نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فقر
نمایش از 01 آذر 1393 بازدید: 219
پرینت

بزهکاری در جامعه


دانشگاه خوارزمی واحد شهرضا-استاد مربوطه : جناب آقای رحیمیتهیه کننده :  رویا طاهری

مقدمه

کودکان و نوجوانان سرمایه های معنوی جامعه می باشند و سلامت روح و جسم آن ها تضمین کننده ی سلامت جامعه در آینده است.بنابراین مسائل آنان از جمله مسائلی است که باید به آن ها توجه کافی مبذول داشت.بررسی ریشه ای مسائل اطفال و از آن جمله بزهکاری اطفال،برای رسیدن به یک جامعه ی ایده آل شرطی ضروری است.
در واقع از قدیم الایام گفته اند،پیشگیری بهتر از در درمان است.طبعا اگر طفلی به هر دلیلی از ابعاد جسمانی و روانی به کمبود و نقصان و یا انحرافی مبتلا گردد، قهرا بازپروری آن ها مستلزم صرف هزینه های هنگفت و مضاعفی خواهد بود.

بزهکاری اطفال

بزهکاری اطفال و نوجوانان ، از قلمروهایی است که سیاست جنائی ناگزیر به تعریف و تعیین اصول خاص تأثیرات خود در این باره شده است. این امر به معنای سیاست کیفری ویژه ای در قبال بزهکاران صغیر و نوجوانان ناسازگار است ، زیرا یکی از ثمرات تلخ اجتماعات صنعتی کنونی بزهکاری کودکانی است که هنوز زندگی اجتماعی را آغاز نکرده اند ؛ اما بر اثر عوامل اجتماعی فرهنگی سیاسی و ... به انواع مفاسد آلوده شده و زندگیشان برای همیشه تباه گردیده است. هرگاه کودکی مرتکب جرمی شود به مراکز نگهداری و زندان فرستاده می شود که طبعاً به دلیل یافت ویژه این مراکز و تماس با مجرمان حرفه ای و بزرگسالان و نیز فقدان روشهای صحیح تربیتی و اصلاحی فاسدتر شده و نه تنها دوباره اجتماعی و سازگار نخواهد شد؛ بلکه با تشکیل باندهای بزهکاری به فعالیت های مجرمانه خود به صورت سازمان یافته ادامه خواهد داد. به ترتیب نهال های جوانی که می توانستند ثمرات شیرین و پرقیمتی برای جوامع انسانی داشته باشند ، به طفیلی های مضر برای اجتماع و معتادان به جرم تبدیل می شوند. ارزش و اهمیت موضوع بزهکاری اطفال و نوجوانان از نظر اجتماعی خانوادگی و جلب نظر مسؤولان امر به آن و همچنین از لحاظ قانونی و ماهیت جرم مسأله ای غیر قابل تردید است. موضوع بزهکاری صغار جای بحث بسیار دارد و اگر از ابتدا مورد توجه قانونگذاران کشورها قرار می گرفت شاید تاکنون راه حل های اصولی برای کنترل و مهار آن پیدا شده بود. اصولاً کسانی که همواره مرتکب جرم می شوند همان کودکان بزهکار دیروز هستند

ادامه مطلب: بزهکاری در جامعه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فقر
نمایش از 15 آبان 1393 بازدید: 148
پرینت

فقر تئوريك فلسفه سياسي غرب در فهم انقلاب اسلامي (2)

3-1) چرا حيرت؟
حضرت امام (ره) ـ بنيانگذار انقلاب اسلامي ـ نيز در وصيتنامه سياسي ـ الهي خود انقلاب اسلامي را «تحفه الهي و هديه غيبي» معرفي مي كند و مي فرمايد :
شك نبايد كرد كه انقلاب اسلامي ايران از همه انقلاب ها جداست؛ هم در پيدايش و هم در كيفيت مبارزه و هم در انگيزه انقلاب و قيام. و ترديد نيست كه اين يك تحفه الهي و هديه غيبي بوده كه از جانب خداوند منان بر اين ملت مظلوم و غارت زده عنايت شده است.(2)
پرسش اين است كه چرا تحليل گران و تئوريسين هاي انقلاب در غرب نتوانستند انقلابي را كه
نه به صورت دفعي و كودتايي، بلكه به صورت تاريخي و فرآيندي محقق شده بود، درك، پيش بيني و مهار كنند؟ اگر از برخي تحليل هاي واقعي ـ اما سطحي و بيروني ـ كه برخي تحليل گران از جمله گري سيك (3) در كتاب «همه چيز فرو مي ريزد»(4) خود ارائه داده اند بگذريم، مي توان براي اين عجز غرب در برابر انقلاب اسلامي، به دلايل ذيل اشاره كرد:
همچنان كه گري سيك معتقد است، «انقلاب هاي واقعي نادرند. بسيج توده هاي مردم براي انجام تحولات بنيادين در جامعه... از نظر تاريخي امري غير متعارف است.»(5) اين بدين معني است كه به لحاظ زماني، مدت ها بايد بگذرد تا يك انقلاب ـ به معني واقعي آن ـ تحقق يابد، از اين رو، تجربه انساني براي درس آموزي از اين انقلاب ها و فرصت يابي مطالعه و تحقيق درباره آنها نيز بسيار نادراست. در ميان همين انقلاب هاي نادر نيز، شيوه تحقق انقلاب اسلامي منحصر به فرد و كاملا استثنايي و متفاوت از شيوه تحقق ديگر انقلاب ها مي باشد. نوع انقلاب هاي مدرن همراه با خشونت و درگيري هاي تسليحاتي و نظامي بوده است. انقلابيون، گروه هاي مبارزاتي و چريكي تشكيل مي دادند و دست به اسلحه مي بردند و نوعا نيز به يك يا چند قدرت خارجي وابسته بودند، اما درانقلاب اسلامي نه تنها چنين اتفاقي نيفتاد كه بر عكس، رهبري انقلاب، از سويي سخت تأكيد مي كرد كه شيوه مبارزه ما شيوه آگاهي دادن به مردم و نه اسلحه كشيدن است، تنها در مقام دفاع و ضرورت و اضطرار مي توان دست به اسلحه برد و از سويي، شعار نه شرقي، نه غربي را مطرح مي كرد. تئوريسين ها و سياستمداران غربي وقتي مي خواستند شرايط آتي منجربه انقلاب اسلامي را پيش بيني كنند، ناگزير از همان معيارهاي معمول كمك مي گرفتند، اما آن معيارها در مورد انقلاب اسلامي گم و ناپيدا بود؛ نه وابستگي به قدرت خارجي وجود داشت و نه به كارگيري اسلحه.

ادامه مطلب: فقر تئوريك فلسفه سياسي غرب در فهم انقلاب اسلامي (2)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فقر
نمایش از 15 آبان 1393 بازدید: 193
پرینت

نفت و فقر از ما

نويسنده:مراد فعلي

گفت و گو با شيخ حسن الصفار
شيخ حسن الصفار، امام جمعه شيعيان قطيف و از روشنفکران و انديشمندان شيعه در حال حاضر در عربستان سعودي است.ايشان بعد از انقلاب اسلامي ايران به کويت رفت و در آنجا با انديشه هاي جنبش مبلغان طلايه دار آشنا شد و در انتقال اين انديشه اسلامي و بنياين نهادن اين چنين نهادي در بين شيعيان قطيف سعي فراواني کرد.جريان فکري وابسته به ايشان طي سال ها با توجه به رويکردهاي حکومت سعودي به جايگاه جامعه شيعه و اوضاع دروني جامعه شيعه تغييرات چشمگيري يافته و اکنون سياست تقيه و همراهي با حکومت را در پيش گرفته است.شيخ حسن الصفار از چهره هاي مهم شيعه در عربستان و از شخصيت هاي تأثيرگذار در روابط جامعه شيعه با حکومت است.در ادامه ترجمه و خلاصه شده مصاحبه ايشان با روزنامه «صدي الوطن»در تاريخ 17/ مي /2010 براي مطالعه خوانندگان آورده شده است.

از سال 1994م، روابط بين شيعيان و نظام سعودي بهبود يافت، طبيعت اين اصلاحات چه بود؟
 مي توان گفت که مخالفت با شيعيان در عربستان از سال 1980 م آغاز شد و آن هم به دليل بي اعتنايي هايي بود که مناطق شيعه نشين از آن رنج مي بردند.به ويژه در ساخت مدارس، بيمارستان ها، خيابان ها و ...انصافاً اين بي اعتنايي ها فقط مختص مناطق ما نبود، ولي منطقه ما، منطقه اي نفت خير، يعني داراي ثروت نفتي، است.استفاده از عايدات نفتي از حقوقش است، در نتيجه گفت و گوها و تفاهمات بين ما وحکومت سعودي دولت بر امور عمراني و بهبود زير ساخت ها تلاش هايي کرده است.در عرصه ديني و مذهبي گفت و گوهاي سازنده اي شد.در چهار دهه گذشته ساخت مسجد ممنوع بود.بعد از گفت و گوهاي پي در پي الحمدلله قرار بر آن شد که به شيعيان در مناطقشان-قطيف و احساء-اجازه ساخت مسجد داده شود، اما در مناطقي که تعداد زيادي شيعه ندارد هنوز و حتي حالا هم اجازه ساخت مسجد داده نمي شود.

ادامه مطلب: نفت و فقر از ما
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فقر
نمایش از 15 آبان 1393 بازدید: 211
پرینت

قربانیان فقر

قسمت اعظمی از کشورهای قاره افریقا که تحت تأثیر کشورهای اروپای غربی قرار گرفته بود، تا سال 1975 دور از درگیری های شرق و غرب بود. قاره افریقا از 1975 تا 1985 در معرض فقر و گرسنگی قرار گرفته و قربانی رقابت های قدرت های بزرگ گردید. جنگ های مسلحانه سرزمین ها را نابود کرده و موقعیت کشورهای این قاره خیلی بدتر از زمان استعمار بود.

کسب استقلال بقیه کشورهای افریقایی
استعمارزدایی در الجزایر و کنگو با خشونت های زیادی همراه بود و به رویارویی منتهی شد. به طور کلی می توان گفت که کشورهایی که در آرامش کامل استقلال خود را به دست آورده بودند، با کشورهای استعمارگر و ترفندهای جدید آن تحت عنوان گروه دولت ها از قبیل «جامعه کشورهای مشترک المنافع» و «جامعه فرانسوی یا مجمع کشورهای فرانسه زبان» روابط جدید برقرار کردند.
مستعمرات پرتغال تنها سرزمین های مستعمره ای بودند که به دنبال انقلاب پرتغال در بیست و پنجم آوریل 1974 استقلال خود را به دست آوردند. بعد از ششم مه همین سال نظامیان در عین قدرت دستور آتش بس در سرزمین های مستعمره را صادر کردند. در بیست و ششم اوت 1974 توافقی درباره گینه بیسائو و جزایر کیپ ورد در الجزایر به امضا رسید؛ در ششم سپتامبر در توافق لوزاکا با استقلال موزامبیک موافقت شد و «سازمان مسلح جبهه آزادی بخش موزامبیک» (1) قدرت را به دست گرفت. جزایر سائو توم و پرنسیب در بیست و ششم نوامبر 1975 مستقل شدند. جنبش های متعددی مدعی کسب قدرت در آنگولا بودند و در یازدهم نوامبر 1975 «جمهوری آنگولا» اعلام موجودیت کرد. افریقای جنوبی از جنبش اونیتا «اتحاد ملی برای استقلال کامل آنگولا» (2) حمایت کرد. اتحاد جماهیر شوروی و کوبا با ارسال تجهیزات نظامی و داوطلبان جنگ به «جبهه خلقی آزادی آنگولا» (3) کمک کردند. بین دو جبهه مذکور جنگ و درگیری ادامه داشت و آنگولا در حال تنش ها و جنگ های داخلی استقلال خود را به دست آورد.

ادامه مطلب: قربانیان فقر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فقر
نمایش از 15 آبان 1393 بازدید: 193
پرینت

دلايل و ريشه هاي فقر در آفريقا (4)


نویسنده: علي محمد متقي*
 
جهاني شدن
هر چند برخي معتقدند كه جهاني شدن، دنيا را به دهكده جهاني تبديل مي كند، اما طبقات مختلفي از كشورهاي فقير و غني نيز در اين دهكده شكل مي گيرند. جهاني شدن به عنوان فرآيندي از بين المللي كردن سرمايه ها، گسترش و تعميق جريان بين المللي تجارت و سرمايه، همگرايي واحد پول و سرمايه، كالاها و توليدات ملي در درون يك بازار واحد جهاني تلقي شده كه بر اساس قوانين و مقررات موضوعه جهاني عمل مي كند. به بيان ديگر، كشورهاي جهان سوم كه فناوري عقب مانده داشته و قابل رقابت با كشورهاي توسعه يافته نيستند، از اين روند خارج مانده و متضرر مي شوند.
قاره آفريقا متشكل از 54 كشور مستقل و با جمعيتي بيش از 800 ميليون نفر كه 50 درصد جمعيت آن زير خط فقر زندگي مي كنند و داراي حدود 30 ميليون مبتلا به ايدز (حدود 75 درصد كل جمعيت مبتلايان به ايدز در جهان) است ونيز در كنار آمار بالاي تلفات و مرگ و مير ناشي از فقدان بهداشت و آموزش لازم و سهم ناچيز 2 درصدي در تجارت جهاني به شدت از پيامدهاي منفي جهاني شدن متأثر مي شود؛ از جمله اين پيامدها مي توان به موارد زير اشاره كرد: رشد سريع شركت هاي چند مليتي و قدرت هاي اقتصادي با توان انحصاري در زمينه هاي خاص و غيرقابل رقابتي با شركت هاي بومي؛ سلطه شركت هاي چند مليتي بر كشورهاي كوچك و كنترل منابع اقتصادي آنان و در نتيجه اثرات عميق منفي بر سياست ها و برنامه هاي توسعه اي اين كشورها؛ نقل و انتقال آزاد سرمايه ها به ميل سرمايه داران و بعضاً به طور قاچاق؛ افزايش روحيه نگاه به بيرون و فقدان انگيزه لازم براي تقويت توان داخلي در توليد محصولات داخلي؛ افزايش وسيع و سريع كالاها و توليدات واراداتي و با قيمت پايين كه باعث نابودي توليدات داخلي مي شود.

ادامه مطلب: دلايل و ريشه هاي فقر در آفريقا (4)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فقر
نمایش از 15 آبان 1393 بازدید: 185
پرینت

فقر و بهداشت روانى ازدیدگاه دین و روانشناسی (2)

رويكرد متون اسلامى به فقر
در متون اسلامى به آموزه هايى مانند زهد و رضا برمى خوريم كه تصور مى شود تلويحاً فقر را مى پذيرد. از اين جهت براى روشن شدن ديدگاه اسلام مناسب است فقر را در متون اسلامى بررسى كنيم.
الف - معانى فقر: اين كلمه و مشتقات آن و نيز كلمات مشابه آن نظير مسكن، در منابع اسلامى دست كم به چهار معناى مختلف به كار رفته است:
1) فقر مادى؛ مثل مواردى كه قرآن موارد مصرف زكات را بيان مى كند و فقرا را جزو آنان به حساب مى آورد (مثلا بقره/ 273 و توبه/ 60).
2) فقر وجودى؛ به اين معنا كه انسان نسبت به خداوند فقير به تمام معنا است، يعنى در وجود و هستى خود نيازمند كامل به اوست (مثلا أَنتُمُ الْفُقَرَآءُ إِلَى اللَّهِ ( فاطر/15) ).
3) فقرالنفس يا آزمندى و حرص؛ مانند كاد الفقر ان يكون كفراً.
4) فقر و نياز به خداوند؛ مثلا اللهم اغننى بالافتقار اليك و لا تفقرنى بالاستعناء عنك، خدايا با احساس نياز به خودت مرا بى نياز كن و با حس بى نيازى از خودت، مرا به فقر مبتلا نكن ( بحار الانوار ، ج71، ص31ـ30).
به نظر مى رسد كه واژه فقر در اصل به معناى تهيدست بودن و نياز است كه متعلق آن گاهى وسايل زندگى و ماديات است و گاهى اصل وجود و هستى انسان. بنابراين معناى اول و دوّم در واقع دو معنا نيستند، بلكه دو مصداق از يك معنا مى باشند. نياز وجودى بشر به خداوند امرى است واقعى، يعنى فرد چه به اين نياز توجه كند و آن را احساس نمايد و چه چنين احساسى در او وجود نداشته باشد، بالاخره اين فقر و تهيدستى در او هست. البته وجود چنين احساسى در درون فرد، آثار روانى فراوانى برايش به ارمغان مى آورد و در تأمين بهداشت روانى وى بسيار مؤثر است. اگر انسان به چنين دركى رسيد، غنى واقعى است، هر چند در زندگى مادى غنى نباشد.

ادامه مطلب: فقر و بهداشت روانى ازدیدگاه دین و روانشناسی (2)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فقر
نمایش از 15 آبان 1393 بازدید: 256
پرینت

 اندازه گیری نابرابری درآمدها

زمانی ماری کولوم به ارنست همینگوی گفته بود که تنها تفاوت بین ثروتمندان و سایر مردم این است که ثروتمندان پول بیش تری دارند. ممکن است این اظهار نظر صحیح باشد. ولی در این اظهار نظر به بسیاری از سؤالات پاسخ داده نشده است. شکاف بین غنی و فقیر موضوع بسیار مهم و جذابی برای مطالعه و پژوهش است، ثروتمندان مرفه، تنازع بقای فقرا و بیم و امیدهای طبقه ی متوسط از مهم ترین موضوعات مورد مطالعه است.
تفاوت درآمد بین افراد مختلف به عرضه و تقاضای نیروی کار بستگی دارد، عرضه و تقاضا نیز در جای خود به توانایی طبیعی، سرمایه ی انسانی، تفاوت های جبرانی، تبعیض و امثال آن بستگی دارد. از آن جا که درآمد نیروی کار در اقتصاد امریکا حدودسه چهارم کل درآمد را تشکیل می دهد، عوامل تعیین کننده ی دستمزدها مهم ترین عامل چگونگی توزیع درآمد بین گروه های مختلف جامعه است. به عبارت دیگر، همین عوامل تعیین می کنند که چه کسی ثروتمند و چه کسی فقیر است.
توزیع درآمد موضوعی است بسیار بحث انگیز که سؤالات اساسی زیادی درباره ی نقش سیاست اقتصادی مطرح می کند. یکی از ده اصل اقتصاد که قبلاً ارائه شد این بود که دولت ها در برخی موقعیت ها می توانند موجب بهبود نتایج بازار شوند. این احتمال زمانی اهمیت بیش تری دارد که مسئله ی توزیع درآمد مطرح باشد. دست نامرئی بازار تخصیص کارآمد منابع را انجام می دهد ولی لزوماً این تخصیص کارآمد به معنای تخصیص عادلانه ی منابع نیست. در نتیجه بسیاری از اقتصاددانان ( البته نه تمام آن ها ) دولت ها می توانند با توزیع مجدد درآمد به برابری وعدالت بیش تر برسند. برای انجام این کار دولت ها مجبورند به یک اصل دیگر از ده اصل اقتصادی توجه کنند: مردم درگیر دادو ستد و مبادله هستند. وقتی دولت ها برای ایجاد برابری بیش تر درآمد سیاست های خود را اجرا می کنند، باعث اختلال در انگیزه ها، تغییر رفتار و حتی تخصیص غیر کارآمد ( یا کم تر از سطح کارآمد ) منابع می شوند.

ادامه مطلب: اندازه گیری نابرابری درآمدها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فقر
نمایش از 15 آبان 1393 بازدید: 144
پرینت

آثار عقب‌ماندگي اقتصادي از منظر حضرت امام صادق(ع)

حضرت امام صادق عليه‌السلام در روايت شريفي مي‌فرمايند: "غلاء السعر يسيءُ الخُلق و يذهِب الأمانة و يضجُرُ المرءَ المسلم1 " به اين معنا كه "گراني قيمت‌ها اخلاق و رفتار مردم را بد مي‌كند. امانت‌داري را از بين مي‌برد و مردم مسلمان را در فشار و سختي به ستوه مي‌آورد. "
تأكيدي كه نشان‌دهنده آثار سوء عقب‌ماندگي اقتصادي است و موجب مي‌شود تا بر اثر گراني و تورم، بخش‌هاي گوناگون اجتماعي، فرهنگي و سياسي به‌ويژه ارزش‌هاي اخلاقي جامعه به شدت آسيب ببيند كه اين‌ها همه از آثار عقب‌ماندگي اقتصادي است.
امام صادق(ع) مي‌فرمايند: "يكي ازسپاهيان عقل، غنا و يكي از سپاهيان جهل، فقر است. " با اين تعبير مشخص مي‌شود كه "فقر " در واقع زمينه‌ساز "جهل " در جامعه است و اين دو موضوع يك رابطه مشخص و تعريف‌شده در حوزه‌هاي اجتماعي دارند.
بنابراين روايت و روايات متعدد ديگري كه تأييدكننده اين موضوع است، جهاد اقتصادي با جهاد فرهنگي ارتباط مستقيم پيدا مي‌كند؛ چون در اين ميدان مبارزه، تلاش براي توليد انبوه محصولات فاسد فرهنگي با بهره‌گيري از ابزارها و تكنيك‌هاي متعدد از يك سو و از سوي ديگر برنامه‌ريزي براي تحريم همه‌جانبه اقتصادي نظام جمهوري اسلامي ايران با يك هدف مشخص صورت مي‌گيرد كه آن افول اخلاق در جامعه اسلامي است كه در صورت تحقق آن، همه آرمان‌هاي نظام مورد تهديد قرار مي‌گيرند.
بنابراين در شرايط كنوني كه روش‌هاي دشمنان در مقابله با نظام جمهوري اسلامي به روش‌هاي مختلفي از جمله استفاده از ابزارهاي رسانه‌اي و ابزارهاي اقتصادي براي تضعيف و تحت كنترل در آوردن فضاي جامعه تغيير يافته است، از اين روايت شريف به صورت شفاف‌تري مي‌توان به ابعاد مهم لزوم تحقق اهداف "جهاد اقتصادي " در نظام اسلامي پي برد؛ چنانچه جهاد اقتصادي، جهاد فرهنگي نيز به‌شمار مي‌رود و موجب رشد فرهنگي و بلكه رشد ديني جامعه خواهد شد.

ادامه مطلب: آثار عقب‌ماندگي اقتصادي از منظر حضرت امام صادق(ع)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فقر
نمایش از 15 آبان 1393 بازدید: 198
پرینت

دزد ها، دزد به دنيا نيامده‌اند

نويسنده: فرشته آل‌علي و لاله فاضل


«دزد»؛ همه ما از اين واژه تصويرها و تصورهايي در ذهن‌مان داريم و حتي گاهي خاطره‌هايي همراه با ترس، خاطره‌هايي با دايره نامحدود از گم شدن کيف پول‌مان داخل اتوبوس شلوغ گرفته تا خالي شدن خانه و به قول معروف، جارو شدن هر آنچه داشته‌ايم. اما دزدي تنها در چارچوب اين رفتار و عملکرد قرار نمي‌گيرد. دزد هميشه از روي ديوار خانه نمي‌پرد و طلا و جواهر و تلويزيون نمي‌برد؛ دزدها هميشه آن قدر آشکار نيستند و جابه‌جا شدن ذره‌هاي کوچکي از مال از جيب صاحب‌مال به جيب کسي که حق داشتن آن را ندارد، يک دزدي است. مي‌گويند دزدي از باسابقه‌ترين جرايم بشري است که خاص اين کشور و آن کشور و حتي اين آدم و آن آدم نيست. دزد همه‌جاهست و دزدي مي‌تواند در هر جاي اين کره خاکي اتفاق بيفتد. «موضوع ويژه» اين هفته ما درباره عوامل رواني و جامعه‌شناسي «دزدها» است...

روان‌شناسي دزدي
دزدي از باسابقه‌ترين جرايم بشري است که در جوامع مختلف به شيوه‌هاي گوناگون ديده مي‌شود. يک دزد با توجه به موازين، مقررات، قوانين و معيارهاي ارزشي و فرهنگي جامعه مورد مجازات قرار گرفته و دادگاه و زندان انتظار او را مي‌کشد. اما مجازات و زندان بدون پي بردن به علل دزدي شخص و سعي در فراهم کردن شرايط مناسب براي اصلاح او چه نتيجه‌اي خواهد داشت؟ آيا زندان باعث نخواهد شد با افراد ناباب‌تري آشنا شده و به محض بيرون آمدن دوباره شروع کند و اگر باز هم دستگير شود: «احساس ندامت او نه به دليل ارتکاب دزدي بلکه به دليل ناراحتي از دستگير شدن خواهد بود.» همان‌طور که مي‌دانيد فقر، بي‌کاري و اعتياد سه عامل مهم در ايجاد انگيزه براي دزدي هستند. از ديگر عوامل اجتماعي اقتصادي مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:

ادامه مطلب: دزد ها، دزد به دنيا نيامده‌اند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فقر
نمایش از 15 آبان 1393 بازدید: 199
پرینت

آسیب های اقتصادی در حکومت دینی

از جمله آسیب های نظام اسلامی آفت های اقتصادی است. اقتصاد در نظام های مادی، مهم ترین اصل است؛ زیرا در این نظام ها، خود اقتصاد هدف است. معمولاً حکومتی که از حیث اقتصاد از پایه های محکم و قوی بهره مند است از قدرت و نفوذ بیشتری برخوردار خواهد بود. البته، چنین حکومتی، به دلیل نبود معنویت بعد از گذشت زمانی - ولو نسبتاً طولانی - از بین خواهد رفت.
در حکومت اسلامی بعد مادی و معنوی دارای توازن است. در این حکومت، اقتصاد، هدف نیست، بلکه وسیله است. با این حال، اسلام تأکید فراوانی بر اقتصاد سالم و شرعی دارد، لذا دولت اسلامی را موظف کرده است به رفاه عمومی و گسترش اقتصاد و سرمایه گذاری توجه ویژه ای داشته باشد و با برنامه ریزی دقیق و حساب شده برای تقویت بنیه ی اقتصادی نظام و حفظ پایه های آن و برای رفع مشکل اقتصادی و گسترش معیشت و نیازهای مالی مردم تلاش مضاعف کند. حال، با توجه به مطالب بالا می توانیم آسیب های اقتصادی را چنین بر شماریم:

ادامه مطلب: آسیب های اقتصادی در حکومت دینی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فقر
نمایش از 15 آبان 1393 بازدید: 234
پرینت

راهکارهای فقرزدایی از نگاه روایات

«پیشگیری»، پی گیری جدی می طلبد؛ همان طور که طالب گنج را، رنج جستجو می باید!

نابرده رنج، گنج میسر نمی شود
مزد آن گرفت، جان برادر که کار کرد

مقصد و مقصود ما از فقر، فقر مادی و اقتصادی است که در روایات راهکارهایی برای فقرزدایی و یا پیشگیری از مبتلا شدن به ناداری، بیان شده است؛ لذا به قدر گنجایش این نوشتار و رخصت اولوالابصار، به مختصری از معانی روایات می پردازیم؛ باشد که این مباحث، امت اسلامی را در « جهاد اقتصادی» رهنمون گردد. ان شاء الله.

روش های پیشگیری از فقر اقتصادی
بیش از پنجاه راهکار پیشگیری در روایات دیده شده که به طور اجمالی عبارت اند از:
تدبیر صحیح و مدیریت خوب، کار و تلاش، سحرخیزی، قناعت، عدالت اجتماعی، دامداری، کشاورزی، رعایت مسائل بهداشتی و جارو زدن خانه و کوچه ها، زهد، نیکوکاری، صله ارحام، خوش خلقی، صفای دل، عفت دامن، امید به خدا، اعتماد نفس، دائم الوضو بودن، شستن دست ها
قبل و بعد از غذا، مسواک زدن،‌ شستن ظروف بعد از غذا، صدقه، زکات، نانخور کمتر، استقامت فقیر، جود غنی، انتظار فرج، حج، زیارت امام حسین (علیه السلام)، خوردن باقی مانده طعام و لقمه ای که بر سفره می افتد، یاری نمودن برادران دینی، استغفار، حق گویی، ترک کلام در بیت الخلاء، تسبیح گفتن( سبحان الله)، جمع نمازها، شکر منعم و ولی نعمت، پرهیز از سوگند دروغ، تعقیبات نماز، اجابت مؤذّن، امانت داری، دعا، اذکار «حوقله»(1)، گفتن « لا اله الا الله الملک الحقُ المبین» و« سبحان الله و بحمده، سبحان الله العظیم»، گچ کاری خانه، حنا کشیدن، چیدن ناخن، استعمال گلاب، شستن سر با گل ختمی، حمل عصا، قرائت قرآن؛ به خصوص آیة الکرسی‌ و سوره های واقعه، یس، قلم، ابراهیم، حجر،‌همزة و ملک.

ادامه مطلب: راهکارهای فقرزدایی از نگاه روایات
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فقر
نمایش از 15 آبان 1393 بازدید: 189
پرینت

راه کارهای فقر زدایی در بیان روایات (5)

فصل یازدهم
مذمت غنی بی خیر
بي شك چيزي به نام غناء بخودي خود مورد مذمت واقع نشده چرا كه دنيا از ديدگاه ما محل تجارت و مزرعه آخرت است پس اگر كسي از اين وسيله براي رسيدن به اجر و ثواب اخروي بهره گيرد ،مطمئناً در ره رستگاري گام نهاده است. ولي آنچه كه در اينجا از مذمت اغنياء آمده است بيشتر متوجه به آن دسته است كه :
اولاً، اين دارايي را از راه نا مشروع و تضييع حقوق ديگران بدست آورده اند .
ثانياً ، امانتي را كه در نزدشان بوده با شريك ننمودن مستمندان در آن خيانت كرده اند.
ثالثاً، اين مذمتها سنگيني بار وظايف و مسئوليتهاي ايشان را مي رساند كه احتمال آن مي رود شخص از اين آزمايشات دشوار نا موفق گردد.
رابعاً، توجه دادن به محوريت نداشتن مال و دارائي بعنوان شاخصه برتري بر ديگران بلكه : « اِنَ اَكرَمَكُمْ عِندَ اللّه اَتقاكُم »
‹‹ رسول خدا صلي الله عليه وآله مي فرمايد: ثروت در نزد مردم زينت و در پيشگاه خدا عيب و زشتي مي باشد ››(164)
اگر تلاشهاي ما ، در مسير ملاك و معيارهاي الهي جهت گيرد ثمر بخش خواهد بود ،مهم پيدا كردن معيارهاي الهي است نه آنچه كه مردم ارزش مي پندارند. خداوند متعال در قرآن كريم به اين مطلب چنان اشاره مي فرمايد :‹‹چه بسا چيزهائي را شما خير بپنداريد در حالي كه براي شما شر مي باشند و چه بسا كه چيزهائي را شما شر بدانيد در حالي كه همانا خير شما مي باشند.››(165)
با اين معيار خداي تعالي شخص غني ظالم را دشمن مي دارد چنانكه ‹‹امام صادق عليه السلام مي فرمايد: همانا خداوند ثروتمند ستمگر را دشمن مي دارد .››(166)

ادامه مطلب: راه کارهای فقر زدایی در بیان روایات (5)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فقر
نمایش از 15 آبان 1393 بازدید: 184
پرینت

فقر، علل و راه کارها (8)

نویسنده: لبیب بیضون
مسئول دانشگاه الهیات، دانشگاه جهانی علوم اسلامی لندن – شعبه دمشق

تعیین حدود تسلّط مالک بر بهره وری از مال خود
در اسلام، حدود متعددی برای تسلّط مالک بر تصرّف در اموالش وجود دارد؛ مانند ممانعت از کسب و کار از طریق ربا، و ممانعت از زیان رسانی به جامعه از طریق به کارگیری ثروت به شکلی که به دیگران زیان رساند. همۀ این حدود براساس این قانون شرعی است که:
«نه متضرّر شوید، نه ضرر برسانید»؛ چرا که انسان در دیدگاه اسلامی، کارگزار مال است، تا آن را در خدمت جامعه و برپایی جامعۀ متعادل به کار گیرد.
تصرف مالک در مالش به گونه ای که منجر به ضرر رساندن به دیگران شود، ممکن است به یکی از این دو نوع باشد: اوّل، ضرررسانی مستقیم؛ مانند سرقت، غضب و اتلاف مال دیگران؛ دوم، ضرررسانی غیرمستقیم؛ یعنی همان اتّفاقی که در جوامع سرمایه داری رخ می دهد، که نه تنها هیچ حدّی برای حرص و طمع انسان قائل نیستند، بلکه این حق را به او می دهند که از اموال خود هر آن گونه که بخواهد، بهره روی کند؛ البتّه تا آن حد که آزادی صوری دیگران را سلب نکند. بنابراین اگر یکی از آنها اقدام به ایجاد یک پروژۀ بزرگ سرمایه داری کند، قادر خواهد بود که به واسطۀ این پروژه، طرح های کوچک تر را ویران و نابود سازد، و این کار بدون اینکه چیزی از اموال صاحبان آن طرح ها سلب کند، صورت می پذیرد؛ اما جز این نیست که آنها ناچار به فروش طرح خود با کمترین قیمت بوده، در نتیجه میدان را خالی می کنند و از ادامۀ کار عاجز و ناتوان می شوند.
در هر حالتی که شخص اموال خود را در جهت ناشایست به کا برد، اسلام برای او ممنوعیّت اعمال می کند؛ یعنی حقّ تصرّف در مالش را از او می گیرد و وکیلی را برای آن اموال تعیین می کند که قادر بر به کارگیری آن از راه های شرعی بوده و مالی شایسته را بر آن بیفزاید.

ادامه مطلب: فقر، علل و راه کارها (8)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: فقر
نمایش از 15 آبان 1393 بازدید: 171
پرینت

چرا عقب افتادگي ؟ چرا فقر ؟ چرا ... ؟

نويسنده:دکتر ابراهيم کلانتري
1 ـ چرا عقب افتادگي ؟ چرا فقر ؟ چرا کمبود ؟ چرا بيکاري ؟ چرا فساد ؟ اينها و ده ها سئوال مشابه ديگر همواره بخشي از گفتگوهاي روزمره را اشغال کرده اند .وقتي اينگونه سئوالات جدي تر و با جوش و خروش بيشتري مطرح مي شوند که سخن از منابع بي شمار و نعمتهاي فراوان خداوندي بر اين مرز و بوم به ميان مي آيد .راستي با اين همه نعمتهاي رنگارنگ و منابع عظيم مادي و معنوي که درجاي جاي اين سرزمين پهناور ديده مي شود ، چرا باز هم مشکلات و معضلاتي از اين دست ، زندگي را بر مذاق جمع بزرگي از شهروندان ايران اسلامي تلخ کرده است ؟
2 ـ ممکن است در ريشه يابي اين مشکلات بنيادي به عوامل و علل متعددي دست يابيم ؛ضعف مديريتها ؛ ناکارآمدي ها ، بي برنامه گي ها ، خيانتها ، دشمني هاي بيگانگان ،حاکميت بلند مدت طاغوتها بر اين آب و خاک ، طمع مستکبران جهاني به منابع عظيم اين مرز و بوم و دهها علت و عوامل ديگر . در اين ريشه يابي يقيناً به خطا نرفته ايم ، اما آيا هيچگاه به اين موضوع نيز انديشيده ايد که ما خود نيز در پيدايش و استمرار اين مشکلات و نابسامانيها نقش جدي داشته و داريم ؟ منظورم بنده و جنابعالي است ،چه مرد و چه زن ، چه جوان و چه پير، به عنوان شهروندان حقيقي اين مرز و بوم و صاحبان فعلي اين آب و خاک .براساس يک خطاي رايج ، ما همواره براي يافتن سرچشمه ها و ريشه هاي مشکلات و معضلات ذهنمان و نگاهمان را به ديگران متوجه و در نهايت آنان را خطاکار و محکوم قلمداد مي کنيم .هنوز به اين سفارش قرآن و سنت نيکوي پيامبر (ص) و اهل بيت (ع) نرسيده ايم که نگاه تيز بين و خطاياب خود را بر خودمان متمرکز کرده و سرچشمه ي بسياري از گناهان و مشکلات فردي و اجتماعي را در رفتارها و خلق و خوي ها و عادتها و گفتارهاي خود جستجو نمائيم .

ادامه مطلب: چرا عقب افتادگي ؟ چرا فقر ؟ چرا ... ؟
 

صفحه1 از5

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 171 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید