نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: احمد شاملو
نمایش از 24 خرداد 1394 بازدید: 125
پرینت

نگاهی به ترانه های احمد شاملو

ترانه متکی به موسیقی است و شعر متکی به وزن (وزن درونی یا بیرونی)

یک شعر یا ترانه را به اتکای استفاده از ابزار فولکلور نمی توان فولکلوریک محسوب کرد. چرا که در ادبیات فولکلوریک، فولکلور محور است نه ابزار. استفاده ابزاری از فولکلور یک شعر یا ترانه نوستالژیک می آفریند، که البته زیباست اما در تقسیم بندی شعر فولکلوریک نمی گنجد.

ادامه مطلب: نگاهی به ترانه های احمد شاملو
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: احمد شاملو
نمایش از 24 خرداد 1394 بازدید: 102
پرینت

نگاهي به اشعار و شخصيت احمد شاملو

احمد شاملو در ايران‌ از سكولار (بي‌ دين‌) بودن‌ خود دم‌ مي‌زند اما براي‌ مسيحيت‌ و يهوديت‌ شعر مي‌سرايد و ترجمه‌ مي‌كند و...

 درباره‌ اشعار احمد شاملو شعر معاصر را كه‌ از نيما يوشيج‌ (افسانه،‌ 1301) شروع‌ مي‌شود و استمرار مي‌يابد و در آن‌ مفاهيم‌ نو و معاصر با واژه‌هاي‌ و استعاره‌هاي‌ نو و تركيب‌هاي‌ نو كه‌ وارد ادبيات‌ رسمي‌ ملي‌ مي‌شود نمي‌توان‌ بدون‌ آثار ادبي‌ احمد شاملو (الف. بامداد) بررسي‌ كرد. همچنان‌ كه‌ كار انقلاب‌ ادبي‌ نيما يوشيج علاوه‌ بر سبك‌ پيشنهادي‌ خود وي‌ بر شعر به ‌طور كلي‌ (غزل‌، رباعي‌، قصيده‌، سپيد و...) تأثير كلي‌ نهاد.

ادامه مطلب: نگاهي به اشعار و شخصيت احمد شاملو
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: احمد شاملو
نمایش از 24 خرداد 1394 بازدید: 119
پرینت

نگاهی بر آثار و فعالیت های احمد شاملو

دفترهای شعر

برای نوشتن این بخش علاوه بر منابع یاد شده در بخش کتاب‌شناسی، از احمد شاملو مجموعهٔ آثار دفترِ یکم:شعرها نیز استفاده شده‌است. تاریخ‌ها به‌جز مورد اول مربوط به زمان سرودن شعرهای موجود در دفتر شعر مربوطه‌است. مورد اول سال انتشار است.

۱۳۲۹-۱۳۲۳ آهن‌ها و احساس، در چاپ‌خانهٔ یمنی تهران توسط فرمانداری نظامی ضبط و سوزانده شد.

ادامه مطلب: نگاهی بر آثار و فعالیت های احمد شاملو
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: احمد شاملو
نمایش از 24 خرداد 1394 بازدید: 126
پرینت

کوتاه سخنی با سرآیشی از احمد شاملو

این قطعه ی کوتاه از احمد شاملو از قطعاتی است که دارای بن مایه ای انتقادی و اجتماعی است .

کوه ها با هم اند و تنهایند

همچو ما با همان و تنهایان

این قطعه ی کوتاه از احمد شاملو از قطعاتی است که دارای بن مایه ای انتقادی و اجتماعی است . مهمترین رویکردی را که می توان به این قطعه داشت ،رویکردی ایجاز محور است که قطعه ی مذکور را با نوعی دینامیسم زبانی مواجه ساخته است و نه استاتیک زبان . این قطعه از احمد شاملو از زبان ایجاز بهره می جوید و با التفات به موسیقی درون قطعه که توام با زبان ، اندیشه و معناست بی گمان سرآیش شاعر را تک تاز و تعمیم پذیر کرده است . زبان شعر شاعر در این قطعه زبان اشارت نیست بلکه زبان عبارت است . البته نه آن زبان عبارتی که برای نثر تعیین شده است بلکه زبان عبارتی که به معنی مانند کردن است . مانند کردن یا به تعبیری همان صنعت تشبیه در این قطعه به زیبایی لحاظ شده است .

ادامه مطلب: کوتاه سخنی با سرآیشی از احمد شاملو
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: احمد شاملو
نمایش از 24 خرداد 1394 بازدید: 127
پرینت

 

فهرست آثار احمد شاملو

این مقاله فهرستی است از آثار احمد شاملو، شاعر ایرانی و نیز آثاری که راجع به این شاعر نوشته شده‌اند.

 

کتابشناسی

تمام مطالب این بخش با توجه به اطلاعات ارائه شده در کتاب‌شناسی احمد شاملو تهیه شده‌است. این کتاب‌شناسی در منابع مختلف از جمله احمد شاملو شاعر شبانه‌ها و عاشقانه‌ها∗، شناخت‌نامهٔ∗، در بارهٔ هنر و ادبیات ∗ منتشر شده‌است. هر جا از منبع دیگری استفاده شده باشد در پانویس ذکر شده‌است.

ادامه مطلب: فهرست آثار احمد شاملو
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: احمد شاملو
نمایش از 24 خرداد 1394 بازدید: 76
پرینت

شعر “از مرگ …” احمد شاملو

 هرگز از مرگ نهراسیده ام

اگر چه دستانش از ابتذال، شکننده تر بود.

هراس من – باری – همه از مردن در سرزمینی است

ادامه مطلب: شعر “از مرگ …” احمد شاملو
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: احمد شاملو
نمایش از 24 خرداد 1394 بازدید: 80
پرینت

شعر مرثیه از احمد شاملو - در سوگ فروغ

به جستجوی تو

بر درگاه کوه می گریم ،

در آستانه ی دریا و علف

به جستجوی تو

در معبر بادها می گریم،

در چار راه فصول،

در چار چوب شکسته پنجره ای

که آسمان ابر آلوده را

قابی کهنه می گیرد.

ادامه مطلب: شعر مرثیه از احمد شاملو - در سوگ فروغ
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: احمد شاملو
نمایش از 24 خرداد 1394 بازدید: 80
پرینت

زنگینامه احمد شاملو شاعر بزرگ قرن

 

احمد شاملو (زادۀ ۲۱ آذر، ۱۳۰۴ در تهران؛ ۱۲ دسامبر ۱۹۲۵، در خانهٔ شمارهٔ ۱۳۴ خیابان صفی‌علیشاه - درگذشتۀ ۲ مرداد ۱۳۷۹؛ ۲۴ ژوئیه ۲۰۰۰ در فردیس کرج) شاعر، نویسنده، فرهنگ‌نویس، ادیب، مترجم ایرانی و از اعضای کانون نویسندگان ایران بود. آرامگاه او در امامزاده طاهر کرج واقع است. تخلص او در شعر الف. بامداد بود.

ادامه مطلب: زنگینامه احمد شاملو شاعر بزرگ قرن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: احمد شاملو
نمایش از 24 خرداد 1394 بازدید: 79
پرینت

زندگينامه احمد شاملو

 

شاعر، نویسنده، ادیب و مترجم ایرانی (1304- 1379)

احمد شاملو، شاعر، نویسنده، فرهنگ ‌نویس، ادیب و مترجم ایرانی، در بيست و يكم آذرماه سال ۱۳۰۴ در تهران؛ در خانه ي شماره ي ۱۳۴ خیابان "صفی‌علیشاه" به دنيا آمد. تخلص* او در شعر، "الف. بامداد" و "الف. صبح" بود. پدرش، "حیدر" نام داشت که تبار او به گفته ي شاملو در شعری از مجموعه‌ی مدایح بی‌صله، به کابل برمی‌گشت؛ نام مادرش، "کوکب عراقی" بود. شاملو دوره‌ی کودکی خود را به دليل شغل پدر که افسر ارتش بود، در شهرهایی چون "رشت"، "سمیرم"، "اصفهان"، "آباده" و "شیراز" گذراند؛ به همین دلیل شناسنامه ي او در شهر رشت گرفته شده ‌است.

ادامه مطلب: زندگينامه احمد شاملو
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: احمد شاملو
نمایش از 24 خرداد 1394 بازدید: 78
پرینت

زندگینامه احمد شاملو درنگاهی گذرا

 

احمد شاملو، در ۲۱ آذر ماه سال ۱۳۰۴ هجری شمسی در تهران متولد شد. دوره کودکی را به خاطر شغل پدرش که افسر ارتش بود و هر چند وقت را در جایی ماموریت می رفت، در شهرهایی چون رشت، سمیرم، اصفهان، آباده و شیراز گذراند.

 آموزشهای دبستانی را در شهرهای خاش و زاهدان و مشهد، و بخشی از دوره دبیرستان را در بیرجند، مشهد و تهران گذراند. در سال ۱۳۳۱ به همراه پدرش، که برای سروسامان دادن تشکیلات از هم پاشیده ژاندارمری به گرگان و ترکمن صحرا انتقال یافته بود، به آنجا می رود و همزمان با تحصیل در فعالیتهای سیاسی مناطق شمال شرکت می کند.

ادامه مطلب: زندگینامه احمد شاملو درنگاهی گذرا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: احمد شاملو
نمایش از 24 خرداد 1394 بازدید: 81
پرینت

زندگی نامه و برخی از آثار احمد شاملو

 احمد شاملو

احمد شاملو (زاده ۲۱ آذر، ۱۳۰۴ در تهران؛ ۱۲ دسامبر ۱۹۲۵، در خانهٔ شمارهٔ ۱۳۴ خیابان صفی‌علیشاه - درگذشته ۲ مرداد ۱۳۷۹؛ ۲۴ ژوئیه ۲۰۰۰ فردیس کرج) شاعر، نویسنده، فرهنگ‌نویس، ادیب و مترجم ایرانی بود. آرامگاه او در امامزاده طاهر کرج واقع است. تخلص او در شعر الف. بامداد بود.شهرت اصلی شاملو به خاطر شعرهای اوست که شامل اشعار نو و برخی قالب‌های کهن نظیر قصیده و نیز ترانه‌های عامیانه‌است. شاملو تحت تأثیر نیما یوشیج، به شعر نو (که بعدها شعر نیمایی هم نامیده شد) روی آورد،اما برای اولین بار درشعر «تا شکوفهٔ سرخ یک پیراهن» که در سال ۱۳۲۹ با نام «شعر سفید غفران» منتشر شد وزن را رها کرد و به‌صورت پیشرو سبک جدیدی را در شعر معاصر فارسی گسترش داد. از این سبک به شعر سپید یا شعر منثور یا شعر شاملویی یاد کرده‌اند. بعضی از منتقدان ادبی او را تنها شاعر موفق در زمینه شعر منثور می‌دانند.شاملو علاوه بر شعر، کارهای تحقیق و ترجمه شناخته‌شده‌ای دارد. مجموعه کتاب کوچه او بزرگ‌ترین اثر پژوهشی در باب فرهنگ عامیانه مردم ایران می‌باشد. آثار وی به زبان‌های: سوئدی، انگلیسی، ژاپنی، فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی، روسی، ارمنی، هلندی، زاگربی، رومانیایی، فنلاندی، ترکی^ ترجمه شده‌است.

ادامه مطلب: زندگی نامه و برخی از آثار احمد شاملو
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: احمد شاملو
نمایش از 24 خرداد 1394 بازدید: 79
پرینت

درگذشت احمد شاملو ، شاعر (1379ش)

احمد شاملو، در ۲۱ آذر ماه سال ۱۳۰۴ هجري شمسي در تهران متولد شد. نام پدر حیدر شاملو، نام مادر کوکب عراقی شاملو و نام خواهران فروغ‌الزمان، قمرالزمان، شمس‌الزمان، سرور و سودابه. دوره کودکي را به خاطر شغل پدرش که افسر ارتش بود و هر چند وقت را در جايي ماموريت مي رفت،

ادامه مطلب: درگذشت احمد شاملو ، شاعر (1379ش)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: احمد شاملو
نمایش از 24 خرداد 1394 بازدید: 75
پرینت

درآمدي بر شيوه­‌ي نوشتاري اشعار شاملو (نقد برتر دومین دوره جایزه ادبی والس)

 

     1- اشعار شاملو تاكنون از زواياي مختلفي توسط صاحبنظران مورد نقد و بررسي قرار گرفته است و به مواردي از جمله آهنگ كلام، ساختار، زبان، شيوه ي تصويرسازي و ... كه به عنوان عناصر اصلي شعر شناخته شده اند پرداخته شده ولي شيوه‌ي نوشتاري اشعار او معمولاً در حاشيه بوده، يعني يا لابلاي مباحث ديگران اشاره اي نيز به اين مورد شده يا اگر هم مستقلاً مورد بحث قرار گرفته به عنوان ابزاري فرعي )نه اصلي و بنيادي) تلقي شده و يا حتي بي تأثير دانسته شده است.

ادامه مطلب: درآمدي بر شيوه­‌ي نوشتاري اشعار شاملو (نقد برتر دومین دوره جایزه ادبی والس)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: احمد شاملو
نمایش از 24 خرداد 1394 بازدید: 81
پرینت

جنجال به خاطر شعر نو در آن سال ها

 نويسنده: هوشنگ حسيني

شعر نو و احمد شاملو

در اين مقاله از شعر و شاعري آن روزها و بحث و سرو صدايي که شعر نو ايجاد کرد مي پردازيم. جريان مربوط به سال 1352 است مي باشد. يعني 37 سال پيش!

احمد شاملو در آن روزها شهرتي به هم زده بود و همگان از موج نويي که در شعر اين مرز و بوم يکه تازي مي کرد، حرف مي زدند و موافق و مخالف رو در روي هم قرار گرفته بودند. در اين گير و دار که آيا شعر نو خوب است يا بد، ناگهان پروفسور محسن هشترودي، رياضي دان و متفکر برجسته ايراني وارد ميدان شد و با اظهار نظرات خود در اين زمينه بحث شعر نو را داغ و جنجالي تر کرد. او در اظهار نظر خود خيلي قاطع و محکم شعر نو را محکوم کرد آن را غير ايراني خواند و شاملو را به عنوان مظهر شعرنو، غير اصيل ومقلد اعلام داشت.

ادامه مطلب: جنجال به خاطر شعر نو در آن سال ها
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 94 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید