نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد رژی (تالبوت)
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 150
پرینت

شكست انگلیس در امتیازنامه رژی

نويسنده: رضا زریری
چکیده: نهضت تنباكو، نهضتی است كه تامل در آن، از حقایق الگوهای تحول در جامعه ایرانی پرده برمی‌دارد، بازیگران اصلی و اهداف غایی حركت‌های خودجوش مردمی در سطحی ملی شناخته می‌شوند و داعیه‌های دروغین دراین‌باره آشكار می‌گردند. نهضت تنباكو به لحاظ ابعاد، ملی و از نظر ماهیت دینی بود و به قصد اصلاح روابط حكومت با جامعه، از یك سو و سایر حكومت‌ها با ایران، از سوی دیگر، بود. بررسی نهضت تنباكو از آن رو حائز اهمیت فراوان است كه بر كنار از هیاهوهای روشنفكری، تحرك و پویایی اجتماعی در ایران معاصر را با محوریت مردم و دین آشكار می‌سازد؛ واقعیتی كه در انقلاب اسلامی ایران با كمیت و كیفیت بیشتری بروز نمود و به تاسیس نظام جمهوری اسلامی، نظامی دین‌مدار و مردم‌گرا انجامید. این مقاله تبیین این واقعیت‌ها را مدنظر قرار داده است.
استعمار و سلطه‌گری، هزاران چهره آشكار و پنهان دارد كه همچون تارهای عنكبوت بر تمام جوانب زندگی جوامع زیر سلطه تنیده می‌شود. این چهره‌ها، اغلب با نقاب بشردوستی، كمك‌های اقتصادی و نظامی، همكاری، صلح‌جویی یا فعالیت‌های علمی همراه است كه در عمل به صورت دام‌های خطرناك در راه استقلال سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جوامع استعمارشده گسترده می‌شوند. استعمار از قدیمی‌ترین زمان‌ها، به شكل‌های گوناگون وجود داشته است و تا امروز هم ادامه دارد.
اروپاییان با آگاهی قبلی از ثروت‌های مشرق زمین، از جمله هندوستان، به جستجوی راه‌های جدید افتادند. برای اولین‌بار، تلاش‌های پرتغالیان با كشف راه دریایی دماغه امید نیك در جنوب افریقا به نتیجه رسید. كشف این راه دریایی، یكی از حوادث مهم تاریخی بود كه مقدمه تحولات جدیدی گردید كه شرق در سال‌ها و قرن‌های آینده تجربه كرد.

ادامه مطلب: شكست انگلیس در امتیازنامه رژی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد رژی (تالبوت)
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 156
پرینت

تحريم تنباكو يا داستان رژي

نویسنده : ابوذر مظاهري

 فريدون آدميت چنان ‎چه در بیشتر آثارش ديده مي‌شود، تلاش می ‎كند چهره روشنفكري معاصر را ترميم كند. اين مسئله مانند يك دغدغه ذهني به بهانه‌هاي مختلف در «تحليل سياسي» او از جريان تنباكو نيز بروز كرده است. فريدون آدميت سه قضيه را در نهضت تنباكو از هم متمايز مي‌داند: «كيفيت تنظيم حركت؛ عناصري كه به آن پيوستند و همراه آمدند؛ و عناصري كه به آن جريان كشانده شدند يا به ‎دنبال آن روانه شدند.»(1) 

به بيان وي جنبش تنباكو يك جنبش ديني نبود؛ بلكه «انگيزه اصلي ‎اش اقتصادي و سياسي محض بود». به همين جهت اولين صداي اعتراض از جانب تجار بلند شد. محمد رحيم اصفهاني از طبقه كاسب و تاجر توتون و تنباكو در نامه‌اي به امين ‎الضرب «پيش از اين‌كه قضيه تحريم تنباكو اساسا عنوان شود»، مواد قرار‌نامه را طرد كرد و خواستار ابطال آن شد. بنابراين تجار «مستقلا و مقدم بر ملايان» به مقاومت برخاستند و «پس از آن مرجع تشيع مسئوليت حكم ساختگي را به گردن گرفت و انحصارنامه را مردود اعلام كرد.»(2)

ادامه مطلب: تحريم تنباكو يا داستان رژي
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد رژی (تالبوت)
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 105
پرینت

آشنایی با قرارداد رژی (تالبوت)

زمانی که ناصرالدین شاه برای سفر خود به فرنگ با کمبود بودجه مواجه شد، امین السطان برای حل این مشکل و با گرفتن رشوه از یک سیاستمدار انگلیسی به نام ولف، انحصار توتون و تنباکو را به شرکت انگلیسی واگذار کرد
در آن سال‌ها یک پنجم مردم ایران به کار خرید، فروش و کشت توتون و تنباکو مشغول بودند و سالانه 435 تن، توتون و تنباکو به ترکیه، هند، افغانستان صادر می‌شد.

سود شرکت انگلیسی را در این قرارداد سالانه 500 هزار لیره تخمین می‌زدند و این در حالی بود که این شرکت سالانه 150 هزار لیره به دولت ایران می‌پرداخت.

قرارداد بین دولت ایران و تالبوت بسته شد و با بازگشت ناصرالدین شاه، فرمان امتیاز بدین صورت صادر می‌شود:

«انحصار خرید و فروش و ساختن کل توتون و تنباکو در داخل که در ممالک ایران به عمل آورده می شود، تا انقضاء مدت 50 سال از تاریخ امضای این انحصارنامه به ... تالبوت و شرکای خودشان مشروط به شرایط زیر مرحمت فرمودیم.»

ادامه مطلب: آشنایی با قرارداد رژی (تالبوت)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد رژی (تالبوت)
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 108
پرینت

شاه در قرارداد رژی چقدر رشوه گرفت؟/ چگونه قرارداد انحصاری توتون و تنباکو لغو شد

در روز ۲۴ اردیبهشت ۱۲۷۰ هجری شمسی در پی صدور فتوای تحریم تنباکو از سوی آیت‌الله میرزای‌ شیرازی، امتیاز توتون و تنباکو که به صورت انحصاری در اختیار شرکت بریتانیایی رژی بود، لغو شد.
خبرگزاری فارس: شاه در قرارداد رژی چقدر رشوه گرفت؟/ چگونه قرارداد انحصاری توتون و تنباکو لغو شد

به گزارش خبرگزاری فارس، در روز ۲۴ اردیبهشت ۱۲۷۰ هجری شمسی در پی صدور فتوای تحریم تنباکو از سوی آیت‌الله میرزای‌ شیرازی، امتیاز توتون و تنباکو که به صورت انحصاری در اختیار شرکت بریتانیایی رژی بود، لغو شد.

اقتصاد ایران در دوران ناصرالدین شاه قاجار متکی بر کشاورزی، صنایع دستی و مبادلات بازرگانی بود. در این دوره این اقتصاد با کمک سرمایه‌داران غربی و تجار ایرانی و با اعمال نفوذ قدرت‌هایی چون روس و انگلیس به بازارهای بین‌المللی پیوست. وابستگی اقتصاد ایران به بازارهای بین‌المللی، رشد سریع بازرگانی خارجی را در پی داشت که در نیمه قرن نوزدهم میلادی سرعت گرفت.

ادامه مطلب: شاه در قرارداد رژی چقدر رشوه گرفت؟/ چگونه قرارداد انحصاری توتون و تنباکو لغو شد
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد رژی (تالبوت)
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 99
پرینت


جنبش رژی؛ روحانیت و ایران جدید

«بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم. الیوم‌ استعمال تنباکو و توتون بأی نحوکان در حکم محاربه با امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه است.» الاحقرــ محمدحسن الحسینی

نهضت یا جنبش تنباکو یکی از اولین تکانه های جدی ملت علیه دولت ایران بود. برای اولین بار بود که ملت ایران در سطحی سراسری به رفتاری دولتی اعتراض کرد و در این اعتراض، اقشار مردمی تاثیر گذار بودند. فشار اجتماعی چنان شد که دولت عقب نشینی و امتیاز را لغو کرد.

قرارداد رژی از امتیازاتی است که پس از سفر سوم ناصرالدین شاه قاجار در سال 1269 ه.ش به ماژور جرالد تالبوت داده شد. بر اساس این قرارداد، خرید و فروش توتون و تنباکو منحصر به تالبوت می شد. تالبوت شرکت رژی را تاسیس کرد و در فرآیند اخذ امتیاز به خود شاه نیز 25 هزار لیره رشوه داد و مقرر شده بود هر سال 15 هزار لیره به جیب ناصری واریز کند.

برای ارزیابی جایگاه روحانیت در این نهضت باید از سویی عناصر تشکیل دهنده آن را شناخت و از سوی دیگر جایگاه روحانیت در این حرکت وسیع اجتماعی را دریافت. اگر مشروطه را نقطه عطفی در تاریخ ایران بدانیم، نهضت تنباکو مقدمه شکل گیری آن بود. پیش از مشروطه، دولت در ایران وضعیتی اقتدارگرا داشت. نظریه سلطانی، حاکم را سیطره ای تمام می بخشید و جامعه چونان موجودی منفعل می نمود. اعتراضاتی که بر اثر گرانی یا قحطی می شد، سریع فراموش می شد و خدشه ای در نظم حاکم ایجاد نمی کرد.

ادامه مطلب: جنبش رژی؛ روحانیت و ایران جدید
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد رژی (تالبوت)
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 223
پرینت

واقعه رژی یا تحریم تنباکو

موضوع قرارداد ۱۸۹۰ رژي و انحصار دخانيات ايران از طرف يک شرکت انگليسي، که به تحريم تنباکو از طرف علما و نخستين قيام مردمي در ايران انجاميد، يكي ازرخدادهاي مهم سلطنت ناصرالدين شاه قاجار است که مقدمات قتل او و نهضت مشروطيت را فراهم آورد. در زير خلاصه اي از اين واقعه را براي خوانتدگان عزيز و گرامي مي آوريم:

مرحوم ميرزا محمدحسن شيرازي، که بيشتر به عنوان «ميرزاي شيرازي» شهرت يافته است قبل از صدور فتواي تحريم تنباکو دو تلگراف مفصل از سامره به عنوان ناصرالدين شاه فرستاد و چون از اين تلگراف ها نتيجه اي نگرفت، مبادرت به صدور فتواي تحريم تنباکو نمود. تلگراف اول ميرزاي شيرازي به ناصرالدين شاه که به تاريخ نوزدهم ذيحجه سال ۱۳۰۸توسط کامران ميرزا نايب السلطنه، ارسال شده، به اين شرح است:

..........................................................................................................................................

ادامه مطلب: واقعه رژی یا تحریم تنباکو
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد رژی (تالبوت)
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 186
پرینت

قرارداد رژي و تحريم تنباكو

مقدمه

سلسله‌ي قاجار در طول حيات خود داراي مشكلات عديده‌اي بود كه از ميان آنها، مشكل استبداد و انحطاط اقتصادي از همه شاخص‌تر بود. قجرها كه از يك سو با نفوذ استعمار انگليس و از سوي ديگر با شكست‌هاي ايرانيان از روسيه رو به رو شده بودند، پيوسته تحت تأثير بيگانگان قرار داشتند. در اين بين رقابت سنتي انگليس و روسيه براي به دست آوردن امتيازات گوناگون در ايران به ويژه در دوران ناصرالدين‌شاه، به اوج خود رسيد. مسافرت‌هاي شاه به خارج از كشور كه اغلب به دليل آشنايي وي با تجدد و شيوه‌هاي نوين حكومت‌داري صورت مي‌گرفت، به دليل فراهم نمودن هزينه‌هاي سفر، معمولاً با اعطاي امتيازات بزرگي نيز به روس و انگليس همراه بود.
اعطاي امتياز انحصار محصول توتون و تنباكوي ايران از مرحله‌ي كشت تا فروش در داخل و خارج كشور به مدت پنجاه سال به يك شركت انگليسي از سوي ناصرالدين‌شاه، تبعات و پيامدهاي زيادي را در ايران به همراه داشت و با مخالفت‌هاي شديد علما، بازرگانان و برخي از دولتمردان مواجه شد. در اين بين حكم تحريم استعمال توتون و تنباكو از سوي مرجع بزرگ شيعيان ميرزا حسن شيرازي، اعتراض عمومي بي‌نظيري عليه حكومت بوجود آورد كه پيامدهاي ناگوار واگذاري امتياز دخانيات ايران به بيگانگان را از ميان برد.
از اين رو مي‌توان تحريم تنباكو را كه در سال 1275 خورشيدي (1309 ه‍. ق) در پي حكم آيت‌الله ميرزاي شيرازي شكل گرفت، به عنوان سرسلسله جنبش‌هاي آزادي خواهانه در تاريخ معاصر ايران به شمار آورد. چرا كه مخالفت با واگذاري امتياز تجارت تنباكو به بيگانگان، بسترهاي همراهي تجدد‌خواهان و روحانيون را در كنار مردم بوجود آورد و آنها را به قيام عليه استبداد داخلي و استعمار خارجي ترغيب نمود.

پيش‌زمينه

ادامه مطلب: قرارداد رژي و تحريم تنباكو
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد رژی (تالبوت)
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 193
پرینت

قرارداد رژی

قرارداد رژی یکی از امتیازاتی است که نتایجی نامطلوب به بار آورد. در پی سفر سوم ناصرالدین شاه به اروپا در سال ۱۲۶۹ ه‍. ش که به تشویق وزیر مختار انگلیس در ایران، سرهنری درومند ولف انجام گرفته بود، دولت انگلیس فرصت مناسب را برای کسب امتیاز انحصار توتون و تنباکو به دست آورد و زمینه‌سازی آن را به ماژور جرالد تالبوت محول کرد.[۱]تالبوت در جریان پذیرایی از شاه و هیات همراه او، اطلاعات خودش را درباره محصول تنباکوی ایران تکمیل و سپس رایزنی در این زمینه را آغاز کرد.
او برای اخذ امتیاز و شروع عملیات وسیع در ایران، شرکتی به نام «شرکت رژی» را با کمک دولت انگلیس و سرمایه‌داران انگلیسی تاسیس کرد. وی پس از تاسیس شرکت رژی، وارد ایران شد و مقدمات کار را به طور محرمانه آغاز کرد. تالبوت هر جا به مانعی برخورد می‌کرد، با دادن رشوه کارش را از پیش می‌برد. تا جایی که در مقطعی حتی به خود شاه نیز ۲۵هزار لیره رشوه داد و قرار گذاشت هر سال ۱۵هزار لیره نیز به شخص شاه هدیه (رشوه) بدهد.[۲]

ادامه مطلب: قرارداد رژی
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 164 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید