نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوره مغول
نمایش از 23 آذر 1392 بازدید: 145
پرینت

نقش شيعيان بلخ در فرهنگ و تمدن اسلامي(تا حمله مغول)

چکیده

بلخ، بعد از قبول اسلام دوره جدیدی را در فرهنگ و تمدن اسلامی آغاز کرد و مرکز علم و حکمت گردید. علاوه بر این، بلخ یکی از مهمترین مراکز نظامی مسلمانان بود و از آن محل دین اسلام به ماوراء النهر و ترکستان تبلیغ می شد.که در این نوشتار تلاش شده است نقش شیعیان بلخ و سهم آنان در فرهنگ و تمدن اسلامی مورد تحقیق و بررسی قرار بگیرد.

واژگان کلیدی: بلخ، تمدن اسلامی، معماری، ابن سینا، شیعیان. 

ادامه مطلب: نقش شيعيان بلخ در فرهنگ و تمدن اسلامي(تا حمله مغول)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوره مغول
نمایش از 23 آذر 1392 بازدید: 152
پرینت

تمدن اسلامی در ماوراء النهر

ماوراءالنهر سرزمینی بوده است در شمال رود جیحون بین رود سیحون و جیحون شامل بخارا، سمرقند، خجند، اسروشنه و ترمذ.[۱] امروزه تمام كشور ازبكستان و بخش اعظمي از تاجيكستان و بخش هايي از قرقيزستان و قزاقستان بر آن منطبقند.
ماوراءالنهر مدت پنج قرن بزرگترین مهد تمدن اسلامی ایران و مرکز حکومت های ایرانی و تا دوره قاجاریه تابع حکومت مرکزی ایران بوده است. ماوراءالنهر مولد و مدفن بسیاری از دانشمندان بزرگ ایرانی است.[۲]

 

ادامه مطلب: تمدن اسلامی در ماوراء النهر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوره مغول
نمایش از 23 آذر 1392 بازدید: 182
پرینت

عوامل ضعف و انحطاط تمدن اسلامي به لحاظ تعامل

از ديدگاه ويل دورانت

نويسنده: محمد نبي ميرزايي

آن زماني كه تمدنهاي بشري مانند گياه كوچكي در حال پژمرده شدن بودند، تمدن اسلامي مانند سرو تناوري در حال رشد و شكوفايي و سايه‌افكندن بود و توانست اقتدار و عظمت خود را به تمام جهانيان نشان دهد و مانند خورشيد عالمتابي تمام ستارگان را كنار بزند. اما صد افسوس كه اين اقتدار و عظمت تمدن اسلامي پس از چندي به ضعف و انحطاط گراييد. تحقيق حاضر برخي از عوامل تعاملي را كه به ضعف و انحطاط تمدن اسلامي انجاميد بيان و بررسي مي‌كند.

تعريف تمدن و منشاء آن

براي تمدن تعريفهاي گوناگوني شده است كه ما به چند نمونه از آن تعاريف اشاره مي‌كنيم:

1. ابن خلدون معتقد است كه اجتماع انساني مفهومي است كه از آن بايد به مدنيت ياد كرد. پس تمدن به حالت اجتماعي انساني اطلاق مي‌گردد.(1)

ادامه مطلب: عوامل ضعف و انحطاط تمدن اسلامي به لحاظ تعامل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوره مغول
نمایش از 23 آذر 1392 بازدید: 134
پرینت

تمدن اسلامی؛ دلایل زوال و انحطاط آن

چكیده
ظهور و انحطاط تمدّن اسلامی از حوادث بزرگ تاریخ است. اسلام طی پنج قرن از سال 81 ـ 597 هـ . ق (700ـ 1200 م) از لحاظ نیرو، نظم، بسط قلمرو حكومت، تصفیه اخلاق و رفتار، سطح زندگانی، وضع قوانین منصفانه انسانی، ادبیات، دانشوری، علم، طب و فلسفه پیشاهنگ جهان بود. تمدّن اسلامی از طریق تاجران مسلمان و زائران مسیحی و مسافران معمولی و جهان گردان و به ویژه جنگ‌جویان صلیبی به همراه اجناس و آداب و رسوم و اختراعات و تألیفات و تفكرات اسلامی، وارد اروپا شد و زندگی اروپایی را از همه جهت غنی و پربار كرد و آنان را در آستانه خیزش علمی و رشد اقتصادی قرار داد. انحطاط مسلمانان عوامل خارجی و داخلی چندی داشت. همان‌قدر كه عوامل خارجی تقریباً در همه موارد به مداخله اروپاییان و بیشتر، یهودیان مربوط می‌گشت، به همان اندازه عوامل داخلی تقریباً در همه موارد به ورشكستگی معنوی، اخلاقی و روحی خود مسلمانان ارتباط می‌یافت.

ادامه مطلب: تمدن اسلامی؛ دلایل زوال و انحطاط آن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوره مغول
نمایش از 23 آذر 1392 بازدید: 118
پرینت

فرهنگ و تمدن اسلامی در ماوراءالنهر(دوره مغولان و تیموریان)

چکیده:
سرزمین ماورءالنهر که در شمال رود جیحون بوده و شامل بخارا، سمرقند، خجند، ترمذ و مانند آن می‌شده است در مقاطعی از تاریخ اسلام از لحاظ علمی و فرهنگی اهمیت بسیاری یافته و حتی مرکزیت سیاسی نیز پیدا نمود. هجوم مغولان به قلمرو اسلامی در قرن هفتم هجری آثار و تبعات بسیار زیادی گذاشت و در دوره جانشینان مغول (ایلخانان) ماوراءالنهر تا حدودی آرامش نسبی خود را باز یافت و مردم این منطقه در سایه قدرت ایلخانی مغول و امنیت نسبی حاصله از حکومت آنان توانستند اندکی به بازسازی فرهنگ و تمدن تخریب شده خود بپردازند. ماوراءالنهر در دوره تیموریان دارای جایگاه مهم تمدنی گردید که تا آن زمان هیچگاه بدان پایه از رشد نرسیده بود.
پرسش اصلی تحقیق:

ادامه مطلب: فرهنگ و تمدن اسلامی در ماوراءالنهر(دوره مغولان و تیموریان)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوره مغول
نمایش از 24 آبان 1392 بازدید: 165
پرینت

حمله ي چنگيز مغول به ايران

تا هست سرزمین من آسمانی باد ! که در او رودهای بسیاری جاری است . ما دامنه ها و دشت هایی داریم دریا وار. رازآمیز ، سرسبز و برکت خیز ؛ باشد که تا هست از خان و مان مردمم بوی خوش و ترانه برخیزد . مردمان ما شایسته آرامش وآزادی اند ، مردمان ما شایسته شادمانی و ترانه اند ، مردمان ما شایسته دادگری و مهرورزیند...

(( کوروش بزرگ  ))

 در قرن ۱۳ ميلادى قدرت بزرگى به ايران کنونى تسلط داشت كه پس از ۵۰۰ سال ايران را يكپارچه كرده بود، اگرچه اين نيرو اصالتاً ايرانى نبود، اما در دوران آن شهرهاى بسيار بزرگى در ايران پاى گرفت.

ادامه مطلب: حمله ي چنگيز مغول به ايران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوره مغول
نمایش از 24 آبان 1392 بازدید: 225
پرینت

علل حمله مغول به ایران

حمله مغولان جنگ جلاالدين خوارزمشاه با چنگيز خان

در قرن ۱۳ ميلادى قدرت بزرگى به ايران كنونى تسلط داشت كه پس از ۵۰۰ سال ايران را يكپارچه كرده بود، اگرچه اين نيرو اصالتاً ايرانى نبود، اما در دوران آن شهرهاى بسيار بزرگى در ايران پاى گرفت. قدرت خوارزمشاهيان به اندازه اى بود كه در كليه دولتهاى آسياى صغير و خاور نزديك مطمئن بودند توفان چنگيز به آنها نمى رسد، اما گذشت زمان چيز ديگرى را نشان داد. اولين برخورد در ۱۲۱۶ براى اولين بار در دشتهاى قرقيزستان طلايه داران خوارزم با مردان چنگيز كه از نبرد با طوايف مركيت باز مى گشتند، روبرو شدند و سربازان چنگيز علاقه اى به نبرد نشان ندادند و نيمه شب عقب نشينى كردند.

 

ادامه مطلب: «علل حمله مغول به ایران»
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوره مغول
نمایش از 24 آبان 1392 بازدید: 169
پرینت

دلایل حمله ی چنگیزخان مغول به ایران

  دلایل حمله ی چنگیزخان مغول به ایران یورش مغولان به ایران و تخریب نیمی بیشتر از این سرزمین و کشتار میلیونها انسان رویدادی بود که به گفته ابن اثیر: « از بدو آفرینش آدم تاکنون … همانندش نیامده » . موضوع ساده ای نیست که فقط به تکبر و نخوت سلطان محمد خوارزمشاه نسبت داده شود . بعضی از مورخان را نظر بر این است که اگر خوارزمشاه سفرا و بازرگانان مغولی را نمی کشت این تهاجم انجام نمی گرفت . این نوع قضاوت برای اتفاقاتی که از مهم ترین رویدادهای تاریخی محسوب می شود دلیل پیش پا افتاده ای است در ریشه یابی تهاجم چنگیز به ایران و دیگر بلاد اسلامی علاوه بر جریان سفرا و تجار سرانگشت اتهام به ضرورت به سوی بغداد و ناصر خلیفه عباسی که محرک اصلی فتنه بوده دراز می شود . در حالی که تضادهای درونی امپراطوری تازه تأسیس چنگیز و اشرافیت فئودال چادرنشین، در ارزیابیها نادیده انگاشته می شود .  

ادامه مطلب: دلایل حمله ی چنگیزخان مغول به ایران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوره مغول
نمایش از 24 آبان 1392 بازدید: 132
پرینت

دلائل حمله مغولان به ایران

 یورش مغولان به ایران و تخریب نیمی بیشتر از این سرزمین و کشتار میلیونها انسان رویدادی بود که به گفته ابن اثیر: « از بدو آفرینش آدم تاکنون … همانندش نیامده [1]» . موضوع ساده ای نیست که فقط به تکبر و نخوت سلطان محمد خوارزمشاه نسبت داده شود . بعضی از مورخان را نظر بر این است که اگر خوارزمشاه سفرا و بازرگانان مغولی را نمی کشت این تهاجم انجام نمی گرفت . این نوع قضاوت برای اتفاقاتی که از مهم ترین رویدادهای تاریخی محسوب می شود دلیل پیش پا افتاده ای است در ریشه یابی تهاجم چنگیز به ایران و دیگر بلاد اسلامی علاوه بر جریان سفرا و تجار سرانگشت اتهام به ضرورت به سوی بغداد و ناصر خلیفه عباسی که محرک اصلی فتنه بوده دراز می شود .

ادامه مطلب: دلائل حمله مغولان به ایران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوره مغول
نمایش از 24 آبان 1392 بازدید: 161
پرینت

حمله ی وحشیانه ی مغولان به ایران

  يكي از حوادث بسيار تلخ كه ضرباب جبران ناپذيري بر فرهنگ و تمدن ايران اسلامي وارد شد فتنۀ حملۀ مغول به سرزمين ايران است. چنگيزخان )تموچين( پس از مطيع كردن اقوام مغول و حكومت‌هاي محلي که با ايران همجوار شده بود به دنبال ايجاد در روابط تجاري، سياسي با ايران بود اما به دليل بي‌تدبيري سلطان محمد خوارزمشاه و نبود انسجام در اركان حكومت تبديل به روابط خصمانه شده يكي از دردناكترين فجايع انساني در ايران به وقوع پيوست.

 

ادامه مطلب: حمله ی وحشیانه ی مغولان به ایران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوره مغول
نمایش از 24 آبان 1392 بازدید: 175
پرینت

حمله ی مغولان به ایران

  چنگیزخان مغول پس از تصرف چین در سال ۶۱۶ هجری به ایران حمله کرد . وقتی سلطان محمّد از حمله ی سپاهان چنگیزخان با خبر شد ، به جای چاره اندیشی و مقاومت پا به فرار گذاشت و پس از مدتی آوارگی درگذشت . مغول ها وارد ایران شدند و با وجود مقاومت دلیرانه ی مرم ، به سرعت بسیاری از شهر های بزرگ را تصرف و ویران کردند.

ادامه مطلب: حمله ی مغولان به ایران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوره مغول
نمایش از 24 آبان 1392 بازدید: 144
پرینت

حمله مغولان به بخارا

روزی وحشت انگیز بود. جز ناله مردان و زنان و کودکان که برای همیشه از یکدیگر بایستی جدا شوند بانگی به گوش نمی رسید. وحشیان زنها را می ربودند و مردان به نظاره ایستاده از شدت ناتوانی جز غم و اندوه کاری نمی توانستند کرد. بعضی که تحمل رسوایی محرمان خود را نمی کردند از جان گذشته به مغولها حمله می بردند و به خاک هلاک می افتادند. زنان را از مردان جدا می کردند. ای بسا پری وشان را که از کنار شوهران بیرون می کشیدند و خواهران را از برادران جدا می کردند.

ادامه مطلب: حمله مغولان به بخارا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوره مغول
نمایش از 24 آبان 1392 بازدید: 137
پرینت

حمله مغول ها به ایران

1-ایلخانان یا ایلخانیان نام سلسله‌ای است که از سال ۶۵۴ تا ۷۵۰ ه‍. ق. معادل ۱۲۵۶ تا ۱۳۳۵ میلادی در ایران حکومت می‌کردند و فرزندان چنگیزخان مغول بودند. لشگریان چنگیزخان نخسنین بار در سال ۶۱۸ ه‍. ق. معادل ۱۲۲۱ میلادی به خراسان حمله نمودند. چنگیزخان سال ۱۲۲۵ میلادی به مغولستان بازگشت و در آنجا درگذشت. سال ۱۲۵۱ م. منگو یا منگل، خان بزرگ یا قاآن، بر آن شد تا با اعزام برادرانش هولاکو و قوبیلای (کوبلاخان) به ترتیب به ایران و چین پیروزی‌های مغولان را تحکیم و تکمیل کند. هولاکو با فتح ایران سلسله ایلخانیان ایران و قوبیلای با فتح چین سلسله یوان چین را بنیاد گذاردند. ایلخانان یعنی خانان محلی و غرض از این عنوان آن بوده‌است که سمت اطاعت ایلخانان را نسبت به قاآنان میرسانند و این احترام همه وقت از طرف ایلخانان ایران رعایت می‌شده‌است. فتح ایران به دست هلاکوخان پیامدهای مهمی چون پایان کار اسماعیلیان و انقراض خلافت عباسیان در پی داشت.

ادامه مطلب: حمله مغول ها به ایران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: دوره مغول
نمایش از 24 آبان 1392 بازدید: 147
پرینت

 «حمله مغول به ايران»

يكي از حوادث بسيار تلخ كه ضرباب جبران ناپذيري بر فرهنگ و تمدن ايران اسلامي وارد شد فتنۀ حملۀ مغول به سرزمين ايران است. چنگيزخان (تموچين) پس از مطيع كردن اقوام مغول و حكومت‌هاي محلي که با ايران همجوار شده بود به دنبال ايجاد در روابط تجاري، سياسي با ايران بود اما به دليل بي‌تدبيري سلطان محمد خوارزمشاه و نبود انسجام در اركان حكومت تبديل به روابط خصمانه شده يكي از دردناكترين فجايع انساني در ايران به وقوع پيوست.

ادامه مطلب: «حمله مغول به ايران»
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 120 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید