نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد لاتاری
نمایش از 05 ارديبهشت 1394 بازدید: 181
پرینت

آشنایی با قرارداد لاتاری

قرارداد لاتاری میان کشورهای ایران و انگلستان در سال ۱۲۶۷ هجری شمسی (۱۸۸۹ میلادی) توسط دولت قاجار بسته شد
میرزا ملکم خان در سفر سوم ناصرالدین شاه به فرنگ با پرداخت مبلغی به عنوان رشوه به شخص شاه توانست رضایت او و امین السلطان را برای امضای امتیازنامه تأسیس قمارخانه در ایران یا اصطلاحاً قرارداد لاتاری جلب کند.

این قرارداد مابین دولت قاجار و یک تبعه فرانسوی به نام «یوزی دو کار دوئل» که منشی سفارت ایران در لندن بود امضا شد.

ملکم خان پس از اخذ قرارداد با زدوبندهایی که در بازار لندن داشت توانست امتیاز لاتاری را به سندیکای انگلیس و آسیا با اخذ پیش‌قسطی به مبلغ بیست‌هزار لیره بفروشد.

ادامه مطلب: آشنایی با قرارداد لاتاری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد لاتاری
نمایش از 05 ارديبهشت 1394 بازدید: 177
پرینت

امتیاز لاتاری

امتیاز لاتاری « Lattary»
نگاه اجمالی
لاتاری به معنی قمار ، تقلب یا بخت آزمایی است و امتیاز لاتاری هم نوعی قمار و بخت آزمایی بود. این امتیاز در طی سفر ناصرالدین‌شاه به اروپا به میرزا ملکم داده شد. اعطای این امتیاز مناقشات زیادی بر انگیخت، علاوه بر آنکه روحانیون آنرا مغایر با شرع خواندند در محافل اقتصادی بین المللی هم رسوایی زیادی برای ایران به بار آورد.


میرزا ملکم خان

ادامه مطلب: در مورد امتیاز لاتاری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد لاتاری
نمایش از 05 ارديبهشت 1394 بازدید: 184
پرینت

عنوان: امتياز لاتاري

نویسنده : محمد علی زندی
كلمات كليدي : امتياز لاتاري، ملكمخان، شركت سنديكاي انگليسي-آسيايي، شركت سرمايهگذاري در ايران، كاردوال، روزنامه قانون، علوم سياسي

روز 12شعبان1306 ناصرالدين‌شاه به اتفاق امين­السلطان از راه روسيه به‌طرف اروپا حركت كرد.[1] در روزهايي كه شاه در اسكاتلند در شهر«اگوشا» بسر مي‌بُرد، ملكم‌خان درباره­ی تأسيس سازمان لاتاري(بخت‌آزمايي و قرعه‌كشي) در ايران و درآمدي كه ممكن بود از اين راه عايد خزانه دولت شود، با شاه به تفصيل سخن گفت و به شاه چنين فهماند كه لاتاري قمار نيست بلكه يك نوع بازي است كه در تمام اروپا معمول مي‌باشد و امتياز لاتاري را در ايران درخواست نمود. شاه كه به مناسبت پذيرايي‌هاي گرم دولت و مقامات انگليس از وزير مختار خود رضايت داشت، خواهش ملكم را پذيرفت.[2]

متن امتيازنامه

ادامه مطلب: عنوان: امتياز لاتاري
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد لاتاری
نمایش از 05 ارديبهشت 1394 بازدید: 155
پرینت

امتیاز لاتاری در ایران عصر ناصری

لاتار، لاتاری یا همان بخت‌آزمایی، نوعی شرط‌بندی است که برای آن بلیت می‏فروشند و با بیرون آوردن اعدادی از جعبه یا گوی گردنده‏ای، شماره یا شماره‏های برنده را تعیین می‏کنند.

با وجود حرمت بسیاری از اشکال شرط‌بندی می‌دانیم دست‌کم از دوره ناصرالدین‌شاه این نوع شرط‌بند‌ی در ایران برقرار بود و از آن با نام «لاطری» یاد می‌شد. در جایی ناصرالدین‌شاه به این موضوع این گونه اشاره کرده است: «همه را عصری لاطری‏ گذاشتم به اسم زن‏ها درآمد. به اسم شکوه‌السلطنه، بدرالسلطنه، کرده، فشندی، دختر سالار، انیس‌الدوله، تافته تنبانی و... و...»

در دوره مورد نظر کشور به جلب سرمایه‌های خارجی نیاز داشت و از این‌رو زمامداران و کارگزاران گمان می‌کردند راه چاره بستن قراردادهای خارجی با بیگانگان است. از این رو قراردادی با موضوع لاتاری به امضا رسید. موضوع به این صورت بود که در جریان سفر سوم ناصرالدین‌شاه به فرنگ در سال 1306 قمری‌/‌ ۱۲۶۷ خورشیدی‌/‌ ۱۸۸۹ میلادی هنگامی که وی در حال گردش در شهر اگوستا در جنوب اسکاتلند بود میرزا ملکم‌خان ناظم‌الدوله وزیر مختار ایران در لندن توانست امتیاز لاتاری را به نام بوزیک دو کاروال، منشی فرانسوی سفارت ایران در لندن و به کام خود بگیرد. امتیازدار واقعی ملکم بود که این فرانسوی را واسطه قرار داده بود تا امتیاز را بی‌دردسر به دست آورد و آن را به خود منتقل کند. ملکم ظاهراً از این جهت قرارداد را به نام او اخذ کرد که اگر بعدها مخالفتی پیش آمد طرف دولت ایران، ایرانی نباشد تا به آسانی بتوانند قرارداد را لغو کنند.

ادامه مطلب: امتیاز لاتاری در ایران عصر ناصری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد لاتاری
نمایش از 05 ارديبهشت 1394 بازدید: 148
پرینت

نقش میرزا ملکم در واگذاری امتیاز لاتاری

نويسندگان:پیمان باقری*دکتر علی اکبر کجباف**

چکیده:

یکی از امتیازاتی که در دوره‌ی ناصر الدین شاه به امضا رسید اعطای حق ایجاد یک بنگاه بخت آزمایی یا قرعه کشی در ایران به نام لاتاری بود. میرزا ملکم در 22 ذیقعده‌ی 1306 ه.ق با تشویق شاه برای توسعه اقتصادی و کسب درآمد بیشتر قراردادی را به امضاء وی رساند. در ظاهر کلیه معاملات لاتاری به مدت 75 سال به بوزیک دوکاروال فرانسوی واگذار شده بود، اما در حقیقت صاحب حقیقی امتیاز، شخصی جز میرزا ملکم نبود. حضور دوکاروال تنها سرپوشی برای نقشه های میرزا ملکم به حساب می آمد تا وی امتیاز را بدون دردسر به دست آورد و بدون ذکر نامی به سود کلانی دست یابد. اما مخالفت های امین السطان، علما و... ناصرالدین شاه به اجبار امتیازنامه را لغو کرد و میرزا ملکم از کار برکنار گردید. در مقابل نیز میرزا ملکم بدون اطلاع دولت ایران قراردادی را با شرکت سرمایه گذاری ایران به امضا رساند و امتیاز لغو شده را فروخته و از این راه پول کلانی به جیب زد. هم چنین لغو امتیاز و مخالفت های میرزا ملکم و عملکرد وی در این قبال دردسرهای فراوانی برای او و دولت در ایران در مجامع بین المللی ایجاد نمود. با بررسی منابع دست اول و تحقیقی مقاله حاضر حول محور سوالات زیر تنظیم شده و در صدد پاسخ گویی به آنها می باشد. 1. منظور از امتیاز لاتاری چیست؟ 2. نقش میرزا ملکم خان در واگذاری و لغو آن چه بوده است؟
کلید واژه:

ادامه مطلب: نقش میرزا ملکم در واگذاری امتیاز لاتاری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد لاتاری
نمایش از 05 ارديبهشت 1394 بازدید: 168
پرینت

امتیاز لاتاری

لاتاری به معنی قمار ، تقلب یا بخت آزمایی است و امتیاز لاتاری هم نوعی قمار و بخت آزمایی بود.

در طی سفر ناصرالدین‌شاه به اروپا که منجر به دیدار وی با ملکه ویکتوریا شد ضیافتهایی به افتخار شاه ایران ترتیب دادند که در این ضلافتها نطقهای مفصّلی درباره دوستی ایران و انگلیس ایراد شد.میرزا ملکم خان در این سفرناصرالدین شاه به فرنگ با پرداخت مبلغی به عنوان رشوه به شخص شاه توانست رضایت او را برای امضای امتیازنامه تأسیس قمارخانه درایران یا اصطلاحاً قرارداد لاتاری جلب کند.
این قرارداد مابین دولت قاجار و یک تبعه فرانسوی به نام «یوزی دو کار دوئل» که منشی سفارت ایران در لندن بود امضا گردید.
دو کار دوئل در حقیقت عامل کار میرزا ملکم خان بود، ملکم ظاهراً از این جهت قرارداد را به نام او اخذ کرد که اگر بعدها مخالفتی پیش آمد طرف دولت ایران، ایرانی نباشد تا به آسانی بتوانند قرارداد را لغو کنند

ادامه مطلب: امتیاز لاتاری
 
نوشته شده توسط سيداحمدخزايي دسته: قرارداد لاتاری
نمایش از 05 ارديبهشت 1394 بازدید: 192
پرینت

قرارداد لاتاری

قراردادی که میان ایران و انگلستان در سال ۱۲۶۷ هجری شمسی (۱۸۸۹ میلادی) توسط دولت قاجار بسته شد.
این قرارداد مابین دولت قاجار و یک تبعهٔ فرانسوی به نام «یوزی دو کار دوئل» که منشی سفارت ایران در لندن بود امضا گردید.
دو کار دوئل در حقیقت عامل میرزا ملکم خان بود. ملکم ظاهراً از این جهت قرارداد را به نام او اخذ کرد که اگر بعدها مخالفتی پیش آمد طرف دولت ایران، ایرانی نباشد تا به آسانی بتوانند قرارداد را لغو کنند. ملکم پس از اخذ قرارداد با زدوبندهایی که در بازار لندن داشت توانست امتیاز لاتاری را به سندیکای انگلیس و آسیا با اخذ پیش‌قسطی به مبلغ بیست‌هزار لیره بفروشد.
اما مدتی از امضای قرارداد نگذشته بود که این قرارداد با مخالفت روحانیان و روشنفکران و مخالفان در ایران روبه‌رو شد. ناصرالدین شاه و امین‌السلطان هم به دلیل فشار بسیار زیادی که بر آنها وارد شده بود و هم به علت مخالفت آنها با شخص میرزا ملکم خان، امتیاز را به بهانهٔ مخالفت آن با شرع، به جهت این که لاتاری و بازی رولت نوعی قمار بوده و قمار هم از نظر شرع و هم در دید جامعهٔ اسلامی حرام می‌باشد، لغو کردند.

ادامه مطلب: قرارداد لاتاری
 

بانک اطلاعات دارو - داروشناسی

آشنایی با انواع داروها

عوارض انواع داروها و....

 -----------

ورود

حاضرين در سايت

ما 56 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

برای حمایت از ما امتیاز دهید