نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روانشناسي بلوغ
نمایش از 25 ارديبهشت 1394 بازدید: 199
پرینت

علائم بلوغ از دیدگاه تشیع و تسنن

نویسندگان: حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدرضا ضمیری-استاد دانشگاه پیام نور
چکیده
بلوغ یکی از مهم‌ترین مراحل رشد طبیعی انسان است که خداوند متعال مقارن با آن برای انسان‌ها تکالیفی را معین فرموده است و نظر به اهمیت آن، نشانه‌های طبیعی و شرعی برای بلوغ بیان شده است. فقهای شیعه و سنی از دیرباز این مسئله را مورد بحث و بررسی قرار داده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که علائم و نشانه‌های بلوغ در دختران و پسران متفاوت است. البته برخی از آن نشانه‌ها میان دختران و پسران مشترک است، از قبیل: انبات، احتلام و سن؛ ولی عادت ماهیانه و حمل از نشانه‌های اختصاصی بلوغ دختران محسوب شده است. علامت بلوغ سنی میان دختران و پسران محل اختلاف آراء فقها است. قول مشهور شیعه در بلوغ سنی پسران 15 سال و قول مشهور در بلوغ سنی دختران 9 سال می‌باشد و فقهای اهل‌سنت هم چهار قول در این خصوص ابراز کرده‌اند. منشأ اختلاف این اقوال در مذاهب مختلف فقهی، اختلاف روایات و نصوصی است که از پیشوایان مذاهب به ما رسیده است. ما در این مقاله ضمن بررسی فقهی نشانه‌های بلوغ پسران و دختران، بحث بلوغ دختران را بیشتر مورد توجه و کنکاش قرار خواهیم داد.
کلیدواژگان
بلوغ؛ احتلام؛ حیض؛ سن    
اصل مقاله

مقدمه

ادامه مطلب: علائم بلوغ از دیدگاه تشیع و تسنن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روانشناسي بلوغ
نمایش از 25 ارديبهشت 1394 بازدید: 186
پرینت

نوجوانان، بلوغ و تغذيه

رييس انجمن علمي غذا و تغذيه حامي سلامت ايران با بيان اينکه «دختران تا 6 سال بعد از تجربه اولين سيکل قاعدگي مي توانند افزايش قد داشته باشند.»، گفت: «متأسفانه تغييرات عمده اي که درکردار و رفتار نوجوانان در دوران بلوغ به علت گرايش به استقلال راي و تصميم گيري در قبال تمام رخدادهاي زندگي اشان ايجاد مي گردد، آنها را گاهي به سوق يافتن به تغييراتي در خواب و خوراکشان وامي داردکه در اغلب موارد تحولات ايجاد شده، به علت عدم پاسخگويي به نيازهاي واقعي اين دوران آنها را در معرض سوءتغذيه قرار مي دهد.» دکتر سيدضياءالدين مظهري اظهار داشت: دوران نوجواني يکي از حساس ترين و بحراني ترين دوره هاي رشد انسان به شمار مي رود و عوامل مختلفي اعم از تغييرات فيزيکي و شخصيتي بر وضعيت تغذيه اي نوجوان تاثير مي گذارد. وي افزود: بارزترين تغييري که در اين دوران ديده مي شود جهش رشد بدن است به طوري که يک فرد در حدود 20 درصد از قد و 50درصد از وزن دوران بزرگسالي خود را در اين دوره به دست مي آوردکه اين دوره رشد در حدود 5 تا 7 سال به طول مي انجامد ولي بيشترين رشد در فاصله زماني 18 تا 24 ماه اول رخ مي دهد و به طور معمول در مقايسه با پسران، که فرايند بلوغ در آنها در سنين 16-14 رخ مي دهد، تقدم شروع اين دوره در دختران در فاصله سني 13-9 ديده مي شود. نکته مهم در رابطه با دختران نوجوان اين است که نبايد تصور شود بعد از اولين تجربه سيکل قاعدگي روند افزايش قد متوقف مي شود، بلکه 4 تا 6 سال بعد از پريود مي توانند افزايش قد داشته باشند. اين استاد دانشگاه تصريح کرد: مي توان گفت که عواملي مانند چاقي کودکان و يا تحت تاثير تحريکات محيطي و مسائل ديداري و شنيداري قرار گرفتن، مي تواند بلوغ زودرس در نوجوانان را به دنبال داشته باشد ضمن اينکه فرايند بلوغ که در اين دوران اتفاق مي افتد، تغييرات زيادي در ترکيب بدن نوجوان ايجاد مي شود به طوري که مقدار 19 درصد چربي ذخيره شده احتمالي که در قبل و آغاز اين دوران در بدن دختر خانم ها وجود داشته، به تدريج به ميزان آن افزوده شده و مقدار آن در بزرگسالي بالغ بر 30-25 درصد مي گردد.

ادامه مطلب: نوجوانان، بلوغ و تغذيه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روانشناسي بلوغ
نمایش از 25 ارديبهشت 1394 بازدید: 204
پرینت


دوران بلوغ و نوجواني از نظر زيست شناسي

نويسنده:محمدرضا شرفي
نظريه هاي زيست شناختي نوجواني
عملاً تمام تئوريهايي که ما متعهد شده ايم تا آنها را توضيح داده و ارزيابي کنيم، نوجواني را به عنوان يک مرحله ي بي نظير دررشد انسان مي پذيرند و در اين امر موافقند که تغييرات بدني و زيستي مرکزيت رشد در دوران بلوغ را تشکيل مي دهند.همين امر آن را به عنوان شروع اين دوره،مشخص و متمايز مي کند؛اگرچه اين تئوريها به طور آشکار (از حيث توجه به اهميت و تأثير اين تغييرات زيست شناختي برروي جريانهاي روان شناختي)با هم تفاوت دارند.به علاوه غالباً موارد کاربردي مشابه و يا حقايق که مبتني بر تجربه باشند نيز وجود دارد که با اين وجود، به طور آشکار يا گويا تفاوت مدلهاي تئوريکي را ارائه مي دهند.

«هال»(1):بازپيدايي (2)
اين يک تمايل تاريخي است که «جي.استانلي هال»(1916)به عنوان پدر روان شناسي
نوجواني ناميده شده است.او همچنين به عنوان بنيانگذار نظريه ي نوجواني، به عنوان يک مرحله ي متمايز و ممتاز در دوران رشد آدمي، محسوب مي شود.به دنبال نظريه ي «داروين»درمورد فرضيه ي سيرتکامل، هال، نظريه ي بازپيدايي را معرفي نمود که برآن اساس فرض مي کرد تاريخ تجربي نژاد بشر،بخشي ازساختمان ژنتيکي او را تشکيل مي دهند.برطبق اين ديدگاه، هرانساني مراحلي را پشت سر مي گذارد که تاريخ نژاد بشري را تکرار مي کند.مشاهده مي شود که جهت رشد به طورعمومي و در دوره نوجواني به طوراخص توسط نيروهاي دروني به طور ذاتي کنترل مي گردد.
در حيوانات، تکامل نژادي،سير و دوره ي تحول خود را قبل از تولد طي کرده است.درانسانها، کودکي (نخستين دوره ي رشد)نمايش مجددي از مرحله ي قبل تاريخ نژاد انساني را مي نماياند.

ادامه مطلب: دوران بلوغ و نوجواني از نظر زيست شناسي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روانشناسي بلوغ
نمایش از 25 ارديبهشت 1394 بازدید: 176
پرینت

دردسرهاي بلوغ زودرس

طي 10 سال اخير سن بلوغ دختران دانش‌آموز ايراني به ميزان قابل‌توجهي كاهش يافته و اين بلوغ زودرس به اختلالات ساختاري و كوتاهي قد دختران منجر شده است. پژوهشگران يكي از عوامل محيطي مؤثر در تاخير سن بلوغ را ورزش نامنظم و نداشتن فعاليت‌هاي جسمي‌ مي‌دانند. درباره بلوغ زودرس و عوارض آن، گفتگويي کرديم با کارشناسان مختلف اين حوزه که هم‌اکنون پيش روي شماست.
به ظاهر شدن زودرس علايم بلوغ از جهت فيزيکي و هورموني (در دختران قبل از سن 8سالگي و در پسران قبل از سن 9سالگي) بلوغ زودرس اطلاق مي‌شود. بلوغ زودرس در دختران پنج برابر شايع‌تر از پسرها است. در اغلب موارد، علت آن ناشناخته است، بعضي بيماري‌هاي تخمدان يا بعضي بيماري‌هاي ديگر و مصرف بعضي از داروها ممکن است موجب بلوغ زودرس شوند که در صورت بروز آن بايد به پزشک مراجعه کرد. بلوغ زودرس در دختران با بزرگ شدن پستان‌ها و شروع دوره ماهانه ظاهر شده و در پسران به صورت اختلالات رفتاري تظاهر مي‌کند.

کارشناسان از بلوغ زودرس مي‌گويند

ادامه مطلب: دردسرهاي بلوغ زودرس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روانشناسي بلوغ
نمایش از 25 ارديبهشت 1394 بازدید: 153
پرینت

مهندسی بلوغ اجتماعی و زمینه سازی ظهور

نويسنده: فرامرز سهرابی
مقدمه
شیعه دویست سال است که در سایه آرمانها پرورده و تربیت می شود. (اصول کافی) بی تردید، آرمانها قدرت شگرفی در عرصه زندگی انسان دارند؛ استعدادهای آدمی را می پرورانند و او را تربیت می کنند. پیوسته شیعه در کوه سار آرمانهای بلند، به جریان رشد و بالندگی و پرورش خود، ادامه داده است. این گونه بار مسؤولیت را در گردنه های سخت تاریخی به دوش کشیده و از حرکت باز نایستاده و همیشه به این آرمانها دلگرم بوده است.
تربیت و آمادگی شیعه بر اساس آرمانها، جریان پیوسته تاریخ است. با همین جریان، روند رشد و شکوفایی شیعه و بلوغ اجتماعی او به ظهور می رسد و این آرمانها را به دغدغه عمومی جوامع بشری سرایت می دهد و همگان را به آستانه بلوغ اجتماعی و بلندای آرمانهای خویش فرا می خواند.
بنابراین، تا بندگان خدا و مردم به این غایت نرسند و شیعه بر اساس آرمانهای خود تربیت نشود، بلوغ اجتماعی رقم نمی خورد؛ یعنی بر اساس آن تربیت آرمانی است که جامعه شیعی، به بلندای قامت آرمانشان همان تحقق حکومت محمد(ص) و فرج مهدی آل محمد(ص) است، دست می یابند و افزون بر این، نه تنها در سطح جامعه شیعی بدان افق بلند دل مشغول می شوند، بلکه آن را در سطح جوامع بشری با تلاش خود به چالش می کشند و به دغدغه و گفتمان مسلط زمانه تبدیل می نمایند.
جامعه شیعی برای رسیدن به این غایت و هدف، نیازمند بلوغ اجتماعی است.

ادامه مطلب: مهندسی بلوغ اجتماعی و زمینه سازی ظهور
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روانشناسي بلوغ
نمایش از 25 ارديبهشت 1394 بازدید: 165
پرینت


بلوغ عاطفي يعني چه؟

شما از نظر عاطفي به بلوغ رسيده‌ايد يا خير؟ آيا مي‌دانيد بلوغ عاطفي موجب بهبود روابط و پيشبرد اهدافتان در زندگي مي‌شود؟ بلوغ عاطفي در واقع به معناي کنترل عواطف است. البته بلوغ عاطفي به اين معنا نيست که ما عواطف خود را پنهان و يا سرکوب کنيم. ما مي‌توانيم با روش‌هاي تمدد اعصاب مانند شل کردن عضلات، يوگا و روش‌هاي ديگري از اين قبيل شدت آن را کم کنيم.
به‌طور کلي افکار ما همراه با محيط، عواطف‌مان را به وجود مي‌آورند. اما خوشبختانه ما با آگاهي از افکار و عقايد منفي و نادرست خود مي‌توانيم افکارمان را کنترل کنيم. روان‌شناسان بلوغ رواني را توانايي افراد براي پذيرش اشخاص و مسايل به همان شکلي که هستند، تعريف مي‌کنند. اگر شما افکار نادرست و منفي را با افکار درست، مثبت و سازگار جايگزين کنيد، توانايي کنترل عواطف در شما به طرز چشمگيري افزايش مي‌يابد و اين مساله موجب مي‌شود روابط شما هم بهبود يابد و احساس شاد بودن کنيد و خود را بيشتر دوست داشته باشيد و بيشتر به اهدافتان برسيد.

5 تفاوت بين بالغان و نابالغان عاطفي

ادامه مطلب: بلوغ عاطفي يعني چه؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روانشناسي بلوغ
نمایش از 25 ارديبهشت 1394 بازدید: 179
پرینت


نقش پدران در دوران بلوغ دختران

نويسنده: نرگس عزيزي
همه مي‌دانيم که دوره بلوغ بسيار حساس است. يک سري نگرش‌ها در همين سن مي‌تواند مشخص شود و حتي آينده کودکان از همين سن رقم بخورد اما معمولاً در زماني که بخواهيم عمل کنيم نمي‌دانيم چه طور مي‌توانيم از اين دوره حساس بهترين استفاده را بکنيم. اين موضوع شايد براي پدران حياتي‌تر باشد.
هرچه مي‌گذرد پژوهش‌هاي بيشتري در رابطه با تاثيرات مثبت تقويت رابطه پدر و دختر انجام مي‌شود. در يکي از اين پژوهش‌ها که در سوئد صورت گرفته، از مرور پژوهش‌هاي 20 سال گذشته، حدفاصل سال‌هاي 1987 تا 2007، مشخص شد هر چه رابطه پدر با دختر بهتر و صميمانه‌تر باشد، دختران احتمال کمتري دارد که سيگار بکشند يا مرتکب خلاف شوند، نمرات درسي بهتري مي‌گيرند و مي‌توانند دوستي‌هاي بهتري با ديگران برقرار کنند اما اين رابطه علاوه بر اين تاثيرات در کوتاه مدت، تاثيرات طولاني‌مدت ديگري نيز دربردارد. خانم‌هايي که روابط بهتري با همسرانشان دارند و از نظر رواني و جسمي از سلامت بهتري در حدود سن 33 سالگي برخوردارند، در سن 16 سالگي رفتار بهتري با پدرانشان داشته‌اند.
در تحقيق ديگري که سال 1999 صورت گرفته و در مجله‌ روان‌شناسي اجتماعي و شخصيت چاپ شد، محققان به اين نتيجه رسيدند که هر چه رابطه‌ پدر با دخترش صميمانه‌تر و نزديک‌تر باشد، دختر در سن بالاتري به سن بلوغ مي‌رسد. اگر در مورد عوارض بلوغ زودرس دختران اطلاعات داشته باشيد، به ارزش بيش از پيش پدر پي مي‌بريد.

ادامه مطلب: نقش پدران در دوران بلوغ دختران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روانشناسي بلوغ
نمایش از 25 ارديبهشت 1394 بازدید: 156
پرینت

با نوجوانان بالغ چگونه رفتار کنيم؟

برزخ بلوغ!
در پروسه تربيت فرزندان، دوران بلوغ آنها را مهمترين برهه مي نامند. والدين کودک ناگهان متوجه سرکش شدن او مي شوند و در اين ميان ناآگاهي از اصول تربيتي مخصوص اين دوره مي تواند بسيار خطرناک باشد. به تعاريف، نکات و توصيه هايي در مورد بلوغ نوجوانان توجه کنيد:
1- بلوغ در واقع حد فاصلي بين کودک و نوجواني است که با ظهور برخي از ويژگي هاي فيزيکي و جسماني همراه مي شود. سن رسيدن به بلوغ در افراد مختلف متفاوت است، اما غالباً بين 10 تا 14 سالگي رخ مي دهد.
2- به عنوان والدين يک نوجوان، پيش از هر چيز ديگري لازم است اطلاعات خود از دوران بلوغ فرزندتان را افزايش بدهيد. اگر بتوانيد نسبت به روحيات او اشراف پيدا کنيد و رفتارهاي بعدي اش را پيش بيني کنيد، غافلگير نخواهيد شد.
3- خيلي زود در مورد سن بلوغ با او صحبت کنيد. نبايد بگذاريد دير شود و نوجوان، با حالت هاي خاص فيزيکي يا سوالات متعدد خاص اين دوره تنها بماند. به او در مورد تغييراتش توضيح بدهيد و سوالات وي را بدون پاسخ نگذاريد، اما توجه داشته باشيد اطلاعات اضافي که نمي تواند هيچ کمکي به وي بکند را نيز در اختيارش نگذاريد.
4- هر چقدر بحث در مورد دوران بلوغ را به آينده موکول کنيد، سوء تفاهم کودک افزايش پيدا کرده و از تغييرات روحي و جسمي که برايش اتفاق مي افتد، بيشتر رنج خواهد برد.

ادامه مطلب: با نوجوانان بالغ چگونه رفتار کنيم؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روانشناسي بلوغ
نمایش از 25 ارديبهشت 1394 بازدید: 191
پرینت

بلوغ هيجاني

آيا بلوغ شما با سن تقويمي شما تطابق دارد؟ آيا شما از سالهاي پيش عاقل تر شده ايد؟ و يا آنکه در جا ميزنيد و تنها گذشته خود را تکرار ميکنيد؟
براي آنکه متوجه گرديد که آيا شما در پي اين سالها رشد کرده ايد و يا تنها پير تر شده ايد به معيارهاي اندازه گيري سن توجه کنيد:
1- سن تقويمي:مقدار زماني است که فرد زندگي کرده: سن وي به سال.
2- سن فيزيولوژيکي: اشاره دارد بر ميزان رشد و تکامل اعضا و سيستمهاي بدن فرد بسته به سن تقويمي وي.
3- سن عقلاني و هوش: اشاره دارد بر هوش و فراست فرد که ميتواند بالاتر، پايينتر و يا هم پايه سن تقويمي فرد باشد.
4- سن اجتماعي: سن اجتماعي رشد اجتماعي فرد را با سن تقويمي فرد مقايسه ميکند. آيا فرد نسبت به سن و سالش قادر به برقرار کردن رابطه با ديگران ميباشد؟
5- سن هيجاني: سن هيجاني مانند سن اجتماعي بلوغ هيجاني فرد را با سن تقويمي فرد مقايسه ميکند.
آيا فرد نسبت به سن و سالش قادر به کنترل و کنار آمدن با احساسات و هيجانتش مي باشد يا خير؟
انسانها کنترلي بر سن تقويمي خود نداشته و کنترل اندکي نيز بر سن هوشي و فيزيولوژيکي خود دارند. اما سن اجتماعي و هيجاني خود را مي توانيم خود برگزينيم. عقب ماندگي اجتماعي و هيجاني را مي توان با کمي تلاش و همت جبران و درمان کرد. آموختن مهارتهاي اجتماعي مناسب و رشد و بهبود بلوغ هيجاني در توان هر فردي ميباشد. هيچ ارتباطي نيز ميان سن هيجاني، اجتماعي، هوشي، فيزيولوژيکي و تقويمي وجود ندارد. يک فرد ممکن است از لحاظ تقويمي به بلوغ رسيده باشد اما از لحاظ اجتماعي ناپخته و نا بالغ باشد. در اجتماع افراد با بلوغ سني و هوشي اما عدم بلوغ هيجاني و اجتماعي فراوان مي باشند که اسباب ناراحتي و تنش براي خود و ديگران ميگردند.

ادامه مطلب: بلوغ هيجاني
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روانشناسي بلوغ
نمایش از 25 ارديبهشت 1394 بازدید: 197
پرینت

چند نکته تربيتي در مورد بلوغ

نويسنده: محمد رضا شرفي
به جوانان نيکي کنيد،زيرا دلي رقيقتر دارند و داراي روحي فضيلت پذيرترند. (1)
پدر چون دورعمرش منقضي گشت
مرا اين يک نصيحت کرد و بگذشت
که شهوت آتش است از وي بپرهيز
به خود بر آتش دوزخ مکن تيز
در آن آتش نداري طاقت سوز
به صبرآبي براين آتش زن امروز (2)
توصيه هاي تربيتي در مورد بلوغ
به ميزاني که «بلوغ»ازمراحل ديگر پيچيده تر و حساستراست، آگاهي و چيرگي مربيان و والدين نيز در اين مرحله بايد در سطحي عاليتر و والاتر باشد تا از گذرگاه سخت و صعب العبور بلوغ، جملگي با موفقيت عبور کنند وبه قله ي فلاح و نجاح صعود نمايند.يکي از اين ضرورتها در زمينه ي مسايل مربوط به آگاهي نوجوان از تغيير و تحولات مربوط به بلوغ است. مسئله اي که اکنون بيشتر خانواده ها با آن مواجهند، اين است که آيا در اين باره بايد با نوجوانان حرف بزنند يا سکوت نمايند؟
موضوعي که سالها و بلکه قرنها، جزو اسرار مهيب به حساب مي آمد، اين بود که پدران ومادران سعي مي کردند به هيچ وجه در زمينه ي بلوغ با فرزندانشان سخن نگويند و همچون مسئله اي اسرارآميز و ناگفتني از کنار آن بگذرند.موضوع بلوغ نوعي «تابو»تلقي مي شد و انسانها نسل به نسل طي قرون و اعصار مي آمدند، بالغ مي شدندو بدون آگاهي مي رفتند و بي آن که حتي از والدين خود، کلمه اي در زمينه ي بلوغ شنيده باشند.
برخي ديگر از والدين سياست «صبر و انتظار»را پيشه مي کردند و ترجيح مي دادند تا در وضعي قرار نگيرند که ناچار به بازگو نمودن مسايل شوند. لکن اگر بنا بر ضرورت، مورد سؤال واقع مي شدند، در صدد پاسخگويي اجمالي برمي آمدند که در آن صورت هم، خود را مضطرب و نگران آنچه «بعداً پيش خواهد آمد» مي ديدند.
واقعيت امر آن است که بسياري از ما برخلاف ميل باطني خود، ناچاريم با نوجوانان در اين زمينه به گفتگو بنشينيم و آنها را بنا بر ضرورت امر تعليم و تربيت، ارشاد و مسئله بلوغ را برايشان لحاظ کنيم.
اکنون به ذکر توصيه هايي در اين باب مي پردازيم:

ادامه مطلب: چند نکته تربيتي در مورد بلوغ
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روانشناسي بلوغ
نمایش از 25 ارديبهشت 1394 بازدید: 204
پرینت

فصل اول:تاريخچه ي روان شناسي بلوغ و نوجواني

نويسنده محمدرضا شرفي

آثار نخستين
در نوشته هاي «پاپيروس»مصري حدود 4000 سال پيش،نسبت به وضع نوجوانان اظهار نگراني شده است و نيز درقديمي ترين مطالعاتي که در زمينه ي نوجواني به عمل آمده است، فلاسفه ي بزرگ يونان جايگاه خاصي را به خود اختصاص داده اند؛ازجمله «افلاطون»درمکالمات خود، صورتي از تمام مريدان جوان «سقراط»را به دست مي دهد.(1)
دانشمنداني مانند «ارسطو»،جواني را در يکي از صفحات جالب و درخشان اثر خود، به نام «سياست»معرفي مي نمايد.
ارسطو، تغييرات مربوط به بلوغ جنسي را شرح داده و تاريخ تقريبي آن را در نزد دختران و پسران يوناني در حدود چهارده سالگي تعيين کرده است.او معتقد بود که تغييرات جسماني پسران معلول فعاليت غده هاي جنسي است. در خصوص تغييرات رواني همزمان با تغييرات جسماني نيز، ارسطو بر اين باور بود که بايد دختران را به علت فعاليت شديد جنسي آنان، حفظ و حراست نمود.(2)
دردوران اخير،«ژان ژاک روسو»در قطعه اي از خطابه ي مديحه ي «سن برنارد»به «بوسوئه»و همچنين درکتاب چهارم «اميل»، از اسرار دوران رشد که آن را «تولد ثانوي»ناميده است، بحث مي نمايد.(3)
«موريس دبس»مي نويسد:
مقاله اي که برنهايم در سال 1891 به نام «مطالعه درباره ي بلوغ» منتشر ساخت، اولين اثري است که پژوهشگران مختلف را به اکتشاف در جهان بلوغ وادار کرد.(4)
به دنبال آنها، روسو، نقش بزرگي در تدوين نظريات مربوط به دوران بلوغ ايفا نمود.مجموعه ي اين مطالعات، با پژوهشهاي «استانلي هال»که او را پدر روانشناسي نوجواني (بلوغ)مي دانند، پيوند خورد و با انتشار کتاب «بلوغ»در 1905 به اوج اهميت خود رسيد و سبب پيدايش علمي به نام «هبلوژي»(5)يا «علم به احوال جواني»شد و محققين، با اتکا به اين علم جديد و جوان به اکتشاف درجهان ناشناخته اي به نام «بلوغ»پرداختند و نتيجه ي اين تلاشها منجربه اين موضوع گرديد که قرن بيستم را «عصر نوجواني شناسي علمي»لقب داده اند.

ادامه مطلب: فصل اول:تاريخچه ي روان شناسي بلوغ و نوجواني
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روانشناسي بلوغ
نمایش از 25 ارديبهشت 1394 بازدید: 161
پرینت

آسيب شناسي رشد و بلوغ نوجوانان

گفت و گو با دكتر محمد ولي سهامي ،(متخصص روانپزشكي كودك و نوجوان)
تعريفي از غرور نوجواني
غرور عملاً به عنوان يك صفت وقتي به وجود مي آيد كه انسان تا حدودي داراي افكار و آرمان و پايبندي به آنها باشد به طوري كه اگر بر خلاف آنها صحبتي شد، به هم بريزد. در واقع شكل گيري غرور در سن بلوغ آغاز مي شود. به اين ترتيب فرد جست و جوگر و به دنبال فلسفه اي براي زندگي است.
تجربه من نشان مي دهد حدود 25 درصد كساني كه به سن بلوغ مي رسند جست و جوگري را آغاز مي كنند و اين عده در اين ميان به ارزش هايي مي رسند. اين ارزش ها ممكن است ارزش هاي مذهبي يا فرهنگي و يا در مورد عدالت اجتماعي باشد بهر حال اين ارزش ها براي آنها خيلي عزيز است . كساني هم كه اين جست و جو گري را دنبال نمي كنند. ارزش هايي را كه به آنها داده شده در واقع قبول كرده و دروني اش مي كنند.
آنها هم به ايده هاي خودشان خيلي پايبندند و زماني كه اين ايده ها به صورتي مورد حمله قرار بگيرد، چون اين ايده ها قسمتي از جهان بيني شان و حتي بخشي از وجود آنها محسوب مي شود آن وقت ديگر بحث تفاوت فكري و ايجاد دلخوري نيست بلكه واكنش فرد در واقع يك دلخوري عاطفي است كه نام آن را غرور مي گذاريم. انگار كه او را كم گرفته ايد و گويا به وجود او بي اعتنايي كرده ايد نه به فكرش.
به طور دقيق تر در چه سني غرور نوجواني شكل مي گيرد؟ منظور من از غرور آن چيزي است كه به نوجوان هويت مي دهد و از نظر سني لازمه وجود اوست.

ادامه مطلب: آسيب شناسي رشد و بلوغ نوجوانان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روانشناسي بلوغ
نمایش از 25 ارديبهشت 1394 بازدید: 153
پرینت

فرزندتان را برای بلوغ و نوجوانی آماده کنید

نویسنده: دکتر شکوفه موسوی
برای رابطه ی بهتر با نوجوانان
تغییراتی که در دوره ی نوجوانی اتفاق می افتد، سریع، چشمگیر و فراگیر است. این تغییرات در حیطه های جسمانی، شناختی، روانی و رفتاری صورت می گیرد. مهم ترین واقعه ای که بلوغ را مشخص می کند، تغییرات جنسی اولیه و ثانویه است.
تغییرات جنسی اولیه در اندام های جنسی اتفاق می افتد و تغییرات جنسی ثانویه در کل بدن به وجود می آید.
افزایش قد و وزن، تغییر صدا، زبر شدن موهای بدن، روییدن موهای زیر بغل و مناطق تناسلی و صورت (در پسران)، جوش های صورت و بدن قسمتی از این تغییرات است. رشد اندام های جنسی در دختران و پسران و وقوع عادت ماهانه و رشد پستان ها در دختران از خصوصیات جسمانی بارز در دوران بلوغ است.
در این دوره نوجوان از نظر شناختی هم تغییراتی می کند که وسعت یافتن دیدگاه های فردی راجع به مسائل مختلف، افزایش توانایی های ذهنی، علاقه به فلسفه و موضوعات ارزشی و مسائل اجتماعی، و بحث کردن راجع به زمینه های مختلف از آن جمله اند.
در روان نوجوان هم تغییراتی ایجاد می شود. نوجوان به چیزهایی که قبلاً بی چون و چرا می پذیرفته بی اعتماد می شود و درباره ی خود و دیگران شک و تردید می کند، سوالات بی شماری برایش پیش می آید، به جنس مخالف علاقه مند می شود و نسبت به آن کنجکاوی می کند، به ظاهر خود خیلی اهمیت می دهد و تمام فکرش روی این مسئله متمرکز می شود که ظاهر خوبی داشته باشد و نظر جنس مخالف را جلب کند.
تغییرات رفتاری نوجوان نیز خود را به صورت تحریک پذیری، بی حوصلگی، تمایل به مشاجره و مخالفت با دیگران نشان می دهد و نوجوان متوقع، عجول، حساس، زودرنج و بی قرار می شود.

ادامه مطلب: فرزندتان را برای بلوغ و نوجوانی آماده کنید
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روانشناسي بلوغ
نمایش از 25 ارديبهشت 1394 بازدید: 154
پرینت

نقش بلوغ در ازدواج

نويسنده: علي محمد رفيعي محمدي
1. تعريف بلوغ
بلوغ يعني، به حدّ رشد رسيدن، به عبارتي جوان شدن کودک، پختگي و به حدّ کمال رسيدن.
ارسطو معتقد است که اين مرحله از زندگي، مرحله ي رؤياها و خيال بافي ها و آرزوهاي طولاني ودراز است وهمچنين تأکيد دارد که در اين دوره تغييرو تحوّل ناگهاني جنسي در فرد رخ مي دهد.
مي دانيم که دوره ي جواني، دوره ي غلبه ي احساس وتکيه بر ظواهر امور است. جوان تجربه ي کافي ندارد تا درمسايل زندگي، حوادث وابعاد ويا عمق امور را بنگرد ونوعي سطحي نگري بر او حاکم است. لذا در اين دوره والدين وظيفه دارند در تربيت فرزندان خود، آنان را به بلوغ فکري، اجتماعي و عاطفي برسانند. در بسياري از موارد طلاق ديده شده است که دختر و پسر به بلوغ فکري، اجتماعي و عاطفي نرسيده اند.
در اين بحش به ده نوع بلوغ اشاره مي کنيم که پنج نوع اوّل بلوغ، شرط کافي براي ازدواج نيست، بلکه شرط لازم است و هر جواني در اين دوره به : 1. بلوغ جسماني، بلوغ جنسي، 3. بلوغ سنّي، 4. بلوغ قانوني، 5. بلوغ ديني مي رسد.
بعضي از خانواده ها وقتي فرزندان دختر و پسرشان به اين پنج بلوغ اوّل مي رسند اقدام به ازدواج فرزندان خود مي کنند. در صورتي که اين پنج نوع بلوغ کافي نيست، بلکه پنج نوع بلوغ دوم، شرط کافي براي ازدواج مي باشد؛ يعني، جوان به پختگي و حدّ کمال رسيده است که د راين جا به اين پنج نوع بلوغ مي پردازيم.

ادامه مطلب: نقش بلوغ در ازدواج
 

صفحه1 از3

<< شروع < قبلی 1 2 3 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 288 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید