نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون درباره كارآفريني
نمایش از 31 فروردين 1395 بازدید: 62
پرینت

تعلّم الفارسية ۷۲  (الحلقة: ۷۲)


این جزوات از بخش عربی رادیو ایران جمع آوری شده که به آموزش زبان فارسی می پردازد. با توجه به کامل بودن جزوات و دو زبانه بودن آن (
مکالمات به همراه ترجمه فارسی) تمامی جزوات به همراه فایل صوتی در این سایت قرار داده شده است.

السلام عليکم ورحمة الله وبرکاته. نرحب بکم أعزائي المستمعين في حلقة جديدة من سلسلة حلقات برنامجکم "تعلّم الفارسية" في هذه الحلقة أيضاً سنتعلم مفردات وعبارات جديدة بالفارسية من خلال حوار بين الزميلين علي ومحمد حول بحر خزر والمناطق والغابات الخلابة القريبة منها وکذلک حول مزارع الرز ونحوها المفردات: الجزء الاول


حتی الآن
الجو
ذهبتَ
رَطب
بحر
زراعة
لم أذهب
مزارع
کل مکان
مزارعون
يختلف
کيف؟
غابة
رز
قطن
غابات
يزرعون
کثيف
أظنُ
خلّاب
مکسو بالخضرة
صيد الاسماک
الناس


تا حالا
هوا
رفته ای
شرجی
دريا
کشاورزی
نرفته ام
کشاورز
همه جا
کشاورزان
فرق دارد
چگونه
جنگل
برنج
پنبه
جنگلها
می کارند
انبوه
فکر می کنم
زيبا
سر سبز
ماهی گيری
مردم

 *******

و الآن نستمع الی الجزء الاول من الحوار بين علي ومحمد:
علی: آيا تا حالا به ساحل دريای خزر رفته ای؟
علي: هل ذهبتَ الی شاطیء بحر خزر حتی الآن؟

ادامه مطلب: تعلّم الفارسية ۷۲ (الحلقة: ۷۲)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون درباره كارآفريني
نمایش از 31 فروردين 1395 بازدید: 55
پرینت

تعاریف کارآفرینی از دیدگاه های مختلف

در مورد تعريف كارآفريني ديدگاه هاي مختلفي وجود دارد و درك كامل مفهوم و موضوع \" كارآفريني \" نيازمند اطلاع از ديدگاه هاي بين رشته اي مي باشد. كارآفريني برحسب ماهيت خود و توجه محققان رشته هاي مختلف از نظر روانشناسي، جامعه شناسي، اقتصاد، صنعت و حتي تاريخي تعريف شده است.

واژه كارآفريني از كلمه فرانسوي \"Entrepreneurs\" به معناي \"متعهد شدن\" نشات گرفته است كارآفريني اولين بار مورد توجه اقتصاددانان قرار گرفت و تمامي مكاتب اقتصادي از قرن 16 ميلادي تا كنون به نحوي كارآفريني را در نظريه هاي اقتصادي خويش تشريح نموده اند.

كارآفريني از مباحثي است كه در تمامي ابعاد توسعه اقتصادي و اجتماعي از حدود 20 سال به اين طرف عملاً در دنياي تجارت و كسب و كار مطرح شده است. از جمله تعاريف كارآفريني مي توان به موارد زير اشاره نمود:

 ژوزف شومپيتر( 1934) فرآيند كارآفريني را \" تخريب خلاق\" مي نامد به عبارت ديگر ويژگي تعيين كننده در كارآفريني همانا انجام كارهاي جديد و يا ابداع روشهاي نوين در امور جاري است. روش نوين همان \"تخريب خلاق\" مي باشد. از نظر وي نوآوري در هر يك از زمينه هاي ذيل كار آفريني محسوب مي شود :

1 – ارائه كالاي جديد.

2 – ارائه روش جديد در فرآيند توليد.

ادامه مطلب: تعاریف کارآفرینی از دیدگاه های مختلف
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون درباره كارآفريني
نمایش از 31 فروردين 1395 بازدید: 46
پرینت

تعاریف کارآفرینی از نظر محققان

در مورد تعريف كارآفريني ديدگاه هاي مختلفي وجود دارد و درك كامل مفهوم و موضوع \" كارآفريني \" نيازمند اطلاع از ديدگاه هاي بين رشته اي مي باشد. كارآفريني برحسب ماهيت خود و توجه محققان رشته هاي مختلف از نظر روانشناسي، جامعه شناسي، اقتصاد، صنعت و حتي تاريخي تعريف شده است.واژه كارآفريني از كلمه فرانسوي " Entrepreneurs " به معناي "متعهد شدن " نشات گرفته است كارآفريني اولين بار مورد توجه اقتصاددانان قرار گرفت و تمامي مكاتب اقتصادي از قرن 16 ميلادي تا كنون به نحوي كارآفريني را در نظريه هاي اقتصادي خويش تشريح نموده اند. كارآفريني از مباحثي است كه در تمامي ابعاد توسعه اقتصادي و اجتماعي از حدود 20 سال به اين طرف عملاً در دنياي تجارت و كسب و كار مطرح شده است، از جمله تعاریف کارآفرینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تعریف دکتر احمد پور داریانی از کارافرینی: " سرمایه هرگز ایده را به حرکت در نمی آورد بلکه این ایده است که محرک سرمایه است و موفقیت در کسب و کار ، با ایده ی نوآورانه و خلاق که به همراه سرمایه منجر به ارائه ی محصول جدید در بازار می شود رقم می خورد که این را اصطلاحا کارآفرینی می گوییم".برای شناخت فرد کارآفرین باید ابتدا بدانیم که او چه کارهایی می کند و سپس دریابیم کدام خصوصیات و ویژگی های شخصیتی او را از دیگران متمایز می کند.کارآفرین فردی است دارای ایده و فکر جدید که از طریق فرآیند ایجاد کسب و کار ( کسب و کار خانگی ، کسب و کار مجازی، کسب و کار در مغازه یا شرکت یا سازمان ) توام با بسیج منابع و مخاطره مالی و اجتماعی ، محصول یا خدمت جدیدی را به بازار عرضه می کند.

تعریف ژوزف شومپيتر از کارافرینی: ژوزف شومپيتر( 1934) فرآيند كارآفريني را " تخريب خلاق " مي نامد. به عبارت ديگر ويژگي تعيين كننده در كارآفريني همانا انجام كارهاي جديد و يا ابداع روشهاي نوين در امور جاري است. روش نوين همان "تخريب خلاق " مي باشد. از نظر وي نوآوري در هر يك از زمينه هاي ذيل كار آفريني محسوب مي شود.

ادامه مطلب: تعاریف کارآفرینی از نظر محققان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون درباره كارآفريني
نمایش از 09 خرداد 1393 بازدید: 155
پرینت

نگاهي به پيامدهاي کارآفريني در جامعه

دامنه تاثيرات كارآفريني بر جامعه بسيار وسيع است. از تغيير در ارزشهاي اجتماعي تا رشد شتابان اقتصادي. محققين تغييرات مختلفي را که کارآفريني در يک جامعه ايجاد مي کند ، بررسي کرده و آثار آن را از ديدگاه‌هاي متفاوت مورد بحث قرار داده اند . برخي از اين تأثيرات عبارتند از:
• اشتغال زايي -• انتقال تکنولوژي -• ترغيب و تشويق سرمايه گذاري -• شناخت، ايجاد و گسترش بازارهاي جديد -• افزايش رفاه -• ساماندهي و استفاده اثربخش از منابع -پيامدهاي مثبتي که توسعه کارآفريني در اقتصاد کشور ايجاد مي کند، غير قابل انكار است. بسياري از محققان معتقدند كه ، کارآفرينان از رسيدن نظام اقتصادي به تعادل ايستا جلوگيري كرده و بواسطه رفتارهاي فرصتجويانه خود، اقدام به فرصت سازي براي کليت نظام اقتصادي مي نمايند.

ادامه مطلب: نگاهي به پيامدهاي کارآفريني در جامعه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون درباره كارآفريني
نمایش از 09 خرداد 1393 بازدید: 145
پرینت

نقش دولت در توسعه اقتصادی

پدید آورنده : مسعود صالحی رزوه/دانش آموختة کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه مفید ، صفحه 6

مقدمه
نقش دولت در یک قرن گذشته دچار تغییر و تحولات زیادی شده است. با اشاعه و توسعه سریع فنّاوری، انفجار جمعیت یا فشارهای فزاینده جمعیتی، دغدغه های رو به فزونی محیط زیستی، مخصوصاً فشار فزاینده جهت استحاله و ادغام در اقتصاد جهانی تحت عنوان جهانی شدن[1] از جمله مواردی است که دولت ها را ناگزیر می سازد واکنش های مناسب و پاسخ گویی های لازم را نسبت به آنها اعمال کنند. بنابراین بازبینی جایگاه و رفتارهای دولت و اینکه نقش دولت ها چه باید باشد و مهم تر اینکه چگونه باید ایفای نقش نمایند، ضروری می نماید. و از طرف دیگر، آموزه های تجربی سایر دولت ها مخصوصاً آنها که در پاسخ گویی به مطالبات مردم و انجام مسؤولیت های خود کارآمدتر و موفق تر بوده اند و نقش سازنده ای را در فرایند توسعه اقتصادی خود و به ویژه در بسط و گسترش عدالت اجتماعی یا برابری بیشتر اقتصادی و ریشه کن کردن یا کاهش فقر داشته اند و اینکه این آموزه ها چگونه باید به کار گرفته شوند، ازجمله مواردی است که در تبیین تفکری نوین درباره دولت و نقش آن تأثیر داشته است.[2]
با بررسی نقش مفهومی و تاریخی دولت و به استناد شواهد تجربی ناشی از عملکرد و اتخاذ سیاست ها و خط مشی های دولت و سازمان ها و نهادهای دولتی و اثر آن بر توسعه فرهنگی ـ اقتصادی دولت ها در سطح جهان، می توان چنین اظهار نمود که توسعه اقتصادی و اجتماعی با دوام، بدون وجود دولت مؤثّر و کارا، محال است. امروزه به نحو فزاینده ای پذیرفته شده است که برای تحقق هدف توسعه اقتصادی و اجتماعی، وجود دولت مؤثّر وکارا اهمّیتی اساسی دارد. در عین حال، این مطلب نیز پذیرفته شده است که چنین دولتی باید نقش خود را بیشتر به عنوان شریک و فراهم آوردنده تسهیلات ایفا نماید تا مدیر و رهبر؛ به عبارت دیگر، دولت باید تکمیل کننده فعالیت بازار باشد، نه جانشین آن[3]. در این مقاله، ابتدا اشاره ای به مفهوم بازار و دولت خواهیم داشت، سپس ضرورت حضور دولت در اقتصاد را بیان می کنیم. در قسمت دیگری از این مقاله، ویژگی های دولت توسعه گرا را مطرح خواهیم کرد ودر پایان، به بررسی ویژگی های دولت توسعه گرا در ایران می پردازیم.

ادامه مطلب: نقش دولت در توسعه اقتصادی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون درباره كارآفريني
نمایش از 09 خرداد 1393 بازدید: 160
پرینت

نقش و جايگاه كارآفريني در توسعه اقتصادي و اجتماعي جامعه

دكتر مصطفي ازكيا- دكتر سيف­اله سيف­اللهي - احمد توصيفيان       

  چكيده:

 بي­ترديد كارآفريني نقش بسيار كليدي در توسعه‌ي اقتصادي و پايدار همه جوامع دارد. به قول شومپيتر، كارآفريني موتور توسعه اقتصادي است كه بدون آن هيچ كشوري نمي­تواند به توسعه‌ي اقتصادي دست يابد. در اين مقاله به نقش و جايگاه كارآفريني در توسعه كشوراشاره شده و كارآفرين به عنوان نيروي محركه اصلي توسعه جوامع مورد توجه قرار مي‌گيرد. در نظام اقتصادي توسعه يافته نوآوران، صاحبان فكر و ايده سرمايه‌هاي اصلي يك بنگاه اقتصادي و از عوامل اصلي توسعه پايدار محسوب مي‌شوند، لذا اين  مقاله برآنست تا پس از بيان مساله، ضرورت،  اهميت و مفهوم كارآفريني به نظريات مختلف كارآفريني و اهميت و ضرورت توسعه كارآفريني و نقش و جايگاه آن در توسعه اقتصادي و اجتماعي و سند چشم­انداز بيست ساله كشور اشاره نموده و راهكارها پيشنهاداتي در اين راستا ارائه نمايد.     

كليد واژه:

كارآفرينيEntrepreneurship )، كارآفرين(Entrepreneur )، توسعه كارآفريني(Entrepreneurship Development ).

مقدمه

    امروزه ساختار اقتصادي دنيا با گذشته به طور اساسي تفاوت دارد. توسعه اقتصادي دنياي امروز برپايه نوآوري وخلاقيت و استفاده از دانش استوار است. اين اقتصاد را اقتصاد مبتني بر دانش يا اقتصاد دانش محور ‌گويند.

با توجه به روند درحال تسلط در الگوي توسعه كشورها، كه توسعه را بر مبناي دانش و قابليت­هاي انساني عملي
 مي­داند و جهت­گيري چشم­انداز بيست ساله كشورمان كه متكي بر اقتصاد دانايي محور است و استراتژي مناسب دستيابي به آن توسعه كارآفريني است، ضرورت تدوين و اجراي برنامه ملي توسعه كارآفريني در جهت دستيابي به هدف­هاي چشم­انداز بيست ساله كشور امري بديهي به نظر مي­رسد.

ادامه مطلب: نقش و جايگاه كارآفريني در توسعه اقتصادي و اجتماعي جامعه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون درباره كارآفريني
نمایش از 09 خرداد 1393 بازدید: 135
پرینت

نقش كارآفريني در حمايت از توليد ملي

نويسنده: يعقوب نعمتي وروجني
در جوامع توسعه يافته مسيرهاي نيل به توسعه اقتصادي از جنبه هاي متعدد قابل بررسي است. يكي از عواملي كه توسعه و ترقي اين جوامع را فراهم مي سازد، وجود افراد خلاق، مطلع و جسوري است كه با انديشه ها و تفكرات خود، برنامه هاي مكتوب را به واقعيت تبديل ساخته و با پشت سرنهادن مشكلات مختلف، صبورانه و مدبرانه برنامه هاي خود را عملياتي و كاربردي نموده اند. بنابراين فقط تكيه بر جنبه هاي فناورانه و تكنولوژي صرف، نمي تواند جامعه را به مرزهاي توسعه نزديك سازد، بلكه توليد كار و شغل زمينه ساز توسعه اقتصادي و اجتماعي است.كارآفريني و توليد كار در حمايت از توليد ملي نقش مهم و جايگاه اساسي دارد. بخش مهمي از توليدات داخلي مي تواند نتيجه كارآفريني افرادي باشد كه با تكيه بر فكر و خلاقيت خود توانسته اند نيازها و احتياجات خود و ديگران را تامين كنند و نقش مهمي را در عرصه اقتصادي داشته باشند. اشتغال و اهميت توليد، حفظ و توسعه شغل از مباحث مهم و استراتژيكي اقتصاد است كه مديران و سياستگذاران هر جامعه اي نقش آن را در توليدات داخلي كشور مهم قلمداد مي كنند.افراد هر جامعه، تمايلات، علايق، توانايي و مهارت هاي مختلفي دارند، به منصه ظهور رساندن اين استعدادها و عيني نمودن آن به صورت يك فعاليت توليدي و شغلي مي تواند نيازهاي متنوع جامعه را تامين سازد. نقش كارآفريني و كارآفرينان در جامعه از جنبه هاي مختلف اقتصادي، در خور اهميت مي باشد. حمايت از كارآفرينان و افراد خلاق كه توانايي ايجاد كار و اشتغال براي افراد مختلف را دارند، در حمايت از توليد ملي نقش مهمي ايفا مي كند.   

ادامه مطلب: نقش كارآفريني در حمايت از توليد ملي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون درباره كارآفريني
نمایش از 09 خرداد 1393 بازدید: 132
پرینت

نقش كارآفريني در پيشگيري از وقوع جرم

با توسعه كارآفريني، فرصت براي ارتكاب بزه كاهش يافته يا محدود مي‌شود و به عبارت ديگر كارآفريني با وقوع جرم رابطه‌اي معكوس دارد و اين خود يكي از جلوه‌هاي پيشگيري نوين است كه به پيشگيري اجتماعي شهرت دارد.
به گزارش حوزه حقوقي قضايي باشگاه خبرنگاران، كارآفريني مفهوم وسيعي دارد كه تاكنون از ديدگاه‌هاي مختلف مورد واكاوي قرار گرفته است و همه بر اين باورند كه كارآفريني (Enterpreneurship) موتور محركه رشد اقتصادي كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه است و دلايل توجه آنان به اين مقوله سه دليل توليد ثروت، توسعه تكنولوژي و اشتغال مولد يا فرا اشتغال زايي است.

بديهي است؛ با توجه به تأثير گسترده‌اي كه اقتصاد بر جنبه‌هاي مختلف زندگي فردي و اجتماعي دارد ، نقش كارآفريني نيز در ابعاد گوناگون ديگري، فراتر از موارد سه گانه پيش گفته در خور تآمل و توجه است . در اين خصوص باورمندي به نقش اثرگذار عوامل اقتصادي مانند فقر، بيكاري، فشارهاي تورمي و ... در وقوع بزه مي‌تواند نقش مغفول كارآفريني را در پيشگيري از جرم متجلي سازد.

ادامه مطلب: نقش كارآفريني در پيشگيري از وقوع جرم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون درباره كارآفريني
نمایش از 09 خرداد 1393 بازدید: 121
پرینت

نقش كارآفريني در اشتغال زنان فارغ التحصيل دانشگاهي

عصر حاضر مقارن با عصر كارآفريني است كه مفهوم آن از ديرباز در ادبيات و متون اقتصادي شناخته شده است اما چالشهاي فراروي اشتغال زنان در جوامع توسعه يافته و در حال توسعه از يك سو ، نابرابري در دسترسي به برخي از دوره‌هاي تحصيلات تكميلي از سوي ديگر و عدم امكان بروز اثربخشي و تواناييهاي زنان دانش‌آموخته آموزش عالي در نهايت ، راهكار كارآفريني را پيش روي دست‌اندركاران اين بخش نهاده است. چرا كه كارآفرينان انقلابي را برانگيخته‌اند كه اقتصاد جهاني را تغيير داده است زيرا پيدايش كسب و كار جديد به اقتصاد بازار ، شور و نشاط مي‌بخشد و فرصتهاي شغلي جديدي را مهيا مي‌نمايد. كنار گذاشتن بخش وسيعي از نيروي فعال جامعه از بسياري از مشاغل ، به معني هدر دادن منابع انساني بوده و از جمله پيامدهاي ديگر آن افزايش انعطاف ناپذيري بازار و كاهش توان اقتصادي براي تعديل تغييرات است. ترويج كارآفريني به عنوان يك راهكار مناسب براي حل اين مشكل برگزيده شده است ، گرچه ايجاد اشتغال، يكي از تبعات كارآفريني است.از طرف ديگر، امروزه ميزان مشاركت و اشتغال، يكي از شاخص‌هاي نوسازي اقتصاد ملي و اقتصادي محسوب شده و ميزان و نحوه مشاركت اقشار مختلف در فعاليتهاي اقتصادي يكي از عوامل و شاخصه‌هاي توسعه است. با اينكه ضرورت و الزام اقتصادي اشتغال و مشاركت زنان در فعاليتهاي اقتصادي، همواره در تاريخ پيشرفت و توسعه جوامع مختلف بشري مطرح بوده است ، لكن هنوز در بسياري از كشورها ميان زنان و مردان تعادل مطلوب و قابل قبولي در اين زمينه و در فعاليتهاي مختلف ايجاد نشده است. تغييراتي كه در ساخت اقتصادي جامعه ايجاد شده موجب گرديده است كه فرصتهاي شغلي افزايش و دامنه فعاليتها گسترش يابد. اين تغييرات باعث شده است تا زنان از محدوده خانه خارج شوند، جذب نظام شغلي جامعه گردند و در تغيير كار سنتي حاكم بر جامعه نيز تغييراتي ايجاد كنند. بدين ترتيب تغيير كاري كه بر اساس جنس بود و كارها را بر اساس طبيعت زنانه و مردانه بودن تقسيم مي‌نمود تغيير كرد و از قالب سنتي بودن خود بيرون آمد.در اين مقاله ضمن بررسي مفاهيم اصلي كارآفريني و اشتغال زنان به تنگناها و موانع ايجاد كارآفريني و اشتغال در بين زنان دانش‌آموخته آموزش عالي پرداخته و در نهايت راهكارهايي ارائه شده است.

ادامه مطلب: نقش كارآفريني در اشتغال زنان فارغ التحصيل دانشگاهي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون درباره كارآفريني
نمایش از 09 خرداد 1393 بازدید: 139
پرینت

نقش كارآفرينان در توسعه

براي كساني كه نتوانسته اند شغل دلخواه خود را انتخاب كنند كارآفرين شدن ممكن است برخاسته از نيازهاي اقتصادي باشد. رضايت شغلي در ميان كارآفرينان در مقايسه با كارمندان به مراتب بيشتر است.
پول‌نیوز - در اوايل سده شانزدهم ميلادي كساني را كه در كار مأموريت نظامي بودند كارآفرين مي خواندند و پس از آن نيز براي مخاطرات ديگر نيز همين واژه با محدوديت هايي مورد استفاده قرار گرفت. از حدود سال 1700 ميلادي به بعد درباره پيمانكاران دولت كه دست اندركار امور عمراني بودند، از لفظ كارآفرين زياد استفاده شده است.
به گزارش گروه صنعت و بازرگانی پول‌نیوز، كارآفريني و كارآفرين اولين بار مورد توجه اقتصاددانان قرار گرفت و همه مكاتب اقتصادي از قرن شانزدهم ميلادي تاكنون به نحوي كارآفريني را در نظريه هاي خود تشريح كرده اند. ژوزف شومپيتر با ارائه نظريه توسعه اقتصادي خود در سال 1934 كه همزمان با دوران ركود بزرگ اقتصادي بود، موجب شد تا نظر او در خصوص نقش محوري كارآفرينان در ايجاد سود، مورد توجه قرار گيرد و به همين دليل وي را «پدر كارآفريني» لقب داده اند.

ادامه مطلب: نقش كارآفرينان در توسعه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون درباره كارآفريني
نمایش از 09 خرداد 1393 بازدید: 160
پرینت

نقش کارآفرینی در توسعه صنعتی و اقتصادی کشور

 ساختار اقتصادی دنیای امروز با گذشته به طور اساسی تفاوت دارد. شاخصهای سخت افزاری و داراییهای مشهود که دیروز در جایگاه یک بنگاه اقتصادی نقش تعیین کننده داشت جای خود را به نوآوری، ابداع، خلق محصولات جدید و داراییهای نرم افزاری داده است.
تولید علم و دانش، بهره گیری ازدانش و گسترش آن در سطح جامعه در تمام زمینههای اجتماعی توانمندی و قدرت ایجاد مینماید. کشورهایی که بخش قابل ملاحظه ای از تولید علم و دانش را به خود اختصاص داده اند، از نظر صنعتی توسعه یافته و ازتوان اقتصادی و سیاسی بالایی برخوردارند. بدیهی است تولید علم و دانش جز از راه تحقیق حاصل نمیگردد.
رابطه سرمایه گذاری درامر تحقیقات وتولید علم و رابطه تولید علم با توان اقتصادی و سیاسی کشورها یک رابطه مستقیم است. به کارگیری دانش و مدیریت در هر جامعه زیر بنای نوآوری و خلاقیتهاست. بنابراین لازمه رشد اقتصادی در دنیای امروز توسعه مراکز تولید دانش، فنّاوری و مهارتهای فنی است که مهمترین آنها دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی هستند. دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی به عنوان رکن اساسی در توسعه همه جانبه کشور باید از هر نظر مورد حمایت قرار گیرند و محققان و اساتید باید از جایگاه ویژه ای برخوردار باشند تا با آسایش خیال قادر باشند نیروهای جوان و طالب علم کشور را اهل فکر و نظر، نوآور و خلاق پرورش دهند. در دنیای امروز بزرگترین سرمایههای یک بنگاه اقتصادی نیروهای اهل فکر، یادگیرنده و خلاق آنها هستند و این نیروها کسی جز کارآفرینان نیستند.

ادامه مطلب: نقش کارآفرینی در توسعه صنعتی و اقتصادی کشور
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون درباره كارآفريني
نمایش از 09 خرداد 1393 بازدید: 115
پرینت

نقش کارآفرینی در توسعه جامعه

کارآفرینی از ارکان مهم کمک به توسعه بخشهای مختلف محسوب می شود، اهمیت نقش کارآفرینان در جوامع به حدی است که اقتصاددانان آنان را موتور رشد و توسعه اقتصادی جامعه، جامعه شناسان  آنان را مروج فرهنگ رقابت، نواندیشی و پویایی اجتماعی و اندیشمندان مدیریت آنان را از مهمترین عوامل تحول و نوآوری‌های سازمانی در عصر حاضر به شمار آورده اند.
 ساختار اقتصادی دنیای امروز با گذشته به طور اساسی تفاوت دارد. شاخص‌های سخت افزاری و دارایی‌های مشهود که در گذشته در جایگاه یک بنگاه اقتصادی نقش تعیین کننده داشت جای خود را به نوآوری، ابداع، خلق محصولات جدید و دارایی‌های نرم افزاری داده است   , تولید علم و دانش، بهره گیری ازدانش و گسترش آن در سطح جامعه در تمام زمینه‌های اجتماعی توانمندی و قدرت ایجاد می‌ کند.
کشورهایی که بخش قابل ملاحظه ای از تولید علم و دانش را به خود اختصاص داده اند، از نظر صنعتی توسعه یافته و ازتوان اقتصادی و سیاسی بالایی برخوردارند. بدیهی است تولید علم و دانش جز از راه تحقیق حاصل نمی‌گردد  .

ادامه مطلب: نقش کارآفرینی در توسعه جامعه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون درباره كارآفريني
نمایش از 06 خرداد 1393 بازدید: 100
پرینت

نقـش کارآفرینی در اقـتـصاد

ساختار اقتصادی دنیای امروز با گذشته به طور اساسی تفاوت دارد. شاخص‌های سخت افزاری و دارایی‌های مشهود که دیروز در جایگاه یک بنگاه اقتصادی نقش تعیین کننده داشت جای خود را به نوآوری، ابداع، خلق محصولات جدید و دارایی‌های نرم افزاری داده است.
اگر دیروز ثروتمندترین افراد دنیا آن‌هایی بودند که منابع مالی بیشتری در اختیار داشتند نظیر راکفلرها، امروز ثروتمندترین مردم دنیا فردی دانش مدار و کارآفرین مانند بیل گیتس مدیر شرکت مایکروسافت در آمریکاست. لذا توسعه اقتصادی دنیای امروز برپایه نوآوری وخلاقیت و استفاده از دانش استوار است. این اقتصاد را اقتصاد مبتنی بر دانش یا اقتصاد دانش محور می‌گویند.
تولید علم و دانش، بهره گیری ازدانش و گسترش آن در سطح جامعه در تمام زمینه‌های اجتماعی توانمندی و قدرت ایجاد می‌نماید. کشورهایی که بخش قابل ملاحظه ای از تولید علم و دانش را به خود اختصاص داده اند، از نظر صنعتی توسعه یافته و ازتوان اقتصادی و سیاسی بالایی برخوردارند.
بدیهی است تولید علم و دانش جز از راه تحقیق حاصل نمی‌گردد.
رابطه سرمایه گذاری درامر تحقیقات وتولید علم و رابطه تولید علم با توان اقتصادی و سیاسی کشور‌ها یک رابطه مستقیم است. به کارگیری دانش و مدیریت در هر جامعه زیر بنای نوآوری و خلاقیت‌هاست. بنابراین لازمه رشد اقتصادی در دنیای امروز توسعه مراکز تولید دانش، فنّاوری و مهارت‌های فنی است که مهمترین آن‌ها دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی هستند (1).

ادامه مطلب: نقـش کارآفرینی در اقـتـصاد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: مقالات مختلف و گوناگون درباره كارآفريني
نمایش از 06 خرداد 1393 بازدید: 102
پرینت

نقش کارآفرینان در توسعه شرکت های تعاونی


مقدمه
پدیده کارآفرینی در کشور ما پدیده جدیدی است و هنوز در سطح ملی به آن پرداخته نشده است و هنوز تعریف مشخصی از کارآفرینی برای جامعه خودمان نداریم. در کشور ما به دلایل گوناگون به ترغیب کارآفرینی چندان اهتمام نشده است. کارآفرینی، یکی از عوامل موثر در رشد و خلاقیت شغلی محسوب می شود. قابلیت کارآفرینی را می توان به وسیله شاخص هایی همچون ابتکار عمل، قدرت تصمیم گیری، خلاقیت، ریسک پذیری، درگیر شدن در فرآیند مستمر نوآوری، انطباق و یادگیری، محدود شدن به منابع موجود، توانایی رهبری تعریف کرد.
بطور کلی مدیران به عنوان مهمترین عامل سازمان های صنعتی، چهار نقش عمده ایفا می کنند که عبارتند از: نقش تولیدی، نقش اداری، نقش یکپارچه کننده، نقش کارآفرینی که از نقش کارآفرینی به عنوان موتور حرکت توسعه اقتصادی یاد می شود. در واقع کارآفرینی عامل اصلی ایجاد خلاقیت و نوآوری می باشد. اکثر کشورهای توسعه یافته در حال انتقال از حالت اداری یا بوروکراتیک به وضعیت کارآفرینی هستند. تحقیقات نشان می دهد که کارآفرینان به ویژه در ایجاد واحدهای اقتصادی کوچک و متوسط که منجر به اشتغال زایی بالایی می گردد، نقش کلیدی دارند. از این رو طراحی و تبیین الگوی پرورش مدیران کارآفرین می تواند در اینم راستا نقش بسیار مهمی داشته باشد.
به دلیل مهارتی که کارآفرینان در تشخیص و بهره مندی از فرصت ها و موقعیت ها و ایجاد حرکت در جهت توسعه این فرصتها دارند، زمینه تحول در عرصه های اقتصادی و اجتماعی را فراهم می کنند از این رو می توان کارآفرینان موتور محرکه توسعه و رشد اقتصادی قلمداد نمود. از این رو می توان اشتغال زایی را یکی از رهاوردهای مهم کارآفرینی دانست. متاسفانه در کشور ما و در چند برنامه اخیر توسعه، توجه خاص به این امر مهم نشده و حتی می توان گفت که این مفهوم برای بسیاری از کارشناسان در حوزه فعالیت های اقتصادی نامفهوم است.

ادامه مطلب: نقش کارآفرینان در توسعه شرکت های تعاونی
 

صفحه1 از5

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 81 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید