نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كمال المك
نمایش از 16 بهمن 1393 بازدید: 183
پرینت

عکسهای نقاشیهای کمال الملک

 

ادامه مطلب: عکسهای نقاشیهای کمال الملک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كمال المك
نمایش از 16 بهمن 1393 بازدید: 230
پرینت

زندگینامه کمال الملک

محمد غفاری معروف به کمال الملک
 نقاش بزرگ معاصر ایران در سالهای نخست فرمانروایی ناصر الدین شاه قاجار در یک دودمان کهن، هنرمند و سرشناس کاشان چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی محمد غفاری در مکتب یا مکاتب زادگاهش، کاشان صورت گرفت. میرزا بزرگ پدر محمد غفاری که خود نیز مانند پدرانش دارای پیشه نقاشی بود بعد از فراغت یافتن فرزندش محمد از تحصیلات ابتدایی او را با پسر دیگرش ابو تراب که سه سال بزرگتر از برادر خود بود به تهران فرستاد.
محمد  و ابوتراب در مدت 3 سال اشتغال به تحصیل در دارالفنون در رشته نقاشی، موفقیتهای شایانی بدست آوردند. یک روز ناصر الدین شاه هنگام سرکشی به این مدرسه، تابلویی را که محمد غفاری از چهره شاهزاده «اعتضادالسلطنه» مدیر دارالفنون کشیده بود ، دید و شدیداً تحت تاثیر زیبایی تابلو و شباهت بسیار زیادش با چهره مدیر مدرسه قرار گرفت و در نتیجه از هویت نقاش تابلو جویا شد، او را معرفی کردند. ناصرالدین شاه او را فرا خواند و دستور داد تا یکی از تالار های کاخ گلستان را به عنوان نقاش خانه در اختیارش بگذارند و برایش مقرری و مواجب نیز تعیین کنند.

ادامه مطلب: زندگینامه کمال الملک
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كمال المك
نمایش از 16 بهمن 1393 بازدید: 201
پرینت

زندگینامه محمد غفاری " کمال الملک "

 محمد غفاری، ملقب به کمال الملک، نقاش شهیر ایرانی در سال 1224 در کاشان به دنیا آمد و تعدادی از اعضای خانواده اش اهل هنر و نقاشی بودند.درچند ماهگی اورابه”کلده”دهی بسیار سرسبز وخوش آب و هوا در نزدیکی کاشان بردند.طبع حساس ودل نازک محمد در روستای سرسبز که شکوه کوهستانش چشم را خیره میکرد پرورش می یافت وقلب او مالامال از عشقی سرشار به طبیعت می شد . از تنور تکه ذغالی بر می داشت و روی دیوارها ،ورقهای حساب و کتاب پدر ،زین اسب ها و گاهی دور از چشم پدر و مادرش بر روی دیوار سفید شده با گچ اتاق نقاشی می کرد .نقشهای مختلفی می زد و بیشتر درخت صنوبر را می کشید که روی تپه کنار نهر روییده بود .محمد با آن سن کم از ده بیرون می رفت .کنار آن صنوبر می نشست و ساعتها به آن خیره می شد ،به رنگها و برگهای مختلفی که پیدا می کرد ،به پوسته ضخیم و قهوه ای آن و به تصویر مواج درخت که بر سطح زلال نهر می افتاد ،بعد سر می چرخاند و کوه را که می دید دلش از هیبتش می لرزید ، به هیجان می آمد و چنان محو شکوه آن می شد که صدای مادرش را نمی شنید . محمد ...محمد جان ....کجایی؟ چرا جواب نمی دهی ؟ مادر می دانست که پسرش مثل همیشه کنار درخت صنوبر محو تماشای طبیعت است . « خدای نکرده اگر اتفاق بیفتد ...آن وقت من چه بکنم؟» و محمد هربار به جای اینکه پاسخی به مادر بدهد ، از کشف تزه ای که کرده بود سخنمی گفت و خشم مادر به مباهاتی شیرین مبدل می شد .یکبار عاب بزرگی را کشف کرده بود که بر فراز کوه پرواز می کرد ، اوج می گرفت و یکباره به شتاب و بی آنکه بال بزند بسوی زمین تن رها می کرد و فرود می آمد .محمد اگر در خانواده ای معمولی بدنیا آمده بود ، بی شک بخاطر نقاشی در دفتر حساب و کتاب پدرش تنبیه می شد . اما پدر دست نوازش بر سر او کشیده و با دادن یک دسته کاغذ و مداد خوب او را تشویق می کرد .در خانواده او هنر و بخصوص نقاشی از اهمیت ممتازی برخوردار بود .

ادامه مطلب: زندگینامه محمد غفاری " کمال الملک "
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: كمال المك
نمایش از 16 بهمن 1393 بازدید: 152
پرینت

بیوگرافی - زندگینامه نقاشان - کمال‌الملک


زادروز :۱۲۲۷ خورشیدی کاشان
درگذشت :۲۷ مرداد ۱۳۱نیشابور، خراسان
محل زندگی :کاشان، تهران و پاریس
ملیت : ایران...

نقاشان بزرگ, آثار کمال الملک, دانیال حکیمی, زندگینامه ابو علی سینا,بهاره افشاری بیوگرافی, ادیسون زندگی نامه, زندگی نامه پروین اعتصامی, فرانسیس بیکن, رهی معیری, بیوگرافی بهرام رادان زندگینامه عطار,کمال‌الملک

 نام‌های دیگر :محمد غفاری
لقب :نقاش‌باشی
همسر: زهرا خانم ازدواج ۱۲۶۲ -
درگذشته: ۱۲۹۷
فرزندان دخترش :نصرت (زاده ۱۲۶۳)
پسرش :حسینعلی خان (درگذشته ۱۲۹۶)

محمد غفاری معروف به کمال‌المُلک نقاش ایرانی (زاده ۱۲۲۷ - درگذشته ۱۳۱۹) یکی از مشهورترین و پر نفوذترین شخصیت‌های تاریخ هنر معاصر ایران به شمار می‌آید. وی در یکی از خانواده‌های هنرمند و سرشناس در کاشان چشم به جهان گشود. غفاری پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی در کاشان به همراه برادر بزرگترش به تهران آمد و در دارالفنون در رشتهٔ نقاشی ادامه تحصیل داد. پس از گذشت سه سال تحصیل وی در دارالفنون، هنگامی که ناصر الدین شاه از این مدرسه بازدید می‌کرد، کار او را پسندید و وی را به دربار فراخواند.


ادامه مطلب: بیوگرافی - زندگینامه نقاشان - کمال‌الملک
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 765 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید