نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: البرت بندورا
نمایش از 02 آذر 1394 بازدید: 70
پرینت

نقدي بر نظريه يادگيري اجتماعي آلبرت بندورا بر اساس آزمايش عروسك بوبو


نويسنده: دكتر كاوه علوي
در سال 2002، نتايج پژوهش مفصلي روي اهميت آزمايش هاي علمي و دستاوردهاي روانشناسان برجسته قرن بيستم، در مجله «مرور روانشناسي عمومي» چاپ شد. در فهرست منتشرشده، نام آلبرت بندورا در رده چهارم برجسته ترين روانشناسان قرن بيستم، پس از بي.اف. اسكينر، ژان پياژه و زيگموند فرويد قرار گرفت.
در اين رده بندي ملاك هاي متعددي مانند ارجاع ديگر پژوهشگران به يافته هاي علمي و نظريات روانشناختي افراد و قرارگيري نام دانشمندان روي جريانات فكري و نظريه هاي علمي منظور شده بود. نام بندورا با نظريه يادگيري اجتماعي او جاودانه شده است، اگرچه دستاوردهاي بندورا به اين نظريه محدود نيست.
بندورا در سال هاي 1961 و 1963، آزمايش هايي را براي توضيح رفتارهاي پرخاشگرانه در كودكان، در چارچوب نظريه يادگيري اجتماعي انجام داد كه به آزمايش عروسك بوبو مشهور است.
او در اين بررسي ها نشان داد پرخاشگري كودكان نتيجه مشاهده رفتار پرخاشگرانه ديگران و تقليد از آنهاست. طبق مشاهدات بندورا، كودك با يادگيري پرخاشگري، از آن براي حل مشكلات آينده خود استفاده مي كند. او همچنين نشان داد پسران بيشتر از دختران پرخاشگري مي كنند، همچنان كه جامعه نيز پرخاشگري را يك صفت مردانه مي داند و حتي در مواردي اين رفتارهاي پرخاشگرانه را ستايش مي كند. به علاوه طبق آزمايش هاي بندورا، هر كودكي پرخاشگري را بيشتر از الگوي همجنس خود مي آموزد تا از الگوي غيرهمجنس خود.

ادامه مطلب: نقدي بر نظريه يادگيري اجتماعي آلبرت بندورا بر اساس آزمايش عروسك بوبو
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: البرت بندورا
نمایش از 02 آذر 1394 بازدید: 81
پرینت

نظریه ی شناختی اجتماعی آلبرت بندورا

مختصری از زندگینامه آلبرت باندورا

بندورا به سال 1925، در شهر موندیر ، شهر کوچکی از ایالت آلبرتای کانادا متولد شد. او مدرک لیسانس خود را از دانشگاه بریتیش کلمبیا و دکترای خود را از دانشگاه آیووا در یافت کرد.او از سال 1953 به بعد در دانشگاه استنفورد به تدریس اشتغال داشته و در 1974 به عنوان رئیس انجمن روانشناسی آمریکا خدمت کرده است.

زمانی که بندورا در دانشگاه آیووا بود تحت تاثیر عقاید کنت اسپنس نظریه پرداز یادگیری پیرو هال قرار گرفت اما علاقه ی اصلی بندورا روانشناسی بالینی بود. در این زمان بندورا علاقه مند بود که اندیشه های مربوط به روان درمانی کارآمد را مورد بررسی و آزمایش قرار دهد.

بندورا بر اساس موضع رفتار گرایانه ، نظریه ای را ساخته است که بر یادگیری اجتماعی به عنوان اساس فراگیری رفتار تاکید دارد . پزوهش او با تغییر رفتار ، مخصوصا سرمشق گیری ، رابطه ی تنگاتنگی دارد.

اولین کتاب های او با عنوان پرخاشگری نوجوان، و یادگیری اجتماعی و رشد شخصیت با همکاری ریچارد والتز نوشته شده اند. جدیدترین کتاب او، نظریه ی یادگیری اجتماعی نظریه ی او را به صورت کامل بیان می کند.

بندورا معتقد است که رفتار انسان را می توان به صورت تعامل متقابل بین تاثرات رفتاری ، شناختی و محیطی، بهتر درک کرد. او با این ادعا بر نقش تاثیرات محیطی در رشد روان شناختی تاکید می کند، اما در عین حال معتقداست که محیط ما ساخته ی خودمان است، به علاوه شناخت های خاصی نیز وجود دارند که می توانند علت های رفتار ما باشند. با یک رفتار گرایی معتدل مواجه هستیم که عوامل ذهنی را در نظر می گیرد.

پیشینه ی یادگیری مشاهده ای

ادامه مطلب: نظریه ی شناختی اجتماعی آلبرت بندورا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: البرت بندورا
نمایش از 02 آذر 1394 بازدید: 71
پرینت

عنوان : نظريه يادگيري بندورا Bandura’s Learning Theory

نویسنده : مصطفي همداني
كلمات كليدي : نظريه يادگيري، آلبرت بندورا، يادگيري اجتماعي، يادگيري اجتماعي- شناختي، مشاهده، تقليد، الگوبرداري

آلبرت بندورا (Albert Bandura: 1925) کانادایی و از روان‌شناسان نامدار حوزه روان‌شناسی اجتماعی در قرن بیستم است. نظریه یادگیری وی، كه در سال‌های 69-1965 مطرح گردید.
نظریه او، یادگیری اجتماعی-شناختی است که یادگیری مشاهده‌ای و نظریه سرمشق‌گیری هم نامیده شده است،[1]كه با توجه به كاربرد فراوان تبیین‌های مورد نیاز در حوزه مسائل روان‌شناسی اجتماعی، این علم نوپا از نظریه ایشان استفاده‌های فراوانی كرده است.
بنا به این نظریه، یادگیری از راه مشاهده(Observation)، ‌تقلید (Imitation)و الگوبرداری (Modeling)انجام می‌شود و به عامل تقویتی[2] نیازی ندارد.

مکتب نظری مورد تعلق نظریه یادگیری بندورا
بندورا، مانند افرادی چون هال، پیاژه، تولمن، نورمن و مكتب گشتالت، به فرضیه یادگیری شناختی دلبسته بوده[3]و بنیاد فكری خود را بر اساس این فرضیه بنا نهاده است. همچنین ورتهایمر، راجرز و كهلر نیز از گروه شناخت‌گرایان هستند.[4]
نظریه‌پردازان محرك-پاسخ و شناختی‌گرایان هر دو گروه در بررسی‌های‌شان درباره یادگیری از روش علمی بهره می‌گیرند، اما هم در بیان فرضیه‌ها و اصول و هم در هدف‌ها و روش‌هایشان با یكدیگر تفاوت دارند.شناختی‌گرایان به طور كلی بیشتر به اطلاعاتی كه از ادراك، بینش و شناخت یادگیرنده حاصل می‌شوند تكیه می‌كنند، در صورتی كه تداعی‌گرایان محرك-پاسخ بررسی‌های خود را فقط به رویدادهایی محدود می‌كنند كه به طور مستقیم از راه مشاهده و سنجش به دست آمده باشند.[5]

ادامه مطلب: عنوان : نظريه يادگيري بندورا Bandura’s Learning Theory
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: البرت بندورا
نمایش از 02 آذر 1394 بازدید: 75
پرینت

آلبرت بندورا (Albert Bandura)

آلبرت بندورا، (به انگلیسی: Albert Bandura) روان‌شناس کانادایی-آمریکایی است که نظریه یادگیری مشاهده‌ای یا مدلینگ را مطرح کرده‌است.

محتویات 
۱ زندگی شخصی
۲ تحصیلات و شغل‌های دانشگاهی
۳ جوایز و افتخارات
۴ آزمایش عروسک بادکرده بوبو
۵ منابع


زندگی شخصی
آلبرت بندورا در ۴ دسامبر ۱۹۲۵ در منطقهٔ زیبا ولی کوهستانی و سرد شمال آلبرتا، کانادا به دنیا آمد. مثل بسیاری از کودکانی که در روستاهای کوچک به دنیا می‌آیند، بندورا، از ابتدائی تا دبیرستان به یک مدرسه رفت. اما به خاطر کمبود معلم و منابع مختلف، از بندورا و دیگر دانش‌آموزان خواسته‌می‌شد که «به خودشان درس دهند.». بعد از دیپلم و در تابستان، بندورا در عملیات ساخت بزرگ‌راه آلاسکن به عنوان کارگر مشغول به کار شد. این بزرگ‌راه، در طول جنگ جهانی، برای وصل کردن آمریکا به ایالت آلاسکا ساخته شد. در این زمان، بندورا با کارگران زیادی دوست شد که انواع و اقسام مشکلاتِ روانی را داشتند و بیوگرافی‌شان بسیار «پر رنگ و لعاب» بود. از جمله این افراد کسانی بودند که از زندان آزادی مشروط گرفته‌بودند اما فرار کرده‌بودند، بده‌کارانی بودند که از طلب‌کاران فرار کرده‌بودند، یا مردان مطلقه‌ای بودند که برای فرار از پرداخت نفقه فرار کرده‌بودند. مشاهدات وی، و تاملاتی که با این افراد داشت، باعث‌شد به روان‌شناسی بالینی علاقه‌مند شود.

ادامه مطلب: آلبرت بندورا (Albert Bandura)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: البرت بندورا
نمایش از 28 آبان 1392 بازدید: 233
پرینت

آلبرت بندورا ( 1925 - )

آلبرت بندورا در تاریخ 4 دسامبر 1925 در شهر کوچکی در نزدیکی ادمونتون کانادا به دنیا آمده است. او آخرین بچه از 6 فرزند پدر و مادرش بود. بندورا در سال 1949 از دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکوور کانادا در رشته روان‌شناسی فارغ‌التحصیل شد و سپس در سال 1952 درجه دکتری خود را در رشته روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آیوا در آمریکا اخذ نمود. او از سال 1953 شروع به تدریس در دانشگاه استنفورد کرد.

آلبرت بندورا در سال 1974 به عنوان رئیس انجمن روان‌شناسی آمریکا انتخاب شد و در سال 1980 جایزه این انجمن را به خاطر «مشارکت‌های برجسته علمی» دریافت نمود. از او در سال 2004 نیز به خاطر «یک عمر فعالیت درخشان در رشته روان‌شناسی» تجلیل به عمل آمد.

آلبرت بندورا بیشتر به خاطر کارهایش در زمینه‌های زیر شناخته شده است:

ادامه مطلب: آلبرت بندورا ( 1925 - )
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 98 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید