نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي يادگيري
نمایش از 08 اسفند 1393 بازدید: 186
پرینت

چه روشی در مواجهه با دانش آموز بهتر است؟

بررسی نحوه برخورد با دانش آموزان در مدارس
راهبردهای تشویق و تنبیه:

چهار راهبرد اصلی برای تغییر رفتار از طریق تشویق و تنبیه وجود دارد که به شرح زیر پیش بینی شده است.
1- تقویت مثبت:

به معنی تشویق یک فرد به خاطر انجام رفتار قابل قبول و پسندیده است. در حقیقت تقویت مثبت یعنی ارائه یک پاداش جالب توجه به یک فرد به دنبال انجام یک رفتار مطلوب تعریف می شود .

اگر دانش آموزی به یک فرد نابینا در گذشتن از یک خیابان کمک کرده باشد و ما بلافاصله در سر صف از او ستایش به عمل آورده و یا جایزه ای از این بابت به او بدهیم رفتار او را به طور مثبت تقویت می کنیم و بدین وسیله احتمال تکرار این عمل را در او تقویت خواهیم کرد.

ادامه مطلب: چه روشی در مواجهه با دانش آموز بهتر است؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي يادگيري
نمایش از 08 اسفند 1393 بازدید: 175
پرینت

چگونه دانش آموزان را به یادگیری تشویق کنیم؟

تشویق دانش آموزان به فراگیری و رسیدن آن ها به سطوح بالاتر چالشی برای بسیاری از معلمان تبدیل شده است.
درواقع هدف معلمانی که آموختن را تشویق می کنند، تربیت افرادی است که بهتر تحصیل کنند و برای آینده آماده شوند. برای تشویق یک دانش آموز برای یادگیری، معلمان باید وقت اضافه صرف کنند و هر دو(دانش آموز و معلم) در داخل و خارج از کلاس تلاش کنند.

 در ادامه به نحوه تشویق دانش آموزان برای یادگیری می پردازیم.

 دستورالعمل ها:

گام اول:

انتظارات معلمان، دانش آموزان را برای رسیدن به موفقیت تحت فشار قرار می دهد. آن چه که از دانش آموزان انتظار دارید در ابتدای سال به آن ها بگویید. اهدافتان را از طریق نوشتن و آویختن در کلاس به آن ها اعلام کنید.

ادامه مطلب: چگونه دانش آموزان را به یادگیری تشویق کنیم؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي يادگيري
نمایش از 08 اسفند 1393 بازدید: 166
پرینت

آیا همه مثل هم یاد می گیرند؟

(آشنایی با سبک یادگیری گفتاری)
سبک یادگیری گفتاری

حتماً تا به حال توجه کرده اید که دوستان، اطرافیان و همکلاسی های شما در علاقه ها، توانایی ها و بیان مطالب، مثل هم نیستند. بعضی ها خیلی خوب صحبت می کنند. بعضی ها استعداد فوق العاده ای در کارهای فنی دارند یا یک ورزش را خیلی سریع یاد می گیرند. بعضی در نوشتن قوی هستند، خودشان شعر می گویند یا بدون زحمت هر شعری را حفظ می کنند و استعداد های مختلف دیگر. خود شما هم حتماً در زمینه ای بهتر از دیگران هستید. همان طور که همه ی افراد در صفات مختلف با هم تفاوت دارند، در یادگیری هم مثل هم نیستند. هر کس با توجه به ویژگی های شخصیتی اش، در یادگیری یک جور عمل می کند، یعنی هر کس سبکی دارد. آشنایی با سبک های مختلف یادگیری به شما کمک می کند که خودتان را بهتر بشناسید، در یادگیری پیشرفت کنید و در امتحان ها به نتیجه های بهتری برسید.

 
سبک یادگیری گفتاری (کلامی)
اگر سبک یادگیری شما گفتاری باشد:
شما برای اظهار نظر، بیش از هر چیز از نوشتن و حرف زدن استفاده می کنید. خواندن و نوشتن برای شما راحت تر است و شما به این دو کار علاقه دارید. دوست دارید با وزن و صدای کلمات بازی کنید. مثلاً از چند کلمه زود شعر می سازید. معنی کلمات زیادی را می دانید و دوست دارید بیش تر بدانید و از آن ها در نوشته ها و گفته های خودتان استفاده کنید. تفاوت سبک شنیداری با گفتاری در این است که در سبک شنیداری، بیش تر صدا و در گفتاری، کلمات مورد توجه شخص هستند.

ادامه مطلب: آیا همه مثل هم یاد می گیرند؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي يادگيري
نمایش از 08 اسفند 1393 بازدید: 195
پرینت

سبک یادگیری اجتماعی

حتماً تا به حال توجه کرده اید که دوستان، اطرافیان و همکلاسی های شما در علاقه ها، توانایی ها و بیان مطالب، مثل هم نیستند. بعضی ها خیلی خوب صحبت می کنند. بعضی ها استعداد فوق العاده ای در کارهای فنی دارند یا یک ورزش را خیلی سریع یاد می گیرند. بعضی در نوشتن قوی هستند، خودشان شعر می گویند یا بدون زحمت هر شعری را حفظ می کنند و استعداد های مختلف دیگر. خود شما هم حتماً در زمینه ای بهتر از دیگران هستید.
همان طور که همه ی افراد در صفات مختلف با هم تفاوت دارند، در یادگیری هم مثل هم نیستند. هر کس با توجه به ویژگی های شخصیتی اش، در یادگیری یک جور عمل می کند، یعنی هر کس سبکی دارد. آشنایی با سبک های مختلف یادگیری به شما کمک می کند که خودتان را بهتر بشناسید، در یادگیری پیشرفت کنید و در امتحان ها به نتیجه های بهتری برسید.

 
سبک یادگیری اجتماعی
اگر سبک یادگیری شما اجتماعی باشد:

ادامه مطلب: سبک یادگیری اجتماعی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي يادگيري
نمایش از 08 اسفند 1393 بازدید: 193
پرینت

سبک یادگیری فردی

حتماً تا به حال توجه کرده اید که دوستان، اطرافیان و همکلاسی های شما در علاقه ها، توانایی ها و بیان مطالب، مثل هم نیستند. بعضی ها خیلی خوب صحبت می کنند. بعضی ها استعداد فوق العاده ای در کارهای فنی دارند یا یک ورزش را خیلی سریع یاد می گیرند. بعضی در نوشتن قوی هستند، خودشان شعر می گویند یا بدون زحمت هر شعری را حفظ می کنند و استعداد های مختلف دیگر.
خود شما هم حتماً در زمینه ای بهتر از دیگران هستید. همان طور که همه ی افراد در صفات مختلف با هم تفاوت دارند، در یادگیری هم مثل هم نیستند. هر کس با توجه به ویژگی های شخصیتی اش، در یادگیری یک جور عمل می کند، یعنی هر کس سبکی دارد. آشنایی با سبک های مختلف یادگیری به شما کمک می کند که خودتان را بهتر بشناسید، در یادگیری پیشرفت کنید و در امتحان ها به نتیجه های بهتری برسید.

 
سبک یادگیری فردی
اگر سبک یادگیری شما فردی باشد:
 شما خیلی خوب می توانید فکرتان را روی چیزی متمرکز کنید. به احساسات خودتان خیلی توجه دارید و فردی مستقل هستید. درباره ی خودتان، اتفاقات، موفقیت ها و شکست های گذشته خیلی فکر می کنید. به همین خاطر ممکن است دفتر خاطرات هم داشته باشید.

ادامه مطلب: سبک یادگیری فردی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي يادگيري
نمایش از 08 اسفند 1393 بازدید: 167
پرینت

نشانه‌های نوشتارپریشی

افراد دارای نوشتارپریشی، مشکل اساسی با زبان نوشتاری دارند و علی‌رغم آموزش رسمی ولی دست‌خط آن ها ناخوانا و بد می‌باشد. به طور کلی این مشکل دارای نشانه‌های زیر می‌باشد. در آغاز این کودکان برچسب «تنبل» و از زیر کار در رو می‌گیرند. این بچه‌ها در سایر زمینه‌های تحصیلی متوسط یا بالاتر هستند.
     ـ سفت و ناشیانه گرفتن مداد و موقعیت بدن

    ـ اجتناب از تکالیف نوشتنی یا نقاشی

    ـ مشکل در شکل‌دهی حروف

    ـ فاصله نامناسب بین حروف و کلمات

    ـ درک ضعیف از حروف بزرگ و کوچک

نشانه‌های نوشتارپریشی

    ـ ناتوانی در نوشتن یا کشیدن بر روی یک خط

    ـ دست‌خط ناخوانا

    ـ نوشتن یا ترکیبی از خط شکسته و چاپی

ادامه مطلب: نشانه‌های نوشتارپریشی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي يادگيري
نمایش از 08 اسفند 1393 بازدید: 159
پرینت

روش های تدریس آموزش املا

علل ضعف دانش آموزان در درس دیکته:
١- مفهوم کلمه را نمی فهند یا قبلاً نفهمیده اند.
2 – کلمات از جانب معلم درست تلفظ نمی شود(آموزشی)
3 – دانش آموزان هنگام نوشتن دیکته کلمات را تکرار و هجی میکنند(دقت)
4 – وجود نقص شنوایی در برخی از دانش آموزان در هنگام نوشتن املا و بی خبری معلم از وجود این نقص باعث می شود بعضی از کلمات را جا می اندازد یا از کلاس عقب می افتند(حافظه شنوا یی –حساسیت شنوایی)
5 – به علت کمبود فضای آموزشی و کمبود میز و نیمکت دانش آموزان در اثر خستگی و درست نشیدن، کلمات را غلط می نویسید. (آموزشی)
6 – متناسب نبودن متن دیکته از نظر(کمیت و مقدار) با سن پا یه تحصیلی آنان باعث می شود دانش آموزان بعد از نوشتن مقداری از آن خسته شوند و غلط نویسی آغاز می گردد.(آموزشی)
7 – در بعضی اوقات دانش آموزان به علت مشکلات روانی هنگام نو شتن دیکته در افکار خود غوطه ور می شوند و از نوشتن باز می مانند.

ادامه مطلب: روش های تدرسی آموزش املا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي يادگيري
نمایش از 08 اسفند 1393 بازدید: 152
پرینت

چگونه فرایند تدریس را بهبود بخشیم؟

اداره کلاس

تعریف تدریس

«تدریس عبارت است از تعامل یا رفتار متقابل معلم و شاگرد، براساس طراحی منظم و هدفدار معلم برای ایجاد تغییر در رفتار شاگردان»

 ویژگی های خاص برای تدریس:
1- وجود تعامل با رابطه متقابل بین معلم و شاگرد
2- هدفدار بودن فعالیت معلم
3- فعالیتی آگاهانه
4- متناسب با وضع شناختی شاگردان
5- هدفش ایجاد شرایط مطلوب یادگیری است.

دانش آموزان چگونه یاد می گیرند: برای درک موضوع یادگیری دانش آموزان باید بر موارد زیر توجه کرد که به شرح زیر می باشد

الف) مشارکت فعال: یادگیری در مدرسه مستلزم توجه، مشاهده و یادسپاری، فهمیدن، تنظیم هدف ها و مسئولیت پذیری دانش آموزان است چنین فعالیت شناختی به مشارکت یادگیرنده بستگی دارد.

ادامه مطلب: چگونه فرایند تدریس را بهبود بخشیم؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي يادگيري
نمایش از 08 اسفند 1393 بازدید: 151
پرینت

آموزش تفکر به دانش آموزان

برای اینکه دانش آموزان خوب تربیت شوند و افراد مفیدی در آینده باشند باید متفکر ،خلاق، نقاد و دارای بینش علمی باشند.
این تنها در سایه ی انتقال اطلاعات به ذهن شاگردان حاصل نمی شود بلکه در برنامه های مدارس باید روش هایی گنجانده شود که از طریق آن ها دانش آموزان قابلیت های چگونه آموختن را از طریق نظم فکری بیاموزند و در زندگی روزمره ی خود به کار برند و با توجه به نقش اساسی محیط های آموزشی و روش های حاکم بر آن ها ، باید به صورتی سازماندهی شوند که دانش آموزان را به جای ذخیره سازی حقایق علمی با مسائلی که در زندگی واقعی با آن ها مواجه می شوند درگیر سازند.

 ماهیت و تعریف تفکر:

بسیاری از دانشمندان انسان را حیوان متفکر می دانند و تفکر(1) را فصل ممیز انسان و حیوان قرار می دهند. با این که پاره ای از آزمایش ها نشان می دهد که تفکر در سطح پایین و ابتدائی آن در میان بعضی از حیوانات دیده می شود ولی تفکر اساسی(2) مخصوص انسان است و علاوه بر جنبه ی فرهنگی طبیعت انسان این خصوصیت نیز انسان را از سایر حیوانات مشخص و ممتاز میسازد.(شریعتمداری،1382،ص379)

ادامه مطلب: آموزش تفکر به دانش آموزان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي يادگيري
نمایش از 08 اسفند 1393 بازدید: 179
پرینت

شاخص های تدریس موثر

کلاس درس
عوامل (نشانه های) موجود در تدریس موثر از نظر ریان "او و همکارانش" مطالعات خود را بر سه دسته تقسیم کرده اند:

 1ـ ارتباط گرم و صمیمی همراه با درک و فهم در مقابل ارتباط سرد و بی توجهی و بدفهمی

 2ـ فعالیت های سازمان دهی شده با برنامه در مقابل بی برنامگی

 3ـ برانگیختن (فعالیت برانگیزنده) و فعالیت تخیلی در مقابل افسردگی و عادی بودن.

 عوامل مربوط به نظرات فلاندر: او در روند تدریس دو سبک متفاوت را بازگو نمود:

1ـ سبک مستقیم (روش متکی بر سخنرانی و انتقاد کردن، توجه کردن)

 2ـ سبک غیرمستقیم (روش رسیدن سوالات پذیرفتن احساسات شاگردان، تمجید و تشویق) و نشان داد روش غیرمستقیم تأثیر خوبی ازروش مستقیم دارد.

او معتقد بود که باید از هر دو روش استفاده شود. جنبه های تدریس از نظر روز شین و فورست: این دو محقق علاوه بر خصیصه مستقیم و غیرمستقیم تدریس پیرامون خصوصیات معلمان در جریان تدریس نیز مطالعاتی انجام دادندو

ادامه مطلب: شاخص های تدریس موثر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي يادگيري
نمایش از 08 اسفند 1393 بازدید: 160
پرینت

اختلال بیان نوشتاری و درمان آن

مقدمه

اهمیت درست و خوانانویسی به گونه‌ای که برای دیگران قابل خواندن باشد، کاملاً روشن و آشکار است. نوشتن تقش اساسی در یادگیری دارد.

مشکلات مربوط به نوشتن از ابتدای ورود به مدرسه بر سایر فعالیت‌های آموزشی کودک تأثیر منفی می‌گذارد و موفقیت شغلی و تحصیلی او را به خطر می‌اندازد.

این اختلال نیز مانند سایر اختلالات یادگیری تا حد زیادی قابل درمان است ولی برای درمان آن چند مشکل وجود دارد. اختلال بیان نوشتاری معمولاً به همراه دیگر ناتوانی‌های زبان یا خواندن ظاهر می‌شود.

 در مقاله ی پیشین در رابطه با این اختلال، مطالبی دانستیم. در این مطلب به بررسی  درمان آن می پردازیم...

ادامه مطلب: اختلال بیان نوشتاری و درمان آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي يادگيري
نمایش از 08 اسفند 1393 بازدید: 184
پرینت

اختلال املانویسی

نوشتن املا به دلیل انتزاعی بودن آن برای کودک فعالیتی دشوار است و هم‌چنین با توجه به خودمداری کودکان، نوشتن مطالبی که دیگران بیان می‌کنند، برای آنان مشکل است.

زبان نوشتاری در سلسله مراتب توانایی‌های زبانی (گوش دادن، صحبت کردن، خواندن، نوشتن) پس از سایر شکل‌های زبانی یاد گرفته می‌شود.

مشکل در گوش دادن، سخن گفتن و خواندن، تأثیر منفی بر یادگیری زبان نوشتاری می‌گذارد.

بهره‌گیری از حافظه برای نوشتن کلمه از خواندن آن کلمه دشوارتر است زیرا در نوشتن املای یک کلمه، عمل تبدیل صرفاً از طریق حافظه می‌باشد و نشانه‌های جانبی و زمینه‌ای نیز وجود ندارد.

ادامه مطلب: اختلال املانویسی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي يادگيري
نمایش از 08 اسفند 1393 بازدید: 156
پرینت

    توصیه‌هایی برای مشکل املانویسی

         در مقاله قبلی با اختلال املا نویسی آشنا شدید.
   در این مقاله، توصیه هایی برای رفع این مشکل آورده شده است:
         ـ گفتن املای کلمات از حفظ مناسب نیست.
    ـ روزانه املای سه کلمه را آموزش دهید.
    ـ برای آموزش زمانی را انتخاب کنید که هم شما و هم دانش آموزاحساس آرامش دارید و مضطرب نیستید.
    ـ از گفتن املا در جای پر سر و صدا پرهیز کنید.
    ـ پیشرفت کند و آهسته دانش آموز،‌ شما را نگران نکند.
    ـ سعی و تلاش دانش آموز را تشویق کنید و از انتقاد دوری نمایید.
    ـ با فعالیت لذت‌بخش که دانش آموز در آن مهارت دارد، جلسه آموزش را پایان دهید.
    ـ هر جلسه آموزش 15 دقیقه و ترجیحاً هر روز باشد.
    ـ از کلماتی که در کتاب درسی دانش آموز است، استفاده کنید.
    ـ هر کلمه را به حروف تشکیل دهنده تجزیه کنید و هر حرف را روی یک کارت سفید بنویسید.
    ـ کارت‌ها را که یک کلمه را می‌سازند جلوی دانش آموز قرار داده و از او بخواهید تا آن را با صدای بلند بخواند.
    ـ کارت‌ها را جمع کرده و سپس تک‌تک جلوی دانش آموز بگذارید.
    ـ از او بخواهید به کارت نگاه کند و چهار ثانیه منتظر بمانید (1، 2، 3، 4) و بعد آن ها را بخواند، برای تک‌تک کارت‌ها این کار را انجام دهید.
    ـ حالا که کارت‌ها تمام شد، برگه سفید به او بدهید و از او بخواهید از حفظ کلمه را بنویسد.
    ـ در آغاز جلسه بعد، دیکته کلمه روز قبل را به او بگویید، اگر بلد نبود، مثل روز قبل مراحل را تکرار کنید.
    ـ از کامپیوتر برای تایپ کردن و یاد دادن استفاده کنید.

ادامه مطلب: توصیه‌هایی برای مشکل املانویسی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: روان شناسي يادگيري
نمایش از 07 اسفند 1393 بازدید: 106
پرینت

مقایسه‌ی سرمایه روان‌شناختی و سبک‌های عاطفی در بین دانش‌آموزان پسر با و بدون ناتوانی یادگیری


چکیده
هدف این مطالعه مقایسه‌ی سرمایه روان‌شناختی و سبک‌های عاطفی در دانش آموزان پسر با و بدون ناتوان یادگیری بود. این پژوهش از نوع مقطعی-مقایسه‌ای است. جامعه‌ی آماری این پژوهش شامل کلیه دانش‌آموزان دوره‌ی راهنمایی با و بدون ناتوان یادگیری شهر تبریز در سال1392 می باشد وآزمودنی‌های پژوهش شامل 30 نفر از دانش‌آموزان مبتلا به ناتوانی یادگیری و 30 نفر از دانش‌آموزان عادی با استفاده از روش نمونه‌گیری خوشه‌ای چندمرحله‌ای انتخاب شدند. برای جمع‌آوری داده‌ها از پرسش‌نامه‌ی سرمایه‌ی روان‌شناختی و مقیاس سبک های عاطفی استفاده شد. نتایج تحلیل واریانس چند متغیری نشان داد که بین دو گروه از دانش‌آموزان در سرمایه روان‌شناختی و سبک‌های عاطفی تفاوت معناداری وجود دارد. می‌توان نتیجه گرفت دانش‌آموزان ناتوان یادگیری نسبت به دانش آموزان بدون توانایی یادگیری نمرات پایین‌تری در سرمایه روان‌شناختی و سبک‌های عاطفی کسب کرده‌اند. این نتیجه تلویحات مهمی در زمینه‌‌ی آموزش و ارتقای بهداشت روانی دانش‌آموزان استثنایی دارد.
کلیدواژگان: سرمایه‌ی روان‌شناختی؛ سبک‌های عاطفی؛ ناتوانی یادگیری   

مقدمه
به جرأت می‌توان یادگیری را بنیادی ترین فرایندی دانست که در نتیجه ی آن، موجودی ناتوان و درمانده در طی زمان و در تعامل و رشد جسمی به فردی تحول یافته می‌رسد که توانایی‌های شناختی و قدرت اندیشه‌ی او حد و مرزی نمی شناسد (زرگر، محمدی، بهرام آبادی و بساک‌نژاد، 1391).

ادامه مطلب: مقایسه‌ی سرمایه روان‌شناختی و سبک‌های عاطفی در بین دانش‌آموزان پسر با و بدون ناتوانی یادگیری
 

صفحه1 از8

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 97 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید