نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد الجزایر
نمایش از 09 ارديبهشت 1394 بازدید: 157
پرینت

موضوع: قرارداد 1975 الجزاير

چكيده
اولين دور مذاكرات هيات هاي ايران و عراق در خصوص چگونگي اجرايي كردن قرارداد الجزاير در حالي پايان يافت كه طرفين توافق كردند مذاكرات كارشناسي براي تعيين جزئيات درباره استفاده بهينه از آبراه اروندرود و مسائل و مشكلات مرزي انجام شود.
از زمان فروپاشي دولت عثماني و شكل‌گيري دولت عراق در غرب ايران، سياست‌ دولتمردان بغداد، همواره به‌عنوان منبع تهديد عليه امنيت ملي ايران به شمار آمده و اين كشور در عمل به ندرت روابطي دوستانه با ايران داشته است
كليد واژه
قرارداد 1975 الجزاير-مقاله پايداري-جلال طالباني-ماده 62 كنوانسيون سال 1969م/1348ش- كودتاي عبدالكريم قاسم -اروندرود-سازمان ملل-حسن‌البكر

متن: 

اولين دور مذاكرات هيات هاي ايران و عراق در خصوص چگونگي اجرايي كردن قرارداد الجزاير در حالي پايان يافت كه طرفين توافق كردند مذاكرات كارشناسي براي تعيين جزئيات درباره استفاده بهينه از آبراه اروندرود و مسائل و مشكلات مرزي انجام شود. 

از زمان فروپاشي دولت عثماني و شكل‌گيري دولت عراق در غرب ايران، سياست‌ دولتمردان بغداد، همواره به‌عنوان منبع تهديد عليه امنيت ملي ايران به شمار آمده و اين كشور در عمل به ندرت روابطي دوستانه با ايران داشته است
در 13 تير 1316 طي قراردادي كه ميان 2كشور منعقد شد، حق كشتيراني در سراسر اروندرود به استثناي 5كيلومتري از آبهاي آبادان تا خط تالوگ به دولت عراق واگذارشد بدين ترتيب اولين قرارداد د رحوزه اروند رود كه در چارچوب اهداف راهبردي بريتانيا بر ايران تحميل شد و مالكيت عراق بر تمام اروند‌رود را به غيراز 5كيلومتري از آبهاي آبادان گسترش مي‌داد.

ادامه مطلب: موضوع: قرارداد 1975 الجزاير
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد الجزایر
نمایش از 09 ارديبهشت 1394 بازدید: 114
پرینت

قرارداد 1975 الجزایر، قراردادی که کاغذ پاره شد

بیست و ششم شهریور 1359 صدام حسین، رئیس‌جمهور وقت عراق در برابر دوربین‌های تلویزیونی، قرارداد 1975 بین ایران و عراق را که با میانجیگری الجزایر بسته شده بود، پاره کرد. این اتفاق سرآغاز تهاجم ارتش بعثی به مرزهای کشوری بود که در آن بتازگی و بعد از سرنگونی رژیم سلطنتی، انقلاب شده بود و هنوز ساختار اداری و حکومتی آن سروسامان محکمی نداشت. ایران بعد از این اتفاق درگیر جنگ هشت ساله و ناخواسته شد.

اختلافات مرزی موجود میان ایران و سرزمینی که امروز با نام عراق می‌شناسیم سابقه طولانی دارد. ارتباط مردم فلات ایران با ساکنان بین‌النهرین به گذشته‌ها و علایق مشترک بر‌می‌گردد. شکل‌گیری حکومت صفوی در کشورمان باعث شد رویای امپراتوری عثمانی به واقعیت نپیوندد. از این رو از زمان صفویان تا انقراض عثمانی همواره بین دو کشور، برای تسلط بر بین‌النهرین جنگ و درگیری بود و چند بار هم به صلحی نه چندان پایدار نیز تن دادند.

ادامه مطلب: قرارداد 1975 الجزایر، قراردادی که کاغذ پاره شد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد الجزایر
نمایش از 09 ارديبهشت 1394 بازدید: 198
پرینت

گذاری بر قرارداد 1975 الجزایر

اختلافات ارضی حاكم بر خاور میانه از عوامل اصلی دخالت دولت های استعماری بوده و خود آنها در شكل دهی به این اختلافات نقش مهمی داشته اند. اختلافات ارضی ایران و عراق نیز خارج از این قاعده نبوده است. با توجه به تاریخ منازعات دو كشور كه به دوره امپراطوری عثمانی باز می گردد، دو كشور در 13ژوئن1975 با انتشار بیانیه الجزایر، عهدنامه مربوط به مرز مشترك و حسن همجواری را امضاء كردند. در چارچوب این عهدنامه، خط تالوگ در اروند رود به عنوان مرز مشترك دو كشور مشخص شد. اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی، سردمداران وقت عراق با این برداشت كه كشور دستخوش تلاطم انقلابی و كشمكش داخلی است، با ایجاد در گیری مرزی و بهانه جویی، سرانجام عهدنامه 1975 را یكجانبه ملغی اعلام كردند. مسئله ای كه با سوء استفاده كشور های بیگانه تبعات بسیار سنگینی بر منطقه تحمیل كرد. اما با مقاومت بی نظیر كشورمان و مشخص شدن ناتوانی عراق، این كشور ناچار قطعنامه 598سازمان ملل متحد را پذیرفت كه از اصلی ترین مفاد این قطعنامه به رسمیت شناختن دوباره قرارداد 1975الجزایر و مرزهای تعیین شدن در این قرارداد از طرف عراق بود، كه با دیگر دو كشور را ملزم به رعایت خط تالوگ به عنوان خط مرزی اروند رود می كرد.

ادامه مطلب: گذاری بر قرارداد 1975 الجزایر
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد الجزایر
نمایش از 09 ارديبهشت 1394 بازدید: 137
پرینت

قرارداد 1975 الجزاير درباره چه بود و در چه موقعيتي بين ايران و عراق منعقد شد؟

پرسش های جنگ ایران و عراق

پرسش سوم-قرارداد 1975 الجزاير درباره چه بود و در چه موقعيتي بين ايران و عراق منعقد شد؟

همان طور كه در پاسخ سؤال قبل توضيح داده شد اختلافات عراق و ايران همچنان ادامه پيدا كرد و عراق به طور مكرر قرارداد 1937 را نقض مي كرد. در آذر 1350 عراق مناسبات خود را با ايران قطع كرد و در اتحاديه عرب و سازمان ملل متحد دست به مبارزه شديدي عليه ايران زد و هزاران ايراني مقيم عراق را اخراج كرد. در سال 1974 دولت عراق از ايران به شوراي امنيت شكايت كرد. ايران و عراق با وساطت شوراي امنيت در 16 اسفند 1352 با آتش‌بس موافقت كردند و به درگيري‌هاي پراكنده مرزي خاتمه دادند و در اوت 1974 ملاقاتي بين نمايندگان دو دولت در استانبول به عمل آمد ولي نتيجه‌اي از آن حاصل نشد و برخوردهاي مرزي نيز گاهي تجديد مي‌شد، اين امر با تشديد مبارزات كردها عليه دولت عراق مقارن شد كه مورد حمايت مستقيم ايران و حمايت غيرمستقيم امريكا قرار داشتند. در فاصله روزهاي 26 تا 30 دي 1353 پس از تجديد مناسبات سياسي بين دو كشور، نمايندگان دو كشور با هم ملاقات كردند و اين بار زمينه براي ادامه مذاكرات فراهم گرديد. 

ادامه مطلب: قرارداد 1975 الجزاير درباره چه بود و در چه موقعيتي بين ايران و عراق منعقد شد؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد الجزایر
نمایش از 09 ارديبهشت 1394 بازدید: 137
پرینت

نگاهي به اختلافات ايران و عراق

توافقنامه يا اعلاميه الجزاير که در 6 مارس 1975 بين ايران و عراق با ميانجي گري هواري بوم دين، رييس جمهور وقت الجزاير امضا شد، زمينه اي براي يک قرارداد مرزي بين ايران و همسايه غربي اش، عراق بود.
در اهميت اين قرارداد همين بس که عدم پذيرش يک جانبه اين قرارداد و نمايش پاره کردن تلويزيوني صدام يکي از نمادهاي آغاز جنگ تحميلي هشت ساله عليه کشورمان بود.
اين درحالي است که بر اساس کنوانسيون وين لغو يک جانبه قراردادهاي الي الابد، به دليل تغيير دولت ها به سختي امکان پذير است.
به گزارش ايسنا، نخستين قرارداد رسمي ميان ايران و عراق براي سامان بخشيدن به اختلاف هاي مرزي دو کشور درسال هاي 14- 1913 با نام موافقتنامه مرزي استانبول به امضا رسيد، اما پس از تاسيس دولت ملي در عراق مساله اختلاف هاي مرزي زميني و آبي ميان دو کشور به عنوان ميراث استعمار وارد مرحله جديدي شد که گاهي موجب بروز برخوردهاي مرزي نيز شد. قرارداد 1937 زير فشار شديد انگليس براي برآورده شدن اهداف استعماري بريتانياي کبير بسته شد. در دوران سلطنت خاندان هاشمي در عراق تا سال 1958 که با کودتاي عبدالکريم قاسم به پايان رسيد، حجم اختلاف هاي دو کشور کمتر شد، اما پس از ملي شدن نفت ايران، آتش زير خاکستر اختلاف ها دوباره شعله ور شد و اين آتش، دو کشور را در آستانه چند جنگ تمام عيار قرار داد.
بروز جنگ ميان اعراب و رژيم صهيونيستي و فشار کردهاي جدايي طلب برحکومت عراق از يک طرف و حمايت آمريکا و غرب از محمد رضا شاه که به نيرومندتر شدن قدرت نظامي ايران منجر شده بود، از طرف ديگر صدام را ناچار کرد که قرارداد 1975 را با شاه امضا کند.
هرچند اين قرارداد در دفاتر رسمي سازمان ملل متحد نيز ثبت شد و از سوي مجالس دو دولت نيز به تصويب رسيد، اما صدام پس از پيروزي انقلاب اسلامي و با توجه به وضعيت داخلي ايران تعهدات خود را زير پا گذاشت و بدون توجه به مفاد قرارداد مذکور به خاک ايران حمله کرد.

ادامه مطلب: نگاهي به اختلافات ايران و عراق
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد الجزایر
نمایش از 09 ارديبهشت 1394 بازدید: 119
پرینت

متن کامل قرارداد 1975 الجزایر میان ایران و عراق

در قالب غير قابل تغيير بودن مرزها واحترام کامل به تماميت ارضى دو دولت، طرفين معظمين متعاهدين تاييد مى‌نمايند که خط مرز زمينى و رودخانه‌اى آنان لايتغير و دايمى و قطعى مى‌باشد.
عصرایران – این روزها، از قرارداد الجزایر بسیار بحث می شود. قرارداد الجزایر که در سال 1975 بین ایران و عراق با موضوع خط مرزی بین دو کشور منعقد شد ، در طول بیش از سه دهه گذشته ، همواره محل بحث و نزاع دو طرف بوده است به طوری که جنگ هشت ساله عراق علیه ایران نیز پس از آن آغاز شد که صدام حسین، رییس جمهور وقت عراق ،در 26 شهریور 1359 با پاره کردن این قرارداد در مجلس ملی عراق و در مقابل دوربین های تلویزیونی، آن را ملغی دانست و 5 روز بعد دستور حمله به کشورمان را صادر کرد.صدام و بومدین در نشست الجزایر – 1975
اینک و پس از گذشت 32 سال از امضای این قرارداد و یک سال پس از اعدام صدام، جلال طالبانی که ریاست جمهوری عراق را بر عهده دارد خواستار اصلاحاتی در متن این قرارداد است ولی تهران، تاکید کرده است که “1975 الجزایر” اعتبار قانونی دارد و طرفین باید به مفاد آن پایبند باشند.
در این راستا، بی مناسبت ندیدیم متن کامل این قرارداد را منتشر کنیم تا تصویر درستی از ماهیت و محتوای این قرارداد بسیار مهم ، برای مخاطبانی که از چند و چون آن اطلاع دقیقی ندارند، شکل گیرد.
این قرارداد در 6 مارس 1975 تحت نظارت هوارى بوم دين، رييس جمهور وقت الجزاير در پایتخت این کشور منعقد شد.
متن قرارداد

ادامه مطلب: متن کامل قرارداد 1975 الجزایر میان ایران و عراق
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد الجزایر
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 128
پرینت

توافق ایران و عراق بر سر قرارداد الجزایر شامل چه مسائلی خواهد بود؟

محمدعلی مهتدی در یادداشتی برای روزنامه شهروند به سرنوشت عجیب توافق‌نامه الجزایر پرداخته و نوشته است: توافق‌نامه الجزایر که میان ایران و عراق در‌سال ۱۹۷۵ تدوین و امضا شد، در طول تاریخ سرنوشت عجیبی داشته است. در آن دوران، ایران از کردهای عراق حمایت‌هایی را انجام می‌داد و در محافل بین‌المللی این موضوع مطرح بود. حاکمیت وقت عراق نیز درگیری‌ها و تنش‌هایی با کردهای این کشور داشت و به نوعی دو‌طرف درحال جنگ بودند. به همین دلیل، حکومت‌های وقت ایران و عراق در‌سال ۱۹۷۵ توافق‌نامه‌ای را امضا کردند که بر‌اساس آن ایران دست از حمایت از کرد‌ها برمی‌داشت و عراق که آن دوران صدام حسین را به‌عنوان رئیس جمهوری خود می‌شناخت نیز متعهد شد تا حقوق ایران را در اروند به رسمیت بشناسد.

در حقیقت، میان دو‌طرف یک نوع معامله صورت گرفت و این معامله و بده‌وبستان در قراردادی مشهور به توافق‌نامه ۱۹۷۵ به امضا رسید.

بعد‌ها صدام حسین که به نوعی از قدرت بیشتری برخوردار شد، به قول، وعده‌ها و توافق‌نامه پشت‌پا‌زده و در رسانه‌ها به ‌طور رسمی اعلام کرد که در زمان امضای توافق‌نامه الجزایر تحت فشار بوده و از موضع ضعف آن را امضا کرده و دیگر آن را قبول ندارد. این کار صدام حسین تنش‌های بسیاری از جمله جنگی ۸ ساله را به دنبال داشت تا این‌که دوباره و در زمان حمله ارتش صدام حسین به کویت و اشغال این کشور و به تبع آن حمله آمریکا به عراق، صدام با ایران تماس‌هایی را برقرار کرد و گفت «این موافقت‌نامه» را قبول داشته، همچنان معتبر و عراق به آن پایبند است.

ادامه مطلب: توافق ایران و عراق بر سر قرارداد الجزایر شامل چه مسائلی خواهد بود؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد الجزایر
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 121
پرینت

چرا قرارداد 1975 الجزایر، متزلزل شد؟

گر چه در عهدنامه 1975 الجزایر مرز دو کشور ایران و عراق دراروند رود)براساس خط تالوگ) تعیین شده و صدام حسین رئیس جمهور عراق هم قبلا اعلام کرده بودکه عراق حاکمیت مشترک ایران و عراق را بر اروند رود، محرز و پذیرفته شده مى داند،ولى ظهورانقلاب اسلامى در ایران و ارزیابى غلط حزب بعث عراق و حامیانش از اوضاع داخلى ایران موجب شد که آنها مجددا در صدد دستیابى به کل این آبراه بر آیند و از این رو عمده سخنان حکام عراق حول حاکمیت بر این رودخانه دور مى زد
صدام حسین در سال 1359اعلام داشت که قرارداد مرزى یا مرز بندىمزبور در آبهاىشط العرب به نفع ایرانیان بوده است
وى در فروردین سال 1359 مطابق با آوریل 1980 طى مصاحبه اى که به وسیله خبرگزارى ها مخابره شد، براىتوقف حالت خصمانه ایران و عراق سه شرط اعلام کرد:
1 -خروج بى قید و شرط ایراناز جزایر تنب بزرگ ، تنب کوچک و ابوموسى
2- بازگرداندن دنباله شط العرب به حالت قبل از 1975.
3 -به رسمیت شناختن عربى بودن خوزستان (با نام مجهول عربستان)
دستاویز دیگرى که حکام عراق بر آن تاکید داشتند، مساله الحاق قسمتى از خاک ایران یعنى استان خوزستان بود که چشم حکام بعث به آن دوخته شده و دیگرى مساله عربى بودن سه جزیره ایرانى تنب بزرگ و تنب کوچک و ابوموسى بود
صدام حسین درفروردین 1359 در شمال عراق ، طى یک حمله شدید به مقامات جمهورى اسلامى ایران ، گفت
عراق آماده است با زور تمام اختلافات خود را با ایران حل کند.

ادامه مطلب: چرا قرارداد 1975 الجزایر، متزلزل شد؟
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد الجزایر
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 142
پرینت


پيمان الجزاير

شانزدهم اسفند سالگرد انعقاد پيمان الجزاير ميان ايران و عراق است . اولين پيمان رسمي ميان ايران و عراق براي حل اختلاف‌هاي مرزي دو كشوردر آستانه جنگ اول جهاني ـ نوامبر 1913 ـ با عنوان «موافقتنامه مرزي استانبول» به امضا رسيد. اين پيمان ميان ايران و عثماني منعقد شد و عراق هنوز استقلال نداشت. پس از تأسيس دولت ملي در عراق، اختلافات مرزي زميني و آبي ميان دو كشور كه ميراث استعمار بود وارد مرحله جديدي شد و برخوردهاي مرزي را در پي داشت.
قرارداد 1937 كه در آستانه جنگ دوم جهاني ميان ايران و عراق منعقد شد، از جمله پيمانهاي ناعادلانه مرزي ايران و عراق بود. اين پيمان با فشار انگليس كه عراق را در اشغال داشت و با حمايت كامل و آشكار آن كشور از حكومت بغداد، در چارچوب اهداف استراتژيك بريتانيا، بر ايران تحميل شد.
در دوران سلطنت خاندان هاشمي در عراق ـ تا سال 1958 ـ كه با كودتاي كمونيستي عبدالكريم قاسم به پايان رسيد، اختلافات دو كشور به دليل ماهيت پادشاهي دو حكومت تهران و بغداد، كمتر شد. اما پس از ملي شدن نفت ايران، با تحريكات انگليس، آتش زير خاكستر اختلافات دوباره شعله ور شد و دو كشور را چند بار در آستانه جنگ قرار داد.
وقوع جنگ 1967 ميان اعراب و اسرائيل و شكست اعراب در اين جنگ، فشار كردهاي جدايي طلب بر دولت عراق، حمايت امريكا و بلوك غرب از محمد رضا پهلوي كه به نيرومندتر شدن قدرت نظامي ايران منجر شد، عواملي بود كه دولت بغداد را ناچار ساخت قرارداد 1975 با ايران را امضا كند. اين قرارداد كه در دفاتر رسمي سازمان ملل ثبت شد و ازسوي مجالس دو كشور نيز به تصويب رسيد، از جمله جامع‌ترين قراردادها براي حل اختلافات مرزي ايران و عراق محسوب مي‌شود.

ادامه مطلب: پيمان الجزاير
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد الجزایر
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 155
پرینت

بحران عراق و قرارداد الجزاير


اميد حاتمى
سال 1369، سالى بود كه حكومت عراق با پذيرش دوباره قرارداد 1975 الجزاير تحول بزرگى را در مناقشه طولانى با ايران و جنگ نابرابر هشت‏ساله عليه ملت و كشور ما رقم زد. در آن ايام كه دل ملت‏شريف و امام بزرگوار براثر پذيرش قطعنامه 598 پر از اندوه و غم بود، كسى تصور نمى‏كرد پس از دو سال، دست تقدير حكومت عراق را به جايى خواهد رساند كه دست‏به اقدامى ديوانه‏وار در حمله به كويت و ساير متحدان سابق خود زده، به ناچار به روى جمهورى اسلامى ايران لبخند بزند.
پذيرش قطعنامه 1975 الجزاير، نقطه تحولى بس شگرف در تاريخ حركت ملت‏بزرگ ايران و رهبرى آن بود.
اما شرايط زمانى انعقاد قرار داد 1975 چه بود و چه دلايل داخلى، منطقه‏اى و بين‏المللى باعث‏شد تا اين قرارداد منعقد شود؟ همچنين چرا عراق آن را در نيمه راه قبول نكرد و عليه ملت ايران جنگى 8 ساله به راه انداخت و باز دوباره آن را پذيرفت؟
از سوى ديگر چرا جمهورى اسلامى ايران، اكنون بر اجراى اين قرارداد اصرار دارد؟
شرايط زمانى انعقاد قرارداد 1975 الجزاير
انعقاد قرارداد مرزى 1975 ميان دولت‏هاى ايران و عراق بدون شك محصول تغيير و تحولات پديد آمده در روابط دو كشور، طى سال‏هاى قبل از انعقاد اين قرار داد است. روند شكل‏گيرى و علل سوق يافتن تحولات به سوى توافق مرزى دو كشور را مى‏توان از زمان روى كارآمدن بعثى‏ها در عراق پى‏گيرى كرد. در سال 1968 اعضاى حزب بعث عراق با انجام يك كودتا عليه دولت عارف، حكومت را در بغداد به دست گرفتند. بعثى‏ها كه با تكيه بر ناسيوناليسم عربى و ايده‏هاى چپگرايانه روى كارآمده بودند، از طرفى سوداى به دست آوردن رهبريت جهان عرب را در سر مى‏پروراندند و از طرف ديگر حكومت‏شاه ايران را اردوگاه غرب در منطقه ديده، به مقابله با آن پرداختند. بدين ترتيب اختلافات تاريخى دو كشور كه تا آن زمان بيشتر حول و حوش مسايل مرزى دور مى‏زد، به وادى ايدئولوژيكى نيز كشيده شد.

ادامه مطلب: بحران عراق و قرارداد الجزاير
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد الجزایر
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 108
پرینت

نگاهي به اختلافات ايران و عراققرارداد 1975 الجزاير از ابتدا تا به امروز

توافقنامه يا اعلاميه الجزاير که در 6 مارس 1975 بين ايران و عراق با ميانجي گري هواري بوم دين، رييس جمهور وقت الجزاير امضا شد، زمينه اي براي يک قرارداد مرزي بين ايران و همسايه غربي اش، عراق بود.
در اهميت اين قرارداد همين بس که عدم پذيرش يک جانبه اين قرارداد و نمايش پاره کردن تلويزيوني صدام يکي از نمادهاي آغاز جنگ تحميلي هشت ساله عليه کشورمان بود.
اين درحالي است که بر اساس کنوانسيون وين لغو يک جانبه قراردادهاي الي الابد، به دليل تغيير دولت ها به سختي امکان پذير است.
به گزارش ايسنا، نخستين قرارداد رسمي ميان ايران و عراق براي سامان بخشيدن به اختلاف هاي مرزي دو کشور درسال هاي 14- 1913 با نام موافقتنامه مرزي استانبول به امضا رسيد، اما پس از تاسيس دولت ملي در عراق مساله اختلاف هاي مرزي زميني و آبي ميان دو کشور به عنوان ميراث استعمار وارد مرحله جديدي شد که گاهي موجب بروز برخوردهاي مرزي نيز شد. قرارداد 1937 زير فشار شديد انگليس براي برآورده شدن اهداف استعماري بريتانياي کبير بسته شد. در دوران سلطنت خاندان هاشمي در عراق تا سال 1958 که با کودتاي عبدالکريم قاسم به پايان رسيد، حجم اختلاف هاي دو کشور کمتر شد، اما پس از ملي شدن نفت ايران، آتش زير خاکستر اختلاف ها دوباره شعله ور شد و اين آتش، دو کشور را در آستانه چند جنگ تمام عيار قرار داد.

ادامه مطلب: نگاهي به اختلافات ايران و عراق: قرارداد 1975 الجزاير از ابتدا تا به امروز
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد الجزایر
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 157
پرینت

عنوان: قرارداد الجزاير

نویسنده :  نرجس عبدیایی
كلمات كليدي: قرارداد، الجزاير، قرارداد الجزاير، ايران، عراق، اختلافات مرزي، روابط بين الملل، علوم سياسي

قرارداد الجزاير در سال1975حاصل توافقي بين شاه ايران با رئيس­جمهور عراق بود كه در الجزاير امضا شد و در مجالس قانون­گذاري دو كشور به تصويب رسيد. اين قرارداد در رفع اختلافات مرزي ايران و همسايه­ی غربيش(عراق كنوني) مي‌باشد، اختلافاتي كه پيشينه­ی آن طولاني و به زمان اختلافات مرزي دو امپراطوري عثماني و ايران برمي‌گردد:«اين درگيري[ايران و عراق] از سال606 قبل از ميلاد مسيح آغاز شده و يك­بار در قرن شانزدهم بين امپراطوري عثماني و امپراطوري ايران تكرار شد. در آن زمان مرزهاي بين سرزمين‌هاي دو كشور مشخص نبود و تابع عوامل مختلفي از جمله سابقه­ی تاريخي حكومت بر يك منطقه بود.»[1]اما كمي جلوتر در زمان انعقاد "قرارداد آماسيه" بين شاه­طهماسب صفوي و سلطان­سليمان است كه اختلافات به اين­گونه حل شد كه:«به عثماني گرجستان غربي، ارمنستان غربي و عراق، رسيد و به ايران ارمنستان شرقي و گرجستان شرقي.»[2]
از آن زمان تا جنگ ايران و عراق و نقض قرارداد الجزاير در شهريور1359 يا سپتامبر1980، اختلافات به اشكال مختلف ادامه داشته و قراردادهايي چون زهاب(1639)، كردان(1746)، ارزروم(1847)، پروتكل تهران(1911)، پروتكل اسلامبول(1913)، كمسيون تحديد حدود(1914) در راستاي رفع اختلاف دو كشور در تعيين حدود مرزي ايران با كشور همسايه­ی غربي­اش، بسته شد و در اين فاصله 42ساله«حداقل16قرارداد رفع اختلاف مرزي ايران با همسايه غربي‌اش منعقد شد.»[3]
بعد از جنگ­ جهاني اول، كشورهاي پيروز، تصرفات عثماني را جدا كردند و تحت قيموميت قرار دادند. عراق و فلسطين و...سهم انگلستان شد و فيصل پادشاه عراق و تحت­الحمايه انگليس قرارداد1937 را با ايران بست و در آن توافق شد:«رودخانه اروندرود، بطور مساوي براي كشتي‌هاي تجاري تمام كشورها باز باشد و عوارض اخذ شده صرفا صرف بهبود كشتيراني شود، كشتي‌هاي جنگي طرفين قرارداد، فقط مي‌توانند عبور كنند.»[4]

ادامه مطلب: عنوان: قرارداد الجزاير
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد الجزایر
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 118
پرینت

متن کامل قرارداد 1975 الجزایر

در قالب غير قابل تغيير بودن مرزها واحترام کامل به تماميت ارضى دو دولت، طرفين معظمين متعاهدين تاييد مى‌نمايند که خط مرز زمينى و رودخانه‌اى آنان لايتغير و دايمى و قطعى مى‌باشد.
عصرایران - این روزها، از قرارداد الجزایر بسیار بحث می شود. قرارداد الجزایر که در سال 1975 بین ایران و عراق با موضوع خط مرزی بین دو کشور منعقد شد ، در طول بیش از سه دهه گذشته ، همواره محل بحث و نزاع دو طرف بوده است به طوری که جنگ هشت ساله عراق علیه ایران نیز پس از آن آغاز شد که صدام حسین، رییس جمهور وقت عراق ،در 26 شهریور 1359 با پاره کردن این قرارداد در مجلس ملی عراق و در مقابل دوربین های تلویزیونی، آن را ملغی دانست و 5 روز بعد دستور حمله به کشورمان را صادر کرد.صدام و بومدین در نشست الجزایر - 1975

اینک و پس از گذشت 32 سال از امضای این قرارداد و یک سال پس از اعدام صدام، جلال طالبانی که ریاست جمهوری عراق را بر عهده دارد خواستار اصلاحاتی در متن این قرارداد است ولی تهران، تاکید کرده است که "1975 الجزایر" اعتبار قانونی دارد و طرفین باید به مفاد آن پایبند باشند.

ادامه مطلب: متن کامل قرارداد 1975 الجزایر
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 111 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید