نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابوریحان بیرونی
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 130
پرینت

جغرافيا در نزد بيروني

بيروني در جغرافيا ادامه دهنده ي تصورات و آرا و روشهاي دانشمندان يوناني مانند مارينوس صوري (رونق در 70ـ 130 م )، تئون اسکندراني (قرن چهارم ميلادي ) و بويژه ، بطلميوس (متوفي پس از 161م ) و به طور غيرمستقيم ، دانشمندان يوناني ديگري است (مثلاً، اَبَرْخُس سده ي دوم پيش از ميلاد و اراتوستنس سده ي سوم پيش از ميلاد که بطلميوس در جغرافيا و مَجِسطي و جز اينها به آراي آنان اشاره کرده است)

ادامه مطلب: جغرافيا در نزد بيروني
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابوریحان بیرونی
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 113
پرینت

خلاصه زندگی نامه ابوریحان بیرونی

ابوریحان محمدبن احمد بیرونی دانشمند بزرگ و ریاضی دان، ستاره‌شناس و تاریخ نگار سده چهارم و پنجم هجری ایران است و بعضی از پژوهندگان او را از بزرگ ترین فیلسوفان مشرق زمین می‌دانند. او در ۳۶۲ هچری قمری در خوارزم که در قلمرو سامانیان بود به دنیا آمده بود و زادگاه او که در آن زمان روستای کوچکی بود بعداً به «بیرونی» تغییر نام داده شد.

بیرونی آثار فلسفی هندوان کتبی چون «شامل» را به عربی ترجمه نمود.

ادامه مطلب: خلاصه زندگی نامه ابوریحان بیرونی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابوریحان بیرونی
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 161
پرینت

 داروشناسي بيروني

پيشينه

ابوريحان ، به گفته ي خود، از نوجواني به شناخت موادّ دارويي و نامهاي آنها بسيار شائق بود و در طول زندگي ، شخصاً و يا به ياري برخي از دوستان فاضل خود، مطالبي در باره ي آن مواد از منابع قديم و همروزگارِ خود گرد مي آورْد، ولي ظاهراً هرگز فرصت نيافت که مطالب گردآمده را به دلخواه و به شيوه ي عالمانه ي خود، بپردازد و تأليف و ارائه کند (چنانکه ، مثلاً، در مورد کانيشناسي کرده است )، تا اين که در اواخر عمر که سنّش از هشتاد سال گذشته و تقريباً نابينا وناشنوا شده بود ، به ياري دوست دانشمند خود، ابوحامد احمد بن محمد نَهشعي که هم در «لُغت » قوي بود و هم پزشکي را نزد استادان مبرّز آموخته و هم در آثار پيشينيان و متأخّران فحص کرده بود، معلومات او را به گردآورده هاي خود افزود و بدينسان ظاهراً پيش نويس تأليفي در صَيْدَنه (يا صَيْدَله ؛ = داروشناسي ، داروسازي ) را فراهم آورد . بعيد نيست که ابوسَهْل عيسي بن يحيي «المَسيحيّ الجُرجاني »، دانشمند ديگري که ، گويا از بسياريِ علاقه به ابوريحان ، چند رساله به نام او نوشته بود ، پيشتر در اين زمينه به ابوريحان کمک کرده بوده باشد.

ادامه مطلب: داروشناسي بيروني
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابوریحان بیرونی
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 107
پرینت

زندگینامه بزرگان ریاضی: ابوریحان بیرونی

نام: ابوریحان محمد بن احمد بیرونی
تولد: زادهٔ ۱۴ شهریور ۳۵۲ (۲۹ ذیقعده ۳۶۲ قمری) -  کاث، خوارزم (شهر كارا ـ كلپاكسكایا كنونی واقع در ازبكستان)
درگذشت: درگذشتهٔ ۲۲ آذر ۴۲۷ (۲۷ جمادی‌الثانی ۴۴۰ قمری) -  غزنین (غزنه كنونی در افغانستان)
شهرت: ریاضی دان، منجم، تقویم شناس، هندشناسی

ابوریحان محمد بن احمد بیرونی (زادهٔ ۱۴ شهریور ۳۵۲، کاث، خوارزم - درگذشتهٔ ۲۲ آذر ۴۲۷، غزنین)، دانشمند بزرگ و ریاضی‌دان، ستاره‌شناس، تقویم‌شناس، انسان‌شناس، هندشناس و تاریخ‌نگار ایرانی سده چهارم و پنجم هجری است. بیرونی را بزرگ‌ترین دانشمند مسلمان و یكی از بزرگ‌ترین دانشمندان همه اعصار می‌دانند. همین‌طور او را پدر علم انسان‌شناسی و هندشناسی می‌دانند.

ادامه مطلب: زندگینامه بزرگان ریاضی: ابوریحان بیرونی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابوریحان بیرونی
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 106
پرینت

شرح حال، آثار و اهمیت علمی ابوریحان بیرونی

 بحث درباره نظریات ابوریحان بیرونی ملقب به «استاد الرئیس» که یکی از بزرگ ترین محققان و دانشمندان اسلامی بشمار می رود امری است دشوار زیرا در کتبی که اکنون از وی در دست است مسائل مربوط به جهانشناسی و طبیعیات به صورت منظم مطرح نشده و از نوشته های فلسفی و علمی او که در آنها از این موضوع سخن به میان آمده است، اثری در دست نیست. بنابراین برای نیل به مطلوب باید ناگزیر از قطعاتی که ابوریحان در ضمن بیان مطالب دیگر درباره معنی طبیعت و اصول جهانشناسی مطرح کرده است استمداد جست و تا هنگامی که آثار فلسفی او مانند کتاب الشامل در گوشه و کنار کتابخانه های خطی جهان یافت شود باید به ناچار به این روش ناقص اکتفا کرد.

ادامه مطلب: شرح حال، آثار و اهمیت علمی ابوریحان بیرونی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابوریحان بیرونی
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 66
پرینت

کتاب اسطوره‌شناسی آسمان شبانه: دستکاری در آثار ابوریحان بیرونی

 

 رضا مرادی غیاث آبادی

پیش از این و در گفتار «کتاب اسطوره‌شناسی آسمان شبانه: تخیلاتی با منابع مجعول» به نمونه‌هایی از انبوه دستکاری در منابع توسط نویسنده کتاب پرداختیم و نشان دادیم که ایشان خواسته است دانش نجوم را دستمایه‌ای در خدمت ناسیونالیسم قرار دهد و با ادعاهای بدون منبع و یا با منابع کاذب و مجعول چهره‌ای غلوآمیز و تخیلی از کورش و هخامنشیان و سابقه‌تراشی برای نژاد موهوم آریایی دست یازد. اعمالی که در سال‌های اخیر متداول شده و نمونه دیگری از آن، کتاب «جغرافیای کهن و سرزمین‌های گمشده» بود. هر چند آقای شروین وکیلی- نویسنده آن کتاب- پاسخی بر ایرادهای نگارنده نوشتند، اما چنانکه دیدیم، ایشان نه تنها تلاشی برای اثبات منابع خود به عمل نیاوردند، که پاسخ خود را تبدیل به لفاظی‌های بی‌حاصل نمودند

ادامه مطلب: کتاب اسطوره‌شناسی آسمان شبانه: دستکاری در آثار ابوریحان بیرونی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابوریحان بیرونی
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 79
پرینت

کتب و رسالات ابوریحان بیرونی

1ـ در آثارالباقیه (الآثار الباقیه من القرون الخالیه). روز، که بارزترین و اساسی ترین واحد گاهشماری است، موضوع فصل اول است. بیرونی درباره مزایای مبدا‎‎های مختلف تقویم بحث می کند طلوع یا غروب (که بر مبنای افق اند) و دستگاههایی را که از هر یک استفاده می کنند نام می برد. بعد انواع مختلف سال را تعریف می کند سال شمسی، قمری، یولیانی و ایرانی و مفهوم کبیسه را در کار می آورد و در فصل سوم به تعریف تاریخهای مختلف و بحث در آنها می پردازد.

ادامه مطلب: کتب و رسالات ابوریحان بیرونی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابوریحان بیرونی
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 89
پرینت

 کلاس درس ابوریحان بیرونی

 

روزی ابوریحان درس به شاگردان می گفت که  خونریز و قاتلی پای به محل درس و بحث نهاد. 
شاگردان با خشم به او می نگریستند و در دل هزار دشنام به او می دادند که چرا مزاحم آموختن آنها شده است.

آن مرد رسوا رو به حکیم نموده چند سوال ساده نمود و رفت.

فردای آن روز، شاعر مدیحه سرای دربار، پای به محل درس گذارده تا سوالی از حکیم بپرسد.

ادامه مطلب: کلاس درس ابوریحان بیرونی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابوریحان بیرونی
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 125
پرینت

لقب ابوریحان بیرونی از کجا آمده است؟

به گزارش جهان سید مهدی سیدی در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با لقب ابوریحان محمدبن احمد بیرونی عنوان کرد: ریحانه دخترک خردسال دوستش بود که علاقه بسیار او به نجوم و ستاره شناسی و ارادتی که به این دانشمند داشت، سبب شد تا وی به آموزش دادن به او بپردازد و از آن پس به او ابو ریحان یعنی پدر ریحانه گفته شد و چون در خارج از شهر خوارزم زندگی می‌کرد لقب بیرونی به او داده شد.

ادامه مطلب: لقب ابوریحان بیرونی از کجا آمده است؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابوریحان بیرونی
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 168
پرینت

 

مبادی نظری اندیشه سیاسی ابوریحان بیرونی

نویسنده:غلامحسن مقیمی

افكار بیرونی مجموعه ای از دانش ها و رویكردهای متفاوت است. از این رو مسأله اساسی در مطالعات «بیرونی شناسی» شناخت ماهیت آرا و مبانی معرفت شناسی، هستی شناسی وانسان شناسی اوست.

 اگر چه نگاه بیرونی به غایت عالم طبیعی است و نقطه عزیمت اندیشه وی توصیف الگوها و قوانین طبیعی است، اما همو با تعلیل ذهنی و در نهایت به واسطه وحی و شهود به تعادل و انسجام می رسد؛ به عبارت دیگر مدل پژوهش وی «معرفت تركیبی» است كه از حس و استقرا آغاز و با عق ل و قیاس به تعادل و در نهایت با وحی به ثبات و استحكام می رسد.

ادامه مطلب: مبادی نظری اندیشه سیاسی ابوریحان بیرونی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابوریحان بیرونی
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 79
پرینت

واژه‌هاي كهن اوستايي در «آثار الباقيه» ابوريحان بيروني

 تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۰۹:۰۰

 

يك پژوهشگر فرهنگ و تاريخ ايران گفت: در متن‌هاي پس از اسلام، مانند آن‌چه ابوريحان بيروني در كتاب «آثار الباقيه» نوشته است، به نام امشاسپندان برمي‌خوريم اما برخي از آن نام‌ها معرب شده‌اند. همانند «سپندارمذ» كه در « آثار الباقيه » به «اسفند» تبديل شده است.

  بهرام روشن‌‌ضمير

 بهرام روشن ضمير، پژوهشگر فرهنگ و تاريخ ايران در نشست تخصيي به بررسي «بررسي روزها در گاه‌شماري باستاني» پرداخت. بهرام روشن‌ضمير در اين نشست گفت: در متن پهلوي «ماه فروردين، روز خرداد» به اهميت روز خرداد در تقويم اوستايي اشاره شده است. در رساله ديگري به زبان پهلوي به نام «اندرز آذرپاد مهراسپندان» نيز فلسفه نامگذاري روزها در گاه‌شماري اوستايي (مزدايي) را مي‌توان پيدا كرد. 

ادامه مطلب: واژه‌هاي كهن اوستايي در «آثار الباقيه» ابوريحان بيروني
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابوریحان بیرونی
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 141
پرینت

ابوريحان بيروني، نزديك تر به انسان معاصر

 

وقتي ايالت سرسبز گرگان را به قصد زادگاهش خوارزم ترك مي كرد، هم در انديشه ده سالي از جوانش بود كه در پناه حاكمان آل زياد گذرانده بود، و هم بيم ناك آينده اي كه به آن پا مي گذاشت. او كه ده سال قبل در پي درگيري دو تيره از خاندان بزرگ خوارزمشاهي و در خطر افتادن مطالعه و آزمايشاتش، محل زندگي خود را ترك كرده بود، اين بار از سخت گيري و سنگ دلي شمس المعالي قابوس بن وشمگير راهي وطن شده بود.

تنها اميدش نيز شايعاتي بود كه از اقتدار نسبي خاندان مامون خوارزمشاه و مراعات حال دانشمندان در بارگاه اين خانواده اصيل ايراني شنيده بود. هنگامي كه ابوريحان محمدبن احمد بيروني حوالي سال 400 قمري وارد جرجانيه (گرگانج) شد، در بار امير ابوالعباس مامون بن مامون خوارزمشاه، از مراكز مهم جنبش هاي فكري و علمي آن عصر محسوب مي شد.

ادامه مطلب: ابوريحان بيروني، نزديك تر به انسان معاصر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابوریحان بیرونی
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 81
پرینت

ابوریحان بیرونی، زندگینامه ابوریحان بیرونی

 ابوریحان محمد بن احمد بیرونی از دانشمندان بزرگ ایران در علوم حکمت و اختر شناسیو ریاضیات و تاریخ و جغرافیا مقام شامخ داشته، در سال 362 هجری قمری در حوالی خوارزم متولد شده و از این جهت به بیرونی یعنی خارج از خوارزم معروف شده. هیچ اطلاعی درباره اصل و نسب و دوره کودکی بیرونی در دست نیست.

ادامه مطلب: ابوریحان بیرونی، زندگینامه ابوریحان بیرونی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ابوریحان بیرونی
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 123
پرینت

 آراء و آثار فلسفی بیرونی

نام آوری بیرونی در شاخه های مختلف علم از قبیل ریاضیات ، نجوم ، جغرافیا، و همچنین غلبه ی فلسفه مشائی کندی، فارابی و ابن سینا از یک سو و سنت فلسفی سهروردی و عرفان از دیگر سو، موجب غفلت از مقام وی در فلسفه شده است، چنانکه حتی شهرزوری و بیهقی وی را از این حیث قابل توجه ندانسته اند. اما شواهد موجود از آثار وی آشکار می سازد که بیرونی در این شاخه از معرفت نیز جایگاه درخور توجهی دارد. از میان آثار برجا مانده ی او می توان دریافت که مانند ابن سینا دارای نظام فکری و فلسفی نبوده ، اما صاحب اندیشه ی مستقلی بوده و از مکتب فلسفی خاصیّ پیروی نکرده است.

ادامه مطلب: آراء و آثار فلسفی بیرونی
 

صفحه1 از3

<< شروع < قبلی 1 2 3 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 157 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید