نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابن سينا
نمایش از 03 ارديبهشت 1394 بازدید: 163
پرینت

آثار ابو علی سینا

می توان گفت  ابو علی سینا  تنها حکیمی است که تقریبا تمامی آثارش به جای مانده  و بسیاری از آثارش ثبت شده و به زبان های مختلف ترجمه شده است.
از تالیفات این دانشمند بزرگ می توان به موارد زیر اشاره نمود:
کتاب المجموع در یک جلد، کتاب الحاصل و المحصول در بیست جلد، کتاب البرّ و الاثم، در دو جلد، کتاب الشفاء، در هجده جلد، کتاب القانون فی الطب، در هجده جلد، کتاب الارصاد الکلیه، در یک جلد، کتاب الانصاف، در بیست جلد، کتاب النجاه، در سه جلد، کتاب الهدایه، در یک جلد، کتاب الاشارات، در یک جلد، کتاب المختصر الاوسط، در یک جلد، کتاب العلائی، در یک جلد، کتاب القولنج، در یک جلد، کتاب لسان العرب فی اللغه، در ده جلد، کتاب الادویة القلبیه، در یک جلد، کتاب الموجز، در یک جلد، کتاب بعض الحکمة المشرقیه، در یک جلد، کتاب بیان ذوات الجهه، در یک جلد، کتاب المعاد، در یک جلد، کتاب المبدأ و المعاد، در یک جلد.رسالة القضاء و القدر، رسالة فی الآلة الرصدیه، رسالة عرض قاطیغوریاس، رسالة المنطق بالشعر، قصائد فی العظة و الحکمه، رسالة فی نعوت المواضع الجدلیه، رسالة فی اختصار اقلیدس، رسالة فی مختصر النبض به زبان فارسی، رسالة فی الحدود، رسالة فی الاجرام السماویة، کتاب الاشاره فی علم المنطق، کتاب اقسام الحکمه، کتاب النهایه، کتاب عهد کتبه لنفسه، کتاب حیّ بن یقطان، کتاب فی انّ ابعاد الجسم ذاتیة له، کتاب خطب، کتاب عیون الحکمه، کتاب فی انّه لا یجوز ان یکون شی‏ء واحد جوهریا و عرضیا، کتاب انّ علم زید غیر علم عمرو، رسائل اخوانیه و سلطانیه و مسائل جرت بینه و بین بعض العلماء و....
 
                           
آثار عرفانی ابو علی سینا

•الاشارات و التنبيهات:
در اصول عقايد عرفا و تعريف زاهد و عارف...

ادامه مطلب: آثار ابو علی سینا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابن سينا
نمایش از 03 ارديبهشت 1394 بازدید: 149
پرینت

زندگی، افکار و آثار ابن سینا به قلم دکتر ولایتی

دکتر علی اکبر ولایتی جلد 57 مجموعه کتابهای «آفرينندگان فرهنگ و تمدن اسلام و بوم ايران» را به ابن سینا اختصاص داده است. این کتاب در سال 91 منتشر شده است. همچنین دکتر ولایتی در جلد اول منتخب زندگینامه یکصد و ده چهره از آفرینندگان فرهنگ و تمدن اسلام و بوم ایران، موسوم به «بارقه های آفتاب» درباره ابن سینا نوشته است. آنچه در ادامه می خوانید از این کتاب است:
 ابوعلی حسین بن عبدالله بن علی بن سینا، معروف به «ابن‌سینا» و ملقب به «شیخ‌الرئیس» و «حجة‌الحق»، فیلسوف و پزشک بزرگ ایرانی.

زندگی
 ابن‌سینا در سال 370 ه.ق. در روستای اَفشَنه در نزدیکی بخارا، پایتخت سامانیان، به ‌دنیا آمد. پدرش از کارگزاران حکومت سامانی و مدتی حاکم خَرمَیثن، در اطراف بخارا، بود. ابن‌سینا پنج‌ساله بود که با خانواده‌اش به بخارا سفر کرد. تا ده سالگی قرآن و ادبیات عرب آموخت و ‌چنان‌که خود می‌گوید، دانسته‌هایش مردم را شگفت‌زده می‌کرد. در همین دوران، در بخارا فقه آموخت. سپس نزد شخصی به نام ناتلی به آموختن منطق پرداخت، اما به‌سرعت در این فن از استادش پیشی گرفت و به‌ناچار برای یادگیریِ بیشتر به مطالعات شخصی روی آورد.
در شانزده سالگی چنان موقعیتی در پزشکی یافت که بسیاری از پزشکان و بزرگان در این‌ فن با او مشورت می‌کردند. تا هیجده سالگی منطق و طبیعیات و نجوم و هندسه و ریاضیات را آموخت و دیگر جز مابعدالطبیعه چیزی نمانده بود که نداند. خود می‌گوید چهل بار مابعدالطبیعه‌ی ارسطو را خوانده و باز هم از فهم آن ناتوان بوده تا این‌که اغراض مابعدالطبیعه‌ی فارابی را خوانده و منظور ارسطو برایش روشن شده است (فخري، ص 147؛ الگود، ص 214)

ادامه مطلب: زندگی، افکار و آثار ابن سینا به قلم دکتر ولایتی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابن سينا
نمایش از 03 ارديبهشت 1394 بازدید: 130
پرینت

 آثار «ابوعلی‌ سینا»

آثار «ابوعلی»  شامل 238 کتاب و رساله و نامه می‌شود. او تنها حکیمی است که تقریباً همه‌ی آثارش باقی مانده و بسیاری از آنها به طبع رسیده و برخی به زبانهای مختلف ترجمه شده‌است.

آثار عرفانی «ابوعلی سینا»

•الاشارات و التنبیهات:
در اصول عقاید عرفا و تعریف زاهد و عارف...

•رساله‌های زیر نیز تحقیقاتی در مسائل مربوط به تصوف دارد:
حثّ‌الذکر، ماهیة‌الحزن، حی‌بن‌یقظان، الخلوط، الدعا، الزهد، الصلاة و ماهیتها، رسالة‌الطیر، رسالة فی‌العشق، العلم‌اللدنّی، رساله‌ی سلامان و ابسال، رساله‌ی فی کلمات‌الصوفیه، فی مخاطبات الارواح بعد مفارقة‌الاشباح، بیان‌المعجزات و الکرامات، مواقع‌البهام

 آثار «ابوعلی سینا» در منطق و حکمت

• الاشارات و تنبیهات:

ادامه مطلب: آثار «ابوعلی‌ سینا»
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابن سينا
نمایش از 23 دی 1393 بازدید: 121
پرینت

بوعلي سينا معروفترين دانشمند شرق

در برخي منابع نام کامل او با ذکر القاب چنين آمده: حجة‌الحق شرف‌الملک شيخ الرئيس ابو علي حسين بن عبدالله بن حسن ابن علي بن سينا البخاري. وي صاحب تأليفات بسياري است و مهم‌ترين کتاب‌هاي او عبارتند...  
ابوعلي حسين بن عبدالله بن سينا، مشهور به ابوعلي سينا و ابن سينا يا پور سينا زاده? 358-416 خورشيدي در روستايي در نزديکي بخارا، 370-428 قمري، درگذشته? 980-1037 ميلادي در همدان، پزشک اهل ايران‌زمين، مشهورترين و تاثير گذارترينِ فيلسوفان و دانشمندان اسلامي بود.از القاب وي به شيخ الرئيس شرف الملك حجت الحق شيخ ابوعلي و... ميتوان اشاره کرد.وي 450 کتاب در زمينه‌هاي گوناگون نوشته‌است که تعداد زيادي از آن‌ها در مورد پزشکي و فلسفه‌است. جرج سارتن او را مشهورترين دانشمند سرزمين‌هاي اسلامي مي‌داند که يکي از معروف‌ترين‌ها در همه? زمان‌ها و مکان‌ها و نژادها است. کتابهاي معروف او کتاب قانون و شفا است.ابوعلي سينا يک پارسي‌زبان بود که بيشتر عمر خود را در مناطق شرقي و مرکزي ايران آن زمان گذراند.
در برخي منابع نام کامل او با ذکر القاب چنين آمده: حجة‌الحق شرف‌الملک شيخ الرئيس ابو علي حسين بن عبدالله بن حسن ابن علي بن سينا البخاري.وي صاحب تأليفات بسياري است و مهم‌ترين کتاب‌هاي او عبارت‌اند از شفا در فلسفه و منطق، و قانون در پزشکي.

ادامه مطلب: بوعلي سينا معروفترين دانشمند شرق
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابن سينا
نمایش از 06 دی 1393 بازدید: 126
پرینت

زندگی نامه ابوعلی سینا

ابوعلی حسین بن عبد الله بن سینا در سال  359  - 370 هجری -  در روستایی در حوالی بخارا چشم بر جهان گشود  . پدرش عبد الله  ‏اهل بلخ بود و مادرش ستاره نام داشت ، زنی از اهالی روستای افشنه .‏

عبد الله پدر بو علی دوران جوانی اش را در زادگاه گذرانیده و  سپس به بخارا پایتخت حکومت سامانیان عزیمت کرد ‏‏.‏

هنگامی که عبد الله از شهر پدران خود به بخارا رفت سیصد سال از حکومت تازیان بیگانه گذشته بود و سامانیان بر ‏بخارا حکم می راندند .‏

هنگامی که ابن سینا پنج سال داشت ، نزد پدر که مردی فاضل بود حساب ، ریاضیات ، رو خوانی قرآن و صرف و نحو ‏زبان عربی می آموخت او از همان ابتدا بسیار باهوش بود و برای کسب دانش شوق و اشتیاق فراوانی داشت پس از ‏چندی نیز به مکتب رفت که سر آمد هم مکتبی های خود بود ‏

او در ده سالگی قرآن را  حفظ کرده و ادبیات و هندسه  ریاضیات و صرف و نحو عربی را نیز میدانست ، او به طبیعت ‏و گیاهان و حیوانات علاقه خاصی داشت و اوقات فراغت را در دشت و صحرا به جستجو و کسب تجربه می پرداخته و ‏بدین صورت از دوران کودکی به خواص گیاهان دارویی و طبابت علاقه مند شده است ‏

هنگامی که ابوعلی دوازده سال داشت به همراه خانواده در بخارا ، پایتخت سامانی می زیست و پدرش عبد الله نیز ‏دارای شغل و منصب دیوانی بود .‏

ادامه مطلب: زندگی نامه ابوعلی سینا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابن سينا
نمایش از 06 دی 1393 بازدید: 109
پرینت

مابعدالطبیعه ابن سینا

 مابعد الطبیعه و الهیات ابن سینا، مختص به وجود شناسی است و بحث در وجود و مشخصات آن در پژوهشهای مابعدالطبیعی وی، نقش اصلی را دارد.
به نظر ابن سینا، حقیقت هر شی وابسته به وجود آن است و شناخت حقیقی شی، همان معرفت به وجود آن و مقام و منزلت آن در مراتب کلی وجود است.
هر چیز در عالم، از آن جهت که هست و وجود دارد، در وجود غوطه ور است. خداوند یا وجود محض، که مبداء و خالق همه چیز هاست، با موجودات این جهان پیوستگی ندارد؛ بلکه خدا مقدم بر عالم است و نسبت به آن، جنبه تعالی دارد.

ادامه مطلب: مابعدالطبیعه ابن سینا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابن سينا
نمایش از 06 دی 1393 بازدید: 83
پرینت

آثار و تالیفات ابن سینا            

 تعداد تالیفات ابن سینا، اگر رساله های کوچک و نامه های وی را نیز به شمار بیاوریم، به 250 عدد بالغ می شود و تقریبا مشتمل بر همه موضوعاتی است که در قرون وسطی می شناختند.البته تعدادی از بهترین کتب ابن سینا در حمله ای که به اصفهان شد، از بین رفت.

بیشتر این آثار به زبان عربی نوشته شده و به ندرت در میان آنها تالیف به زبان فارسی هم وجود دارد؛ مانند" دانشنامه علائی" که نخستین کتاب فلسفی نوشته شده به زبان فارسی است.

در اینجا به مهم ترین آثار این سینا اشاره می کنیم:

ادامه مطلب: آثار و تالیفات ابن سینا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابن سينا
نمایش از 06 دی 1393 بازدید: 113
پرینت

زندگینامه ابن سینا

 ابو علی سینا حکیم، فیلسوف، طبیب و دانشمند بزرگ ایرانی که در جهان غرب به نام(Avicenna) و با لقب "امیر پزشکان" شناخته شده است، در ماه صفر از سال 370 هجری قمری در شهر بخارا به دنیا آمد.

  این حکیم بزرگ که بعدها موثرترین چهره در علم و فلسفه جهان اسلامی شد و القابی مانند شیخ الرئیس، حجة الحق و شرف الملک به او دادند، از آغاز کودکی استعداد و شایستگی عجیبی در فرا گرفتن علوم مختلف داشت. و از آنجا که پدرش عبدالله سخت در تعلیم و تربیت او می کوشید و خانه او محل ملاقات دانشمندان دور و نزدیک بود، ابن سینا تا ده سالگی تمام قرآن و صرف و نحو را آموخت و آن‌گاه به فرا گرفتن منطق و ریاضیات پرداخت. استاد وی در علم ریاضیات "ابو عبدالله ناتلی" بود.

پس از آن نزد "ابو سهیل مسیحی" به یادگیری طبیعیات و مابعدالطبیعه و علم طب مشغول شد. در شانزده سالگی در همه علوم زمان خود استاد بود؛ جز در مابعدالطبیعه؛ آن هم به صورتی که در متافیزیک ارسطو آمده بود و با آنکه چهل بار تمام این کتاب را مطالعه کرده بود، نمی توانست آن را بفهمد.

ادامه مطلب: زندگینامه ابن سینا
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 165 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید