نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ژان پياژه
نمایش از 15 آذر 1394 بازدید: 81
پرینت

عنوان : نظريه يادگيري ژان پياژه Jean Piaget’s Learning theory

نویسنده : مصطفي همداني
كلمات كليدي : نظريه يادگيري پياژه، يادگيري رشدشناختي، شناخت شناسي تكويني، مرحله حسي- حركتي، مرحله پيش عملياتي، مرحله عمليات محسوس، مرحله عمليات صوري

یادگیری، اساس رفتار آدمی می‌باشد. اكثر رفتارهای آدمی حاصل یادگیری می‌باشد. انسان از طریق یادگیری روی محیط خود تاثیر می‌گذارد و از آن تاثیر می‌پذیرد.[1] فرآیند یادگیری از آغاز تولد انسان شروع می‌شود و تا پایان عمر او ادامه دارد و ساحت‌های فراوانی از یادگرفتن، سخن گفتن، رفتار اجتماعی، پرورش عقلانی، عاطفی و روحی و اخلاقی و ... را شامل می‌شود.
یكی از نظریه‌پردازان یادگیری، ژان پیاژه روان‌شناس، کودک‌شناس و فیلسوف فرانسوی است.
پیاژه در نهم اگوست سال 1896 در نیوشاتل سوئیس به دنیا آمد و در 1980 درگذشت. او دكتری خود را در سن 21سالگی در زیست‌شناسی و سپس در روان‌شناسی دریافت كرد و سه سال به تحصیل روان‌شناسی و فلسفه در زوریخ و سوربن پرداخت. وی در فلسفه و شناخت‌شناسی بررسی‌های ژرف و ارزنده‌ای انجام داد و تا 30سالگی بیش از 20 مقاله درباره نرم‌تنان و ... نوشت.[2]
پیاژه پس از ورود به ژنو در 1921 برای به عهده گرفتن مدیریت مطالعات در یك مؤسسه، با همكاری برخی دیگر از همكارانش، گروهی را برای تحقیق در زمینه روان‌شناسی دین تشكیل داد.[3] وی موثرترین نظریه را در اواسط قرن بیستم درباره رشد كودك به وجود آورد.[4] هر چند كه پیاژه را از نظریه‌‌پردازان یادگیری به شمار نمی‌آورند، ولی تحقیقات و پژوهش‌های وی در رابطه با مراحل رشد و تكامل روانی كودك و نوجوان، او را در شمار روان‌شناسان یادگیری شناختی قرار داده است.[5] نظریه او به "یادگیری رشدشناختی"[6] و نیز شناخت‌شناسی تكوینی(Genetic Epistemology) معروف است.[7]

مکتب روان‌شناختی مورد تعلق نظریه یادگیری پیاژه
روان‌شناسان همواره تلاش داشته‌اند كه فرایند یادگیری را تبیین كنند و در قالب نظریاتی به توضیح تئوریك این فرآیند بپردازند. البته این تلاش‌ها نیز چون هر تولید علمی دیگری كه در چرخه دانش‌زایی به وجود می‌آید، معمولاً تحت تاثیر رویشگاه نظری و پارادایم‌های مورد تعلق خاطر نظریه‌پردازان است. نظریه پیاژه، مانند تولمن، بندورا و نورمن، متعلق به پارادایم شناختی است. این پارادایم را افلاطون ابداع كرد و از طریق دكارت، كانت و روان‌شناسان قوای ذهنی (قوای نفسانی) به ما رسیده است. این پارادایم، ماهیت شناختی یادگیری را مورد تاكید قرار می‌دهد.[8] در هرحال روان‌شناسان پیرو فرضیه شناختی، اعتقاد دارند كه یادگیری را -به‌ویژه در انسان- نمی‌توان به شیوه رضایت‌بخشی بر حسب تداعی‌های شرطی تبیین كرد. به نظر آن‌ها یادگیرنده در حافظه خود یك شناختی را تشكیل می‌دهد كه حافظ و سازمان‌دهنده اطلاعات مربوط به رویدادهای مختلفی است كه در موقعیت یادگیری روی می‌دهد.[9] شناخت‌گرایان به طور كلی بیشتر به اطلاعاتی كه از ادراك، بینش و شناخت یادگیرنده حاصل می‌شوند تكیه می‌كنند.[10] اما با این وجود، برخی معتقدند نظریه پیاژه، وجوه مشترک فراوانی با نظریات کارکردگرایانی چون ثورندایک، اسکینر و هال دارد؛ زیرا بیش از هر نظریه دیگری بر مبانی نظری داروینیسم متکی است و کارکردگرایان نیز به سبب تاکید بر رابطه بین یادگیری و سازگاری با محیط، منعکس کننده تاثیر داروینیسم هستند.[11]

ادامه مطلب: عنوان : نظريه يادگيري ژان پياژه Jean Piaget’s Learning theory
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ژان پياژه
نمایش از 15 آذر 1394 بازدید: 74
پرینت

زندگینامه ژان پیاژه Jean Piaget

 ژان پياژه در نهم اوت 1986 در شهر نوشاتل (در کشور سوئيس) به دنيا آمد از همان دوران کودکي پيش رس بودن ذهن پياژه علاقه هاي مکرر به مطالعات زيست شناسي از سويي و فلسفه از سوي ديگر به خوبي آشکار بوده وي در فاصله سالهاي 1923 تا 1962 پياژه 41 جلد کتاب به رشته تحرير درآورده است البته اين به استثناي مقالات و سخنراني هاي او و 24 جلد کتابي است که با همکاران و محققان ديگر، به صورت مشترک نوشته است.

نام اولين اثر وي که در سال 1923 انتشار يافت زبان و تفکر نزديک کودک نام دارد و آخرين کتاب وي که تعليم و تربيت در روان شناسي مي باشد به سال 1969 انتشار يافت. در واقع وي پس از اخذ مدرک دکتري در رشته جانورشناسي در مدرسه پاريس به مطالعه در خصوص استاندارد کردن آزمودني ها درباره تفکر منطقي کودکان پرداخت. او در روند اين مطالعات پي برد که به اقتضاي سن، پاسخ کودکان نسبت به سوالات واحد يکسان نيست و پاسخ دادن آنها نشان مي دهد کودک هنگام پاسخ دادن از روش معيني پيروي مي کند که چنين امري ريشه در ساخت فکري کودک دارد.

هر چند سوال کليدي پياژه در اين جمله خلاصه مي شد که انسان چگونه فکر مي کند؟ ولي در دوران حيات علمي خويش تنها توانست به بخش اندکي از اين سوال يعني بررسي تحول شناختي کودکان و نوجوانان بپردازد.

 

مسلما ژان پياژه يکي از پرکارترين انديشمندان قرن بيستم به حساب مي آيد که علاوه بر نگارش آثار عميق و بديع، به لحاظ حجم آثار نيز جايگاه برجسته اي دارد.

ادامه مطلب: زندگینامه ژان پیاژه Jean Piaget
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ژان پياژه
نمایش از 15 آذر 1394 بازدید: 84
پرینت

نظریه روانشناسی رشد کودکان ژان پیاژه 

نظریات روانشناسی رشد کودکان یکی از مطالب خواندنی در حوزه روانشناسی است. بدون تردید ژان پیاژه (۱۹۸۲ ۱۸۹۶) یکی از برجسته ترین و نامورترین روان شناسان فرانسوی قرن بیستم است. ژان پیاژه یکی از دانشمندانی است که در حوزه روانشناسی رشد مطالعات و تحقیقات فراوانی انجام داد و بین فلسفه و روانشناسی ارتباط برقرار کرد. هر چند سوال کلیدی پیاژه در این جمله خلاصه می شد که «انسان چگونه فکر می کند؟» ولی در دوران حیات علمی خویش تنها توانست به بخش اندکی از این سوال یعنی بررسی تحول شناختی کودکان و نوجوانان بپردازد. در این مقاله روش شناسی مطالبات پیاژه، انسان شناسی او و شناخت و مراحل رشد شناختی انسان از نگاه او بررسی شده است.
بررسی چگونگی تحول شناختی کودکان و نوجوانان مقدمات نگارش ده ها کتاب و چند صد مقاله را برای او فراهم آورد که از آن جمله می توان به زبان و تفکر کودک (۱۹۲۴)، داوری و منطق کودک (۱۹۲۵) مفهوم کودک از جهان (۱۹۲۶) و داوری اخلاقی کودک (۱۹۳۲) اشاره کرد.
ژان پیاژه یکی از پرکارترین اندیشمندان قرن بیستم به حساب می آید که علاوه بر نگارش آثار عمیق و بدیع، به لحاظ حجم آثار نیز جایگاه مهمی دارد. برخی از کتبی که پیاژه به نگارش در آورده حاصل مطالعات او درباره چگونگی رشد شناختی سه فرزند دخترش است که می توان کتاب هایی همچون اساس هوش کودک (۱۹۳۵) شکل گیری واقعیت در ذهن کودک (۱۹۳۷) و بازی و تقلید در کودکی (۱۹۴۰) را نام برد.
شیوه مطالعه پیاژه
مساله اصلی و مهم برای پیاژه بررسی این سوال بود که شناخت برای آدمی چگونه حاصل می شود. شیوه اتخاذ شده توسط پیاژه نشان از نگاه عملگرایانه او دارد. او برای پاسخگویی به این سوال درصدد برآمد تا تمام مراحل تحولات رشد شناختی کودک را از نخستین حرکات انعکاسی نوزاد تا اندیشیدن در قالب تفکر منطقی و انتزاعی دوره بزرگسالان را مورد کنکاش و بررسی قرار دهد. او از طریق روش بالینی تلاش کرد روش طبیعی کودک برای اندیشیدن را بیابد. مسلما نمی توان آرای او را صرفا محصور در قلمرو روان شناسی دانست. او در نگارش آثارش از شعب مختلف علوم مانند زیست شناسی، فلسفه، منطق و ریاضی استفاده کرده است. برخی بر این اعتقادند که مطالعات عمیق و دقیق او معلول بهره مندی او از فلسفه و زیست شناسی بوده است.

ادامه مطلب: نظریه روانشناسی رشد کودکان ژان پیاژه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ژان پياژه
نمایش از 15 آذر 1394 بازدید: 78
پرینت

بررسي چگونگي تحول شناختي کودکان از ديدگاه ژان پياژه‌

رشد ‌شناختي ‌و ‌انسان ‌شناسي ‌پياژه‌

بدون تردید ژان پیاژه (1982‌- 1896) یکی از برجسته ترین و نامورترین روان‌شناسان قرن بیستم است. او در دوران کودکی علاقه وافری به مطالعات زیست‌شناسی از خود نشان داد و همین امر موجب شد که به فلسفه علم روی آورد. ابتدا به مطالعه درباره فلسفه ارسطو و برگسون پرداخت و اندکی بعد فلسفه دکارت و کانت توجه او را به خود جلب کرد. پس از اخذ مدرک دکتری در رشته جانورشناسی در مدرسه پاریس به مطالعه درخصوص استاندارد کردن آزمونی درباره تفکر منطقی کودکان پرداخت. او در روند این مطالعات پی برد که به اقتضای سن، پاسخ کودکان نسبت به سوالات واحد یکسان نیست و پاسخ دادن آنها نشان می‌دهد کودک هنگام پاسخ دادن از روش معینی پیروی می‌کند که چنین امری ریشه در ساخت فکری کودک دارد. هر چند سوال کلیدی پیاژه در این جمله خلاصه می‌شد که «انسان چگونه فکر می‌کند؟» ولی در دوران حیات علمی‌ خویش تنها توانست به بخش اندکی از این سوال یعنی بررسی تحول شناختی کودکان و نوجوانان بپردازد. در این مقاله روش‌شناسی مطالبات پیاژه، انسان‌شناسی او و شناخت و مراحل رشد شناختی انسان از نگاه او بررسی شده است.
بررسی چگونگی تحول شناختی کودکان و نوجوانان مقدمات نگارش ده‌ها کتاب و چند صد مقاله را برای او فراهم آورد که از آن جمله می‌توان به زبان و تفکر کودک (1924)، داوری و منطق کودک (1925) مفهوم کودک از جهان (1926) و داوری اخلاقی کودک (1932) اشاره کرد.

مسلما ژان پیاژه یکی از پرکارترین اندیشمندان قرن بیستم به حساب می‌آید که علاوه بر نگارش آثار عمیق و بدیع، به لحاظ حجم آثار نیز جایگاه برجسته ای دارد. برخی از کتبی که پیاژه به نگارش در آورده حاصل مطالعات او درباره چگونگی رشد شناختی سه فرزند دخترش است که می‌توان کتاب‌هایی همچون اساس هوش کودک (1935) شکل‌گیری واقعیت در ذهن کودک (1937) و بازی و تقلید در کودکی (1940) را نام برد. بسیاری از دانشمندان از آثار پیاژه تاثیر پذیرفته‌اند که از آن جمله می‌توان به لارنس کلبرگ که در نظریه اخلاقی‌اش بدون شک متاثر از نظریه شناختی پیاژه بوده است و جروم برونر اشاره کرد.

ادامه مطلب: بررسي چگونگي تحول شناختي کودکان از ديدگاه ژان پياژه‌
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ژان پياژه
نمایش از 15 آذر 1394 بازدید: 97
پرینت

نظريه هاي رشد کودک

نويسنده: آنتوني گيدنز

مترجم: منوچهر صبوري

 مطالعات بولبي به جنبه هاي محدود رشد کودک، و مهمتر از همه به اهميت پيوندهاي عاطفي بين کودکان و کساني که از آنها مواظبت مي کنند محدود مي گردد. چگونه بايد ويژگيهاي ديگر رشد کودکان را درک کنيم، به ويژه ظهور احساسي درباره ي خود- آگاهي از اين که فرد هويتي مشخص، و جدا از ديگران دارد؟ کودک در ماههاي نخستين زندگيش درک چنداني يا هيچ درکي از تفاوتهاي بين انسانها و اشياي مادي محيطش، و هيچ گونه آگاهي از خود ندارد. کودکان تا سن دو سالگي يا پس از آن هنوز مفاهيمي مانند "من"، "مرا" و "شما" را به کار نمي برند. آنها به تدريج و پس از اين مرحله سني است که مي فهمند ديگران هويت مشخص، آگاهي و نيازهايي متمايز از خودشان دارند.

مسأله پيدايش خود موضوعي است که درباره اش زياد بحث شده، و در ديدگاههاي نظري مختلف به گونه اي نسبتاً متفاوت در نظر گرفته مي شود. تا اندازه اي، علت اين امر آن است که برجسته ترين نظريه ها درباره ي رشد کودک بر جنبه هاي گوناگون اجتماعي شدن تأکيد مي ورزند. کار روان شناس بزرگ و بنيادگذار روانکاوي، زيگموند فرويد، بيش از همه بر چگونگي کنترل اضطرابات از سوي کودک و بر جنبه هاي عاطفي رشد کودک، متمرکز گرديده است. فيلسوف و جامعه شناس آمريکايي جرج هربرت ميد(1)، اساساً به اين که چگونه کودکان ياد مي گيرند مفاهيم "من"، و "مرا" را به کار برند توجه نشان مي دهند. محقق سويسي رفتار کودک، ژان پياژه(2)، بسياري از جنبه هاي رشد کودک را مورد مطالعه قرار داده است، اما مشهورترين آثار وي درباره ي شناخت- چگونه کودکان ياد مي گيرند درباره ي خودشان و محيطشان فکر کنند- است.

ادامه مطلب: نظريه هاي رشد کودک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ژان پياژه
نمایش از 15 آذر 1394 بازدید: 89
پرینت

ديدگاه ساختي ژان پياژه

 نويسنده: تقي آزاد ارمکي

پياژه در کتاب ساخت گرايي (1) مباحث عمده اي را مورد توجه قرار داده است. در يک نگاه اجمالي به فصل هاي کتاب او، ميزان دقت و اهميت ديدگاه ساختي اش روشن مي گردد. در فصل اول کتاب به بيان تعريف و مشخصات ساخت پرداخته است. « ساخت هاي رياضي و منطقي »، « ساخت هاي جسماني و زيستي »، « ساخت هاي روان شناختي »، « ساخت گرايي زباني » ، « تحليل ساختي در علوم اجتماعي » و « ساخت گرايي و فلسفه » عناوين فصل هاي ديگر کتاب او مي باشد.

پياژه به تاريخچه ي پذيرش و عدم پذيرش ساخت گرايي در زبان شناسي، روان شناسي، و ديگر علوم اجتماعي اشاره مي کند و در نهايت مدعي است که مفهوم ساخت دربردارنده ي سه ايده ي اساسي هم چون: 1- ايده ي کليت (2) 2- ايده ي تبديل (3) 3- ايده ي خودتنظيمي (4) است. او در ادامه ي بحث هريک از سه صفت ساخت را توضيح داده است. (5)
پياژه کليت را علامت تعريفي ساخت ها مي داند که مورد توافق همه ساخت گرايان ( در رياضيات، زبان شناسي و روان شناسي ) است که اين به منزله ي شناخت تقابل بين ساخت ها و جمع هاست. ساخت ها به منزله کل ها هستند و جمع ها دربردارنده اجزا نيستند، بلکه اين اجزا تحت سلطه ي قوانيني که ساخت را مي سازند، مي باشند. ( Piaget, 1971 ) در اين صورت مشخصات ساختي ( از گروه ها، رشته ها، حلقه ها، دسته ها و مثل آن ) کاملاً متفاوت از مشخصات افراد مي باشد.
عنصر ديگر تغيير است. از نظر پياژه ساخت ها ثابت و بدون تغيير نيستند. بلکه ساخت ها به واسطه ي وجود قوانين ترکيب، ساخت دوگانه و دو قطبي به طور مداوم در جريان ساخت يابي يعني تغيير قرار دارند. (6) قوانين تبديلات سيستم ساخت را ممکن مي سازند. از نظر پياژه، دوسوسور نيز با طرح مفهوم سيستم که دربردارنده ي قوانين ترکيب و تعادل (7) مي باشند، تبديل ساخت ها را مورد نظر داشته است. او مدعي است که حتي ساخت گرايي مطرح شده به واسطه ي گشتالت نيز دربردارنده ي مفهوم تغيير و تبديل پذيري است:

ادامه مطلب: ديدگاه ساختي ژان پياژه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ژان پياژه
نمایش از 15 آذر 1394 بازدید: 83
پرینت

مراحل رشد انسان از نظر پیاژه 

نویسنده: دکتر محمد پارسا
ژان پیاژه یکی از پژوهشگران نامداری است که بیش از نیم قرن به بررسی محتوای ذهنی کودکان و نوجوانان پرداخت و دستاوردهای ارزشمندی درباره ی شناخت نیروهای روانی آنان فراهم آورد. وی بیش از همه به تحول اندیشه و ادراک کودکان و نوجوانان توجه دارد. به این جهت نظریه ی او را رشد ادراکی - شناختی (1) نامیده اند. پیاژه مراحل رشد کودکان و نوجوانان را به چهار دوره به این قرار طبقه بندی کرده است: 1- حسی و حرکتی (2)، 2- قبل از عملیات عینی (3)، 3- عملیات عینی (4) و 4- عملیات صوری (5). پیاژه در پژوهشهای خود به این نتیجه رسید که ذهن کودکان، آن گونه که قبلاً تصور می شد، مینیاتور یا فشرده و کوچک شده ی ذهن بزرگسالان نیست، بلکه واحد مستقلی با کمبودهای کمی و کیفی خاص خود است که به تدریج در طی رشد شکوفا می شود و در نوجوانی و بزرگسالی به کمال می رسد.

پیاژه به یاری پژوهشهایش فرایندهایی را مشخص کرده است که کودکان با آنها می توانند معلومات جدید را به دست آورند. به اعتقاد او کودکان و نوجوانان در طی تعامل خود با محیط بسی چیزها می آموزند تا بتوانند با جامعه ی خود سازش (6) یابند. در این رابطه دو عامل همگون سازی (7) و همسازی (8) از اهمیت بالایی برخوردارند.

ادامه مطلب: مراحل رشد انسان از نظر پیاژه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ژان پياژه
نمایش از 28 آبان 1392 بازدید: 235
پرینت

ژان پیاژه ( 1896 - 1980)


«هدف اصلی آموزش در مدارس باید ساختن زنان و مردانی باشد که قادر
به انجام کارهای تازه باشند، نه این که فقط کارهایی که نسل‌های قبلی
انجام داده‌اند را تکرار کنند.»
ژان پیاژه
ژان پیاژه در 9 آگوست 1896 به دنیا آمد و در 16 سپتامبر 1980 از دنیا رفت.
او این ایده که کودکان به گونه‌ای متفاوت از بزرگسالان فکر می‌کنند را تقویت کرد. تحقیقات او چند نقطه عطف مهم در رشد ذهنی کودکان را مشخص کرده است. کارهای او همچنین علاقه‌مندی فراوانی به روان‌شناسی شناخت و رشد به وجود آورده است. نظریه‌های پیاژه به طور گسترده‌ای مورد پذیرش واقع شده و امروز توسط دانشجویان روان‌شناسی و روش‌های آموزشی مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

ادامه مطلب: ژان پیاژه ( 1896 - 1980)
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 178 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید