نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: محسن هشترودي
نمایش از 08 بهمن 1393 بازدید: 208
پرینت

پروفسور هشترودی

مقدمه
شرح حال بزرگ مردی که نگاه تیز بین او فراسوی هر پرده مات و کدری را در می‌یافت و وقتی به دنیا می‌نگریست به قدری آن را خوب می‌شناخت که درک نوع نگاه او به دنیا به بررسی بسیار نیاز دارد. در سال هزار و دویست و هشتاد و شش خورشیدی در شهر تبریز در خانواده‌ای فرهیخته کودکی به دنیا آمد که او را محسن نام نهادند، پدرش همچون اکثر آذریها مردی بود کوشا و با همت که چهارده سال در نجف اشرف تحصیل کرده بود. یک روحانی وارسته و پرهیزگار که چون از نجف به تبریز برگشت اشراف و اعیان شهر برای او هدیه‌های بسیار فرستادند و او که انسانی وارسته بود تمام هدیه‌ها را پس فرستاد حتی هدیه صولت السلطنه را. و با این شیوه به آنان فهماند که وابستگی به یک طبقه و دلسوزی برای طبقه دیگر باهم منافات دارد، این بود که در کنار ستارخان سردار ملی به مبارزه پرداخت و در دور اول و دوم به نمایندگی مردم تبریز به مجلس شورا رفت. او مرد پارسا و سخت کوشی بود که از مال دنیا چیزی نیندوخت و همواره سعی می‌کرد چهار فرزند پسرش را پارسا و سخت کوش و دانش دوست بار آورد و در این امر نیز موفق شد به گونه‌ای که هر چهار فرزندش به نحوی در زمینه کاری خود موفق بودند.

ادامه مطلب: پروفسور هشترودی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: محسن هشترودي
نمایش از 08 بهمن 1393 بازدید: 146
پرینت

رياضي داني که شاعر بود

نگاهي به:
يادنامه دکتر محسن هشترودي، به کوشش هادي سودبخش، انتشارات سنا، چاپ سوم (چاپ اول ناشر): زمستان 1385، 372 صفحه مصور، جلد شوميز (نرم)، 3400 تومان
سيزدهم شهريور ماهي که گذشت، 33 سال از روزي که دکتر محسن هشترودي به جهان باقي شتافت، سپري شد. اين رياضي دان هنرمند و انديشه ورز که 102 سال پيش در 22 دي ماه 1286 در تبريز متولد شده بود، بر خلاف دکارت که مي گفت "من مي انديشم، پس هستم"، معتقد بود که "من هستم پس مي انديشم." استاد پرويز شهرياري در وصف او گفته است:

ادامه مطلب: رياضي داني که شاعر بود
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: محسن هشترودي
نمایش از 08 بهمن 1393 بازدید: 142
پرینت

 پروفسور محسن هشترودی ؛ دانشمندی که انسان بودن را آموزش می داد

یک هفته ی پیش ، 13 شهریور ماه ، سی و چهارمین سالگرد درگذشت پروفسور محسن هشترودی بود . آزاد مردی که در تمامی زمینه های فرهنگ بشری از دانش تا هنر و ادب و فلسفه یکی از بزرگان ایران زمین در این قرن بود . این بار در این نوشتار تنها به یک دلیل می نویسم ، آن دلیل را از زبان استاد بخوانید  : اگر با بزرگداشت گذشتگان می خواهیم کاری کنیم که جوانان امروز به استخوان های پوسیده ی آب و اجدادشان ببالند ، سخت خطاکاریم و اگر با انجام این کار می خواهیم امروزیان را تحقیر کنیم و به آنان بفهمانیم که نتوانسته اند مثل پدرانشان در زمینه های گوناگون علمی ، ادبی و هنری بشکفند در اشتباهیم . اما اگر می خواهیم از این راه آنان را  بر انگیزیم تا راه آن بزرگان را در پیش بگیرند ، راهمان درست است و باید آن را دنبال کنیم .

ادامه مطلب: پروفسور محسن هشترودی ؛ دانشمندی که انسان بودن را آموزش می داد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: محسن هشترودي
نمایش از 08 بهمن 1393 بازدید: 147
پرینت

زندیگنامه پرفسور هشترودی

 
«زندگي نامه پروفسور هشترودي»

( پروفسور هشترودي آنچنان انديشه هاي بزرگ در سر داشت كه جهان برايش كوچك مي نمود. )

شاد روان شيخ اسماعيل هشترودي پدر پروفسور محسن هشترودي از جمله روحانيون عاليقدر ومبارز بود كه دوشادوش ساير علماي متعهد از جمله ثقه الاسلام ؛ شيخ محمد خياباني ؛ شيخ سليم ؛ ضياء العلما؛ ميرزا علي واعظ و دهها تن از معممين مبارز در صف اول انقلاب رل بس مهم و با ارزشي را بازي كرده و تا مرحله آخر نهضت مردم تبريز نيز مردم را همراهي نمود  اين عالم مجاهد در سمتهاي نمايندگي مردم در انجمن هاي ايالتي آذربايجان  و مجلس شوراي  ملي و در ساير سنگر ها توانست با ابراز لياقت و شايستگي خدمات ارج داري  به انقلاب و مردم ميهنش انجام دهد وي از جمله مرداني پيشگامي بود كه به محض استشمام رايحه آزادي با كمال صداقت وخلوص قدم پيش گذاشت و خود را وقف بهزيستي هموطنانش كرد  وبا شركت در اغلب زمينه هاي مبارزه در پيروزي انقلب مشروطيت سهم عمده اي را به عهده گرفت مرحوم شيخ اسماعيل هشترودي مدتها پيش از صدور فرمان مشروطيت فعاليت هاي سياسي خود را با عضويت در انقلابي ترين سازمان يعني اجتماعيونوعاميون تبريز كه كميته مركزيش مركز غيبي ناميده ميشد شروع كرد و بزودي توانست در اين تشكيلات انقلابي شايستگي خود را نشان دهد چنان محوبيتي در بين مردم پيداكند كه از سوي اهالي تبريز به سمت نمايندگي مردم در دوره دوم مجلس شوراي ملي انتخاب ميشود و دراين سمت در برابر روسيه تزاري در جريان اولتيماتم ايستادگي كرد و دين خود را ادا نمود و نام خود را به عنوان مدافع حقيقي استقلال و تماميت ارضي ايران به ثبت ساند ساده زيستي او هنوز هم در منطقه هشترود ؛ زبان زد عام وخاص هست از شيخ اسماعيل هشترودي دو فرزند  نامدار يكي محمد ضياء هشترودي دو فرزند نامدار يكي محمد ضياء هشترودي  بود كه اولين بار نيما يوشيج وپروين را او به جامعه معرفي كرد ديگري پوفسور دكتر محسن هشترودي مايع افتخار ايران كه دراين تاريخ هر دو فوت كرده اند آخرين ديداري كه تني چند از اهالي هشترود به حضورش رفته بودند قبل از كشف حجاب رضا خان بوده خطاب به مراجعين هشترودي گفته بود ( اگر من بميرم حجاب از سر رنانتان برخواهند داشت به روحانيت منطقه هشترود بگوييد مواظب باشند ) مرحوم شيخ اسماعيل هشترودي الاصل علاوه بر اينكه افتخار هشترود است افتخار ايران نيز ميباشد دومين فرزند شيخ اسماعيل هشترودي در22 دي ماه 1286 در تبريز ديده به جهان گشود مادرش كربلائي تحفه خانم از زنان پاكدامن روستاي سراسكند منطقه هشترود بود به راستي كه ( مردان بزرگ در دامن مادران بزرگ  پرورش مي يابند0 ) مصداق اين مادر هشترودي است كه به وجودش همه مباهات دارند.

محسن ؛ چهل روزه بود كه همراه خانواده به تهران آمد تحصيلات ابتدائي را در مدارس سيروس و اقدسيه گذراند از كلاس هفتم ؛ زبان فرانسه را بدون معلم آموخت تا حدي كه كتابهاي فرانسوي را مي خواند از كلاس هشتم به مدرسه دارالفنون رفت چون سطح آموزش دارالفنون از مدارس ديگر بالاتر بود  در همان آغاز ورود محسن آقا ؛ معلم هندسه براي اينكه ميزان معلومات وي را بسنجد او را به پاي تخته سياه خواند و قضيه اي از هندسه را از او پرسيد محسن آقا بي درنگ قضيه را ثابت كردامانه به آن صورت كه در كتاب درسي آمده بود بلكه از راه ابداعي خود كه همه راشكفت زده كرد 0 در هفده سالگي پابه پاي تحصيل ؛ شغل آموزگاري را نيز داشت و پس از اوره دبيرستان مدتي به تحصيل پزشكي پرداخت اما آن را موافق ذوق خود نيافت  آن را رها كرد و براي تحصيل مهندسي مكانيك به پاريس رفت. اين رشته را نيز با ذوق خود همساز نديد به تهران بازگشت و در دارالمعلمين مركزي در رشته رياضي به تحصيل پرداخت . بدين ترتيب رشته دلخواه خود را يافت و آن را  دنبال كرد سپس  براي گرفتن دوره ليسانس به فرانسه رفت و از دانشكده علوم پاريس ؛ ليسانس و از دانشگاه سورين ؛ مدرك دكتراي دولتي ( در رشته رياضي ) را گرفت  در سال 1315 در 29 سالگي به ايران بازگشت و باسمت دانشياري در دانشكده علوم و دانشسراي عالي به تدريس پرداخت در سال 1330 رئيس دانشگاه تبريز و درسال 1336 رئيس دانشكئه علوم تهران شد كساني كه تاثير شاياني در تربيت هشترودي داشتند به كفته خود اينان بودند در درجه اول  برادرش محمد ضياء هشترودي ؛ كه دكتر هشترودي بنيان تعليم  خود را از او مي دانست محمد ضياء مردي خود ساخته بود تا كلاس يازده را در دار الفنون خواند ه وچون  معلومات اوبيش از حد كلاس و گاهي بيش از سواد معلمان بود مرتب بر معلمان خورده مي گرفت سرانجام او را ازمدرسه اخراج كردند او در شهرهاي مختلف به معلمي پرداخت و تا پايان عمرمعلم بود اوتسلط كامل به زبانهاي عربي و فرانسه داشت و نيز رياضيات را عالي مي دانست و به ادبيات عشق مي ورزيد وخط خوبي داشت شبانه روز مطالعه مي كرد ومي بينيم كه خطوط اصلي سيماي فرهنگي دكتر محسن هشترودي نيز همين موارد بود از برادر كه بگذريم استاداني كه به دكتر هشترودي تاثير فراوان گذاشته اند غلامحسين رهنما ؛ عبدالعظيم قريب ؛ دكتر سياسي ؛ والي كارتان فرانسوس ( بنيان كذار رياضيات جديد ) را مي توان نام برد پروفسور هشترودي در همه عمر وارسته زيست هيچ مادي خاطر اورا مشغول نمي داشت جزء كتاب ....

ادامه مطلب: زندیگنامه پرفسور هشترودی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: محسن هشترودي
نمایش از 08 بهمن 1393 بازدید: 112
پرینت

بیوگرافی پروفسور محسن هشترودی | نامزد دریافت جایزه نوبل

 محسن هشترودي فرزند شيخ اسماعيل هشترودي در دي ماه 1286 شمسي در تبريز متولد شد و پس از تحصيلات مقدماتي در زادگاهش به تهران آمد و مدارس اقدسيه و دارالفنون را به پايان رسانيد.

محسن هشترودي در رشته پزشکي به تحصيل پرداخت ولي وقتي به اروپا رفت رشته رياضي را انتخاب کرد و از دانشگاه سوربن درجه دکتراي دولتي گرفت.

محسن هشترودي پس از مراجعت به ايران به تدريس پرداخت. بدواً رئيس فرهنگ تهران و سپس رئيس دانشگاه تبريز شد و مدتي رئيس دانشکده علوم بود و هزاران شاگرد تربيت کرده است.

    دکتر هشترودي در خيلي از مجامع علمي جهان عضويت يافت و به سخنراني هاي علمي پرداخت و به تدريج از مفاخر علمي معاصر ايراي شد.

ادامه مطلب: بیوگرافی پروفسور محسن هشترودی | نامزد دریافت جایزه نوبل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: محسن هشترودي
نمایش از 08 بهمن 1393 بازدید: 122
پرینت

زندگی نامه دکتر محسن هشترودی

پروفسور محسن هشترودی فرزند اسماعیل در روز 22 دی 1286 خورشیدی در شهر هشترود پابه هستی نهاد . تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه های اقدسیه و سیروس و متوسطه را در دارالفنون به انجام رسانید و از دانش سرای عالی موفق به اخذ درجه لیسانس گردید . سپس برای تکمیل تحصیلات خود به اروپا سفر کرد و درجه لیسانس علوم ریاضی را از دانشگاه سوربن اخذ نمود و دکترای دولتی در علوم را از دانشگاه پاریس دریافت کرد . در سال 1315 به وطن بازگشت ودر دانش سرای عالی دانشکده علوم مشغول تدریس شد . در سال 1320 استاد دانشگاه تهران شد.

وی در زبان فرانسه مهارتی بسزا داشت و در بسیاری از کنگره های بین المللی شرکت می جست و با زبان فصیح به فرانسه سخنرانی می کرد به گونه ای که فرانسویان نیز از گونه سخن او متعجب می شدند . وی در کنگره بین المللی ریاضی درسال 1950.م در دانشگاه هاروارد آمریکا ، در 1954.م در آمستردام و در 1958م. در ادینبورگ اسکاتلند و کنگره بین المللی ریاضی دانان زبان لاتین در  در فرانسه شرکت کرد و این خود نشانه این بود که پروفسور هشترودی یک شخصیت شناخته شده بین المللی می باشد .  پروفسور هشترودی سالها در کنفرانس ها و سخنرانی ها و جلسات درس انستیتوی مطالعات عالیه دانشگاه پرینستون و دانشگاه هاروارد ، آکادمی علوم رومانی ، انستیتوی پوانکاره و دانشگاه پنجاب برای جمع کثیری از دانشجویان و استادان خارجی درس می گفت .تحقیقات وی در زمینه هندسه ، هندسه فضایی کلاسیک ، معادلات دیفرانسیل ، نظریه اعداد ، آنالیز ، مکانیک و جبر بود .

ادامه مطلب: زندگی نامه دکتر محسن هشترودی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: محسن هشترودي
نمایش از 08 بهمن 1393 بازدید: 97
پرینت

بیوگرافی بزرگان ریاضی: محسن هشترودی

پروفسور محسن هشترودی
نام: محسن هشترودی
تولد: ۲۲ دی ۱۲۸۶ در هشترود -
درگذشت: ۱۳ شهریور ۱۳۵۵ در تهران
شهرت: ریاضیات، هندسه دیفرانسیل
 
پروفسور هشترودی
پروفسور محسن هشترودی

شرح مختصری از زندگی:
او در مدرسه دارالفنون در تهران تحصیل، و مدرک دکترای خود را در ریاضیات از دانشگاه سوربن در فرانسه دریافت کرد. پس از بازگشت به تهران، مقام استادی دانشسرای عالی، ریاست دانشگاه تبریز و ریاست دانشکده علوم دانشگاه تهران را عهده‌دار بود. پروفسور هشترودی از طرفداران سرسخت علوم پایه بود، به شعر و موسیقی و فلسفه علاقه داشت، و توانایی بیان مطالب علمی به زبان ساده را دارا بود. وی به عنوان یک متفکر منتقد پیشرو و ریاضیدان نامدار ایرانی، دارای اهمیت نمادین و شخصیتی اثرگذار در جامعه علمی معاصر ایران بوده است.

ادامه مطلب: بیوگرافی بزرگان ریاضی: محسن هشترودی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: محسن هشترودي
نمایش از 08 بهمن 1393 بازدید: 117
پرینت

دکتر محسن هشترودی

مقدمه
شرح حال بزرگ مردی که نگاه تیز بین او فراسوی هر پرده مات و کدری را در می‌یافت و وقتی به دنیا می‌نگریست به قدری آن را خوب می‌شناخت که درک نوع نگاه او به دنیا به بررسی بسیار نیاز دارد. در سال هزار و دویست و هشتاد و شش خورشیدی در شهر تبریز در خانواده‌ای فرهیخته کودکی به دنیا آمد که او را محسن نام نهادند، پدرش همچون اکثر آذریها مردی بود کوشا و با همت که چهارده سال در نجف اشرف تحصیل کرده بود. یک روحانی وارسته و پرهیزگار که چون از نجف به تبریز برگشت اشراف و اعیان شهر برای او هدیه‌های بسیار فرستادند و او که انسانی وارسته بود تمام هدیه‌ها را پس فرستاد حتی هدیه صولت السلطنه را. و با این شیوه به آنان فهماند که وابستگی به یک طبقه و دلسوزی برای طبقه دیگر باهم منافات دارد، این بود که در کنار ستارخان سردار ملی به مبارزه پرداخت و در دور اول و دوم به نمایندگی مردم تبریز به مجلس شورا رفت. او مرد پارسا و سخت کوشی بود که از مال دنیا چیزی نیندوخت و همواره سعی می‌کرد چهار فرزند پسرش را پارسا و سخت کوش و دانش دوست بار آورد و در این امر نیز موفق شد به گونه‌ای که هر چهار فرزندش به نحوی در زمینه کاری خود موفق بودند.

ادامه مطلب: دکتر محسن هشترودی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: محسن هشترودي
نمایش از 08 بهمن 1393 بازدید: 163
پرینت

محسن هشترودی

پروفسور محسن هشترودی (زاده ۲۲ دی ۱۲۸۶[۱] در هشترود - درگذشته ۱۳ شهریور ۱۳۵۵[۱] در تهران) از ریاضی‌دانان

معاصر ایران بود. او در مدرسه دارالفنون در تهران تحصیل، و مدرک دکترای خود را در ریاضیات از دانشگاه سوربن در فرانسه دریافت کرد. پس از بازگشت به تهران، مقام استادی دانشسرای عالی، ریاست دانشگاه تبریز و ریاست دانشکده علوم دانشگاه تهران را عهده‌دار بود. پروفسور هشترودی از طرفداران سرسخت علوم پایه بود، به شعر و موسیقی و فلسفه علاقه داشت، و توانایی بیان مطالب علمی به زبان ساده را دارا بود. وی به عنوان یک متفکر منتقد پیشرو و ریاضیدان نامدار ایرانی، دارای اهمیت نمادین و شخصیتی اثرگذار در جامعه علمی معاصر ایران بوده است.

ادامه مطلب: محسن هشترودی
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 130 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید