نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جالینوس
نمایش از 28 خرداد 1394 بازدید: 149
پرینت

جالینوس
پزشک یونانی ( 130- 200م )

«جالینوس» اهل «پرگامون» یونان (برگامای کنونی در ترکیه) بود. وی در ميان پزشکان يونان باستان - که هریک در زمان خود بي مانند بودند- در مرتبه هشتم قرار داشت. وي در دوراني زندگی می کرد که اروپا تحت تسلط امپراطوری روم قرار داشت و نگاه رومیها به پزشکی، بیشتر در حد تاکید بر بهداشت همگانی بود. آنها قناتهايي را برا ی انتقال آب سالم فاضلابها و خارج کردن مواد زائد و گرمابه های عمومی و همچنين رعايت بهداشت شخصی افراد ساخته بودند. با وجود این، محدودیتهایی نیز در نگرش آنها وجود داشت. براي مثال، آنها به درمان بیماریهای فردی توجهی نداشتند و کالبد شناسی را نیز به حساب نمی آوردند. از اين رو جالینوس به شناخت نقاط ضعف طب در رومیها کمک کرد.
از آغاز پیدایش پزشکی تا آن زمان، سوفسطائیان در آن فن اختلاف نظر داشتند و خوبيهاي آن را از بین برده بودند، اما جالينوس با قیام برضد آنان، نظريه هاي بقراط و پیروان او را استوار ساخت و کتابهای بسیاري در کشف حقایق فن پزشکی تالیف کرد. وي در برخی از تألیفاتش آورده ‌است :

ادامه مطلب: جالینوس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جالینوس
نمایش از 28 خرداد 1394 بازدید: 181
پرینت

حکایت جالینوس و دیوانه

جالینوس روزی از راهی می گذشت، دیوانه ای او را دید مدتی به رخسارش نگریست و سپس به او چشمک زد و آستینش را کشید. جالینوس وقتی به پیش یاران و شاگردان خود آمد گفت : «یکی از شما داروی بهبود دیوانگی به من دهد.» یکی از آنان گفت : «ای دانای هنرمند داروی دیوانگی به چه کارت آیدت ؟»

جالینوس پاسخ داد : «امروز آمده دیوانه ای به رخسارم نگریست و خندید و آستینم را کشید. او از من خوشش آمده بود.»
شاگرد گفت : «این چه ربطی به دیوانگی تو دارد ؟»
جالینوس گفت :

ادامه مطلب: حکایت جالینوس و دیوانه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جالینوس
نمایش از 28 خرداد 1394 بازدید: 127
پرینت

"ماجرای کشف گردش خون"

جالینوس بزرگترین پزشک یونان باستان ، ثابت کرد سرخرگ ها و سیاهرگ ها به جای هوا ، خون را جابه جا می کنند. پیشینیان او بر این باور بودند که رگها، شاهراههای عبور هوا هستند . اما جالینوس به غیراز نظریه های درست ، باورهای نادرستی نیز داشت . او تصور می کرد خون در کبد ساخته می شود ، از طریق رگها به اندام ها می رسد و در آنجا مصرف می شود. همچنین، او معتقد بود قلب نوعی اندام ذخیره ای است و خون بطن راست و چپ از طریق منافذ ریزی با هم مخلوط می شوند.
در سال 1306 میلادی، « ویلیام هاروی» در یادداشت های خود چنین نوشت:« جابه جایی خون همیشه به صورت چرخه ای صورت می گیرد و نتیجه تپش قلب است .» این مشاهده، دیدگاه جالینوس را به طور کامل نفی می کرد. اما"هاروی" این مشاهده را تا 25 سال بعد به چاپ نرساند! چرا؟

ادامه مطلب: "ماجرای کشف گردش خون"
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جالینوس
نمایش از 28 خرداد 1394 بازدید: 174
پرینت

طب اسلامی و قرآنی جالینوس و بقراط

نویسنده: رضایی حسن رضا

پیش از ارائه پاسخ لازم است به چند نکته توجه شود.

اول: هدف نزول قرآن، تربیت و هدایت انسان به کمال است و در این راه لازم نیست همه علوم تجربی و غیرتجربی را برای بشر بیان کند؛ چون انسان عقل و احساس دارد و می تواند مسائل تجربی و علوم را به دست آورد؛ لذا منظور از «تبیانا لکل شیء ؛ (1) قرآن بیان کننده همه چیز است» همه چیزهایی است که در راستای هدایت و مربوط به هدایت معنوی بشر مربوط می باشد؛ نه علوم تجربی و پزشکی (2) و ذکر بعضی از مسائل علمی و پزشکی در آن به صورت اشاره و فرعی است و موضوعیت ندارد.
هدف قرآن از بیان مسائل علمی و پزشکی عبارت از:
1- هموار سازی راه خداشناسی.
2- تحریک کنجکاوی بشر در معارف قرآن.
3- تشویق مسلمانان به تحصیل علم و مطالب علمی (3)
دوم: قرآن کریم با علوم و فرهنگ عصر خویش برخورد سه گانه 1. انکاری 2. اثباتی 3. اصلاحی داشت:
قرآن، وحی الهی و معجزه جاویدان پیامبر اسلام (ص) است و ممکن نیست علوم بی پایه را در خود جای دهد: « لا یاتیه الباطل من بین یدیه و لا من خلفه ؛ (4)
هیچ باطلی، نه از پیش رو و نه از پشت سر، به سراغ آن نمی آید»، لذا قرآن و روایت صحیح، مطالب علمی و پزشکی نادرست را در خود جای نمی دهند (5)
علاوه بر آن، ترجمه متون طب جالینوس (201 ق. م) و بقراط (277 ق. م) تا زمان پیامبر اسلام (ص) در جزیره العرب مرسوم نبود تا قرآن از آن متأثر باشد.

ادامه مطلب: طب اسلامی و قرآنی جالینوس و بقراط
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: جالینوس
نمایش از 23 دی 1393 بازدید: 108
پرینت

جالينوس پزشک يوناني

  جالينوس پزشک يوناني در زماني زندگي مي کرد که اروپا تحت تسلط امپراطوري روم بود  
 در آن زمان نگاه رومي ها به پزشکي بيشتر تاکيد بر بهداشت همگاني بود آنها قناتهايي برا ي انتقال آب سالم فاضلابهايي براي خارج کردن فضولات و گرمابه هاي عمومي براي بهداشت شخصي افراد ساخته بودند. با وجود همه اين موفقيتها محدوديتهايي نيز در نگرش آنها وجود داشت آنها به درمان بيماريهاي فردي توجهي نداشتند و کالبد شناسي را نيز به حساب نمي آوردند. جالينوس به شناختن نقاط ضعف طب در رومي ها کمک کرد.

جالينوس پس از تحصيل پزشکي در پرغامس آسياي صغير و کورينت در يونان به اسکندريه در مصر رفت کتابخانه و موزه بزرگ آنحا دراراي دو اسکلت کامل انسان بود . جالينوس اعتقاد داشت که همانگونه که معمار از روي نقشه کار مي کند پزشک هم نياز دارد که بدن انسان را کاملا بشناسد. چون قانون رومي ها تشريح جسد انسان را ممنوع کرده بود. جالينوس به تشريح بدن يک خوک بز و ميمون دست زد او جزئيات زيادي ياد گرفت ولي تمام جزئياتي که در جانوران يافته بود براي بدن انسان صدق نمي کرد. مثلا شبکه رگهاي خوني که در زير مغز جانوران مشترک است در انسان وجود ندارد.
جالينوس هنگامي که در سال 157 ميلادي به پرغامس برگشت تا به عنوان پزشک مدرسه گلادياتورها خدمت کند اطلاعات فراواني در مورد کالبد شناسي انسان کسب کرد. جالينوس جنگجويان زخمي را درمان مي کرد و از اين راه مستقيمان کلبدشناسي انسان را فرا گرفت.

ادامه مطلب: جالينوس پزشک يوناني
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 148 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید