم نشده است. از نظر آنان، نه‌تنها میزان تغییر در عرضه پول، بلکه نحوه و مسیری که پول وارد سیستم گشته و راه خود را در سیستم اقتصادی پیدا می‌نماید، متغیرهای واقعی و عملکرد اقتصادی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. میزس در اثر کلاسیک خود «نظریه پول و اعتبار» (1971) که اولین بار در سال 1912 منتشر شد، کوشید تا پول را با بخش واقعی اقتصاد پیوند دهد. وی مدل اولیه نوسانات تجاری مکتب اتریشی را ارائه نمود و بعدا هایک آن را بسط و گسترش داد تا نشان دهد چگونه اختلالات پولی می‌تواند منجر به تخصیص ناکارآ و مشکلات مربوط به هماهنگی شود؛ از نظر هایک پول نقش کلیدی در فرآیند تعیین قیمت و تولید داشته، به نحوی که اختلالات پولی، قیمت‌های نسبی و بخش واقعی اقتصاد را از طریق تغییر در ساختار تولید، تحت تاثیر قرار می‌دهد. هایک شاخص‌ترین پیرو میزس، نظریات مکتب اتریشی را در خصوص پول و نوسانات صنعتی بسط داده و اصلاح نمود. هایک نظریه خود را برای پیوند میان بخش واقعی و پولی اقتصاد را در دو مقاله مهم خود یعنی «نظریه پولی و ادوار تجاری»

ادامه مطلب: نگاهی بر فهم مکتب اتریشی از پول
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پول / ارز / بانکداری
نمایش از 08 فروردين 1394 بازدید: 222
پرینت

شناخت ابزارهای بازار پول

اسناد خزانه :

اسناد خزانه، اوراق بهادار کوتاه مدتی هستند که توسط دولت منتشر می‌شوند و سررسید آن‌ها به‌طور معمول سه ماه، شش ماه و یک‌سال است. این اسناد هنگام فروش به صورت تنزیل شده (به مبلغی کمتر از مبلغ اسمی) به فروش می‌رسند و در تاریخ سررسید، دارندة آن مبلغ اسمی سند را دریافت می‌کند. پس در ردیف ابزارهای تنزیل شده بازار پول قرار می‌گیرند.
انتشار و بازخرید این اوراق توسط بانک مرکزی و به نمایندگی از دولت انجام می‌شود. مهمترین ویژگی اسناد خزانه، ریسک اندک آن است. سرمایه‌گذاری که وجوه خود را در اسناد خزانه سرمایه‌گذاری می‌کند مایل به پذیرش کمترین ریسک ممکن است. به همین دلیل این اسناد از بازده نسبتاً پایینی برخوردارند. اسناد خزانه عمدتاً توسط مؤسسات سرمایه‌گذاری که به‌دنبال سرمایه‌گذاری موقت در مکانی مطمئن هستند، خریداری می‌شود.
پذیرش بانکی :

پذیرش بانکی که دستور پرداخت مبلغ معینی به حامل آن در تاریخ معینی است، از جمله قدیمی‌ترین و کوچکترین (از نظر حجم و مبلغ) ابزارهای بازار پول به شمار می‌رود. اگر چه این ابزار مالی از قرن دوازدهم مورد استفاده واقع شده است، اما تا سال‌های دهة شصت که حجم تجارت بین‌الملل افزایش فوق‌العاده‌ای یافت، یک ابزار مهم در بازار پول به شمار نمی‌رفت.

ادامه مطلب: شناخت ابزارهای بازار پول
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پول / ارز / بانکداری
نمایش از 08 فروردين 1394 بازدید: 187
پرینت

76 راهکار برای افراد بی پول!

1-به پیاده روی در طبیعت بروید
2-به ابر ها نگاه کنید و در موردآلگوهای مختلف آن تحقیق کنید.
3-کلکسیون سنگ ایجاد کنید.
4-کلکسیون حشرات ایجاد کنید.
5-به ستاره ها نگاه کنید ودر مورد آنان تحقیق کنید.
6-در آشپز خانه بالا پائین بپرید!
7-همراه خانواده آواز بخوانید.
8-روش نواختن یک ساز موسیقی را فرا بگیرید.
9-کاردستی بسازید.
10-دوست مکاتبه ای پیدا کنید.
11-به یک گروه امور خیریه در محل بپیوندید.
12-به مسجد بروید.
13-از ایستگاه آتش نشانی محل سکونتتان دیدن کنید.
14-یک مکان تاریخی نزدیک محل سکونتتان را ببینید.می توانید با اتوبوس به آن مکان بروید.
15-پارک نزدیک محل سکونتان را تمیز کنید.
16-به دیدن رژه نیروو های نظامی بروید.
17-به یک جلسه محاکمه در دادگاه نزدیک محل زندگیتان بروید.
18-گیاه بکارید.
19-در یک رشته تحصیلی در دانشگاهی رایگان ادامه تحصیل دهید.
20-شنا کنید.
21-لوازم اضافی منزل را در یک حراج دست دوم بفروش برسانید.
22-بکارگیری ابزار را بیاموزید.
23-بازی کنید.

ادامه مطلب: 76 راهکار برای افراد بی پول!
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پول / ارز / بانکداری
نمایش از 08 فروردين 1394 بازدید: 215
پرینت

طبقه بندی بازارهای مالی

طبقه بندی بازارهای مالی

بازارهای مالی بر پايه معیارهای متفاوتی قابل طبقه‌بندی هستند:
طبقه‌بندي بر اساس نوع دارايي
طبقه‌بندي بر اساس مرحله عرضه اوراق بهادار
طبقه بندي بر اساس سررسيد تعهدات مالي
بر اساس نوع دارايي، مي‌توان بازار اوراق بهادار را به دسته‌هاي زير تقسيم‌بندي كرد:
الف- بازار سهام در این بازار، سهام شرکت‌ها که نشانگر مالکیت دارنده آن در شرکت است، دادوستد می‌شود.
ب - بازار اوراق بدهی بازاری است که در آن ابزارهای با درآمد ثابت(اوراق قرضه) دادوستد می‌شوند.
ج - بازار ابزارهاي مشتق بازاري است براي معاملات ابزارهايي مبتني بر دارايي‌هاي مالي يا فيزيكي كه از آن جمله مي توان به اختيار معامله و قرارداد آتي اشاره كرد.
طبقه بندي بر اساس مرحله عرضه اوراق بهادار:

بازار دست اول (اولیه) شرکت‌ها، مؤسسات و بنگاه‌های اقتصادی برای تأمین منابع مالی مورد نیاز خود به مبالغ هنگفتی نیاز دارند كه اغلب این منابع را در مقابل واگذاری اوراق بهادار خود، به‌دست می‌آورند. واگذاری اوراق بهادار و تأمین اعتبار برای اولین بار در بازار دست اول انجام می‌شود. به عبارت دیگر در بازار دست اول، اوراق بهادار برای نخستین بار منتشر می‌شوند. براین اساس فروشنده اوراق بهادار در واقع همان ناشر اوراق بهادار است.
بازار دست دوم (ثانویه) پس از عرضه اوراق بهادار در بازار اولیه و به منظور آن ‌که این اوراق بتوانند مورد دادوستد قرار گیرند، به بازار دیگری نیاز است که به آن بازار ثانویه اوراق بهادار گفته می‌شود. در این بازار، اوراق قابلیت دادوستد پيدا مي‌كنند. وجود بازار دست دوم، صرفاً به این دلیل است که قابلیت نقدشوندگي اوراق بهادار منتشر شده در بازار دست اول را افزایش ‌دهد، ضمن این‌که شرایطی فراهم می‌آورد که قرض‌دهندگان و قرض‌گیرندگان در صورت لزوم به آسانی بتوانند تصمیمات سرمایه‌گذاری خود را تغییر داده، به فروش اوراق بهادار خریداری شده یا خرید اوراق بهادار دیگر اقدام نمایند.

ادامه مطلب: طبقه بندی بازارهای مالی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پول / ارز / بانکداری
نمایش از 08 فروردين 1394 بازدید: 194
پرینت

رشد اقتصادی و عرضه پول

شاید شایع ترین مغالطه پولی این باور ساده لوحانه باشد که رشد اقتصادی فقط در شرایطی امکان پذیر است که با رشد متناظر عرضه پول همراه شود.
فرض کنید یک اقتصاد با نرخی معادل ۵ درصد رشد کند. طبق این مغالطه لازم است که عرضه پول هم به اندازه ۵ درصد افزایش یابد؛ چرا که در غیر این صورت کالاها و خدمات اضافی نمی توانند به فروش برسند. طرفداران این مغالطه همچنین می گویند که تامین عرضه پول متناظر با این نرخ رشد به وسیله فلزات گرانبها بسیار دشوار و دور از دسترس است؛ بنابراین طلا و نقره برای استفاده به عنوان پول در یک اقتصاد پویای مدرن مناسب نیستند و بهتر است آنها را با پول کاغذی جایگزین کنیم که می تواند به راحتی و با هزینه ای بسیار پایین افزایش یابد تا خود را با هر مقدار رشد در اقتصاد تطبیق دهد.
چنین استدلالی اشتباه است چون هر مقداری از کالا و خدمات می تواند با هر مقدار پول موجود مبادله شود. فرض کنید که عرضه پول در مثال ما دچار تغییر نشود. اگر ۵ درصد کالا و خدمات بیشتر در بازار ارائه شود، تمام اتفاقی که خواهد افتاد این است که قیمت های پولی این کالاها و خدمات کاهش می یابد. چنین ساز و کاری به اقتصاد اجازه می دهد حتی زمانی که مقدار پول کاهش می یابد، باز هم رشد کند. به این ترتیب هر نرخی از رشد می تواند با هر مقداری از عرضه «موثر» پول های طبیعی مانند طلا و نقره خود را تطبیق می دهد.
صفت موثر بیانگر این حقیقت است که یک سری محدودیت های تکنولوژیکی بر سر راه استفاده از فلزات گرانبها وجود دارد. فرض کنید نرخ رشد های بالا در طول یک دوره زمانی طولانی رقم بخورد. در این شرایط شاید لازم باشد که ابعاد سکه ها را به اندازه ای کم کنیم که ساخت و استفاده از آنها دیگر کاربردی نباشد. این مشکل به خصوص در مورد طلا بسیار قابل تصور است.

ادامه مطلب: رشد اقتصادی و عرضه پول
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پول / ارز / بانکداری
نمایش از 08 فروردين 1394 بازدید: 234
پرینت

رسـانه و پـول

مردم جوامع امروز بدون استفاده از رسانه ها نمی توانند به زندگی عادی خود ادامه دهند و رسانه ها در زندگی فردی و اجتماعی انسان ها رخنه کرده اند. تولید و مصرف کالاهای رسانه ای مثل >روزنامهها، >مجلات، برنامه های رادیو و تلویزیون و… با پیروی از قوانین اقتصادی صورت می گیرد و صفت رسانه ها بخشی از فعالیت های اقتصادی را شامل می شود.
بحث اقتصاد رسانه ای این است که گردانندگان رسانه ها با بهره گیری از منابع موجود چگونه خواسته ها و نیازهای اطلاعاتی و سرگرم کننده مخاطبان را بر آورده می کنند. این علم عوامل مؤثر در تولید خدمات و کلامی رسانه ای و تخصیص این تولیدات را برای مصرف بررسی می کند.
درک کامل شرایط اقتصادی حاکم بر رسانه ها ضروری است. >علم اقتصاد به چگونگی تخصیص منابع محدود یا نایاب در جهت تأمین نیازها و خواسته های نامحدود می پردازد. اقتصاد علم مطالعه تولید و مصرف منابع و تولید است و شیوه هایی است که برای برآوردن نیازها و خواسته ها اتخاذ می شود. نیازها و خواسته های بشر هم عمومی اند و هم خصوصی.
نیازهای اولیه، نیاز به وسایل آسایش و … جز نیازهای خصوصی است و نیازهای عمومی شامل نیروهای نظامی برای دفاع در برابر متجاوزان خارجی نیاز به بزرگراه ها و آموزش همگانی و >خدمات اجتماعی است. نیاز به وسایل ارتباط جمعی جز نیازهای عمومی است؛ البته سازمان های رسانه ای هم برای تأمین نیازها و خواسته های عمومی و نیازها و خواسته های خصوصی فعالیت می کنند.

ادامه مطلب: رسـانه و پـول
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پول / ارز / بانکداری
نمایش از 08 فروردين 1394 بازدید: 216
پرینت

جعل پول و اسکناس

اخلاق توليد پول

مزایای غیرمستقیم جعل در یک جامعه آزاد

جعل در معنی واقعی آن در اصل یک تکنیک مرسوم و محبوب تورمی است. هر فرد به هر شکلی وقتی دستی بر آتش داشته باشد یا زمانی که بتواند افرادی را که در این کار خبره هستند (مثل بانکداران، دولتی‌ها، تاجران، زرگران، صنعتگران و غیره) به استخدام در بیاورد، می‌تواند دست به این کار بزند.
تاریخ پول هم به خوبی نشانگر این است که تمام این گونه افراد در هر شرایطی این کار را انجام داده‌اند و باعث به وجود آمدن پیامدهای مخربی شده‌اند که قبلا به آن‌ها اشاره شد: توزیع ناعادلانه درآمد و عدم تخصیص بهینه سرمایه. چنانکه گذشت جعل در همه انواع اقتصادها وجود دارد، چه در بازار یک جامعه آزاد یا در اقتصاد متمرکز و برنامه‌ریزی شده یک حکومت خودکامه.
برعکس پول بدون پشتوانه (1) که در بخش‌های بعدی به آن خواهیم پرداخت، جعل را نمی‌توان با استفاده از ابزار سیاسی از میان برداشت. شاید بتوان آن را با مجازات‌های شاق سرکوب کرد. اما استفاده از این ابزار خارجی باعث محو شدن و از بین رفتن آن نخواهد شد. با این حال در یک جامعه آزاد جعل و تقلب را نمی‌توان عاری از آثار و پیامدهای مثبت دانست، با این که خود جاعلان و متقلبان با قصد و اراده خود باعث این پیامدهای مفید نمی‌شوند.
در واقع خطر افتادن به دام جاعلان و متقلبان باعث ایجاد کارکردی اجتماعی می‌شود که به موجب آن شهروندان نسبت به پولشان حساس و هوشیار می‌شوند. کاری که جاعلان انجام می‌دهند را می‌توان به ویروس‌های بسیاری که در بدن سالم انسان وجود دارند تشبیه کرد. مقابله با این ویروس‌ها بدن را زنده و قوی نگاه خواهد داشت.
به همین صورت خطر قریب‌الوقوع گرفتاری در دام جعل باعث برانگیخته شدن هوشیاری و حساسیت در نقل و انتقال‌های پولی شده و به این ترتیب به حفظ و باقی نگه داشتن پول سالم کمک می‌کند. افراد به دقت مراقب سکه‌های طلا و نقره خود هستند؛ چرا که می‌دانند جعل می‌تواند مستقیما آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

ادامه مطلب: جعل پول و اسکناس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پول / ارز / بانکداری
نمایش از 08 فروردين 1394 بازدید: 226
پرینت

سود سپرده های بانکی

ريسمان سود سپرده و اسارت بازار

افزایش نرخ سود سپرده‌هاي بانکي، پیشنهاد رییس کل بانک مرکزی به شورای پول و اعتبار است که البته در دور اول توسط اعضای این شورا رد شده است. به گفته دکتر نهاوندیان، رییس اتاق بازرگانی ایران و یکی از اعضای شورای پول و اعتبار، اين تغييرات باعث يك بي‌اعتمادي نسبت به سياست‌ها مي‌شوند.
البته كاهش نرخ سود تسهيلات بانكي در بسته سياستي-نظارتي سال جاري با اين هدف صورت گرفته كه بخش‌هاي مختلف اقتصادي بتوانند با سهولت بازپرداخت تسهيلات، سرمایه مورد نیاز خود را در راستای رشد و توسعه بنگاه‌ها بيابند.
اما از آنجا كه همواره بايد يك رابطه‌اي منطقی بين نرخ سود سپرده‌ها و نرخ سود تسهيلات بانكي وجود داشته باشد، نرخ سود سپرده‌‌ها هم بالطبع از كاهش نرخ سود تسهيلات تبعیت کرده و كاهش يافته است. در این رابطه با اثر ناشی از کاهش سپرده‌ گذاری بلند مدت در سیستم بانکی، این سوال مطرح است که آیا بانک‌ها قادر به پاسخگویی به حجم متقاضیان تسهیلات خواهند بود؟

ادامه مطلب: سود سپرده های بانکی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پول / ارز / بانکداری
نمایش از 08 فروردين 1394 بازدید: 218
پرینت

فلسفه پول از دیدگاه جرج زیمل

...می‌خواهم به یاری 2 مثال سلبی، بررسی کنم که پول تا چه حد خصلت هدفی مستقل- ورای نقش آن به منزله یک وسیله محض- پیدا می‌کند. رابطه ولخرجی با مال‌اندوزی نزدیک‌تر از آن است که از تقابل ظاهری این دو پدیده برمی‌آید.
در اینجا باید یادآور شویم که هرجا اقتصاد ابتدایی وجود دارد، حفاظت مقتصدانه و حساب‌گرانه از ارزش‌ها با ماهیت آنها، با انتقال‌پذیری بس محدود محصولات کشاورزی، ناهمخوان است.
اگر محصولات یاد شده را نتوان به‌راحتی یا به‌وضوح به پول قابل انتقال نامحدود بدل کرد، انبارکردن یا احتکارکردن‌شان از روی مال‌اندوزی تقریبا ناممکن است؛ هرکجا محصولات کشاورزی بلاواسطه تولید و مصرف می‌شوند، اغلب شکل خاصی از گشاده‌دستی غلبه دارد، خاصه در برخورد با مهمانان یا تنگدستان؛ گشاده‌دستی‌ای که احتمالا در یک اقتصاد پولی کمتر به چشم می‌خورد، زیرا پول را با سهولت بیشتر می‌توان اندوخت و ذخیره کرد.
از همین ‌روی بود که پیتروی شهید (Peter the Martyr) کیسه‌های کاکائویی را که برای مکزیکی‌های باستان، کار پول را می‌کردند، می‌ستود؛ زیرا آنها را نمی‌شد مدتی طولانی در خفا نگاه داشت و انبار کرد و به همین سبب مجالی برای مال‌اندوزی نبود. به‌همین‌سان، اوضاع و احوال طبیعی، امکان و افسون ولخرجی را محدود می‌سازند.
جدای از نابودی و هلاکت برای هیچ و پوچ، حد و مرز مصرف بی‌رویه و اسراف سبک‌سرانه در یک گروه را توانایی اعضای آن و غریبه‌ها در مصرف‌کردن تعیین می‌کند.
ولی نکته اصلی این است که ولخرجی و ریخت‌وپاش پول زمانی معنایی بالکل متفاوت و هاله‌ای یکسره تازه می‌یابد که با ولخرجی و ریخت‌و‌پاش دیگر چیزهای انضمامی مقایسه شود؛ دومی متضمن آن است که ارزش سلسله غایات عقلانی فرد به‌سادگی از بین برود و حال‌ آنکه ولخرجی نوع اول متضمن آن است که ارزش، به شیوه‌ای نابجا، با دیگر ارزش‌ها جابه‌جا شود.

ادامه مطلب: فلسفه پول از دیدگاه جرج زیمل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پول / ارز / بانکداری
نمایش از 08 فروردين 1394 بازدید: 223
پرینت

تاثیرات کاهش ارزش پول بر اقتصاد کشورها

در یک سیستم ثابت نرخ ارز، تغییر ارزش پول و کاهش ارزش ارز تغییراتی قانونی در ارزش پول یک کشور به نسبت سایر کشورها است. در یک سیستم نوسانی نرخ ارز، نیروی بازار تغییراتی در ارزش پول ایجاد می‌کند که کاهش ارزش پول نامیده می‌شود.
• در یک سیستم ثابت نرخ ارز، هم تغییر ارزش پول و هم کاهش ارزش ارز هر دو توسط سیاست‌گذاران که معمولاً با فشار بازار تحریک می‌شوند، ایجاد می‌شود.
• چارتر صندوق بین‌المللی پول سیاست‌گذاران را به خودداری از "دستکاری نرخ ارز برای دستیابی به سود رقابتی ناعادلانه بر سایر اعضاء" هدایت می‌کنند.
در کنفرانس بریتون وودز (Bretton Woods) در ژوئن 1944، رهبران بین‌‌المللی با ایجاد یک سیستم ثابت برای نرخ ارز به دنبال ایجاد محیط اقتصادی بین‌المللی ثابت بعد از جنگ بودند. ایالات متحده نقش رهبری در این تغییر و تنظیمات جدید داشت، طوریکه ارزش پول سایر کشورها به نسبت دلار امریکا ثابت شدند و ارزش دلار نیز برحسب ارزش طلا—اونسی 35 دلار—تنظیم شد.
پس از توافقنامه بریتون وودز، دولت ایالات متحده برای پایین نگه داشتن رشد اندوخته‌های بانک مرکزی سایر کشورها از دلار به منظور کاهش فشار تبدیل اندوخته دلار دولتی به طلا وارد عمل شد.
طی اواسط تا اواخر دهه شصت میلادی، ایالات متحده یک دوره افزایش نوسانات را تجربه کرد. ازآنجاکه پول‌های رایج قادر نبودند برای انعکاس تغییر وضعیت اقتصاد خُرد نسبی بین امریکا و سایر کشورها، نوسان یابند سیستم نرخ ارز ثابت تحت فشار قرار گرفت.
در سال 1973، ایالات متحده تبعیت خود از استاندارد طلا را پایان داد. بسیاری از کشورهای صنعتی نیز سیستم خود را از سیستم ارز ثابت به سیستم نرخ نوسانی تغییر دادند.
از سال 1973، نرخ ارز بسیاری از کشورهای صنعتی، براساس ذخیره یا تقاضای پول‌های مختلف در بازار جهانی شناور شده یا نوسان یافت. افزایش ارزش پول تضعیف رسمی پول و کاهش آن تقویت رسمی پول نامیده می‌شود. اما برخی کشورها استفاده از نرخ ارز ثابت را دنبال کردند تا کمکی به دستیابی اهداف اقتصادی خود مثل ثبات قیمت کرده باشند.

ادامه مطلب: تاثیرات کاهش ارزش پول بر اقتصاد کشورها
 

صفحه1 از5

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 159 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید