نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: کِرت لِوین
نمایش از 17 آذر 1394 بازدید: 59
پرینت

روایتی کوتاه از یک نظریه: تغییر نام در قالب یخی

کرت زادِک لِوین[1] -از پیشگامان روانشناسی کاربردی و از صاحب‌نظران رفتار سازمانی در دهه 1990 میلادی- در چارچوب تغییر برنامه‌ریزی‌شده، نظریه تغییر سه مرحله‌ای را مطرح کرد. او، تغییر برنامه‌ریزی‌شده را فرایندی سه‌ مرحله‌ای می‌داند: در نخستین مرحله از این فرایند که لِوین آن را در اصطلاح انجماد زدایی[2] نام می‌نهد، ضرورت تغییر احساس می‌شود. با درک و احساس این ضرورت، نخستین گام برای اجرای تغییر برداشته می‌شود. مرحله دوم فرایند، یعنی حرکت[3] ]به سمت تغییر[ تمام فعالیت‌های لازم انجام می‌شود تا تغییر رخ دهد. این تغییر در مرحله پایانی که انجماد دوباره[4] است تلاش می‌شود تا تغییر ایجادشده تثبیت شود.

 اجازه دهید تغییر نام رشته را به عنوان تغییری برنامه‌ریزی‌شده در چارچوب نظریه لِوین بنگریم. این نظریه را می‌توان با تصویری ساده شرح داد؛

تصور کنید تکه‌ای از یخ بی‌شکلی در اختیار شما قرار داده‌اند تا در فستیوال شهر یخی شرکت کنید. تصمیم می‌گیرید آن را به صورت آجرهای مکعبی درآورید تا یک ایگلو[5] بسازید. یادتان باشد قرار نیست چیزی از این یخ را از دست بدهید. بنابراین جعبه‌ابزار شما اینجا دیگر کارآمد نیست و بهتر است آن را فراموش کنید. ساده‌ترین کاری که برای شروع می‌توانید انجام دهید این است که ...؟ حتی اگر با لِوین هم آشنا نباشید کاری که می‌کنید این است: یخ را حرارت می‌دهید (انجماد زدایی). البته حتماً ظرف و حرارت مناسب را در نظر می‌گیرید. نه آن‌قدر زیاد حرارت می‌دهید که تمام یخ بخار شود و نه آن‌قدر کم که مخلوطی از آب و یخ بسازید. به اندازه! حالا وقت آن رسیده است که قالب‌های مورد نظرتان را بیاورید و آن‌ها را پر کنید (حرکت به سمت تغییر). اما هنوز کارتان تمام نشده است. هرچند ظاهراً آب، شکل قالب را به خودش گرفته اما لازم است آن را منجمد کنید تا بتوانید از قالب‌های مناسب و دلخواهتان استفاده کنید (انجماد دوباره). اگر انجماد دوباره را خوب انجام داده باشید می‌توانید مطمئن باشید تا تمام شدن این روایت قالب‌هایتان به همان شکل باقی خواهند ماند!!

ادامه مطلب: روایتی کوتاه از یک نظریه: تغییر نام در قالب یخی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: کِرت لِوین
نمایش از 17 آذر 1394 بازدید: 79
پرینت

نظریه های کورت لوین

لوین در سال 1914، درجه دکترای تخصصی (Ph.D) روان شناسی را از دانشگاه سلطنتی فریدریش – ویلهلم برلین اخذ کرد که در آن یکی از بهترین دانشگاه های آلمانی محسوب می شد. لوین در نظریه سازی حوزه روان شناسی تحت تاثیر مطالعات اولیه خود در زمینه پزشکی، ریاضی به ویژه فیزیک قرار گرفت. او هم چنین تحت تاثیر استاد بر جسته فلسفه ارنست کاسیرر که علاقه وی در زمینه فلسفه را دو صد چندان کرده بود، قرار گرفت.

لوین بر خلاف معیارهایی که در فرهنگ دانشگاه های آلمان آن روزگار در خصوص رابطه میان استاد و دانشجو وجود داشت، در زندگی شغلی با تدریس تمام وقت تمامی معیارها را زیر پا گذاشت. او یک آزادی خواه واقعی و به دور از موقعیت های هوشیارانه و تا حدی متضاد با کلیشه ها و رفتارهای قالبی استادان آلمانی تبار بود. او هم در آلمان و هم در آمریکا از دانشجویان خویش خواسته بود تا وی را با نام کوچک «کورت» صدا کنند. وی اغلب از دانشجویان دوره دکتری دعوت می کرد تا برای صرف شام به منزل وی بروند. لوین تا حد زیادی متواضع بود و ترجیح می داد که در مباحث انتقادی کلارک هال و طرفدارانش درباره نظریه میدانی مشارکت بجوید، زیرا او نقطه نظرات متفاوت را در روان شناسی به ویژه در بحث های دوستانه و ملایم مطرح می کرد.

به دنبال اخذ دکترای تخصصی در دانشگاه برلین، نام لوین در سال 1914 در فهرست شرکت کنندگان ارتش آلمان قرار گرفت و بعد از چهار سال مبارزه و حضور در میادین جنگ جهانی اول با درجه ستوانی و کسب نشان افتخار آنجا را ترک کرد. در طول دوران جنگ زخمی و در بیمارستان بستری شد. او در این زمان مقاله ای تحت عنوان منظره جنگ را نگاشت که در سال 1917 به چاپ رسید. لوین در این مقاله اشاره کرد که مسایل صلح متفاوت از جنگ به دست می آیند و باید درک شوند. برای مثال او می گفت: انبار یک کشاورز که در یک منطقه بی صاحب از همان انبار در یک دور نما و صلح آمیز، متفاوت تر است. زمانی که وی در بیمارستان بود رساله فوق دکترا یا پروفسوری خود را برای کسب درجه برتر در آلمان نوشت و قبل از این موفق شد دکترای تخصصی (Ph.D) را اخذ کند و به مقام استادی برسد.

ادامه مطلب: نظریه های کورت لوین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: کِرت لِوین
نمایش از 17 آذر 1394 بازدید: 106
پرینت

کورت لوین(۱۹۴۷ - ۱۸۹۰)

وی در لهستان متولد شد.او که یهودی بود از فلسفه به روانشناسی تغییر مطالعات داد و تحت نظریه گشتالت (روانشناسی گشتالت مکتبی است که در حدود سال۱۹۱۲ پدید آمد.رهبری این مکتب را سه دانشمند به نام های ورتایمر، کافکا و کهلر به عهده داشتند.این مکتب هیأت نگر،به یک نوع اعتراض نسبت به جنبه های خاص روان شناسی ساختی و رفتاری معتقد بود.)به مطالعه می پرداخت.به خاطر علاقه مندی به حوزه رفتار و روابط انسانی به روانشناسی اجتماعی روی آورد.او در ۱۹۳۳ آلمان را که محل تحصیل (و به قولی تولد) وی بود به خاطر فشارهای وارده بر یهودیان ترک کرد.پس از آن به آمریکا رفت و پس از مدتی فعالیتهایش را به آمریکای مرکزی منتقل ساخت.او نظریه میدانی را در روانشناسی ارائه کرد.

کورت لوین و جهت گیری به سوی عمل پژوهی:
در جریان جنگ جهانی دوم ، روان شناسی اجتماعی جنبه کاربردی قوی و گسترده ای پیدا کرد بخش عمده تحقیقات مربوط به تغییر نگرش که بوسیله گروه روان شناسان اجتماعی دانشگاه ییل انجام میگرفت متوجه حل مسائل واقعی زندگی بود . مثلا اینکه چگونه در جریان جنگ روحیه ی بالا و عملکرد خوب را د ر سربازان حفظ کنند . در همین دوره بود که کورت لوین کمکهای اساسی و موثر خود را به روان شناسی اجتماعی انجام داد و برنامه ی او به نام (عمل پژوهی ) آشکارا در جهت تلفیق تحقیقات بنیادی و کاربردی در یک زمینه اجتماعی بود.
کوششهای او متوجه بعضی مسائل اجتماعی از قبیل مشکلات ازدواج ، برخوردها و تضادهای کارگر و کارفرما و مسائل روان شناختی گروههای اقلیت بود.
لوین با اطلاق عمل پژوهی به کارهای خود در این زمینه ها متوجه شده بود که سازمانها و موسسات اجتماعی که مایل به از بین بردن یا پیشگیری از مسائل اجتماعی بوده اند صرف نظر از اینکه با چه جدیت و کوششی در این راه قدم گذاشته اند ،غالبا در این راه ناموفق بوده اند .هدف او تبدیل این نیت خوب به نیت سازمان یافته و موثر بود .در این راه پاسخگویی جامعه را را به این سوال اساسی ضروری میدانست .

ادامه مطلب: کورت لوین(۱۹۴۷ - ۱۸۹۰)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: کِرت لِوین
نمایش از 17 آذر 1394 بازدید: 62
پرینت

فرایند تغییر کرت لوین و مقاومت در برابر تغییر چیست؟

اجزاء تغییر

تغییر را تدریج رقم میزند . به عبارت دیگر ، تغییر در کالبد زمان میسر است . برخی از تغییرات با به خدمت گرفتن زمان ، حضور خود را مخفی میکنند چرا که با صرف زمان ، دیگر متوجه تغییر تدریجی و آرام در آنها نمی شویم ! برخی از تغییرات با به خدمت گرفتن سرعت ، به آشکار تغییر را به رخ میکشند ! آنچه که مهم می نماید این است که تغییرو تحول همانند همه رخدادهای طبیعی در مقابل خود اصطکاک را پیش رو دارد و برای غلبه بر این اصطکاک نیازمند صرف انرژی است . انسانها همواره در مقابل تغییرات عکس العمل نشان داده و آن را بصورت مخالفت بیان میکنند . این همان اصطکاکی است که گفته شد ! شاید این بخاطر آسوده خواهی باشد ! انسانها ذاتا" خواستار ایستایی بوده یا راحتی خود را در ایستایی میدانند . تغییرات نیز مانند پدیده های دیگر ابتدا و انتهایی دارد . اثرات ناشی از تغییرات در پدیده ها ، دامنه گسترده ای را شامل می شود . همانطوریکه اشاره شد تغییرات در بستر زمان واقع می شوند بنابر این با گذشت زمان دامنه تغییرات وسیع تر و اثرات مشهود تر می توانند باشد . بعنوان مثال تغییر در زاویه حاصل از برخورد دو خط در ابتدا فاصله چندانی میان دو خط ایجاد نمی کند ولی در امتداد خطوط ، فاصله تا بی نهایت می شود ! 

ادامه مطلب: فرایند تغییر کرت لوین و مقاومت در برابر تغییر چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: کِرت لِوین
نمایش از 17 آذر 1394 بازدید: 56
پرینت

کرت لِوین

نويسنده‌ي آلماني و پدر روانشناسی اجتماعی مدرن ( 1890-1947)

"کِرت لِوین" در سپتامبر 1890 از خانواده اي يهودي در آلمان به دنیا آمد و در يازدهم فوریه‌ي 1947 در سن 57 سالگی بر اثر حمله‌ي قلبی در گذشت. وي در سال 1909 در دانشکده‌ي پزشکی دانشگاه "فرایبرگ" نام نويسي کرد، ولي پس از مدتي، رشته‌ي خود را تغيير داد و برای آموختن زیست ‌شناسی به دانشگاه "مونیخ" رفت. او سرانجام، مدرک دکتری خود را از دانشگاه "برلین" دريافت نمود.

لوین در سال 1921، تدریس فلسفه و روانشناسی را در دانشگاه "برلین" آغاز کرد. مهر و دوستي دانشجویان نسبت به وي، از یک سو و نوشته‌های گوناگون او از سوی دیگر، توجه دانشگاه "استنفورد" را جلب کرد و در سال 1930، به عنوان استاد میهمان به آن دانشگاه فراخوانده شد. سرانجام، لوین به شهروندي آمریکا درآمد و به تدریس در دانشگاه "آیوا" پرداخت. وي تا سال 1944، به همکاری خود با این دانشگاه ادامه داد.

با وجودی که لوین، همواره بر اهمیت نظریه‌ها پافشاري می‌كرد، ولي همچنین باور داشت که نظریه‌‌ها باید کاربرد عملی داشته باشند. او پویش گروهی را در دانشگاه "ام ‌آی‌ تی" و آزمایشگاههای آموزش ملي (NTL) بنیاد نهاد. وي همچنین با بهره‌‌گيري از روانشناسی هیأت‌‌نگر (یا روانشناسی گشتالت)، نظریه‌ي پرآوازه‌ي خود را با نام "نظریه‌ي میدانی" ارائه داد. این نظریه بر اهمیت منش افراد، تعارضات بین فردی و متغیرهای موقعیتی پافشاري مي‌كند. بر پايه‌ي "نظریه‌ي میدانی" لوين، رفتار فرد، نتیجه‌ي تعامل [ =داد و ستد ] او با محیط است. اين نظريه، پژوهش‌هاي بسياری را به راه انداخته و کاربرد گسترده‌ای در حوزه‌های روانشناسی شخصيت، روانشناسی اجتماعی، روانشناسی کودک و روانشناسی صنعتی داشته است.

از دیگر کارهای لوین می‌توان به پژوهش‌های او در زمینه‌ي شیوه‌‌های رهبری اشاره کرد.

ادامه مطلب: کرت لِوین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: کِرت لِوین
نمایش از 28 آبان 1392 بازدید: 150
پرینت

كرت لِوین ( 1890-1947 )

«هیچ چیز عملی‌تر از یک نظریه خوب نیست»
کرت لوین
کرت لِوین در سپتامبر 1890 در آلمان به دنیا آمد و در 11 فوریه 1947 در سن 57 سالگی بر اثر حمله قلبی در گذشت. او در خانواده‌ای یهودی زاده شد. در سال 1909 در دانشکده پزشکی دانشگاه فرایبرگ ثبت نام کرد امّا سپس رشته تحصیلی خود را عوض کرد و برای آموختن زیست‌شناسی به دانشگاه مونیخ رفت. او سرانجام مدرک دکتری خود را از دانشگاه برلین اخذ کرد.
لوین در سال 1921 تدریس فلسفه و روان‌شناسی را در دانشگاه برلین آغاز کرد. محبوبیت او در بین دانشجویان از یکسو و نوشته‌های متعدد او از سوی دیگر، توجه دانشگاه استنفورد را جلب کرد و در سال 1930 به عنوان استاد میهمان به آن دانشگاه دعوت شد. لوین سرانجام به تابعیت آمریکا درآمد و به تدریس در دانشگاه آیوا پرداخت. او تا سال 1944 به همکاری خود با این دانشگاه ادامه داد.

ادامه مطلب: كرت لِوین ( 1890-1947 )
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 95 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید