نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات (بهداشت روان/ روانی) کودکان استثنايی
نمایش از 10 بهمن 1393 بازدید: 283
پرینت

كودكان استثنايي

همواره يكي از دلايلي كه ما نمي توانيم اطلاعات كاملاً‌ مربوط و جامعي در مورد كودكان و دانش آموزان استثنايي بدست بياوريم اينست كه معمولاً وقتي با كودك استثنايي مواجه مي شويم ذهن ما بخاطر انباشته شدن ، از غير عادي بودن ذهني يا جسمي كودك پيشداوري مي كند و غالباً ويژگيهاي خاصي كه كودكان استثنايي دارند ( نابينايي – ناشنوايي – عقب ماندگي و … ) مشخصه اصلي آنها مي شود .
متاسفانه اكثر والدين از داشتن چنين فرزنداني احساس شرمندگي مي كنند ودر قالب موارد سعي در مخفي كردن كودكشان در انظار عمومي دارند .

تعريف كودك استثنايي :
كودك استثنايي اول يك كودك است ( انسان است با همه خصوصيات و صفات يك انسان ) و بعد كودكي است با خصوصيات و تفاوتهاي استثنايي نسبت به ساير كودكان . و همين ويژگيها و خصوصيات است كه معلمان و اوليا بايد خودشان را با آن سازگار كنند .
در واقع بين تمام خصوصيات رواني و جسماني و تمام استعدادهاي مختلف هر فرد تفاوتهاي مشهودي موجود است پس مي توان گفت كه هر فرد نسبت به افراد ديگر استثنايي است و كلمه استثنايي بطور اعم و به معناي دقيق علمي خود نمي تواند فقط به گروههاي خاصي از افراد جامعه اطلاق شود .

ادامه مطلب: كودكان استثنايي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات (بهداشت روان/ روانی) کودکان استثنايی
نمایش از 10 بهمن 1393 بازدید: 253
پرینت

آشنایی با رشته روانشناسی کودکان استثنایی

4) روانشناسی کودکان استثنایی

این گرایش به منظور پژوهش، تشخیص و بازتوانی کودکان استثنایی – اعم از نابینا، ناشنوا، حسی- حرکتی، ناسازگار و ... فعالیت می‌کند. هدف این رشته و گرایش در راستای پیشگیری از ابتلای افراد به نقایص حسی- حرکتی و ذهنی است.

به طور متوسط حدود 2% از کودکان جامعه مبتلا به نقایص
حسی- حرکتی و ناتوانایی‌های ذهنی هستند که از جمله مهمترین آنها اشکال در بینایی، شنوایی، حرکتی، هوشی و رفتاری می‌باشد. از آنجایی که 2% در کل جمعیت آمار بسیار زیادی است، لذا لازم است برای پیشگیری از ابتلای نوزادان به امراض یاد شده اقدام لازم صورت گیرد؛ در غیر این صورت آثار اجتماعی و فردی و خانوادگی چنین فرزندانی بسیار مشکل زا خواهد بود. تحقیقات نشان می‌دهد وقتی خانواده‌ای دارای فرزند استثنایی می‌شود، اولین اثرش به صورت افسردگی و انزوای والدین آشکار می‌گردد. بعد از آن خود فرد استثنایی است که در آینده مشکلات زیادی را برای نظام آموزش و پرورش و سایر دستگاه‌ها و خودش فراهم می‌کند. لذا لازم است تا این رشته به صورت جدی بسط و گسترش یابد تا جامعه و خانواده از آثار منفی آن برکنار بمانند. البته لازم به تذکر است که کودکان تیزهوش و سرآمد نیز جزء کودکان استثنایی به شمار می‌روند که به آموزش‌های خاصی نیازمندند.

توانایی‌های لازم برای داوطلبان این رشته و ادامه تحصیل در آن
از آنجاییکه فعالیت‌های شغلی فارغ‌التحصیلان این رشته در آینده در رابطه مستقیم با کودکان استثنایی (نابینا، ناشنوا، معلول جسمی، ناسازگار و...) است لازم است داوطلبان ورود به این رشته از علاقه و تمایل کافی نسبت به کار با این گونه افراد برخوردار باشند و از آنجا که کار کردن با کودکان استثنایی نیازمند ویژگی‌های روانی خاصی است، داوطلبان باید به تمامی جوانب رشته مورد نظر توجه دقیق داشته باشند، علاوه بر این، داشتن معلومات و اطلاعات کافی در زمینه درس‌های مورد نیاز برای قبولی در آزمون سراسری از جمله مواردی است که داوطلبان ورود به رشته روانشناسی کودکان استثنایی در گروه علوم آزمایشی انسانی باید دارا باشند.

ادامه مطلب: آشنایی با رشته روانشناسی کودکان استثنایی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات (بهداشت روان/ روانی) کودکان استثنايی
نمایش از 10 بهمن 1393 بازدید: 280
پرینت

اتیسم

اتيسم نوعي اختلال رشدي است که با رفتارهاي ارتباطي و کلامي غيرطبيعي مشخص مي شود . علائم اين اختلال در سه سال اول زندگي بروز مي کند اوتیسم یک معلولیت رشدی دائمی است که بر نحوه ای که یک نفر با افراد پیرامون خود ارتباط می گیرد

اُتیسم نوعی اختلال رشدی است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی مشخص می شود . علائم این اختلال در سه سال اول زندگی بروز می کند. اُتیسم یک معلولیت رشدی دائمی است که بر نحوه ای که یک نفر با افراد پیرامون خود ارتباط می گیرد یا با آنها وارد رابطه می شود، تاثیر می گذارد. کودکان و بزرگسالانی که اُتیست هستند برای ایجاد یک رابطه قابل فهم با دیگران مشکل دارند. توانایی آنها برای ایجاد دوستی معمولا به اندازه قابلیت آنها برای فهم ابرازات عاطفی دیگران محدود است. کسانی که مبتلا به اُتیسم هستند اغلب از ناتوانی های دیگری هم رنج می برند که مربوط به یادگیری است و به همراه اُتیسم در فرد پیدا می شوند ولی هر فردی با چنین شرایطی در سطح معینی در فهم جهان پیرامون خود دشواری دارد.

اُتیسم یک بیماری رشدی تکاملی است . افراد با اُتیسم در ارتباط برقرار کردن با دیگران مشکل دارند. یک بچه اُتیسمی به نظر خیلی کناره گیر می آید. با چشمانش با دیگران ارتباط برقرار نمی کند. حرف زدن و بازی مثل بچه های دیگر انجام نمی دهد. ممکن است یک سری حرکات و رفتارها را برای چندمین بار تکرار کند.

 این بیماری اولین بار در سال ۱۹۴۳ میلادی نام‌گذاری شد و پزشکان در طی بیش از ۶۰سالی که از کشف این بیماری گذشت است به درک و دریافت های تازه ای از آن رسیده اند  به نحوی که از این بیماری به عنوان یک طیف یاد می کنند که از ضعیف تا شدید و قوی آن وجود دارد. بر اساس دیدگاه پزشکان و روانپزشکان و مشاوران روانشناسی در صوتی که تشخیص این بیماری در مراحل اولیه رشد(یک تا سه ونیم سالگی) رخ دهد امکان بازگرداندن کودک به دنیای طبیعی بسیار زیاد خواهد شد.

ادامه مطلب: اتیسم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات (بهداشت روان/ روانی) کودکان استثنايی
نمایش از 10 بهمن 1393 بازدید: 202
پرینت

روز جهانی معلولین

روز جهانی معلولین از سال ۱۹۹۲ که از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام شد، هر ساله در ۱۲ آذر یا ۳ دسامبر برگزار می‌شود. هدف از تعیین این روز ارتقاء رشد اذهان عمومی درباره مسائل مربوط به معلولیتهای مختلف؛ و افزایش آگاهیهایی بوده است که می‌بایست از مساله پیوستن افراد معلول در تمامی جنبه‌های سیاسی؛ اجتماعی؛ اقتصادی و فرهنگی زندگی منتج شود. این وضع به همین منوال طی شد تا در سال ۱۹۹۹ شعاری با مضمون (امکان دسترسی برای همه در هزاره جدید) برگزیده شد و سرلوحه امور قرار گرفت. بیش از پانصد میلیون نفر به دلیل نقص در سیستم روحی و مغزی جسمی و حسی از معلولیت رنج می‌برند. اینان هر کجا که باشند و در هر نقطه‌ای از دنیا که به سر برند به دلیل موانع ظاهری و یا اجتماعی با محدودیتهایی در زندگی خود مواجه می‌شوند. در طی بیست سال اخیر کوششهای چشمگیری در شناساندن و معرفی اشخاص معلول به جامعه انسانی صورت پذیرفته است. یکی ازمواردی که می‌توان از آن به عنوان نقطه عطفی در این زمینه نام برد اعلام سال ۱۹۸۱ میلادی به عنوان سال جهانی معلولین است که توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد صورت پذیرفت. در سال بعد (۱۹۸۱) فاصله سالهای ۱۹۹۲ – ۱۹۸۳ میلادی دهه جهانی معلولین نام گرفت تا کیفیت و شرکت فعالانه و همه‌جانبه افراد معلول را در زندگی اجتماعی و گسترش و پیشرفت آنها ارتقاء بخشد. آیت الله خامنه‌ای در مورد معلولان می‌گویند:"وقتی نفس ناطق انسان قوی باشد، باکی از این نیست که جسمش علیل باشد. انسان به روح، انسان است."از معروف ترین معلولان می‌توان به استفان هاوکینگ اشاره کرد.

ادامه مطلب: روز جهانی معلولین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات (بهداشت روان/ روانی) کودکان استثنايی
نمایش از 10 بهمن 1393 بازدید: 254
پرینت

دانش آموزان دچار نارسایی ذهنی در مدارس عادی

مقدمه
در میان تمامی نارسایی‌ها، نارسایی ذهنی؛ شایع ترین است. سایر اصطلاحاتی که اغلب برای توصیف چنین نارسایی بکار برده می‌شوند عبارتند از: نارسایی تحولی، عقب مانده‌گی ذهنی، معلولیت ذهنی یا مشکلات یادگیری شدید. این نارسایی بر تمامی جنبه‌های تحولی کودک تأثیر می‌گذارد. این کودکان از نظر جسمانی کندتر رشد می کنند، کندتر زبان می‌آموزند، کندتر یاد می گیرند از خود مراقبت کنند و نیز کندتر بر مهارتهای تحصیلی تسلط می‌یابند. در هر حال، این افراد بیماری روانی ندارند. این اصطلاح هنگامی کاربرد دارد که افراد سالم، دچار نوعی بیماری شوند که بر خلق، عواطف و رفتارهایشان تأثیر بگذارد. البته چنان افرادی نیز با درمان مناسب معالجه خواهند شد.

در برخی کودکان، آسیبدیدگی ذهنی از بدو تولد یا مدت کوتاهی بعد از آن قابل تشخیص است، اما در مورد بسیاری از آنان، آسیبدیدگی ذهنی تا هنگام ورود کودک به مدرسه ناشناخته باقی خواهد ماند. هر چند که در اغلب موارد علائم هشدار دهنده از سنین خردسالی وجود دارند. برخی کودکان ممکن است نارسایی هایی بسیار شدیدی داشته باشند و ممکن است آسیبدیدگی‌های دیگری نظیر صرع، مشکلات بینایی و شنوایی نیز داشته باشند. گاهی اوقات این کودکان را کودکان نارسایی عمیق یا چند معلولیتی می نامند.

ادامه مطلب: دانش آموزان دچار نارسایی ذهنی در مدارس عادی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات (بهداشت روان/ روانی) کودکان استثنايی
نمایش از 10 بهمن 1393 بازدید: 206
پرینت

تیز هوشی و دردسر های آن

تیز هوش
همچنان که افراد بشر از نظر شکل و قیافه ظاهری با یکدیگر متفاوت هستند. از نظر خصایص روانی مانند هوش، استعداد، رغبت و دیگر ویژگی های روانی و شخصیتی نیز بین آنان تفاوت های آشکار وجود دارد.

هوش یک مفهوم انتزاعی است و در واقع هیچ گونه پایه محسوس و عینی و فیزیکی ندارد. هوش یک برچسب کلی برای گروهی از فرایندهاست که از رفتارها و پاسخ های آشکار افراد استنباط می شود. و کسلر در 1958 هوش را به عنوان یک استعداد کلی شخص برای درک جهان خود و برآورده ساختن انتظارات آن تعریف کرد. بنابراین از نظر وی هوش شامل تواناییهای فرد برای تفکر منطقی، اقدام هدفمندانه و برخورد مؤثر با محیط است.

 ویژگی های دانش آموزان تیزهوش
حیطه توانایی های ذهنی و شناختی: آنان را دارای دقت و تنوع در ادراک، سرعت کسب اطلاعات، وسعت اطلاعات، رشد فوق العاده در حل مسأله و برتری در حل مسائل کلامی و فضایی معرفی می کنند.
حیطه عاطفی و شخصیتی و اجتماعی: انتظارات نابه جای جامعه که موجب تخریب شخصیتی افراد تیزهوش می گردد . تعامل اجتماعی فرد تیزهوش تحت تأثیر انتظارات اجتماعی وی و ویژگی های خانواده شکل می گیرد. زندگی اجتماعی مطلوب برای فرد تیزهوش در گرو ارضای انتظارات متقابل (تیزهوش و جامعه) است. که عمده ترین این انتظارات اجتماعی، پذیرش اجتماعی، تعدیل انتظارات جامعه، حمایت اجتماعی و امنیت محیطی است.
علاوه بر آن مشکلات آموزشی از قبیل خستگی ناشی از عدم رقابت در دوره تحصیلی و یا اقناع نشدن از نظر علمی و محرومیت از داشتن هم شاگردانی هم سطح خود، برنامه ریزی آموزشی بدون انگیزه و هدف، توقع بیش از حد و غیرمنطقی والدین و آموزگاران در توانایی یادگیری وی نیز می تواند به بروز مشکلاتی مشابه در میان این افراد منجر گردد.

ادامه مطلب: تیز هوشی و دردسر های آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات (بهداشت روان/ روانی) کودکان استثنايی
نمایش از 10 بهمن 1393 بازدید: 275
پرینت

آنها تیزهوش‌ترند

توزیع هوش و استعداد در کودکان متعلق به خانواده‌های گوناگون به نحوی است که اکثریت افراد دارای هوش متوسط و اقلیتی دارای هوش و استعداد کمتر از متوسط و اقلیتی دیگر دارای هوش و استعداد بالا هستند اما چه چیز این اقلیت را از دیگران جدا می کند و آنان را از نظرسطح استعداد در رتبه بالاتری نسبت به همسالا‌ن خود قرار می دهد ؟ راه تشخیص تیزهوشان چیست ؟
ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که برای رسیدن به استقلال و پیشرفت همه جانبه در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی و علمی به شخصیت‌های رشد یافته نیاز دارد. چنین شخصیت‌هایی باید تربیت شوند.پژوهش‌های علوم تربیتی و روانشناسی نشان داده است همه کودکان وقتی به دنیا می‌آیند، دارای توانایی‌های بالقوه خدادادی هستند که با توجه به عوامل گوناگون ارثی و محیطی از نظر توانایی‌ها متفاوت هستند و در وضعیت‌های مختلف خانوادگی، اجتماعی و فرهنگی رشد می‌یابند.
این تفاوت‌ها بویژه در زمینه توانایی‌های عمومی شناختی، استعدادهای تحصیلی و شغلی، تفکر خلاق و سازنده، قدرت رهبری، ذوق‌هنری و انگیزش افراد بروز می‌کند.

ادامه مطلب: آنها تیزهوش‌ترند
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات (بهداشت روان/ روانی) کودکان استثنايی
نمایش از 10 بهمن 1393 بازدید: 226
پرینت

گفتار نشانه ای چیست؟

تعریف:
گفتار نشانه اي (cuedspeech) يك سيستم ارتباطي است كه براي افراد كم شنوا و ناشنوا به كار مي رود و از جمله روشهاي شفاهي است . اساس گفتار نشانه اي مبتني بر اصوات است و سبب مي شود زبان گفتاري معمول كاملاً براي فرد قابل دسترسي شود. در اين روش با استفاده از ند شكل دست ( كه هر يك نشان دهنده گروهي از واكه ها هستند ) به فرد كمك مي شود لب خواني اش را كامل كند و در حقيقت گفتار را با چشم خود بشنود. اين روش در بسياري از زبانها و در بسياري از گروههاي با مشكل شنوايي ، گفتاري ، ارتباطي و در افراد با نيازهاي يادگيري به كار گرفته ميشود.

گفتار نشانه اي چيست ؟

گرچه گفتار نشانه اي در نظر يك فرد غير متخصص ممكن است بسيار شبيه به اشاره باشد ،‌اما بايد خاطر نشان ساخت گفتار نشانه اي نه زبان اشاره است و نه ارتباطي با اشارات غير رسمي ناشنوايان دارد . گفتار نشانه اي روشي است كه تنها صداهاي زبان گفتاري را جهت ارتباط بهتر از طريق حركات دستي منتقل مي كند.

تاریخچه:

گفتار نشانه اي در سال 1968 توسط دكتر اورين كورنت در دانشگاه گالادت تدوين شد . د كتر كورنت متوجه شد كودكان كم شنواي عميقي كه پيش از زبان آموزي دچار كم شنوايي شده اند معغمولاً توانايي درك و خواند ضعيفي دارند. هدف او در تدوين اين روش ، بهبود توانايي هاي خواندن اين كودكان از طريق درك بهتر واجها ( صداها ) ي زبان انگليسي بود . بسياري از صداهاي گفتاري ،‌بر روي لبها كاملاً شبيه به هم ادا مي شوند ( مانند پ و ب و م ) . از اين روبه كارگيري شكل دست متفاوت براي ا ين گروهها سبب تشخيص دقيق آنها توسط كودك مي شود . گفتار نشانه اي در عين حال به فرد كمك مي كند اصوات اعوجاج يافته يا ناكامل را بهتر بشنود . از اين رو گفتار نشانه اي براي كودكان با كاشت حلزون بسيار كمك كننده است و گفتار آنان را بهبود مي بخشد .

ادامه مطلب: گفتار نشانه ای چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات (بهداشت روان/ روانی) کودکان استثنايی
نمایش از 10 بهمن 1393 بازدید: 182
پرینت

نگاهي به مشكلات رفتاري و شيوه هاي تربيتي كودكان سرآمد

«سرآمدن بودن» ويژگي است كه هر شخص در هر سني كه باشد طالب آن است، اما از منظر كودكي تيزهوش يا سرآمد اين ويژگي زمينه ساز جدايي او از جمع است.
كودكان تيزهوش بي اين كه كودكي كنند، بزرگ مي شوند، چرا كه والدين به آنها القاء مي كنند كه «كودكي كردن» نشانه بي خردي است. آنها بزرگ مي شوند، بي اين كه لحظه اي به شيطنت و بازي انديشيده باشند؛ چون ذهن آنها دايماً درگير فراگيري بيش از توان شان بوده است؛ و بدون آن كه بدانند كي و چگونه از جمع فاصله مي گيرند، از كودكي خود يا خاطره اي ندارند و يا هر چه دارند گنگ و نامفهوم و آميخته با هيجان و استرس آموزش و بازخواست است.
اما هستند كودكان تيزهوشي كه والدين آنها به جهت آگاهي شان، كودكي را از فرزندشان دريغ نمي كنند و اجازه مي دهند او كودكي شاد باشد تا بزرگسالي سرآمد، اما افسرده. آنها همواره از فرزندشان به قدر نياز خواسته اند. آنچه در پي مي خوانيد شناسايي كودكان تيزهوش، ويژگي ها و رفتارهاي آنها و راهكارهاي مناسب جهت آموزش و پرورش صحيح كودكان تيزهوش يا سرآمد است.

كودكان ويژه

از منظري مي توان همه كودكان را ويژه دانست، چرا كه هر يك به جهت ويژگي هاي ذاتي و رفتاري خويش متفاوت از ديگري هستند؛ اما علاوه بر خصوصيات ذاتي و رفتاري، كودكان از جهت ويژگي هاي ديگري چون نژاد، مليت، فرهنگ و آداب و رسوم و... و يا ويژگي هاي اختصاصي تري چون رنگ چهره، مو، چشم و... نيز متفاوتند.

ادامه مطلب: نگاهي به مشكلات رفتاري و شيوه هاي تربيتي كودكان سرآمد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات (بهداشت روان/ روانی) کودکان استثنايی
نمایش از 10 بهمن 1393 بازدید: 204
پرینت

شناخت و روانشناسی کودکان استثنایی با تاکید بر عقب ماندگی ذهنی

مقدمه
كودكان استثنايي نيز همانند ديگر كودكان انسانهايي هستند كه بايد از حقوق انساني خاص خود برخوردار شوند. تلاش ما جهت احقاق حقوق آنها در واقع نه اظهار لطف نسبت به آنان بلكه انجام يك وظيفه است. نسل كنوني وارث دين چند هزار ساله ايست كه بشريت نسبت به اين كودكان دارد.
حال اگر براي اين افراد از جان و دل مايه بگذاريم سزاوار خواهد بود. امروزه كليه كارشناسان فن بر اين عقيده هستند كه كودكان عقب مانده را نبايد موجوداتي عاطل و باطل فرض كرد. اين كودكان بيش از كودكان عادي احتياج به مواظبت و پرستاري دارند و با رعايت اصول دقيق آموزش و پرورش عده زيادي از اينان موجودات مفيدي براي اجتماع خواهند شد.
در كشور ما كه تنها در چندين سال اخير توجه بيشتري معطوف به اين كودكان شده است اگر مربيان و خانواده‌ها با اصول تعليم و تربيت و روانشناسي اين عده آشنا شوند و طبق موازين علمي به پرورش آنها بپردازند نه تنها دچار خستگي و فرسودگي نمي‌شوند. بلكه دائماً شاهد پيشرفت روز افزون اين گونه كودكان خواهند بود.
پس بر ما مربيان و دست اندركاران تعليم و تربيت فرض است كه با توكل بر خداوند منان و روحيه‌اي ولايتي آنچه در توان داريم در طبق اخلاص گذاشته و لحظه‌اي از خدمت در اين وظيفة خطيري كه به عهده گرفته‌ايم فروگذار ننماييم باشد كه خدمات ما مورد قبول ايزد منّان قرار گيرد.

ادامه مطلب: شناخت و روانشناسی کودکان استثنایی با تاکید بر عقب ماندگی ذهنی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات (بهداشت روان/ روانی) کودکان استثنايی
نمایش از 10 بهمن 1393 بازدید: 377
پرینت

کودکان استثنایی

عقب ماندگی ذهنی بیماری نیست بلکه نتیجه فرایندی مرضی در مغز است که مشخصه آن محدودیت در کارکرد هوش و انطباقی است.در غالب موارد علت عقب ماندگی ذهنی مشخص نیست و عواقب آن از روی اشکالات هوشی و مهرتهای زندگی فرد مشخص می شود.
در اواسط دهه ۱۸۰۰ میلادی بسیاری از کودکان عقب مانده ذهنی را به مراکز آموزشی شبانه روزی می سپردند زیرا معتقد بودند که این کودکان در صورتی که آموزشهای فشرده کافی دریافت کنند ، می توانند به میان خانواده بازگردند و در جامعه عملکرد بالاتری از خود نشان می دهند.این مراکز اقامتی کودکان عقب مانده در اواسط سالهای ۱۹۵۵ بیشترین کاربرد را داشتند.تا اینکه عموم مردم از شرایط غیر بهداشتی و پر ازدحام و در برخی موارد شرایط توام با سوءرفتار این مراکز آگاهی یافتند و همین امر آغزگر جنبش موسسه زدایی بود.از اواخر ۱۹۶۵به بعد تاکنون معدودی از کودکان عقب مانده ذهنی به مراکز نگهداری سپرده شده اند و مفهوم شامل سازی در محیطهای مدرسه و عادی سازی در موقعیتهای زندگی در میان گروهها و اکثریت شهروندان اهمیت زیادی یافته است.(خلاصه روانپزشکی،کاپلان وسادوک؛ترجمه،رفیعی حسن،انتشارات ارجمند،۱۳۸۶).

ادامه مطلب: کودکان استثنایی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات (بهداشت روان/ روانی) کودکان استثنايی
نمایش از 10 بهمن 1393 بازدید: 186
پرینت

آخرین تعریف عقب مانده ذهنی بر اساس DSM-5

عقب مانده ذهنی به اختلال رشدی ذهنی1(IDD)در DSM-5 تغییر نام داده است تا منعکس کننده تغییراتی در قوانین فدرال آمریکا باشد.طبق این قوانین اصطلاح mental disability(معلولیت یا کم توان ذهنی)باید جایگزینmental retardation(عقب ماندگی ذهنی)شود.اختلال رشدی ذهنی یعنی یک اختلال ذهنی که در دوران رشد(کودکی و نوجوانی)روی می دهد.معیارها برایIDD تغییر کرده اند،و افراد مبتلاIDD (معلولیت ذهنی)از این پس صرفا بر اساس هوشبهر(IQ) طبقه بندی نمی شود،هر چندIQ آنها باید حداقل دو انحراف استاندارد کمتر از میانگین باشد(70 یا کمتر).

ویژگی اصلی معلولیت ذهنی یا IDD عبارت است از نقص هایی در توانایی های شناختی(مثلا،حل مساله،برنامه ریزی،استدلال و قضاوت )و عملکرد سازگارانه،معیارهای تشخیصی هم بر اهمیت توانایی های شناختی و هم بر عملکرد شناختی تاکید دارند.سطح شده معلولیت ذهنی(خفیفف،متوسط،شدید یا عمیق)توسط توانایی فرد برای دست یابی به استانداردهای رشدی و اجتماعی- فرهنگی براس استقلال و مسئولیت اجتماعی تعیین می گردد نه توسط نمره هوشبهر.(مایکل فراست به نقل از گنجی،1393).         

ادامه مطلب: آخرین تعریف عقب مانده ذهنی بر اساس DSM-5
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات (بهداشت روان/ روانی) کودکان استثنايی
نمایش از 10 بهمن 1393 بازدید: 293
پرینت

روش درمانی اِی بی اِی اتیسم

روش اِی بی اِی
Applied Behavior Analysis

بسیاری از روشهای درمانی کودکان اُتیستیک بر پایه اصول این روش تهیه شده اند.

 اصل مهم این روش این است که رفتارهائی که مورد تشویق قرار بگیرند

 احتمال تکرار و افزایش خواهند داشت و رفتارهائی که مورد توجه قرار نگیرند احتمال حذف شدن آنها وجود دارد .

اگر چه اِی بی اِی یک تئوری می باشد ولی بسیاری از مردم از این اصطلاح برای روشهائی که با این اصل کار می کنند استفاده می کنند .

 دو روش مهمی که بر پایه این اصل وجود دارند روش آموزش جزء به جزء و لوواس می باشند .

در روش آموزش جزء به جزء و روش لوواس هر تمرینی که به کودک داده می شود

شامل یک دستور به کودک ، یک عمل از طرف کودک و یک عکس العمل از طرف درمانگر می باشد

ادامه مطلب: روش درمانی اِی بی اِی اتیسم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات (بهداشت روان/ روانی) کودکان استثنايی
نمایش از 10 بهمن 1393 بازدید: 154
پرینت

 موضوع مقاله :نقش محبّت والدین در بهداشت روانی کودکان    

نویسنده :اعظم ملا صادقي

عنوان مقاله: نقش محبّت والدین در بهداشت روانی کودکان
 نويسنده: اعظم ملاصادقي

چکیده:

مسئله‌ی نیازهای روانی کودک و از جمله نیاز به محبّت، از مباحث اصولی در روان­شناسی تربیتی و حتّی روانکاوی است. رابطه‌ی صحیح و عاطفی والدین با فرزندان در کانون خانواده، تأمین کننده‌ی سلامت و بهداشت روانی فرزندان و زمینه ساز بروز استعداهای آنان است و بی­توجّهی به این نیاز اصیل عدم توجه عاطفی به کودکان، روحیه‌ی مقاوت ایشان در مقابل خواسته­های دیگران را کاهش می­دهد وباعث می­شود تا به خاطر جلب محبّت دیگران، به خواست دیگران تن دهند و در مقابل آن تسلیم شوند. در روایت معصومین علیهم السلام نیز تأکید فراوانی بر لزوم ابراز محبّت والدین نسبت به فرزندان صورت گرفته و انجام آنرا موجب جلب رحمت و خشنودی خداوند دانسته­اند.ضمن اینکه در این روایات به لزوم رعایت حدّ اعتدال و پرهیز از هرگونه افراط در این زمینه که باعث شانه خالی کردن فرزندان از مسئولیّت­هایشان می­باشد، نیز توصیه شده است.

 مقدمه

محبّت کلید اصلی تعلیم و تربیت، در هر مرحله­ای از زندگی بویژه دوران پرنشاط کودکی است. هرکسی نفس خویش را دوست دارد و بالتبع علاقه­مند است تا این نفس متعلّق محبّت دیگران نیز قرار گیرد. در این میان، بالاترین محبّتی که می­تواند نسبت به انسان ابراز شود، محبّت ذات اقدس اله به بندگان است که در سایه‌ی تلاش در جهت اصلاح رفتار و برخورداری از سجایای بلند اخلاقی حاصل می­شود.  امّا در درجات پایین­تر مؤثّرترین ابراز محبّتی که می­تواند در شکل­دهی شخصیّت انسان نقش عمده­ای ایفا کند، محبّت والدین است. کمبود محبّت در دوران کودکی و تسامح والدین از اظهار عطوفت و مهربانی نسبت به فرزندان موجبات ناهنجاری­های روانی و آشفتگی در شخصیّت اجتماعی را فراهم می­سازد و عقده‌ی حقارت در ایشان را شکل می­دهد. از همین روست که در دین مبین اسلام نسبت به محبّت والدین نسبت به فرزندان توجّه‌ی ویژه­ای مبذول شده است و بزرگان دین و ائمّه‌ی اطهار با عبارات مختلف، والدین را به انجام این وظیفه‌ی اخلاقی ترغیب کرده­ اند.

ادامه مطلب: موضوع مقاله :نقش محبّت والدین در بهداشت روانی کودکان
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 178 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید