نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نوجوانان و جوانان
نمایش از 21 آبان 1391 بازدید: 134
پرینت

نوجوانی

نوجوانی، مرز بین کودکی و جوانی است. مثل تونلی است که یک کودک ضعیف، وابسته و نابالغ وارد آن شده و نهایتا جوانی قوی، مستقل و بالغ از آن خارج می شود.

اختلال در این فرایند مساوی است با خارج شدن از تونل، همراه با انواع و اقسام مشکلات. با دکتر منصور بهرامی، روان شناس و عضو انجمن بین المللی رفتار، در خصوص چگونگی رفتار والدین با فرزندان نوجوانشان، گفت و گویی انجام داده ایم که حاصل آن را در ادامه می خوانید.

ادامه مطلب: نوجوانی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نوجوانان و جوانان
نمایش از 21 آبان 1391 بازدید: 165
پرینت

نوجوان، سیگار پیشگیری / چرا فرزندمان سیگار می‌کشد؟

 د‌وری از خانواد‌ه، بیکاری، محرک‌های روانی، اصرار د‌وستان و خویشان و حتی علاقه شخصی، کسب لذت و تقلید‌ و خود‌نمایی، از عوامل مؤثر د‌ر روی آوری به سیگار است...

 امروزه علی رغم هشد‌ارهای پیاپی مجامع پزشکی و فرهنگی، مصرف سیگار به طور روزافزون د‌ر جامعه بالا می‌رود‌.
متأسفانه آسیب‌ها و پیامد‌های ناشی از مصرف سیگار، بسیار جد‌ی و بعضاً جبران‌ناپذیر هستند‌ و اغلب سیگاری‌ها با اینکه از مضرات سیگار باخبرند‌، ولی از روی عاد‌ت و به بهانه کسب آرامش و رفع خستگی، اقد‌ام به مصرف این ماد‌ه خطرناک می‌کنند‌ و سلامت جسم و جان خود‌ را به خطر می‌اند‌ازند‌. میزان مصرف افراد‌ سیگاری، با تشد‌ید‌ مسائل روانی افزایش می‌یابد‌ و گاه به حد‌ی می‌رسد‌ که جای خواب و خوراک را نیز می‌گیرد‌.

ادامه مطلب: نوجوان، سیگار پیشگیری / چرا فرزندمان سیگار می‌کشد؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نوجوانان و جوانان
نمایش از 21 آبان 1391 بازدید: 149
پرینت

نشانگان (سندروم) فرار از خانه

 این پدیده در کودکانی که تحت فشار استرس قرار دارند روی می‌دهد و بیشتر در پسرها دیده می‌شود تا دخترها...

  این پدیده مستلزم فرار ناگهانی یا از پیش برنامه‌ریزی شده کودک از خانه خود به خانه یکی از بستگان یا دوستان یا محلی که کودک قبلاً یکبار ملاقات کرده و یا حتی محلّی کاملاً ناآشنا برای کودک است. کودک به محض رسیدن به آن محلّ و یا حتی در میانه راه در می‌یابد که نمی‌تواند برای مدتی طولانی بدون پشتیبانی مالی و عاطفی پدر و مادردوام آورد. در این لحظه، کودک تصمیم می‌گیرد که به خانه باز گردد و یا محل مخفیگاهش را به طریقی به اطلاع پدر و مادرش برساند. غیبت از خانه معمولاً بیش از یک هفته به طول نمی‌انجامد.

ادامه مطلب: نشانگان (سندروم) فرار از خانه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نوجوانان و جوانان
نمایش از 21 آبان 1391 بازدید: 143
پرینت

لطفا در دسترس فرزندتان باشید!

 یکی از دغدغه‌های والدین ارتباط برقرار کردن با فرزندان است. والدین را باید به 2 دوره تقسیم کرد، دوره کودکی و دوره نوجوانی.در دوره کودکی والدین درانتقال اصول تربیتی خود دچار مشکل هستند و همچنین ویژگی‌های روانشناختی کودکان را برای انتقال و ارتباط در نظر نمی‌گیرند.
در دوره ورود به نوجوانی فرزندان با تغییرات زیادی در نقش‌های جنسیتی، اجتماعی و ابعاد جسمانی و شناختی روبرو هستند. والدین بایستی خود را برای تغییرات هر دوره در طول تحول فرزندان آماده کنند و ویژگی‌های هر دوره را در نظر بگیرند.

ادامه مطلب: لطفا در دسترس فرزندتان باشید!
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نوجوانان و جوانان
نمایش از 21 آبان 1391 بازدید: 176
پرینت

علل و علائم بلوغ زودرس در پسران و دختران

به ظاهر شدن علائم بلوغ از جهت فیزیکی و هورمونی در دختران قبل از سن ۸ سالگی و در پسران قبل از سن ۹ سالگی بلوغ زودرس اطلاق می گردد .

 در ابتدا این کودکان بلندتر از همسن های خود هستند . ولی بدلیل بلوغ زودرس استخوانها ، در نهایت قد کوتاهتری در بلوغ خواهند داشت . در دختران با بزرگ شدن پستانها شروع پریود ماهانه ظاهر شده و در پسران با افزایش شهوت که بصورت اختلالات رفتاری تظاهر می کند .

ادامه مطلب: علل و علائم بلوغ زودرس در پسران و دختران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نوجوانان و جوانان
نمایش از 21 آبان 1391 بازدید: 212
پرینت

روانشناسی عصبانيت در نوجوانان

 بلوغ دوره اي حد فاصل ميان کودکي مي باشد که حد و مرز و همچنين طول مدت آن مشخص نيست و بسته به افراد جوامع گوناگون متغير است شروع آن را که با بلوغ جنسي همراه است با قاطعيت بيشتري مي توان تعيين کرد اما از آنجا که نظام هاي فرهنگي کشورها گوناگون هستند مقياس هاي عمومي و مشترک براي تعيين حد پايان آن وجود ندارد بنابراين طول مدت نوجواني در جوامع گوناگون يکسان نيست و به طور کلي با در نظر گرفتن دوران پيش از بلوغ که طي آن رشد سرعت نسبي بيشتري مي يابد و دوره بيش از کمال عقلي که رسيدن به آستانه بزرگسالي است ميتوان حدود 12تا 18 سالگي را دوره نوجواني ناميد .

ادامه مطلب: روانشناسی عصبانيت در نوجوانان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نوجوانان و جوانان
نمایش از 21 آبان 1391 بازدید: 147
پرینت

روان شناسی دنیای پررمز و راز نوجوانی

 برای دوست شدن با او آسان ترین و اولین راه گفتن صادقانه ی جمله ی دوستت دارم است بدون هیچ پسوند، پیشوندی، بدون هیچ کلمه ی دیگری.صادقانه به او بگویید که چقدر وجودش در کنارتان شادی بخش است. نگذارید که فاصله سنی تان مانع صمیمیت تان شود. یادتان باشد که او ذره ای از وجودتان است با وجود خود دوست باشید...

ادامه مطلب: روان شناسی دنیای پررمز و راز نوجوانی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نوجوانان و جوانان
نمایش از 21 آبان 1391 بازدید: 140
پرینت

خصوصیات دانش آموزان دوره راهنمایی تحصیلی

 1.نوجوان می کوشد که با عده ای دوست و مأنوس شود و خود را نشان دهد.

2.در این دوره از تسلط خانواده کاسته می شود و او درصدد اثبات شخصیت و نمایان ساختن آن بر می آید.

 3. پیروی از همسالان نوجوان را به گروه سوق می دهد.او با پیروی از روشها، شیوه ها و

معیارهای همسالان و دوستانش تحت سلطه آن گروه قرار می گیرد و گروه دوستان و همسالان را جانشین خانواده می کند.

ادامه مطلب: خصوصیات دانش آموزان دوره راهنمایی تحصیلی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نوجوانان و جوانان
نمایش از 21 آبان 1391 بازدید: 159
پرینت

حوصله نصیحت نداااااااااااارم !

 صرف‌نظر از فاصله‌ای كه والدین با فرزندانشان دارند ، اما باز هم شرایطی پیش می‌آید كه والدین متوجه اشتباهاتی در جوانانشان می‌شوند كه انتقاد از آنها امری بدیهی می‌شود. جوانی دوران شیرین و البته سرنوشت‌سازی برای همه آدم‌ها محسوب می‌شود. وقتی به دنیای یك جوان نگاه می‌كنی با كوله‌باری از دغدغه‌های متعدد مواجه می‌شوی. پدر‌ها و مادر‌ها در مدیریت این دوران از زندگی فرزندشان به واقع نقشی محوری بازی می‌كنند و به نوعی جهت دادن به این دغدغه‌های جوانان تا حد زیادی بر عهده والدین است.

ادامه مطلب: حوصله نصیحت نداااااااااااارم !
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نوجوانان و جوانان
نمایش از 21 آبان 1391 بازدید: 139
پرینت

چگونه به پرسش های سخت فرزندانمان پاسخ دهیم

همه والدین گاهی با این مشکل مواجه می شوند که چطور باید به بعضی از سوالاتی که فرزندنشان می پرسند، پاسخ دهند؛ سوالهایی مثل "بچه ها از کجا به وجود می آیند؟" یا سوالات دشواری از این قبیل.

خیلی از والدین سعی می کنند با پاسخهای کوتاه و گنگ فرزندانشان را از سر خود باز کنند. شما هم تابه حال اینکار را کرده اید؟

ادامه مطلب: چگونه به پرسش های سخت فرزندانمان پاسخ دهیم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نوجوانان و جوانان
نمایش از 21 آبان 1391 بازدید: 138
پرینت

بهداشت بلوغ و نوجواني

بيان مسئله 
بلوغ در لغت به معني رسيدگي و پختگي است. بديهي است با توجه به تعريف سلامت، بلوغ  در ابعاد جسماني، رواني عاطفي، معنوي و اجتماعي و در سنين نوجواني پي ريزي مي‌شود. امروزه در دنيا سلامت نوجوانان به عنوان مطلبـي مستقل مطرح شده است، اين امـر مخصوصــا از كنفرانس بين المللي جمعيت و توسعه ـ  قاهـره 1994  (ICPD) به بعد مورد تاكيد ويژه اي قرار گرفته است و هر روز مطالب جديدي در مورد آن نوشته و گفته مي‌شود. شايان ذكر است كه بر طبق تعريف، نوجواني سنين بين ده تا نوزده سال را شامل مي‌شود.

ادامه مطلب: بهداشت بلوغ و نوجواني
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نوجوانان و جوانان
نمایش از 21 آبان 1391 بازدید: 139
پرینت

بحران هویت جوانان از کجا ناشی می شود؟

 اینروزها بسیاری از متولیان نظام آموزشی یا دست اندر کاران امور جوانان از بحرانی نام می برند که جوانان در مواجهه با اجتماع با آن دست به گریبانند بحران هویت که برخی آنرا ریشه مهمترین انحرافات جوانان می دانند.روانشناسی اجتماعی بر این نکته تاکید دارد که هنگامی که جامعه و جوان در توقعاتی که از هم دارند دچار عدم اطمینان و تزلزلند فرد دچار رفتارهایی دور ازذات و تربیت اجتماعی اش می شود که در حالت کلی تر به بحران هویت می انجامد

ادامه مطلب: بحران هویت جوانان از کجا ناشی می شود؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نوجوانان و جوانان
نمایش از 21 آبان 1391 بازدید: 175
پرینت

بازي‌هاي‌ مجازي ،زيان‌هاي واقعي

متخصصان اعصاب معتقدند بازي‌هاي پرهيجان رايانه‌اي در نوجواناني كه از نظر عصبي ضعيف‌اند و براي ابتلا به صرع آمادگي دارند هيجانات شديد عصبي پديد مي‌آورد ...

 

روزي 2‌ بازي رايانه‌اي به بازار مي‌آيد

رايانه امروزه با تمامي جنبه‌هاي زندگي از تولد تا مرگ همراه شده است. تعجبي ندارد كه اين موضوع حتي در دنياي بازي‌هاي كودكانه نيز رسوخ كرده است. امروزه ديگر به جاي چوب الك‌دولك دسته‌هاي پلي‌استيشن فعاليت مي‌كنند و فيفا 2010 جاي توپ پلاستيكي را گرفته است. مثل تمام مظاهر فناوري، اين مورد هم اگر كنترل نشود مي‌تواند مشكلات زيادي ايجاد كند.

ادامه مطلب: بازي‌هاي‌ مجازي ،زيان‌هاي واقعي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: نوجوانان و جوانان
نمایش از 21 آبان 1391 بازدید: 146
پرینت

اختلالات رفتاری تغذیه در سنین بلوغ و نوجوانی

 دوران بلوغ نه تنها با جهش رشد جسمی که علاوه بر آن با تغییرات خلق و خو و تحولات عاطفی و روانی همراه است . در این دوره نوجوانان، شناخت هویت و کسب استقلال را تجربه می کنند . و توجه آنها به حفظ ظاهر و تناسب اندام بیش تر جلب می‌شود و این عوامل رفتارهای غذایی نوجوانان را به شدت تغییر می دهد ...

ادامه مطلب: اختلالات رفتاری تغذیه در سنین بلوغ و نوجوانی
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 113 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید