نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عهدنامه ی مفصل
نمایش از 09 ارديبهشت 1394 بازدید: 262
پرینت

عهدنامه مفصل

پس از کدورت‌های بین ایران و انگلیس و عدم نتیجه‌گیری ایران از قراردادهای با فرانسه (عهدنامه فینکنشتاین) و پس از امضای عهدنامه مجمل مذاکرات نمایندهٔ سیاسی انگلیس و مقامات ایرانی منجر به انعقاد عهدنامهٔ مودّت و اتـّحـاد بـیـن دو کـشـور در ۲۳ اسفند ۱۱۹۰ ه‍.خ. برابر ۲۹ صفر ۱۲۲۷ ه‍.ق. مطابق ۱۴ مارس ۱۸۱۲ م. گردید.

در متن فارسی عهدنامهٔ ۱۲ ماده‌ای دولت ایران (قراردادمفصل) عباس میرزا با سر گور اوزلی (سفیر انگلیس) به سال ۱۲۲۷ ق. دارالخلافهٔ طهران، در فصل هفتم، بحر قلزم (دریای سرخ) و در فصل نهم، بحر العجم(خلیج فارس) و در متن انگلیسی پرشن گلف آمده است. این معاهده و قرارداد مجمل هر دو به امضای پادشاه دو کشور نیز رسیده است.

ادامه مطلب: در مورد عهدنامه مفصل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عهدنامه ی مفصل
نمایش از 09 ارديبهشت 1394 بازدید: 194
پرینت

عهدنامه مفصل

با درود فراوان به درگاه ایزد منان

صورت عهدنامه مبارکه میمونه که به وکالت سرگور اوزلی برونت ایلچی مختار انگلیس در ثانی بطریق مشروح مفصل در درالخلافه طهران صانها الله عن الحدثان بوکالت جناب صدراعظم میرزا محمد شفیع و حاجی محمد خان نظام الدوله فیمابین دولت علیه ایران و دولت بهیه انگلیس بسته شد. الحمدالله الوافی الکافی اما بعد این خجسته اوراق دسته گلیست که از گلزار بیخار وفاق رسته و بدست وکلای حضرتین عالتین برسم عهدنامه مفصل بر طبق خلود پیوسته میگردد چون قبل از اینکه عالیجاه زبدت السفرا سر فرد جنس برونت از جانب دولت علیه انگلیس بجهت تمهید مقدمات بکجهتی دولتین وارد دربار شهریاری شده بود عهدنامه مجملی فیمابین وکلای دولت ایران اجل الکفات الفخام صدرالوزرا العظام شرف الصدرا قوالوزراه و الاحتشام میرزا محمد شفیع صدر اعظم وامیر الامراع الاکرام الموتمن الحضرت العلیت العالیه امین الدولته البهیه السنیه قواما للجلالتهوالنباله حاجی محمد حسین خان مستوفی الممالک معظم با مشارالعلیه که وکیل و سفیر دولت انگلیس بود به شروط چند که تعیین و تبیین ان بعدنامه مفصل رجوع شده مرقوم گردیده بودند حال که عالی جاه رفیع جایگاه عزت و فخامت همراه شهامت و صداقت اکتناه فطانت و درایت اگاه دولت خواه بلا اشتباه سرگوراوزلی برونت ایلچی بزرگ دولت مزبور برای انجام عهود و اتمام مقاصد دولتین شرفیاب التزام درگاه خلایق پناه پادشاهی میباشد و از جانب ان فرخنده دولت وکیل و کفیل مهمات یک جهتیست وکلای ابن همایون حضرت قاهره به صلاح و صوابدید مشارالیه شروع در تفصیل عهود کردند و تفصیل مقاصد از قراریست که در فصول لا حقه دوازده گانه شرح داده خواهد شد و امور متعلقه به تجارت و معاملات از قراریست که در عهد نامه تجارنامه مفصل خواهد گشت.

ادامه مطلب: عهدنامه مفصل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عهدنامه ی مفصل
نمایش از 09 ارديبهشت 1394 بازدید: 222
پرینت

متن كامل قرارداد مفصل

الحمد لله الوافي الكافي

اما بعد، اين خجسته اوراق دسته گلي است كه از گلزار بي خار وفاق رسته و به دست وكلاي حضرتين عليتين برسم عهد نامه مفصل بر طبق صدق خلوص پيوسته مي گردد. چون قبل از اينكه عالي جاه زبدة السفرا سر هرفرد جانس برونت از جانب دولت انگليس به جهت تمهيد مقدٌمات يكجهتي دولتين وارد دربار شهرياري شده بود و عهدنامه مجملي فيمابين وكلاي دولت عليٌه ايران: اجل الكفات الفخام، فخرالصدارة و الوزراة و الاحتشام، ميرزا شفيع، صدراعظم و اميرالامراء الكرام المؤتمن الحضرة العٌلية العاليٌه، امين الدٌولة البهيٌة السنيٌه قواماً للجلالة و النبالة، حاجي محمٌد حسين خان مستوفي الممالك ديوان معظٌم با مشاراليه كه وكيل و سفير دولت بهيٌه انگليس بود به شروط چند كه تبيين و تعيين آن به عهدنامه مفصٌل رجوع شده مرقوم گرديده بود، حال كه عالي جاه رفيعجايگاه، عزت و فخامت همراه، شهامت و صداقت اكتناه، فطانت و درايت آگاه، دولتخواه بلاانتباه، سر گور اوزلي برونت ايلچي بزرگ دولت مزبور براي اتمام عهود و انجام مقاصد حضرتين شرفياب التزام درگاه خلايق پناه پادشاهي مي باشند و از جانب آن فرخنده دولت وكيل و كفيل مهمٌات يكجهتي است وكلاي اين همايون حضرت قاهره به صلاح و صوابديد مشاراليه شروع در تفصيل عهود كرده و تفصيل مقاصد از قراري است كه در فصول لاحقه دوازده گانه شرح داده خواهد شد و امور متعلقه به تجارت و معاملات مملكتين از قراريست كه در عهدنامه تجارنامه جداگانه و مفصل خواهد گشت.

ادامه مطلب: متن كامل قرارداد مفصل
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: عهدنامه ی مفصل
نمایش از 09 ارديبهشت 1394 بازدید: 222
پرینت

قراردادهاى مجمل و مفصّل

انعقاد قراردادهاى اتحاد با انگلستان (مجمل و مفصّل)

پس از این که ایران (از اتحاد با فرانسه در مقابل روسیه ناکام شد، بناچار سیاست تمایل مجدّد به انگلستان را در پیش گرفت و امضاى معاهده صلح بین فرانسه و روسیه ـ تیلسیت ـ باعث تسریع در روند این سیاست شد.

دولت انگلستان که منتظر چنین فرصتى بود، دو هیأت سیاسى و دیپلماتیک از هندوستان و انگلستان عازم ایران کرد تا زمینه‌هاى همکارى روابط خارجى دو کشور را بررسى کنند. هیأت اوّل که در سال 1805 براى بار دوم به ریاست (سر جان مالکوم) از هند اعزام شده بود و شرایط و درخواست‌هاى سنگینى را مبنى بر واگذارى چند جزیره در جنوب و تسهیلاتى را در دریاى مازندران می‌خواست با شکست روبرو شده بود پس از هشت ماه اقامت در شیراز ایران را ترک کرد و به هندوستان بازگشت.

ادامه مطلب: قراردادهاى مجمل و مفصّل
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 187 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید