نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات گوناگون روانشناسي
نمایش از 21 خرداد 1392 بازدید: 139
پرینت

مهارت نه گفتن, نه, چگونه بگوییم نه

اگر دائماً مجبور باشیم تسلیم درخواستهای دیگران شویم و با آنها موافقت کنیم و به همین خاطر شدیداً احساس ناراحتى داشته باشیم، روزى مى رسد که از خود بپرسیم «چرا نمى توانم نه بگویم دلیل به هم زدن برنامه هاى شخصیم، با درخواست های ناتمام دیگران چیست؟ و چرا در جایى که علاقه به «نه» گفتن دارم با گفتن یک «بله» شرایط سختى به وجود مى آورم؟» شاید شما مثالهای نگران کننده تری بزنید مثل اینکه در موقعیتی قرار گرفتم که علی رغم میل باطنی خود مجبور شدم سیگار بکشم و ……. راستی چرا؟ احتمالاً از قطع شدن یا ضعیف شدن ارتباطات دوستانه خود با سایرین وحشت دارید و به همین خاطر از راه پذیرفتن بدون چون و چراى یک درخواست خود را از این وحشت رها مى کنید و یا اینکه آنقدر به شخص یا اشخاصى علاقه دارید که از نه گفتن به آنها احساس گناه مى کنید در نتیجه ساده ترین راه را این مى بینید که به احساسات خود لطمه بزنید و دست از خواسته ها و برنامه هاى شخصیتان بکشید. شاید هم خود را در مقابل سایرین بیشتر از حد متعارف و معمول مسؤول مى بینید و حاضرید برای آنها هر کاری بکنید حتی به سلامتی خود ضرر بزنید!!! و به همین خاطر رد این درخواست را بی معرفتی، خودخواهى و خودمحورى فرض مى کنید پس باز هم خود و برنامه هاى خود را قربانى این درخواست مى کنید و در واقع ارزشهای خود را فدای خواسته های نامعقول دیگران می کنید.

ادامه مطلب: مهارت نه گفتن, نه, چگونه بگوییم نه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات گوناگون روانشناسي
نمایش از 26 آبان 1391 بازدید: 180
پرینت

خودشیفته کیست؟

درخواست توجه بی پایان و تنبیه اطرافیان در صورت عدم دریافت آن، زندگی با این افراد را دچار فراز و فرودهای بسیار و توانفرسایی می کند.

نحوه زندگی در قرن 21 می تواند حس خودشیفتگی انسان را تقویت کند. والدینی که بیش از حد خواسته های فرزندان را اجابت می کنند، فرهنگی که بر شهرت و معروفیت پایه گذاری شده و نیز شبکه های خبری که اخبار مربوط به افراد مشهور را با جزئیات هر چه تمامتر منتشر می کنند، همگی باعث انتشار و تشدید خودشیفتگی می شوند و حتی این خطر وجود دارد که این مشکل به تدریج به عنوان نوعی رفتار «طبیعی» تلقی شود. واژه «نارسیسیم» برگرفته از یک اسطوره یونانی است که شخصیت آن مسحور تصویر خود در آب بود و قادر نبود که چشم از آن بردارد.

ادامه مطلب: خودشیفته کیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات گوناگون روانشناسي
نمایش از 26 آبان 1391 بازدید: 187
پرینت

خودبیمار انگاری

خودبیمارانگاری یا هیپوکندریا، در اصطلاح روانشناسی و روانپزشکی به شخصی اطلاق میشود که باوجود برخورداری از سلامت بدنی اما خود را بیمار میداند و همواره از دردهای فرضی شکایت میکند. این تصور خودبیمارانگارانه، زمانی بیماری تلقی میشود که حدود شش ماه از آغاز آن بگذرد و باوجود تأیید سلامت بدن توسط پزشک، شخص همچنان بر بیمار بودن خود اصرار ورزد و درنهایت، ترس از بیمار بودن، شخص را مدام به کلینیکها و درمانگاههای مختلف جهت آزمایش و تجویز دارو میکشاند که از آن به سندرم بیمار خیالی نیز یاد میشود. دو علت عمدهی این بیماری، یکی اضطراب میباشد و دیگری افسردگی و درمان آن نیز از طریق مشاوره روانشناسی و داروهای ضداضطراب امکانپذیر است.

ادامه مطلب: خودبیمار انگاری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات گوناگون روانشناسي
نمایش از 26 آبان 1391 بازدید: 170
پرینت

حالتهای من

شايد شما هم از رفتارهاي آدميان به شگفت آمده باشيد. اگر با نظريه تحيلي عاملي"اريک برن" آشنا شويد ، خود و ديگران را بهتر درک کرده و مي توانيد رفتارتان را بهبود بخشيد. ضمنا کمتر نسبت به رفتار ديگران متعجب مي شويد. در اين نظريه شخصيت هر فردي از بخشهايي تشکيل شده است. ولي در هرفردي يکي از اين بخشها غالب هست ، لذا بيشتر کارهاي فردي از بخش غالب سرچشمه مي گيرد. در ادامه به توضيح مفصل اين سه بخش شخصيت مي پردازيم. اريک برن مي گويد رفتارها ، افکار ، احساسات و عواطف مختلف انسان از بخش هاي مختلف شخصيت وي سرچشمه مي گيرد.

 

ادامه مطلب: حالتهای من
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات گوناگون روانشناسي
نمایش از 26 آبان 1391 بازدید: 202
پرینت

ثبات شخصیت و بلوغ فکری

سخت ترین کار در دنیا آن است که انسان یک زندگی ساده و معمولی را

با آهنگ و ریتمی هماهنگ ، متوازن و آرام دنبال کند

(این بحث یک بحث جامعه شناسی است و ارتباط زیادی با روانشناسی ندارد ولی به خاطر نبود انجمن مربوط در اینجا نوشته شده)

ثبات شخصیت و بلوغ فکری

در این چند وقت گذشته مفهومی ذهنم را به خود مشغول کرده بود که امروز می خواهم درباره ی آن صحبت کنم:

ادامه مطلب: ثبات شخصیت و بلوغ فکری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات گوناگون روانشناسي
نمایش از 26 آبان 1391 بازدید: 184
پرینت

تعريف يادگيري Definition of learning

بدون شک پدیده یادگیری، مهمترین پدیده روانی در انسان و موجودات تکامل یافته میباشد، به این دلیل که پایه و اساس بسیاری از مسائلی است که موجب میشود انسان از نظر روانی از سایر موجودات و دیگر همنوعان خود متمایز گردد. روانشناسی یادگیری یکی از مباحث بنیادی در علم روانشناسی میباشد که تحقیقات و بررسیهای فراوانی را از سوی دانشمندان این علم به خود اختصاص داده و نظریات گوناگونی در خصوص آن عنوان شده است. اهمیت و ارزش یادگیری در نزد آدمی هنگامی نمایان میشود که ما را از تمام آنچه آموختهایم محروم سازند. در این صورت با آنکه از نظر فیزیولوژیک، فردی بالغ و طبیعی خواهیم بود؛ اما از نظر مسائل روانی به دورههای کودکی برگشت خواهیم کرد.

ادامه مطلب: تعريف يادگيري Definition of learning
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات گوناگون روانشناسي
نمایش از 26 آبان 1391 بازدید: 155
پرینت

باورهای غلط در مورد درونگراها

درونگرا بودن به خودی خود منفی نیست، اما اگر درونگرایی، شما را از انجام کارها منع میکند یا در کار و زندگی شخصیتان مشکلی ایجاد میکند، باید تغییری در نحوه رفتارتان ایجاد کنید و اگر غیر از این باشد، شما میتوانید یک درونگرا باقی بمانید.
نویسنده کتاب درونگرایان، ۹ نکته را برمیشمارد که فرد درونگرا طی یک روز باید انجام دهد تا از موقعیت منفی کنونیاش بیرون آید و شرایط مثبتی را برای خود فراهم آورد.
اگر شما یک فرد درونگرا هستید، مطالب زیر را حتماً بخوانید:

ادامه مطلب: باورهای غلط در مورد درونگراها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات گوناگون روانشناسي
نمایش از 26 آبان 1391 بازدید: 195
پرینت

اختلالات روانی

فوبیای اجتماعی
فوبیای اجتماعی1 ترس از اشخاص است. این فوبیا که به شدت متداول است در هر دو جنس زن و مرد و به خصوص در میان مردها بیشتر به چشم می خورد.اشخاصی با این خصوصیت خجالتی بوده ،نگرانند که در حضور دیگران مضحک به نظر برسند و آبرویشان برود.در نتیجه از قرار گرفتن در موقعیتی که دیگران متوجه نگرانی آنها بشوند احتراز می کنند.اگر از صحبت در حضور جمع می ترسید،اگر از شرکت در جلسات یا گردهم آیی اجتماعی وحشت دارید،اگر می ترسید خود را به دیگران معرفی کنید ، اگر می ترسید با کسی قرار بگذارید ، اگر غذا خوردن در حضور دیگران برایتان دشوار است ، اگر نگرانید که در مهمانی ها حرف احمقانه ای بزنید از فوبیای اجتماعی رنج می برید.

ادامه مطلب: اختلالات روانی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات گوناگون روانشناسي
نمایش از 26 آبان 1391 بازدید: 194
پرینت

 

 

 

 

اختلال وسواس فکری - عملی

وسواس ها افکار ناخوانده، بی مفهوم و مقاومی هستند که دور کردن آنها از ذهن دشوار است. ممکن است نگران باشید که ناپاکی دست های شما فرزندانتان را آلوده کند و حتی آنها را به سرطان خون مبتلا سازد و این در شرایطی است که می دانید چنین تصوری واقع بینانه نیست. مسئله دیگر حالت اجبار و تکراری است که وسواسی ها با آنان روبرو هستند . به عبارت دیگر بیمار وسواس فکری – عملی برای دور ماندن از خطر ، اقدامی را به تکرار انجام می دهد.
از جمله رایج ترین وسواس ها می توان به شستن دستها ، تمیز کردن اشیاء ، شمارش کردن، کنترل نمودن یا لمس بعضی از اشیاء اشاره کرد.

ادامه مطلب: اختلال وسواس فکری - عملی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات گوناگون روانشناسي
نمایش از 26 آبان 1391 بازدید: 196
پرینت

هویت شما چیست؟

روانشناسی تنبلی و اهمال کاری
اولین ویژگی انسان با هویت شناخت خویش است. چنین فردی استعدادها، توانمندی ها، نیازها، افکار، احساسات، هیجانات و نقاط ضعف و قوت خود و هم چنین کرامات، ارزش ها و ظرفیت های وجودی و قدرت های عظیم فکری و روحی انسان و... را به خوبی می شناسد. از ویژگی های دیگر افراد هویت یافته داشتن انگیزه و هدف و برنامه است. این افراد اهل تفکر و تحقیق و مطالعه هستند، بنابراین این انسان ها دارای جهان بینی و اعتقادی بزرگ و راسخ بوده و در هیچ زمینه ای از دیگران تقلید نمی کنند. بااراده، مسئولیت پذیر، متعهد و نوع دوستند، فرهنگ و گذشته تاریخی خود را می شناسند و دارای هویت ملی هستند.

ادامه مطلب: هویت شما چیست؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات گوناگون روانشناسي
نمایش از 26 آبان 1391 بازدید: 160
پرینت

هنر درماني

هنر درماني رشته ای است که در آن با خلق يا مشاهده يك اثر هنري از طريق دريافت و بيان احساسات شخص ، براي كمك به او استفاده مي شود. بر خلاف هنر كه تنها به منظور خلق اثر هنری انجام مي شود ، تمركز هنر درماني ( كه بطور معمول شامل نقاشي ، سفالگری ، كار با زغال ، مداد رنگي و مواد مشابه است) بر فرايند خلق يك اثر هنري مي باشد و فعاليتهاي مقدماتي به كار گرفته شده براي درمان ، به خلق اثر و نتيجه حاصل از آن ترجيح داده مي شود. در این رشته، ممكن است يك قطعه هنري هيچگاه به پايان نرسد.

ادامه مطلب: هنر درماني
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات گوناگون روانشناسي
نمایش از 26 آبان 1391 بازدید: 183
پرینت

ویژگی های شخصیتی افراد خود شیفته

اختلالات شخصیتی طیف بسیار گسترده ای را دربر می گیرد. یکی از اختلالاتی که در جامعه نسبتا شایع است «خودشیفتگی» است. خودشیفتگی یا به اصطلاح عموم خودبزرگ بینی صفت ناپسندی است که برخی از افراد را درگیر خود می کند.
شاید لازم باشد اول از تعریف صفت خودشیفتگی آغاز کنیم. به این منظور از دکتر مریم رسولیان، روان پزشک و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران کمک گرفتیم. وی در تعریف خودشیفتگی به خراسان چنین اظهارنظر می کند: خودشیفتگی به معنای پذیرش خود یا قبول خود و فقط دیدن خود است. خوب است بدانید در دوران نوزادی، انسان به تمام معنا خودشیفته است.

ادامه مطلب: ویژگی های شخصیتی افراد خود شیفته
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات گوناگون روانشناسي
نمایش از 26 آبان 1391 بازدید: 208
پرینت

مدیتیشن

تكنيكهاي مديتيشن از شيوههاي آرامبخشي روح و جسم است كه زيرمجموعه درمانهاي طب جايگزين و طب روان-تني قرار ميگيرد تكنيكها و راهحلهاي اين شيوه درماني به تسكين تنشها و فشارهاي عصبي انسان كمك ميكند و مانع از تجمع اين تنشها و اختلالات در بدن و بروز بيماريهاي جسمي و روحي ميشود.

ادامه مطلب: مدیتیشن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات گوناگون روانشناسي
نمایش از 26 آبان 1391 بازدید: 169
پرینت

عقده حقارت

یکی از عقدههایی که از جهت واکنشهای رفتاری و علمی دارای دو گونه تاثیر مثبت و منفی میباشد، عقده حقارت است که در اثر عوامل و انگیزههای گوناگون در روان انسانها بوجود میآید. پیاژه در اینباره میگوید: به نظر روانشناسان هیچ مرد یا زنی نمیتواند بطور کامل از عدم تعادلی که منجر به نشانههای روانی عقده حقارت میشود، فرار کند. ولی این عدم تعادل گاه رسیدن به موفقیتهای بزرگ را سبب میشود. در واقع بعضی پیروزیها را ممکن است نتوان بدون محرک قوی احساس حقارت بدست آورد.

ادامه مطلب: عقده حقارت
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 176 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید