نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد حق کاپیتولاسیون
نمایش از 05 ارديبهشت 1394 بازدید: 156
پرینت

کاپیتولاسیون؛ از احیا تا الغا

کاپیتولاسیون در ایران ماجرای پُرفرازونشیبی دارد. جالب اینکه آخرین احیای کاپیتولاسیون در ایران توسط کسی صورت گرفت که قاجارها را به‌خاطر واگذاری کشور به خارجی‌ها تقبیح می‌کرد. به بهانه‌ی سالروز لغو کاپیتولاسیون، یادداشت حاضر در پی بررسی فرازونشیب آن در ایران است.

گروه تاریخ برهان/ محمد چافی؛ مفهوم کاپیتولاسیون در ایران و جهان، از زمان شکل‌گیری آن تا لغو آن در اردیبهشت 1358، دگردیسی فراوانی را تجربه کرده است. کاپیتولاسیون (capitulation) از کلمه‌ی (capitulate) به معنای شرط گذاشتن و در معنای لغوی آن، سازش و تسلیم آمده است.[1] برخی دیگر از پژوهندگان نیز این معنا را به انعقاد عهدنامه و قرارداد و یا خود عهدنامه دانسته‌‌اند.[2]

تاریخچه‌ی کاپیتولاسیون در جهان

ادامه مطلب: کاپیتولاسیون؛ از احیا تا الغا
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد حق کاپیتولاسیون
نمایش از 05 ارديبهشت 1394 بازدید: 131
پرینت

لغو نهایی كاپیتولاسیون در ایران 23 اردیبهشت 1358/13 مه 1979

كاپیتولاسیون( واژه كاپیتولاسیون Capitulation از كلمه لاتینCapitulare مشتق شده و به معنی انعقاد عهدنامه وقرارداد و یا خود عهد نامه است.) بدون توجه به معنی لغوی آن در اصطلاح ِ تاریخ ِ حقوق اروپایی به اسناد یك جانبه یا عهدهائی گفته می شود كه به موجب آن" باب عالی" و حكومتهای شامات( سوریه و لبنان) و آفریقای شمالی ، وضع حقوقی بیگانگان مقیم امپراتوری عثمانی را تعیین می كردند و امتیازات و معافیتهایی به دول اروپایی در مورد اتباع آنها اعطا می كردند.
مفهوم عام حقوقی كاپیتولاسیون عبارت از نظام قضاوت كنسولی و برخی تضمینات ، امتیازات و مصونیتهای قضایی است كه به موجب تصمیمات یك جانبه یا اسناد قضایی دیگر به دول مسیحی در سرزمینهای غیرمسیحی داده می شد. در ممالك و سرزمینهای مزبور به طور كلی اتباع بیگانه ، گاهی بدون رعایت اصل متقابل ، از حدود صلاحیت مقامات قضایی محلی خارج بوده و تابع صلاحیت مقامات و به ویژه مأموران كنسولی و سیاسی دولت متبوعه خود محسوب می شدند و دعاوی ، شكایات و محاكمات مربوط به امور جزایی آنان به وسیله كنسول یا نماینده دولت متبوع آنان حل و فصل می شد.

ادامه مطلب: لغو نهایی كاپیتولاسیون در ایران 23 اردیبهشت 1358/13 مه 1979
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد حق کاپیتولاسیون
نمایش از 05 ارديبهشت 1394 بازدید: 117
پرینت

احیاء کاپیتولاسیون در سال 1343 و موضع گیری امام خمینی

نویسنده : اعظم مراد حاصلی خامنه ، صفحه 113


کلمات کلیدی ماشینی: کاپیتولاسیون، آمریکا، ایران، امام، دولت، شاه، نظامی، قرارداد، تبعه،
مقدمه:

کشور ما ایران، با توجه به دارا بودن ذخایر عظیم اقتصادی، موقعیت استراتژیک سوابق تاریخی، وضعیت فرهنگی و سیاسی از جمله نقاط مهمّ جهان و بویژه منطقه خاورمیانه به حساب می اید و برای همین از دیرباز مورد توجه و شناخت قطبهای قدرت در ادوار گوناگون تاریخی بوده و هست و بی تردید این رویکرد قدرتها به صور مختلف جلوه گر شده، زمانی با ایجاد رابطه دوستی و تفاهم و زمانی دیگر با برخوردهای تنش زا و درگیریهای نظامی. اما در این میان، آنچه که این روابط دوستی را تحکیم بخشیده، یا باعث تنش زدایی شده، عهدنامه ها و قراردادهایی است که مابین طرفین به امضاء رسیده و در واقع به روابط صورت رسمیت بخشیده. و از آنجائیکه هر کدام از این قرادادها حاوی موادی است، که با بررسی موشکافانه هر کدام از آنها به اهداف و خواستهای دولتمردان واقف می شویم. مقاله حاضر تلاشی است جهت بررسی و شناخت قسمتی از قراردادهای میان ایران و دول دیگر تحت عنوان قضاوت کنسولی یا کاپیتولاسیون که در طی فاصله نسبتاً طولانی استقلال قضائی کشورمان را تحت الشعاع قرار داده که خود این امر تبعات سوء دیگری را در زمینه های گوناگون سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، نظامی و... بدنبال داشته است.

ادامه مطلب: احیاء کاپیتولاسیون در سال 1343 و موضع گیری امام خمینی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد حق کاپیتولاسیون
نمایش از 05 ارديبهشت 1394 بازدید: 166
پرینت

سير كاپيتولاسيون در ايران

روز چهارم آبان ۱۳۴۳امام خميني در اعتراض به تصويب لايحه ذلت بار ‌ كاپيتولاسيون در مجلس شوراي ملي طي نطق شديداللحني فرمودند: «عظمت ايران از بين رفت، استقلال از دست رفت، عزت ماپايكوب شد، مگر ما مستعمره هستيم. مگر ايران در اشغال امريكاست؟»
طرح مصونيت نظاميان امريكايي كه در خارج از ايالات متحده خدمت مي‌‌كردند، از اوايل دهه ۱۳۳۰ و پس از استقرار نيروهاي امريكا در كشورهاي عضو ناتو به صورت قراردادهاي دو جانبه به اجرا درآمد. به موجب اين قراردادها كه از متن مشابهي نيز برخوردار بودند، حق قضاوت در مورد نظاميان امريكايي كه در اين كشورها مرتكب جرم مي‌شدند با همكاري و توافق طرفين و با استناد به قوانين معمول در هر دو كشور (ايالات متحده و كشوري كه نظاميان امريكايي در آن استقرار يافته بودند) اعمال مي‌شد. بدين ترتيب كه اگر ايالات متحده مايل به رسيدگي به جرم مورد بحث نبود، كشوري كه جرم در آن روي داده، براساس قوانين خود به آن رسيدگي مي‌كرد.
اما در ايران عصر پهلوي شرايط به گونه‌اي ديگر بود، به اين معني كه هر چه فاصله‌ي رژيم با مردم كمتر مي‌شود، ميزان وابستگي آن به بيگانگان افزايش مي‌يافت. اين مسئله موجب پذيرش قراردادهايي شد كه حتي در كشورهاي عقب نگه داشته شده نيز وجود نداشت. به طوري كه اوج وابستگي رژيم پهلوي در برابر بيگانگان را مي‌توان در پذيرش قرارداد كاپيتولاسيون در سال 1343 مشاهده نمود كه طي آن دولت ايران حق رسيدگي به جرائم جنايتي پرسنل نظامي امريكايي را در قلمرو خود نداشت.

ادامه مطلب: سير كاپيتولاسيون در ايران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد حق کاپیتولاسیون
نمایش از 05 ارديبهشت 1394 بازدید: 90
پرینت

اعطای امتیاز کاپیتولاسیون در ازای وام دویست میلیون دلاری!

نويسنده: موسی موسی پور
چکیده: پهلوی دوم برای گرفتن یك وام تسلیحاتی حاضر به احیاء كاپیتولاسیون گردید و در این راه از بركناركردن نخست‌وزیران غیرفعال هم ابائی نداشت! رای موافق مجلس با اكثریت نسبی انجام شد و رئیس و برخی از نمایندگان غیبت را بر حضور در آن مجلس ترجیح دادند و با بهانه‌های مختلف برای معالجه یا مسافرت! سعی كردند دامان خودشان را از ننگ امضاءكردن قرارداد مذكور مصون نگاه‌دارند.
حق قضاوت كنسولی اگرچه نوعی امتیاز سیاسی مرسوم بین دولتهای ماقبل قرن بیستم بود، اما تصویب آن در سال 1343 توسط دولت و مجلس ایران خبر از یك واپسگرایی غیرقابل قبول داشت. درحالی‌كه رضاشاه پس از به‌سلطنت‌رسیدن موضع نسبتا محكمی در قبال كاپیتولاسیون گرفت، فرزندش برای گرفتن یك وام تسلیحاتی حاضر به احیاء كاپیتولاسیون گردید و در این راه از بركناركردن نخست‌وزیران غیرفعال هم ابائی نداشت! رای موافق مجلس با اكثریت نسبی انجام شد و رئیس و برخی از نمایندگان غیبت را بر حضور در آن مجلس ترجیح دادند و با بهانه‌های مختلف برای معالجه یا مسافرت! سعی كردند دامان خودشان را از ننگ امضاءكردن قرارداد مذكور مصون نگاه‌دارند.

ادامه مطلب: اعطای امتیاز کاپیتولاسیون در ازای وام دویست میلیون دلاری!
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد حق کاپیتولاسیون
نمایش از 05 ارديبهشت 1394 بازدید: 113
پرینت

افشاگری امام خمینی درباره ی کاپیتولاسیون

نويسنده: ملیحه آقاجانی

اشاره

حاکمان ایران از ابتدای برقراری ارتباط با کشورهای اروپایی، امتیازهایی به آنها می‌دادند که معمولاً یک‌طرفه بود. شمار این امتیازها، اعطای حق مصونیت قضایی یا همان کاپیتولاسیون بود. پیشینه این امتیاز را باید در زمان مغول و اوج‌گیری آن را در عهد قاجار و در عهدنامه ترکمن‌چای میان ایران و روس جست‌وجوکرد. قرارداد کاپیتولاسیون به مدت یک قرن در ایران اجرا می‌شد تا اینکه دولت روسیه تزاری سقوط کرد و در جریان مشروطه با آن مخالفت‌ها شد و سرانجام در سال 1306 لغو گردید.
رژیم وابسته پهلوی در سال 1343، به دستور ارباب خود، امریکا مرتکب جنایت بزرگی شد و بار دیگر کاپیتولاسیون را برقرار ساخت. موضع‌گیری قاطع و افشاگرانه امام خمینی رحمه‌الله بر ضد کاپیتولاسیون، نقطه عطفی در نهضت اسلامی ایران در مبارزه رژیم پهلوی به شمار می‌رود. این کار، به تبعید امام و جدایی افتادن میان امام و امت به مدت چهارده سال انجامید. با این حال، پرونده کاپیتولاسیون، سرانجام باپیروزی انقلاب اسلامی بسته شد.


فریادی دراوج سکوت

ادامه مطلب: افشاگری امام خمینی درباره ی کاپیتولاسیون
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد حق کاپیتولاسیون
نمایش از 05 ارديبهشت 1394 بازدید: 149
پرینت

آمریکا و تحمیل کاپیتولاسیون(1)

نویسنده: کامران غضنفری

 اشاره

در تاریخ معاصر ایران، کاپیتولاسیون از جمله موارد مهم ناقض استقلال و حاکمیت ملی بوده است. این قالب به ظاهر قانونی استعمار، نه تنها تأمین کننده نفوذ بیگانگان بوده، بلکه از همین طریق نفوذ کارگزاران بیگانه در ساخت حاکمیت کشور هموار و زمینه ساز جرائم بی شمار آنان علیه ملت مظلوم و مسلمان گردیده است. قوانین جزائی که می بایست مظهر حاکمیت دولت باشد، به صورت بازیچه ای در دست عناصر خود فروخته درآمده و به سهولت نادیده گرفته می شد. علاوه بر پیامدهای ناگوار سیاسی، به لحاظ اجتماعی میزان جرائم با سوء استفاده از کاپیتولاسیون افزایش پیدا می کرد. از نظر اقتصادی هم سوء استفاده از کاپیتولاسیون موجب می شد بدون هیچ کنترل و ممانعتی، افراد خارجی هر چه می خواستند به کشور وارد و یا از آن خارج نمایند. اما از همه اینها مهمتر، نقض حاکمیت قضایی کشور بود که با وجود کاپیتولاسون کاملا متزلزل می گردید. کاپیتولاسیون، اتباع داخلی را از حمایت کامل قضائی محروم می ساخت و اتباع خارجی را بر آنها مقدم می داشت.
در این تحقیق، سابقه حضور مستشاران نظامی آمریکا در ایران، چگونگی سیر حوادث مربوط به تصویب لایحه کاپیتولاسیون و پیامدهای آن را بررسی می کنیم.


پیشینه حضور مستشاران نظامی آمریکا در ایران

ادامه مطلب: آمریکا و تحمیل کاپیتولاسیون(1)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد حق کاپیتولاسیون
نمایش از 05 ارديبهشت 1394 بازدید: 119
پرینت

آمریکا و تحمیل کاپیتولاسیون(2)

نویسنده: کامران غضنفری

 عکس العمل امام خمینی(ره)

وقتی لایحه تصویب شد، ساواک به روزنامه ها دستور داد از انعکاس خبر جلوگیری کنند. لذا این موضوع به روزنامه های محلی منعکس نشد. اولین کسی که مسئله را به اطلاع امام رساند، آقای پیشوایی (از روحانیون شیراز) بود. کماظمی که نماینده کازرون بود، جزو مخالفان صحبت کرد و حتی پیشنهاد اصلاحی هم داد، ولی تصویب نشد. وی لایحه را به اطلاع آقای پیشوایی رساند و آقای پیشوایی هم به حضرت امام خبر داد. به غیر از آن، موضوع توسط برخی از نمایندگان مخالف به شیخ فضل الله محلاتی که در تهران بودند، اطلاع داده شد. ایشان هم خدمت حضرت امام رسید و امام دستور دادند که به تهران بروند و موضوع را از داخل مجلس و روزنامه رسمی به دست آورند... آقای هاشمی رفسنجانی را نیز نزد آقای فلسفی به تهران فرستادند. آقای فلسفی هم ایشان را به سید جعفر بهبهانی (پسر آیت الله بهبهانی) معرفی کردند و توانستند اصل لایحه را از مجلس به دست آورند و به حضرت امام برسانند. (1)
پس از آن، امام خمینی موضعی سخت علیه رژیم شاه گرفت. ایشان که از نخستین سالهای دهه 1340، آشکارا مبارزه علیه رژیم شاه و دولت آمریکا را آغاز کرده و به تازگی از زندان آزاد شده بود، پس از آگاهی از مصوبه جدید مجلس شورای ملی، طی نطقی در چهارم آبان 1343 در قم، بزرگ ترین مخالفت را به عمل آورد و در مراسمی با حضور هزاران نفر از اقشار مختلف مردم، تصویب قانون کاپیتولاسیون به وسیله نمایندگان مجلس را افشا و محکوم کرد. (2)

ادامه مطلب: آمریکا و تحمیل کاپیتولاسیون(2)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد حق کاپیتولاسیون
نمایش از 05 ارديبهشت 1394 بازدید: 128
پرینت

آمریکا و تحمیل کاپیتولاسیون(3)

نویسنده: کامران غضنفری

 گسترش دامنه امتیازات

همانطور که پیش بینی می شد، از همان ابتدای کار فشار آمریکا برای گسترش دامنه شمول مصونیت قضایی به دیگر آمریکاییان آغاز شد. در حقیقت چنین وضعیتی را در بدو امر امام خمینی [ره] پیش بینی می کردند؛ و برای همین در فرازی از نطق مخالفت خود با کماپیتولاسیون فرمودند: «اگر یک آشپز آمریکایی...» در این رابطه، کاردار وقت آمریکا در گزارش «خیلی محرمانه» مورخ دوم نوامبر 1964 (11 آبان 43) چنین می گوید: «در شرایط فعلی، دولت منصور در موقعیت نامناسبی قرار گرفته، به نحوی که مجبور است به افراد مطلع از جمله حقوقدانان ایرانی توضیح دهد که چرا قضاوت در تمام دعاوی جنائی در ایران، به دادگاه های ایالات متحده واگذار شده است. در حالی که مشخص است برای مثال، وضعیت واحد مخابرات آمریکا در پاکستان به نخو بارزی تنها شامل واگذاری حقوق قضائی در موارد خارج از حین انجام وظیفه می شود.» (1)
جیمز بیل نیز در این مورد با اشاره به این که ایران سعی کرد از این کار شانه خالی کند، می نویسد: «اما سرانجام در اواخر سال 1964 با درخواست های آمریکا که در آن زمان وسیع تر شده و شامل مصونیت هم برای گماشته ها و هم خود پرسنل نظامی آمریکا می شد، موافقت کرد.» (2)

ادامه مطلب: آمریکا و تحمیل کاپیتولاسیون(3)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد حق کاپیتولاسیون
نمایش از 05 ارديبهشت 1394 بازدید: 132
پرینت

آمریکا و تحمیل کاپیتولاسیون(4)

نویسنده: کامران غضنفری

تشکیل دادگاه های نظامی آمریکا در ایران

پنج سال پس از تصویب لایحه کاپیتولاسیون، ضربه دیگری بر حاکمیت قضایی ایران وارد گردید که آن را از جمله پیامدهای کاپیتولاسیون باید دانست. در سال 1348، فرمانده مستشاران نظامی آمریکا در ایران تقاضا نمود که برای رسیدگی به تخلفات فزاینده نظامی آمریکایی در ایران، شعبه ای از دادگاه نظامی آمریکا، در ایران تشکیل شود. طبق سند «خیلی محرمانه» مورخ 26 سپتامبر 1969 (1348/7/4)، کاردار سفارت آمریکا در مورد این درخواست چنین استدلال می کند: «ارتش آمریکا در حال برخورد با مشکلات فزاینده ای در مورد رعایت و حفظ دیسیپلین نظامی در ایران است. آنها این مشکلات را ناشی از کیفیت پائین پرسنل نظامی که به اینجا فرستاده شده اند و هم چنین ناشی از افزایش دقت در روش وکلای مدافع برای حمایت از متهمین می دانند.»(1)

ادامه مطلب: آمریکا و تحمیل کاپیتولاسیون(4)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد حق کاپیتولاسیون
نمایش از 05 ارديبهشت 1394 بازدید: 133
پرینت

کاپیتولاسیون از منظر امام خمینی (ره)

نویسنده: دکتر مهدی صلاح

 مقدمه

تلاش دولتمردان ایرانی برای گشودن پای نیروی سومی در مقابل فزون خواهیهای روس و انگلیس از همان ابتدای شکل گیری دولت قاجار با ورود فرانسویها به ایران آغاز شد. شکست ناپلئون بناپارت، از تضادهای قدرتهای خارجی در صحنه سیاست داخلی و خارجی ایران را برای مدتی در محاق فرو برد.
اما نخستین کوششهای دگرباره این اندیشه در عهد ناصری اوج گرفت و آن باز کردن پای آمریکاییها به ایران بود. اولین گروه اعزامی آمریکایی به ایران را هیئتهای مذهبی این کشور تحت عنوان جمعیت مبشرین پروتستانی تشکیل می داد که راه را برای روابط سیاسی دو کشور فراهم ساختند. در نتیجه اولین معاهده بین ایران و امریکا با عنوان عهدنامه مودت و تجارت در هشت ماده و در عثمانی امضا شد. این معاهده که به «13 دسامبر 1857» شهرت یافت از همان ابتدا کاپیتولاسیون با حق قضاوت کنسولی را برای آمریکاییها به رسمیت شناخت در زمان رضاخان لغو شد اما بار دیگر در 21 مهرماه 1343 با عنوان لایحه الحاق به قرارداد وین به تصویب مجلس شورای ملّی رسید. این مصوبه از همان بدو امر با مخالفت جدی امام خمینی مواجه شد. سخن رانی کوبنده و اعلامیه انقلابی ایشان سرانجام موجب تبعید معظم له به ترکیه سپس به عراق گردید.

ادامه مطلب: کاپیتولاسیون از منظر امام خمینی (ره)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد حق کاپیتولاسیون
نمایش از 05 ارديبهشت 1394 بازدید: 112
پرینت

فسخ امتیاز استعماری کاپیتولاسیون

امتیاز استعماری کاپیتولاسیون توسط مجلس شورای ملی در چنین روزی از سال ۱۳۰۶ هجری شمسی فسخ شد.
مفهوم عام حقوقی کاپیتولاسیون، عبارت از نظام قضاوت کنسولی و برخی امتیازات و مصونیت‏های قضایی است که به‏موجب آن، اتباع یک کشور درصورت ارتکاب جرم در کشور مورد نظر، از شمول قوانین جزایی و مدنی در قلمرو کشور میزبان مستثنی می‌‏شدند.
حق کاپیتولاسیون در ایران، اولین‏بار طی معاهده‏ ترکمنچای در سال ۱۲۰۶ش در زمان فتحعلی‏شاه قاجار به روسیه داده شد و بعد‌ها بسیاری از دولت‏های دیگر نیز صاحب این امتیاز شده و قضاوت کنسولی خود را بر دستگاه سیاسی و قضایی ایران تحمیل کردند.

ادامه مطلب: فسخ امتیاز استعماری کاپیتولاسیون
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد حق کاپیتولاسیون
نمایش از 05 ارديبهشت 1394 بازدید: 105
پرینت

یشینه و مفهوم کاپیتولاسیون

نویسنده: مهیا زاهدین لباف

 اشاره

کاپیتولاسیون (capitulation)، از واژه «capitulate» به معنای شرط گذاشتن است. معنای لغوی این واژه «سازش و تسلیم» است و در برخی منابع، آن را «صلح موقت» ترجمه کرده اند؛ زیرا مسلمانان معتقدند صلح همیشگی میان کفار و مسلمانان ممکن نیست.(1)
این واژه، در تاریخ حقوق اروپایی، به عهدنامه هایی گفته می شود که بر اساس آن، امپراتوری عثمانی، وضع حقوقی اتباع بیگانه مقیم آن کشور را مشخص می کرد و معافیت هایی را به اتباع دولت های اروپایی می داد.(2) در مفهوم عام، کاپیتولاسیون به قراردادهایی گفته می شود که به موجب آن، اتباع دولت، در قلمرو دولتی دیگر، مشمول قوانین کشور خود می شوند و کنسول آن دولت در محل، آن قوانین را اجرا می کند. در فارسی به این واژه «حق قضاوت کنسولی» نیز گفته می شود.


تاریخچه کاپیتولاسیون در ایران

ادامه مطلب: پیشینه و مفهوم کاپیتولاسیون
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد حق کاپیتولاسیون
نمایش از 05 ارديبهشت 1394 بازدید: 78
پرینت

لایحه‌ مصونیت‌ مستشاران‌ نظامی‌ آمریكا در ایران (كاپیتولاسیون)

چکیده:

به‌ دنبال‌ افشاگری‌‌ امام‌ خمینی‌،اقدام‌ ننگینی‌ كه‌ رژیم‌ در صدد مخفی‌ نگه‌ داشتن‌ آن‌ بود،آشكار شد و موجی‌ از انتقاد را علیه‌ رژیم‌ به‌ راه‌ انداخت‌. شاه‌ به‌ منصور دستور داد تا به‌توجیه‌ لایحه‌ بپردازد و آن‌ را عملی‌ عادی‌ و بی‌اهمیت‌ جلوه‌ بدهد. منصور مصلحت‌ را درآن‌ دید تا به‌ مجلس‌ سنا بیاید. وی‌روز نهم‌ آبان‌ به‌ مجلس‌ آمد و به‌ دروغ‌گویی‌ پرداخت‌. وی‌ در این‌ سخنرانی‌ مدعی‌ شد كه‌ مصونیت‌ نیروهای‌ نظامی‌ در بسیاری‌ از كشورهاقانونی‌ است‌. وی‌ با گفتن‌ یك‌ دروغ‌ بسیار بزرگ‌ و آشكار گفت‌: در این‌ لایحه‌ «حتی‌مصونیت‌ مدنی‌ برای‌ مستشاران‌ آمریكایی‌ در خدمت‌ ارتش‌ ایران‌، اعطا نشده‌.» وی‌ دردروغ‌ بزرگ‌ دیگری‌ مدعی‌ شد:«این‌ امتیاز فقط‌ به‌ رئیس‌ و اعضای‌ هیئت‌ مستشاری‌ داده‌شده‌ و شامل‌ خانواده‌ و كارمندان‌ غیرفنی‌ هیئت‌ مستشاری‌ نخواهد بود. او با یك‌ دروغ‌دیگر گفت‌: این‌ لایحه‌ فقط‌ یك‌«مصونیت‌ ناقص‌، یعنی‌ مصونیت‌ در حین‌ انجام‌ وظیفه‌»است‌. دروغ‌های‌ منصور نگرانی‌ مقامات‌ آمریكا را برانگیخت‌. مشاور سیاسی‌ سفارت‌آمریكا، روز 11 آبان‌ خواستار یك‌ ملاقات‌ فوری‌ با منصور شد. در این‌ملاقات‌ هر سه‌ دروغ‌ فوق الذكر به‌ منصور تذكر داده‌ شد. منصور با كمال‌ تعجب‌ «تمامی‌آنچه‌ را كه‌ گفته‌ بود، پس‌ گرفت‌» و چند دروغ‌ نیز به‌ مشاور سیاسی‌ سفارت‌ گفت‌...


كاپیتولاسیون‌:

ادامه مطلب: لایحه‌ مصونیت‌ مستشاران‌ نظامی‌ آمریكا در ایران (كاپیتولاسیون)
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 183 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید