نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ملاعلی کدکنی
نمایش از 21 آبان 1393 بازدید: 109
پرینت

شخصیت آیت الله کنی و موضعگیری های سیاسی او

کن روستایی که در دهه های پیشین 14 کیلومتر با تهران فاصله داشته و هم اینک متصل به آن است. (1) این محل با باغ های باصفا و مزارع حاصلخیز، دارای فضای دل انگیزی است.
یکی از روزهای سال 1220 ق سپری می شد در محله «کَن» واقع در شمال غرب تهران و در یک خانواده مذهبی دیده به جهان گشود. پدر او، میرزا قربانعلی آملی کشاورز بود. میرزا که گویا عشق و ارادت خاصی به امام علی (ع) داشت اسم کودک خود را «علی» نهاد.

تحصیلات:
او از اوان کودکی علاقه بسیار به تحصیل علم داشت ولی از آنجا که خانواده وی کشاورز بودند، با تقاضای وی مخالفت می کردند. لکن سرانجام موفق شد تا به مکتب برود و در آنجا خواندن و نوشتن و برخی مقدمات علوم را فرا گیرد. پس از آموزش های رایج مکتب خانه؛ اندیشه تحصیل علوم دینی در ذهنش تقویت و علاقه مند به حضور در حوزه علمیه شد؛ لکن با مخالفت خانواده اش روبرو گردید. و تا 20 سالگی از ادامه تحصیلش جلوگیری کردند. او ابتدا مدتی مخفیانه به درس مشغول شد، پس از آن موفق شد رضایت پدر را جلب کند و راهی حوزه علمیه تهران گردید.(2)
علی جوان، پس از ورود به تهران در مدرسه مروی که از بهترین مدارس علوم دینی بود مستقر گردید و با پی گیری تمام، دروس مقدماتی خویش را تکمیل و فقه و اصول را که از درس های سطوح متوسط و عالی به شمار می آیند، نزد اساتید آن حوزه شروع کرد و پس از مدتی درس و بحث، محفل علمی دیگری را که از حوزه علمیه تهران جامع تر و از نظر استاد غنی تر بود، انتخاب و این شهر را ترک کرد.
پس از فراگیری مقدمات به اصفهان رفت و از محفل درس اساتید بزرگ و فرهیخته آن دیار همچون آیت الله علامه سید اسدالله اصفهانی استفاده های فراوان و شایانی برد. این شهر در نیمه اول قرن سیزدهم هجری یکی از مراکز عملی مهم شیعه و مجمع دانشمندان؛ مجتهدان و طلاب به شمار می رفت و به «دارالعلم» مشهور بود.
کنی نیز در بدو ورود و با توجه به سطح علمی خویش، استاد مورد نظر خود را انتخاب کرد و در درس سید اسدالله اصفهانی (1127- 1290 ق) شرکت جست.(3)

ادامه مطلب: شخصیت آیت الله کنی و موضعگیری های سیاسی او
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ملاعلی کدکنی
نمایش از 21 آبان 1393 بازدید: 124
پرینت

مقابله حاج ملاعلی کنی با تهاجم اقتصادی غرب

 مطالعه موردی: قرارداد رویتر

مقدمه
مطالعه شرح حال مرحوم کنی و قضیه رویتر از آن جهت ضروری، به نظر می رسد که جلوه ای از رویارویی فقهای بیدار شیعه و حافظان این مکتب قیام و شهادت با استکبار جهانی طی قرون اخیر می باشد.
بررسی این مقطع از تاریخ کشورمان نیز نشانگر این واقعیت است که اگر حضور همیشگی روحانیت و فقهای بیدار و بیدارگر در صحنه اجتماعی - سیاسی این کشور نبود، بی تردید امروز چراغ فضیلت ها مرده بود و شعله حماسه ها فرو خفته و نشان اصالت ها گم گشته بود، و در کفرستانی که استعمارگران بیگانه برای ما بنا می کردند به جای آوای روح پرور اذان و بانگ تکبیرهای امت، صدای منحوس شیاطین شرق و غرب به گوش می رسید و کشورمان اکنون جزیی از جغرافیای استکبار و الحاد حاکم بر زمین را تشکیل می داد. اینکه بیداری رهبران آگاه روحانی است که تا امروز همیشه در سخت ترین و بحرانی ترین لحظات، به یاری امت اسلام شتافته و استقلال کشور و عزت و شرافت امت را حفظ نموده است.
اینک با مقدمه ای که بیان شد به اصل مطلب یعنی نقش حاج ملاعلی کنی در لغو امتیاز رویتر و همچنین به رویارویی آن عالم فقید با عناصر خودفروخته و عکس العمل مردم و روحانیت در قبال این قرارداد ننگین پرداخته و ما در این مجال به بررسی: 1) نقش حاج ملاعلی کنی در لغو امتیازنامه رویتر 2) نقش عناصر خودفروخته مؤثر در عقد قرارداد 3) عکس العمل مردم و روحانیت در قبال قرارداد 4) تحلیلی از نامه حاج ملاعلی کنی به ناصرالدین شاه.

ادامه مطلب: مقابله حاج ملاعلی کنی با تهاجم اقتصادی غرب
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ملاعلی کدکنی
نمایش از 21 آبان 1393 بازدید: 103
پرینت

سیره اقتصادی حاج ملاعلی کنی و پاسخی به غرض ورزی ها

یکی از ابعادی که در تاریخ پیرامون سیره حضرت آیت الله حاج ملاعلی کنی (ره) به عنوان ابهام و تردید و اتهام مطرح شده فعالیت های اقتصادی حاج ملاعلی کنی و ثروت شایان آن مرحوم است.
مهدی بامداد در کتاب شرح رجال ایران در این باره می نویسد: « حاج ملاعلی کنی از علمای طراز اول و نافذ الکلمه تهران و از روحانیون بسیار متمول ایران بوده است.» (1) و در پانوشت ادامه می دهد: « اول چیزی نداشت و بسیار مفلوک بود بعد خیلی متمول شد و از ثروتمندان درجه یک به شمار می آمده.» (2)
مهدیقلی هدایت در کتاب خاطرات و خطرات درباره روش کسب و کار حاج ملاعلی کنی نوشته است:
در سنه ی 88 قحطی ای شد که یاران فراموش کردند عشق، میرزا حسین خان سپهسالار برای فقراء منازلی معین کرد. سرپرستی آنها را به پدرم محول داشت و شنیدم علت گرانی هشتاد و هشت، برف فوق العاده ای بود که راه عراق (اراک) مسدود می گردد.(3)
و در ادامه در راستای ملکوک کردن چهره مرحوم ملاعلی کنی می نویسد: «مرحوم حاج علی کنی گندم را خروار خروار می فروخت تا خروار شصت و چهار تومان که مال صغیر است.» مهدی بامداد در پانوشت متذکر شده است: « در سال 1287 ق، گندم در حدود خرواری بیست و پنج تا سی ریال بوده است.» (4) همچنین محمد حسن خان اعتماد السلطنه وزیر انطباعات و دارالترجمه دوره ناصری در یادداشت های روزانه خطی خود می نویسد:
دوشنبه بیستم جمادی الاولی 1304: صبح خانه امین السلطان رفتم بی اغراق 25 طبیب از فرنگی و ایرانی دیدم دو برادر شاه رکن الدوله و ملک آرا و حاج ملاعلی مجتهد 90 ساله که با ا ین ریش سفید و این تمول محض تملق آمده بود.(5)
اما همین قلم گزنده در جلد اول کتاب المآثر وآلاثار که یکی از اساسی ترین و مهم ترین مآخذ برای شناخت دوران ناصری است(6) درباره آن عالم فرزانه و مجتهد یگانه نوشته است:

ادامه مطلب: سیره اقتصادی حاج ملاعلی کنی و پاسخی به غرض ورزی ها
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ملاعلی کدکنی
نمایش از 21 آبان 1393 بازدید: 84
پرینت

بررسی نحوه عملکرد علمی حاج ملاعلی کنی

وقف و مدرسه ی مروی

وقف
وقف در لغت به معنی حبس می باشد. (کاشف الغطاء 1422 هـ. ق، ص: 1) و در اصطلاح فقهی یعنی عقدی که ثمره ی آن تحبیس اصل و اطلاق منفعت است. ( محقق حلّی، 1408 هـ. ق، ج، ص: 165) یعنی اصل مالی را- چه منقول و چه غیر منقول - نه منافع آن را، برای مصارف خاصی وقف کنند. واقف «کسی که وقف کرده است» استفاده نوع مصارف آن را مشخص می کند.
وقف شرایطی دارد که از مهم ترین آنها عبارت اند از:
1. اهلیت واقف.
2. مالک بودن واقف.
3. مقارن بودن قبول و ایجاب.
4. منجز بودن وقف. (شهید اول، 1417 هـ. ق ج2، ص 263 - 265)
5. وام.
6. قبض
7. خروج کردن از اموال خود. ( خمینی، 1409 هـ. ق، ج، ص: 64- 67)
در مسائل فقهی وقف آمده است که:
اگر مورد مصارف وقف در جهت فی سبیل الله ذکر شده باشد، در هر راهی که منجر به ثواب شود مورد مصرف قرار گیرد، کفایت می کند. (خمینی، 1409 هـ. ق ج، ص: 72)
از احکام وقف این است که آن یا به صورت عام است، یا خاص. ( حائری یزدی، 1380، ص: 65) به عبارت دیگر «واقف می تواند وقف را هم برای خود و خانواده اش قرار دهد وهم برای دیگران.» (شهید ثانی، 1410 هـ. ق، ج، ص: 177) به این صورت است که موقوفات یا به صورت عام هستند یعنی برای عموم مردم وقف می شود و همگان از آن بهره مند شوند و یا این که موقوف علیهم آن خاص است بدین صورت که اموال موقوفه تنها منحصر به گروه خاصی اختصاص دارد. و در صورتی که وقف به صورت مطلق باشد و شخص خاصی برای اداره ی مورد موقوفه مدنظر نباشد موقوف علیه آن، حاکم شرع می باشد. (شهید ثانی، 1410 هـ. ق، ج، ص: 177) بعد از انقلاب اسلامی در ایران امام خمینی (ره) آیت الله مهدوی کنی را در 26 شهریور 1363 مطابق با ذی الحجه ی سال 1404 به عنوان تولیت مدرسه مروی منصوب کردند. (صحیفه نور، ج 19، ص: 71)

ادامه مطلب: بررسی نحوه عملکرد علمی حاج ملاعلی کنی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ملاعلی کدکنی
نمایش از 21 آبان 1393 بازدید: 113
پرینت

موقوفات مرحوم حاج ملاعلی کنی

چکیده
جامعه مسلمان ایران در راستای دست یابی به شیوه های عملی الگوی اسلامی ایرانی، شایسته است به الگوهای عملی کار آمد اهتمام شایسته ای داشته باشد که در این راستا شناخت مشرب رفتاری ملاعلی کنی قابل توجه است.
ایشان پس از تحمل سختی ها و مرارت های فراوان، به مکنت و ثروت فراوانی دست یافت و به تأسی از سیره معصومین (ع) با رسیدن به چنین ثروتی، مردمان جامعه را از یاد نبرده و با وقف بسیاری از اموال خود هم نیاز نوع دوستی خود را ارضا نمود و هم به اقتصاد جامعه ایران آن زمان کمک شایان توجهی کرد؛ که اثرات و برکات آن تا به امروز پایدار است. این ویژگی ممتاز وی، که با وقف اموال خود موجب پیشرفت اقتصادی جامعه ایران گردید ما را بر آن داشت که در طی مقاله ای موقوفات این عالم بزرگوار را تبیین نموده تا شناخت ما را نسبت به این شخصیت بزرگ شفاف تر سازد، و در صورت وجود شواهد و مستندات قابل ملاحظه ای روحیه وقف این بزرگ مرد تاریخ تبیین گردد که آیا به جهت تأثیر پذیری از بزرگ یا مقتضای زمان بوده و اینکه آیا این روحیه موجب تأثیر بر اساتید، شاگردان و مردمان آن زمان شده است؟
روش ما در تدوین این مقاله کتابخانه ای است که به صورت توصیفی - تبیینی می باشد؛ ضمن آنکه تلاش خواهیم کرد در صورت وجود داده های میدانی از آنها نیز بهره برداری نماییم.
در اصل هدف ما پرده برداری از موقوفات ناشناخته این بزرگ مرد دوره ناصری می باشد هر چند به طور ضمنی بر آنیم که تأثیر پذیری ایشان دراین روحیه از افراد و زمانه و تأثیر گذاری بر افراد را در صورت دست یابی به مطالب بررسی نموده و ایشان را به عنوان الگویی پیشگام در سال جهاد اقتصادی معرفی نماییم.

ادامه مطلب: موقوفات مرحوم حاج ملاعلی کنی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ملاعلی کدکنی
نمایش از 21 آبان 1393 بازدید: 132
پرینت

زندگانی و مبارزات آیت الله حاج ملاعلی کنی

نویسنده: دکتر علینقی کنی
مرحوم حاج ملاعلی کنی اعلی الله مقامه جدی المرحوم در سال 1220 هجری قمری در قصبه کن متولد شده و در سال 1306 قمری در تهران به رحمت ایزدی می رسد.
آن مرحوم تاریخچه زندگی خود و اجداد خود را برای پسر ارشد و اکبر خود مرحوم حاج شیخ عبدالحسین به طور تفصیل و تماماً و برای مرحوم والد که نوه ارشد و مورد علاقه ایشان بود و تا سن 18 سالگی محضر ایشان را درک نموده بود. مختصراً این چنین تعریف نموده و اینجانب از زبان والد و عمویم تحریر کرده بودم که به طور اختصار و کوتاه به عرض می رسانم:
مرحوم حاج ملاعلی کنی از نواده مرحوم جعفرقلی خان آملی است که در اواخر سلطنت شاه سلیمان صفوی با خانواده خود از آمل به اصفهان مهاجرت می کند و در دستگاه دولتی باصطلاح دیوانی وارد می شود در زمان نادر به مقامات بالاتری از جمله حکومت شمال خراسان منصوب و مورد وثوق نادر واقع می گردد. پس از چندی چون مردی مؤمن و درست عمل بوده است از بعضی فرامین غلاظ و شداد. نادر سرپیچی می کند. بدینجهت مغضوب واقع شده و پس از مصادره اموالش به تهران که در آن زمان شهرک کوچکی بوده است تبعید می گردد. اواسط دوران نادر پس از دو سال که خشمش فروکش می کند درگذاری که از تهران کرده بود از حاکم تهران حال جعفر قلیخان را جویا می شود. حاکم به عرض می رساند که سخت مریض و شکسته و مبتلا به مرض ورم مفاصل و زمین گیر است. ( هوای تهران در آن زمان خیلی مرطوب بوده است.)
نادر سؤال می کند که جای خشکی در اطراف تهران وجود دارد؟ جواب می شنود شمیران و قصبه کن النهایه هوای قصبه کن گرم تر از هوی شمیران است. دستور می دهد که قسمتی از اموال مصادره شده جعفر قلی خان مسترد گردد مشروط بر اینکه از قصبه کن خارج نشود. جعفر قلی خان که پیر و زمینگیر شده بود فرزند ارشد خود محمد علی خان آملی را مأمور فروش املاکش در مازندران و اصفهان می کند. و از محل فروش، باغات کن ( یک باغ یکصد و بیست هزار متر و باغ بروک هشتاد هزار متری باغ حیاه شانزده هزار متر) و مزرعه لتمال و قریه کوچک کریم آباد را خریداری می نماید. تمامی این املاک فعلاً به نام موقوفات کنی همچنان باقی است. اساس پرونده های ثبتی این املاک بنچاق هایی است بتاریخ 1154 تا 1156 هجری قمری - مرحوم حاج ملاعلی کنی نسل سوم بعد از محمد علی خان آملی می باشد و از طفولیت آثار هوش و درایت فوق العاده در ایشان ظاهر می شود بخصوص حافظه کم نظیر به طوری که در سنین چهارده یا پانزده سالگی حسابها و اداره املاک خانواده خود را که عبارت از پدر و عمو و یک عمه باشد به عهده می گیرد. در ضمن علاقه شدید به دانش اندوزی سبب می شود که در مدرسه خان مروی به تحصیل بپردازد. پس از اتمام مقدمات و سطح از پدر استدعا می کند که وسائل مسافرت او را به نجف اشرف جهت ادامه تحصیل فراهم نماید. پدر و عمو سخت مخالفت می کند و می گوید تو اولاد منحصر به فرد خانواده هستی و تحصیلات تو تا همینجا کافی است.

ادامه مطلب: زندگانی و مبارزات آیت الله حاج ملاعلی کنی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ملاعلی کدکنی
نمایش از 21 آبان 1393 بازدید: 103
پرینت

حاج ملاعلی کنی و لغو نخستین امتیاز استعماری


نویسنده: نصرت خاتون علوی

چکیده
رقابت بیگانگان در ایران از اواخر دوره صفویه کم و بیش وجود داشت، اما به دنبال انقلاب کبیر فرانسه و تحولات مهم اروپا در اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم این رقابت وارد مرحله ی جدیدی شد. هر چند این رقابت ها با حضور چند کشور قدرتمند آن زمان در ایران ادامه داشت، ولی رقابت دو کشور استعمارگر روس در شمال و انگلیس در جنوب ایران ملموس تر و شدیدتر بود، روس و انگلیس درنتیجه رقابت در ایران، توانستند امتیازات اقتصادی، سیاسی و نظامی زیادی در ایران کسب کنند، یکی از اولین و مشهورترین امتیازاتی که به انگلستان داده شد امتیاز رویتر بود، این امتیاز از ننگین ترین امتیازاتی بود که ممکن بود از سوی یک کشور به کشور دیگری داده شود، و خود سرآغاز فصل جدیدی از کسب امتیازات اقتصادی و تجاری بود و به دنبال آن امتیازات دیگری به روسیه و انگلستان واگذار شد که هر کدام از آنها خسارت های زیادی را برای ایران به وجود آورد. پس از انعقاد قرارداد رویتر و اعطای امتیاز به انگلیس از سوی ناصرالدین شاه و متعاقب آن سفر شاه به فرنگ باعث شد تا علمایی همچون آیت الله حاج ملاعلی کنی به مخالفت با این امتیاز برخیزند. حاج ملاعلی کنی از جمله روحانیونی بود که با رهبری مبارزه علیه امتیاز رویتر، افکار عمومی مردم را در جهت لغو امتیاز هدایت کرد. نامه اعتراض آمیز و کوبنده او به به شاه، سند زنده تیزبینی و آگاهی آن مرجع شیعه بوده و قدرت تشخیص و توانایی درک مسائل پیچیده سیاسی او را بر همگان روشن می سازد.

کلید واژه ها:
حاج ملاعلی کنی - امتیاز رویتر، ناصرالدین شاه، انگلیس، میرزا حسین خان سپهسالار.

ادامه مطلب: حاج ملاعلی کنی و لغو نخستین امتیاز استعماری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ملاعلی کدکنی
نمایش از 21 آبان 1393 بازدید: 81
پرینت

ملاعلی کنی (ره)تولیت و مدیریت حوزه مروی

 چکیده
مرحوم حاج ملاعلی کنی یکی از فقها و مجتهدین بزرگ شیعه در اواخر قرن سیزدهم هجری است. وی در سال 1220 قمری به دنیا آمد و پس از گذشت بیست سال از سنش، وارد حوزه علمیه مروی تهران شد و از آنجا به اصفهان و سپس برای ادامه تحصیل عازم نجف و کربلا شد.
ملاعلی کنی در سال 1262 هـ. ق عراق را به قصد ایران ترک کرد و بعد از زیارت امام عاشقان در مشهد وارد تهران شد. مردم از این که دانشمندی فقیه، مجتهدی اصولی، شخصیتی استوار و پر قدرت، ممتاز در عزت نفس و مناعت طبع، عارف در درایت و روایت و تفسیر و حدیث و علم انساب و رجال در میانشان است مباهات کرده، حضور او را - که مدتها در عتبات عالیات نزد اساتیدی چون صاحب جواهر و شیخ حسن کاشف الغطاء تلمذ کرده بود- نعمتی الهی می دانستند.
بعد از گذشت مدتی از حضور ملاعلی کنی در تهران مقلدان و سیل مراجعات به ایشان فزونی یافت و سرانجام بنابر درخواست آنان، 1271 هـ. ق رساله علمیه ایشان به چاپ رسید.
به دلیل این که بر اساس وقفنامه حوزه علمیه مروی لازم بود متولی آن، مجتهد جامع الشرایطی باشد حدود یازده سال بعد در سال 1282 هـ. ق تولیت حوزه مروی به ایشان واگذار شد.
بنیانگذار حوزه علمیه مروی حاج محمد حسین خان، فرزند بایرام علی و از تیره ی عزالدین لو از شاخه ی اشاقه باش ایل قاجار و پسر حاکم مرو در دوران فتحعلی شاه قاجار بود. پس از حمله ی ازبک ها و قتل پدرش به دست شاهمراد ازبک، معروف به بیک خان، در سال 1214 هـ. ق، به ایران گریخت. او که در مدت اقامت خود در ایران بسیار متمول شده بود، مدرسه خان مروی را در تهران بنا کرد. چنانچه از وقفنامه ی حوزه علمیه ی مروی بر می آید اولین متولی مروی که در زمان خود مرحوم خان مروی برای مروی درنظر گرفته شده است مرحوم آیت الله میرزا مسیح مجتهد تهرانی است، سومین متولی حوزه مروی، مرحوم ملاعلی کنی بود.
ملاعلی کنی جهت تقویت علمی حوزه مروی و احترام به موقعیت علمی و جایگاه معنوی علماء دین و استفاده بهینه از تواناییهای آنان، در صدد دعوت از اساتید بنام به منظور تدریس در حوزه مروی پرداخت. با نظارت و حسن تدبیر ایشان نظمی بر برنامه های حوزه حکمفرما گشت.

ادامه مطلب: ملاعلی کنی (ره)تولیت و مدیریت حوزه مروی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ملاعلی کدکنی
نمایش از 21 آبان 1393 بازدید: 79
پرینت

بازتاب شخصیت حاج ملاعلی کنی (ره)


 نویسنده: جواد بهمنی
بر اساس متن نامه ی (1) ایشان به ناصرالدین شاه در محکومیت امتیاز رویتر

مقدمه
الحمدُلله ربِّ العالمین و صلّی الله علی محمد و آلهِ الطّاهرین
قلم قاصر از نوشتن و زبان ناتوان از گفتن آنچه باید، درباره ی بزرگان است. قلم ها باید فرسوده شوند و دفترها نگاشته شوند تا شاید گوشه ای از عظمت آنان که خود را به حضرات معصومین و خداوند متعال پیوند زده اند عنوان گردد. لیک باید نوشت تا شاید اندکی از وظیفه ی سپاسگزاری از ایشان را عمل کرده باشیم و خداوند متعال را سپاسی برای نعمت سپاسگزاری.
حاج ملاعلی کنی، در سال 1220 هـ. ق در روستای کن از توابع تهران دیده به جهان گشود. پس از آنکه دروس مکتب را به پایان برد، ولی با وجود علاقه بسیار به تحصیل علوم دینی و حوزوی، به سبب مخالفت خانواده اش، تا سن بیست سالگی از این تصمیم خود باز ماند. با این وجود در این مدت به طور مخفیانه به تحصیل علوم پرداخت. در بیست سالگی با کسب رضایت از خانواده، ابتدا در حوزه ی تهران و سپس حوزه ی اصفهان مشغول به تحصیل شد. در اصفهان از محضر سید اسدالله اصفهانی بهره مند گردید. پس از آن به عراق رفته، در حوزه ی نجف و کربلا، از محضر اساتیدی چون شیخ محمد حسن نجفی صاحب کتاب جواهر الکلام، سیدابراهیم موسوی قزوینی صاحب کتاب ضوابط الاصول، شیخ حسن کاشف الغطاء و شیخ مشکور حولاوی نجفی، کسب فیض کرد و بهره ها برد.(2) در سال 1262 هـ. ق پس از زیارت مرقد امام هشتم (ع)، در تهران ساکن شده و به تدریس و تألیف پرداخت. در ابتدای ورود به تهران، روزهای سختی را در اثر فقر و تنگدستی سپری کرد. در همین ایام، با تألیف دو کتاب و اندک سود حاصل از آن، گذران زندگی نمود. پس از آن با خرید و احیای زمینی متروکه و احداث قنات و با درآمد حاصل از تألیفات دیگر و مراجعات مردم، کم کم اوضاع دگرگون شده و حاج ملاعلی از متمولین عصر خود گشت.(3)

ادامه مطلب: بازتاب شخصیت حاج ملاعلی کنی (ره)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ملاعلی کدکنی
نمایش از 21 آبان 1393 بازدید: 80
پرینت

زندگانی و زمانه آیت الله حاج ملا علی کنی

نویسنده: محمد حسن رجبی
کنی، حاج ملاعلی، از علمای معروف و مبارز ایران در قرن سیزدهم و اوائل قرن چهاردهم هجری وی در 1220 ق در قریه کن از روستاهای حومه غرب تهران به دنیا آمد. بنابر نوشته خود، در کودکی خواندن و نوشتن را آموخت و با وجود علاقه فراوان به فراگیری دروس دینی، به خاطر مخالفت خانواده اش در بیست سالگی توانست به آرزوی دیرین خود برسد. از این رو به عتبات رفت و پس از مدتی در درس صاحب جواهر شیخ مرتضی انصاری حاضر شد و به تألیف و تصنیف نیز پرداخت.
در 1244 ق به سبب شیوع طاعون در عراق، آنجا را ترک کرد و به سیر و سفر پرداخت و دو سال بعد بار دیگر بدانجا بازگشت و به تألیف کتب فقهی مشغول شد و در 1262 ق، پس از زیارت مرقد امام هشتم در تهران سکونت گزید. وی از اواسط دوران پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار، مال و ثروت فراوان اندوخت.
به نوشته اعتماد السلطنه در المآثر و الآثار.
اشتهار و اعتبار این بزرگوار در دین و دولت و ملک و ملت به اعلی درجه کمال بود... اهل دیوان وی را رئیس المجتهدین می نوشتند و حق تعالی آن عالم عامل و فقیه کامل را به فرط ثروت و طول عمر و نفاذ امر، اختصاص بخشیده بود. اکثر علما و رؤسای طهران به تربیت و ترویج او اعتبار یافتند و به مدارج و مقامات رسیدند.
ثروت فراوان او، موجب انتقاداتی از جانب گروهی از مردم و دولتمردان به وی می گردید. سپهسالار در نامه ای به ناصرالدین شاه از احتکار گندم توسط او در زمان قحطی 1288 ق در تهران گله می کند. گرچه روابط شاه و دولتمردان با او حسنه بود، و مرافعات آنان به او رجوع می شد، اما این امر، مانع از مخالفتهای آشکار و شدید او با دربار و دولتمردان نمی گردید.

ادامه مطلب: زندگانی و زمانه آیت الله حاج ملا علی کنی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ملاعلی کدکنی
نمایش از 21 آبان 1393 بازدید: 90
پرینت

مروری بر حیات پربار آیت الله حاج ملا علی کنی

 نویسنده: غلامرضا جلالی
فقیه و عالم بزرگ امامی قرن سیزدهم و چهاردهم. وی در 1220 در قریه کَن، در شمال غرب تهران، به دنیا آمد. پدرش، قربانعلی آملی، کشاورز بود. پس از آنکه علی خواندن و نوشتن را فرا گرفت، خانواده اش نزدیک بیست سال با ادامه تحصیل او مخالفت کردند. وی سرانجام، با جلب موافقت آنان، در یکی از مدارس دینی تهران مشغول به تحصیل شد و سپس برای ادامه تحصیل به عتبات رفت. در فاصله ی سالهای 1244 تا 1246 که طاعون در عراق شیوع یافت، از نجف خارج شد و بعد به این شهر بازگشت و به ادامه تحصیل پرداخت.(1)
کنی، فقه و اصول را نزد سید اسدالله اصفهانی، شیخ حسن کاشف الغطاء، شیخ مشکور جَولاوی نجفی، سید ابراهیم قزوینی حائری و شیخ مرتضی انصاری و بیشتر نزد محمد حسن نجفی، صاحب جواهر، فرا گرفت.(2)
کسانی چون موسی شراره عاملی، اسدالله تهرانی، محمد علی خوانساری، محمود لواسانی، محمد باقر اصطهباناتی شیرازی و محمد نبی بن احمد تویسرکانی نزد او درس خواندند و از وی اجازه روایت گرفتند.(3)
ملاعلی کنی در 1262 به ایران بازگشت و در تهران ساکن شد. به تدریج در آنجا ریاست دینی یافت و به عنوان عالمی با نفوذ، مقبول عام و خاص و حتی دربار ناصرالدین شاه شد، چنان که بیشتر مردم ایران مقلد او شدند. بیشتر عالمان آن زمان تهران از تربیت یافتگان او بودند.(4) وی از 1282 تولیت مدرسه مروی را برعهده گرفت.(5) به نوشته اعتمادالسلطنه نفوذ حاج ملاعلی کنی چنان بود که گاهی دعاوی شرعی مربوط به رجال دولت نیز برای داوری به محکمه او ارجاع می شد.
ملاعلی کنی به مسائل سیاسی نیز توجه داشت و با توجه به آنکه به تعبیر عالم معاصرش، جاپلقی مؤلف طرائف المقال، پناه مظلومان بود و بر صاحبان قدرت ( جبابره) سلطه داشت و سخنش نزد سلطان ( یعنی ناصرالدین شاه قاجار) پذیرفته می شد، در مواقع ضروری از برخی مداخلات ابا نداشت. از جمله پس از انعقاد قرارداد رویتر در 1290، در نامه ای به ناصرالدین شاه، با اشاره به مُفاد قرارداد که طبق آن «جمیع خلق مجبور بر تسلیم اموال و املاک خود» بودند و نفی صریح تسلط دولت بر «املاک و اشجار و آب و اراضی رعایا که حتماً بفروشند.» ( با ذکر یک مثال از حقوق شهروندی در فرانسه) و تأکید بر اینکه حاصل این قرارداد، از بین رفتن اقتدار دولت و ملت و ناتوانی در حفظ سرحدات و عدم امکان مقابله با هجوم دشمنان است و امتیازات و تصرفات این کمپانی در ایران به مراتب بیش از کمپانی هند خواهد بود، به مخالفت با آن پرداخت و ضمن تأکید بر اینکه «اگر علمای اعلام در مسائل دولتیه اختلالی مشاهده فرمایند... لازم است عرض کنند.» خواه پسند خاطر شاه بشود یا نشود و «در مقام اصلاح آن برآید یا نیاید»، از شاه قاطعانه خواست که «اهتمام بر حفظ دین و دولت و دفع هر خائن از مملکت و ملت» نماید و «به خصوص همین شخصی را که قرار راه آهن داده و عهدنامه آن را بر وفق صلاح دشمن دین و دولت نوشته» بر کنار کند. مراد وی در این ماجرا، میرزا حسین خان سپهسالار، صدراعظم وقت بود و سبب عزل او در رشت هنگام بازگشت شاه از سفر اروپا، شد.(6) کنی، همچنین در آن نامه، به میرزا ملکم خان و اقدام او به تأسیس فراموشخانه ( مجلس فراموشی) و مخالفت همه جانبه خود با آن اشاره کرد. برخی نوشته اند که با وجود تقاضاهای مکرر سپهسالار، وی حاضر به ملاقات با او نشد.(7)

ادامه مطلب: مروری بر حیات پربار آیت الله حاج ملا علی کنی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ملاعلی کدکنی
نمایش از 21 آبان 1393 بازدید: 146
پرینت

گذری بر زندگانی آیت الله حاج ملاعلی کنی

نویسنده: ناصرالدین انصاری قمی
سخن از مرجع بلند آوازه - و در عین حال کم و بیش ناشناخته و مجتهد شجاع، سنگربان توحید و فقیه کفر ستیز و پیشوای بیدار شیعیان - در اواسط قرن سیزدهم و اوایل قرن چهارم هجری - شیخ الفقهاء و المجتهدین مرحوم آیت الله العظمی حاج ملا علی کنی - رحمه الله علیه - است.
شخصیتی که پرچم مجد و عظمت اسلام و استقلال ایران را با دستهای توانای خویش در آن دوران تاریک و سیاه - که مجد و عظمت و کیان عاصمه تشیع را تندباد حوادث در خطر قرار داده بود.- به دوش کشید و پشت استعمار خارجی و استبداد داخلی را به خاک مذلت کشانید و چراغ هدایت را فرا راه فرزانگان تابان نگاه داشت و مردمان را ملجأ و پناهگاه بود.
ما در این مقاله در پی آنیم که گوشه هایی از زندگی سراسر کوشش وی را رقم زنیم و جانمان را با ذکر مصفّایش طراوت بخشیم.

ولادت
در سال 1220 هجری قمری در روستای کن - دو فرسنگی شمال تهران - در خانواده میرزا قربان علی آملی پسر بچه ای پا به عرصه وجود نهاد که دست تقدیر رهبری جهان تشیع را در یکی از حساسترین زمانهای تاریخ ایران، برایش رقم زده بود. نام او را علی نهادند.
نیاکانش ازاهالی آمل - یکی از شهرهای مازندران - بودند که از آن شهر کوچ کرده و در قصبه کن سکومت ورزیده بودند.

ادامه مطلب: گذری بر زندگانی آیت الله حاج ملاعلی کنی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ملاعلی کدکنی
نمایش از 21 آبان 1393 بازدید: 121
پرینت

آیت شجاعت


نویسنده: محمد باقر پور امینی

مروری بر زندگانی آیت الله العظمی حاج ملاکنی
آیت الله العظمی حاج ملا علی کنی، از جمله شخصیتهای نادری است که در آسمان «ابرار» همچون خورشیدی می درخشند. او به پیروی از سیره معصومان (ع) در مسائل حاد اجتماعی و سیاسی و اموری که بخصوص کشور ایران را به ورطه سقوط می کشاند تکلیف خویش را حضور در صحنه می دانست و با تلاش و اقدامی شجاعانه به مقابله با خیانتها، پلیدیها و ظلمها می پرداخت و از قدرتهای پوشالی واهمه نداشت.
زندگی آن آیینه پاکی و آیت شجاعت را مرور می کنیم.

فروع «کن»
او در یکی از روزهای سال 1220 هجری قمری در محله «کن» - واقع در شمال غرب تهران - دیده به جهان گشود. پدر او، میرزا قربانعلی آملی نامش را «علی» نهاد تا میراث امام خواهی و علی دوستی را با گوشت و پوست نسل خویش در آمیزد.(1)

در حوزه تحصیل
او پس از سعی و تلاش در مکتب، در اندیشه حضور در حوزه علوم دینی بود. لیکن با مخالفت خانواده اش روبرو گردید و در آغاز به صورت مخفیانه به درس مشغول شد و سپس با کسب رضایت آنان راهی حوزه تهران گردید و از آنجا به اصفهان رفت و در آن شهر از محفل درس اسنادی چون سید اسدالله اصفهانی ( متوفی 1290 ق) استفاده کرد.(2)
سپس آماده سفر به نجف اشرف شد و از ذخایر گرانسنگ آن حوزه بهره برد. اساتید بنام و معماران علمی و معنوی «کنی» در حوزه نجف عبارت بودند از: شیخ محمد حسن نجفی معروف به صاحب جواهر ( متوفی 1266 ق)، شیخ حسن کاشف الغطاء ( متوفی 1262 ق) شیخ مشکور حولاوی نجفی ( متوفی 1273 ق).(3)
در کنار حوزه نجف، حوزه علمیه کربلا نیز جایگاه پرورش دانش طلبان بود. شیخ علی کنی در جوار آستان مقدس حضرت امام حسین از محضر دو استاد برجسته ای چون شریف العلماء مازندرانی ( متوفی 1245 ق) و سید ابراهیم قزوینی معروف به صاحب ضوابط (متوفی 1262 ق) کسب فیض کرده و دوره عالی فقه و اصول را گذراند.(4)

ادامه مطلب: آیت شجاعت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: ملاعلی کدکنی
نمایش از 21 آبان 1393 بازدید: 122
پرینت

فقیه پارسا و پرنفوذ

نویسنده: علی ابوالحسنی (منذر)
گذری بر مناسبات آیات عظام حاج شیخ مرتضی انصاری (ره) و حاج ملا علی کنی
آیت الله حاجی ملا علی کنی، شاگرد برجسته ی صاحب جواهر، دوست دیرین شیخ انصاری، و بالاخره مرجع تقلید مشهور و مقتدر کشورمان در عصر ناصرالدین شاه است که در تهران می نشست و شاه و دولت از وی سخت حساب می بردند در باب نفوذ و قدرت خارق العاده ی حاجی همین بس که بدانیم مخالفت استوار وی با قرارداد امتیازات رویتر، اجرای قرارداد را متوقف ساخت و حتی صدراعظم بانی قرارداد - میرزا حسین خان سپهسالار قزوینی - را از تخت صدارت به زیر کشید.(1)
از فضایل علمی و معنوی خود مرحوم کنی که بگذریم، بی گمان حمایتهای حساب شده ی امثال شیخ انصاری از او بود که موقعیت حاجی را در پایتخت ایران تثبیت کرده و به وی قدرت شگرفی بخشیده بود که می توانست در صورت لزوم، با خبطها و خود کامگیهای شاه و وزیر در افتد و قراردادی چنان خطرناک را بر هم زند. جهت آشنایی با روابط شیخ اعظم مرحوم حاج شیخ مرتضی انصار ی با مرحوم حاج ملا علی کنی به نمونه ای اشاره می کنیم:

ادامه مطلب: فقیه پارسا و پرنفوذ
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 217 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید