نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عثماني
نمایش از 07 مرداد 1392 بازدید: 158
پرینت

عثمانيان چگونه قرارداد صلح 997 هـ را به ايران تحميل کردند؟ 

در سال 996 هجري، ده سال از تهاجم عثمانيان به اران و آذربايجان گذشته و خيلي از شهرها به تصرف آنان درآمده بود. عثمانيان در عرض اين ده سال، علاوه بر آذربايجان و قفقاز، به همدان و نهاوند نيز حمله برده شهرها را غارت مي‌کردند. از طرف ديگر سعي داشتند که با وعده و وعيد و ارسال نامه‌هاي استمالت و تهديد، حکام محلّي را تابع خود نمايند، ولي ميسر نمي‌شد. همين رفتار را با محمدي‌بيک حاکم لرستان داشتند، اسکندرخان افشار حاکم دورق نيز مخالف عثمانيان بود. سيدسجاد به علي‌پاشابيگلربيگي بغداد نامه تهديدآميز نوشت و نفراتش عده‌اي از ترک‌ها را غارت کردند.

ادامه مطلب: عثمانيان چگونه قرارداد صلح 997 هـ را به ايران تحميل کردند؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عثماني
نمایش از 07 مرداد 1392 بازدید: 164
پرینت

اوضاع سياسي و اقتصادي آناطولي در ايام شاه عباس 

 فيروز منصوري

 براي مطالعه اوضاع نظامي و سياسي دولت عثماني، و وضع اقتصادي و اجتماعي مردم آناطولي در زمان شاه‌عباس، در مقاله پرفسور آق‌داغ چنين نوشته شده است:

 طولاني بودن جنگ‌هاي عثماني و اتريش، در سال 1596 حيات اجتماعي مردم آناطولي را فلج کرد. روستائيان از کشت و کار دست کشيدند و اين رويداد باعث قحطي در کشور شد. بحران‌هاي مالي و کمبود درآمد، صنعت و کشاورزي را به نابودي و نابساماني سوق داد.

 نويسنده با ارائه آمار و ارقام، نرخ ارزاق عمومي، کاهش عيار آقچه، بالا رفتن قيمت‌ها، مقايسه دستمزد کارگران، افزايش عوارض و ماليات‌ها و ساير اوضاع اقتصادي را در چندين صفحه مورد بحث و بررسي قرار داده و مرقوم مي‌دارند:

ادامه مطلب: اوضاع سياسي و اقتصادي آناطولي در ايام شاه عباس
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عثماني
نمایش از 04 مرداد 1392 بازدید: 249
پرینت

جنگهاى صليبى در دوران عثمانى‏

با اين تفاوت كه بر خلاف‏جنگهاى پيشين كه طى آنها مسلمانان موضع تدافعى داشتند، اينك موضع تهاجمى‏گرفته بودند و مسيحيان بايد در سرزمين خودشان به دفاع مى‏پرداختند.
امپراتورى عثمانى آن وحدتى را كه در طول دويست سال جنگهاى صليبى، مسلمانان ازفقدان آن در رنج بودند، ايجاد كرد. اين دولت توانست با يكپارچه ساختن بخش اعظم‏خاورميانه اسلامى و نيز بخشهاى گسترده‏اى از شمال آفريقا نيرويى نظامى با قدرت تهاجمى‏فوق العاده پديد آورد و با تصرف كل قلمرو امپراتورى بيزانس در اروپا پيش برود و ملل‏بسيارى را مغلوب و خراجگزار خود گرداند. اين امپراتورى با برخوردارى از ماهيتى نظامى،از نفوذ دينى و معنوى نيز برخوردار بود. به طورى كه مسلمانان شبه قاره هند به شدت از آن‏هوا دارى مى‏كردند و به سلاطين عثمانى به چشم رهبران دينى مى ‏نگريستند.

ادامه مطلب: جنگهاى صليبى در دوران عثمانى‏
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عثماني
نمایش از 04 مرداد 1392 بازدید: 167
پرینت

امپراتورى عثمانى

نبرد چهلم
نبرد بلگراد
سقوط قسطنطنیه در ،۱۴۵۳ محمد فاتح را مصمم کرد تا کار صربها را که خطرناک ترین قوم جنگجوى مسیحى در بالکان بودند یکسره کند. مردان صرب بى نهایت جسور و متعصب بوده و از معدود سربازانى بودند که عثمانی‌ها  را در نبرد ناکام گذاشته بودند.
او در ۱۴۵۴ عزم فتح بلگراد کرد و با نیرویى در حدود ۱۵۰هزار سرباز و کشتى هایى که توپهاى عظیم عثمانى را از طریق دانوب حمل مى کردند، خود را به بلگراد رساند.

ادامه مطلب: امپراتورى عثمانى
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عثماني
نمایش از 01 مرداد 1392 بازدید: 174
پرینت

مدارس امپراتوري عثماني *

اكمل­الدين احسان اوغلو- مترجم: مهدي عبادي

در دورة عثماني، نظام آموزشي مبتني بر مدرسه، با اهتمام سلاطين اين سلسله به پيشرفت و شكوفايي فراواني دست يافت. در اين دوره، تأسيس مدرسه جزء مكمل سياست فتح، به هنگام تسخير شهرهاي جديد بود. مدارس عثماني با تأسيس مدارس ثمانيه و مدارس سليمانيه به وسيلة محمد فاتح (855/ 1451 ـ 886/ 1481) و سليمان قانوني (926/ 1520 ـ 974/ 1566) به اوج پيشرفت و شكوفايي خود رسيدند. امِا از آغاز قرن هفدهم ميلادي به علّت ضعف دولت مركزي و اوضاع آشفته اقتصادي و اجتماعي روي به تنزّل نهادند.
نوشتار حاضر با نگرشي محققانه، به بررسي سابقة تاريخي، ساختار برنامه‌ها ومواد درسي وشيوه‌هاي تعليم و تدريس در مدارس عثماني و نيز سياست‌ها و اهداف آموزشي و دلايل شكوفايي و انحطاط آنها پرداخته است. نويسنده به هنگام بحث از زمينه‌هاي تأسيس اين مدارس به نكات ارزشمندي در سهم نهادهاي آموزشي ايران و دانشمندان ايراني در شكل‌گيري و شكوفايي اين مدارس، در مقايسه با ديگر ملل مسلمان اشاره كرده است.

واژه ­هاي كليدي: عثماني، مدارس، نظام آموزشي، مدارس ثمانيه، مدارس سليمانيه.
ادامه مطلب: مدارس امپراتوري عثماني *
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عثماني
نمایش از 01 مرداد 1392 بازدید: 168
پرینت

مسأله انتقال خلافت از عباسیان به عثمانیان

براساس سنتی که در قرن دوازدهم هجری/هجدهم میلادی به وجود آمد و طبق مراسمی که در مسجد ایاصوفیه در استانبول انجام گرفت، خلافت عباسیان رسما به سلطان سلیم و وارثان او منتقل شد. هرچند هیچ سندی از زمان سلطان سلیم به دست نیامده است که دال بر گرفتن خلافت از دست متوکل بوده باشد. ابن ایاس مورخ مصری، کم ترین اشاره ای به این واقعه مهم نمی کند. به علاوه، در نامه های سلیم به فرزندش سلیمان که در باره شرح وقایع فتح مصر است، با این رفتار خلیفه اشاره ای نشده. همین طور، دیگر منابع آن روزگار نیز به مسئله انتقال خلافت به آل عثمان که نسبتی با رسول خدا (ص) ندارند، اشاره نکرده اند.[1] این نیز گفتنی است که پیش از آن نیز بعضی از امیران، ادعای خلافت کرده بودند، در حالی که برخی معاصر برخی دیگر بودند. باید افزود که این زمان، خلافت معنای جدید یافته بود. طبیعی است وقتی یک پادشاه سلطه خود را مستقیم از طرف خدا بگیرد، نیازی به داشتنِ نسبت با آل عباس ندارد.

ادامه مطلب: مسأله انتقال خلافت از عباسیان به عثمانیان
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عثماني
نمایش از 01 مرداد 1392 بازدید: 201
پرینت

محمد اول

ویژگی های محمد اول

این دوره به دوران فترت معروف است. بالاخره محمد اول بر دو رقیب دیگر پیروز شد، و وحدت حکومت عثمانی را بار دیگر در سال 816 هـ / 1413م حاکم ساخت.

سلطان محمد اول فردی نیرومند و پرنشاط بود و با آ«که فتح نظامی نداشت، خدمت شایسته ای به دولت عثمانی کرد؛ زیرا آثار شکست آنکارا را جبران و امور دولت را اصلاح کرد؛ به طوری که راه برای جانشینان او برای گسترش قلمرو جغرافیایی دولت عثمانی، جه در اروپا و چه سایر نقاط هموار گردید. زمانی که فرزندش مرادِ دوم به تخت نشست بلافاصله حمله به اروپا آغاز شد.

ادامه مطلب: ویژگی های محمد اول
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عثماني
نمایش از 01 مرداد 1392 بازدید: 162
پرینت

فصل دوم

فتوحات عثمانی در اروپا

اورخان بن عثمان

ویژگی های اورخان

پس از عثمان، فرزند بزرگش اورخان 727 هـ/1326م بر تخت امارت عثمانی نشست؛ وی نقش مهمی در دوره پدرش داشت؛ (تصرف پی در پی استحکامات و دژهای بیزانس، همچون بورسا، ازنیک و ایزمید که مدتی طولانی در محاصره قرار داشتند، غازی اورخان پسر و جانشین عثمان را در میان بیگ های مستقر در مرزها، به چهره برجسته و برتر تبدیل کرد.)

اورخان مناصب دولتی را میان برادرش علاءالدین و دو فرزندش سلیمان و مراد تقسیم کرد. برادرش را به وزارت گماشت تا امور داخلی را سازماندهی کند (علاءالدین، نخستین وزیر در تاریخ عثمانی به شمار می آید). خود اورخان نیز به عملیات جنگی روی آورد و بدین ترتیب دو اقدام، یکی سازندگی و ساماندهی داخلی و دیگری فتوحات را همراه هم آغاز کرد. وی لقب سلطان را برای خود برگزیر و بدین ترتیب او نخستین امیر عثمانی است که به این لقب، نامبردار شده است.

ادامه مطلب: فتوحات عثمانی در اروپا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عثماني
نمایش از 01 مرداد 1392 بازدید: 202
پرینت

سلطان مراد دوم

ویژگی های مراد دوم

وی پس از محمد اول به قدرت رسید و بلافاصله سیاست جنگی را برای توسعه فتوحات آغاز کرد. مدت سی سال سلطنت برای وی فرصت مناسبی را فراهم کرد؛ به علاوه، خودش فردی پرنشاط بود و از آمادگی نظامی و مقاومت روحی بالایی برخوردار بود. مراد نیز همانند پدرش دو سال اول از سلطنت خود را به مبارزه ای سهمگین و خطرناک پرداخت.

جریانات آن زمان

در آغاز سلطنت، مانویل دوم امپراطور بیزانس تا توانست برای وی مشکل ایجاد کرد و برای این کار از مصطفی، عموی سلطان مراد بهره گرفت. به تحریک امپراطور و با کمک یونانی ها، مصطفی توانست شهر گالیپولی را – با هدف گرفتن آن از سلطان و استفاده از آنجا به عنوان پایگاه نظامی – محاصره کند؛ اما مراد دوم توانست محاصره این شهر مرزی مهم را شکسته، مصطفی را دستگیر و به هلاکت رساند. امپراطور بیزانس همچنان در پی توطئه های دیگری بوده؛ بیگ های آناتولی پس از دوران پر تلاطم او را به رسمیت شناختند.

ادامه مطلب: سلطان مراد دوم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عثماني
نمایش از 01 مرداد 1392 بازدید: 175
پرینت

سلطان مراد اول

ویژگی های مراد اول

مراد اول فردی جنگجو و دارای گرایش دینی نیرومندی بود. وی در اداره امور و رعایت قوانین سختگیر بود. و با رُعایای خود به عدالت رفتار می کرد. همزمان با سپاهیانش برخورد کریمانه ای داشت و در بنای مسجد، کاروانسراها و مدارس می کوشید. مراد در اطراف خود جمعی از بهترین و کار آمدترین فرماندهان نظامی را گرد آورد و توانست عملیات نظامی خود را در اروپا و آسیای صغیر به طور همزمان ادامه دهد.

جریانات آن زمان

مراد به وسیله معلمش به فرماندهی سرحدّات منصوب شد. در سال 760هـ/1359م وی دست به یک حمله وسیع بر ضد ادیرنه زد و این شهر را در سال 762هـ/1361م تصرّف کرد.

ادامه مطلب: سلطان مراد اول
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عثماني
نمایش از 01 مرداد 1392 بازدید: 207
پرینت

سلطان محمد دوم

ویژگی های سلطان محمد دوم

محمد دوم که نوزده ساله بود، برای دومین بار تاج بر سر گذارد. نام سلطان محمد با حادثه ای بزرگ در تاریخ شرقِ نزدیک، یعنی فتح قسطنطنیه پیوند خورده است. از این رو لقب «فاتح» را بر نام وی افزوده اند. این مسئله سبب شده است تا موثعیت وی در میان سلاطین عثمانی، بس ممتاز باشد. وی هم چنین در برخوردهای دیپلماتیک، هوشی سرشار و برخوردی آگاهانه داشت و شخصی بلند نظر و در جنگ شجاع بود. سلطان محمد با دانش جغرافی، تاریخ و علوم نظامی آشنایی داشت و به زبان های ترکی، عربی و فارسی و یونانی سخن می گفت. وی هم چنین در بنای مساجد و مراکز خیریه فعال بود و در این زمینه، از بهترین هنرمندان یونانی و ایتالیایی استفاده می کرد.

ادامه مطلب: سلطان محمد دوم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عثماني
نمایش از 01 مرداد 1392 بازدید: 213
پرینت

سلطان سلیم اول

ویژگی های سلطان سلیم اول

سلطان سلیم معروف به عبوس که از سال 918-926هـ/1512-1520م حکمروایی کرد.

سلیم پس از آن که توانست شورشی را که به دستور پدرش برپا شده بود سرکوب و پدرش را مجبور به کنار رفتن از سلطنت کند، بر تخت سلطنت تکیه زد. وی از همان آغاز نشان داد که تمایل به خونریزی دارد؛ چرا که کارش را با کشتن شمار زیادی از برادرانش آغاز کرد. چندی نگذشت که گروه دیگری از مردم و یاران  خود را نیز کشت و علاقه خود را برای وارد شدن در میدان های نبرد نشان داد.

سلیم به ادبیات، شعر فارسی، و تاریخ علاقه مند بود و به رغم سنگدلی، به مصاحبت با عالمان تمایل داشت و به آنان احترامِ فراوان می نهاد و بسیاری از آنان را به مسئولیت های مهم برگماشت. وی مورخان و شاعران را همراه خود به میدان های نبرد می برد تا صحنه های جنگ را نوشته، یا به نظم در آوردند و اشعاری را بسرایند تا اخبار و رویدادها را در آنها گنجانده، برای نسل بعد به یادگار بگذارند.

ادامه مطلب: سلطان سلیم اول
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عثماني
نمایش از 01 مرداد 1392 بازدید: 146
پرینت

سلطان بایزید دوم

ویژگی های سلطان بایزید دوم

سلطان بایزید دوم شخصی با وقار و دوستدار ادب بود. او در دانش شریعت اسلامی فردی آگاه بوده و به دانش نجوم نیز علاقه داشت. بایزید دوم در کار بهبود بخشیدن به شبکه راه ها و پل هایی که اسلاف وی به هدف های نظامی ایجاد کرده بودند، از معماران یونانی و بلغاری استفاده کرد؛ به گونه ای که به ساختن بناهای زیبا شهرت یافت. در رأس این بناها، مسجدی است که به نام وی در استانبول بر جای مانده و آن را در میان سال های 903-909 هـ/1497-1503م بنا کرد. وی در بنای این مسجد و تزیین آن از هنر ایرانی بهره گرفت.

بایزید دوم فردی صلح دوست بود و فعالیت دیپلماتیک عثمانی و اروپا را افزایش داد؛ در حالی که پیش از وی مناسبات دیپلماتیک تنها در میان بلادی بود که در محدوده مرزهای خود عثمانی قرار داشتند.

ادامه مطلب: سلطان بایزید دوم
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عثماني
نمایش از 01 مرداد 1392 بازدید: 177
پرینت

سلطان بایزید اول

ویژگی های بایزید اول

بایزید پس از درگذشت پدرش مراد، بر تخت سلطنت نشست. وی در کار فتوحات کمتر از پدرش نبود و در امور نظامی بسیار کوشید.

جریانات آن زمان

به محض دریافت خبر مرگ مراد، بیگ های آناتولی سر به شورش برداشتند . بایزید که با پیروزی بزرگ خود در کوزوو اعتباری کسب کرده بود، بی درنگ به سوی آناتولی حرکت کرد. او در مدّت یکسال، آنچه را که از امیرنشینهای غرب آناتولی؛ از جمله امیرنشین ایدین، ساروخان، منتشه، وبقایای آن حمید و گرمی باقی مانده بود، فتح کرد و ضمیمه امپراطوری اش ساخت.

بایزید متوجه بقایای سرزمین بیزانس در آناتولی شد و سالی نگذشت که دولت بیزانس آخرین سرزمین های خود را در آسیای صغیر که شهر آلاشهر بود، از دست داد. این زمان مانویل امپراطور بیزانس تنها بر بخش غربی سرزمین خود نفوذ داشت. بایزید چنان سرعتی در انتقال نیروهای خود از آناتولی به بالکان و به عکس داشت که او را یلدریم لقب داده اند.

ادامه مطلب: سلطان بایزید اول
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 65 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید