نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت روان
نمایش از 19 اسفند 1393 بازدید: 222
پرینت

 داروهای درمان اضطراب

نویسنده: دکتر امیرمسعود احمدی

اضطراب چیست؟
اضطراب، نوعی احساس ترس، خطر و حالت بیمناکی است. کسی که دچار اضطراب شده، معمولاً دلیل منطقی برای این خوف و بی قراری ندارد و اگر هم دلیلی داشته باشد تناسبی با حال او ندارد.
اضطراب در توضیحی ساده بخشی از دنیای درون ماست. دستگاهی است که ما را از خطر آگاه می کند و نیز در مواجهه با خطر به ما قدرت و توان می دهد؛ یعنی از یک سو در برابر عامل ترسناک به ما آماده باش می دهد و از سوی دیگر با فعال کردن غدد درون ریز و آزاد کردن مقدار زیادی از مواد حیاتی مثل نوراپی نوین و کورتیزول، قدرت و آمادگی بیش تری برای مقابله با عامل تهدید کننده می دهد. بدین معنی که اضطراب نه تنها بد نیست بلکه پدیده ای دفاعی و ضامن بقای موجودات است که بدون آن نمی توان زندگی کرد، به همین دلیل اضطراب عامل انطباقی ( Adaptive) محسوب می شود.
اما وقتی عامل ترساننده ای در کار نیست و آدمی از سایه ی خود نیز می هراسد دیگر اضطراب به کار انطباق نمی آید، بلکه به عاملی آزار دهنده و مخرب تبدیل می شود.
اضطراب انواع و اقسامی دارد که مهم ترین آن ها عبارت است از: اختلالاتی مثل وسواس، ترس از مکان های شلوغ، ترس از مکان های بسته مثل آسانسور، ترس از ارتفاع، ترس از حیوانات، هم چنین خجالت های اجتماعی مثل اضطراب از روبه رو شدن با دیگران، حرف زدن و مورد سوال قرار گرفتن و ... .
احساس اضطراب شدید معمولا با تپش قلب و احساس خفگی همراه است که به وحشت ( Panic) و اضطراب های مداوم، منتشر و نوسان دار منجر می شود.
برای اضطراب معنا و مفاهیم متعددی ارائه شده است، ولی می توان آن را عامل مزاحم یا آزاردهنده ی جسم یا ذهن دانست.
برخی از انسان ها گاهی در وضعیت های ناخوشایندی مثل امتحان، مصاحبه، مسابقه و حتی رو به رو شدن با بعضی افراد در موقعیت و مکان های خاص مثل اداره یا حتی مهمانی دچار اضطراب می شوند.

ادامه مطلب: داروهای درمان اضطراب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت روان
نمایش از 19 اسفند 1393 بازدید: 270
پرینت

تأثيرات قرآن و نماز بر کاهش اضطراب

اختلالات اضطرابي رايج ترين بيماري هاي رواني در جامعه اند که در پانزده تا بيست درصد از بيماران کلينيک هاي درماني ديده مي شود. اضطراب حالتي نامطبوع، همراه با انتظاري نامطمئن از رخداد موضوعي زيان آور است. اضطراب موقعيتي است که گاهي در زمان امتحان يا اعمال جراحي و.. ديده مي شود. اضطراب بر اساس تجزيه، باعث اختلال در يادگيري و ايجاد خطاهاي بيشتر مي شود.
از نشانه هاي ذهني اضطراب مي توان عدم تمرکز فکري، ضعف در ادراک، ناتواني در تحليل و ضعف حافظه را نام برد.

تأثيرات صوت قرآن بر کاهش اضطراب
 روش هاي گوناگوني براي کاهش اضطراب مي توان نام برد که از جمله ي آنها روش هاي «تن آرامي» و «موسيقي درماني» است. بديهي است که انتخاب يک روش درمان بدون عارضه، کم هزينه، سالک و ساده نظير موسيقي درماني از ارجحيت برخودار است. يکي از صداهاي دلنشين و جذاب، آواي عرفاني قرآن کريم است. کلام الهي با قدرت نفوذ فراوان خود، آنچنان بر روح و جسم اثر مي کند که گويي بعد از شنيدن آن، انسان تازه متولد شده و احساس سبکي، سرزندگي و رهايي از قيد و بندهاي مادي مي کند، هراس و نگراني را از دل مي زدايد و در فرد شنونده ايجاد آرامش مي کند. همانگونه که در قرآن آمده «الا بذکر الله تطمئن القلوب» 2260 بار کلمه «ذکر» آورده شده است که منظور يادآوري است. بهداشت روان انسان بحث سراسر قرآن کريم است. قرآن آرامش و امنيت را، راه دستيابي به سلامت روان مي داند. مطالعات انجام شده با مضمون تأثير آواي قرآن بر اضطراب و درد بيماران تحت عمل جراحي يا آزمون هاي تشخيص، بيانگر تأثير مثبت قرآن بر بهداشت روان و جسم است. لذا جهت برخورداري از آثار معنوي قرآن، بهره گيري از اين کلام الهي به عنوان يک روش تسکين دهنده ي مفيد و قابل دسترسي براي کاهش اضطراب پيش از آزمون دانشجويان پيشنهاد مي شود، چرا که نظم آهنگ واژگان قرآن، نغمه ي دلکش و نوايي دلپذير مي آورد، نوايي که احساسات آدمي را بر مي انگيزد و دل ها را شيفته ي خود مي کند. نواي زيباي قرآن براي هر شنونده اي هر چند غير عرب، جذاب و روح بخش است.

ادامه مطلب: تأثيرات قرآن و نماز بر کاهش اضطراب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت روان
نمایش از 19 اسفند 1393 بازدید: 284
پرینت

خوراکی های استرس زا و خوراکی های ضد اضطراب

 آرد تصفيه شده، شکر، نوشابه ها، نمک، گوشت گوساله، غذاهاي سرخ شده و شکلات محرک اضطراب هستند و غلات کامل، سير، تخم مرغ، ماهي، هويج، پياز، اسفنا ...
معمولا تعريف اضطراب اين است: عکس العمل ما به شرايط، نه خود آن شرايط. ما مي توانيم ياد بگيريم در شرايطي که اضطراب آور هستند، آرام و خونسرد بمانيم. در واقع ما بايد از تمام استرس ها در زندگي مان آگاه باشيم و ميزان عکس العمل مان را نسبت به آن ها، مد نظر داشته باشيم. کساني که تحت استرس و اضطراب زيادي هستند، نمي دانند بالاخره اين شرايط آن ها را از پا در خواهد آورد. متاسفانه اضطراب خيلي بي صدا وارد زندگي مان مي شود و ما متوجه آن نمي شويم و وقتي متوجه مي شويم که دير شده است. مواد مغذي مي توانند کمک کننده باشند و اضطراب و احساسات را تا حدي در کنترل ما در آورند.

ادامه مطلب: خوراکی های استرس زا و خوراکی های ضد اضطراب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت روان
نمایش از 19 اسفند 1393 بازدید: 191
پرینت

چند گیاه موثر برای درمان اضطراب

اضطراب و استرس 7 سال از عمر آدم را بر باد می‌دهد و بقیه را به کامش تلخ می‌کند. اما گویی در دنیای امروز با این زندگی‌های پرتنش به خصوص در شهرهای بزرگ اضطراب و استرس جزو جدایی‌ناپذیر زندگی روزمره است و باید به نوعی با آن کنار آمد. استرس یکی از بیماری‌های جدی زمانه ماست.

چند گیاه موثر برای درمان اضطراب

اضطراب و استرس 7 سال از عمر آدم را بر باد می‌دهد و بقیه را به کامش تلخ می‌کند. اما گویی در دنیای امروز با این زندگی‌های پرتنش به خصوص در شهرهای بزرگ اضطراب و استرس جزو جدایی‌ناپذیر زندگی روزمره است و باید به نوعی با آن کنار آمد. استرس یکی از بیماری‌های جدی زمانه ماست.

به گزارش نیک صالحی به نقل از آرمان ؛ خوشبختانه این روزها روش‌های متعددی برای غلبه بر استرس و فشارهای روحی وجود دارد مانند یوگا، ریلکسیشن، ماساژ و غیره.علاوه بر اینها یک روش کاملا طبیعی دیگری نیز وجود دارد که به کنترل احساسات منفی و اضطراب کمک می‌کند. بله استفاده از گیاهان. حتما شما هم شهرت گل گاوزبان را در کاهش استرس شنیده‌اید. باید بدانید که علاوه بر گل‌گاوزبان گیاهان دیگری هم هستند که استرس و اضطراب را از شما دور می‌کنند.

زالزالک

زالزالک خواص آرا مبخشی دارد. کپسول‌های این گیاه تپش قلب، حالت‌های عصبی، زودرنجی یا احساسات افراطی را کاهش داده و ضربان قلب را تنظیم می‌کند. تمام اینها هم باعث می‌شود که آرامش‌تان را بازیابید و اضطرابتان کمتر شود. در این صورت خواب راحتی هم تجربه می‌کنید.

ادامه مطلب: چند گیاه موثر برای درمان اضطراب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت روان
نمایش از 19 اسفند 1393 بازدید: 271
پرینت

اضطراب چیست

همه انسانها اضطراب را در زندگى خود تجربه می‌کنند و طبیعى است که مردم هنگام مواجهه با موقعیتهاى تهدیدکننده و تنش‌زا مضطرب می‌شوند، اما احساس اضطراب شدید و مزمن در غیاب علت واضح، امرى غیرعادى است.

اضطراب شامل احساس عدم اطمینان، درماندگى و برانگیختگى فیزیولوژیکى است. به‌طور کلى اضطراب یک احساس منتشر، بسیار ناخوشایند و اغلب مبهم دلواپسى است که با یک یا چند حس جسمى مانند احساس خالى شدن سر دل، تنگى قفسه سینه، طپش قلب، تعریق، سردرد و غیره همراه است.

بررسیها نشان می‌دهد که اضطراب در مردها، طبقات اقتصادى مرفه و جوانان کمتر است و در زنان، افراد کم‌درآمد و سالمندان بیشتر شایع می‌باشد.
    
 علائم و نشانه های اضطراب   

ادامه مطلب: اضطراب چیست
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت روان
نمایش از 19 اسفند 1393 بازدید: 210
پرینت

 اضطراب مرضی و عوامل ایجاد آن

نویسنده: دکتر نجف طهماسبی پور

تفاوت طبیعی و اضطراب مرضی در چیست؟
می توان گفت که اضطراب یک حالت کاملاً طبیعی و سهم کسانی است که فکر می کنند. انواع متعدد مسائل زندگی فردی، اجتماعی و جهانی ایجاب می کند که ما به طور دایم از خود سازگاری نشان دهیم؛ غیر از اضطراب چه چیزی ما را به سازگاری وامی دارد؟ غیر از اضطراب چه چیزی ما را به تلاش وامی دارد؟ همه ی قدم هایی که انسان به جلو برمی دارد و همه ی کشف های علمی، هنری و ادبی نیز بر اساس اضطراب انجام می گیرد. می توان گفت که انسان عادی به مقداری اضطراب نیاز دارد تا به تکاپو بیفتد. اضطراب زمانی مسئله ساز می شود که از تحمل انسان فراتر رود. هنگامی که اضطراب غیر انطباقی شود، دیگر طبیعی نیست بلکه جنبه ی مرضی پیدا می کند. اضطراب مرضی یک بیماری مخرب است و احساس دردآوری است که جلوه های جسمی نظیر رنگ پریدگی، تعریق، بحران های عصبی، احساس خفگی، درد قفسه ی سینه، تپش قلب و... را به همراه دارد.
بیماری های اضطرابی که یکی از شایع ترین مشکلات روانی در جمعیت عمومی می باشند، اغلب همراه با عوارض قابل توجه هستند و معمولاً مزمن و مقاوم نسبت به درمان بوده و در ایجاد آن ها عوامل ژنتیکی و وقایع مهم زندگی نقش دارند.
این اختلالات در بین حدود 30 درصد زنان و حدود 19 درصد مردان دیده می شود.
برخلاف اضطراب طبیعی که جزء تفکیک ناپذیر زندگی بشری است و می تواند منجر به افزایش عملکرد و کارایی فرد در زمینه های مختلف شود، اضطراب مرضی با تداخل در زندگی روزمره ی فرد منجر به بروز انواعی از مشکلات تحصیلی، شغلی، خانوادگی و... می شود که ضرورت توجه جدی به آن کاملاً احساس می شود.

ادامه مطلب: اضطراب مرضی و عوامل ایجاد آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت روان
نمایش از 19 اسفند 1393 بازدید: 210
پرینت

اضطراب چه نقشی در زندگی ما دارد؟

چه طور به زندگی نگاه می‌کنید؟

... گفت: هر روز عصر، انگار دلم را درون تشتی می‌گذارند و آن را مانند لباسی می‌شویند. مدام دلم شور می‌زند، انگار که آن را در دریاچه نمک انداخته باشند.

انگار که در وسط سینه‌ام چاهی قرار دارد که دائم ریزش می‌کند. احساس می‌کنم قلبم می‌خواهد از حلقم بیرون بیاید.

آنقدر بی‌قرارم که یک جا بند نمی‌شوم. همیشه گوش به زنگ خبرهای بد هستم. خلاصه دردی دارم که هیچ کس آن را درک نمی‌کند.


شما چگونه آدمی هستید؟

راستی! شما چه گونه آدمی هستید؟ آیا آرام، صبور، خوش‌بین، منطقی، واقع بین، واقع‌گرا، شاد و ... هستید؟ یا نگران و مضطرب با ترس‌ها، تشویش‌ها ودلهره‌های بی‌جا و احساس بی‌ارزشی و گوش به زنگ حوادث ناگوار با دلشوره فراوان؟!

ادامه مطلب: اضطراب چه نقشی در زندگی ما دارد؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت روان
نمایش از 19 اسفند 1393 بازدید: 201
پرینت

فرار از اضطراب

روان شناسان افرادی كه استرس - یا همان فشار روانی بیش از حد- دارند را براساس نوع واكنش بدنشان به چند گروه تقسیم می کنند :1 - افرادی كه دایماً مضطرب و نگرانند و وقتی كه اتفاق خاصی رخ می دهد دچار گرفتگی عضلات، تنگی نفس و درد هایی در ناحیه شكم می شوند.

2 - افرادی كه خیلی عجول و بی نظم اند و همیشه می ترسند كه مبادا دیر به مقصد برسند؛ آنان به مشكلات گوارشی مثل احساس سوزش در معده یا دل پیچه دچار می شوند .

3 - كسانی كه یك اتفاق خاص استرس زا در پیش رو دارند (مثل امتحان یا مسابقه) و نگرانند كه موفق نشوند؛ این افراد به دل درد و دلشوره و لرزش عضلات مبتلا می شوند. اگر افرادی دارای این خصوصیات باشند می توانند چند توصیه از دلشوره خود بکاهند:

ادامه مطلب: فرار از اضطراب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت روان
نمایش از 19 اسفند 1393 بازدید: 193
پرینت

اضطراب، چه گروه‌های سنی را تحریک می‌کند؟

اضطراب در تمام دوران زندگی چه قبل و چه بعد از تولد وجود دارد. اما یک سال اول زندگی در دوران کودکی، اضطراب نقش تعیین‌کننده ای دارد.

اضطراب‌های دوران کودکی همگانی بوده و نقش زیربنایی دارند. به‌طور کلی، وابستگی اتکایی کودک نسبت به مادر و تشویش او به هنگام جدا شدن از مادر یا جانشین او، اساس اضطراب کودکان به ویژه در سنین 10- 6 ماهگی است.

گاه کودکان به هنگام برخورد با افراد غریبه و ناآشنا دچار تشویش می‌شوند و حتی اگر از طرف فرد غیرآشنا مورد محبت و نوازش قرار گیرند، به شدت می‌ترسند و گریه می‌کنند. ترس کودکان از تنهایی و تاریکی نیز به گونه‌ای پاسخ اضطراب آلود آن‌ها به شرایط است.


آسیب شناسی اضطراب

همان گونه که گفته شد؛ روش‌های برخورد با اضطراب در افراد کاملاً شخصی و فردی است و هر فرد سعی دارد در شرایط استرس‌زا برای غلبه بر اضطراب دست به اعمالی بزند تا اضطراب خود را کاهش دهد که ممکن است در این کار موفق شود یا نشود. به هر حال اثرات این نوع برخوردها، پایه و اساس سلامت روانی و آسیب‌شناسی روانی فرد را تشکیل می‌دهد.

ادامه مطلب: اضطراب، چه گروه‌های سنی را تحریک می‌کند؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت روان
نمایش از 19 اسفند 1393 بازدید: 238
پرینت

آیا اضطراب فایده‌ای هم دارد؟

اضطراب برای بقای حیات انسان امری ضروری است. در واقع اضطراب نوعی درد هیجانی است که همانند درد جسمانی به صورت یک فرایند هشدار‌دهنده عمل می‌کند. همان‌گونه که درد یک ارگان از بدن، علامت هشدار دهنده‌ای از یک آسیب است و ما را وادار می‌سازد تا در جستجوی علت ایجاد آسیب و درمان آن برآییم، اضطراب نیز یک علامت حمایت کننده است. علامتی که باعث رشد شخصیت انسان و سازگاری‌های مختلف او در مقابله با اضطراب می‌شود.

 اضطراب نوعی درد هیجانی است که همانند درد جسمانی به صورت یک فرایند هشدار‌دهنده عمل می‌کند و باعث رشد شخصیت انسان و سازگاری‌های مختلف او در مقابله با اضطراب می‌شود.

در تولید اضطراب عوامل فرهنگی از جمله: مذهب، تحصیلات و نظام‌های ارزشی فرد تأثیر دارند.

اضطراب گاهی به هنجار و مفید بوده و گاه نابهنجار و زیان‌آور است. اینکه کی و کجا اضطراب به هنجار یا نابهنجار است؛ بستگی به علت، شدت و مدت اضطراب دارد.

ادامه مطلب: آیا اضطراب فایده‌ای هم دارد؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت روان
نمایش از 19 اسفند 1393 بازدید: 252
پرینت

اضطراب

علایم‌ شایع‌ بیماری

احساس‌ اینکه‌ یک‌ اتفاق‌ نامطلوب‌ یا زیانبار به‌ زودی‌ رخ‌ خواهد داد،

خشک‌ شدن‌ دهان ‌، مشکل‌ در بلع ‌، یا خشونت‌ صدا ، تند شدن‌ تنفس‌ و ضربان‌ قلب ‌، تپش‌ قلب‌ ،

حالت‌ لرزش‌ یا پرش‌ عضلات‌ ، ناتوانی‌ جنسی‌ ، انقباض‌ عضلات‌ ،

سردرد ، کمردرد ، عرق‌ کردن‌ ، تهوع ‌، اسهال ‌، کاهش‌ وزن‌ ،

خواب‌آلودگی‌ ، مشکل‌ در تمرکز ، منگی‌ یا غش‌ ، تحریک‌پذیری‌ ، خستگی‌ ، کابوس‌ ، مشکل‌ در حافظه.‌

بروز اختلال‌ در روابط‌ اجتماعی‌ و شغلی‌ ، افزایش‌ ناگهانی‌ میزان‌ اضطراب‌ ممکن‌ است‌ موجب‌ بروز حمله‌ هراس‌ و فرار از موقعیت‌ شود، وابستگی‌ به‌ داروها و نامنظمی‌ ضربان‌ قلب‌ از دیگر علائم این بیماری هستند.

علل‌ بروز اضطراب

ادامه مطلب: اضطراب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت روان
نمایش از 19 اسفند 1393 بازدید: 224
پرینت

انواع، دلایل، پیشگیری و درمان آن


اضطراب چیست؟ انواع، دلایل، پیشگیری و درمان آن

اضطراب احساسی طبیعی در انسان هاست، که هرکسی در شرایطی از زندگی آن را تجربه می کند. خیلی از افراد زمانیکه در کار دچار مشکل شده، قبل از امتحان دادن و یا قبل از گرفتن تصمیم های حساس عصبی و مضطرب می شوند. بااینحال افراد مبتلا به اختلالات اضطراب ترس غیرمنطقی و نگرانی بیش از حد نسبت به شرایط روزمره دارند. این احساسات باعث اختلال در زندگی روزمره شده، بسختی کنترل می شوند و برای مدت طولانی باقی می مانند. اضطراب ممکن است از کودکی در افراد ظاهر شده و تا بزرگسالی آنها ادامه یابد.

انواع مختلفی از اختلالات اضطراب وجود داشته که بعضی از آنها اختلال هراس و ترس، اختلال وسواس جبری، اختلال تنش‌زای پس از رویداد، اختلال اضطراب اجتماعی، فوبیا و اختلال اضطراب فراگير يا منتشر می باشند.

درمان اضطراب شامل نوعی روان درمانی که به شما یاد می دهد به چطر موقعیت های چالش برانگیز را نوعی دیگر دیده و به آن پاسخ دهید، تغییرات سبک زندگی و اگر لازم بود درمان دارویی می شود. بعضی اوقات اضطراب ناشی از بیماری دیگری بوده و برای درمان اضطراب باید آن بیماری را درمان کرد.

بدون توجه به اینکه شما مبتلا به کدام نوع اضطراب هستید، بدانید که درمان بشما کمک می کند.
انواع اختلال اضطراب کدام‌اند؟

ادامه مطلب: انواع، دلایل، پیشگیری و درمان آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت روان
نمایش از 10 بهمن 1393 بازدید: 233
پرینت

کلیات بهداشت روانی

بهداشت روانى شاخه‌اى از بهداشت عمومى است که در درجه اول به پيشگيرى از وقوع بيمارى و در درجه دوم به تشخيص به‌موقع بيمارى‌ها، اقدام فورى براى درمان آنها و در نهايت به يارى فرد مى‌پردازد تا از توانمندى‌هاى باقى مانده او حداکثر استفاده را بنمايد.
گفتنى است که تأمين بهداشت روانى به سادگى بهداشت جسمانى نيست، زيرا عواملى که بيمارى‌هاى جسمانى را ايجاد مى‌نمايند تقريباً شناخته‌ شده‌اند. به‌ويژه راه‌هاى پيشگيرى و درمان بيمارى‌هاى عفونى و تب‌زا، براى پزشکان کار ساده‌اى است و توصيه‌هاى سهل‌الوصولى را مى‌توانند براى عموم داشته باشند. عوامل بيمارى‌زا و طرز سرايت آنها مى‌تواند توضيح داده شود و راه‌هاى پيشگيرى آن اعمال گردد. ولى در مورد بيمارى‌هاى روانى هنوز وضع به اين روشنى نيست، زيرا در ايجاد و بروز بيمارى‌هاى روانى عوامل متعددى دخالت دارند و حتى در مورد برخى از بيمارى‌هاى روانى زمينه ابتلاء به آن قبل از تولد يعنى در دوران جنينى و يا دوران اوليه زندگى بعد از تولد شروع مى‌شود و همچنين عوامل رواني، فضا و جو روانى حاکم در خانواده و نحوهٔ برخورد والدين با فرزندان از اهميت ويژه‌اى برخوردار است.

ادامه مطلب: کلیات بهداشت روانی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: بهداشت روان
نمایش از 10 بهمن 1393 بازدید: 202
پرینت

عوامل مؤثر در سازگارى

ناکامى
زمانى که انسان در راه رسيدن به اهداف خود موانعى را احساس نمايد که رسيدن او را به هدف غيرممکن مى‌سازد فرد دچار حالت ناکامى مى‌گردد. مثلاً دانش‌آموزى که نتواند در کنکور موفق شود دچار ناکامى مى‌شود. گاهى اوقات اين موانع 'دروني' و در پاره‌اى موارد 'بيروني' هستند.
عوامل درونى مى‌تواند ضعف‌ها و ناتوانى‌هاى درونى خود باشد (مانند ترس‌ها و اضطراب‌ها). گاهى اوقات معلوليت‌هائى مانند معلوليت‌ها و نواقص جسمانى ممکن است مانعى در راه رسيدن فرد به اهداف خود به شمار آيند. در بعضى موارد، اين موانع، بيروني-محيطى مى‌باشند. مثلاً استرس‌هاى محيطي-اجتماعى گاهى اوقات اجتناب‌ناپذير هستند و در عين حال ممکن است مسائلى را براى فرد ايجاد نمايند. اين موانع محيطى مانند مرگ عزيزان، جنگ، فقر و عوامل ديگر محيطى را که مانع رسيدن فرد به اهداف خود مى‌گردد تشکيل مى‌دهد.
افراد در مقابل ناکامى دچار خشم و پرخاشگرى مى‌گردند که البته جهت اين خشم گاهى به طرف محيط و بيرون است يعنى پرخاشگرى را عملاً در محيط و نسبت به افراد نشان مى‌دهند و يا اينکه خشم و پرخاشگرى را متوجه درون خود مى‌سازد که در چنين مواردى فرد دچار حالت افسردگى مى‌شود. بعضى افراد در مقابل ناملايمات تسليم مى‌شوند. بعضى ديگر زمانى که در مقابل ناکامى قرار مى‌گيرند کوشش مى‌کنند تا راه حل منطقى براى رفع مشکل خود بيابند و اين بهترين روش ممکن براى رفع مانع و ناکامى مى‌باشد.

ادامه مطلب: عوامل مؤثر در سازگارى
 

صفحه1 از9

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 126 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید