نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصطلاحات تاريخ
نمایش از 03 مرداد 1392 بازدید: 149
پرینت

آشنایی با اصطلاحات تاریخی

 مكتب آنالز (Annales School) :

 رویكردی است در مطالعات تاریخی، و نام آن مأخوذ است از سالنامه‌ای با عنوان Annales d'histories economique et sociale . این مكتب در سال 1929 م. توسط لوسین فوبرLucien febvre) 1956ـ 1878) و مارك بلوخ (Marc Bloch1944ـ 1886) در دانشگاه استراسبورگ تأسیس شد. ویژگی این مكتب شیوه تاریخنگاری آن است كه تاریخنگاری به شكل سنتی و مبتنی بر توالی زمانی حوادث را متروك دانسته و بر این باور است كه در تحقیقات تاریخی باید سایر عوامل به ویژه عوامل جغرافیایی و مردم‌شناسی اجتماعی را به طور كامل در نظر گرفت.

از مهمترین آثار این مكتب كه به فارسی ترجمه شده است می‌توان به كتاب سرمایه‌داری و حیات مادی نوشته‌ی فرنان برودل و جامعه فئودالی نوشته مارك‌بلوخ اشاره كرد. در كتاب نخست، آقای پرویز میران مترجم كتاب، طی مقدمه‌ای به طور مفصل این مكتب را معرفی كرده است. نیز ر. ك دكتر مسعود مرادی، مكتب آنال، كتاب ماه تاریخ و جغرافیا، شماره 15 همچنین كتابی با عنوان «مكتب آنال» ترجمه نسرین جهانگرد نیز اخیراً توسط انتشارات جامی به چاپ رسیده است.

ادامه مطلب: آشنایی با اصطلاحات تاریخی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصطلاحات تاريخ
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 147
پرینت

 

توضیحاتی پیرامون برخی اصطلاحات و اسامی مندرج در کتاب تاریخ معاصر(ادامه)

        کمیسیون
مجموعه‌ای از افراد که انجام عمل معینی مثل اصلاحات یا نظارت در دوایر ملی، بررسی موضوع یا ارائه راه حلهایی را بر عهده می‌گیرند.
 
        کودتا
این کلمه فرانسوی است و به معنای برافکندن دولت است. کودتا عبارت است از انتقال ناگهانی و قهرآمیز قدرت از دست گروه حاکم به دست گروهی دیگر که از درون نظام قدرت حاکم علیه گروه حاکم قیام کرده‌اند. کودتا به دست ارتش یا به کمک ارتش صورت می‌گیرد. و قدرت‌های بزرگ خارجی در آن نقش مؤثر و تعیین‌کننده دارند. فرق آن با انقلاب این است که کودتا از بالا و به دست افرادی از درون هیئت حاکمه انجام می‌شود در حالی که انقلاب طغیان مردم و طبقات پایین بر ضد دولت است. کودتا غالباً با تصرف ایستگاه‌های رادیو و مراکز مهم ارتباطی (راه‌آهن و فرودگاه) و بناهای مهم دولتی آغاز می‌شود.

ادامه مطلب: توضیحاتی پیرامون برخی اصطلاحات و اسامی مندرج در کتاب تاریخ معاصر(ادامه)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصطلاحات تاريخ
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 157
پرینت

فرهنگ اصطلاحات تاریخی کتاب تاریخ ایران و جهان

بسم الله الرحمن الرحیم

فهرست عبارات

1.شورای امنیت                                                                                29.پان

2.پروتکلهای صهیون                                                                          30.صهیون,صیون

3.ناسیونال سوسیالیسم                                                                         31.صهیونیسم,صیونیسم

4.کمونیسم                                                                                      32.لائیک,جداازدین

5.جنگ سرد                                                                                   33.مجلس,پارلمان

6.کاتولیک                                                                                     34.پرسترویکا

7.بلشویسم                                                                                     35.بین الملل دوم,انترناسیونال دوم

8.اعلامیه بالفور                                                                             36.آیین پروتستانی,مذهب پروتستان 

9.لیبرال                                                                                      37.دموکراسی لیبرال,لیبرال دموکراسی  

10.رژیم فاشیستی                                                                          38.فضای حیاتی

11.پان اسلامیسم-اتحاداسلام-وحدت اسلام                                               39.واتیکان,بارگاه قدسی            

12.دادگاه نورنبرگ                                                                       40.آژانس یهود

13.ناسیونال بلشویسم                                                                     41.انقلاب سوسیالیستی

14.ملا                                                                                    42.مجلس سنا

15.فاشیسم                                                                                43.قطعنامه

16.اصول فاشیسم                                                                       44.جمهوری,حکومت جمهوری

17.کشور فدرال                                                                        45.کشور تحت الحمایه

ادامه مطلب: فرهنگ اصطلاحات تاریخی کتاب تاریخ ایران و جهان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصطلاحات تاريخ
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 113
پرینت

توضیحاتی پیرامون برخی اصطلاحات و اسامی مندرج در کتاب تاریخ معاصر 

        حزب بعث

بعث در لغت به معنای رستاخیز و برانگیختن و از نظر سیاسی عنوان نهضت فکری و حزب سیاسی با شعار وحدت اعراب، آزادی از سلطة خارجی، سوسیالیسم است. این جنبش در ١٩۴۴ در دمشق به صورت اتحادیه مخفی دانشجویان و روشنفکران جوان به رهبری میشل افلق مسیحی سوری و صلاح بیطار مسلمان سنی سوری تشکیل شد و هدف آن برانداختن تسلط فرانسه بر سوریه بود. این جنبش بعد از استقلال سوریه علنی شد و یک برنامه ملایم اراضی را اعلام کرد و با اقتدار سیاسی و اقتصادی زمین‌داران بزرگ و بازرگانان ثروتمند دمشق و حلب به مبارزه برخاست. حزب در ١٩۵٣ با حزب سوسیالیست سوریه به رهبری اکرم حورانی متحد شد و این دو حزب سوسیالیست بعث عربی را تشکیل دادند این حزب ابتدا از پان‌عربیسم تندرو رهبران انقلاب ١٩۵٢ مصر سخت جانبداری ‌می‌کرد و یکی از عوامل اتحاد سوریه و مصر به صورت جمهوری متحد عرب بود و در روزگار حکومت عبدالکریم قاسم در عراق با او کشمکش‌های سخت داشت.

ادامه مطلب: توضیحاتی پیرامون برخی اصطلاحات و اسامی مندرج در کتاب تاریخ معاصر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصطلاحات تاريخ
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 126
پرینت

  اصطلاحات تاریخی تاریخ معاصر ایران

ایندوپیوستندو دسته ای دیگربه میرزا شفیع تبریزی اجتماع کردند و اغلب در شهرهای شیعه نشین بسر می بردند.(فرهنگ دهخدا ج 31 ص 159 )

استعمار :

به معنی طلب آبادانی کردن،تسلط مملکتی قوی بر مملکتی ضعیف به قصد استفاده از منابع طبیعی و ثروت کشورو ونیروی انسانی افراد آن به بهانه ی نابجای ایجاد آبادی و رهبری مردم آن بسوی ترقی (فرهنگ معین ج 1 ص252)

این اصطلاح برای اشاره به نظام حکومتی که در متصرفات استعماری اعمال می شد به کار میرفت و نیز به حالت زیر دستی یا بندگی اجتماع ،کشور ،یا ملتی که از لحاظ سیاسی ،یا از لحاظ اقتصادی و یا از لحاظ فرهنگی زیر سلطه اجتماع یه ملت دیگر پیشرفته تری قرار داشته باشند (فرهنگ علوم اجتماعی ،جو لیوس گولد و دیگران ص57)

استبداد:dictatorship

میتوان نوعی اقتدارتعریف کرد که خصو صیات زیردر آن مشاهده می شود فقدان محدو د یت های مرسوم وقانونی در حوزه اقتدار ،وجود روشی خود سرانه برای اعمال قدرت (فرهنگ علوم اجتماعی جولیوس گولد و دیگران ص56)

ادامه مطلب: صطلاحات تاریخی تاریخ معاصر ایران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصطلاحات تاريخ
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 160
پرینت

اسامی و اصطلاحات تاریخ ایران و جهان (2)

درس دهم : طلوع اسلام

اقوام سامی : امروزه عمدتا  برای اطلاق به اعراب  و اسرائیلیان  ( عبرانی ها )   به کار می رود . شناخته شده ترین  زبان های سامی زنده  نیز  عربی ، عبری  و آشوری است . بیشتر مردم  خاورمیانه از نژاد سامی  بودند  و زبان  ویژه ی خود را داشتند  که امروزه بیشترشان یا نابود شده و یا در اعراب حل شده اند  و به زبان  عربی سخن می گویند که می توان  از آرامی ها ، قبطی ها ، کلدانی ها و نبطی ها نام برد . بر پایه ی روایت تورات و اسطوره های سامی نسل کنونی آدمیان پس از طوفان نوح به جای مانده از سه پسر نوح : سام ، حام و یافث می باشد و سامی ها کسانی هستند که خود را از نسل سام پسر نوح می دانند .

ادامه مطلب: اسامی و اصطلاحات تاریخ ایران و جهان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصطلاحات تاريخ
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 131
پرینت

اصطلاحات تاریخی

 عتیقه‌شناسی (Antiquarianism) :

مطالعه تاریخی جدید (مدرن) معمولاٌ با عتیقه‌شناسیِ محض كه جمع‌آوری اطلاعات به خاطر خود اطلاعات و در نتیجه عاری از هر نوع تفسیر است، مباینت دارد. علم عتیقه‌شناسی در اصل روشی تحقیقی است كه در اروپا به ویژه در قرون 15 تا 18 م. شكوفا شد. عتیقه‌نشاس هم خود را مصروف طبقه‌بندی آثار قدیمی از جمله ابنیه و متون می‌كند. روشهای عتیقه‌شناسی برای طبقه‌بندی و سنجش مدارك، سهم عمده‌ای در تحقیقات تاریخی دارد.
باید توجه داشت كه عتیقه‌شناسی با باستان‌شناسی (Archeology) تفاوت دارد. اما این تفاوت را در گستره این دو علم باید دانست. در حقیقت عتیقه‌شناسی اعم است و باستان‌شناسی اخص. در ایران، باستان‌شناسی بیشتر در مورد ابنیه و عمارات است، حال آن كه عتیقه‌شناسی بیشتر به اشیائ و ابزار نظر دارد. اما به هر حال هردو علم از روش‌های یكسانی در شناسایی زمان گذاری اشیاء،‌آثار و ابنیه بهره می‌گیرند. عتیقه‌شناسی در شكل‌گیری اندیشه اروپائیان در زمینه تاریخ نقش مهمی داشته است.

ادامه مطلب: اصطلاحات تاریخی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: اصطلاحات تاريخ
نمایش از 02 مرداد 1392 بازدید: 129
پرینت

 

 توضیحاتی پیرامون برخی اصطلاحات و اسامی کتاب تاریخ معاصر ایران

آتاتورک (مصطفي كمال پاشا ):

 وي در سال 1880 در شهر تسالونيكي يونان كه بخشي از امپراطوري عثماني بود متولد شد.  در سمت نظامي در ارتش عثماني در ليبي با نظاميان ايتاليائي جنگيد. او در آغاز قرن بيستم به همراهي افسران جوان ترك گروه تركهاي جوان را پايه گذاري كرد و به اصلاحات درارتش و دولت عثماني پرداخت و در جنگ اول جهاني از خود شايستگي فراوان نشان داد به گونه اي كه با قيام مردم برعليه سلطان عبدالحميد اول رهبري قيام را بدست گرفت. او در سال 1923 تركيه ي مدرن را با نظام جمهوري بوجود آورد و در سال 1940 ميلادي در حاليكه رئيس جمهور تركيه بود درگذشت.

ادامه مطلب: توضیحاتی پیرامون برخی اصطلاحات و اسامی کتاب تاریخ معاصر ایران
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 152 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید