نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: افشاريه
نمایش از 28 خرداد 1393 بازدید: 196
پرینت

سازمان كشورى و ادارى در عصر افشاريه

 نویسنده : عزت الله نوذری
تاریخ اجتماعی ایران از آغاز تا مشروطیت ( قسمت سی و ششم )

سازمان كشورى و ادارى در عصر افشاريه

دولت مستعجل نادرى ، با همه ى شوكت و عظمت زود پايش ، مجال آن را نيافت تا عليرغم ميل و انديشه بنيان گذار آن بر تغيير سازه هاى كشورى و دگرگون كردن ترتيبات حكومتى ، بتواند تاثير قاطعى در اين زمينه ها باقى بگذارد، با توجه به همه ى آن چه كه در اين عصر پيش آمد، مى توان گفت كه دستورالعمل هاى امور ديوانى ، تقريبا همان بوده است كه از روزگار صفويه وجود داشته است و تا مدت ها بعد، يعنى زمان قاجاريه و آغاز نفوذ راه و رسم فرنگيان برقرار مانده است آن چه كه ما در تذكره الملوك مى يابيم با تغييرات مختصرى در دستور الملوك ميرزا رفيعا نيز به چشم مى خورد.
نادر همواره در انتخاب مسوولان مختلف امور مملكتى در هر منطقه و ايالتى ، افراد مطيع و خوش نام همان مكان را، به حكومت مى گمارد. هنگامى كه فردى ذى صلاح نمى يافت ، آن گاه يكى از سركردگان معتمد خود را برمى گزيد و زمام امور را به دستش مى سپرد مسلم است كه نادر، از تشريفات زائد و بى فايده ى ديوانى كه على الرسم در دوره هاى تجمل خواهى و آسايش طلبى ، معمول مردم و ملت ها، مى گردد بيزار بوده است . شايد بتوان گفت كه با توجه به روحيه نادر، در عصر او، هيچ يك از مقامات و مناصب عصر صفوى حائز اهميت نبوده است .

ادامه مطلب: سازمان كشورى و ادارى در عصر افشاريه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: افشاريه
نمایش از 28 خرداد 1393 بازدید: 149
پرینت

زمينه تشكيل دولت افشاريه

 نویسنده : عزت الله نوذری
تاریخ اجتماعی ایران از آغاز تا مشروطیت ( قسمت سی و پنجم )

24 . زمينه تشكيل دولت افشاريه

در نتيجه ى قيام قندهار، در سال 1079 م . توسط يكى از نيرومندترين قبايل افغان (قبيله غلجايى ) از دولت صفوى جدا گرديد، سپس افغانان قبايل (ابدالى ) همان شيوه را با شهر هرات بكار بستند. محمود افغان پسر و جانشين ميرويس ، در سال 1722 م . روى به اصفهان كرد و پايتخت را به محاصره درآورد. در 23 اكتبر همان سال ، شاه سلطان حسين به اردوى محمود افغان رفت و به مغلوبيت خويش اعتراف نمود و تاج شاهى خود را به محمود افغان تسليم نمود، و از آن زمان ، افغانان در نواحى مختلف ايران ، هم چون فارس ، كرمان ، عراق عجم تثبيت شدند.

كروسينسكى درباره تسليم شدن اصفهان مى نويسد:

شاه و سپاه و مردم اصفهان به خانه ها نرفته ، در سراى شاه جمع شدند و به دادن شهر اتفاق كردند. فرداى آن روز، شاه چندين نفر از معتمدان را همراه با دختر خويش و پنجاه هزار تومان به عنوان جهيزيه و فرمان فرمانروايى قندهار، خراسان ، كرمان را براى محمود فرستاد و خود به پيشواز وى رفت و گفت : تقدير ازل ، تاج و تخت ايران را از من گرفته ، به شما لايق ديده ، مبارك باد گفت و به رجال توصيه ها نمود كه بعد از اين شاه من و شماها اين است ، پس اهل و عيال و اولاد و رعيت و رجال دولت خود را به محمود افغان سپرد و سفارش ها نمود و اجراى حكم شرع را اهتمام نمود ... دولت صفويه تقريبا دويست و بيست سال به طول انجاميد و امروز در زمان شاه سلطان حسين تمام شد كه تاج شاهى را بر سر محمود گذاشت (403).
اما مردم ايران در همه جا در مقابل جملات بيگانگان از خود مقاومت نشان دادند.

ادامه مطلب: زمينه تشكيل دولت افشاريه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: افشاريه
نمایش از 28 خرداد 1393 بازدید: 150
پرینت

تحولات سیاسی و اداری در دوره ی افشاریه

 نویسنده: سید علی علوی

نادر از طایفه ی کوچک قَرخلو است، از ایل افشار و افشارها دسته ای هستنند از ترکمانان که مقارن استیلای مغول بر ترکستان از آن دیار مهاجرت کرده در آذربایجان متوطن شدند و در این سرزمین بودند تا آن که شاه اسماعیل اول ایشان را کوچاند و در ایبورد خراسان مقیم نمود. پدر نادر «امامقلی» نام داشت که در دروان طفولیت نادر درگذشت و نَدَرَقلی با مادرش در میان ایل زندگی محقرانه ای داشتند (اقبال آشتیانی 1389: 663)
تا این که نادر به کوشش بسیار خود را در سلک خدمت کاران بابا علی بیک کوسه ی احمدلو، رئیس ایل افشار و حاکم ایبورد درآورد و در پرتو کاردانی و کفایت فوق العاده، در اندک مدتی طوری توجه او را به خود جلب کرد که نه تنها به فرماندهی نگهبانان وی تعیین گردید، بلکه دختر او را به خود جلب کرد که نه تنها به فرماندهی نگهبانان وی تعیین گردید، بلکه دختر او را به قید ازدواج درآورد. (شعبانی 1369: ج: 58) از این زن رضاقلی میرزا، مهین فرزند نادر به وجود آمد و چون پس از پنج سال این زن روی در نقاب خاک کشید، نادر با دختر دوم بابا علی بیک ازدواج کرد که مادر نصرالله و امام قلی پسران دیگر است.(شعبانی 1369، ج1: 59-60) پس از مرگ باباعلی بیک در 1136 نادر زمام امور را در دست گرفت و حاکم ابیورد شد.(شعبانی 1369، ج1: 60) در این روزگار بود که نادر در خراسان شهرتی به هم رساند و این شهرت موجب شد که وقتی محمد خان ترکمان فرستاده شاه طهماسب دوم صفوی برای سرکوب کردن ملک محمود سیستانی به خراسان آمده بود، از نادر مدد بجوید. هرچند در این لشکرکشی موفقیتی نصیب محمد خان ترکمان و نادر نشد، ولی شهرت نادر را نزد شاه طهماسب که در به در به دنبال حامیان جدید می گشت افزون ساخت.(شعبانی 1369، ج1: 65) هنگامی که شاه طهماسب دوم به منظور سرکوب نمودن ملک محمود سیستانی که در مشهد مستقر شده بود، به همراه فتحعلی خان قاجار که به تازگی عنوان وکیل الدوله و نایب السطنه یافته بود.(شعبانی 1369، ج1: 42) عازم مشهد بود، به او پیوست و شاه هم درآغاز فرماندهی توپ خانه را به وی داد و کمی بعد به لقب طهماسب قلی خان مفتخرش نمود [طهماسب قلی به معنی چاکرطهماسب است]. (شعبانی 1369، ج1: 42) طهماسب قلی خان در 22محرم سال 1139 پس از آن که ملک محمود از قبئل اطاعت شاه طهماسب سر پیچید از خبوشان عازم فتح مشهد شد و در دوم صفر آن جا را محاصره نمود.

ادامه مطلب: تحولات سیاسی و اداری در دوره ی افشاریه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: افشاريه
نمایش از 28 خرداد 1393 بازدید: 196
پرینت

افشاریه

 نادر قلی فرزند امام قلی از قبیله قرخلو بود که شاخه‌ای از ایل افشار به شمار می‌رفت. طایفه مزبور، از آغاز سلسه صفوی برای جلوگیری از هجوم ازبکان و ترکمنان به منطقه شمال خراسان کوچ داده شد و در منطقه ابیورد و دره گز استقرار یافت. مورخ رسمی دربار نادری، میرزامهدی خان ،تاریخ تولد نادر را روز شنبه بیست و هشت محرم سال هزار صد هجری قمری ذکر کرده و با توصیف مختصری از حیات عشایری، اصل و نسب آخرین فاتح بزرگ آسیایی را در پرده نگاه داشته‌است. آنچه مسلم است نادر تا طغیان افاغنه غلزایی قندهار و برافتادن حکومت دویست و پنجاه ساله صفویان، در گمنامی به سر می‌برده و زندگانی بی پیرایه چوپانی او، تنها با هنر نماییها و قهرمانیهای ساده‌ای همراه بوده‌است.
از گوشه‌ای سر برآوردند و کشور را به هرج و مرج طولانی مبتلا کنند. نادر نیز در راس گروهی که برای حمایت از حیات و هستی اهل ابیورد فراهم ساخته بود ابتدا در خدمت خان همین منطقه قرار گرفت و پس از ازدواج پیاپی با دو دختر او، وارث حکومت محلی کوچک وی شد. آن گاه در سال ۱۱۳۹ ه.ق که شاهزاده سرگردان صفوی (تهماسب میرزا) در جستجوی یاران و همراهان فداکاری بود به او پیوست و عزم نجات ایران کرد.

ادامه مطلب: افشاریه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: افشاريه
نمایش از 28 خرداد 1393 بازدید: 136
پرینت

نادر شاه افشار

 نادر شاه افشار از ایل افشار بود او از مشهورترین پادشاهان ایران بعد از اسلام است ، ابتدا نادر قلی یا ندرقلی نامیده می شد موقعی که افغانها و روس ها و عثمانی ها از اطراف بایران دست انداخته بودند و مملکت در نهایت هرج و مرج بود یکعده سوار با خود همراه کرد و به طهماسب صفوی که کین پدر برخواسته بود همراه شد فتنه های داخلی را خواباند افغانها را هم بیرون ریخت ، شاه طهماسب صفوی از شهرت و اعتبار نادر در بین مردم دچار رشک و حسادت گشت و برای نشان دادن قدرت خود با لشکری بزرگ به سوی عثمانی تاخت و در آن جنگ هزاران سرباز ایرانی را در جنگ چالدران بدلیل عدم توانایی به کشتن داد و خود از میدان جنگ گریخت نادر با سپاهی اندک و خسته از کارزار از مشرق به سوی مغرب ایران تاخت و تا قلب کشور عثمانی پیش رفت و سرزمینهای بسیاری را به خاک ایران افزود و از آنجا به قفقاز تحت اشغال روس ها رفت که با کمال تعجب دید روسها خود پیش از روبرو شدن با او پا به فرار گذاشته اند در مسیر بر گشت در سال 1148 در دشت مغان در مجلس ریش سفیدان ایران از فرماندهی ارتش استعفا نمود و دلیلش اعمال پس پرده خاندان صفوی بود . و خود عازم مشهد شد در نزدیکی زنجان سوارانی نزدش آمدند و خبر آوردند که مجلس به لیاقت شما ایمان دارد و در این شراط بهتر است نادر همچنان ارتش دار ایران باقی بماند و کمر بند پادشاهی را بر کمرش بستند . او سه بار به هند اخطار نمود که افسران اشرف افغان را که حدودا 800 نفر بودند و در قتل عام مردم ایران نقش داشتند را به ایران تحویل دهد که در پی عدم تحویل آنها سپاه ایران از رود سند گذشتند و هندوستان را تسخیر نمود ند 800 متجاوز افغان را در بازار دهلی به دار زدند و بازگشتند و نادر شاه حکومت محمد گورکانی را به او بخشید و گفت ما متجاوز نیستیم اما از حق مردم خویش نیز نخواهیم گذشت محمد گورکانی بخاطر این همه جوانمردی نادر از او خواست هدیه ای از او بخواهد و نادر قبول نکرد و در پی اسرار او گفت جوانان ایران به کتاب نیازمندند سالها حضور اجنبی تاریخ مکتوب ما را منهدم نموده است محمد گورکانی متعجب شد او علاوه بر کتابها جواهرات بسیاری به نادر هدیه نمود که بسیاری از آن جواهرات اکنون پشتوانه پول ملی ایرا ن در بانک مرکزی است.

ادامه مطلب: نادر شاه افشار
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 144 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید