نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ملاني كلاين
نمایش از 17 آذر 1394 بازدید: 80
پرینت

" نظریه‌ رابطه با ابژه‌ی ملاني كلاين "

ملاني كلاين، که از پایه گذاران مکتب رابطه با ابژه است، حيطه فعاليت روان كاوي را به دوران كودكي گسترش داد و نظريه هاي خود را با فعاليت باليني براي نوزادان و كودكان و مشاهده مستقيم رفتار آنان شكل داد. ملاني كلاين بر اساس مشاهدات خود به اين نتيجه رسيد كه دنياي دروني كودكان سرشار از فانتزي هايي مبتني بر غرايز و سائق هاي كودكان است. ملاني كلاين هرگز نظريه سائق­ محور فرويد را رها نكرد و ضمن حفظ مفهوم سائق از نظريه هاي فرويد، سعي در صورت ­بندي شكل گيري و تكامل ذهن انسان با تأكيد بر روابط اوليه او با ابژه ها داشت.

در نظريه هاي ملاني كلاين تعاملات كودك با ابژه هاي اوليه او وجوهي از سائق ها تلقي ميشوند. با اين ترتيب و با توجه به تأكيد او بر سائق هاي زيستي و دروني، و بسط مفاهيم ابژه و غريزه از نظريات فرويد، مي توان نظريه او را نظريه اي ايد­ـ محور دانست.

ملاني كلاين براي اشاره به بازنمايي خيالي غرايز و شهوات جسماني و پاسخ فعالانه نوزاد به اين احساسات و سائق ها ازاصطلاح خيال پردازي ( phantasy ) استفاده مي كند.
در اين نظريه، زندگي دروني نوزاد در دنيايي از خيال پردازي مي گذرد. نوزاد اين فانتزی ها را هم به صورت جسمي و هم به صورت ذهني تجربه مي كند و تمايزي بين واقعيت و تخيل قائل نمي شود؛ يعني نوزاد ممكن است رويدادهاي روان شناختي را نيز به شكل تجربه هاي جسمي ادراك كند. اين تخيل ها بخشي بازنمايي سائق ها و غرايز جسماني كودك هستند و گاهي نيز توسط كودك و براي غلبه بر آن ها يا برآوردن نيازهاي كودك به كار مي روند. ملاني كلاين چنين دنياي پرآشوبي از فانتزی ها را بخشي از زندگي بهنجار كودك مي داند.

مشاهدات كلاين او را به اين جمع بندي رساند كه دنياي دروني كودك سرشار است از تعارضات اوليه و گرايش به پرخاشگري و هوس هاي شهواني و مدفوعي.

ادامه مطلب: " نظریه‌ رابطه با ابژه‌ی ملاني كلاين "
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ملاني كلاين
نمایش از 17 آذر 1394 بازدید: 111
پرینت

ملانی کلاین

زادروز ۳۰ مارس ۱۸۸۲          وین، اتریش
درگذشت ۲۲ سپتامبر ۱۹۶۰ میلادی (۷۸ سال)
لندن، انگلستان
ملیت اتریشی-بریتانیایی
از دانشگاه دانشگاه وین
پیشه روانکاوی
آثار «روانکاوی کودکان»
همسر آرتور کلاین

ملانی رایزِس کلاین (به آلمانی: Melanie Reizes Klein)، روان شناس مشهور اتریشی (که بعداً به تابعیت بریتانیا درآمد)، یکی از روانکاوان بنام است که بیشتر به خاطر کار با کودکان شهرت دارد.

زندگینامه
ملانی کلاین[۱] روز ۳۰ مارس ۱۸۸۲ در وین، اتریش، از والدین یهودی به دنیا آمد. پدرش، دکتر رایزِس ، که فردی ضد قدرت مذهبی بود، به فرزندانش احترام به آداب و رسوم را یاد داد، اما مجبورشان نکرد مذهبی شوند. کلاین آتئیست بود اما احترامی عمیقی برای ریشه‌های یهودی خود داشت. او چهارمین و آخرین فرزند خانواده بود، او نزد پدری که بزرگترین دختر خود را به سایر بچه‌ها ترجیح می‌داد، و پیش مادری سلطه جو و تهاجمی بزرگ شد که به رقم رابطهٔ مبهم و دو-پهلو با وی، به او بسیار نزدیک بود. در خانوادهٔ رایزِس، فرهنگ و یادگیری بسیار ارزش داشت، و ملانی کلاین در جوّی انتلکتوئِل زندگی می‌کرد که بر وی تاثیر بسیار زیادی گذاشت.

ادامه مطلب: ملانی کلاین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ملاني كلاين
نمایش از 17 آذر 1394 بازدید: 82
پرینت

زندگینامه بزرگان روان شناسی: ملانی کلاین

ملانی کلاین شاید یکی از مشهورترین وتاثیرگذارترین زنان روانشناس آمریکا در عرصه ی روان تحلیل گری است. او به نسبت زنان هم عصر خودش،بیشترین سهم را در روان تحلیل گری داشته است.بواسطه ی رشد رویکرد متفاوت او در روان تحلیل گری،کلاین مکتبی را بنا کرد که به ((رابطه ی شیء- موضوعی))مشهور است.این تئوری رابطه ی مادر-نوزاد را به عنوان هسته ی اصلی رشد شخصیت معرفی میکندو به این ترتیب کار روانشناسان برجسته ای چون جان بالبی و دونالد وینی کات را تحت تاثیر قرار میدهد.تاثیری که اگرچه غیر مستقیم است اما بسیار عمیق و مهم است(گیل دونالدس,یونیون کالج)


ملانی کلاین در سال 1882در وین و در یک خانواده ی یهودی متولد شد،و اگرچه در ابتدا به ژیمناستیک روی آورد و در این رشته آموزش دید،هدف علمی بزرگ او برای درس خواندن در رشته ی پزشکی بدلیل وقایعی که در آن سال ها برایش روی داد تا مدتی خنثی شد و او در سن 21 سالگی با آرتور کلاین،یک شیمیدان صنعتی ازدواج کرد.و شروع به پروردن یک خانواده کرد.(گیل دونالدس،یونیون کالج)

او در این دوره مشکلات زیادی داشت ،صاحب 3 فرزند شد و بدلیل ازدواج زودهنگام دچار افسردگی شدید شد.وی همچنین بدلیل مشکلات ارتباطی شدیدی که با مادرش به عنوان یک زن کاملا سلطه گر داشت از نوروز رنج میبرد و این مشکل تا زمانی که همراه با خانواده اش در سال 1910 به بوداپست رفت ادامه داشت.در انجا او به گذراندن یک واحد درسی روان تحلیل گری در نزد روانشناسی بنام((ساندور فرنزی))پرداخت و با توجه به علاقه ای که به روانشناسی داشت،فرنزی به او پیشنهاد کردکه فرزندان خود را روان تحلیل گری کند.تا آن زمان هیچ کس تلاشی برای روان تحلیل گری کودکان نکرده بود و بنا بر این کلاین بدون هیچ راهنمایی،زمینه ی رشد تکنیکی را فراهم آورد که هنوز کاربرد دارد.

ادامه مطلب: زندگینامه بزرگان روان شناسی: ملانی کلاین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ملاني كلاين
نمایش از 17 آذر 1394 بازدید: 78
پرینت

نظریه‌ی رابطه با ابژه‌ی ملاني كلاين

مكتب رابطه با ابژه در روان­كاوي
Object Relations Theoryنظريه­هاي روان­كاوانه­ي فرويد، در مراحل نخستين خود، بيش­تر مبتني بر سائق­ها يا غرايز[1] بودند. در نظريه­ي سائق­محور فرويد، سائق­ها با چند ويژگي و مختصه شناسايي مي­شوند: منبع[2]، نيروي رانشگر[3]، هدف[4] و ابژه[5]. به طور كلي منظور از منبع يك سائق بخشي از بدن است كه آن سائق از آن­جا برمي­خيزد و بخش زيست­شناختي سائق را تشكيل مي­دهد. در واقع، منبع سائق به فرايندي جسمي اشاره دارد كه باعث ايجاد تحريك مي­شود و اين تحريك در زندگي ذهني فرد خود را به شكل بازنمايي آن سائق نشان مي­دهد. نيروي رانشگر سائق مفهومي كمّي است و نشان­دهنده­ي ميزان نيرو يا انرژي است كه آن تحريك غريزي براي انجام كار فراهم مي­كند. هدف سائق بيانگر هرگونه كنشي است كه براي ارضاي آن سائق يا فرونشاندن تنش حاصل از تحريك غريزي به كار گرفته مي­شود. در واقع، هدف هر سائقي ارضا شدن آن است كه از طريق كاستن از ميزان تحريك و انرژي نهاده­شده بر منبع سائق قابل­تحقق است. منظور از ابژه شخص يا شيئي است كه اين كنش براي ارضاشدن به آن معطوف مي­شود؛ و وجود ابژه است كه امكان رهاسازي تنش را فراهم مي­كند. در ديدگاه فرويد، ابژه قابل­تغييرترين مختصه­ي سائق است و اهميت­اش تنها در آن است كه امكان ارضاي سائق را فراهم مي­كند و هر شخص يا شيئي كه بتواند اين نقش را ايفا كند، مي­تواند ابژه­ي آن سائق قرار گيرد. با گذشت زمان، و با اصلاحات خود فرويد و بعد از او ديگر نظريه­پردازان روان­كاوي، اين برداشت و تلقي از ابژه تغيير كرد و به­تدريج اهميت بيش­تري به ابژه و رابطه­ـ باـ ابژه داده شد؛ به طوري كه ديگر نمي­توان ابژه را تغييرپذيرترين مختصه­ي سائق دانست، چرا كه از ديدگاه رشد روان­شناختي، رابطه­هاي نخستين فرد با ابژه­ها و به­ويژه ابژه­ي مادري­كننده[6] اهميتي ويژه پيدا كرده است.
در ديدگاه رابطه­ـ­باـ ابژه، برخلاف نظريه­هاي اوليه­ي فرويد، بر ابژه تمركز بيش­تري مي­شود، تا بر سائق يا غريزه. در اين ديدگاه، تمام رابطه­هايي كه بين خود[7] و دنيا روي مي­دهد، معطوف به ابژه است. براي مثال، ميل به پستان / مادر است كه به زندگي كودك شكل مي­دهد، و نه فقط سائق يا غريزه­ي كام­يابي دهاني، بي آن كه معطوف به ابژه­اي خاص باشد.

ادامه مطلب: نظریه‌ی رابطه با ابژه‌ی ملاني كلاين
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ملاني كلاين
نمایش از 28 آبان 1392 بازدید: 158
پرینت

ملانی کلاین (1882-1960)

«یکی از تجربیات جالب و غیرمنتظره برای تازه‌کاران در زمینه
تجزیه و تحلیل رفتار کودکان، کشف این نکته است که ظرفیت
بینش و درک بچه‌، حتی بچه‌های خیلی کم سن و سال، غالباً
بسیار فراتر از افراد بالغ است.»
ملانی کلاین
ملانی کلاین در 30 مارچ 1882 در وین به دنیا آمد و در 22 سپتامبر 1960 در لندن درگذشت. نام اصلی خود او ملانی رایزز بود که پس از ازدواج با آرتور کلاین در 19 سالگی به ملانی کلاین تغییر یافت. او در سال‌های 1904 و 1907 صاحب دو فرزند به نام‌های ملیتا و هانس شد. خانواده آن‌ها به دلیل شغل شوهرش مرتب در مسافرت بودند تا آن که بالاخره در سال 1910 در بوداپست مستقر شدند. او بعداً در سال 1914 فرزند دیگری نیز به نام اریک پیدا کرد.

ادامه مطلب: ملانی کلاین (1882-1960)
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 100 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید