نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پروين اعتمصامي
نمایش از 31 تیر 1392 بازدید: 168
پرینت

زندگینامه پروین اعتصامی

پروین اعتصامی

 خلاصه : پروین اعتصامی ، دختر یوسف اعتصامی آشتیانی ( اعتصام الملك ) ، در سال 1285 هجری شمسی در تبریز از مادر زاده شد. او تحصیلات خود را در كالج آمریكایی به پایان رساند و به اخذ گواهینامه ی دوره ی متوسطه نائل آمد و در جشن فارغ التحصیلی خود خطابه ی « زن و تاریخ » را ایراد كرد. پروین ، ادبیات فارسی و عربی را در نزد پدرش آموخت . پروین در شعر ، سبك اساتید خراسان و عراقی را پسندید و در قصیده ، را ه آنان را دنبال نمود . او سرانجام در شب 16 فروردین ماه سال 1320 در حالی كه پروین داشت شوط جوانی را می پیمود ، جهان را ترك گفت.

ادامه مطلب: زندگینامه پروین اعتصامی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پروين اعتمصامي
نمایش از 31 تیر 1392 بازدید: 173
پرینت

بیوگرافی و زندگی نامه پروین اعتصامی

پروین اعتصامی، شاعره نامدار معاصر ایران از گویندگان قدر اول زبان فارسی است که با تواناترین گویندگان مرد ، برابری کرده و به گواهی اساتید و سخن شناسان معاصر گوی سبقت را از آنان ربوده است.
در جامعه ما با همه اهتمام و نظام فکری اسلام به تعلیم و تربیت عموم و لازم شمردن پرورش فکری و تقویت استعدادهای زن و مرد، باز برای جنس زن به علت نظام مرد سالاری امکان تحصیل و پرورش تواناییهای ذوق کم بوده و روی همین اصل تعداد گویندگان و علماء زن ایران در برابر خیل عظیم مردان که در این راه گام نهاده اند؛ ناچیز می نماید و پروین در این حد خود منحصر به فرد است.

ادامه مطلب: بیوگرافی و زندگی نامه پروین اعتصامی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پروين اعتمصامي
نمایش از 31 تیر 1392 بازدید: 198
پرینت

زندگینامه کامل و آثار پروین اعتصامی
 

زندگی
پروین اعتصامی در ۲۵ اسفند ۱۲۸۵ خورشیدی در شهر تبریز به دنیا آمد. پدرش یوسف اعتصامی آشتیانی (اعتصام‌الملک) از سکنه شفت گیلان و اصالتاً آشتیانی بود و مادرش اختر فتوحی (درگذشتهٔ ۱۳۵۲) از اهالی آذربایجان بود. پروین تنها دختر خانواده بود و چهار برادر داشت.
اعتصام‌الملک، پدر پروین از نویسندگان و مبارزان دوران مشروطه بود. او در سال ۱۲۹۱ به همراه خانواده‌اش از رشت به تهران مهاجرت کرد؛ به همین خاطر پروین از کودکی با مشروطه‌خواهان و چهره‌های فرهنگی آشنا شد و ادبیات را در کنار پدر و استادانی چون دهخدا و ملک الشعرای بهار آموخت. در دوران کودکی، زبان‌های فارسی و عربی را زیر نظر معلمان خصوصی در منزل و زبان انگلیسی را در مدرسه آمریکایی‌ها فراگرفت.

ادامه مطلب: زندگینامه کامل و آثار پروین اعتصامی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پروين اعتمصامي
نمایش از 31 تیر 1392 بازدید: 185
پرینت

خلاصه ای از زندگی نامه پروین اعتصامی

 شاعره بزرگ ما در سال 1285 شمسی در شهر تبریز به دنیا آمد . هنوز کودک بود که با پدرش به تهران مهاجرت نمود و ادبیات فارسی و عربی را نزد پدر آموخت وسپس وارد مدرسه دخترانه ی آمریکایی شد و در سال 1303 شمسی تحصیل در این مدرسه را به پایان رسانید .

در سال 1313 با پسر عموی پدرش ازدواج کرد و با شوهر خود به کرمانشاه رفت اما این ازدواج نامناسب بود و روح پروین را آزرده می ساخت . سرانجام پس از گذشت دو ماه و نیم کاسه صبرش لبریز شد و همسر خود را رها و به خانه پدری خود بازگشت و 9 ماه بعد مهریه خود را بخشید و طلاق گرفت و تا پایان عمر خود تنها و بی همسربی سر برد و به کارهای شخصی خود می پرداخت که از همه مهمتر سرودن اشعار و بکار بردن قریحه تابناک بود .

ادامه مطلب: خلاصه ای از زندگی نامه پروین اعتصامی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پروين اعتمصامي
نمایش از 31 تیر 1392 بازدید: 151
پرینت

زندگی نامه پروین اعتصامی

 پروین اعتصامی در سال 1285 هجری شمسی در خانواده ای دانش پرور و اهل قلم به دنیا آمد . در دوران کودکی، زبان های فارسی و عربی را زیر نظر معلمین خصوصی در منزل و زبان انگلیسی را در مدرسه آمریکاییها فراگرفت.
ذوق سرشار و وجدان بیدار پروین با آشناییش به فنون ادب درهم آمیخت و وی را در زمان حیات کوتاه خود به جایگاه بلندی رساند.
دیوان پروین ، شامل 248 قطعه شعر می باشد که 65 قطعه از آن به صورت مناظره می باشد، که به شیوه ای هنرمندانه به پند و اندرز و شرح پریشانی مستمندان و انتقاد از عالمان بی عمل می باشد.

ادامه مطلب: زندگی نامه پروین اعتصامی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پروين اعتمصامي
نمایش از 31 تیر 1392 بازدید: 141
پرینت

زندگی نامه رخشنده اعتصامی مشهور به پروین اعتصامی

رخشنده اعتصامی مشهور به پروین اعتصامی در بیست و پنجم اسفند ۱۲۸۵ هجری شمسی در تبریز متولد شد و در نیمه شب شانزدهم فروردین ۱۳۲۰ دار فانی را ودا گفت.او یکی از شاعران نامدار ادب فارسی و یکی از مفاخر ارزشمند خطه آذربایجان می باشد که در زمینه شعر و ادب همچنان می درخشد و از شاعران کم نظیر در این عرصه میباشد.

عمر پروین بسیار کوتاه بود، کمتر زنی از میان سخنگویان اقبالی همچون پروین داشت که در دورانی این چنین کوتاه شهرتی فراگیر داشته باشد. پنجاه سال و اندی است که از درگذشت این شاعره بنام می گذرد و همگان اشعار پروین را می خوانند و وی را ستایش می کنند و بسیاری از ابیات آن بصورت ضرب المثل به زبان خاص و عام جاری گشته است.

 

ادامه مطلب: زندگی نامه رخشنده اعتصامی مشهور به پروین اعتصامی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: پروين اعتمصامي
نمایش از 31 تیر 1392 بازدید: 139
پرینت

زندگی نامه

پروين اعتصامي که نام اصلي او "رخشنده " است در بيست و پنجم اسفند 1285 هجري شمسي در تبريز متولد شد ، در کودکي با خانواده اش به تهران آمد . پدرش که مردي بزرگ بود در زندگي او نقش مهمي داشت ، و هنگاميکه متوجه استعداد دخترش شد ، به پروين در زمينه سرايش شعر کمک کرد.

" پدر پروين"

يوسف اعتصامي معروف به اعتصام الملک از نويسندگان و دانشمندان بنام ايران بود. وي اولين "چاپخانه" را در تبريز بنا کرد ، مدتي هم نماينده ي مجلس بود.

اعتصام الملک مدير مجله بنام "بهار" بود که اولين اشعار پروين در همين مجله منتشر شد ، ثمره ازدواج اعتصام الملک ، چهار پسر و يک دختر است.

ادامه مطلب: زندگی نامه
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 125 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید