نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: سلجویان
نمایش از 17 خرداد 1393 بازدید: 169
پرینت

سلجوقيان

سلاجقه، یا آل سلجوق، نام دودمانی است که در قرن‌های پنجم و ششم هجری قمری (یازدهم و دوازدهم میلادی) بر بخش‌های بزرگی از آسیای غربی، شامل ایران کنونی، فرمانروایی داشتند.
پیشینه سلجوقیان

سلجوقیان در اصل غزهاییی بودند که در دوران سامانی در اطراف دریاچه خوارزم (آرال)، سیردریا و آمودریا می‌‌زیستند.

سلجوقیان که به اسلام رو آورده بودند، بعد از ریاست سلجوق بن دقاق، نام سلاجقه را به خود گرفتند و به سامانیان در مبارزه با دشمنانشان بسیار کمک کردند. پسر سلجوق بنام میکاییل که بعد از مرگ او ریاست این طایفه را بعهده داشت، چندین حکم جهاد برای مبارزه با (به قول مورخین) کفار صادر کرد.

میکاییل سه پسر داشت به نامهای یبغو، چغری و طغرل. این قبیله که یک‌بار در زمان سلجوق بن دُقاق به دره سیحون کوچ کرده بودند، بار دگر بعد از مرگ سلجوق به سرکردگی سه پسر زاده‌اش به نزدیکی پایتخت سامانیان کوچ کردند. اما سامانیان از نزدیکی این طایفه به پایتخت احساس خطر کردند؛ بنابراین سلاجقه بار دگر از روی اجبار بار سفر بسته و به بغرا خان افراسیابی پناه بردند. این حاکم از سر احتیاط، طغرل پسر بزرگ را زندانی کرد. ولی طغرل به کمک برادر خود چغری از زندان رهایی پیدا کرد و با طایفه خود به اطراف بخارا کوچ کردند.

ادامه مطلب: سلجوقيان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: سلجویان
نمایش از 31 تیر 1392 بازدید: 191
پرینت

قدرت سياسى اماميه در دوره‏ى سلطنت سلجوقيان‏

دكتر سيد محمدحسين منظور الاجداد
شيعيان امامى مذهب كه در دوره‏ى سيطره خاندان بويه از آسايش نسبى و اقتدار حكومتى برخوردار بودند در پى يورش سلجوقيان سنى به بغداد و بر افتادن حاكميت بوئيان، دوران سختى را تجربه كردند. سلجوقيان، آنان را از مناصب ادارى راندند، پيشواى دينى آنان - شيخ طوسى - مجبور به ترك بغداد شد و در پى سركوب شورش بساسيرى شيعيان ساكن شهر كرخ، مورد حمله سنيان قرار گرفتند. اما اين وضع پايدار نماند و در طى سلطنت سلجوقيان، شيعيان به تدريج مواضع قدرت را مجدداً اشغال كردند. در اين مقاله با اشاره به وجود اميران و وزيران شيعى مذهب در ايران و با تفصيل بيشتر در مورد خاندان مزيد به عنوان حاكمان شيعى مذهب مناطقى از عراق كه در ايران كنونى كمتر شناخته شده‏اند، به دلايل سياسى اين تغيير وضع و عوامل آن پرداخته شده است.
واژه‏ هاى كليدى: اماميه، سلجوقيان، آل مزيد، وزيران شيعى، اسپهبدان مازندران.

ادامه مطلب: قدرت سياسى اماميه در دوره‏ى سلطنت سلجوقيان‏
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: سلجویان
نمایش از 30 تیر 1392 بازدید: 314
پرینت

سلجوقیان در یک نگاه

(429-590ه/1037-1193م)

« سلجوقيان طايفه اي از ترکمانان غُز و خَزَر بودند که در روزگار سامانيان از دشت قِبچاق به نواحي خوارزم و سواحل درياي خَزَر، بالاي رود سيحون، آمدند و درآن جا به گله‌داري پرداختند. آنان در پي يافتن چراگاه هاي خرّم درفرارود( ماوراء النهر) به جنگ و گريز مشغول بودند تا سرانجام سلطان مسعود غزنوي را در جنگي بين مَرو و سَرَخس شکست دادند و به ايران سرازير شدند.*

سلجوقيان به نام نياي خود سلجوق‌بن دُقاق خوانده شده اند. طُغْرُل اوّل نخستين پادشاه ايشان بود که پس از شکست دادن مسعود غزنوي، درسال 429 ه/1037م، در نيشابور بر تخت نشست. از آن پس، تيره هاي مختلف سلجوقي تا سال 700ه/1300م، يعني مقارن قدرت گرفتن ترکان عثماني بر آسياي غربي حکومت کردند. قدرت مرکزي سلجوقيان، که از آغاز تا سال 498ه/1104م ادامه داشت، دراين سال بر اثر کشمکش‌هاي داخلي ازهم  پاشيد. درايران سلجوقيان تا سال 590ه/1193م حکومت راندند. علاءالدين تَکِش خوارزم شاه در جنگي طُغْرُل سوّم سلجوقي را کشت و قلمرو او را به قلمرو خوارزم شاهان پيوست.*

ادامه مطلب: سلجوقیان در یک نگاه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: سلجویان
نمایش از 30 تیر 1392 بازدید: 171
پرینت

حکومت سلجوقیان

مقدمه

« دولت سلجوق که به وسیلۀ طغرل بیگ و برادرش چغری بیگ ترکمان به دنبال غلبۀ نهائی آنها بر مسعود غزنوی به وجود آمد،* هرچند از لحاظ نظامی بر عناصر ترک و ترکمان تکیه داشت از لحاظ ادرای و سیاسی به همان اندازۀ غزنوی جنبه ایرانی داشت و هم مثل آن سلاله وارث آیین و رسوم سامانیان در  مراتع و صحاری آسیای میانه برای آنها پیش آمده بود، معلومات موثق قابل اعتمادی در دست نیست. بررسی منقولات ملک نامۀ مفقود و تحقیق در روایات ارمنی و بیزانسی قدیم هم درین باب کمک بیشتری به مورخ عرضه نمی کند.[1]با اینهمه از مقایسۀ مجموع روایات این اندازه بر می آید که طوایف وابسته به سلجوق لااقل از چند نسل قبل از عهد طغرل و چغری مسلمان بوده اند و شاید پیش از آن هم مدتی مذهب نسطوری مسیحی داشته اند. آیا در مدت ارتباط با خانان خزر،* یکچند هم تحت تأثیر آیین یا فرهنگ یهود قرار داشته اند؟ به این سؤال، جواب قطعی نمی توان داد اما قراین نشان می دهد که هیچ از گرایشات دینی هرگز اکثریت این طوایف را از راهزنی و قتل و غارت باز نمی داشته است.

ادامه مطلب: حکومت سلجوقیان
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 142 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید