نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شکوه قاسم نیا
نمایش از 12 مهر 1394 بازدید: 133
پرینت

درباره زندگینامه شکوه قاسم نیا

فاطمه قاسم نیا همدانی یا همان شکوه قاسم‏نیا در سال 1334 در تهران به دنیا آمد.
مدرک تحصیلی‏اش لیسانس علوم سیاسی است و به آن رشته علاقه‏مند بود. در سال 1358 برای سرگرمی در یک طبقه از خانه‏شان مهد کودک خصوصی به راه انداخت و تعداد محدودی از بچه‏ها را در گروه سنی خاص (سه تا پنج سالگی) در این مهد که عمه جون نام داشت جمع کرد. برای آن‏ها شعر می گفت قصه می ساخت و بدین ترتیب بود که با دنیای آن‏ها آشنا شد. قبلا به ادبیات بزرگسالان علاقه مند بود و مطالعاتی هم در این زمینه داشت. آشنا شدن با کودکان او را به دنیای تازه ادبیات رهنمون ساخت. در همان سال اولین سمینار ادبیات کودک در کانون پرورش فکری ، تشکیل شد او به قصد استفاده رسانی به بچه‏های مهد کودکش در آن شرکت کرد و با شاعران کودک چون رحماندوست و نیکخواه آزاد و ... آشنا شد و آثارش را به آن‏ها داد. بدین ترتیب بود که سر از کیهان بچه‏ها در آورد و مسئولیت صفحه شعر آن را به عهده گرفت. به ناچار مهد کودک را تعطیل کرد و سال بعد صفحات ضمیمه شاپرک را به کیهان افزود که به طور جدی و کامل به گروه سنی کودک و خردسال اختصاص داشت. ابتدا تمام مطالب این بخش را به تنهایی نوشت اما بعداً همکارانی پیدا کرد و در نتیجه کار بهتر و تا امروز ماندگار شد. بعد ار آن فعالیت‏های گوناگونی در زمینه شعر ، قصه و ترانه‏های کودکانه داشت که حاصل آن انتشار بیش از 40 کتاب برای کودکان و حدود 300 ترانه برای این گروه سنی است که برای او 12 جایزه به همراه داشته است.
پس از تأسیس انتشارات نهاد هنر و ادبیات ، طرح مجله ویژه خردسالان که از مدت‏ها پیش در ذهن داشت ، به اجرا گذاشت. سردبیری آن مجله را که گلک نام داشت برای خود بر عهده گرفت و از این گروه سنی کار می‏کرد لذت می‏برد. از آن انتشارات کارهایی ارائه شد که امتیازات خوبی هم بدست آورد اما به دلایلی از آن گروه جدا شد. وی علاوه بر مسئولیت شورای شعر کیهان بچه‏ها در شورای سردبیری این مجله نیز عضویت داشت. سردبیری مجله شاپرک و گلک ، دبیری و سرویس ادبی روزنامه آفتابگردان ، عضو هیأت مدیره انتشارات هنر و ادبیات و عضویت در شورای شعر کانون از دیگر مسئولیت‏های وی بوده است همچنین او صاحب امتیاز و مدیر مسئول ماهنامه ادبی شتاب نیز می‏باشد.

ادامه مطلب: درباره زندگینامه شکوه قاسم نیا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شکوه قاسم نیا
نمایش از 12 مهر 1394 بازدید: 153
پرینت

چند نمونه از اشعار شکوه قاسم نیا

این آن - شکوه قاسم نیا

این آن

اين، اسب است،

آرام است.

آن، ببر است،

در دام است.

اين، مار است،

ناآرام!

آن، سار است،

بَر آن بام!

--------------------------------------------

مداد تنبل – شکوه قاسم نیا

مداد تنبل

آهای مداد تنبل

بازم غلط نوشتی

من نبودم تو بودی

که زیر خط نوشتی

من که خودم می دونم

پ سه تا نقطه داره

تو دستمو گول زدی

ادامه مطلب: چند نمونه از اشعار شکوه قاسم نیا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شکوه قاسم نیا
نمایش از 12 مهر 1394 بازدید: 109
پرینت

بیوگرافی شكوه قاسم نيا؛ شاعر

جوان ایرانی: فاطمه قاسم نیا همدانی یا همان شکوه قاسم ‏نیا در سال 1334 در تهران به دنیا آمد. مدرک تحصیلی‏ اش لیسانس علوم سیاسی است و به آن رشته علاقه‏ مند بود. در سال 1358 برای سرگرمی در یک طبقه از خانه ‏شان مهد کودک خصوصی به راه انداخت و تعداد محدودی از بچه‏ ها را در گروه سنی خاص (سه تا پنج سالگی) در این مهد که عمه جون نام داشت جمع کرد. برای آن‏ها شعر می گفت قصه می ساخت و بدین ترتیب بود که با دنیای آن‏ها آشنا شد.
قبلا به ادبیات بزرگسالان علاقه مند بود و مطالعاتی هم در این زمینه داشت. آشنا شدن با کودکان او را به دنیای تازه ادبیات رهنمون ساخت. در همان سال اولین سمینار ادبیات کودک در کانون پرورش فکری ، تشکیل شد او به قصد استفاده رسانی به بچه‏ های مهد کودکش در آن شرکت کرد و با شاعران کودک چون رحماندوست و نیکخواه آزاد و ... آشنا شد و آثارش را به آن‏ها داد. بدین ترتیب بود که سر از کیهان بچه‏ ها در آورد و مسئولیت صفحه شعر آن را به عهده گرفت. به ناچار مهد کودک را تعطیل کرد و سال بعد صفحات ضمیمه شاپرک را به کیهان افزود که به طور جدی و کامل به گروه سنی کودک و خردسال اختصاص داشت. ابتدا تمام مطالب این بخش را به تنهایی نوشت اما بعداً همکارانی پیدا کرد و در نتیجه کار بهتر و تا امروز ماندگار شد. بعد ار آن فعالیت‏ های گوناگونی در زمینه شعر ، قصه و ترانه‏ های کودکانه داشت که حاصل آن انتشار بیش از 40 کتاب برای کودکان و حدود 300 ترانه برای این گروه سنی است که برای او 12 جایزه به همراه داشته است.
پس از تأسیس انتشارات نهاد هنر و ادبیات ، طرح مجله ویژه خردسالان که از مدت‏ها پیش در ذهن داشت ، به اجرا گذاشت. سردبیری آن مجله را که گلک نام داشت برای خود بر عهده گرفت و از این گروه سنی کار می‏ کرد لذت می‏ برد. از آن انتشارات کارهایی ارائه شد که امتیازات خوبی هم بدست آورد اما به دلایلی از آن گروه جدا شد. وی علاوه بر مسئولیت شورای شعر کیهان بچه ‏ها در شورای سردبیری این مجله نیز عضویت داشت. سردبیری مجله شاپرک و گلک ، دبیری و سرویس ادبی روزنامه آفتابگردان ، عضو هیأت مدیره انتشارات هنر و ادبیات و عضویت در شورای شعر کانون از دیگر مسئولیت‏ های وی بوده است همچنین او صاحب امتیاز و مدیر مسئول ماهنامه ادبی شتاب نیز می‏ باشد.
زمانی که عضو شورای سردبیری کیهان بچه‏ ها بود با عضو دوم این شورا ، آقای احمد غلامی که داستان نویس و روزنامه نگار است ازدواج کرد و حاصل ازدواج آن‏ها دو دختر می باشد. بعد از تولد اولین فرزندش ، فعالیت‏ های اجتماعی بیرون از خانه را تا حد امکان کنار گذاشت اما در خانه کارهای سفارشی و غیر سفارشی زیادی انجام می‏ داد تا این که سفارش روی کتاب‏های درسی فارسی اول را پذیریفت و آثاری از وی در کتاب‏ های درسی گنجانده شد.

ادامه مطلب: بیوگرافی شكوه قاسم نيا؛ شاعر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: شکوه قاسم نیا
نمایش از 12 مهر 1394 بازدید: 95
پرینت

شکوه قاسم‌نیا

زمینهٔ کاری:کودک و نوجوان            - زادروز۱۳۳۴ تهران، ایران

ملیت:  ایرانی            

-سال‌های نویسندگی:۱۳۵۹ تا کنون   دلیل سرشناسی:نویسنده و شاعر کودکان

شکوه قاسم‌نیا (زاده ۱۳۳۴ در تهران) شاعر و نویسنده اهل ایران است. قاسم‌نیا یکی از نویسندگان مطرح در حوزۀ ادبیات کودکان و نوجوانان است و تاکنون نزدیک به ۴۰۰ ترانه برای کودکان سروده است.

زندگی‌نامه

شکوه قاسم نیا شاعر و نویسنده کودکان و نوجوانان سال ۱۳۳۴به دنیا آمد. شکوه قاسم‌نیا کار ترانه‌سرایی را از سال ۱۳۵۸ و کار نویسندگی برای کودکان را از سال ۱۳۵۹ با نوشتن در مجلهٔ کیهان بچه‌ها آغاز کرد. او تا کنون ۱۵۰ عنوان کتاب کودک نوشته است. وی برای تالیف داستان بلند «هلی فسقلی در سرزمین غول‌ها» و اشعار کتاب «کلاغه به خنده افتاد» در یازدهمین جشنوارهٔ کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دو دیپلم افتخار دربخش شعر و داستان گرفت. «هلی فسقلی در سرزمین غول‌ها» نیز موفق به دریافت جایزه کتاب سال کودک و نوجوان در بخش داستان کودک شد.


ادامه مطلب: شکوه قاسم‌نیا
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 831 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید