نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: lمقالات مقفرقه و گوناگون درباره انقلاب اسلامی
نمایش از 20 آذر 1392 بازدید: 163
پرینت

زمينه‌سازي براي ظهور؛ آرمان انقلاب اسلامی

نویسنده : ابراهيم شفيعي سروستاني

يکي از پرسش‌هاي مطرح درباره انقلاب جهاني امام مهدي(ع) اين است که آيا ما افزون بر انتظار فرج و چشم به راه بودن براي ظهور آن حضرت وظيفه‌اي در زمينه آماده‌سازي زمينه ظهور داريم يا خير؟ برخي بر اين باورند که ما وظيفه‌اي در اين زمينه نداريم؛ زيرا ظهور امام مهدي(ع) تنها در گرو اذن خداوند است و هر زمان که اراده الهي به اين امر تعلق گيرد، ظهور واقع مي‌شود. بنابراين انسان‌ها نقشي در پيش افتادن يا پس افتادن ظهور و زمينه‌سازي‌ براي آن ندارند.
اشاره: 22 بهمن 57 نقطه عطفي در حيات سياسي ـ اجتماعي ملت ايران و روز پیروزی نهضت اسلامي به رهبري امام خميني(ره) است. نهضتي که با بهره‌گيري روشن‌بينانه از آموزه‌هاي شيعي به ويژه فرهنگ شهادت‌طلبيِ برخاسته از قيام عاشورا و فرهنگ مهدويت و انتظار توانست به حاکميت استبداد داخلي و استعمار خارجي بر سرنوشت مردم ولايت‌مدار ايران خاتمه دهد و نخستين حکومت شيعي تمام عيار را در اين کشور مستقر سازد.

ادامه مطلب: زمينه‌سازي براي ظهور؛ آرمان انقلاب اسلامی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: lمقالات مقفرقه و گوناگون درباره انقلاب اسلامی
نمایش از 20 آذر 1392 بازدید: 149
پرینت

تاثيرات انقلاب اسلامي بر مصر

نویسنده : حامد عبدوس

كشور مصر در شمال قاره آفريقا و در كنار درياي مديترانه و سرخ قرار دارد. وسعت آن در حدود يك ميليون كيلومتر مربع مي‌باشد كه از اين نظر بيست و هشتمين كشور جهان محسوب مي‌گردد. (1)
جمهوري عربي مصر با داشتن جمعيتي بالغ بر 74 ميليون نفر، از لحاظ وسعت، موقعيت جغرافيايي، جمعيت و پيشرفت مهم‌ترين كشور عربي محسوب مي‌شود. مصر از نظر تاريخي از جمله كشورهاي با قدمت تاريخي است. حكومت فراعنه در اين كشور به حدود 60 قرن قبل از ميلاد باز مي‌گردد كه بعد از آن‌ها ايراني‌ها، يوناني‌ها و اعراب بر اين كشور حكومت رانده‌اند.

ادامه مطلب: تاثيرات انقلاب اسلامي بر مصر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: lمقالات مقفرقه و گوناگون درباره انقلاب اسلامی
نمایش از 20 آذر 1392 بازدید: 162
پرینت

نقش سرمایه ی اجتماعی در انقلاب اسلامی

نویسنده: دکتر حسن روحانی
پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1357، مقارن است با اوج اهمیت امور اقتصادی و حضیض جایگاه امور اجتماعی و فرهنگی جامعه ی مدرن که سخت تحت تأثیر گفتمان مارکسیستی است و مدرنیته نیز از این منظر، ماهیتی اقتصادی دارد تا فرهنگی و اجتماعی. جامعه بر بنیان مناسبات اقتصادی، شاخ و برگ می گیرد و شاخ و برگ ها- که همان فرهنگ و دیانت و سیاست و امور اجتماعی باشند- بالاصاله حقیقتی ندارند و قائم به ذات اقتصادند.
به این ترتیب در روزگار ظهور انقلاب اسلامی ایران، از یک طرف شاهد سلطه ی گفتمان مارکسیستی هستیم و پژوهشگران سیاسی و اجتماعی را می بینیم که سراسیمه از این گوشه به آن گوشه می دوند تا بیّنه ها به نفع اقتصادی بودن انقلاب اسلامی گرد بیاورند و از سوی دیگر شاهد غیبت نظریه های ارزنده در حوزه ی اجتماع و فرهنگ می باشیم. اگرچه امثال ماکس وبر، نقدهای تندی بر نگرش تقدم اقتصاد وارد کرده اند، اما کارل مارکس کجا و ماکس وبر کجا! و این چنین است که فقر نظری عمیقی در تبیین انقلاب اسلامی رقم می خورد و تا سال های سال نیز ادامه می یابد.

ادامه مطلب: نقش سرمایه ی اجتماعی در انقلاب اسلامی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: lمقالات مقفرقه و گوناگون درباره انقلاب اسلامی
نمایش از 20 آذر 1392 بازدید: 112
پرینت

نقش شهید مطهری در پیروزی انقلاب اسلامی

برخی از افراد که در مورد انقلاب اسلامی ایران مخصوصاً درباره شخصیت های مهم انقلاب ایجاد شبه و تردید می نمایند به شهید مرتضی مطهری هم رحم نمی کنند و درباره او هم دست به اعمال زشت می زنند.از جمله این ها،ایجاد تشکیک در مورد نقش استاد قبل از پیروزی انقلاب اسلامی باشد.برخی افراد ناجوانمرد می گویند استاد در قبل از پیروزی انقلاب نقشی در آن نداشت و حتی با رهبر انقلاب حضرت امام خمینی در ارتباط نبود.در این نوشتار می خواهیم به رد این شبه بپردازیم از طریق خاطرات افراد تأثیرگذار در انقلاب اسلامی ایران.

ادامه مطلب: نقش شهید مطهری در پیروزی انقلاب اسلامی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: lمقالات مقفرقه و گوناگون درباره انقلاب اسلامی
نمایش از 20 آذر 1392 بازدید: 124
پرینت

مقاله اي درباره ي 22 بهمن

پيروزي انقلاب اسلامي در ايران تنها يك حادثه داخلي براي تغيير يك رژيم سياسي نبود. بلكه همان‌گونه كه بسياري از دولتمردان آمريكائي، اسرائيلي و اروپائي در خاطرات خود از آن روزها تعبير كرده‌‌اند، انقلاب از ديدگاه آنان زلزله‌اي ويرانگر براي جهان غرب بود.
گذشته از آنكه آمريكا مطلوبترين شرائط جغرافيائي، اقتصادي و نظامي را در يكي از حساسترين مناطق جهان كه مرزهاي طولاني با رقيب (دولت شوروي) داشت، از دست مي‌‌داد امواج اين انفجار بزرگ رژيمهاي وابسته به غرب را در ممالك اسلامي و بلاد عربي متزلزل و بيمناك كرده بود. پيام اصلي انقلاب اسلامي ماهيتي فرهنگي داشت و مبتني بر انديشه ديني و ارزشهاي معنوي بود. پيروزي انقلاب به معناي صدور پيام و ارزشهاي آن و به حركت در آمدن موجي از خيزشهاي رهايي بخش در كشورهاي اسلامي و جهان سوم بود. همزمان با ايران، رژيم وابسته به آمريكا در نيكاراگوئه نيز سرنگون شد.

ادامه مطلب: مقاله اي درباره ي 22 بهمن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: lمقالات مقفرقه و گوناگون درباره انقلاب اسلامی
نمایش از 20 آذر 1392 بازدید: 121
پرینت

 مقاله دانش آموزان هوادار جنبش مسلمان مبارز درباره 13 آبان

 تاریخ ما سراسر مبارزه و خون و خروشهای پی در پی و بی امان انسانهای از خود گذشته ای است كه برای برچیدن مستكبرین و ظالمین و برقراری قسط و عدالت قیام كرده اند.رزمندگان كه از میانخلق بپا خاسته اند تا رسالت الهی را تحقق بخشد تاریخ ورق می خورد و ما شاهد بر روزی هستیم پر شكوه و با عظمت كه زبان قلم از بیان عاجز است شاهد روزی كه تمام جریانات روشنفكری و مبارزاتی سكوت كرده و یا در خدمت رژیم وابسته به امپریالیسم خونخوار در آمده اند و یا از لحاظ بینش و دید مبارزاتی آنقدر عقب مانده كه فرسنگها از توده و خواستهای بحق آنان بدور مانده اند در چنین موقعیتی مردی از سلاله ابراهیم كه كوله بار سنگین مسئولیت چند هزار ساله را به دوش می كشد ابوذر وار به یكباره فریاد زده و می شورد، بر سر هر آنچه كه باطل است زیرا حق را در برابر باطل تسلیمی نیست مردم مبارز و دلیر كه سالیان دراز زیر چكمه های استبداد و دیكتاتوری شاه دردهای جامعه را احساس كرده بودند را خود را نفی اسارتها و آنگاه پیوستن و رفتن به سوی الله یافتند و این سنت اللهی است كه توده های در بند كشیده و تحت ستم همیشه بدنبال جریانات بحق و اصولی كشیده میشوند و از حركت نمی ایستند و راه می جویند راهی كه عطش و عصیان را جوابگو باشد و او را به پیام آوران ابراهیمی این چوپان مبعوث شده از جانب پروردگار می كشاند مردی ابراهیم وار كه مئسولیت  بازشناختن و تمیزدادن بر عهده اوست و رهبری جریان را بدست میگیرد.

ادامه مطلب: مقاله دانش آموزان هوادار جنبش مسلمان مبارز درباره 13 آبان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: lمقالات مقفرقه و گوناگون درباره انقلاب اسلامی
نمایش از 20 آذر 1392 بازدید: 135
پرینت

انقلاب اسلامي ايران

    مقدمه
    فاصله شب تاريک حکومت طاغوت، تا صبح روشن فجر صادق انقلاب، ده روز خدايي بود، شبهايش همه شب قدر، آري... «دهه فجر» پس از آن ده روز، سپيده «روشن جمهوري اسلامي‏» دميد.
    «کلمه‏الله‏» بر فراز زمان جاي گرفت و آن روز بزرگ، يکي ديگراز «ايام الله‏» ماندگار تاريخ شد.
    کاخ‏هايي که به قيمت ويراني کوخ‏ها برپا شده بود، به دست کوخ‏نشينان سقوط کرد و محشري عظيم از اراده مومنان مصمم و مشيت‏تحول آفرين خدا پديد آمد. ديو گريخته بود که فرشته در آمد.
    امام، در پيام خدايي‏اش و با دم مسيحايي‏اش در شهيدآباد «بهشت‏زهرا»، در «صور انقلاب‏» دميد و مردم را در عرصات حق و محشرنهضت، جان بخشيد.

ادامه مطلب: انقلاب اسلامي ايران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: lمقالات مقفرقه و گوناگون درباره انقلاب اسلامی
نمایش از 20 آذر 1392 بازدید: 147
پرینت

تحقیق انقلاب اسلامی


بسم الله الرحمن الرحيم

 عنوان:

        تحقیق انقلاب اسلامی

 موضوع تحقیق:

        مشروعیت انقلاب

 استاد :

        حجت السلام محسن زاده

 تهیه کننده:

        رسول موسی پور دهکردی

 زمستان86

مقدمه
مشروعيت در اصطلاح علم سياست، به معني قانوني بودن و حقانيت نظام سياسي حاكم بر جامعه است كه نتيجة آن، توجيه عقلي اطاعت مردم از زمامداران و اعمال قدرت زمامداران بر مردم است. در كنار اين واژه، اصطلاح مقبوليت مطرح مي شود؛ مقبوليت به معني آن است كه حكومت را شهروندان بپذيرند و رضايت به اِعمال قدرت زمامداران بدهند. در نظام هاي سياسي غير ديني، مشروعيت و مقبوليت مصداق واحدي پيدا مي كند و هر حكومت مقبولي، خود به خود مشروع هم شمرده مي شود، ولي در انديشة سياسي اسلام، مقبوليت شرط لازم براي تحقق عيني مشروعيت است، ولي شرط كافي براي آن، شمرده نمي شود. ممكن است، زمامداري از حقانيت كامل برخوردار باشد، ولي بنا به عوامل يا موانعي، مقبوليت نداشته باشد و مورد اطاعت افراد جامعه قرار نگيرد. صرف مقبوليت يك نظام سياسي از ديدگاه اسلام كافي نيست تا حقانيت و مشروعيت آن را تأمين كند.

ادامه مطلب: تحقیق انقلاب اسلامی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: lمقالات مقفرقه و گوناگون درباره انقلاب اسلامی
نمایش از 20 آذر 1392 بازدید: 130
پرینت

خلاصه کتاب:کالبد شکافی چهار انقلاب(کرین برینتون)

 درس:تئوریهای انقلاب(دکتر همامی)

گرداورنده:کیهان گودرزی

فصل یک

 مقدمه

۱)حوزه بررسی

معانی مختلفی از انقلاب ذکر شده ویه گونه های مختلف خطاب میشود در مفهومی عام معنایی در حدود یک دگرگونی شدید و ناگهانی دارد.هرچند انقلاب را برای نشان دادن دگرگونی بیان میکنیم اما معنای بسیار دقیق تر ان را در نظر داریم.انچه مورد نظر ماست جانشینی گروهی است که تا بحال صاحب منصب حکومت نبودند و حال به این مقام میرسند.به هرحال هرچه انقلاب را در نظر گیریم در نیمه سده بیستم موضوعی بحث برانگیز شده است در تحلیل امور انسانی بی طرفی کاری بس مشکل است بسیاری میگویند درهنگام توصیف یک رخداد باید از افراد ان واقعه اعلام برائت کنیم درغیر این صورت به نتایج درستی نمیرسیم.هدف ما ازاین بررسی بدست اوردن تخمینهایی در باب ۴ انقلاب امریکا،فرانسه،روسیه و انگلیس است.

ادامه مطلب: خلاصه کتاب:کالبد شکافی چهار انقلاب(کرین برینتون)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: lمقالات مقفرقه و گوناگون درباره انقلاب اسلامی
نمایش از 20 آذر 1392 بازدید: 162
پرینت

تأثیر انقلاب اسلامی ایران بر تحولات سیاسی  منطقه قفقاز

امان الله شفایی

انقلاب اسلامي از حيث تأثير نظري، نقطه عطفي در تحريك موج استقلال طلبي و آزادي‌خواهي منطقه قفقاز به شمار مي‌آيد. پس از فروپاشی شوروي و استقلال كشورهاي واقع در قفقاز جنوبي، علي‌رغم ايجاد فضاي مناسب براي ايفاي نقش در تحولات متعدد سياسي اين كشورها، به دلايل دروني و بيروني، انقلاب اسلامي در تأثيرگذاري عيني بر اين منطقه (به استثناء ميانجيگري در موضوع قره‌باغ) موفقيت چشمگيري نداشته و نفوذ ايران از بدو استقلال كشورهاي اين منطقه، سير نزولي را پيموده است. همچنين جمهوری اسلامی در قبال تحولات جمهوري‌هاي قفقاز شمالي واقع در حاكميت روسيه نيز نقش فعالي ايفا نكرده ‌است. از این¬رو نوشتار حاضر به تأثیر و نقش انقلاب اسلامی در این منطقه می¬پردازد.

واژه‌هاي كليدي: انقلاب اسلامي، تحولات سياسي، تأثيرات نظري، تأثيرات عيني، قفقاز.

ادامه مطلب: تأثیر انقلاب اسلامی ایران بر تحولات سیاسی منطقه قفقاز
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: lمقالات مقفرقه و گوناگون درباره انقلاب اسلامی
نمایش از 20 آذر 1392 بازدید: 101
پرینت

انقلاب اسلامي و بيداري اسلامي: تأثير گذاري و نمونه ها

 چکيده

هم اينک گروه هاي اسلامي، فعال ترين جريان هاي سياسي جهان اند. علت اين فعاليت که جدي و فراگير است، آگاه شدن مسلمانان از عقب ماندگي ها، توسعه نيافتگي ها و کاستي هاي موجود در جهان اسلام است. اين آگاهي ها، آنان را به جنبش و تلاش بيشتر در يک صدساله اخير، واداشت. اين تلاش، همان پديده ايي است که جنبش بيداري اسلامي اش مي نامند. حاصل اين جنبش، قيام ها، شورش ها و انقلاب هاي مختلف در سراسر جهان اسلام بود که گسترده ترين انقلاب برآمده از آن، انقلاب اسلامي است و البته انقلاب اسلامي خود نيز در يک گستره جهاني، به افزايش آگاهي و بيداري اسلامي دامن زد. ابعاد تأثير انقلاب اسلامي بر بيداري عميق و گسترده است. اين تأثيرات در دو بخش تأثيرات کلي (جهاني) و تأثير بنيادي بر برخي گروه هاي اسلامي چون حزب الله و حماس پديد آمد:

واژه گان کليدي: انقلاب اسلامي، بيداري اسلامي، امام خميني (ره)، ايران، جهان اسلام، مسلمانان و جنبش هاي اسلامي.

ادامه مطلب: انقلاب اسلامي و بيداري اسلامي: تأثير گذاري و نمونه ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: lمقالات مقفرقه و گوناگون درباره انقلاب اسلامی
نمایش از 20 آذر 1392 بازدید: 113
پرینت

انقلاب

مقدمه

انقلاب در لغت به معنی زیر و رو شدن یا پشت و رو شدن است و در آغاز از اصطلاحات علم اخترشناسی بود و در معنای چرخش دورانی افلاک و بازگشت ستارگان به جای اول به کار می رفت. فلاسفه انقلاب را این گونه بیان می نمایند که ذات و ماهیت یک شیی لزوماعوض شده باشد و در نگاه جامعه شناسان هر گونه جنبش اجتماعی توده‌ای که به فرایندهای عمده اصلاح یا دگرگونی اجتماعی بینجامد، انقلاب نامیده می‌شود. انقلاب‌های بزرگ به آن دسته از انقلاب‌ها گفته می‌شود که با تغییرات اساسی در حکومت و ساختار اجتماعی یک کشور یا جامعه همراه بوده‌اند که از آن جمله می‌توان به انقلاب کبیر فرانسه و انقلاب ۱۹۱۷ روسیه و انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد.

ادامه مطلب: انقلاب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: lمقالات مقفرقه و گوناگون درباره انقلاب اسلامی
نمایش از 20 فروردين 1392 بازدید: 156
پرینت

 

 

 

 

نقش زنان در پيروزي انقلاب از ديدگاه بنيانگذار جمهوري اسلامي

امام خميني(ره) همواره درباره نقش زنان در پيروزي انقلاب اسلامي بر اين مساله تاکيد داشتند که "ما نهضت خودمان را مديون زن ها مي دانيم " ذکر همين نکته براي بيان نقش زنان در پيروزي انقلاب اسلامي از هر کلامي رساتر است.ميليون ها زن ايراني در انقلاب سال 1357 با قدرت هر چه تمام تر پا در صحنه نهادند. حضور زنان در به پيروزي رسيدن انقلاب اسلامي چندين شکل داشت. برخي اخبار را گردآوري يا جزوه هايي را توزيع مي کردند، بقيه به فعالان سياسي مورد حمله يا زخمي ها پناه مي دادند، بسياري فعالانه در خيابان ها به راهپيمايي و تظاهرات مي پرداختند، برخي تا آن جا پيش رفتند که در سنگر سازي در برابر نيروهاي رژيم طاغوت کمک مي کردند و حتي تعدادي از آنان اسلحه به دست گرفتند و به مبارزه پرداختند.

ادامه مطلب: نقش زنان در پيروزي انقلاب از ديدگاه بنيانگذار جمهوري اسلامي
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 158 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید