نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زكرياي رازي
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 103
پرینت

نگاهی کوتاه به زندگینامه زکریای رازی

محمد بن زکریای رازی یکی از معروفترین شیمیدانان و طبیبان جهان اسلام است که در 251 هجری قمری در ری به دنیا آمد و در 313 هجری قمری در همین شهر وفات یافت و اروپائیان او را با نامهای "رازس"، "رازی" و "الرازی" می شناسند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در دوره خلافت امویان، حکمرانان بر اقوام غیر عرب فشار زیادی می آوردند و به آنان امکان هیچ گونه تعقل و پژوهش علمی را نمی دادند. آنان برای علوم طبیعی هیچ ارزشی قائل نبودند و به نظرشان این علوم فقط به درد ملل غیر عربی مثل ایرانیان می خورد. بنابراین دوره اموی عصر رکود و تعطیل حکمت در ایران بود.

ادامه مطلب: نگاهی کوتاه به زندگینامه زکریای رازی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زكرياي رازي
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 101
پرینت

نابغه ی شرق

نویسنده: دکتر محمود نجم آبادی

 

نگاهی به مقام علمی و پزشکی حکیم رازی

 

الف - نام و نسب

رازی نامش محمد و نام پدرش زکریا و کنیه اش ابوبکر است. جمیع مورخان وی را محمد بن زکریای رازی در کتب خود آورده اند، یا بهتر بیان داریم، محمد فرزند زکریای رازی.

ابوریحان در مقدمه رساله ای که برای فهرست کتاب های رازی تألیف کرده او را «ابوبکر محمد بن زکریا بن یحیی الرازی»(1) نام برده است.

ادامه مطلب: نابغه ی شرق
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زكرياي رازي
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 95
پرینت

موضع «تفکیک» حکیم رازی

 

نویسنده: دکتر پرویز اذکائی*

 

چکیده

این گفتار، بخشی است از کتاب در دست انتشار حکیم رازی (حکمت طبیعی و نظام فلسفی) و در آن، مسئله تفکیک (= جدایی دین از فلسفه) در آراء محمد بن زکریای رازی، مورد بحث قرار گرفته است. نویسنده گفتار، سخن آنان را که رازی را دین ستیز می‌دانند، رد کرده و بر آن است که: ستیزش رازی با دین، صرفاً و فقط از موضع دفاع از فلسفه بوده است و متکلمان واقعی دین، خواه سنی وخواه شیعی (امامی) اصلاً کمترین اعتراض یا برخورد متعصبانه با رازی نداشته‌اند.

ادامه مطلب: موضع «تفکیک» حکیم رازی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زكرياي رازي
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 100
پرینت

مروری بر فلسفه رازی

 

(کیاوش ماسالی ، آذر ۱۳۸۵ )

     نبوغ کم نظیر محمد بن زکریای رازی (قرن نهم- دهم میلادی) در پزشکی، شیمی و علوم طبیعی آشکار و مسلم می باشد و دارای شهرت جهانی بوده است؛ اما به اندیشه ها و اهمیت فلسفی او به دلایلی کمتر پرداخته شده است و این به دلیل آن است که او از فلسفه رسمی عصر خود که فلسفه ارسطویی- نو افلاطونی بود و در بین اهل فلسفهدرآن دوران بیشتر مطلوب و مقبول بوده و در طول تاریخ فلسفه اسلامی هم این مقبولیت را حفظ کرده و شرح و بسط یافته، پیروی نکرده و انفراد جسته و عقاید مخصوص به خود در پیش گرفته است و در نتیجه مورد رد و بدگویی بسیار اهل فلسفه و فیلسوفان هم عصر و پس از خود قرار گرفته است و در آثار فلاسفه اسلامی کمتر ذکری از آراء رازی می بینیم و فلسفه او به چیزی گرفته نشده است؛ و نیز به دلیل عقایدی که درباره ادیان ابراز کرده، که مورد پسند متکلمین و اهل مذهب از فرقه های مختلف نبوده، مورد تکفیر قرار گرفته است؛ بطوریکه بسیاری از تألیفات مهمش که می توانست عقاید و اهمیت فلسفی او را بیشتر و بهتر نشان دهد، از بین رفته و اکنون در دست نیست.

ادامه مطلب: مروری بر فلسفه رازی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زكرياي رازي
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 77
پرینت

مبانی و عناصر فلسفه اخلاق زکریای رازی

           

اخلاق رازی، از مبانی اپیکوری او سود می برد. او، نظیر یک اپیکوری، در اخلاق اصالت طبیعی و اصالت تجربی است، و از طریق یک مسیر آشنای اپیکوری به یک لذت گرایی زاهدانه معتدل می رسد. زیرا او استدلال می کند که فهم درست لذت ما را بدانجا نمی رساند که هر چه بیشتر دنبال لذت بوده به جمع آن بپردازیم، گویی که می توان آن را ذخیره نمود، بلکه به این معرفت می رساند که امنیت خاطر و زندگی مطمئن، از دیدگاه سعادت انسانی، در زندگی سنجیده و دوراندیشانه است، که در آن میل های متعادل با نیازهای طبیعت سازگار بوده و از طرق عادی قابل ارضا نیستند.

ادامه مطلب: مبانی و عناصر فلسفه اخلاق زکریای رازی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زكرياي رازي
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 70
پرینت

کاشف الکل، محمد بن زکریای رازی را بیشتر بشناسید

 

محمد بن زکریای رازی کیست؟ در مورد وی چقدر اطلاعات دارید؟ در این بخش، می توانید محمد بن زکریای رازی را بیشتر بشناسید. با مطالعه ی این مطلب که بهمحمد بن زکریای رازی اختصاص دارد می توانیم باز هم به ایرانی بودن خودمان افتخار کنیم. احساس غرور کنیم که دانشمندانی همچون محمد بن زکریای رازی داشتیم و داریم. مجله پزشکی دکتر سلام، با گردآوری زندگینامه محمد بن زکریای رازی، شما را با این دانشمند ایرانی بیشتر آشنا می کند.

ادامه مطلب: کاشف الکل، محمد بن زکریای رازی را بیشتر بشناسید
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زكرياي رازي
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 70
پرینت

فهرست آثار محمد زکریای رازی

محمد زکریای رازی، پزشک، فیلسوف و شیمی‌دان ایرانی در قرن سوم و اوایل چهارم هجری بود. در مورد آثار رازی در لغت‌نامهٔ دهخدا آمده‌است:«ابن‌الندیم در کتاب «الفهرست» خود تعداد آثار رازی را یک‌صد و شصت و هفت و ابوریحان بیرونی در کتاب «فهرست کتب رازی» یک‌صد و هشتاد و چهار دانسته‌اند. «کتاب‌های رازی برحسب فهرست بیرونی بدین ترتیب تقسیم موضوعی می‌شود: ۵۶ کتاب در طب، ۳۳ کتاب در طبیعیات، ۷ کتاب در منطق، ۱۰ کتاب در ریاضیات و نجوم، ۷ کتاب در تفسیر و تلخیص و اختصار کتب فلسفی یا طبی دیگران،۱۷ کتاب در علوم فلسفی و تخمینی، ۶ کتاب در در مافوق الطبیعه، ۱۴ کتاب در الهیات، ۲۲ کتاب در کیمیا، ۲ کتاب در کفریات، ۱۰ کتاب در فنون مختلف که جمعاً بالغ بر یکصدوهشتادوچهار مجلد می‌شود و ابن اصیبعه در عیون الانباء فی طبقات الاطباء دویست و سی و هشت کتاب از برای رازی برمی‌شمارد.[۱]

ادامه مطلب: فهرست آثار محمد زکریای رازی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زكرياي رازي
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 67
پرینت

سالروز تولد زکريا رازي

  ابوبكر محمد پسر زكرياي رازي فيلسوف و عالم طبيعي و شيمي دان و پزشك بزرگ ايران عالم اسلامي و ملقب به جالينوس المسلمين از مفاخر مشاهير جهان و يكي از نوابغ روزگار قديم است. تولد او در اوايل شعبان سال 251 هجري در ري اتفاق افتاد و در همين شهر به تحصيلات خود در فلسفه و رياضيات و نجوم و ادبيات مبادرت كرد و بعيد نيست كه توجه او به تحصيل علم كيميا نيز در ايام جواني جلب شده باشد.

ادامه مطلب: سالروز تولد زکريا رازي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زكرياي رازي
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 67
پرینت

زندگی نامه ی محمدبن زکریا رازی

 رازی، محمدبن زکریا

( ملیت: ایرانی قرن: ۳ )

نام وی محمد و نام پدرش زکریا است. رازی فیلسوف، عالم طبیعی، شیمیدان و پزشک بزرگ ایران اسلامی و ملقب به جالینوس المسلمین از مفاخر مشاهیر جهان و یکی از نوابغ روزگار قدیم است. مورخان شرقی در کتاب ‌هایشان او را محمد بن زکریای رازی خوانده‌اند، اما اروپائیان و مورخان غربی از او به نام ‌های رازس Rhazes=razes و رازی Al-Razi در کتاب‌ های خود یاد کرده‌اند. به گفته ابوریحان بیرونی وی در شعبان سال ۲۵۱ هجری (۸۶۵ میلادی) در ری متولد شده و دوران کودکی و نوجوانی‌ و جوانی‌اش دراین شهر به تحصیلات در فلسفه و ریاضیات و نجوم و ادبیات پرداخت . چنین شهرت دارد که در جوانی عود می‌نواخته و گاهی شعر می‌سروده‌است.

ادامه مطلب: زندگی نامه ی محمدبن زکریا رازی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زكرياي رازي
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 66
پرینت

زندگی نامه محمد زکریای رازی (محمدبن زکریای بن یحیی رازی)

 

پزشک عالیقدر ایرانی که در زمینه‌های شیمی، فیزیک و فلسفه پژوهش‌های ارزنده‌ای داشته است.

 نام وی محمد، نام پدرش زکریا و نیایش یحیی و کنیه‌اش ابوبکر است. او در شعبان سال 251 هـ.ق (865 م) در ری که شهری کهن (نام این شهر در اوستا آورده شده است) ومرکز علم و ادب ایران آن روزگار بود به دنیا آمده دوران کودکی، جوانی و نوجوانی خودرا در این شهر گذراند. در نوجوانی به موسیقی گرایش داشته و در نواختن نی توانا بودو گاهی شعر می‌سرود.

ادامه مطلب: زندگی نامه محمد زکریای رازی (محمدبن زکریای بن یحیی رازی)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زكرياي رازي
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 76
پرینت

زندگی نامه محمد زکریای رازی

 

زکریای رازی - مسیر ایرانی

ابوبکر محمد زکریای رازی پزشک، فیلسوف و شیمی‌دان ایرانی که آثار ماندگاری در زمینه پزشکی و شیمی و فلسفه نوشته است و به‌عنوان کاشف الکل و جوهر گوگرد (اسید سولفوریک) مشهور است.

 نام وی محمدو نام پدرش زکریا و کنیه‌اش ابوبکر است. مورخان شرقی در کتاب‌هایشان او را محمد بن زکریای رازی خوانده‌اند، اما اروپائیان و مورخان غربی از او به نام‌های رازس Rhazes=razes و الرازی Al-Razi در کتاب‌های خود یاد کرده‌اند. به گفته ابوریحان بیرونی وی در شعبان سال ۲۵۱ هجری (۸۶۵ میلادی) در ری زاده شد و دوران کودکی و نوجوانی و جوانی‌اش دراین شهر گذشت. چنین شهرت دارد که در جوانی عود می‌نواخته و گاهی شعر می‌سروده‌است. بعدها به زرگری و سپس به کیمیاگری روی آورد. وی در سنین بالا علم طب را آموخت. بیرونی معتقد است او در ابتدا به کیمیا اشتغال داشته و پس از آن که در این راه چشمش در اثر کار زیاد با مواد تند و تیزبو آسیب دید، برای درمان چشم به پزشکی روی آورد.

ادامه مطلب: زندگی نامه محمد زکریای رازی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زكرياي رازي
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 84
پرینت

زكریای رازی ، اعجوبه ی علم پزشكی

ابوبكر محمد بن زكریای رازی فیلسوف و عالم طبیعی و شیمی دان و پزشك بزرگ ایران عالم اسلامی و ملقب به جالینوس المسلمین از مفاخر مشاهیر جهان و یكی از نوابغ روزگار قدیم است. تولد او در اوایل شعبان سال 251 هجری در ری اتفاق افتاد و در همین شهر به تحصیلات خود در فلسفه و ریاضیات و نجوم و ادبیات پرداخت و بعید نیست كه او به تحصیل علم كیمیا نیز در ایام جوانی توجه داشته است .

ادامه مطلب: زكریای رازی ، اعجوبه ی علم پزشكی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زكرياي رازي
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 65
پرینت

زکریای رازی، محمد بن زکریای رازی و داروسازی وآثارش

 

محمّد زَکَریای رازی (۲۵۱ ه.ق. - ۳۱۳ ه.ق.) پزشک، فیلسوف و شیمی دان ایرانی که آثار ماندگاری در زمینهٔ پزشکی و شیمی و فلسفه نوشته است و به عنوان کاشف الکل و جوهر گوگرد (اسید سولفوریک) مشهوراست.

به گفته جرج سارتن، پدر تاریخ علم، رازی «بزرگ ترین پزشک اسلام و قرون وسطی بود.» این دانشمند ایرانی از آن جا که کتاب های خود را به زبان عربی می نوشت، نزد غربیان به جالینوس عرب نیز مشهور بوده است...

ادامه مطلب: زکریای رازی، محمد بن زکریای رازی و داروسازی وآثارش
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: زكرياي رازي
نمایش از 27 خرداد 1394 بازدید: 66
پرینت

داستان هایی پیرامون پزشکی رازی

 نویسنده: دکتر محمود نجم آبادی

افسانه ها و حکایات چندی به رازی نسبت داده اند که در کتب مورخان و تذکره نویسان به چشم می خورد و آن ها عبارتند از:

1. حکایتی است که نظامی عروضی سمرقندی در مقالت چهارم کتاب خود درباره درمان امیر منصوربن نوح بن نصر متذکر گردیده که نتیجه آن یک نوع درمان روحی و تلقینی (1) می باشد. چنان که آمد این حکایت صحیح به نظر نمی رسد و شرح آن در ابتدای مبحث مربوط به رازی گفته شد و متذکر گردیدیم که حکایت مربوط به منصوربن اسحق حاکم نیشابوری است.

2. ابن ابی اصیبعه در عیون الانباء به نقل از یکی از شاگردان رازی موسوم به ابن قارن رازی از پسری مستسقی در نیام (وسط راه نیشابور به ری) متذکر گردیده که آن هم چندان معتبر نمی باشد. (برای اطلاع رجوع شود به ص 313 جلد اول عیون الانباء چاپ مصر 1299 هجری = مطابق 1882 میلادی و کتاب شرح حال و مقام ابوبکر محمد زکریای رازی تألیف نگارنده سال 1317 شمسی چاپ تهران).

ادامه مطلب: داستان هایی پیرامون پزشکی رازی
 

صفحه1 از3

<< شروع < قبلی 1 2 3 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 130 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید