نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد فین کن اشتاین
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 170
پرینت

انعقاد قرارداد "فين كن اشتاين" بين ايران و فرانسه در زمان "فتحعلي شاه قاجار" (1186 ش)

به دنبال حملات پي‏درپي قواي روسيه به مناطق شمالي ايران، دولت ايران براي دفع اين حملات، ابتدا از انگلستان تقاضاي كمك كرد. ليكن انگليسي‏ها به علت اتحاد با روسيه بر ضد فرانسه، حاضر به همكاري با ايران نشدند. ناچار دولت ايران به ناپلئون بناپارت امپراتور فرانسه توسل جست و ناپلئون نيز كه براي مقابله با انگلستان به يك متحد در منطقه نياز داشت درخواست ايران را پذيرفت. از اين رو بين طرفين، عهدنامه‏اي به نام فين كن اشتاين منعقد شد. به موجب اين قرارداد، فرانسه تعهد كرد كه با ارسال اسلحه و كارشناس نظامي، ايران را در باز پس‏گيري گرجستان و ديگر متصرفات روسيه در خاك ايران ياري كند. در برابر، ايران تعهد سپرد كه تمامي روابط سياسي و تجاري خود را با انگلستان قطع و به اين كشور اعلان جنگ دهد و در جنگ فرانسه با انگليس و روس، متحد فرانسه باشد.

ادامه مطلب: انعقاد قرارداد "فين كن اشتاين" بين ايران و فرانسه در زمان "فتحعلي شاه قاجار" (1186 ش)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد فین کن اشتاین
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 159
پرینت

13 ارديبهشت‌ماه 1186؛ انعقاد قرارداد فين‏كن‏اشتاين بین ايران و فرانسه

در چنین روزی از سال 1186 هجری شمسی؛ عهدنامه‏ی فين‏كن‏اشتاين بین ايران و فرانسه منعقد شد و طی آن در برابر دریافت برخی امتیازات، فرانسه تعهد كرد كه با ارسال اسلحه و كارشناس نظامی، ايران را در بازپس‏گيری گرجستان و ديگر متصرفات روسيه در خاك ايران ياری كند. اين معاهده ديری نپاييد و ناپلئون، پس از مدتی با روسيه طرح دوستی ريخت.

● قرارداد فين‏كن‏اشتاين بين ايران و فرانسه در زمان فتحعلي‏شاه قاجار در چنين روزي از سال 1186 هجري شمسي منعقد شد.

به‏دنبال حملات پي‏درپي قواي روسيه به مناطق شمالي ايران، دولت ايران براي دفع اين حملات، ابتدا از انگلستان تقاضاي كمك كرد. ليكن انگليسي‏ها به‏علت اتحاد با روسيه بر ضد فرانسه، حاضر به همكاري با ايران نشدند. ناچار دولت ايران به ناپلئون بناپارت امپراتور فرانسه توسل جست و ناپلئون نيز كه براي مقابله با انگلستان به يك متحد در منطقه نياز داشت، درخواست ايران را پذيرفت.

از اين‏رو بين طرفين، عهدنامه‏اي به‏نام فين‏كن‏اشتاين منعقد شد. به‏موجب اين قرارداد، فرانسه تعهد كرد كه با ارسال اسلحه و كارشناس نظامي، ايران را در بازپس‏گيري گرجستان و ديگر متصرفات روسيه در خاك ايران ياري كند. در برابر، ايران تعهد سپرد كه تمامي روابط سياسي و تجاري خود را با انگلستان قطع و به اين كشور اعلان جنگ دهد و در جنگ فرانسه با انگليس و روس، متحد فرانسه باشد. همچنين اگر ناپلئون بخواهد از ايران به هند كه مستعمره‏ي انگليس بود، لشكركشي كند، ايران امكانات خود را براي عبور سپاهيان فرانسه در اختيار آن‏ها قرار دهد.

ادامه مطلب: 13 ارديبهشت‌ماه 1186؛ انعقاد قرارداد فين‏كن‏اشتاين بین ايران و فرانسه
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد فین کن اشتاین
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 178
پرینت

عهدنامه فینکنشتاین

عهدنامه فینکنشتاین (به انگلیسی: Treaty of Finckenstein) قراردادی دفاعی‌ست که بین ایران و فرانسه امضا شد. این عهدنامه در ۱۳ اردیبهشت ۱۱۸۶ ه‍.خ. برابر ۴ مهٔ ۱۸۰۷ میلادی و مطابق ۲۵ صفر ۱۲۲۲ ه‍.ق.، در شهر فینکنشتاین در لهستان امروزی میان نماینده ی فتحعلی شاه قاجار و ناپلئون بناپارت منعقد شد. این قرارداد در ۱۶ ماده و با هدف مدرن‌سازی ارتش قاجار بین طرفین به امضا رسیده‌است. عهدنامهٔ فینکنشتاین پس از امضا توسط فتحعلی شاه قاجار، توسط هیئتی دیپلماتیک به ریاست عسگرخان افشار ارومی به دربار ناپلئون بناپارت ارسال شد. نسخه‌ای از این معاهده به زبان ترکی در موزه تاریخ فرانسه نگهداری می‌شود. نسخهٔ فارسی آن در ادارهٔ اسناد دیپلماسی وزارت امور خارجه بخش محرمانه موجود است.

ادامه مطلب: عهدنامه فینکنشتاین
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد فین کن اشتاین
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 177
پرینت

متن عهدنامه ی فینکینشاتین به زبان ترکی + ترچمه فارسی

اصل متن عهد نامه فینکن اشتاین به زبان ترکی

آذربایجان تورکجه سینده یازیلمیش بیر " عهدنامه "


" فین کن اشتاین آنلاشماسی " 1807– جی میلادی و مای آیی نین دؤردو و 25 صفر ۱۲۲۲ هجری قمری ایلینده فرانسا ایمپراتورلوغونون نظامی اوردو سو اولان ( پروسیا – لهستانین شرقینده ) و " فین کن اشتاین " شهرینده قاجار پادشاهی فتحعلیشاه ایله فرانسا ایمپراتورو ناپلئون و ایتالیا پادشاهی آراسیندا و دفاعی بیر آنلاشما اولاراق روسیه و انگلیس ایمپراتورلوغونا قارشی و آذربایجان تورکجه سینده یازیلمیشدیر .
" فین کن اشتاین آنلاشماسی " فتحعلیشاه طرفیندن امضالاناندان سونرا ، اورمولو عسگرخان افشار ، فتحعلیشاه طرفیندن بیر سیاسی دیپلمات و نماینده عنوانیندا ناپلئون دربارینا گوندریلمیشدیر .
آذربایجان تورکجه سینده یازیلمیش " فین کن اشتاین آنلاشماسی " ‌ندان بیر نوسخه فرانسانین تاریخ موزه سینده ساخلانیلیر .
آشاغیدا ، بو آنلاشمانین متنی بوگونکو رسم الخط ایله اصلی متن آراسیندا اولان بیر اورتاقلیق اسلوب ایله اوخوجولارا تقدیم اولور :

ادامه مطلب: متن عهدنامه ی فینکینشاتین به زبان ترکی + ترچمه فارسی
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد فین کن اشتاین
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 154
پرینت

فرانسه و ايران؛ از «فين کن اشتاين» تا «ژنو»

ايران و فرانسه از ديدگاهي بسيار به هم شبيه اند. ايران کشوري مهم به خصوص درحوزه فرهنگ و ادبيات در قاره کهن است و کشورهاي زيادي متاثر از فرهنگ ناب ايراني و اسلامي هستند. فرانسه هم از همين ديدگاه کشوري تاثيرگذار بر ملت هاي اطراف خود بوده است. اتفاقات اخير در جريان مذاکرات هسته اي ايران و 1 5 که از شانزدهم تا هجدهم آبان ماه جاري در ژنو جريان داشت و کارشکني هاي فرانسوي ها تاجايي که مقصر اصلي ابهام در نتيجه مذاکرات و عدم امضاي توافق نامه نام گرفتند سبب شد تا به بازخواني روابط ايران و فرانسه در تاريخ معاصر بپردازيم. البته برخي تحليلگران معتقدند که اتفاقات ژنو ناشي از نوعي تقسيم کار ميان غربي ها بوده است تا اين بار فرانسه «پليس بد» باشد و آمريکا «پليس خوب» اما فارغ از همه تحليل ها درباره اين تحولات اخير، روابط تاريخي ايران و فرانسه پرفراز و نشيب بوده است و تاريخ روايت مي کند که اين کشور اروپايي گاه مشتاق ارتباط با ايران بوده و گاه حتي چند روز پس از امضاي قرارداد، تعهداتش را فراموش کرده و به ايران مانند کالايي براي معامله نگاه کرده است.

ادامه مطلب: فرانسه و ايران؛ از «فين کن اشتاين» تا «ژنو»
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد فین کن اشتاین
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 196
پرینت

فین کن اشتاین(Finkenstein)

دریاست دهر کشتی خویش استوار دار                    دریا تهی ز فتنه توفان نمی شود  (پروین اعتصامی)

مردم فرانسه در واپسین سالهای سده 18 اصلاح و سازندگی کشورشان را با اعدام امپراتور لویی 16 آغاز کردند. راهی که توسط انقلابیونی چون؛ ربسپیر انقلابی رادیکال و یارانش با اعدامهای بی منطق و عجولانه بسیاری از فرانسویان برای آن ملت ترسیم شد. هرچند خیلی زود خود و همان یاران تندخوی دو آتشه قربانی تیغ بران و آخته خود ساخته شدند و با تصمیم انقلابی دسته ای دیگر، گیوتین انقلاب بیرحمانه گردن یکایک آن آتش افروزان را جدا ساخت.
دیری نگذشت که از انقلاب مردمی فرانسه غولی سر بر آورد که سودای جهانداری اش مرزی نمی شناخت( ماری که از هیبتش باید به اژدها پناه می بردند) اگر تا پیش از این تنها مردم فرانسه از حکومت پادشاهی لویی در رنج بودند ،حالا ناپلئون مردم اروپا و بخشی از جهان را اسیر خود کرده بود و آزار می داد.
سخت ترین و کارآمد ترین دشمنان ناپلئون انگلیس بود، که در همه جا اروپا و آسیا و افریقا سایه به سایه او حضور داشت و او را در تمامی جبهه ها رنج می داد.انگلیسی که نسیم صبحدم انقلاب صنعتی خون تازه ای در رگهایش دوانده بود،و خود سودای استعمار دیگر کشور ها را در سر می پروراند.وجود روسیه جاه طلب تازه به قدرت رسیده در کنار انگلیس و با تبانی آن دولت چوب لای چرخ می کرد، هم برای ناپلئون قوز بالا قوز بشمار می رفت.

ادامه مطلب: فین کن اشتاین(Finkenstein)
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد فین کن اشتاین
نمایش از 06 ارديبهشت 1394 بازدید: 150
پرینت

آشنایی با عهدنامه فین کن‌اشتاین

عهدنامه فین کن‌اشتاین قراردادی دفاعی است که در 4 می سال 1807 میلادی مطابق با 25 صفر 1222 هجری قمری در شهر فین کن اشتاین بین نمایندگان فتحعلی‌شاه قاجار و ناپلئون بناپارت منعقد شد
این قرارداد در 16 ماده و با هدف مدرن‌سازی ارتش قاجار بین طرفین به امضاء رسیده است. معاهده فین کنشتاین پس از امضاء توسط فتحعلی‌شاه قاجار، توسط هیئتی دیپلماتیک به ریاست عسگر خان افشار ارومیه‌ای به دربار ناپلئون بناپارت ارسال شد.

متن کامل عهدنامه فین کن‌اشتاین به شرح زیر است:

چون در این اوان سعادت نشان و زمان میمنت اقران، خدیو فلک جاه، سلطنت دستگاه، امپراطور ممالک فرانسه و پادشاه ایطالیا بنای اتحاد و الفت با اعلیحضرت قدر قدرت، قضا بسطت، خورشید آیت، شاهنشاه صاحبقران، خسرو گیتی ستان، پادشاه انجم سپاه و آفتاب علم، وارث تختگاه کسری و جم، فرمانفرمای ممالک فسیحة المسالک ایران عجم، السلطان ابن السلطان ابن السلطان و الخاقان ابن الخاقان ابن الخاقان ابوالمظفر فتحعلی شاه قاجار- خلٌدالله ملکه و سلطانه- گذاشته به جهت تشیید مبانی الفت و وفاق دولتین علیٌتین و تجدید عهد مودٌت و اتٌفاق سلطنتین بهیتین از دو جانب با رخصت کامله تعیین رخصت گذار فرموده، از طرف جناب امپراطور فرانسه و پادشاه ایطالیا وزیر اعظم و کاتب سرٌ ایمپراطوری، صاحب کلک همایون اشرف نشان های دولت مسیو هوگ برنار ماره نام مأمور گردیده بنای عهد و شرط با بنده آستان فلک بنیان پادشاهی و چاکر دیرین سپهر اشتباه شاهنشاهی، سفیر دولت جاوید قرار أبد قرین میرزا محمٌدرضا وزیر دارالسلطنه قزوین گذاشته به مقتضای صلاح دولتین علیٌتین با یکدیگر مکالمه و مجاهده نموده اند.

ادامه مطلب: آشنایی با عهدنامه فین کن‌اشتاین
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 83 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید