نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد دارسی
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 134
پرینت

قرارداد دارسی و نفت ایران

روز ۷خرداد ۱۲۸۰براي نخستين بار امتياز استخراج، بهره‌برداري و لوله‌كشي نفت و قير در سراسر ايران به غير از 5 استان آذربايجان‌، گيلان‌، مازندران‌، گرگان و خراسان به مدت 60 سال به «ويليام نكس دارسي‌» انگليسي واگذار شد. شركت تحت فرمان «ويليام دارسي‌» پس از 5 سال جستجو از چاهي در مسجد سليمان از شهرهاي استان خوزستان، نفت كشف كرد. نويسنده انگليسي كتاب « Oil Persian» در اين باره مي‌نويسد:
«... روز 26 ماه مه سال 1908 [5 خرداد سال 1287] كه عمليات چاه‌كني به عمق 1180 پا رسيده بود، نفت فوران كرد و متجاوز از 50 پا از دستگاه حفاري بالا زد. به اين ترتيب صنعتي آغاز شد كه طي دو جنگ‌، نيروي دريايي انگلستان را نجات داد ولي براي ايرانيان زحمتي ايجاد كرد كه از مجموع مزاحمتهاي سياسي دولتهاي بزرگ بيشتر بود.»1
نفت ايران ازجمله ثروتهايي است كه به سان ساير منابع اقتصادي كشور در دوره حاكميت قاجار و پهلوي به تاراج رفت. در دوره حاكميت اين دو خاندان چهار امتياز مهم نفتي به بيگانگان اعطاء شده است:2
1ـ امتياز نفت به «دارسي‌» انگليسي‌، 1901 م.
2ـ امتياز نفت شمال به شركت «استاندارد اويل‌» امريكائي، 1921 م، بعدها لغو شد.

ادامه مطلب: قرارداد دارسی و نفت ایران
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد دارسی
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 131
پرینت

از امضا قرارداد دارسی تا آغاز به کار مجلس شورای اسلامی


امروز 7 خرداد 1393 خورشیدی برابر با 28 رجب 1435 هجری و 28 می 2014 میلادی است. اتفاقات مهمی در تاریخ این روز روی داده است.
گروه تاریخ مشرق در نظر دارد اتفاقات و حوادث تاریخی که در طول سال‌های گذشته شکل گرفته است را به صورت روزانه و مداوم برای مخاطبان خود منتشر نماید.
×هجری شمسی

7 خرداد 1280
برای نخستین بار امتیاز استخراج، بهره‌برداری و لوله‌کشی نفت و قیر در سراسر ایران به غیر از 5 استان آذربایجان‌، گیلان‌، مازندران‌، گرگان و خراسان به مدت 60 سال به «ویلیام نکس دارسی‌» انگلیسی واگذار شد.

ادامه مطلب: از امضا قرارداد دارسی تا آغاز به کار مجلس شورای اسلامی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد دارسی
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 111
پرینت

سوزاندن قرارداد دارسی

قرارداد دارسی یا امتیازنامه دارسی قراردادی است که ویلیام ناکس دارسی در سال 1901 با دولت ایران امضا کرد تا به اکتشاف و استخراج نفت در ایران بپردازد. از طرف ایران مظفرالدین‌شاه، امین‌السلطان، میرزا نصرالله مشیرالدوله و مهندس‌الممالک (نظام‌الدین غفاری) قرارداد را امضا کردند.

ادامه مطلب: سوزاندن قرارداد دارسی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد دارسی
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 142
پرینت

نفت ايران از قرارداد1933 تا ملي شدن با تاكيد بر نقش مجلس شوراي ملي

قرارداد دارسي؛ ريشه ملي شدن نفت

محمد حسن‌نيا٭

بسياري از زمينه‌ها و ريشه‌هاي ملي شدن صنعت نفت به مفاد قرارداد دارسي و به دنبال آن قرارداد 1933 برمي‌گردد. در قرارداد دارسي مفادي وجود داشت كه مي‌شد از آن تعابير متعددي كرد و دولت انگليس كه بعدها فعال مايشاء در شركت نفت ايران و انگليس شد، با سياست‌هاي استعماري‌اش تاثير زيادي در نارضايتي مردم ايران نسبت به مقوله نفت داشت تا جايي كه ملي شدن صنعت نفت تا حدودي مبارزه با استعمار انگليس نيز بود. پس از قرارداد نفتي 1933ميلادي دولت و مجلس ايران نقش فعال‌تري در مساله نفت ايران و تقابل با عملكرد شركت نفت ايران و انگليس برعهده گرفتند و اگر به صورت مذاكرات مجلس شوراي ملي در اين زمينه توجه شود، به خوبي نشان داده مي‌شود كه آگاهي يافتگي ايراني‌ها و مقامات سياسي ايران در دولت و مجلس از مساله نفت تا چه اندازه بالا رفته است و همه اين نگاه‌ها به سوي منافع ملي و در نظر داشتن منافع دولت ايران در قبال نفت پيش مي‌رود و اين روال از جبهه گرفتن دولت و مجلس ايران در قبال الحاقيه گس- گلشاييان، تا ملي شدن صنعت نفت همچنان ادامه دارد. اين نوشتار بر اين است تا چرايي و چگونگي تقابل دولت ايران را با شركت نفت ايران و انگليس در قبال مساله نفت با نگاهي جديد واكاوي كند و نشان دهد كه شركت نفت ايران و انگليس چه اقداماتي را از نظر اقتصادي انجام داد تا به اين اندازه در مواجهه با جامعه ايراني قرار گيرد و خبط‌هاي شركت نفت ايران و انگليس در اين ارتباط چه بوده است. روش تحقيق به كار
گرفته شده در اين تحقيق روش توصيفي تحليلي بر پايه منابع دست اول تاريخي است كه از جمله آنها صورت مذاكرات مجلس است.
ريشه بسياري از نارضايتي‌ها و عكس العمل‌هاي صورت گرفته نسبت به انگليسي‌ها و شركت نفت ايران و انگليس در ايران و در پايان ملي شدن صنعت نفت به تقابل دولت ايران با شركت نفت ايران و انگليس و فضاي سياسي جنگ جهاني دوم برمي‌گردد و در واقع جنگ جهاني دوم تعادل و ثباتي را كه در فاصله دو جنگ بر ساختار اقتصاد جهاني نفت حاكم شده بود، شكست. بر اساس قرارداد1933 حق انحصاري لوله‌كشي نفت به بنادر خليج فارس از شركت نفت جنوب سلب شد و در نتيجه موانع پيشين براي فعاليت ساير شركت‌هاي ديگر و به ويژه شركت‌هاي امريكايي براي استخراج و صدور نفت در ايران از بين رفت.
اين حوادث همزمان با انتخابات مجلس چهاردهم بود و در اين مجلس نمايندگاني بودند كه نسبت به مساله نفت حساس بودند و تحت چنين شرايطي بود كه عكس العمل مجلس چهاردهم شوراي ملي نسبت به دادن قرارداد به خارجي‌ها و حسابرسي به منابع شركت نفت ايران و انگليس شكل تازه‌اي پيدا كرد.

ادامه مطلب: نفت ايران از قرارداد1933 تا ملي شدن با تاكيد بر نقش مجلس شوراي ملي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد دارسی
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 75
پرینت

 تصاویری نایاب از جشن لغو قرارداد دارسی سال 1933

نتیجه ی مذاکرات ایران و انگلیس نهایتا به امضای توافق نامه ۱۹۳۳ منجر شد که به سهم ایران از فروش نفت مقداری می افزود
در سال ۱۹۳۳ میلادی دولت ایران اعلام کرد شرایط قرارداد دارسی را دیگر به رسمیت نمی شناسد و لغو قرارداد را در تهران با برپایی کارنوالی جشن گرفت.
نتیجه ی مذاکرات ایران و انگلیس نهایتا به امضای توافق نامه ۱۹۳۳ منجر شد که به سهم ایران از فروش نفت مقداری می افزود و قرارداد دارسی را به مدت ۳۲ سال دیگر تمدید می کرد.

 

 

ادامه مطلب: تصاویری نایاب از جشن لغو قرارداد دارسی سال 1933
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد دارسی
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 93
پرینت

از قرارداد دارسی تا قرارداد زنگنه

بايد ديد آنچه مسوولان ايراني را متقاعد بر تغيير و تحول قراردادها كرده كه سابقه بلند بالايي در صنعت نفت ايران دارد، چيست؟ قراردادهايي كه براي توسعه ميدان‌هاي هيدروكربوري در دنيا به كار مي‌رود، به سه دسته كلي «قراردادهاي امتيازي»، «قراردادهاي مشاركتي» و «قراردادهاي خدماتي» تقسيم‌بندي مي‌شوند كه بر اساس قراردادهاي امتيازي، دولت امتياز اكتشاف و توليد نفت را در منطقه‌يي مشخص و براي دوره زماني معيني به شركت عملياتي واگذار مي‌كند. اين شركت، پس از سرمايه‌گذاري و بهره‌برداري از ذخاير هيدروكربوري، بهره مالكانه و ماليات به دولت پرداخت مي‌كند.


از دارسي تا...

به نقل از روزنامه اعتماد، در سال‌هاي پيش از پيروزي انقلاب اسلامي، 25 قرارداد براي اكتشاف و بهره‌برداري از ذخاير نفت و گاز ايران امضا شد كه چهار قرارداد به صورت امتيازي، 11 قرارداد به صورت مشاركت در توليد و سود و 9 قرارداد به صورت خدماتي همراه با ريسك بوده، اما پس از پيروزي انقلاب اسلامي، تمام قراردادهايي كه براي توسعه ميدان‌هاي هيدروكربوري ايران نهايي شده، از نوع خاصي از قراردادهاي خدماتي بوده است كه بيع متقابل ناميده شده‌اند. قرارداد پر اما و اگر دارسي نخستين قرارداد نفتي امتيازي ايران و البته، قديمي‌ترين نوع قرارداد در ايران است كه در سال 1280 منعقد شد. قرارداد 1933 نيز به دنبال نهايي شدن اين امتيازنامه امضا شد كه تا زمان ملي شدن صنعت نفت ايران، اعتبار داشت.

ادامه مطلب: از قرارداد دارسی تا قرارداد زنگنه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد دارسی
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 83
پرینت

اعتراف مقام انگلیسی درباره قرارداد دارسی

قرارداد دارسي در آغاز قرن بيستم يك اخاذي صريح بود
وزير امور خارجه سابق انگليس با بيان اينكه كمك به رضاشاه و مشاركت در كودتا عليه مصدق از اشتباهات انگليس بود، گفت: قراردادهايي چون قرارداد دارسي در آغاز قرن بيستم يك اخاذي صريح بود.

به گزارش خبرگزاري فارس نمايشگاه تاريخي «ايران در دوره شاه عباس» با همكاري سازمان ميراث فرهنگي و موزه ملي ايران با موزه بريتانيا در لندن برگزار گرديد و در مراسم افتتاحيه آن بيش از 400 تن از مقامات سياسي، فرهنگي، محققان، رسانه‌هاي محلي و سفراي كشورهاي مختلف شركت نمودند كه مهمترين سخنران اين مراسم «جك استرا» وزير امور خارجه سابق بريتانيا بود كه بخش‌هائي از سخنراني وي به شرح زير مي‌باشد.

ادامه مطلب: اعتراف مقام انگلیسی درباره قرارداد دارسی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد دارسی
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 84
پرینت

متن قرارداد تجدید شده قرار داد دارسی

قرارداد نفتي 1933 برابر با 1312 هجري شمسي
متن قرارداد تحميلي 1933 كه در تاريخ 7 خرداد 1312 بين شركت سابق نفت و دولت ايران به تصويب رسيده است. مقدمهبه قصد برقرار كردن امتياز جديدي به جاي امتيازي كه در تاريخ 1901 به ويليام ناكس دارسي داده شده بود اين امتياز را دولت ايران اعطا و كمپاني نفت انگليس و ايران محدود آن را قبول مي نمايد. روابط طرفين مذكور در فوق در آتيه بر طبق اين قرارداد خواهد بود.تعريفاتبعضي اصطلاحات مستعمله در اين قرارداد قطع نظر از هر معني ديگري كه ممكن است در حال يا در آتيه در موارد ديگر داشته باشد در اين قرارداد مطابق تعريفات ذيل معني خواهد شد.دولتيعني دولت شاهنشاهي ايران.كمپانييعني شركت نفت انگليس و ايران محدود و تمام شركتهاي تابعه آن.شركت نفت انگليس و ايران محدوديعني شركت نفت انگليس و ايران محدود يا هر شخص حقوقي ديگري كه با تصويب دولت ايران مطابق ماده 26 اين امتياز بدو منتقل شود.شركت تابعه يعني هر شركتي كه در آن كمپاني حق تعيين بيش از نصف مديران مستقيماً يا غير مستقيم داشته باشند و يا آنكه كمپاني در آن شركت بطور مستقيم و يا غير مستقيم مالك يك مقداري سهام باشد كه بيش از پنجاه درصد حق رأي در مجمع عمومي شركت مزبور را براي كمپاني تضمين نمايند.نفت يعني روغن نفت خام و گازهاي طبيعي و قيرها (اسفالتها) و مومهاي طبيعي و تمام مشتقات ديگري كه يا از مواد مذكور حاصل مي شود و يا به وسيله اختلاط و امتزاج اين مواد به مواد ديگري به دست مي آيد.عمليات كمپاني در ايران يعني تمام عمليات صنعتي و تجاري و فني كه كمپاني منحصرا براي اجراي اين امتياز انجام مي دهد.

ادامه مطلب: متن قرارداد تجدید شده قرار داد دارسی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد دارسی
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 102
پرینت

قرارداد دارسی ونکاتی پیرامون این قرار داد

نویسنده :حسین رحمتی

شاید در سراسر تاریخ پر فراز و نشیب کشور ما کمتر رویدادی مانند ملی شدن صنعت نفت پا گرفته باشد. جنبشی که در ژرفای وجودی انسانهای استقلال طلب ایران نفوذ کرد، با خلاقیتهای ذهنی آزادیخواهان سیراب شد و سر انجام گردابی سهمگین در جزیره صلح و ثبات، در انبار نفت جهان بوجود آورد که کشتیهای دزدان را در خود فرو برد. جنبشی که خروش آن برای اولین بار انزوای بزرگ استعمارگر جهان را درپی داشت. مردی کهنسال توانسته بود با نفوذ در اعماق دلهای مردم، روح میهن‌پرستی آنان را بیدار کند و با تکیه بر مردم توانسته بود استعمارگر بزرگ جهان و حکومت دست نشانده اش را رسوا سازد. انسانی که سر سازش با مجریان اوامر انگلستان نداشت و تنها به سوگندی که در برابر مردم خورده بود پای‌بند ماند. چرا که می‌گفت : "من نخست‌وزیر ملتم نه نخست‌وزیر شاه و مجلس". بدین‌گونه بود که مردمان آزاده جهان روز به روز نسبت به او اظهار تمایل بیشتری می‌کردند و او را سفیر و نماینده خواسته‌های قلبی خود قرار می‌دادند. به موازات محبوبیت ملی دکتر مصدق، تنفر و انزجار انگلستان و بعدها شوروی بیشتر و بیشتر می‌شد.

ادامه مطلب: قرارداد دارسی ونکاتی پیرامون این قرار داد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد دارسی
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 73
پرینت

از قرارداد دارسی تا ملی شدن صنعت نفت

بیست و نهم اسفندماه مصادف است با سالگرد تصویب قانون ملی شدن صنعت نفت، روز ملی شدن صنعت نفت ایران، نقطه ی عطفی در تاریخ مبارزات ملی و استقلال طلبانه ایران عزیز، روز حاکمیت ملی، روز اعتراض به دخالت بیگانگان و روزی که ملت ایران نفت را از چنگال چپاول انگلیس و دیگر اجانب بیرون کشید.

ملی شدن صنعت نفت ایران با نام دکتر مصدق پیوند خورده است و هرگاه سخن از ملی شدن صنعت نفت و این ثروت ملی به میان می آید، نام نیک دکتر مصدق نیز بر زبان جاری می شود. در کنار دکتر مصدق، نام نیک آیت الله کاشانی نیز به عنوان رهبر مذهبی که با اوج گیری نهضت ملی و جنبش ملی شدن صنعت نفت، پس از بازگشت از عراق، از مصدق و اقداماتش حمایت می کرد و در واقع رهبری مذهبی ملی شدن صنعت نفت ایران را بر عهده داشت، جای دارد.

در این نوشتار قصد آن داریم نگاهی گذرا بر روند ملی شدن صنعت نفت داشته باشیم.

ادامه مطلب: از قرارداد دارسی تا ملی شدن صنعت نفت
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد دارسی
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 99
پرینت

متن قرارداد دارسي

ما بين دولت اعليحضرت شاهنشاهي از يكطرف و ويليام ناكس دارسي رانيته شهر لندن نمره 42 گرس ونر (من بعد در تمام امتياز نامه به جاي اسامي و محل توقف و غيره مختصراً صاحب امتياز قيد خواهد شد ) از طرف ديگر موافق اين امتياز نامه تفاصيل ذيل مقرر شده است.
فصل اول- دولت اعليحضرت شاهنشاهي ايران به موجب اين امتيازنامه اجازه مخصوصه به جهت تفتيش و تفحص و پيدا كردن و استخراج و بسط دادن و حاضر كردن براي تجارت و نقل و فروش محصولات ذيل كه عبارت از گاز طبيعي و نفت و قير و موم طبيعي باشد در تمام وسعت ممالك ايران در مدت شصت سال از تاريخ امروز اعطا مي نمايد.
فصل دوم- صاحب اين امتياز داراي حق بالانحصار كشيدن لوله هاي لازمه از سرچشمه هاي نفت و قير و غيره تا خليج فارس و كذالك شعبات لازمه لوله هاي فوق به جهت توزيع و تقسيم نفت به جاهاي ديگر خواهد بود و كذالك حق بناي چاههاي نفت و حوضها و محل تلمبه و مواقع جمع و تقسيم و تأسيس كارخانه و غيره از هر چه كه لازم باشد خواهد داشت.

ادامه مطلب: متن قرارداد دارسي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد دارسی
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 71
پرینت

امضاي قرارداد نفتي "دارسي" بين ايران و انگليس (1901م)

در سال 1889م حق استخراج كليه معادن ايران و از جمله نفت طي امتيازنامه‏اي به بارون دورويتر بازرگان انگليسي واگذار شد، اما تأخير وي در عملي كردن مفاد قرار داد، باعث لغو حق انحصاري وي گرديد. در اين ميان ويليام ناكْسْ دارسي سرمايه‏دار انگليسي، در اواخر قرن نوزدهم از وجود نفت در ايران مطلع گرديد و در سال 1901م نمايندگاني جهت امضاي قرارداد نفتي و دريافت امتياز از ايران به تهران گسيل داشت. پس از مخالفت اوليه مظفرالدين شاه با اعطاي امتياز، نمايندگان دارسي با امين‏السلطان صدراعظم شاه وارد مذاكره شدند و با پرداخت رشوه و نيز سوء استفاده از ساده‏لوحي مقامات ايران، در نهايتْ قرارداد دارسي در 21 مه 1901م به امضاء دو طرف رسيد. براساس اين قرارداد، امتياز استخراج و بهره‏برداري از نفت در سراسر ايران به استثناي ايالات شمالي شامل گيلان، مازندران، گرگان، خراسان و آذربايجان براي مدت 60 سال به دارسي واگذار گرديد.

ادامه مطلب: امضاي قرارداد نفتي "دارسي" بين ايران و انگليس (1901م)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد دارسی
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 121
پرینت

امتیازنامه نفتی دارسی لغو شد

تاریخ ایرانی: در روز ۱۰ آذر ۱۳۱۱ نمایندگان مجلس شورای ملی با تایید تصمیم دولت، لغو امتیازنامه نفتی دارسی را تصویب کردند.

امتیازنامۀ دارسی، نخستین قرارداد نفتی تاریخ ایران بیش از ۱۱۰ سال پیش میان دولت ایران و ویلیام ناکس دارسی استرالیایی تبعۀ بریتانیا که خود را مهندس معدن معرفی کرده بود، به امضا رسید. در روز ۲۸ ماه مه سال ۱۹۰۱ برابر با ۷ خردادماه ۱۲۸۰ شمسی قراردادی میان مظفرالدین شاه قاجار، امین‌السلطان، میرزا نصرالله مشیرالدوله و مهندس‌الممالک از ایران و آلفرد ماریوت نمایندۀ دارسی به امضا رسید که بر اساس آن حق انحصاری اکتشاف و استخراج و پالایش نفت در سراسر ایران جز پنج ایالت شمالی هم‌مرز روسیه به مدت ۶۰ سال به دارسی اعطا شد. او در برابر، متعهد شد ۱۶ درصد از منافع خالص خود را به دولت ایران بپردازد و در انقضای مدت ۶۰ ساله (سال ۱۹۶۱) تمامی دارایی‌ شرکت بدون پرداخت هیچ‌گونه عوارضی به تملک دولت ایران درآید. با امضای این قرارداد، نخستین فصل از تاریخ صد سالهً نفت ایران و در واقع تاریخ اخیر ایران آغاز شد.

دارسی گرفتن چنین امتیازی را مدیون آنتوان کتابچی بود؛ کسی که برایش کار می‌کرد و راه بستن قرارداد را هموار کرده بود. اما شگفت آنکه دولت ایران همین آنتوان کتابچی را که منافع دارسی را در نظر داشت، به عنوان نمایندۀ خود و کمیسر نفت معرفی کرده بود.

دارسی، یکی از مهندسان سلطنتی به نام جرج برنارد رینولدز را برای حفاری به ایران اعزام کرد و او در تهران با استخدام عده‌ای از حفاران لهستانی که تجربۀ کار در میدان‌های نفتی باکو را برای روس‌ها داشتند، راهی مناطق جنوب کشور شد. حفاری در پاییز سال ۱۹۰۲ آغاز شد. در ماه دسامبر‌‌ همان سال آنتوان کتابچی و پسرش ونسان به عنوان کمیسر نفت از سوی ایران تعیین و آغاز به کار کردند.

ادامه مطلب: امتیازنامه نفتی دارسی لغو شد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد دارسی
نمایش از 04 ارديبهشت 1394 بازدید: 70
پرینت

قرارداد نفتی 1933م/1312ش. و نحوه تنظیم آن/ سلمان قاسمیان، مصطفی ملایی

در 8 دی 1307کلایو، وزیر مختار بریتانیا در تهران به حضور شاه رسید. شاه در این دیدار، خواستار تجدید نظر در امتیاز دارسی و انطباق آن با شرایط جدید با رعایت منافع طرفین شد.

مقدمه

در سال 1280ش/ 1901م میرزا علی اصغرخان امین السلطان صدراعظم وقت مظفرالدین شاه، از طرف دولت ایران امتیاز انحصاری اکتشاف، استخراج، حمل و نقل، پالایش و صدور نفت در تمام نواحی ایران به استثنای آذربایجان،گیلان، مازندران،گرگان و خراسان را به ویلیام ناکس دارسی، سرمایه‌دار یهودی‌الاصل استرالیایی تبعه انگلیس به مدت شصت سال واگذار نمود. این امتیاز در قبال20 هزار لیره نقد،20 هزار لیره سهام از تشکیل اولین شرکت و صدی 16 از عایدات خالص تمام شرکت‌های استفاده کننده از نفت، پس از شروع به بهره‌برداری از بابت حق‌الامتیاز بود.[3]

پس از انقلاب مشروطه در سال 1285ش و شکل‌گیری اندیشه‌های ضد استعماری، مخالفت با امتیازات بیگانگان در ایران قوت گرفت و در همین زمان، مخالفت‌ها با امتیاز دارسی آغاز شد. نخستین بار نمایندگان مجلس در جلسه 5 ذی‌الحجه 1324ق/ 12دی ماه 1284ش وزیر معادن وقت را به مجلس احضار نموده، از وی خواستند توضیحاتی راجع به قرارداد ارائه دهد.[4]

ادامه مطلب: قرارداد نفتی 1933م/1312ش. و نحوه تنظیم آن/ سلمان قاسمیان، مصطفی ملایی
 

صفحه1 از2

<< شروع < قبلی 1 2 بعدی > پایان >>

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 322 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید