نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امیرکبیر
نمایش از 08 آبان 1393 بازدید: 119
پرینت

قتل "میرزا محمدتقی خان امیرکبیر" در کاشان به دستور "ناصرالدین شاه قاجار" (1230ش)

میرزا تقی خان امیرکبیر در حدود سال 1187 ش در روستای هزاوه در اراک به دنیا آمد. وی پس از طی مراحل پیشرفت و ترقّی علمی و سیاسی به صدر اعظمی حکومت ناصرالدین شاه قاجار برگزیده شد و در طول چهار سال صدراعظمی خویش خدمات شایسته و فراوانی به ملت و حکومت نمود. اصلاح امور مالی، سر و سامان دادن به وضع ارتش، تلاش در رواج خودکفایی ملی، گسترش فعالیت‏های علمی و تأسیس مؤسسات آموزشی (مانند دارالفنون تهران) مبارزه با عقاید و انحرافات مذهبی، بی‏اعتنایی به خواسته‏ها و تهدیدات قدرت‏های خارجی و قطع ایادی و جاسوسان استعماری، از جمله فعالیت‏ها و تلاش‏های پیگیر او در این ایام بود. در این حال، درباریان به ویژه مادر ناصرالدین شاه که منافع خود را در خطر می‏دیدند شاه را تحریک کرده که امیرکبیر را از صدر اعظمی خلع نماید.

ادامه مطلب: قتل "میرزا محمدتقی خان امیرکبیر" در کاشان به دستور "ناصرالدین شاه قاجار" (1230ش)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امیرکبیر
نمایش از 08 آبان 1393 بازدید: 123
پرینت

اميركبير عامل ورود موسيقي به ايران

موسيقي دستگاهي امروز ايران از دوره‌ي «آقاعلي اكبر فراهاني» نوازنده تار در دوره‌ي «ناصرالدين شاه» باقي مانده است.
 «آقاي علي اكبر فراهاني» به واسطه‌ي «اميركبير» براي نشر موسيقي ايراني به دربار دعوت شد.
 سپس اين موسيقي توسط «آقا غلامحسين» برادر «آقا علي‌اكبر» به دو پسر علي اكبر خان به نام‌هاي «ميرزا حسينقلي‌خان» و «ميرزا عبدالله» آموخته شد و آنچه از موسيقي باستاني ايران، امروزه مورد استفاده است، دسته‌بندي موسيقي توسط اين 2 استاد در قالب مجموعه نواخته‌ها و آموزش‌هايشان است كه به نام «رديف موسيقي» ناميده مي‌شود.
 هر دستگاه موسيقي ايراني، توالي پرده‌هاي مختلف موسيقي ايراني است كه انتخاب آن، حس و شور خاصي را به شنونده انتقال مي‌دهد.

ادامه مطلب: اميركبير عامل ورود موسيقي به ايران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امیرکبیر
نمایش از 08 آبان 1393 بازدید: 171
پرینت

مقام صدارت قبل از امیرکبیر

در دوره قاجاریه افراد مختلفی به مقام صدارت رسیدند که هر یک ویژگی ها و خصوصیاتی داشتند. از ابتدای حکومت قاجار و قبل از صدارت امیرکبیر شش نفر صدراعظم شدند که عبارتند از:
حاج ابراهیم کلانتر اعتمادالدوله، میرزا شفیع، حاج محمد حسین خان اصفهانی، آصف الدوله، میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی و حاجی میرزا آقاسی. میرزا تقی خان امیرکبیر هفتمین صدراعظم و نخست وزیر بود.
مقام صدارت قبل از امیر کبیر با معرفی دو چهره طرح می شود. این دو شخص از نظر روش کار، طرز تفکر، سیاست و کشور داری، گذشت و ایثار، صداقت و راستی، مردم داری و مردم سالاری، دین داری و عشق به وطن، خوداتکایی و خودباوری و بسیاری از ویژگی های دیگر تفاوت زیادی با هم دارند. این دو چهره میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی و حاج میرزا آقاسی نام دارند که به صورت مختصر معرفی می شوند.

ادامه مطلب: مقام صدارت قبل از امیرکبیر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امیرکبیر
نمایش از 08 آبان 1393 بازدید: 120
پرینت

گوشه هايي از خدمات بي بديل اميرکبير به کشور

محمدتقي خان فراهاني مشهور به اميرکبير در سال۱۱۸۶ ش در روستاي هزاوه اراک به دنيا آمد. پدرش کربلايي قربان، آشپز قائم مقام فراهاني بود. وي در منزل قائم مقام فراهاني تربيت شد و در جواني توانست سمت منشي گري قائم مقام را به دست آورد. امير دو بار ازدواج کرد؛ اولي با جان جان خانم و بار دوم ملک زاده خانم خواهر ناصرالدين شاه. همسر دوم اميرکبير دختر محمدشاه و مهد عليا بود. اين ازدواج به خواست ناصرالدين شاه انجام شد. اميرکبير قبل از دوران صدارت هم خدمات قابل توجهي به کشور داشت؛ اما آن چه از او در حافظه تاريخي مردم ايران ثبت شده بيشتر مربوط به دوران کوتاه صدارت اوست که به دليل درايت و شجاعت بي نظيرش زبانزد مردم چند عصر است. آن چه در ادامه تقديم مي شود، برگرداني است امروزي از زندگي آن مرد بزرگ:

ادامه مطلب: گوشه هايي از خدمات بي بديل اميرکبير به کشور
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امیرکبیر
نمایش از 08 آبان 1393 بازدید: 110
پرینت

عزل "اميركبير" از صدارت ناصرالدين شاه بر اثر بدگويي ديگران عليه او (1268ق)

اميركبير كه پس از ورود ناصر الدين شاه به تهران، به عنوان صدراعظم برگزيده شده بود، در ابتدا بكارگيري القاب و تعارفات بي‏معنا را در نامه‏هاي اداري حذف كرد. اخذ رشوه را ممنوع نمود و جلوي اختيارات بي‏حد و حساب و نامشروع درباريان را گرفت. براي متعادل كردن دخل و خرج مملكت، بر بيشتر وظايف و مستمري‏هايى كه اشخاص با نفوذ مانند شاهزادگان و اُمراي لشكر، بدون استحقاق از خزانه‏ي دولت دريافت مي‏كردند، خط بطلان كشيد. اخذ ماليات‏ها را بر اساس صحيحي قرار داد چنان كه در اندك مدتي، خزانه‏ي خالي مملكت از درآمد ماليات پُر شد. بر گسترش كشاورزي همت ورزيد و مدرسه‏ي عالي دارالفنون را تاسيس كرد.

ادامه مطلب: عزل "اميركبير" از صدارت ناصرالدين شاه بر اثر بدگويي ديگران عليه او (1268ق)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امیرکبیر
نمایش از 08 آبان 1393 بازدید: 129
پرینت

مهد علیا،سرپرست قاتلان امیر کبیر

پس از زنانی مانند فاطمه سلطان، مادر امیر کبیر و ملک زاده خانم خواهر ناصرالدین شاه که به فرزانگی و فداکاری شهرت داشتند، در تاریخ قاجار به نام زن دیگری به نام « جهان » با خوی و منش متفاوت از دیگر زنان برخورد می‌کنیم:
جهان در خانواده امیر محمد قاسم خان قاجار و بیگم خانم دختر فتحعلیشاه به دنیا آمد . وی نوه فتحعلیشاه، زن محمد شاه سومین پادشاه از سلسله قاجار، مادر ناصرالدین شاه، و مادر زن امیرکبیر صدر اعظم ایران بود.
جهان خانم به چند عنوان آراسته بود، او را مهد علیا می‌خواندند. این عنوانی بود که نخستین بار به همسر سلطان محمد خدابنده داده شد. در دوران پادشاهان قاجار این عنوان به مادر فتحعلیشاه داده شد و از آن پس مادر شاه را در سلسله قاجار، مهد علیا نامیدند. ناصرالدین شاه، جهان خانم را «نواب علیه» یا «نواب» و یا «خانم» می‌خواند و در یادداشتهای روزانه اش همیشه از او با عنوان «نواب» یاد کرده و شاه جوان، اراده و فرمان مادر را به آسانی به کار می‌گرفت.

ادامه مطلب: مهد علیا،سرپرست قاتلان امیر کبیر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امیرکبیر
نمایش از 08 آبان 1393 بازدید: 155
پرینت

اوضاع ایران قبل از صدارت امیرکبیر

پس از مرگ محمد شاه، آشوب های زیادی سرتاسر ایران را فرا گرفت. مسأله ای که به نوعی بعد از مرگ فتحعلی شاه نیز کم و بیش در ایران وجود داشت. وقتی فتحعلی شاه درگذشت، شاه زاده ظل السلطان پسر دهم وی در تهران دست به شورش زد. او خود را پادشاه خواند و خویش را ملقب به علی شاه و عادل شاه نمود و نود روز پادشاهی کرد. شیوه او در این کار دوستی و مدارا با مردم و بذل و بخشش به آن ها بود. او با این ترفند، سپاهی تدارک دید و سپاه اصفهان را نیز با فرمانده آن «علی نقی میرزا رکن الدوله» پسر هشتم فتحعلی شاه به تهران فراخواند و بازوبند معروف پدر را از او گرفت (1).
در این زمان محمد میرزا ولیعهد در تبریز بود. او با کمک میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی که در تعلیم و تربیت محمد شاه نقش عمده ای ایفا کرده بود، آماده مقابله با ظل السلطان شد و توانست با جلب حمایت و پشتیبانی دولت های روش و انگلیس در خاموش کردن شورش ظل السلطان توفیق یابد و پس از آن در سال 1250 هـ. ق تاجگذاری نماید. با آغار فعالیت محمد شاه، در گوشه و کنار ایران افراد دیگری هم دست به تحرک و ناامنی زدند که می توان از حسین علی میرزا فرمان فرما حاکم فارس و حسن علی میرزا شجاع حاکم کرمان نام برد. تحرک این افراد هم با درایت میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی از بین رفت و این افراد مجازات شدند. بعد از مرگ محمد شاه دامنه شورش ها افزایش یافت. در کتاب امیرکبیر و ایران مرحوم فریدون آدمیت، مشکلات و شورش های بعد از مرگ محمد شاه قاجار که بعضاً به دوران صدارت امیرکبیر نیز سرایت کردند به شرح زیر آمده است:

ادامه مطلب: اوضاع ایران قبل از صدارت امیرکبیر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امیرکبیر
نمایش از 08 آبان 1393 بازدید: 165
پرینت

اندر حکایت علاقه‌ی متقابل امیرکبیر و انگلیسی‌ها به یکدیگر

محمد توحیدی چافی؛ تعامل و تقابل میرزا تقی‌خان امیرکبیر با سیاست‌های انگلستان و دست و پنجه نرم کردن‌های وی با «شیل»، وزیر مختار انگلیس، امری است که بر هیچ پژوهنده‌ای پوشیده نیست. تمرکز اصلی امیر، در این چالش مستمر و پیگیر، جلوگیری از رقابت‌های روزافزون روس و انگلیس در ایران بود؛ اما اگر بخواهیم این چالش‌ها را در قتل امیر مؤثر بدانیم و آن تعامل‌ها را با تمایل امیر به انگلستان ارزیابی نماییم، بدیهی است که آشکارا از پژوهش علمی به دور افتاده و دچار احساسات صرف شده‌ایم. در این میان، شائبه‌ی درخواست امیرکبیر از سفارت انگلیس و یا عکس آن، برای صیانت نفس نیز بسیار خیال‌پردازانه می‌نماید و چنان‌ که در ادامه خواهد آمد، با مشی سیاسی امیر در هر گونه پناه‌آوردنی به سفارتخانه‌های خارجی مغایر می‌نماید.
اگرچه نباید از نظر دور داشت که اگر امیرنظام نیز همچون رقبای قدرتمندش، که در رأس آن‌ها مهد علیا، مادر شاه و نیز میرزا آقاخان نوری بودند، پیوستگی و مشاوره با سفارت انگلیس داشت، شاید هیچ گاه به این سرنوشت تلخ دچار نمی‌شد و حتی تقویت مهد علیا و نوری را، با توجه به پیوستگی و تعاملاتی که با سفارت انگلیس داشتند، می‌توان از جمله دلایل تضعیف امیر در مقابل رقبایش تلقی کرد.
اما آنچه بیشتر به حقیقت نزدیک است این است که در واقع امیرکبیر کشته‌ی راه اصلاحات و تحدید منافع رجال سنتی و درباریانی گردید که هر از گاهی شکایت نزد مهد علیا، مادر ناصر‌الدین‌شاه، می‌بردند و به تعبیر دیگر، «امیر محکوم نظام سیاسی ایران و نظم میرزا تقی‌خانی گردید.»1

ادامه مطلب: اندر حکایت علاقه‌ی متقابل امیرکبیر و انگلیسی‌ها به یکدیگر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امیرکبیر
نمایش از 08 آبان 1393 بازدید: 117
پرینت

رابطه برانداری امیرکبیر و گسترش بهائیت

 پرنس دالگورگي در جهت حمايت بي دريغ از بابيان و خصوصا ميرزا حسينعلي، با همكاري مهداوليا (مادر شاه ) تلاش بي وقفه خود را در براندازي ميرزا تقي خان امير كبير مصروف داشت و ميرزا آقا خان نوري را كه در زمان ميرزا آغاسي منفور بود و در تبعيد به سر مي برد، دوباره برگرداند و در نهايت به صدر اعظمي نشاند . از اين رو ميرزا آقا خان نوري نيز هميشه از ايشان سپاسگذار بود و از هر گونه كمك به وي فرو گذار نبود .
ميرزا آقا خان نوري اعتماد الدوله نوري به صدارت عظمي منصوب گرديد… لذا نامه اي بحضرت بهاءالله نگاشت و حضرتش را به تهران دعوت كرد. پس از وصول نامه عازم پايتخت گرديده در ماه رجب وارد تهران شد، ميرزا آقاخان برادر خود جعفر قليخان را مخصوصاً به پيشباز حضرت بهاءالله فرستاد و تبريك ورود تقديم نمود، حضرت بهاءالله پس از ورود به تهران يكماه تمام در منزل برادر وزير اعظم مهمان بودند، صدر اعظم جعفرقليخان برادر خود را مأمور پذيرایي آنحصرت نموده بود.(1 )
ميرزا حيسنعلي نوري (بهاءالله) نيز بعدها با نامي كه براي دين نوظهور و نيز دخترخود برگزيد مراتب تشكّر خود را از دولت روس ابراز داشت، زيرا قبلاً دولت ايران را عليّه، انگلستان را فخيمه و دولت روس را بهيّه مي گفتند ـ تمبرها و اسنادي بدين صورت موجود است ـ مشهور آنكه ميرزا حسينعلي زمان پناهنده شدن به سفارت دولت بهيّة روس قول داد نام دينش بهائي باشد. جناب ميرزا نه تنها به وعده خود وفا نمود بلكه براي اثبات خدمتگزاري و سر سپردگي بدولت بهيّه روس نام دخترش را نيز بهيّه خانم گذاشت. (2 )
در بغداد بين دو برادر بر سر جانشيني باب اختلاف سختي در گرفت و هر كدام از دو برادر نسبت‌هاي زشتي به يكديگر دادند. در آن ايّام بهاءالله ادعاي من يظهر اللهي سر داد. در پي اين اختلافات دو برادر مجبور به مهاجرت به "ادرنه" عثماني شدند كه در آنجا نيز دست از اختلاف برنداشتند و ناگزير دولت عثماني اقدام به جدا سازي دو برادر نمود؛ ازليان به قبرس و بهائيان به عكّا كوچانده شدند. ازليان با مرگ ميرزا يحيي تقريباً به نابودي كشيده شدند، ولي مهاجرت بهائيان را بايد ابتداي فعّاليّتهاي آنان دانست .

ادامه مطلب: رابطه برانداری امیرکبیر و گسترش بهائیت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امیرکبیر
نمایش از 08 آبان 1393 بازدید: 139
پرینت

امیرکبیر

۱۸ دی مصادف است با شهادت میرزا تقی خان امیرکبیر، ستاره بی نظیر تاریخ ایران زمین که صد و پنجاه و اندی سال پیش به عنوان صدراعظم ایران درخشید و در کمتر از سه سال و دو ماه بعد از شروع صدارتش خاموش شد. آشپززاده ای که به دلیل استعدادش مورد توجه قرار گرفت و توسط قائم مقام، والامقامی آگاه و وطن پرست شد.
میرزا تقی خان فراهانی از نوادر تاریخ کشور ماست. روحیه اصلاح طلب و عشق عمیق وی به استقلال و آزادی و اقتدار ملت مسلمان ایران، زمانی به فریاد دادخواهی ملت مظلوم لبیک گفت، که می رفت تمامی ثروت و عزت کشور برای همیشه در کام جهنمی استعمار و استکبار جهانی بلعیده شود. زمانی که دربار فاسد پادشاهی و رجال سیاسی سر سپرده، مزدورانه و مزورانه علناً سنگ بندگی طاغوت های شرق و غرب را به سینه می زدند و بی شرمی و گستاخیشان به حدی رسیده بود که حتی کوششی در اختفای بندهای اسارت و یوغ بندگی و بردگی خویش نمی نمودند. امیرکبیر در برابر دشمنان دین و مجریان سیاست استعماری، یک تنه قیام کرد و پوزه استکبار و عمّال داخلیش را به خاک مالید

ادامه مطلب: امیرکبیر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امیرکبیر
نمایش از 08 آبان 1393 بازدید: 146
پرینت

امیرکبیر و نهادسازی مدرن

 نادیده گرفتن آنچه قبل از تولد ما رخ داده، به مفهوم ماندن ابدی در روزگار کودکی است. چرا که آنچه برازنده حیات بشری است بر صفحات تاریخ و بر تار و پود زندگی نیاکان ما نقش بسته است.
« سیسرو ۴۶ق م»
انقلاب مشروطه ایران بدون شک بزرگترین رخداد اجتماعی _ سیاسی ایران در نیمه نخست قرن بیستم بود. در واقع از این انقلاب که در دوره ی قاجار رخ داد باید به عنوان سرآغاز دوران گذار از ایران قدیم به ایران جدید نام برد، چرا که به دوران طرح پرسش های بنیادین و مفاهیم مدرن مبدل گشت: پرسش از نظام اداری لازم برای پاسخگویی به نیازهای کشور داری جدید، پرسش از نظام سیاسی مورد نیاز کشور، پرسش از بینش دینی، پرسش از جایگاه مردم در جامعه و وظایف حکومت در قبال آنها و پرسش از جایگاه ایران در نظم جدید جهانی که با سرعت در حال شکل گرفتن بود. در این مجال سعی بر آن است تا زندگی اجتماعی_ سیاسی یکی از عوامل و شخصیت های موثر در تاریخ معاصر ایران را که در واقع از زمینه سازان مشروطه نیز بوده است بررسی شود.
محمد تقی خان کربلایی قربان، فرزند تهماسب بیگ، در سال ۱۱۸۶ ه.ش متولد شد. وی از مردم هزاره، از دهکده های فراهان و از خانواده ای فقیر بود. پدرش کربلایی قربان، نخست آشپزی میرزا ابوالقاسم قائم مقام را به عهده داشت. میرزا تقی خان امیرکبیر در واقع یکی از بزرگترین رجال سیاسی ایران در دوره قاجار بود که می توان او را در تدبیر و کشورداری همانند خواجه نظام الملک و خواجه رشید الدین فضل الله دانست. وی در تأمین امنیت و گسترش عدالت و اقدام به اصلاحات مفید چندان لیاقت از خود نشان داد که تا آن زمان کمتر نظیر داشت و به همین روی ملقب به امیر کبیر شد. از آنجا که وی راز ترقی اروپا و پیشرفت ملل غرب را به خوبی درک کرده بود، اصلاحات ایران را به شیوه ای اروپایی شروع کرد. در حقیقت امیرکبیر گام اول تجدد و اصلاح را به درستی برداشت و نام خود را به عنوان اصلاح گر بزرگ در صفحات تاریخ این سرزمین ثبت کرد. این شخصیت تحول خواه در مدت صدارتش ریشه درخت مشروطه را دواند و در دوران پر فراز و نشیب اصلاحات در جامعه سنتی ایران عصر قاجار توانست مدرسه دارالفنون را به شیوه مدارس نوین تاسیس کند که آموزش مدرن را جایگزین آموزش سنتی می کرد و برای نیل به اهداف خود که ایرانی مدرن و پیشرفته بود، دانشجویانی را به اروپا فرستاد تا بنیان طبقه نو و جدیدی را در ایران بگذارد که لازمه پیشرفت و توسعه می باشد، امیر کبیر به این اصل مهم پی برده بود که آگاهی عمومی مهم تر و ارجح بر تغییرات در ساختار سیاسی حکومت ایران است، چرا که این آگاهی عمومی است که به اصلاح ساختار سیاسی می انجامد و تنها از قدرت مردم بر می آید که حکومت را وادار به ترمیم و اصلاح کند. در راستای همین دیدگاه بنای مشروطه بر ستون های استواری که امیر کبیر به پا کرده بود شکل گرفت و مشروطه خواهان بر دوش های پر توان امیر ایستادند.

ادامه مطلب: امیرکبیر و نهادسازی مدرن
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امیرکبیر
نمایش از 08 آبان 1393 بازدید: 141
پرینت

دو خاطره آموزنده از امیر کبیر


حکایت اول
... امیر نظام هفته ای دو روز مستمراً بدروازه غربی تهران می رفت و در بالاخانه دروازه می نشست و هر متاعی از خارجه وارد می کردند، در گمرک نگاه می داشتند تا امیر نظام آنها را معاینه نماید و هر جنسی را که صلاح نمی دانست به ایران وارد شود حکم به استرداد آن می داد.
و از این جهت تجار و بازرگانان هر جنس جدیدی را از امتعه خارجه می خواستند به ایران حمل کنند ابتداء نمونه ای از آن را می آوردند و به امیر نظام ارائه میدادند. هرگاه اجازه ورود می داد وارد می کردند والا معامله و حمل آن را موقوف می داشتند. و مرحوم آقا علی از مرحوم معین الدوله احمد میرزا حکایت می کرد که یکروز با امیرنظام بدروازه امام زاده حسن(دروازه قزوین)رفته بودم برای تماشای امتعه خارجه که تجار از نظر امیر می گذرانیدند، و چون بنشستم یکنفر از خرازی فروشان صندوقی پیش گذاشته و نمونه ها از امتعه خارجه بیرون می آورد و امیر یک یک را دیده و از قیمت و خواص آنها سوال کرده و اجاره ورود یا رد آن را می فرمود . تا آنکه قوطی مقوائی باز نموده و شاخه گلی مصنوعی بیرون آورده بدست امیرنظام داد و شاخه ی آن از مفتول نازک آهنی و برگ و گل آن پارچه های رنگین و پرهای لطیف بعضی طیور بود. فرمود صنعتی ظریف نموده اند لیکن فایده و مورد استعمال آن رابگوی. آنمرد گفت زینتی است که نسوان بالای پیشانی و موهای پیش سر نصب می کنند. فرمود قیمت آن چیست؟ عرض کرد پانزده قران. گفت اگر کسی چند روزه این زینت را که خریده و فی الجمله مستعمل شده بخواهد بشما بفروشد یا گرو بگذارد تا چه مقدار باو وجه نقد می دهید؟ آنمرد گفت وجهی در ازای آن نمی توان داد زیرا که پس از استعمال به پشیزی نمی ارزد. امیرنظام فرمود این متاع و مانند آنرا که پس از استعمال به پشیزی نیرزد البته وارد نکنید که مورد سیاست سخت خواهید شد.

ادامه مطلب: دو خاطره آموزنده از امیر کبیر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امیرکبیر
نمایش از 08 آبان 1393 بازدید: 141
پرینت

امیرکبیر، محمدتقی

 ملیت :  ایرانی   -   قرن : 13 منبع : اثرآفرینان (جلد اول-ششم)
(ح 1268 -1222 ق)، خدمتگزار علم، فرهنگ و تمدن. ملقب به اتابك اعظم، امیرنظام و امیركبیر. وى در هزاوه، از قراى فراهان، به دنیا آمد. پدرش در دستگاه میرزا بزرگ فراهانى و فرزند او، میرزا ابوالقاسم قائم مقام دوم، سمت آشپز را داشت و بعدها به عنوان ناظر و ریش سفید خانه میرزا ابوالقاسم انتخاب شد. میرزا تقى از دوران كودكى در خانه‏ى قائم مقام بود و میرزا ابوالقاسم در تربیت و نشو و نماى وى سهم بسزایى داشت. در حدود 1243 ق امیر به خدمت دبیرى و پس از آن در خدمت استیفا (وصول مالیات و حقوق دیوانى) داخل شد و سپس در سلك منشیان رسمى قائم مقام درآمد. وى بعدها عهده‏دار معاونت امیرنظام، میرزا محمد خان زنگنه شد و ملقب به وزیر نظام گردید و بعد از مرگش جانشین او شد و به امیرنظام لقب یافت. اولین مسافرت برون مرزى میرزا تقى خان براى معذرت خواهى دولت ایران از قتل گریبایدوف بود. دومین سفر او در 1245 ق براى ملاقات با نیكلاى اول، امپراتور روسیه بود كه به همراه محمد خان زنگنه و چند تن دیگر به ایروان رفت. مهم‏ترین سفر خارجى میرزا تقى خان مسافرت به كشور عثمانى بود. وى، با عنوان سفیر ایران، براى برقرارى صلح با عثمانى، به همراه حاج میرزا آقاسى به ارزروم (ارزنة الروم) رفت. امیركبیر پس از موفقیت در تنظیم و عقد پیمان صلح به ایران بازگشت كه این مأموریت چهار ساله را مى‏توان از موفق‏ترین و مهم‏ترین مأموریتهاى خارج از كشور این بزرگمرد براى ایران دانست. پس از مرگ محمدشاه میرزا تقى خان براى به تخت نشاندن ناصرالدین‏شاه تلاش بسیارى كرد و به دلیل لیاقتهاى او، شاه وى را عهده‏دار مقام صدارت اعظمى كرد و ملقب به امیركبیر اتابك اعظم نمود.

ادامه مطلب: امیرکبیر، محمدتقی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: امیرکبیر
نمایش از 08 آبان 1393 بازدید: 160
پرینت

گزارشی از زندگی و اقدامات امیرکبیر

 میرزا محمدتقی‌ خان امیرکبیر فرزند کربلایی قربان بیگ فراهانی در سال 1222 ق در هزاوه فراهان از توابع اراک (سلطان‌آباد پیشین) متولد شد. کربلایی قربان پدر امیرکبیر در دستگاه میرزا عیسی (میرزا بزرگ) پدر میرزا ابوالقاسم قائم‌‌مقام سمت آشپزی داشت. مادر امیرکبیر فاطمه‌ سلطان دختر استاد شاه محمد‌ بنا از اهالی فراهان بود. میرزا محمدتقی خان به خاطر هوش و استعداد کم‌نظیرش از همان دوران نوجوانی مورد توجه میرزابزرگ و سپس قائم‌مقام فراهانی قرار گرفت و به ترتیب به سمت منشی‌گری آن دو دست یافت و به سرعت مورد توجه قائم‌مقام و عباس میرزا نایب‌السلطنه قرار گرفت. اولین تجربه سیاسی میرزا محمدتقی خان همراهی خسرو میرزا فرزند نایب‌السلطنه و هیئت همراه او در سفرش به روسیه تزاری بود. این سفر به‌دنبال قتل گریبایدوف وزیر مختار روسیه در تهران و در شوال 1244 و به منظور عذرخواهی از واقعه قتل گریبایدوف صورت گرفت. میرزا تقی خان طی سالهای آتی بیش‌از‌پیش در انجام امور دیوانی و غیره لیاقت و شایستگی نشان داد و در اواخر دوران سلطنت فتحعلی‌شاه در دستگاه محمدخان زنگنه امیرنظام و پیشکار آذربایجان وارد خدمت شد.

ادامه مطلب: گزارشی از زندگی و اقدامات امیرکبیر
 

صفحه1 از3

<< شروع < قبلی 1 2 3 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 109 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید