نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي باليني
نمایش از 22 آبان 1391 بازدید: 207
پرینت

پسخوراند زیستی (biofeedback)

 پسخوراند زیستی (biofeedback) و آرامش‌‌آموزی (relaxation training)  
 
  در کمک به مردمان برای کنترل واکنش‌هایشان در برابر فشار روانی، دو شیوهٔ پسخوراند زیستی و آرامش آموزی چشم‌انداز امیدبخشی گشوده‌اند. در شیوهٔ آموزش به کمک پسخوراند زیستی، شخص دربارهٔ برخی جبنه‌های حالت فیزیولوژیائی خود اطلاعاتی (پسخوراند) دریافت نموده و بعد می‌کوشد آن حالت را تغییر دهد. برای نمونه، در یکی از شیوه‌های کنترل سردردهای تنش‌زاد، الکترودهائی روی پیشانی بیمار نصب می‌شود تا هر حرکت عضلهٔ پیشانی، به‌ طریق الکترونیکی ردیابی و سپس تقویت‌شده و به‌صورت یک علامت شنیداری به اطلاع شخص برسد. به این ترتیب زیر و بمی علامت یا صوت با انقباض عضله بیشتر می‌شود و با آرامش عضله کاهش می‌یابد.

ادامه مطلب: پسخوراند زیستی (biofeedback)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي باليني
نمایش از 22 آبان 1391 بازدید: 193
پرینت

ناركولپسي چيست؟

 علایم و نشانه ها
خواب آلودگی شدید روزانه، از دست دادن ناگهانی هماهنگی ماهیچه، احساس فلج شدن حین خوابیدن یا بیدار شدن و رویایی شدن یا همان بروز توهمات، از علایم و نشانه های بارز نارکولپسی است. افرادی که دچار نارکولپسی هستند ممکن است در هر زمان احساس خواب آلودگی داشته باشند. این افراد بدون اینکه از مرحله اول خواب بگذارند بلافاصله وارد خواب REM می شوند.

ادامه مطلب: ناركولپسي چيست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي باليني
نمایش از 22 آبان 1391 بازدید: 237
پرینت

مکانیسم های دفاعی و انواع آن

خود براي رهايي از اضطراب ناشي از عدم تامين نيازهاي نهاد، كه برآورده سازي آنها مجازات و تنبيه از سوي جامعه و وجدان را بدنبال دارد، به يك سري مكانيسمهاي دفاعي متوسل ميگردد.

 خصوصيات مشترك تمام اين مكانيسمهاي دفاعي شامل:

1- اغلب اوقات بطور ناخوداگاه اعمال ميگردند.

2- معمولا با تحريف، انكار و تبديل واقعيت توام بوده و موجب خود فريبي ميگردند.

كاركردهاي مكانيسمهاي دفاعي شامل:

ادامه مطلب: مکانیسم های دفاعی و انواع آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي باليني
نمایش از 22 آبان 1391 بازدید: 259
پرینت

مفهوم و ارزش کتاب درمانی

 پژوهشهای انجام شده در ایالات متحده آمریکا نشان میدهد که کتاب درمانی از شیوه های درمان متداول و رایجی است که توسط مشاوران مدارس ابتدایی، پزشکان، و روان پزشکان و روانشناسان به کار می رود...

 برای این که داستانی در دستیابی به ذهن کودک اعجاب کند،باید برای سرگرم کردن او، به جای شیوه های مستقیم منطقی روشهای غیر مستقیم شهودی و احساسی را به کار گرفت. اسمیت(۱۹۸۹)

ادامه مطلب: مفهوم و ارزش کتاب درمانی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي باليني
نمایش از 22 آبان 1391 بازدید: 252
پرینت

معنا گرايي و معني درماني ویکتور امیل فرانکل

امروزه از روش لوگوترابی برای کمک به معنا دادن به زندگی افراد افسرده، افرادی که قصد خودکشی دارند، افرادی که بیماری صعب‌العلاج دارند، افرادی که با سوگ مواجهه می‌شوند و ...

 

زندگی
ویکتور فرانکل در ۱۹۰۵ در وین به‌دنیا آمد. او در ۱۹۴۹ از دو دانشگاه وین و آدیتشنالی موفق به گرفتن درجهٔ دکترای اعصاب و روان شد. در ضمن او از ۱۲۰ دانشگاه در سراسر جهان دکترای افتخاری گرفت.

فرانکل به علت یهودی بودن در سال‌های ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۵ به وسیله نازی‌ها ابتدا در آشویتس و سپس در داخائو زندانی شد. تجارب او در این اردوگاه‌ها موجب شد مکتب جدیدی را در روانشناسی بنیان‌گذاری کند که معنا درمانی یا لوگوتراپی نامیده می‌شود.

ادامه مطلب: معنا گرايي و معني درماني ویکتور امیل فرانکل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي باليني
نمایش از 22 آبان 1391 بازدید: 188
پرینت

مراجعه به روانپزشک شرمساری ندارد

بسیاری از ما برای کوچک ترین مشکل جسمی به پزشک مراجعه کرده و تمام آزمایشات، معاینات و بررسی های لازم را انجام می دهیم.

 همچنین بدون هیچ ترس و دلهره ای داروهایی که پزشک تجویز می کندمی خوریم، اما در مورد مشکلات و اختلالات اعصاب و روان شرایط تغییر می کند؛ بسیاری مراجعه به روانپزشک و روان شناس را بیهوده دانسته یا از آن می ترسند و از همه بدتر این که از این مساله احساس شرمساری می کنند.

ادامه مطلب: مراجعه به روانپزشک شرمساری ندارد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي باليني
نمایش از 22 آبان 1391 بازدید: 223
پرینت

مصاحبه و اصول آن در روانشناسی

 درمصاحبه کلینیکی پرسیدن برخی سؤال ها و نپرسیدن برخی دیگر نیاز به تخصص مصاحبه کننده دارد...

 مصاحبه یکی از روش های بسیار معتبر و رایج تشخیص و ارزشیابی می باشد و شاید بتوان آن را از اولین روشهایی دانست که بشر در این مورد به کار برده است. بن جانسون می گوید تا تو را ببینم و بسیاری از روانشناسان نیز معتقدند اگر بخواهیم اطلاعاتی در مورد شخصی بدست آوریم و او را بشناسیم چرا از خود او نپرسیم(دانشمند، ۱۳۵۷).

ادامه مطلب: مصاحبه و اصول آن در روانشناسی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي باليني
نمایش از 22 آبان 1391 بازدید: 180
پرینت

فهرست خطاهاي شناختي

 شاید بسیاری از گرفتاری های مردم ما به دلیل آلوده بودن افکار ما به این نوع خطا ها  باشد...

 امروزه بسیاری از افراد در سیر تفکر خود به دلیل عدم آشنایی با اصول تفکر منطقی و صحیح ، ناخواسته دچار خطای شناختی می شوند. عدم اطلاع از خطاهای شناختی ورطه ای بسیار خطرناک و سهمگین می داند. شاید بسیاری از گرفتاری های مردم ما به دلیل آلوده بودن افکار ما به این نوع خطا ها  باشد. به نظر می رسد افسردگی ، بی قراری ، رقابت های ناصحیح، خشونت،    پرخاشگری و بسیاری از رفتارهای غیر عادی ما بی ارتباط با خطاهای شناختی نباشند.

ادامه مطلب: فهرست خطاهاي شناختي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي باليني
نمایش از 22 آبان 1391 بازدید: 158
پرینت

علائم افسردگي در مردان

 رخلاف يك باور عمومي غلط مبني بر اينكه فقط زنان به افسردگي باليني مبتلا مي‌شوند، روانپزشكان تاكيد دارند كه مردان نيز در معرض ابتلا به اين اختلال باليني هستند.

به گزارش ايسنا، روانپزشكان مي‌گويند: با اين حال علائم افسردگي در مردان مي‌تواند متفاوت از علائم اين بيماري در زنان باشد. بعلاوه مردان خيلي به ندرت مي‌پذيرند كه به اين اختلال مبتلا هستند و خيلي كمتر براي بهبود حال خود به يك متخصص مراجعه مي‌كنند.

ادامه مطلب: علائم افسردگي در مردان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي باليني
نمایش از 22 آبان 1391 بازدید: 193
پرینت

فوبي يا ترس اجتماعي چيست؟

 فوبي، ترس مفرط و غيرمنطقي از يك شئ، فعاليت يا موقعيت است كه شخص مبتلا، خود چنين ترسي را بسيار افراطي و غيرمنطقي تشخيص مي‌دهد...

 در مورد فوبي اجتماعي يا ترس اجتماعي نيز مي‌‌توان گفت اين نوع فوبي اساسا ترس از مورد نظاره ديگران واقع شدن است. اين نوع ترس ممكن است تا حدودي ذاتي بوده باشد، اما اغلب نگاه خيره چه واقعي و چه با تصور فرد (خيالي) در موقعيت‌هاي خاص ناراحتي فوق‌العاده در شخص ايجاد مي‌كند.

ادامه مطلب: فوبي يا ترس اجتماعي چيست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي باليني
نمایش از 22 آبان 1391 بازدید: 267
پرینت

فرافکنی و خود شناسی

فرافكنی در معنای لفظی بر پرتاب كردن رو به بیرون یا رو به جلو دلالت دارد و ...

 به فرایند یا اسلوبی اشاره دارد كه افراد به مدد آن، ایده‌ها، تصویرها و امیال را بر محیط بیرونی‌شان تحمیل می‌كنند.فرافکنی یکی از دفاع های روانی است،درست مانند پادتن ها که دفاع از بدن را به عهده دارند. فرافکنی به معنای نسبت دادن غیرارادی رفتار ناهشیارانه خود به دیگران است. به طوری که انگار این ویژگی ها صرفا در دیگری یا دیگران وجود دارد.

ادامه مطلب: فرافکنی و خود شناسی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي باليني
نمایش از 22 آبان 1391 بازدید: 314
پرینت

ریلکس تراپی

آرامش حالتی است که شما احساس امنیت و رضایت می کنید...

 آرامش حالتی است که شما احساس امنیت و رضایت می کنید و در وضعیت ثبات قرار می گیرید هدف ما رساندن شما به این وضعیت است البته به اراده خودتان و در زمانی که شما تعیین می کنید...
● آشنایی با ریلکس تراپی و فنون انجام صحیح آن

قبل از اینکه به آموزش Relax تراپی بپردازیم نکات زیر را یادآور می شویم :

ادامه مطلب: ریلکس تراپی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي باليني
نمایش از 22 آبان 1391 بازدید: 201
پرینت

خانواده و بیمار صرعی

 بعضی از والدین به بیماری صرع به عنوان یک پدیده شوم و شرم آور نگاه می کنند.متاسفانه بعد از مدتی این طرز تفکر و نگرش منفی را به نوعی، به کودک یا نوجوان صرعی نیز انتقال می دهند ...

  پیشگفتار:
هنگامی که فرد از نظر پزشک به عنوان یک بیمار صرعی تشخیص داده می شود به دنبال آن وی با مشکلات مختلف جسمی، روانی، خانوادگی،اجتماعی و اقتصادی ناشی از آن درگیر خواهد شد.

این مشکلات به نوعی شامل پیامدهای روانی، اجتماعی و ناسازگاری های فرد و خانواده اش در رابطه با احساس انگشت نما شدن در جامعه نیز می گردد. طبیعی است که وجود چنین مسایلی در زندگی بیمار مشکلاتی را در تداوم رژیم درمانی او به وجود خواهد آورد بنابراین با توجه به این مسایل خانواده می تواند در تعیین شیوه های تربیتی فرزند خود مسئولیت بزرگی را به عهده بگیرد.

ادامه مطلب: خانواده و بیمار صرعی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي باليني
نمایش از 22 آبان 1391 بازدید: 200
پرینت

روانشناسی بالینی چیست ؟

Clinical psychology is an integration of science, theory and clinical knowledge 

  مقدمه


روانشناسی بالینی شاخه‌ای از روان‌شناسی است که به درک، پیش بینی و درمان نابهنجاری، اختلالات روانی ، ناتوانی و آشفتگی‌های شناختی، هیجانی، زیست شناختی، روان شناختی، اجتماعی و رفتاری کمک می‌کند و در گستره وسیعی از جمعیتهای در جستجوی درمان کاربرد دارد. (رزنیک، ۱۹۹۱)

نقش‌های شش گانه آن عبارت است از: ارزیابی و تشخیص، مداخله و درمان، مشاوره، آموزش و نظارت بر کار رواندرمانگرها، پژوهش و مدیریت. غالب کارهای روانشناس بالینی در راستای درمان و تشخیص، آموزش و پژوهش است (دادستان و منصور، ۱۳۶۶)

ادامه مطلب: روانشناسی بالینی چیست ؟
 

صفحه1 از3

<< شروع < قبلی 1 2 3 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 73 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید