نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام خمینی (ره)
نمایش از 20 فروردين 1394 بازدید: 206
پرینت

در مورد زندگي، انديشه سياسي وروشهاي مبارزاتي امام توضيح دهيد؟

امام خمينى در روز 30 شهريور 1281 ه.ش - 24 سپتامبر 1902 م. - در شهرستان خمين به دنيا آمد.پدرش آيت الله سيد مصطفى موسوى، از معاصرين آيت الله ميرزاى شيرازى، پس از آن كه ساليانى چند در نجف اشرف، علوم اسلامى را فرا گرفته و به درجه اجتهاد نايل آمده بود به ايران بازگشت و در خمين، پيشوايى اهالى آن ديار را بر عهده گرفت.در حالى كه بيش از پنج ماه از ولادت «روح الله‏» نمى‏گذشت، سيد مصطفى موسوى به علت مبارزه و مقاومت عليه زورگويى‏هاى اشرار منطقه، به قتل رسيد.
امام خمينى در دوران نوجوانى، قسمتى از معارف متداول روز و علوم مقدماتى و سطح حوزه‏هاى دينيه را نزد علماى آن ديار فرا گرفت و در سال 1298 ه.ش عازم حوزه علميه اراك شد.اندكى پس از هجرت آيت الله حاج شيخ عبد الكريم حائرى يزدى از اراك به قم - نوروز 1300 ه.ش - امام خمينى نيز رهسپار حوزه علميه قم گرديد و به سرعت مراحل تحصيلات تكميلى علوم حوزوى را نزد استادان حوزه قم، از جمله ميرزا محمد على اديب تهرانى، آيت الله سيد محمد تقى خوانسارى، سيد على يثربى كاشانى و آيت الله حائرى يزدى، طى كرد.هم زمان با فراگيرى فقه و اصول، به فراگيرى رياضيات، هيئت، فلسفه اسلامى و غرب، اخلاق و عرفان، نزد اساتيد مشهور آن زمان پرداخت.

ادامه مطلب: در مورد زندگي، انديشه سياسي وروشهاي مبارزاتي امام توضيح دهيد؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام خمینی (ره)
نمایش از 20 فروردين 1394 بازدید: 172
پرینت

بیوگرافی امام خمینی (ره)

جد اعلای حضرت امام(ره) به نام «دین علیشاه»[1] از نوادگان میر حامد حسین هندی و از علمای كشمیر بوده و در همان ایالت در راه تبلیغ دین شربت شهادت نوشیده است. بنابر نقل اهل اطلاع، ایشان اصالتا نیشابوری است، به كشمیر مهاجرت كرده، تا نیاز دین باوران آن دیار را در حوزه مسایل دینی پاسخگو باشد. از آن شهید بزرگوار فرزندی به یادگار ماند به نام «سید احمد» كه پس از شهادت پدر بین سالهای 1240 تا 1250 هـ .ق از كشمیر به نجف و كربلا به منظور تحصیل علوم دینی مسافرت می‌كند، او از پدر آموخته بود كه علم مرز نمی‌شناسد و عالم واقعی، همانند پیامر الهی طبیب دوار است، وطن عالم آن جاست كه نیاز باشد و دانش او ثمر بیشتر دهد. در آن زمان با كسانی آشنا می‌شود؛ یكی از آنها فردی به نام «یوسف خان» اهل روستای «فرقهان» از توابع خمین است. او به نجف رفته بود تا عالمی را برای ارشاد مردم و انجام امور دینی آنان پیدا كند. با علامه «سید احمد» آشنا می شود كه مهر مهربانی بر جبین داشت. از او دعوت می‌كند تا جهت تبلیغ دین به دیار آنها رهسپار شود.

ادامه مطلب: بیوگرافی امام خمینی (ره)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام خمینی (ره)
نمایش از 20 فروردين 1394 بازدید: 163
پرینت

فرهنگ جهادی در اندیشه امام خمینی (ره)

گنجینه گهربار به جای مانده از فرمایشات خردمندانه حضرت امام خمینی (رحمت الله علیه) بستر اصلی را برای بازیابی معیارها و جهت گیری‌های مبنایی وزارت جهاد کشاورزی در زمینه های مختلف فراهم می کند. به همین سبب شناخت ابعاد و زوایای گوناگون روحیه جهادی از منظر بانی آن ضرورتی است انکارناپذیر. به این منظور ما در مقاله حاضر با سیری اجمالی در گستره افکار امام عظیم الشان به تشریح فرهنگ جهادی به عنوان طریقتی نوین عناصر اساسی آن جهت گیری‌ها و بایسته‌های آن و به طور کلی معیارهای بنیادین این فرهنگ پرداخته‌ایم.
کلام اول

قل انما اعظکم بواحده آن تقوموا لله مثنی و فردی
اندیشه های تابناک حضرت امام ـ بزرگ جهادگر عصر ما ـ در زمینه فرهنگ و روحیه جهادی گنجینه گرانبهایی برای نیل به توفیقات مضاعف و فزاینده جهاد کشاورزی است. به همین علت می توان گفت ژرف نگری در رهنمودهای امام راحل منشور حرکت و تلاش جهادگران را در مسیر زندگی شغلی شان بخوبی نمایان می کند. این مهم بعلاوه تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت تقویت فرهنگ جهادی ما را بر آن داشت تا با کالبد شکافی فرامین حضرت امام از سال 58 تا 68 معیارهای بنیادی این فرهنگ عناصر اساسی جهت گیریهای کلی و بایسته های آن را استخراج و ارائه نمائیم. امید است در این زمینه توفیق لازم حاصل شده باشد.

ادامه مطلب: فرهنگ جهادی در اندیشه امام خمینی (ره)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام خمینی (ره)
نمایش از 20 فروردين 1394 بازدید: 142
پرینت

جدايي دين از سياست از ديدگاه امام خميني (ره)

خلاصه مقاله

مقاله ي حاضر کوششي در جهت بازشناسي ديدگاههاي حضرت امام خميني (رحمه الله) در خصوص جدايي دين از سياست مي باشد. نويسنده در مقدمه بحث به علل گسترش عقيده جدايي دين از سياست مي پردازد و آن را يکي از سياستهاي استعماري معرفي مي کند. به نظر نويسنده، آثار و شواهد موجود نشان مي دهد که امروزه دوباره تحجر و جمود فکري مدرن در بين مسلمين رواج يافته است و به شکل پيچيده اي تلاش مي کند تا بار ديگر تعريف و تفسير مرود نظر خود از دين و احکام و ارزشهاي ديني را جانشين آن چهره اي از دين کند که امام راحل (رحمه الله) در طول بيش از ده سال امامت نظام اسلامي براي جهانيان ترسيم نموده تا با ايجاد تحولي عميق و بنيادين در افکار و روحيات مسلمين، زمينه هاي حضور و حاکميت دين در هر بعد از ابعاد زندگي فردي و اجتماعي را فراهم سازد.
مقدمه

در قرون اخير توطئه اي به صورت گسترده ابتدا در اروپا و مهد مسيحيت شروع شد و سپس به دنياي اسلام سرايت کرد. اين توطئه مسأله « جدايي دين از سياست » و « تضاد بين دين و علم » بود که نظام سلطه در مناطق گوناگون عالم به اشکال مختلف و حيله هاي گوناگون، سعي در القاي آن داشت، که تا حدود زيادي موجب انزواي دين در جهان مسيحيت شد.

ادامه مطلب: جدايي دين از سياست از ديدگاه امام خميني (ره)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام خمینی (ره)
نمایش از 20 فروردين 1394 بازدید: 134
پرینت

غدير از ديدگاه امام خميني (ره)

پيام غدير، ولايت و حکومت

1.من درباره شخصيت حضرت امير(ع) چه مي توانم بگويم و کي چه مي تواند بگويد. ابعاد مختلفه اي که اين شخصيت بزرگ دارد، به گفت و گوي ماها و به سنجش بشري در نمي آيد. کسي که انسان کامل است و مظهر جميع اسماء و صفات حق تعالي است، ابعادش به حسب اسماء حق تعالي بايد هزار باشد و ما از عهده بيان حتّي يکي اش نمي توانيم برآييم. اين شخصيت که جامع تضاد است، امور متضاده در او جمع است، کسي نمي تواند در حول و حوش او سخن بگويد؛ از اين جهت، من در اين موضوع بهتر مي دانم، که ساکت باشم. لکن مسئله اي را که بهتراست ما بگوييم، انحرافاتي است که براي ملت ها و خصوصاً براي شيعيان اين حضرت پيش آمده است در طول تاريخ و دست هايي که اين انحرافات را از اول به وجود آورده اندو توطئه هايي که بوده است در طول تاريخ و اخيراً در اين سال هاي اخير، سده هاي اخيرپيش آمده است، آن ها را عرض کنم. مسئله غدير،مسئله اي نيست که بنفسه براي حضرت امير(ع) يک مسئله اي پيش بياورد، حضرت امير مسئله غدير را ايجاد کرده است. آن وجد شريف که منبع همه جهات بوده است، موجب اين شده است که غدير پيش بيايد. غدير براي حضرت امير(ع) ارزش ندارد؛ آن که ارزش دارد خود حضرت است که دنبال آن ارزش، غديرآمده است. خداي تبارک و تعالي که ملاحظه فرموده است که در بشر بعد از رسول الله کسي نيست که بتواند عدالت را به آن طوري که بايد انجام بدهد، آن طوري که دلخواه است انجام بدهد. مأمور مي کند رسول الله را که اين شخص را که قدرت اين معنا را دارد که عدالت را به تمام معنا در جامعه ايجاد کند و يک حکومت الهي داشته باشد، اين را نصب کن. نصب حضرت امير به خلافت اين طور نيست که از مقامات معنوي حضرت باشد؛ مقامات معنوي حضرت و مقامات جامع او اين است که غدير پيدا بشود.

ادامه مطلب: غدير از ديدگاه امام خميني (ره)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام خمینی (ره)
نمایش از 20 فروردين 1394 بازدید: 145
پرینت

زندگینامه: امام خمینی (۱۲۸۱-۱۳۶۸)

روح‌الله الموسوی‌ الخمینی در روز بیستم جمادی‌الثانی روز کوثر ولادت فاطمه زهرا (س) ۱۳۲۱ق/ ۱۲۸۱ش، در خانواده‌ای از اهل علم و مبارزه و تقوا و هجرت دیده به جهان گشود.
و در پنج ماهگی، پدرش آقا مصطفی به جرم حمایت از مظلومین به دست اشرار محلی به شهادت رسید. روح‌الله در آغوش مادری مهربان (بانو هاجر) و سرپرستی عمه‌ای دلسوز (صاحبه خانم) و دایه‌ای پرهیزگار (ننه خاور) پرورش یافت و همزمان آموزش‌های اولیه سوارکاری و تفنگداری و تیراندازی را طی کرد.

دوره اول (از 1281- 1300ش)

دوران کودکی و نوجوانی روح‌الله همزمان با بحرانهای سیاسی و اجتماعی ایران سپری شد. وی از همان ابتدای زندگی، با درد و رنج مردم و مشکلات جامعه آشنا بود و تأثر خود را با ترسیم خطوطی به صورت نقاشی بروز می داد، و همراه خانواده و اطرافیان در سنگر دفاع ساخته و پرداخته و در کوران حوادث و مسائل به مجاهدی تمام عیار تبدیل می‌شد.

برخی از حوادث متأثرکننده این دوران مثل بمب‌باران مجلس در نقاشی ها و مشق های خوشنویسی دوران کودکی و نوجوانی او منعکس شده و در دسترس است. از جمله قطعه شعری است در دفترچه یادداشت دوران نوجوانی (9-10 سالگی) با عنوان: غیرت اسلام کو جنبش ملی کجاست خطاب به ملت ایران:

ادامه مطلب: زندگینامه: امام خمینی (۱۲۸۱-۱۳۶۸)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام خمینی (ره)
نمایش از 20 فروردين 1394 بازدید: 135
پرینت

خلاصه زندگينامه امام هشتم حضرت رضـا (ع )

ويژگيهاى زندگى امام رضـا (ع )
بـعـد از امـام مـوسى بن جعفر (عليه السلام ) مقام امامت به پسرش حضرت ابوالحسن على بـن مـوسـى الرّضـــا (عـليـه السـلام ) رسـيـد، چـرا كـه او در فـضـايل سرآمد همه برادران و افراد خانواده اش بود و در علم و پرهيزكارى بر ديگران برترى داشت و همه شيعه و سنّى بر برترى او اتفاق نظر دارند و همگان آن حضرت را به تفوّق بر ديگران در جهت علم و فضايل معنوى مى شناسند.
بـه علاوه پدر بزرگوارش امام كاظم (عليه السلام ) بر امامت او بعد از خودش تصريح فرموده و اشاراتى نموده كه درباره هيچيك از برادران و افراد خانواده او، چنين تصريح و اشاراتى ننموده است.
حـضـرت رضـا (عـليـه السلام ) به سال 148 هجرى (يازدهم ذيقعده يا ...) در مدينه چشم بـه ايـن جـهـان گـشـود، و در طـوس خـراسـان در مـاه صـفـر سال 203 هجرى در سنّ 55 سالگى از دنيا رفت .
مـادر آن حـضـرت ((اُمّ الْبَنين )) نام داشت كه اُمّ ولد بود. مدّت امامت او و مدّت سرپرستى او از اُمّت ، بعد از پدرش ، بيست سال بود.
چند نمونه از دلايل امامت حضرت رضا (ع ) 

1 ـ تـصـريح و اشارات امام كاظم (عليه السلام ) بر امامت حضرت رضا (عليه السلام )؛ ايـن مـطـلب را جمع كثيرى نقل كرده اند از جمله از اصحاب نزديك و مورد اطمينان و صاحبان عـلم و تـقـوا و فـقـهـاى شـيـعـيـان (امـام كـاظـم (عـليـه السـلام ) ) كـه بـه نقل آن پرداخته اند، عبارتند از:

ادامه مطلب: خلاصه زندگينامه امام هشتم حضرت رضـا (ع )
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام خمینی (ره)
نمایش از 20 فروردين 1394 بازدید: 155
پرینت

زندگینامه کامل امام خمینی (ره)

فصل اول: از ولادت تا وفات
۱ . خاندان
مردم دیندار و شریعتمدار خمین ۱، یوسف خان کمره ای را از سوی خود نیابت دادند که به نجف رفته عالمی عامل و مجتهدی روشن بین را با خود به خمین آورد تا امور شریعت و اداره معیشت آنان را به عهده گیرد . یوسف خان که خود از عالمان آن دیار بود، در نجف اشرف از میان عالمان آن شهر علوی، علامه سید احمد موسوی مشهور به “هندی” را یافت که نشان سیادت و شرافت در جبین او پیدا بود . او به “هندی” شهرت یافته بود از آن رو که سالها پیش از این نیای بزرگوارش به انگیزه تبلیغ دین و آیین از نیشابور به کشمیر هجرت کرده بود . پدر سید احمد در همان جا (کشمیر) شاهد شهادت را در آغوش گرفت و از آن پس به رسم و سپاس مردم هند به “دینعلی شاه” لقب گرفت . آن شهید بزرگوار (پدر سید احمد) از نوادگان میرحامد حسین، صاحب عبقات الانوار است .
سید احمد موسوی (هندی) پس از شهادت پدر، کشمیر را به قصد نجف ترک گفت و به مقام بلند اجتهاد و فقاهت در همین شهر مقدس دست یافت . او که علم را به انگیزه خدمت به دین آموخته بود، در برابر دعوت یوسف خان کمره ای، از خود مقاومتی نشان نداد و چونان اجداد بزرگوارش، نجف را به قصد تبلیغ دین پشت سر نهاد و روی به دیار خمینی ها کرد . در خمین با سکینه، خواهر یوسف خان عقد همسری بست و بعد از سه دختر، خداوند به او فرزندی داد که نامش را مصطفی نهاد .
سید مصطفی، مقدمات را در خمین نزد میرزا احمد خوانساری آموخت . میرزا احمد از نوادگان مرحوم حیدربن محمد خوانساری مولف زبدة التصانیف است . علاقه و ارتباط نزدیک استاد و شاگرد، آنان را خویشاوند نیز کرد و سید مصطفی دختر میرزا احمد را که پیش از ازدواج “حاجیه خانم” نام داشت و پس از آن، در خانه سید مصطفی هاجر صدا زده می شد . به همسری برگزید . مرحوم سید مصطفی موسوی که در خمین او را آقای موسوی و یا آسید مصطفی و یا آسید هندی خطاب می کردند، اندکی پس از ازدواجش با هاجر، راهی اصفهان شد تا تحصیلات خود را در آنجا ادامه دهد . پس از مدتی، همراه همسر و نخستین فرزندش (مولود آغا) به نجف و سامرا هجرت کرد و بیش از پنج سال از محضر بزرگانی، همچون مرحوم میرزای شیرازی در سامرا سود برد . بازگشتش را به خمین که به دعوت مردم آن شهر بوده است، سال ۱۳۱۲ه . ق . برابر با ۱۲۷۴ ه . ش در خاطره ها ثبت کرده اند . ۲

ادامه مطلب: زندگینامه کامل امام خمینی (ره)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام خمینی (ره)
نمایش از 20 فروردين 1394 بازدید: 191
پرینت

امام خمینى از ولادت تا رحلت

در روز بیستم جمادى الثانى 1320 هجرى قمرى مطابق با 30 شهریـور 1281 هجرى شمسى ( 21 سپتامپر 1902 میلادى) در شهرستان خمین از توابع استان مركزى ایران در خانواده اى اهل علـم و هجرت و جهاد و در خـانـدانـى از سلاله زهـراى اطـهـر سلام الله علیها، روح الـلـه المـوسـوى الخمینـى پـاى بـر خـاكدان طبیعت نهاد . او وارث سجایاى آباء و اجدادى بـود كه نسل در نسل در كار هـدایـت مردم وكسب مـعارف الهى كـوشیـده انـد. پـدر بزرگـوار امام خمینـى مرحوم آیه الـله سید مصطفى مـوسـوى از معاصریـن مرحـوم آیه الـلـه العظمـى میرزاى شیـرازى (رض)، پـس از آنكه سالیانـى چنـد در نجف اشـرف علـوم و معارف اسلامـى را فـرا گرفته و به درجه اجتهـاد نایل آمـده بـود بـه ایـران بازگشت و در خمیـن ملجاء مردم و هادى آنان در امـور دینـى بـود. در حـالیكه بیـش از 5 مـاه ولادت روح الـلـه نمى گذشت، طاغوتیان و خوانین تحت حمایت عمال حكومت وقت نداى حق طلبـى پـدر را كه در برابر زورگـوئیهایشان بـه مقاومت بـر خاسته بـود، با گلـوله پاسـخ گفـتـنـد و در مـسیر خمیـن به اراك وى را بـه شهادت رسانـدنـد. بستگان شهیـد بـراى اجراى حكـم الهى قصاص به .تهران (دار الحكـومه وقت) رهـسـپار شـدند و بر اجراى عـدالت اصـرار ورزیدند تا قاتل قصاص گردید بدیـن ترتبیب امام خـمیـنى از اوان كـودكى با رنج یـتیـمىآشـنا و با مفهوم شهادت روبرو گردید. وى دوران كـودكـى و نـوجـوانى را تحت سرپرستى مادر مـومـنـه اش (بانـو هاجر) كه خـود از خاندان علـم و تقـوا و از نـوادگان مـرحـوم آیـه الـلـه خـوانسـارى ( صاحب زبـده التصانیف ) بوده است. همچنیـن نزد عمه مـكـرمه اش ( صاحبـه خانم ) كه بانـویى شجاع و حقجـو بـود سپرى كرد اما در سـن 15 سالگى از نعمت وجـود آن دو عزیز نیز محـروم گـردید.

ادامه مطلب: امام خمینى از ولادت تا رحلت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امام خمینی (ره)
نمایش از 31 تیر 1392 بازدید: 163
پرینت

خلاصه ای از زندگینامه امام خمینی

امام خمینى در روز بیستم جمادى الثانى ۱۳۲۰ هجرى قمرى مطابق با ۳۰ شهریـور ۱۲۸۱ هجرى شمسى ( ۲۱ سپتامپر ۱۹۰۲ میلادى) در شهرستان خمین از توابع استان مرکزى ایران در خانواده اى اهل علـم و هجرت و جهاد و در خـانـدانـى از سلاله زهـراى اطـهـر سلام الله علیها, روح الـلـه المـوسـوى الخمینـى پـاى بـر خـاکدان طبیعت نهاد .

امام خمینى در نـوروز ۱۳۰۰ هـجـرى شمسـى, مـطابق بـا رجب المـرجب ۱۳۴۰ هجـرى قمـرى رهـسپار حـوزه علمیه قـم گردید و به سرعت مراحل تحصیلات تکمیلى علوم حـوزوى را نزد اسـاتید حـوزه قـم طـى کرد.

ادامه مطلب: خلاصه ای از زندگینامه امام خمینی
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 85 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید